Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2004., 16:05   #1
Biskvit

uffffffffff!!!!!!!! nikako da negdje nađem neki jednostavan recept za običan, sočan biskvit, u koji kasnije ubaciš nekakvo voće ili prerežeš pa nafilaš pudingom i sl.
kad trebam ispeći nešto slatko... onako iz glave... uvijek mi je muka za taj biskvit... ili ispadne presuh i pretvrd ili se ne digne... uvijek neko iznenađenje (uglavnom neugodno!). Često se spominje i neki biskvit s jogurtom, navodno uvijek ispadne dobro i sočan je...
pa bila bih vam jako zahvalna kad bi netko sa mnom, jadnom neukom , podijelio svoj isprobani recept za jednostavan biskvit.... hvala unaprijed!
Emanuella is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 16:12   #2
Re: Jednostavni biskvit

Quote:
Emanuella kaže:
uffffffffff!!!!!!!! nikako da negdje nađem neki jednostavan recept za običan, sočan biskvit, u koji kasnije ubaciš nekakvo voće ili prerežeš pa nafilaš pudingom i sl.
kad trebam ispeći nešto slatko... onako iz glave... uvijek mi je muka za taj biskvit... ili ispadne presuh i pretvrd ili se ne digne... uvijek neko iznenađenje (uglavnom neugodno!). Često se spominje i neki biskvit s jogurtom, navodno uvijek ispadne dobro i sočan je...
pa bila bih vam jako zahvalna kad bi netko sa mnom, jadnom neukom , podijelio svoj isprobani recept za jednostavan biskvit.... hvala unaprijed!
ja neznam...ne racunaj na mene !
 
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 18:17   #3
glavni trik za biskvit ti je kuhača i dugotrajno ručno mješanje.
zaboravi na mikser.
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 19:51   #4
Ovako nisam bas dobar kuhar, ali zato sam odlican pekar

Za fluffy biskvit moras staviti dovoljno praska za pecivo, dobro istuci bjelanjca (neka su svijeza, na sobnoj temperaturi i dodaj jedno extra nego sto recept trazi) i ovo je vazno - prosijati brasno. To sam naucila od jednog pekara ovdje u US.

Medjutim kako mnogi od nas nemaju spravu za prosijati brasno, on mi je rekao da je vazno da ga izmijesamo prije upotrebe, i onako kao "dodamo zraka" u brasno, i onda ga dodavati u smijesu zlicicu po zlicicu.
A za socnost je zaduzeno ulje (ili jogurt; ali mora imati bar minimalno masti 1-2%, inace nece odraditi svoj posao i dobiti ces suh biskvit).

E sad imam doma recept za obican biskviti koji je u americkim mjerama i temperatura pecenja je u Farenheitima, prema tome preporucujem da isprobas svoje recepte imajuci u vidu naputke koje sam ti dala. Ako zelis, mogu ti napisati i svoj recept kasnije. Sretno!

P.S. Jos samo da dodam; rerna treba biti zagrijana, onda kad stavis kolac, smanji na temperaturu koja treba biti po receptu.
I ne otvaraj rernu da pogledas kolac bar prvu trecinu vremena koja je potrebna da se kolac ispece ( zbog toga cesto kolac splasne).
__________________
One Kill Wonder

Zadnje uređivanje Karmela : 25.10.2004. at 21:16.
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 22:31   #5
meni je biskvit s masnocom 'tezhak', radim ga samo za torte i slichno, u svechanim prilikama.

A onaj s jogurtom je prerahli i porozan da bi se filao kremom.


Najjednostavnija verzija koja nikad ne 'omane' je:

na 1 jaje
3 zhlice shecera (ravne)
3 zhlice brashna (vrhom pune)
1 zhlica hladne vode.

Pa varirash koliko jaja imash ili koliko velik kolach treba biti.


Mozhesh dodati sok limuna ili vanilin shecer ili kakao, po zhelji.

Ako tuchesh posebno shecer i zhumanjke, a posebno bjelanjke sa mrvu soli, pa pazhljivo umijeshash sveskupa s brashnom, ne treba ti ni prashak za pecivo.


