Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2011., 19:50   #1
Trudnoća i psihofarmaci

Po drugim topicima vidim dosta često upite o terapiji za vrijeme trudnoće. Da li se treba mjenjati ili ne, da li samo korigirati doza, da li potpuno ukinuti radi teratogenog učinka. Na to pitanje na vam može, mora i treba dati odgovor isključivo vaš liječnik. Za vrijeme trudnoće to je često suradnja ginekologa, psihijatra, ponekad i kliničkog farmakologa.
Ipak, mislim da bi bilo dobro, radi informacija, razmjene iskustava ali i podrške otvoriti ovakav topic.
Evo za početak par linkova da se uvedemo u temu:
click
click
click
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 19:54   #2
Savjetujem ti da ovu temu proslijediš na (pod)forum trudnoća ili da otvoriš kloniranu temu, npr. Trudnoća i farmacije.


Ima li na Trudnoći slična tema?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:04   #3
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Savjetujem ti da ovu temu proslijediš na (pod)forum trudnoća ili da otvoriš kloniranu temu, npr. Trudnoća i farmacije.


Ima li na Trudnoći slična tema?
Ne znam, niti sam tražila po RiD-u. Mislim da na ovom pdf-u ovakva tema treba biti. Imamo i mi ovdje trudnica.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 20:11   #4
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ne znam, niti sam tražila po RiD-u. Mislim da na ovom pdf-u ovakva tema treba biti. Imamo i mi ovdje trudnica.
Možda je bolje na ovom pdf, jer na trudnicama ima dosta histerije.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 10:07   #5
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Možda je bolje na ovom pdf, jer na trudnicama ima dosta histerije.
već vidim reakcije.
tamo se histerizira i oko banalnosti.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 18:10   #6
Nema smisla da se za svaku "terapija + trudnoća" posebno otvara thread. Ovdje ćemo sve takve teme ubuduće prištekati.
Ima dosta trudnica koje boluju od psihičkih bolesti i tijekom cijele trudnoće moraju uzimati lijekove. Naravno da je naglasak na psihofarmacima. Ipak je pvo pdf psihologija.
A šta se tiče "trudničke histerije"- mada je to prestrogi naziv, kad uguglaš i pročitaš šta se sve može desti ako uzimaš taj i taj lijek tijekom trudnoće, pa naravno da će većina žena histerizirati, ali tu negdje je odgovornost i na njihovim liječnicima da im odgovore na sva pitanja i objasne dobiti, posljedice... a ne samo prepisati tablete, a one nek si guglaju.
Isto tako ima žena kojima se full smanji terapija jer je teratogena, simptomi im se pojačaju a ne suportira ih se kroz neke druge moduse. To isto nije u redu.
Budućim mamama treba pomoći, objasniti, razgovarati, umiriti, dati ispravne informacije i suportirati ih.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 20:40   #7
Što je s akinetonom i rispoletom?


Ne namjeravam ostati trudna u dogledno vrijeme, ali me isto zanima.



A što je s dojenjem?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:15   #8
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Što je s akinetonom i rispoletom?


Ne namjeravam ostati trudna u dogledno vrijeme, ali me isto zanima.



A što je s dojenjem?
Oba lijeka su na FDA C listi za vrijeme trudnoće (prvi link u prvom postu, sve je objašnjeno što znači, vezano uz stupanj teratogenosti).
Da li će ostati u terapiji tijekom trudnoće ovisi jedino i isključivo o dogovoru pacijenta i liječnika.

Za vrijeme dojenja se ne preporučuju jer se izlučuju u majčino mlijeko.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 17:48   #9
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Za vrijeme dojenja se ne preporučuju jer se izlučuju u majčino mlijeko.
Bitno je napomenuti zašto postoji opasnost od izlučivanja u majčino mlijeko.
Većina takvih lijekova izaziva kod dojenčadi mučnine i povraćanje što može biti veliki problem jer male bebe same po sebi već dovoljno "bljucaju" pa može doći do gubitka tjelesne težine, ali ne mora.
Uglavnom je to najveći problem koji postoji...s obzirom da je danas propaganda dojenja jaka tako se većini žena sugerira nastavak dojenja uz adekvatnu terapiju (ako je ta terapija prijeko potrebna).

