Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas
Korisničko ime
Lozinka

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2012., 21:10   #1
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

Registracija: Apr 2011.
Iz grada u selo

Mnogima koji su dolazili iz sela u grad znam da je bilo vrlo teško ali da su se brzo snašli. moja supruga i ja planiramo preseliti se iz grada u selo i pored svojih gradskih poslova započeti ekološku proizvodnju za osobne potrebe, te uzgoj životinja također za osobne potrebe.

Napominjem da su nam iskustva u seoskom životu vrlo štura pa bih bio zahvalan ukoliko bi mi dragi forumaši sa sličnim iskustvima pomogli.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 21:39   #2
Makyme
dum spiro..

Registracija: Dec 2007.
uf, prvo definiraj što je ekološko za tebe..... recimo kod mene se uvijek nešto kemije koristi. ništa pretjerano, no pošto se svake godine pojavi neki štetnik moraš malo pošpricat dok se biljka ne razvije. nismo probavali neke metode bez kemije. ako nemaš zemlje za uzgoj stočne hrane očekuj ne baš male račune za kupovinu iste.
Makyme is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 22:08   #3
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

probavali smo na vikendici s već nekim metodama. pod ekološkim sam mislio na izbacivanje kemije ili minimaliziranje iste.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 08:04   #4
nusazvrk
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2006.
Evo mi smo (suprug i ja) prije 5,5 godina iz Zg otisli na selo. Ustvari nije to cak ni selo vec jos rijedje od sela naseljeno mjesto. Ne mogu se pozaliti. Ja putujem nekih cca 1 sat dnevno vlakom na posao i nije neki napor koji bih pretjerano izdvajala. Osobno, strasno mi je bitno da se vratim doma svaki dan jer zaista voli biti kod sebe doma :-)) Imamo vocnjak, mali i vrt cca 100m2 te 4 koke porad jaja. Nikada nismo spricali nikakvim kemikalijama nista. Kod nekih stvari koristim koprivu i to je sve. Stavimo malo krompira jer nema bas mjesta za neke kolicine, nakon 2 godine su se pojavile zlatice. Svaki dan ih skidan a listove gdje su jajasca kidam. Kidam i skofrcene listove na jabuci, sljivi i breskvi te kada vidim neki ispigani list (kao da su neki zeleni cickovi zapiknuti) na lozi i to kidam. Nemam pojma kako se sve te boloesti zovu, sigurno imaju ime, noobzirom da ne mislim spricati nicim za sto moram postaviti dijagnoszu ne opterecujem se time. Svake godine nesto od zasijanog omane. No isto tako svake godine sa 2-3 vrste doslovno nemamo kamo. Voce je svake godine dostatno za nas dvoje, jedino tresanja i visanja ima uviiek na bacanje, a jabuke svake druge godinedoslovno buknu. Sto se koka tice, imam rodbinu u Slavoniji pa kada odem do njih donesem 2 vrece kukuruza mljevenog (i to vlakom pa sam ko pravi seljak, tada obicno ponosno dignem glavu :-))) ), a ako usfali kupimo srot u vet stanici. Naravno svo povrce i lisce iz vrta dobiju i moje pernate damice.
Moj vrt bi vjerojatno bio i isplativiji da se ja imam vremena svaki dan posvetiti njemu, no kao sto rekoh, za nas je dosta i to sto je i uvijek ima za podjelit i za zamrzivac pa za zimu. Sto se tice pljevljenja, trudim se dok su biljke male da imaju sto vise zraka, no poslje uglavnom dosta sve zaraste, ne zato sto ja mislim da je to super i korisno vec jednostavno kada sve krene nicat to ide tako brzo pa i korov da zaista nemam mogucnost da miscem istom kinetikom kao sto raste. No eto, cak i uz to ima se :-))
Sretno!!!!
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom

Old 21.02.2012., 09:16   #5
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

u sklopu kuće gdje se planiramo seliti imam mali voćnjak i veći dio zemlje gdje planiramo napraviti ekološki vrt. trenutačno izučavamo na koje načine se vrt može održavati bez kemije i mogu reći da je jednostavnije nego li s kemijom. ne očekujem neku veliku dobit od toga ali za naše potrebe će biti dovoljno. ispitivali smo i tlo i relativno je čisto od kemikalija. problem su podzemne vode putem kojih iz ostalih vrtova iste dolaze. iza kuće će biti kokice za jaja i etiopijske koze za mlijeko (ne planiramo uzgajati životinje poradi mesa). useljenje je na ljeto, jedva čekam.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:15   #6
nusazvrk
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2006.
Quote:
RIJAMU kaže: Pogledaj post
jedva čekam.
:-))))))))))))))) to ti vjerujem :-))))))
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:57   #7
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
:-))))))))))))))) to ti vjerujem :-))))))
odluka kojoj se najviše radujem
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:01   #8
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Evo mi smo (suprug i ja) prije 5,5 godina iz Zg otisli na selo. Ustvari nije to cak ni selo vec jos rijedje od sela naseljeno mjesto. Ne mogu se pozaliti. Ja putujem nekih cca 1 sat dnevno vlakom na posao i nije neki napor koji bih pretjerano izdvajala. Osobno, strasno mi je bitno da se vratim doma svaki dan jer zaista voli biti kod sebe doma :-)) Imamo vocnjak, mali i vrt cca 100m2 te 4 koke porad jaja. Nikada nismo spricali nikakvim kemikalijama nista. Kod nekih stvari koristim koprivu i to je sve. Stavimo malo krompira jer nema bas mjesta za neke kolicine, nakon 2 godine su se pojavile zlatice. Svaki dan ih skidan a listove gdje su jajasca kidam. Kidam i skofrcene listove na jabuci, sljivi i breskvi te kada vidim neki ispigani list (kao da su neki zeleni cickovi zapiknuti) na lozi i to kidam. Nemam pojma kako se sve te boloesti zovu, sigurno imaju ime, noobzirom da ne mislim spricati nicim za sto moram postaviti dijagnoszu ne opterecujem se time. Svake godine nesto od zasijanog omane. No isto tako svake godine sa 2-3 vrste doslovno nemamo kamo. Voce je svake godine dostatno za nas dvoje, jedino tresanja i visanja ima uviiek na bacanje, a jabuke svake druge godinedoslovno buknu. Sto se koka tice, imam rodbinu u Slavoniji pa kada odem do njih donesem 2 vrece kukuruza mljevenog (i to vlakom pa sam ko pravi seljak, tada obicno ponosno dignem glavu :-))) ), a ako usfali kupimo srot u vet stanici. Naravno svo povrce i lisce iz vrta dobiju i moje pernate damice.
Moj vrt bi vjerojatno bio i isplativiji da se ja imam vremena svaki dan posvetiti njemu, no kao sto rekoh, za nas je dosta i to sto je i uvijek ima za podjelit i za zamrzivac pa za zimu. Sto se tice pljevljenja, trudim se dok su biljke male da imaju sto vise zraka, no poslje uglavnom dosta sve zaraste, ne zato sto ja mislim da je to super i korisno vec jednostavno kada sve krene nicat to ide tako brzo pa i korov da zaista nemam mogucnost da miscem istom kinetikom kao sto raste. No eto, cak i uz to ima se :-))
Sretno!!!!
da li zemlju izorete?. čuo sam da se ne treba orati nego svega malo izgrabljati, a preko posađenog se stavlja lišće, trava ili sijeno, te da niti zalijevanje nije potrebito.

