Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Hoće li Škotska u četvrtak izglasati neovisnost?
Hoće 101 49.03%
Neće 105 50.97%
Glasovatelji: 206. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2012., 01:03   #21
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ajd iskreno,jesi li prije 5 godina mogao ti,ili bilo tko sanjati,da ćemo za života vidjeti referendum o neovisnosti Škotske?
Pa već prije 15-tak godina, sa porastom prihoda od nafte iz Sjevernog mora, moglo se predvidjeti kretanje u tom smjeru.

Quote:
Quebec je unutar Kanade priznat kao NACIJA.
Pa Škotska je kraljevstvo unutar GB ? Zar Škoti nisu nacija?
felixx is offline  
Old 12.01.2012., 10:36   #22
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pa već prije 15-tak godina, sa porastom prihoda od nafte iz Sjevernog mora, moglo se predvidjeti kretanje u tom smjeru.
Ništa nije naznačavalo da će postojati čak i Škotski parlament,1998. to je bilo revolucionano, a kamo,i da SNP ima vladu, ili da doista bude referendum.

Vidim da prijatelji Velike Britanije sada rade "damage control", i da više sebe uvjeravaju da carstvo jače no ikada.
To je vaše pravo,kao i moje da vas upozorim da niste u pravu.

PS
jel ima netko link za reakcije iz Belfasta, tražim linkove,ali teško mi je naći neki lokalni baš?
Old 12.01.2012., 12:23   #23
Quote:
Ajd iskreno,jesi li prije 5 godina mogao ti,ili bilo tko sanjati,da ćemo za života vidjeti referendum o neovisnosti Škotske?
naravno, otkad postoji škotski parlament to se očekuje.

ali ovaj referendum će potvrdit volju škota da ostanu u v. britaniji. na moju žalost, ali hoće.
škoti su i veći britanci od engleza unazad 3 stoljeća bili
Progressivism is more similar to fascism than it is communism. Progressives unlike communists don't support abolishing social classes, private property, or the state. Progressives like fascists just support more state control over the economy in a way that preserves private property and class society except that unlike fascists progressives also support liberalism.
divizija is offline  
Old 12.01.2012., 12:49   #24
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
naravno, otkad postoji škotski parlament to se očekuje.

ali ovaj referendum će potvrdit volju škota da ostanu u v. britaniji. na moju žalost, ali hoće.
škoti su i veći britanci od engleza unazad 3 stoljeća bili
Zašto se onda 60% Engelza izjašnjava kao Britanci,i samo oko 35% Škota?
Old 12.01.2012., 13:18   #25
Quote:

Bojim se da će se Škoti uplašiti ove nove slobode, i da će to samo oslabiti SNP.
Mislis kao sto smo se mi "uplasili" 90-ih pa pokrali (nasa vladajuca kasta) sve sto se moglo pokrast do 2000-e? Ma sumnjam da su Škoti takve "kulture", ne brini se ti za njih.
Old 12.01.2012., 14:06   #26
Quote:
Zašto se onda 60% Engelza izjašnjava kao Britanci,i samo oko 35% Škota?
zato što mnogi englezi misle da su to sinonimi. donedavno nisu ni znali da postoji engleska zastava.

samo britanstvo, kao NADnacionalna kategorija, je više škotski prjekt nego engleski.
Progressivism is more similar to fascism than it is communism. Progressives unlike communists don't support abolishing social classes, private property, or the state. Progressives like fascists just support more state control over the economy in a way that preserves private property and class society except that unlike fascists progressives also support liberalism.
divizija is offline  
Old 12.01.2012., 14:14   #27
Quote:
zato što mnogi englezi misle da su to sinonimi. donedavno nisu ni znali da postoji engleska zastava.

samo britanstvo, kao NADnacionalna kategorija, je više škotski prjekt nego engleski.
Gledaj,proučavao sam one ankete Britanske vlade,koje su služile na neslužbeni popis stavnništva npr. za Wales.

Samo Englezi i protestanti u Sjevernoj irskoj se preko 50% osijećaju Britancima.

Škotska se jako promjenila u ovih 15 godina, i još će, čak i kada padne(i ako) referendum, ovi potezi su nepovratni.

Višenacionalne države u Europi imaju vijek trajanja, Britanija je svoje odslužila
Old 12.01.2012., 19:44   #28
Quote:
s tim referendumom će priča o neovisnosti škotske i završit.
Upravo tako kako kažeš.
Škoti su se doveli do apsurda.Trebaju po čitavoj logici glasati za nezavisnost,no to neće proći.SNP i Sir Sean Connery bit će žalosni,no to će biti tako.
O kojem je aspurdu riječ,govori činjenica da Škoti i Velšani imaju zavidan stupanj autonomije,slobode samoupravljanja,korištenje svih svojih simbola identiteta i državnosti,tako da je uopće upitno što nezavisnost od Kurne koja je više na pukoj simboličkoj razini i donosi ništa više od onog što već sada imaju.
Možda troškove ambasada i vojske i činovnička za 10%više..Vidjećemo,ali Škoti će sa 55%,a možda i više glasati za UK.

Prije nekoliko godina dogodio se referendum u Kanadi,kada su građani Quebeca odlučivali o svojo nezavisnosti.51% je glasalo protiv.
Referendum o Republici Australiji uskoro dolazi na red.I tamo je prije par godina propala republikanska ideja,koju danas promovira rođena Velšanka na čelu Australije..Mislim da će Elizabeta II opet pobijediti.
I otok u posjedu Francuske,Nova Kaledonija također izlazi za godinu dvije na referendum..Neće proći.Francuska im više pruža,nego što bi mogli sami.
Old 12.01.2012., 21:30   #29
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Upravo tako kako kažeš.
Škoti su se doveli do apsurda.Trebaju po čitavoj logici glasati za nezavisnost,no to neće proći.SNP i Sir Sean Connery bit će žalosni,no to će biti tako.
O kojem je aspurdu riječ,govori činjenica da Škoti i Velšani imaju zavidan stupanj autonomije,slobode samoupravljanja,korištenje svih svojih simbola identiteta i državnosti,tako da je uopće upitno što nezavisnost od Kurne koja je više na pukoj simboličkoj razini i donosi ništa više od onog što već sada imaju.
Možda troškove ambasada i vojske i činovnička za 10%više..Vidjećemo,ali Škoti će sa 55%,a možda i više glasati za UK.

Prije nekoliko godina dogodio se referendum u Kanadi,kada su građani Quebeca odlučivali o svojo nezavisnosti.51% je glasalo protiv.
Referendum o Republici Australiji uskoro dolazi na red.I tamo je prije par godina propala republikanska ideja,koju danas promovira rođena Velšanka na čelu Australije..Mislim da će Elizabeta II opet pobijediti.
I otok u posjedu Francuske,Nova Kaledonija također izlazi za godinu dvije na referendum..Neće proći.Francuska im više pruža,nego što bi mogli sami.
Nije Britanija još pobjedila, čekajmo referendum i rezultate.

A već sam rekao,sama ideja da se održava referendum,je već težak poraz unitarista i dogmatika
Old 12.01.2012., 22:04   #30
Znade li netko kakav je stav Škota prema EU?
Je li sličan onome koji prevladava u Britaniji, tj. Engleskoj - euroskeptičan? ili značajno odstupa?
felixx is offline  
Old 12.01.2012., 22:09   #31
Quote:
Znade li netko kakav je stav Škota prema EU?
Je li sličan onome koji prevladava u Britaniji, tj. Engleskoj - euroskeptičan? ili značajno odstupa?
SNP je bliži EU,kao i njihovo biračko tijelo.

A ne zaboravi i da cijela Škotska,od 70-tak zastupnika u Britanskom parlamentu, samo jednog daje iz redova konzervativaca.

To je manji broj od panda u ZOO-u kako je neki dan rekao jedan zastupnik SNP-a
Old 12.01.2012., 22:30   #32
Saor Alba

Dosta je bilo

Još kad bi zabranili engleski jezik kao službeni i govorili škotskim to bi bilo predivno
Old 12.01.2012., 22:58   #33
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Saor Alba

Dosta je bilo

Još kad bi zabranili engleski jezik kao službeni i govorili škotskim to bi bilo predivno
E jbg, za razliku od Walesa gdje Keltski priča 25% ljudi, u Škotskoj je taj broj tek 2%,uglavnom na otocima.

A ni Ircima to nije uspijelo,ni nakon nezavisnosti,tek 5% ih danas govori
Old 12.01.2012., 23:08   #34
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post

Da, baš su idioti da odbace jezik kojim se sporazumijevaju ljudi u cijelom svijetu, a već ga govore.
I koji ti je to 'škotski' jezik? Još bi se na kraju oko toga i posvađali.
felixx is offline  
Old 13.01.2012., 00:00   #35
Quote:
Da, baš su idioti da odbace jezik kojim se sporazumijevaju ljudi u cijelom svijetu, a već ga govore.
I koji ti je to 'škotski' jezik? Još bi se na kraju oko toga i posvađali.
"Škotski"(Scots) je zapravo verzija Engleskog,a Gaelic je domorodački jezik
Old 13.01.2012., 00:14   #36
Quote:
"Škotski"(Scots) je zapravo verzija Engleskog,a Gaelic je domorodački jezik
Gaelic nije domorodački jezik u Škotskoj, već je u Škotsku došao sa Irskim doseljenicima. Oni pravi domorodački škotski dijalekti su tamo već odavno nestali.