Meni je takav biskvit josh najukusniji sam, bez ichega.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 01:11   #6
Quote:
Karmela kaže:
Medjutim kako mnogi od nas nemaju spravu za prosijati brasno.
dovoljno je uzeti cjediljku za caj
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 05:12   #7
Quote:
Samantha kaže:
dovoljno je uzeti cjediljku za caj
Pa da, ja koristim veliko cjedilo.
Cak je i moja baka sijecam se sijala brasno kad je pekla kruh, imala je ono okruglo sito.
__________________
Leti ko lisce sto vir ga vije ...
Emma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 06:03   #8
Fenomenalne ste Odlicna ideja! meni je mama kupila nesto sto izgleda kao metalna casa ali ima resetkasto dno, zove se sifter ili tako nekako, ali nikada mi nije pri ruci kad treba
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 07:04   #9
Re: Jednostavni biskvit

Quote:
Emanuella kaže:
... ili ispadne presuh i pretvrd ili se ne digne...
Ubaciš malo viagre i nemaš frke
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 09:09   #10
Quote:
magic kaže:
Ako tuchesh posebno shecer i zhumanjke, a posebno bjelanjke sa mrvu soli, pa pazhljivo umijeshash sveskupa s brashnom, ne treba ti ni prashak za pecivo.
izbjegavajte prasak za pecivo svi, i gdje god stignete
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 10:03   #11
hvala ljudi, ma super ste!
magic, isprobat cu onaj tvoj recept (sa prosijanim brasnom i ubaciti unutra šljive..... volim te jednostavne varijante sa mjerama u žlicama/šalicama i bez 50 sastojaka i 3 sata pripreme...
javim kako su ga ukućani ocijenili
Emanuella is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 13:00   #12
Quote:
valnea kaže:
izbjegavajte prasak za pecivo svi, i gdje god stignete
zasto?
__________________
Pa, bolje bit glupa, nego frustrirana debela starmala nedojebana skompleksirana krava - by Crow Jane
377chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 13:26   #13
evo jedan jednostavan:

potrebno:

20 dkg brašna
2 jaja
15 dkg šećera
1/ šalice ulja ili 100 gr. margarina ili maslaca
2 dcl mlijeka ili jogurta
1/2 praška za pecivo
1 vanili šećer

Sve miješaš u jednoj posudi



staviš šećer, vanili šećer i maslac( ulje, margarin), dobro izmiksaš, dodaš jaja, miksaš, dodaš mlijeko ili jogurt, miksaš, dodaš brašno sa praškom za pecivo - gotovo.

peče se normalno kao i svaki drugi biskvit, a možeš dodati bilo kakvo voće ( pospeš po vrhu kada je već i posudi za pečenje, jer lagano utone - ne miješaš) ili ribanu čokoladu ili orahe - ma što ti padne na pamet.

naš najčešći ( 3x 2 dcl mlijeka za dijete, 1x 2 dcl mlijeka za kavu i ostalo za biskvit)
selotejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 14:21   #14
Quote:
377chiara kaže:
zasto?
ne znam bas ...prasak za pecivo sadrzi (ne znam vise tocno) amonij-hidrogenkarbonat ili natrij-hidrogenkarbonat (soda bikarbona), a oni koliko sam uspjela saznati mogu poprilicno iritirati probavne organe

slucajno sam otkrila da su ljudi puuuuno zadovoljniji kolacima koje napravim bez praska za pecivo. a najveca greska koja postoji s njim je da se istovremeno stavlja njega i sol - tada se definitvno dobije jedan los 'gorak' okus

a zasto je sve to tako bas i ne znam - znam da bi ti hidrogenkarbonati mogli biti poprilicno reaktivni s kiselinama i neutralizirati ih (soda bikarbona se i koristi za lijecenje previse kiseline u zeludcu, zar ne?) - pa se mozda nesto dogodi u zeludcu - ali ne znam sto; trebao bi to pojasniti netko strucniji a ja samo mogu reci da moje iskustvo govori da ljudi vise vole kolace bez praska za pecivo
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 15:39   #15
Moj prvi biskvit

6 žumanjaka
6 žlica šećera
6 žlica brašna oštrog
1/2 praška za pecivo
snijeg od 6 bjelanaca

Žumanjke i šećer dobro ručno "istući" i postepeno dodavati brašno, pa dodati prašak za pecivo. Na kraju lagano umiješati snijeg (mixer!).. Može se dodati i naribana korica od limuna.
Smjesu "izliti" u podmazan (uljem) i pobrašnjen u manji protvan (tepsiju) i staviti u zagrijanu pećnicu. Peći 20 minuta na 180 stupnjeva (ne otvarati za vrijeme pečenja)!

Izvaditi iz pećnice i ohladiti.

Ohlađeno izvaditi iz protvana, razrezati na pol. Jednu površinu nafilati po želji, a drugu polovicu staviti odozgo...i sve skupa staviti u hladnjak na neko vrijeme da dobro "upije".