koliko imate od bašče. može li se što skloniti i za zimu?
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:06   #9
jocajocic
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2012.
Meni se čini da će sve više nas gradske djece uskoro seliti na selo budući da će život u gradu biti sve teži. E sad, ima li netko ideju sa koliko bi mjesečnih primanja mogla preživjeti tročlana obitelj na selu. Tu mislim da bi imali svoj vrt i nekoliko kokica.
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 12:24   #10
the-akila
Registrirani korisnik

the-akila Avatar

Pošalji poruku preko Skype korisniku the-akila
Quote:
jocajocic kaže: Pogledaj post
Meni se čini da će sve više nas gradske djece uskoro seliti na selo budući da će život u gradu biti sve teži. E sad, ima li netko ideju sa koliko bi mjesečnih primanja mogla preživjeti tročlana obitelj na selu. Tu mislim da bi imali svoj vrt i nekoliko kokica.
Ova mi je rečnica upala u oko i mislim da si tu 100% u pravu. Što se tiče primanja..ovisi kolika su primanja, kolike su vaše potrebe??? nemas tu nekog individualnog pravila. Ja živim u manjem gradu imam kuću na selu dosta zemlje koju dajem u najam jer se ne bavim poljoprivredom ali imam i komad zemlje gdje posadim povrće samo za svoje potrebe. Više je kao razonoda, manje kao potreba- za sada...Imam svoj krumpir, kupus, mrkvu, peršin, grah i dr.. a imam i prilčno velike nokte
Old 21.02.2012., 12:41   #11
jocajocic
Registrirani korisnik

Imam starinu na selu. Ukoliko se preselimo na selo, žena ili ja jedno će morati dati otkaz, jer sam svjestan da nema "seljaka" sa radnim danom od 4 sata i to nakon povratka sa posla. Ili ići linijom manjeg otpora i čekati da netko od nas prvi dobije otkaz, a onda pravac selo.

Bojim se i početnog ulaganja koje mora biti za nabavku povrća, kokica, a isto tako sam svjestan da je to dugotrajni proces koji će prve minimalne rezultate dati tek za godinu dana. Dakle, treba preživjeti tu prvu godinu, a onda ako Bog a sreće i zemlja uroda, bit će valjda lakše. Strah me naravno kako ću ja internet seljak preko tutorijala o sadnji itd obraditi zemlju koju sam dirao rukama jedino kao klinac kad sam vadio gliste za udicu

Ma sve šta više o tome razmišljam sve više teškoća nalazim.
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 14:52   #12
Makyme
dum spiro..

Registracija: Dec 2007.
Quote:
Imam starinu na selu. Ukoliko se preselimo na selo, žena ili ja jedno će morati dati otkaz, jer sam svjestan da nema "seljaka" sa radnim danom od 4 sata i to nakon povratka sa posla. Ili ići linijom manjeg otpora i čekati da netko od nas prvi dobije otkaz, a onda pravac selo.

Bojim se i početnog ulaganja koje mora biti za nabavku povrća, kokica, a isto tako sam svjestan da je to dugotrajni proces koji će prve minimalne rezultate dati tek za godinu dana. Dakle, treba preživjeti tu prvu godinu, a onda ako Bog a sreće i zemlja uroda, bit će valjda lakše. Strah me naravno kako ću ja internet seljak preko tutorijala o sadnji itd obraditi zemlju koju sam dirao rukama jedino kao klinac kad sam vadio gliste za udicu

nije baš da ćeš morati dati otkaz. možete oboje radit i imati vrt i kokoške. ne trebas u vrtu biti svaki dan.... trebas samo organizirat vrijeme..ujutro sve nahraniš, odeš na posao , vratis se i opet hraniš živine i vrt ako treba.. i BTW to niije teški seljački život. ovo je uživancija....
Makyme is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 15:21   #13
the-akila
Registrirani korisnik

the-akila Avatar

Pošalji poruku preko Skype korisniku the-akila
Quote:

Ma ostavi se ti ćorava posla iz fotelje sve to tako lako izgleda, a ako si dirao zemlju samo kad bi vadio gliste....nista od tvoje poljoprivrede... Drži posao koji imaš jer po tvome znanju ostat ćes gladan. Ipak budi internet seljak
Old 21.02.2012., 15:44   #14
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

moja žena je stala s privatnim poslom i već neko vrijeme ne ide, zato smo i donijeli odluku o selidbi. ja mislim da za nas dvoje je dovoljno da ona radi tekuće poslove, a ono teže da ipak ostavi meni. podjela posla je tu vrlo bitna. kada imaš i životinjice pa to je kao djeca.

