Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2016., 15:31   #1
Kvartovska lisica

U kvartu nam živi lisica.
To samo po sebi nije razlog za paniku, naravno.
Ali ova lisica se ponaša sve opuštenije i nisam sigurna što je najpametnije u susretu s njom.

Imam dva psa pa sam često vani kad i on/ona (nisam imala priliku gledati ispod repa ). Osim lajne, psi znaju da se lisicu ne smije dirati i ne gnjave ju, ne laju, ne reže, zapravo su zaista cool, maknu se. Ni inače nisu skloni ozljeđivanju drugih životinja pa sam s njihove strane prilično mirna.
Mi lisici ne prilazimo namjerno, izbjegavamo izlazak ako je već tamo, ne tjeramo ju, ne pokušavamo ju privući, ne hranimo ju, ne zadržavamo se da bi slikali, maknemo se ako ju vidim, ne trčeći, jednostavno odemo na drugu stranu.

Ali ona nama dolazi sve bliže. Npr. prođe dva metra od nas, ponekad kroz grmlje ne primijetim dok ne čujem već da hoda tamo i onda ju i vidim.
Sasvim sam sigurna da je riječ o lisici, budući da nas ne izbjegava previše, vidjela sam ju jasno više puta, s balkona ju mogu mirno promatrati, a u zadnje vrijeme je u nekom sukobu s pticama pa i po njihovoj graji odmah čujem kad dođe. (Šalimo se da vidimo lisicu više nego da živimo na Sljemenu.)

Moje pitanje je zapravo kolika je šansa da ona, takva blesava očito, pokuša doći do pasa? Ne mislim nužno na napad, jednostavno bilo kakav kontakt.
Ne bih željela komplicirati situaciju ni za nas ni za lisicu i voljela bih znati što je najispravnije ukoliko se približi još više.

Jednu udrugu sam već pitala i rekli su mi da ju samo ignoriram.
Ok, to ionako već radim, ali jedno je ignorirati ju na 10 metara, a drugo kad ona meni priđe toliko blizu da ju skoro mogu na lajnu staviti.
Npr. ako mi se previše približi psu, on bi mogao svojom reakcijom izazvati njenu sljedeću, a za sve bi bilo loše da dođe do sukoba.
Old 25.05.2016., 08:50   #2
zovi veterinara ili lovce, jer postoji mogućnost da je bijesna
Old 25.05.2016., 09:08   #3
Ovdje se smatra da bjesnoće nema, lisicama se daje cjepivo i u zadnjem zabilježenom slučaju se radilo o drugoj životinji koju su ljudi ilegalno uveli u zemlju.
Lisicu viđamo otkad smo u ovom kvartu, djeluje mlado i blesavo, ptica se boji kao samog vraga (ok, jesu opake, ali očito je plaha), možda je i samo znatiželjna. Prilično polako smanjuje tu udaljenost, nije odjednom poludjela i krenula nas stalkati.
Kako su se moji psi naviknuli na nju, tako se ona valjda naviknula na nas.
Da mi pas nije gluh i gunđav, ne bih se toliko brinula, ali ovako ga svašta iznenadi.
Mislila sam da će ovdje možda netko znati pokušavaju li ikad ovakve lisice pošnjofati pse ili kako već to s njima ide.
Old 25.05.2016., 15:36   #4
U nedostatku prirodnog staništa (čitaj: lovišta) lisice su samo jedna od životinjskih vrsta koje se sve više viđaju po velikim gradovima - jer je tu lako doći do hrane (em kante i vreće od smeća, em mas miševa i štakora kojima se lije hrane).
Ova vaša je očito mlada, neiskusna (bez straha), znatiželjna, možda gladna ili samo željna društva (jer lije i psi su srodnici) pa vam prilazi.
Mislim da nema straha od nje ili bjesnoće.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 15:49   #5
Meni je potencijalni problem ako ona priđe preblizu jer je moj stariji pas namćorast i u stanju izazvati svađu. A svi znamo da bi to loše završilo, za sve. I to je situacija zbog koje sam postavila pitanje.
Da je ona ostala na 10 ili čak 5 metara, zaboli me. On jest na lajni, ali ako mi ona uđe u radijus lajne (sad je na 2 metra), imam problem.
Za druge pse znam nekako, s mačkama imam iskustva, ali za lisicu stvarno ne znam koliko blizu ju znatiželja može dovesti.
Old 25.05.2016., 15:57   #6
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Ovdje se smatra da bjesnoće nema, lisicama se daje cjepivo i u zadnjem zabilježenom slučaju se radilo o drugoj životinji koju su ljudi ilegalno uveli u zemlju.
Jos da si spomenula gdje si
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 16:02   #7
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Jos da si spomenula gdje si
Sorry, Belgija.
Old 25.05.2016., 16:16   #8
Ma nista, ako bjesnoce nema, ja bih ju ignorirao... Ne vjerujem da je bas blesava ic se potuc s psom... Ili bih nosio suzavac, just for a case....

Nadam se da tamo nema seljacina koje misle da bi to lovci trebali doc umlatit... Sto lovcima u Hratskoj, BTW, ne bi palo na pamet... Ono, hajmo pucat po lisicama u naselju
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 16:25   #9
Nisam mislila da bi se išla tući s njima, to je mogla već davno.
Ali ne znam hoće li joj pasti na pamet da se dođe pozdraviti.

Znam, u psu je stvar, polugluh je, možeš mu se tenkom prišuljati, a ova uvijek hoda iza nas nekuda.

Dakle mislite da se ipak neće jednog dana samo nacrtati uz nas?
Old 25.05.2016., 16:33   #10
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Nisam mislila da bi se išla tući s njima, to je mogla već davno.
Ali ne znam hoće li joj pasti na pamet da se dođe pozdraviti.

Znam, u psu je stvar, polugluh je, možeš mu se tenkom prišuljati, a ova uvijek hoda iza nas nekuda.

Dakle mislite da se ipak neće jednog dana samo nacrtati uz nas?
A tko ce ju znat kolko je blesava... Ja znam da sam ja dovoljno blesav da bi me takva situacija cak i zabavljala ... Ono, nema neke ozbiljne opasnosti za psa pa nema ni veze...
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 17:03   #11
Ma obično ide tako da se njemu netko "prišulja", on se okrene, skuži koliko je blizu, prepadne se i reagira, to druga strana doživi kao napad pa se brani, ergo šorka. A šorka s lisicom vodi komplikacijama bez obzira na omjer snaga i namjere.
Stariji je, mnogo ga voljem, jako mi je stalo da do toga ne dođe.
Da je samo mlađa curka u pitanju ili da je on mlađi, uzela bih kokice i upalila kameru.
Old 25.05.2016., 17:50   #12
Ponesi bocicu gazirane vode, promuckaj pa ju pospricaj ... Vjerujem da ce se opametit
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 09:43   #13
Jučer je imala bliski susret sa susjedovim psom, i to dosta rano, oko 5 popodne, rekla mi majka kad sam došla s posla.
Imamo neki zimzeleni grm u parku iza zgrade, dosta čvrst. Lisica je bila u grmu, pas je išao šnjofati i odjednom su oboje nekako završili NA grmu, a ogroman je, visok 2 metra i s prilično velikom gornjom površinom, i pretrčali ga, spustili se i otrčali nekamo. Kaže majka da je bilo tako brzo da ne bi stigla slikati ni da ih je čekala s fotićem.
Pas se ubrzo vratio, vjerujem da je uspjela neozlijeđena zbrisati.
Sinoć ju nisam vidjela više.
Jučer su kosili po parku, ne znam je li moguće da je zbog toga odlučila ostati u grmu preko dana, inače je ipak nema baš u to doba.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +1. Trenutno vrijeme je: 03:00.