Ja sam stavljala svježi kravlji sir (oko 40 dkg) pomiješan s malo kiselog vrhnja (i 4-5 žilca šećera) i vrećicom vanilin šećera....ili jabuke iz kompota!

Sočno i zasitno, mljac mljac
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 20:13   #16
Quote:
valnea kaže:
ne znam bas ...prasak za pecivo sadrzi (ne znam vise tocno) amonij-hidrogenkarbonat ili natrij-hidrogenkarbonat (soda bikarbona), a oni koliko sam uspjela saznati mogu poprilicno iritirati probavne organe

slucajno sam otkrila da su ljudi puuuuno zadovoljniji kolacima koje napravim bez praska za pecivo. a najveca greska koja postoji s njim je da se istovremeno stavlja njega i sol - tada se definitvno dobije jedan los 'gorak' okus

a zasto je sve to tako bas i ne znam - znam da bi ti hidrogenkarbonati mogli biti poprilicno reaktivni s kiselinama i neutralizirati ih (soda bikarbona se i koristi za lijecenje previse kiseline u zeludcu, zar ne?) - pa se mozda nesto dogodi u zeludcu - ali ne znam sto; trebao bi to pojasniti netko strucniji a ja samo mogu reci da moje iskustvo govori da ljudi vise vole kolace bez praska za pecivo
Moja mama pravi neke kolace samo sa bjelancem od jaja, i kolac joj bude vazdusast, ali sad da idem "bijezati" od praska za pecivo jer je "navodno" los za probavu, ne pada mi na pamet. Mislim si onda koliko li je tek casa Coca-Cole "otrovna"?
Ako imas alergiju na neki sastojak, u redu je ne koristi ga. Sve drugo je nonsens.

Meni je veci problem secer, i ako bih pronasla dostojnu zamijenu koristila bih ju. Secer inace dokazano deblja (neiskoristeni se pretvara u mast), a samim time i uzrokuje i druge kardio-vaskularne i ine bolesti, pa ne vidim da si upozorila na jednu takvu konkretnu opasnost.

Sad ocekujem da se netko javi da nas upozori na opasnost koristenja jaja, brasna, vode....!
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 08:53   #17
Quote:
Karmela kaže:
Sad ocekujem da se netko javi da nas upozori na opasnost koristenja jaja, brasna, vode....!
mislim da si me krivo shvatila - napisala sam u onom prvom postu da se izbjegava prasak za pecivo gdje god se to moze - povod za to je bilo to sto je magic dala recept za isti/slican biskvit s praskom i bez njega i samo sam zeljela naglasiti da bi moj izbor i preporuka svakom drugom bila bez praska kad se vec moze

da, naravno da postoji problem i u seceru, jajima, kolicini natrijevih kationa u onoj vodi sto se na zlice dodaje u biskvit moj je stav u svemu tome recimo ovakav: izbjegni ono sto izbjeci mozes (i znas)...
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 09:42   #18
Quote:
Karmela kaže:
Mislim si onda koliko li je tek casa Coca-Cole "otrovna"?
pa i je da samo znas koliko, ali ne steti u malim kolicinama, recimo casa mjesecno
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 10:29   #19
Quote:
valnea kaže:
postu da se izbjegava prasak za pecivo gdje god se to moze - povod za to je bilo to sto je magic dala recept za isti/slican biskvit s praskom i bez njega i samo sam zeljela naglasiti da bi moj izbor i preporuka svakom drugom bila bez praska kad se vec moze


I dobro si napisala, spomenula si taj gorkasti okus...ja sam prashak za pecivo izbacila upravo stoga jer su moji znali kod tih jednostavnih biskvita gdje okus nije 'zamaskiran' jachom kremom, znali primjetiti neki gorkasti okus.


Pa smo skuzhili da je to prashak za pecivo.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 10:51   #20
evo ljudi, donijela mi kolegica s posla njen isprobani recept za super-fini-jednostavan-sočan biskvit
Dakle:
1 jogurt
1 čaša od jogurta šećera
2 čaše od jogurta brašna
1/2 čaše od jogurta ulja
2 jaja
1 prašak za pecivo
2 vanilin-šećera
Mutiti odvojeno žutanjke sa šećerom, pa dodati ostale sastojke i na kraju snijeg od bjelanjaka. Izliti u pleh i dodati gore nasjeckano voće (jabuke, šljive, višnje...). Peći 20-ak min na 175-180 stupnjeva.

Eto, ona kaže da joj je taj super....
... valjda može i varijanta bez pecilnog....
Emanuella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:01.