Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2011., 21:50   #1
Unhappy Kvržica na bebinom vratu

Prilikom kupanja napipala sam pomičnu, okruglu kvržicu na vratu devetomjesečnog sinčića . Nalazi se u sredini vrata, odmah ispod čeljusti. Jučer smo bili kod pedijatrice koja nas je uputila u kliniku za hematologiju i onkologiju budući da ne zna o čemu se radi. Sutra ujutro idemo u bolnicu napraviti ultrazvuk vrata i krvnu sliku. Jako sam zabrinuta .

Beba normalno jede i spava i nikad još nije bio bolestan. Ne znam što bi to moglo biti... Limfni čvorovi nisu. Koliko znam, oni se nalaze sa strane vrata,a ne u sredini . Kvržica ga ne boli, promjera je otprilike pola centimetra, ako ne i više. Možda žlijezda slinovnica? Jel imao netko slična iskustva?
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi

Zadnje uređivanje missy_ : 29.12.2011. at 22:31.
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 00:36   #2
Quote:
missy_ kaže: Pogledaj post
Prilikom kupanja napipala sam pomičnu, okruglu kvržicu na vratu devetomjesečnog sinčića . Nalazi se u sredini vrata, odmah ispod čeljusti. Jučer smo bili kod pedijatrice koja nas je uputila u kliniku za hematologiju i onkologiju budući da ne zna o čemu se radi. Sutra ujutro idemo u bolnicu napraviti ultrazvuk vrata i krvnu sliku. Jako sam zabrinuta .

Beba normalno jede i spava i nikad još nije bio bolestan. Ne znam što bi to moglo biti... Limfni čvorovi nisu. Koliko znam, oni se nalaze sa strane vrata,a ne u sredini . Kvržica ga ne boli, promjera je otprilike pola centimetra, ako ne i više. Možda žlijezda slinovnica? Jel imao netko slična iskustva?
nemoj brinuti. Odmah sam pomislila da je limfni čvor.. Vjerojatno vas dr šalje za svaki slučaj.. Evo, ja mogu sebi napipati limfne čvorice po sredini vrata.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 00:45   #3
Pedijatrica je prepipala sve limfne čvorove i niti jedan nije upaljen. Samo je rekla da je to neuobičajno mjesto za kvržicu takve vrste . Na uputnici piše tm tvorba. Mislim da cijelu noć neću moći zaspati... Javim sutra što je bilo.
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 01:14   #4
Quote:
missy_ kaže: Pogledaj post
Pedijatrica je prepipala sve limfne čvorove i niti jedan nije upaljen. Samo je rekla da je to neuobičajno mjesto za kvržicu takve vrste . Na uputnici piše tm tvorba. Mislim da cijelu noć neću moći zaspati... Javim sutra što je bilo.
čekaj jel to kvržica ili čvor?
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 01:22   #5
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
čekaj jel to kvržica ili čvor?
Okruglasta pomična kvržica, tvrda na dodir, bezbolna. Pedijatrica kaže da joj se čini da je oštro ograničena - što bi trebalo biti dobro. Valjda će ultrazvukom moći vidjeti o čemu se radi. Ako ne, onda će punktirati .
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 08:23   #6
MM je upravo otišao sa malim u vinogradsku zbog kvrga na vratu koje smo jučer napipali. nemam pojma dal su limfni čvorovi a ovo čekanje me ubija
safi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 08:41   #7
da to nije torticolis? to smo mi imali.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 13:51   #8
Thumbs down

Naši nalazi su gotovi, mali ima mononukleozu. Mora dosta dugo mirovati zbog povečane slezene i jetre. Temperaturu za sad nema, nadam se da neće ni dobit jar može trajati do 10 dana.
safi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 17:58   #9
Obavili smo pregled kod pedijatrice, ultrazvuk vrata i krvnu sliku. Skoro 5 sati smo bili u bolnici. Uglavnom, vjerojatno se radi o cisti. Kakvoj i zašto je nastala - još ne znamo. Doktori nisu sigurni . Prvo me pedijatrica uvjeravala da je to kost jednjaka jer nije mogla dobro napipati, bebi je bucko i skoro pa nema vrata (9 mj. - 9600 g i 76 cm).

Nalaz pedijatra ukratko: Muško dojenče u dobi od 9 mjeseci, dobrog općeg stanja, afebrilan, koža i sluznice uredno prokrvljene, bez pataloških eflorescencija, na vratu u medijalnoj ravnini u projekciji krikoidne hrskavice palpabilna kuglasta tvorba pomična i bezbolna, vel. do 1 cm. Meningealni sy neg. Ždrijelo mirno. Nad plućima uredan šum disanja. Akcija srca ritmična, tonovi jasni,šuma nema.... sve dalje ok.

Nalaz ultrazvuka: Iznad štitnjače u medijalnoj razini u visini hioida vidi se cistična tvorba deblje stijenke(3,1 mm) promjera 12 mm .
Štitnjača je uredne veličine, homogena, normoehogena, uredne veličine lobusa i istmusa.

Brinu me odstupanja u krvnoj slici: povećani su limfociti: 71.3 H (ref.vrijednosti 18-60), dok su leukociti ok. Reaktivni limfociti su 3 H, a trebalo bi biti 0 .

U ponedjeljak opet kod naše pedijatrice po uputnice. Moramo napraviti pregled kod maksiofacijalnog kirurga u bolnici na Sušaku i pregled kod specijaliste otorinolaringologa u riječkoj bolnici. S tim svim nalazima opet doći na Kantridu i javiti se u hematološku ambulantu.

Nisam ništa manje zabrinuta . Bebi je sve super podnio, smijao se doktorima i odspavao sat vremena u kolicima dok smo čekali nalaze. Ljubav mamina . Uz sve to, stariji pokupio neku virozu i od sinoć povraća .
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 18:49   #10
Koliko sam ja čitala po netu, maligne tvorbe nisu pomične.
Eh i ono kaj sam ja zaključila za sebe - čitajući priču od jedne naše forumašice koja je pričala o borbi svoje kćeri s karcinomom, tema se zove Moja najdraža, ja ne bih dala da išta punktiraju, nego da prvo izvade tvorbu pa onda šalju na analizu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 00:30   #11
Poštovana miss_,

Na temelju opisanog čini mi se mogućim kako bi se moglo raditi o tzv. medijalnoj cisti vrata, premda se ne želim zaletjeti s dijagnozom i treba svakako napraviti obradu.

To je urođena promjena koja nastaje kao posljedica zaostajanja jedne strukture, koja se naziva ductus thyhreoglossus, čija je funkcija da sudjeluje u procesu spuštanja štitnjače koja se prije rođenja djeteta razvija u području baze jezika i potom se spušta na svoju poziciju (ispod grkljana), a ductus se zatvara prije rođenja. No, kod nekih ljudi ta struktura (ductus) se ne zatvori i razvije se ovakva cista.

Ta cista je smještena u središnjoj liniji vrata, obično u području između jezične kosti i štitnjače, obično je okruglasta, mekana, veličine između 1 i 3 cm i pomiče se pri gutanju i pomicanju jezika. Nekad može izazvati bol i smetnje pri gutanju. Glavna je opasnost od infekcije ciste, koja se onda liječi antibioticima.

Ako se potvrdi dijagnoza, promjena se odstranjuje kirurški u općoj anesteziji. Kada je zahvat pravilno izveden, dijete je izliječeno i neće imati nikakvih posljedica.

Lijepi pozdrav i želim Vašem djetetu i Vama svako dobro.

Javite nam se nakon završene dijagnostičke obrade koja je definitivna dijagnoza i terapija.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 00:58   #12
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana miss_,

Na temelju opisanog čini mi se mogućim kako bi se moglo raditi o tzv. medijalnoj cisti vrata, premda se ne želim zaletjeti s dijagnozom i treba svakako napraviti obradu.

To je urođena promjena koja nastaje kao posljedica zaostajanja jedne strukture, koja se naziva ductus thyhreoglossus, čija je funkcija da sudjeluje u procesu spuštanja štitnjače koja se prije rođenja djeteta razvija u području baze jezika i potom se spušta na svoju poziciju (ispod grkljana), a ductus se zatvara prije rođenja. No, kod nekih ljudi ta struktura (ductus) se ne zatvori i razvije se ovakva cista.

Ta cista je smještena u središnjoj liniji vrata, obično u području između jezične kosti i štitnjače, obično je okruglasta, mekana, veličine između 1 i 3 cm i pomiče se pri gutanju i pomicanju jezika. Nekad može izazvati bol i smetnje pri gutanju. Glavna je opasnost od infekcije ciste, koja se onda liječi antibioticima.

Ako se potvrdi dijagnoza, promjena se odstranjuje kirurški u općoj anesteziji. Kada je zahvat pravilno izveden, dijete je izliječeno i neće imati nikakvih posljedica.

Lijepi pozdrav i želim Vašem djetetu i Vama svako dobro.

Javite nam se nakon završene dijagnostičke obrade koja je definitivna dijagnoza i terapija.
Upravo čitam na internetu i sama sam došla do istog zaključka! Prema opisu, zaista se radi o medijalnoj cisti. Ako se ne varam, zove se tiroglosalna cista, premda postoji i slična, branhijalna cista. Koliko sam shvatila, takve ciste su prilično rijetke, ali me čudi da doktori nisu znali reći o čemu se točno radi. Nadam se da će otorilangolog znati više.

Jedino liječenje je operativni zahvat, kojeg se užasavam .
"Cilj je odstraniti kompletnu cistu s pripadajućim dijelom kanala, a to zahtijeva i odstranjivanje (resekciju) centralnog dijela tijela (korpusa) hiodne kosti, tzv. operacija po Sistrunku."
Ne znam kakva je procedura kad je riječ o devetomjesečnoj bebi - treba li odgoditi operaciju dok malo ne poraste ili je odmah obaviti?

Jako sam zabrinuta zbog svih mogućih komplikacija do kojih može doći .

Hvala puno na odgovoru i podršci... I Vama također sve najbolje!
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 10:48   #13
Da, to bi više upućivalo na tireoglosalnu cistu ili medijalnu cistu vrata (to je jedno te isti naziv), s obzirom na smještaj tvorbe u središnjoj liniji vrata, dok su ove druge smještene s postranične strane vrata.

Najkompetentniji su Vam o tome govoriti otorinolaringolozi jer se oni time uže bave, tako da mislim da ćete nakon ORL-pregleda dobiti odgovore na mnoga pitanja i riješiti mnoge dileme. Kod djece su liječnici uvijek suzdržaniji dok se dijagnoza ne potvrdi tako da Vam vjerojatno zato nisu ništa detaljnije rekli, osim toga ta problematika nije toliko u domeni pedijatara, koliko baš otorinolaringologa, pa i to može biti jedan od razloga (čekaju njihov konačni sud).

Što se vremena operativnog zahvata tiče, ako se potvrdi ova dijagnoza, što je najbolje u interesu Vašeg djeteta, odnosno kada je najbolje vrijeme za zahvat i treba li isti odgoditi ili operirati što prije, treba procijeniti operater.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 31.12.2011. at 10:56.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 12:36   #14
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Da, to bi više upućivalo na tireoglosalnu cistu ili medijalnu cistu vrata (to je jedno te isti naziv), s obzirom na smještaj tvorbe u središnjoj liniji vrata, dok su ove druge smještene s postranične strane vrata.

Najkompetentniji su Vam o tome govoriti otorinolaringolozi jer se oni time uže bave, tako da mislim da ćete nakon ORL-pregleda dobiti odgovore na mnoga pitanja i riješiti mnoge dileme. Kod djece su liječnici uvijek suzdržaniji dok se dijagnoza ne potvrdi tako da Vam vjerojatno zato nisu ništa detaljnije rekli, osim toga ta problematika nije toliko u domeni pedijatara, koliko baš otorinolaringologa, pa i to može biti jedan od razloga (čekaju njihov konačni sud).

Što se vremena operativnog zahvata tiče, ako se potvrdi ova dijagnoza, što je najbolje u interesu Vašeg djeteta, odnosno kada je najbolje vrijeme za zahvat i treba li isti odgoditi ili operirati što prije, treba procijeniti operater.

Lijepi pozdrav.
Hvala vam puno! Javit ću što je dalje bilo kad obavimo pregled kod ORL specijaliste i maksiofacijalnog kirurga.
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 23:26   #15
draga missy, nemam ti što pametno za reći, samo ti šaljem veliku podršku i držim vam fige!obavezno javi razvoj situacije!
__________________
22.12.1998. 17.3.2001. 4.4.2011.
mlada38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 12:28   #16
Quote:
mlada38 kaže: Pogledaj post
draga missy, nemam ti što pametno za reći, samo ti šaljem veliku podršku i držim vam fige!obavezno javi razvoj situacije!
Draga moja, hvala ti puno ! Trebaju nam pozitivne misli i vibrice... Jedva čekam da prođe neradni dan i da nastavimo s pretragama. S brigama smo ušli u Novu godinu .
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 13:41   #17
Quote:
missy_ kaže: Pogledaj post
Upravo čitam na internetu i sama sam došla do istog zaključka! Prema opisu, zaista se radi o medijalnoj cisti. Ako se ne varam, zove se tiroglosalna cista, premda postoji i slična, branhijalna cista. Koliko sam shvatila, takve ciste su prilično rijetke, ali me čudi da doktori nisu znali reći o čemu se točno radi. Nadam se da će otorilangolog znati više.

Jedino liječenje je operativni zahvat, kojeg se užasavam .
"Cilj je odstraniti kompletnu cistu s pripadajućim dijelom kanala, a to zahtijeva i odstranjivanje (resekciju) centralnog dijela tijela (korpusa) hiodne kosti, tzv. operacija po Sistrunku."
Ne znam kakva je procedura kad je riječ o devetomjesečnoj bebi - treba li odgoditi operaciju dok malo ne poraste ili je odmah obaviti?

Jako sam zabrinuta zbog svih mogućih komplikacija do kojih može doći .

Hvala puno na odgovoru i podršci... I Vama također sve najbolje!

Iz opisanog - 99% da se radi o cisti ali ovaj opis kirurškog zahvata jednostavno nije točan. Naravno da sve ovisi o položaju ali nismo skloni sjeći strukture nepotrebno. Jezična kost ima svoju bitnu funkciju i ne odstranjuje se samo tako.

Jednostavno se napravi mali rez na vratu, razmakne se muskulatura te se cista ispreparira od okolnog tkiva i isprati do kraja kanala.
Ako cista ima spoj sa larinksom, onda se to naziva laringocella.

Ciste se nemaju potrebe punktirati, UZV je dovoljan.

Ne komplicirajte si život sa maksilofacijalnim kirurgom već pravac ka kolegama ORL na KBC Rijeka. Ukoliko to želite, možete doći i u Zagreb na KBC Sestre Milosrdnice gdje svaki ORL odstrani navedenu tvorbu vrlo lako.

Za kraj - bez panike. Ne boli, nije fiksirano - to je dovoljno.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 00:19   #18
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Iz opisanog - 99% da se radi o cisti ali ovaj opis kirurškog zahvata jednostavno nije točan. Naravno da sve ovisi o položaju ali nismo skloni sjeći strukture nepotrebno. Jezična kost ima svoju bitnu funkciju i ne odstranjuje se samo tako.

Jednostavno se napravi mali rez na vratu, razmakne se muskulatura te se cista ispreparira od okolnog tkiva i isprati do kraja kanala.
Ako cista ima spoj sa larinksom, onda se to naziva laringocella.

Ciste se nemaju potrebe punktirati, UZV je dovoljan.

Ne komplicirajte si život sa maksilofacijalnim kirurgom već pravac ka kolegama ORL na KBC Rijeka. Ukoliko to želite, možete doći i u Zagreb na KBC Sestre Milosrdnice gdje svaki ORL odstrani navedenu tvorbu vrlo lako.

Za kraj - bez panike. Ne boli, nije fiksirano - to je dovoljno.
Puno vam hvala na odgovoru. Ne znam puno o takvoj vrsti operativnog zahvata, izuzev onog što sam pročitala na internetu. Koliki je postatak recidiva u kasnijoj životnoj dobi ukoliko je riječ o tiroglosalnoj cisti?

Dječja bolnica nas je uputila ORL specijalisti i maksiofacijanom krirurgu, i sa svim nalazima se moramo javiti u hematološku ambulantu. Nadam se da ću tada više znati o čemu se zapravo radi i kome se trebamo obratiti za operativni zahvat.

Dio mene se nada da je ipak moguće da se kvržica/cista spontano povuče i da izbjegnemo operaciju jer bebica ima samo 9 mjeseci. Užasavam se same pomisli na operativni zahvat . S druge strane, voljela bih što prije to odstraniti da ne dođe do infekcije.

Sutra idem pedijatrici po uputnice pa ćemo vidjeti što i kako dalje...
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 01:00   #19
Draga missy, znam tocno kako se osjecas sada.
Moja kcer ima 2,5 g.i prije dva mjeseca smo osjetili kvrzicu ispod njenog vrata. Pedijatrica je opipala i ustvrdila da nije nista zastrasujuce ali nas je uputila u Vinogradsku bolnicu na orl pregled. Tamo nam je dok odmah rekao da je to medijalna cista vrata, da je 99% siguran i objasnio nam je sto je to i rekao da se jedino moze odstraniti operacijom. No, da ipak svi budemo sigurni, poslao nas je na uvz.
Naravno, mojoj maloj je vec dosta doktora jer smo netom prije kvrzice rjesavali e.coli i svaki drugi dan posjecivali doktore u Vinogradskoj, pa su je i ovi pregledi strasili, urlikala je na svakom od njih. Tako mi ju je bilo zao, mala je jos, kako joj objasniti da je to za njeno dobro, da ne boli... Plakala ona, plakala ja... Uzas.
Ono sto mene najvise plasi je ta operacija, ako se stvarno ispostabi da je to krajnje potrebno, a vjerujem da je...
Jako me zanima sta ce tebi reci doktori... Saljem vibrice, znam da ce bitisve uredu s nasim misekima!
yvonchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 14:52   #20
Quote:
yvonchi kaže: Pogledaj post
Draga missy, znam tocno kako se osjecas sada.
Moja kcer ima 2,5 g.i prije dva mjeseca smo osjetili kvrzicu ispod njenog vrata. Pedijatrica je opipala i ustvrdila da nije nista zastrasujuce ali nas je uputila u Vinogradsku bolnicu na orl pregled. Tamo nam je dok odmah rekao da je to medijalna cista vrata, da je 99% siguran i objasnio nam je sto je to i rekao da se jedino moze odstraniti operacijom. No, da ipak svi budemo sigurni, poslao nas je na uvz.
Naravno, mojoj maloj je vec dosta doktora jer smo netom prije kvrzice rjesavali e.coli i svaki drugi dan posjecivali doktore u Vinogradskoj, pa su je i ovi pregledi strasili, urlikala je na svakom od njih. Tako mi ju je bilo zao, mala je jos, kako joj objasniti da je to za njeno dobro, da ne boli... Plakala ona, plakala ja... Uzas.
Ono sto mene najvise plasi je ta operacija, ako se stvarno ispostabi da je to krajnje potrebno, a vjerujem da je...
Jako me zanima sta ce tebi reci doktori... Saljem vibrice, znam da ce bitisve uredu s nasim misekima!
Uh, draga moja . Znam kako ti je... Meni je maleni vrištao dok su mu radili ultrazvuk .

Jeste li bili kod maksiofacijalnog kirurga? Danas sam zvala pedijatricu, kaže da je dovoljan pregled otorilangologa, ali budući da su nam u dječjoj bolnici preporučili i ambulantni pregled kod maksiofacijalnog kirurga, obavit ćemo i to.

I mene plaši ta operacija... Ne znam kako stvari stoje kad je riječ o devetomjesečnoj bebi. Bojim da se cista ne inficira ili ne naraste pa bi radije da je uklone što prije.

Jeste li radili krvnu sliku?

Šaljem vibrice ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Javi što je bilo dalje
__________________
D 18.05.2009. i L 30.03.2011. mamine ljubavi
missy_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.