Bubba Zanetty is offline  
Old 13.01.2012., 00:29   #37
Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
Gaelic nije domorodački jezik u Škotskoj, već je u Škotsku došao sa Irskim doseljenicima. Oni pravi domorodački škotski dijalekti su tamo već odavno nestali.

Pikti su domoroci,ali Škoti su u Škotskoj još prije Hrvata u Dalmaciji i Panoniji,tako da ih mogu tako nazvati,a i Pikti su asimilirani a ne pobijeni
Old 13.01.2012., 09:21   #38
Quote:
Nije Britanija još pobjedila, čekajmo referendum i rezultate.

A već sam rekao,sama ideja da se održava referendum,je već težak poraz unitarista i dogmatika
Nemogu očima vjerovati koliko budalaština sam imao priliku ovdje pročitati, a ova je jedna od najvećih (i da Michael, imaš sreće što više nisam Mod, frcali bi ti kartoni ovdje na sve strane )

SNP je želio referendum u rujnu 2015-e - Cameronovom intervencijom isti će se sada morati održati najmanje godinu dana ranije. Što dakle misliš - tko kontrolira "igru" u Škotskoj? Nacionalistička stranka koja prvi put u povijesti bude izabrana da samostalno obnaša regionalnu vlast, pa onda kukavički objavi da će referendum organizirati tek za 5 godina - ili središnja britanska vlada koja inzistira da se to pitanje skine sa dnevnog reda i referendum održi što prije?

Nevjerovatno si naivan i ti i bilo tko drugi ukoliko stvarno mislite da će se na referendumu glasovati za nezavisnost. To se neće dogoditi ni u primisli. Podsjećam da u Velikoj Britaniji ne postoji formalna prijava prebivališta niti sustav osobnih iskaznica. To znači da je mobilnost ljudi vrlo velika, a sve što je potrebno za upisati se u neki birački spisak je doći na recepciju lokalne općine i ispuniti formular koji se ubacuje u pretinac.

Dakle koliko god bilo ljudi u Škotskoj koji bi željeli napustiti GB, u GB će uvijek biti puno više onih koji će se prijaviti u Škotskoj i glasati na referendumu kako bi osigurali da Britanija ostane na okupu. Odvajanje Škotske u ovom trenutku skoro je pa nemoguće i to se jednostavno niti može dogoditi, niti će se dogoditi.

Škotska se ne može uspoređivati sa Hrvatskom, jer dok su Hrvati od prvog dana "rušili i bušili" Jugoslaviju, Škoti su - potpuno suprotno - bili imperijalisti vrlo često veći i od samih Engleza, koji su po prirodi trgovci i ništa ih drugo ne zanima - dok su Škoti dominirali i vojskom i politikom i imperijom - a dominiraju i danas - potrebno je samo pogledati odakle se regrutiraju pripadnici Policijskih snaga na Falklandskim otocima na primjer - da vam pomognem: Ne iz Engleske

Škotska će otići iz Britanije, tek kada Engleska poželi biti samostalna, do tada bojim se, ništa od UK razlaza. Uzalud vam trud svirači
PowerLock is offline  
Old 13.01.2012., 10:25   #39
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Nevjerovatno si naivan i ti i bilo tko drugi ukoliko stvarno mislite da će se na referendumu glasovati za nezavisnost. To se neće dogoditi ni u primisli. Podsjećam da u Velikoj Britaniji ne postoji formalna prijava prebivališta niti sustav osobnih iskaznica. To znači da je mobilnost ljudi vrlo velika, a sve što je potrebno za upisati se u neki birački spisak je doći na recepciju lokalne općine i ispuniti formular koji se ubacuje u pretinac.
Prijatelju,pročitaj moj prvi post

I ja mislim da će biti ipak samo 45%.

Ja sam rekao da je sama činjenica da je SNP natjerao Britaniju da raspiše referendum velika pobjede pobornika neovisne Škotske, no sam referendum će na moju žalost teško uspijeti.
I to neće biti neki Englezi koji će ići u Škotsku i glasovati,nego jer se Škoti i dalje bolje potpune neovisnost,a vlada smao širi taj strah.
Old 13.01.2012., 17:05   #40
Napokon više Škoti nebudu morali slušati englesku himnu kao sada kad su igrali za V. Britaniju. Koja gamad su ti Englezi to je strašno

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.