Barem prvih 6 mjeseci nakon kojih dojka više nije jedini izvor prehrane.

Kod djece iznad te dobi navedeni rizik prilično pada.

Danas se ustvari u većini slučajeva preporuča nastavak dojenja i uz terapiju.
Dakako da je najbolja opcija odgoditi terapiju koliko je moguće (barem prvih 6 mjeseci dojenja), ali ako je zbilja neizbježno uzimati terapiju onda dojenje svakako nije zabranjeno (za većinu lijekova vrijedi).
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 22:10   #10
Mene bi zanimalo ako je netko imao vlastito iskustvo trudnoće i pijenja psihofarmaka. Da li se terapija postepeno smanjuje do prekida? Da li se neki lijekovi i dalje mogu koristiti bez štetnih posljedica? Ako se planira trudnoća koliko bi trebalo vremena da se organizam očisti od lijekova?
Nekako se bojim da je nemoguće proći kroz trudnoću i barem prvu godinu djetetova života (radi dojenja) bez psihofarmaka kod ljudi koji ih već dulje piju. Što u slučaju da osoba uz nadzor psihijatra postepeno tijekom trudnoće prestane s terapijom, ali joj se stanje pogorša?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 18:51   #11
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Mene bi zanimalo ako je netko imao vlastito iskustvo trudnoće i pijenja psihofarmaka. Da li se terapija postepeno smanjuje do prekida? Da li se neki lijekovi i dalje mogu koristiti bez štetnih posljedica? Ako se planira trudnoća koliko bi trebalo vremena da se organizam očisti od lijekova?
Nekako se bojim da je nemoguće proći kroz trudnoću i barem prvu godinu djetetova života (radi dojenja) bez psihofarmaka kod ljudi koji ih već dulje piju. Što u slučaju da osoba uz nadzor psihijatra postepeno tijekom trudnoće prestane s terapijom, ali joj se stanje pogorša?
Nemam vlastito iskustvo, ali pokušati ću ti odgovoriti.
Za vrijeme trudnoće će se terapija pokušati istitrirati do najmanje moguće doze koja pokriva simptome, a da li će se u potpunosti exirati ovisi o kliničkoj slici, intenzitetu simptoma i dogovoru pacijentice i liječnika.
Neki psihofarmaci nisu teratogeni za plod, neki jesu, a kod nekih ne postoji zabilježena teratogenost, ali ni podaci da nisu teratogeni. Mora se odvagnuti da li su dobrobiti od uzimanja lijeka veće od eventualnih rizika koji se mogu i ne moraju javiti. Šta se tiče dojenja, u većini slučajeva se zna koji psihofarmaci se ne peporučaju jer se aktivna suspstanca lijeka izlučuje u majčino mlijeko, što je i dokazano u humanim istraživanjima.
Ako se trudnici stanje pogorša do te mjere da su nužni psihofarmaci, naravno da će se isti uvesti, a ako treba će ju se i hospitalizirati dok joj se stanje ne stabilizira.
Tu nema generalnog pravila, samo individualan pristup.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 18:58   #12
Nedavno mi je palo na pamet.



Može li psihički oboljela osoba biti roditelj? A samohrani roditelj? Ovisi li to o oboljenju?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 20:44   #13
Mislim da je to idealna kombinacija, tj. trudnoća i psihofarmaci .Preventivna zaštita djeteta od možebitnih psihičkih smetnji.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 20:49   #14
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je palo na pamet.



Može li psihički oboljela osoba biti roditelj? A samohrani roditelj? Ovisi li to o oboljenju?
Naravno da može biti roditelj ili samohrani roditelj. Nema zakona koji brani reprodukciju i roditeljstvo psihički oboljele osobe. (tu bi već zadirali u područje eugenike)

Drugi je par rukavica da li osoba radi svojeg psihičkog stanja, nestabilnosti, kliničke slike, nekritičnosti spram bolesti, nesuradnje u liječenju... nije u mogučnosti adekvatno skrbiti o djetetu.