što se još može proizvoditi u kućnoj radinosti?
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 16:02   #15
GABYSOLIS
Registrirani korisnik

GABYSOLIS Avatar

Registracija: Dec 2011.
Da li je netko čuo za permakulturu i probao?
Kakva su iskustva?
GABYSOLIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 17:26   #16
lostcase
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2009.
Quote:

Netreba nikakav otkaz, moze se dosta napraviti i van radnog vremena.

Pa imas 5 drzavna blagdana, 20 dana godisnji, subotu, pa poslije posla dok je dana.....

Pa vecina seljaka s malo zemlje tako sada i radi. S tim da ne vidim kak ces od malo povrca i kokosi zaradjivat. Treba to bit ozbiljnija proizvodnja.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 17:58   #17
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

Quote:

u sličnoj smo situaciji. mislim da ne treba biti straha. i ja sam gradsko dijete kao i moja žena. mislima da nam je prirodnije biti u selu i baviti se ovim temama nego u vrevi grada. čovjek je kao kameleon brzo ćemo se snaći.

puno sreće.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 19:43   #18
Awakening
Registrirani korisnik

Trenutno živim na selu. Starci mi oboje rade (u gradu, 10 min vožnje autom) minimalno 8 sati dnevno.
Mama sadi vrt, ima sve što može uspjeti na našem području. Ne šprica ali svakog proljeća dooobro nahrani cijeli vrt sa čistim stajskim gnojivom. To je sve teže naći
Stari u polju uzgaja kukuruz, pšenicu, i kosi neke livade, suši to i sprema za zimu.
Od proljeća pa do prvog mraza njih dvoje su na nogama non-stop. Nema nedjelje! Praznika.. niš...

Od životinja imamo ovce (desetak komada) koje popasu voćnjake, i naše i sve susjedne! Stari drži zečeve (oni su super!, meso je prezdravo i fino, čisti su, mirni). Imamo još i koke za jaja, i kupujemo piliće pa ih hranimo za klanje. Ostalo se baš i ne isplati imati.

E sad, po meni...

Prednosti: privatnost i udobnost, ogroman prostor, mogućnost da serviraš doručak ispod mirisne brajde, pored brajde imaš mini bazen sa uvijek toplom vodom. Malo dalje od toga je pekač (roštilj, prase, peka), nema veze jel dolazi 5 ili 25 gostiju, uvijek ima mjesta i nitko nikome ne smeta! Mirno je, čisto, zelena trava, ptice i plavo nebo. Sve živo miriši! Jedva čekam ljeto

Mane: gamad. Komarci, mravi, leptiri, Pčele, paukovi, šišmiši, kojekakvi gmizavci kojima ne znam ni ime... Ali lijepo se stave mrežice na vrata i prozore i sve 5 barem dok spavam.

E da, i susjedi. Svi veći poslovi se obavljaju uz pomoć susjeda. Preko dana se radi a kad padne mrak lijepo se sjedne, jede i pije dok ljudi ne počnu lagano drijemati za stolom
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 05:25   #19
RIJAMU
Registrirani korisnik

RIJAMU Avatar

da li netko ima iskustva s plastenicima ili recimo uzgojem ukrasnog cvijeća.
RIJAMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 07:40   #20
jocajocic
Registrirani korisnik

Hvala svima na komentarima. Zaključak se nameće da za osobne potrebe povrće i voće ( malo vrta ) i meso ( kokice, zečevi .. ) ne treba davati otkaz i da je nekoliko sati svakodnevno iza posla dovoljno, a za bit pravi seljak treba radit po cijeli dan ako se misli nešto i zaraditi. To sam znao i ranije pa bi se sad mogla nadovezati priča dali je ugodniji život na selu i u gradu ali to je za neku drugu temu

Mislim da je the-akila u pravu, ostat ću bojim se internet seljak !
jocajocic is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja