Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Hoće li Škotska u četvrtak izglasati neovisnost?
Hoće 101 49.03%
Neće 105 50.97%
Glasovatelji: 206. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2012., 17:35   #81
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
Nadalje, ako većina Škota izabere odvajanje od UK, bi li to značilo početak kraja, odnosno da postupno se budu odvajali Wales, Man, Cornwall, a Ulster ujedinio s maticom Irskom....I koliki bi to bio gubitak za samu Englesku.

.

Jah, evo suze isplakah za jadnom Engleskom i Englezima, šta će biti s njima kada ih svi napuste o odyebu za vjeke vjekova.
Mogu da se dogovore sa Srbima pa da organiziraju Olimpijadu pašaluka.
Ringo10 is offline  
Old 19.01.2012., 18:07   #82
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Jah, evo suze isplakah za jadnom Engleskom i Englezima, šta će biti s njima kada ih svi napuste o odyebu za vjeke vjekova.
Mogu da se dogovore sa Srbima pa da organiziraju Olimpijadu pašaluka.
To je zemlja okupirana od naroda koji će kasnije postati Velšani.
Englezi(Saksonci) imaju i rezervnu domovinu-Njemačku

OK,sada sam ga pretjerao

Ali volio bih da za svog života vidim ujedinjenu Irsku i neovisnu Škotsku,a možda i Wales
Old 19.01.2012., 19:31   #83
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
To je zemlja okupirana od naroda koji će kasnije postati Velšani.
Englezi(Saksonci) imaju i rezervnu domovinu-Njemačku

OK,sada sam ga pretjerao

Ali volio bih da za svog života vidim ujedinjenu Irsku i neovisnu Škotsku,a možda i Wales
Zapravo Saksoni nemaju u potpunosti Njemacku kao zamjensku domovinu, Saksoni su porijeklom iz Danske, i malog dijela Njemacke, tamo uz granicu s Danskom.
A što se tiče porijekla Engleza, ide ovako prvi narod koji je naseljavao Englesku nije poznat, zatim je naseljavaju Kelti, pa onda Romani ( u manjem broju, večinom ostatci vojnika ), poslije njih dolaze Anglo-Sasi i na kraju u 11 st. dolaze Normani.
Najčišća Keltska zemlja je Irska i vijerojatno otok Man, Kelti su još i Welšani ali i Cornwallci ( Južni Wales ), Škoti su isto Kelti ali smatra se da su Picti zapravo Skandinavskog porijekla ( germanskog ).
I ja bih htio vidjeti slobodnu Škotsku, Wales, ujedinjenu Irsku, ali i samostalan otok Man, on vec je na neki nacin samostalan ali nije skroz.
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 19:44   #84
Kolega znam sve to

Više sam se šalio.

Inače, i Angli su iz Danske, a tu su i rijeđe spominjani Juti...

Inače, i Škoti su miješani ne samo s Piktima,nego i Germanima i Normanima
Old 19.01.2012., 19:48   #85
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Niti ja ih ne volim, kroz povijest bili su uglavom spletkari i podlaci, iako su imali i pokoji svijetli trenutak.

Ali stvarno ne vidim što jezik ima s tim - jezik je jezik. Da je Farsi raširen kao Engleski, htio bi da moja djeca uče Farsi, ali ne bi zato volio Irance. Ne volim baš niti Arape, a pišem arapskim brojkama. Grčka je kolijevka europske civilizacije, a sadašnje Grke prezirem kao naciju.

Jedan od filmova koji uvijek mogu ponovo gledati.
Gle nemožeš govoriti da je Grčka kolijevka Europske civilizacije, jer napr. prije njih je bio narod Pelazgi, o kojima se jako malo zna, a niko nezna napr. tko je sagradio Bosanske piramide i tko je gradio zidine u italiji ispod rimskih zidina, naime Rimljani su gradili svoje zidine na već postojećim zidinama koje su savršenie od Rimskih i Etruščanskih, ali nezna se tko ih je sagradio, te zidine su jako slične onima Južnoameričkim.
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 19:51   #86
Quote:
Kolega znam sve to

Više sam se šalio.

Inače, i Angli su iz Danske, a tu su i rijeđe spominjani Juti...

Inače, i Škoti su miješani ne samo s Piktima,nego i Germanima i Normanima
Da znam da su i Angli iz Danske, e da nisam spomenuo Jute ( zaboravio sam na njih ), možeš li mi reći od kuda su Juti, to neznam?

Evo otkrio sam od kuda su Juti, oni su isto iz Danske

Zadnje uređivanje karlospeedi : 19.01.2012. at 20:08.
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 20:34   #87
Quote:
karlospeedi kaže: Pogledaj post
Da znam da su i Angli iz Danske, e da nisam spomenuo Jute ( zaboravio sam na njih ), možeš li mi reći od kuda su Juti, to neznam?

Evo otkrio sam od kuda su Juti, oni su isto iz Danske
Sasi ipak nisu iz Danske,nego baš iz Saske(uglavnom sjeverna i istočna Njemačka), samo ih je jako uništio Karlo Veliki, i time vjerovatno prekinuo veze onih u Britaniji i onih u današnjoj Njemačkoj

evo ti njihova pradomovina
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Th...led_Saxony.png
Old 19.01.2012., 20:49   #88
Quote:
Sasi ipak nisu iz Danske,nego baš iz Saske(uglavnom sjeverna i istočna Njemačka), samo ih je jako uništio Karlo Veliki, i time vjerovatno prekinuo veze onih u Britaniji i onih u današnjoj Njemačkoj

evo ti njihova pradomovina
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Th...led_Saxony.png
Aha, ispričavam se što sam ti opovrgnuo tvoj prijašnji komentar, hvala, sad sam naucio nesto novo

Imam knjigu o Keltima, samo ju nisam procital cijelu, ali zanimljiva je, nevjerojatno je dokle su se Kelti protezali po Europi od Irske pa do Turske
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 21:34   #89
Quote:
karlospeedi kaže: Pogledaj post
Zapravo Saksoni nemaju u potpunosti Njemacku kao zamjensku domovinu, Saksoni su porijeklom iz Danske, i malog dijela Njemacke, tamo uz granicu s Danskom.
A što se tiče porijekla Engleza, ide ovako prvi narod koji je naseljavao Englesku nije poznat, zatim je naseljavaju Kelti, pa onda Romani ( u manjem broju, večinom ostatci vojnika ), poslije njih dolaze Anglo-Sasi i na kraju u 11 st. dolaze Normani.
Najčišća Keltska zemlja je Irska i vijerojatno otok Man, Kelti su još i Welšani ali i Cornwallci ( Južni Wales ), Škoti su isto Kelti ali smatra se da su Picti zapravo Skandinavskog porijekla ( germanskog ).
I ja bih htio vidjeti slobodnu Škotsku, Wales, ujedinjenu Irsku, ali i samostalan otok Man, on vec je na neki nacin samostalan ali nije skroz.
Gdje su Briti u tom redoslijedu
Clogad is offline  
Old 19.01.2012., 22:37   #90
ovo je sve bezvezarija. 75% stanovništva britanije i irske potjeće od naroda koji su se tu naselili još u neolitiku, i vrlo je srodno.

indoeuropljani, čijim jezicima danas ti narodi govore, došli su kasnije, ali njihovi su jezici prevladali samo zahvaljujući činjenici da su zavladali. prvo su stigli kelti u 2. tisućljeću pr. kr., a potom germani u 5. stoljeću po kr.
predodžba koju imamo o engezima kao germanskom narodu, a škotima, ircima i velšanima kao keltskom narodu, ostatak je ranosrednjovjekovne tradicije, kad je, bar u jezičnom smislu, i bilo tako.
Progressivism is more similar to fascism than it is communism. Progressives unlike communists don't support abolishing social classes, private property, or the state. Progressives like fascists just support more state control over the economy in a way that preserves private property and class society except that unlike fascists progressives also support liberalism.
divizija is offline  
Old 19.01.2012., 22:53   #91
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ovo je sve bezvezarija. 75% stanovništva britanije i irske potjeće od naroda koji su se tu naselili još u neolitiku, i vrlo je srodno.

indoeuropljani, čijim jezicima danas ti narodi govore, došli su kasnije, ali njihovi su jezici prevladali samo zahvaljujući činjenici da su zavladali. prvo su stigli kelti u 2. tisućljeću pr. kr., a potom germani u 5. stoljeću po kr.
predodžba koju imamo o engezima kao germanskom narodu, a škotima, ircima i velšanima kao keltskom narodu, ostatak je ranosrednjovjekovne tradicije, kad je, bar u jezičnom smislu, i bilo tako.
Opet o haplogrupama?

Kelti su potamanili starisjedioce,a ANgli i Sasi njih potjerali u Wales i Cornwall, nešto je ostalo,ali zanemarivo...

Oni su se mješali ponekad s Dancima,a elite s Normanima.

No ovi o kojima pričaš,nit su bili brojni, nit su opstali.

Eventualno Pikti u Škotskoj bi mogli proći kao nekakvi starosjedioci
Old 19.01.2012., 23:20   #92
Quote:
Opet o haplogrupama?

Kelti su potamanili starisjedioce,a ANgli i Sasi njih potjerali u Wales i Cornwall, nešto je ostalo,ali zanemarivo...

kelti naravno nisu potamanili starosjedioce, samo su im dali jezik.
danas irci i škoti govore engleski, da li to znači da su englezi potamanili irce i škote?
pola europe govori romanske jezike, da li to znači da su rimljani istrijebili sve od hispanije, preko galije do rumunjske?

ovi o kojima pričam su preci 75% stanovnika britanije i irske. anglosasi nisu nikud stjerali kelte, nije to bilo etničko čiščenje, kelti su ostali di su i bili. wales i cornwall su samo djelovi britanije koji su dulje ostali izvan engleske vlasti, pa su dulje sačuvali keltski jezik.
teze o masovnim istrebljivanjima i etničkim čiščenjima u prošlosti su posljedica našeg projiciranja sadašnjosti na prošlost. to se rijetko dešavalo, uglavnom je samo jedan narod zavladao drugim.

ukratko, englezi imaju keltskih korijena koliko i škoti i velšani germanskih, a svi skupa najviše potjeću od pred-indeoeuropskog stanovništva.
Progressivism is more similar to fascism than it is communism. Progressives unlike communists don't support abolishing social classes, private property, or the state. Progressives like fascists just support more state control over the economy in a way that preserves private property and class society except that unlike fascists progressives also support liberalism.
divizija is offline  
Old 19.01.2012., 23:25   #93
Rimljani su bili čisto vojna okupacija,zatim i kulturološka, neusporedivo s naseljavanjem Sasa u današnju Englesku.

Nikada se neću složiti s time,ali neću se ovdje upuštati u rasprave,imamo tema na poviejsti o tome.

Samo ću ponoviti, Englezi su Germani, Škoti su Kelti,kraj priče, to je moje mišljenje
Old 19.01.2012., 23:27   #94
Inače, jel gledamo upravo HRT 1?

PS
soundtrack je zbilja legendaran, i jako povezan s izvornom Škotskom glazbom, svaka čast Enya-i
http://www.youtube.com/watch?v=9AN04imFDK8

Zadnje uređivanje Kyle Reese : 19.01.2012. at 23:36.
Kyle Reese is offline  
Old 19.01.2012., 23:38   #95
Quote:
Clogad kaže: Pogledaj post
Gdje su Briti u tom redoslijedu
Hah, Brite sam isto spomenuo, spomenuo sam ih pod Kelte, jer su Briti Keltskog porijekla, glupo bi bilo nabrajati sve Keltske narode na otoku, pa sam jednostavno rekao Kelti !
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 23:53   #96
Kyle Reese i Divizija oboje imate donekle pravo !
Naravno nemože se govoriti o nekom etničkom čišćenju, ali kada su Angli-Sasi-Juti stigli u Englesku morali su vojno je pokoriti i tako je izginuo dio Keltskog Stanovništva a ostali su se asimilirali. Angli-Sasi-Juti su germani isto kao i Normani, znači 4 germanska naroda su naselila Englesku, pa možemo sa sigurnošču reči da su Englezi germani, ali imaju i Keltske krvi ali naravno u manjini.
Kyle Reese oprosti ali ja nebi Pikte svrstavao kao starosjedioce, naime oni su došli poslije Kelta, prema legendi iz Skandinavije, oni nisu imali žena pa su im ih Kelti dali, ali to je legenda, a zna se da u svakoj legendi ima i istine, ali imaš pravo kada kažeš da su se samo elite miješale s Normanima.
karlospeedi is offline  
Old 19.01.2012., 23:55   #97
Quote:
Opet o haplogrupama?

Jest, a Slaveni su potamanili sve starosjedioce na ovom slavenskom djelu balkana.

Bubba Zanetty is offline  
Old 20.01.2012., 00:01   #98
Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
Jest, a Slaveni su potamanili sve starosjedioce na ovom slavenskom djelu balkana.

Hahahahahah, slažem se s tobom
karlospeedi is offline  
Old 20.01.2012., 00:15   #99
Evo što piše u Wikiju

Škotska se postepeno anglizira i feudalizira. Nakon smrti malodobne nasljednice Aleksandra III (1249. - 1286.) javilo se trinaest pretendenata na škotsko prijestolje. Arbitrar u tom sporu engleski kralj Edvard I. Dugonogi izabrao je Johna Balliola i smatrao ga svojim vazalom, a kad se ovaj pobunio, Edvard se zaratio sa Škotskom i nakon pobjede kod Dunbara 1296.. zagospodario zemljom. Već 1297. izbio je ustanak seljaka i gradskog puka protiv engleskih feudalaca. Na čelu ustanka, kao zavpovjednik "armije pučana Škotske", bio je William Wallace.
Iako je Wallace 1305. uhvaćen i smaknut, ustanak je poprimio svenarodne razmjere borbe za nezavisnost; njegov vođa Robert Bruce dao se 1306.. okruniti za kralja kao i Robert I. Poraženi 1314.. u bitki kod Bannockburna, Englezi su bili prisiljeni da Škotskoj 1328. priznaju punu nezavisnost.
karlospeedi is offline  
Old 20.01.2012., 00:30   #100
Sad je na TV bio film Hrabro srce, oda Škotskoj samostalnosti. Baš me zanima kak su Englezi reagirali na taj film. Ne čudi me što im nedaju da održe referendum 2014. g. na 700 g. od bitke kod Bannockburna.

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.