Naravno da će se takvim osobama pokušati pomoći i suportirati ih u skrbi oko djece, ali ako drugačije ne ide, dijete će morati biti izdvojeno iz obitelji, odlukom czss ili suda.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 15:43   #15
kakve bi posljedice mogla imati dugotrajna primjena takvih lijekova na trudnoću? treba li proći neko vrijeme od prestanka korištenja lijeka do začeća?
i postoji li neka razlika u pogledu vrste psihofarmaka?
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 18:39   #16
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
kakve bi posljedice mogla imati dugotrajna primjena takvih lijekova na trudnoću? treba li proći neko vrijeme od prestanka korištenja lijeka do začeća?
i postoji li neka razlika u pogledu vrste psihofarmaka?
Sami lijekovi ne djeluju štetno na reprodukciju u smislu da dovode do organskih oštećenja reproduktivnih organa ili hormonskog disbalansa koji bi onemogučavali trudnoću. (ako sam dobro shvatila pitanje)

Puno trudnica pod psihofarmacima do kraja iznese trudnoću i rodi zdravo novorođenče. Ipak, kod trudnica se treba pažljivo "krojiti" terapija i doza radi stupnja teratogenosti pojedinih psihofarmaka.
Psihofarmaci se relativno brzo metaboliziraju i "prođu kroz organizam", u rasponu od par sati do par dana, tako da je u planiranju trudnoće to zanemarivo.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 23:24   #17
Trudnoća kod anksiozno-paničnih žena

Vjerujem da ovo pitanje zanima mnoge žene poput mene a na forumu nisam pronašla ništa o tome na jednom mjestu (ako nisam u pravu, premjestite me).
Iako sam daleko od toga a možda do toga nikad ni ne dođem, ne mogu se oteti razmišljanju i samim time bojazni o nošenju sa ovim poremećajem u trudnoći. Koliko sam primijetila, na forumu ima puno žena koje imaju djecu i bore se sa ovim poremećajem već dugo vremena. Ovdje me zanimaju iskustva žena kojima je anksiozno-depresivni-panični poremećaj dijagnosticiran prije trudnoće te su također prije trudnoće zbog istog imale terapiju psihofarmacima koji nisu dozvoljeni za vrijeme trudnoće. Također me zanima i planirana i neplanirana trudnoća. Da li ste kod neplanirane trudnoće zbog lijekova možda morale pobaciti (ako vam nije problem o tome progovoriti) ili niste? A kod planirane kako ste preživjele bez tableta koje ste možda zbog anksioznosti/panike dugo vremena uzimale a morale ste ih se odreći. Dakle, kako ste izdržale tih 9 mjeseci, mjeseci prije i poslije? Sva iskustva su dobrodošla.
maiam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 01:25   #18
pila sam ja u 2. trudnoći i to uglavnom svaki dan. 0.25 helexa dnevno i to mi je psih. rekla da i nije neka preopasna doza. naravno rizik uvijek postoji ali evo imam zdravo dijete.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 03:45   #19
Quote:
*SpHeRe* kaže: Pogledaj post
pila sam ja u 2. trudnoći i to uglavnom svaki dan. 0.25 helexa dnevno i to mi je psih. rekla da i nije neka preopasna doza. naravno rizik uvijek postoji ali evo imam zdravo dijete.
Da, samo neka je zdravo, Bogu hvala.
Hvala ti na odgovoru ali zanima me malo opširnije, da li si prije trudnoće pila kakve 'žešće' lijekove pa si planirala ostati trudna i onda se skidala s njih ili je to bilo neplanirano a nisi osim toga ništa drugo pila prije?
Jer dosta nas uz Helex pijemo i jače lijekove sa kojih se ipak možda malo teže skinuti, a ne smiju se koristiti u trudnoći ..
maiam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 18:10   #20
Quote:
maiam kaže: Pogledaj post
Da, samo neka je zdravo, Bogu hvala.
Hvala ti na odgovoru ali zanima me malo opširnije, da li si prije trudnoće pila kakve 'žešće' lijekove pa si planirala ostati trudna i onda se skidala s njih ili je to bilo neplanirano a nisi osim toga ništa drugo pila prije?
Jer dosta nas uz Helex pijemo i jače lijekove sa kojih se ipak možda malo teže skinuti, a ne smiju se koristiti u trudnoći ..
osim helexa ništa drugo nisam pila.
prije 1. djeteta sam se skroz skinula s njega, to je bila planirana trudnoća.
ali drugi put sam slučajno ostala trudna i tih 0.25 mg dnevno je bilo najmanje na što sam mogla smanjiti.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.