Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2012., 18:51   #1
saluan
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2010.
PDV granica za ulazak 230000 kn!?

Molim ako među vama ima netko od knjigovođa koji imaju kakvu informaciju o navodnim najavama da sa 1.1.2013,granica za ulazak u sustav PDV-a po sili zakona ide na 230000 kuna,možda znate što više i točnije o toj temi.kod mene je situacija ovakva,nako samo 6 mjeseci od otvaranja obrta 1.1.2010 na vlastiti zahtjev ušla sam u sustav pdv -a misleči kako ću s tim potezom profitirat (imam frizerski salon) Od tog dana jedva spajam kraj s krajem jer mjesečno izdvajam oko 3500 na ime pdv-aZna li netko,ako ta granica zaista ide na 230000 je li to samo za nove poduzetnike ili vrijedi i za nas stare pa ćemo moći izaći ako tu granicu ne prelazimo te ima li razlike ako sam u pdv ušla po sili zakona ili na vlastiti zahtjev!?Hvala
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 19:19   #2
dajzek
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2011.
povećanje prihoda

...molim odgovor, da li se može pozajmica vlasnika preknjižiti na prihod (koji cto ??, rrif kontni plan ) da se smanji gubitak, odnosno da bude dobit za proteklu godinu 2011 ???
hvala svima na odgovoru
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 19:27   #3
Brazil
Retired

Registracija: Dec 2002.
Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
....ima li razlike ako sam u pdv ušla po sili zakona ili na vlastiti zahtjev!?Hvala

Ima razlike, kod dobrovoljnog ulaska u sustav PDV-a u sustavu se mora biti sljedećih 5 kalendarskih godina.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2012., 21:49   #4
saluan
Registrirani korisnik

Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Ima razlike, kod dobrovoljnog ulaska u sustav PDV-a u sustavu se mora biti sljedećih 5 kalendarskih godina.
to znam,ali u ovom slučaju,imam i šanse možda tražiti na neki zahtjev da izađem obzirom na slabo poslovanje ili slično... ili će se možda sivima koji su ispod 230000 pružiti prilika da oda beru izlaze ili ostaju!
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 24.02.2012., 06:34   #5
vitas
Registrirani korisnik

vitas Avatar

Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
to znam,ali u ovom slučaju,imam i šanse možda tražiti na neki zahtjev da izađem obzirom na slabo poslovanje ili slično... ili će se možda sivima koji su ispod 230000 pružiti prilika da oda beru izlaze ili ostaju!

Nemaš šanse..prag se odnosi samo na ulazak po sili zakona.. Ti si na žalost odabrala doborvoljan ulazak i to nema veze sa pragom barem slijedećih 5 godina..žao mi je.. ali obzirom na dizanje praga nakon tih pet godina podigao se i prag za mogućnost ulaska u paušalno oporezivanje sa 85000 na 149.500,00 kn pa ako budeš imala želje raspitaj se pa se onda možeš prebaciti u paušaliste ako ne pređeš taj prag
Old 24.02.2012., 07:50   #6
vlado3
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2009.
da potvrdim vitasicu, iz nacrta izmjena zakona:
(3) Porezni obveznici koji u 2012. godini nisu ostvarili isporuke iz stavka 1. ovoga članka veće od 230.000,00 kuna ostaju i dalje porezni obveznici ako su bili upisani u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost na vlastiti zahtjev za što im je Porezna uprava izdala rješenje koje ih obvezuje 5 kalendarskih godina.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 07:56   #7
vlado3
Registrirani korisnik

Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
...molim odgovor, da li se može pozajmica vlasnika preknjižiti na prihod (koji cto ??, rrif kontni plan ) da se smanji gubitak, odnosno da bude dobit za proteklu godinu 2011 ???
hvala svima na odgovoru
Ne može, tj. ne bi bilo ispravno
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 08:05   #8
tockica na i
Registrirani korisnik

tockica na i Avatar

Registracija: Aug 2010.
Da, i ja imam poznanicu frizerku koja muku muči s pdv-om i možda bi bilo najbolje rješenje da zatvori obrt, a da njena kćer otvori novi i da se jednostavno zamijene na način da kćer bude vlasnica i ona djelatnica u njenom obrtu (do sada je bilo obrnuto). Jer fakat, ovaj pdv ubija ovakve male uslužne djelatnosti. Da ne spominjem još sada ovih 25%. Na 100 kn zarade, mora dati 20 kn državi. Što je previše, previše je...
Mene muči druga stvar? Imam obrtnika koji je počeo poslovati prošle godine i nije ušao u sustav pdv-a jer nije prešao limit od 85.000 kn. Ove godine će sigurno imati prihode u rasponu od 150.000,00 do 200.000,00 kn. Da li će 2012-e morati ući u sustav, ili će se i na njega odnositi odredba novog Zakona i moći će ostati izvan sustava? Tko zna ili pretpostavlja što će biti?
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 08:54   #9
VTi underhood
KAEEEEE?!?!?!?!

VTi underhood Avatar

Registracija: Sep 2003.
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ne može, tj. ne bi bilo ispravno
može otpisati obveze za pozajmice jer je obveza za pozajmice kao i svaka druga obveza... jest da je to nelogično jer na svoju pozajmicu plaćaš porez na dobit, ali može se...

bilo je tumačenje u RRIF-u baš što se tiče otpisa pozajmica vlasnika gdje se navodi par primjera kad i zbog čega to vlasnici firmi rade...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 09:01   #10
tockica na i
Registrirani korisnik

tockica na i Avatar

Registracija: Aug 2010.
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
može otpisati obveze za pozajmice jer je obveza za pozajmice kao i svaka druga obveza... jest da je to nelogično jer na svoju pozajmicu plaćaš porez na dobit, ali može se...

bilo je tumačenje u RRIF-u baš što se tiče otpisa pozajmica vlasnika gdje se navodi par primjera kad i zbog čega to vlasnici firmi rade...
Točno tako.
Osim evidentiranja prihoda na temelju otpisa zastarjelih
obveza prema dobavljačima, kreditorima i
dr., prihod je moguće evidentirati i na temelju otpisa
obveze koja nije zastarjela, ali je vjerovnik ne potražuje,
tj. vjerovnik se odrekao svojih potraživanja. Otpis
takve obveze trebao bi se temeljiti na pisanoj odluci
vjerovnika. Navedeno je uređeno u čl. 203. ZOO-a,
gdje je propisano da obveza prestaje kad vjerovnik
izjavi dužniku da neće zahtijevati njezino ispunjenje,
a dužnik se s tim suglasi.
To je u praksi čest slučaj kad se vlasnici, odnosno članovi
društva, odriču potraživanja kako bi trgovačko društvo
čiji su vlasnici evidentiralo prihode na temelju otpisa
obveza i na taj način smanjilo gubitak ili ga „izbjeglo“.
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 11:02   #11
vlado3
Registrirani korisnik

Na taj način da, ali onda zaboravi da je to bio tvoj novac, tj. sutra ako ga želiš nazad može kroz isplatu dobiti uz sva davanja.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 11:34   #12
moira_67
Plavuša

moira_67 Avatar

Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
hvala svima na odgovoru
Odluka o otpisu pozajmice (vlasnik se odriče svog potraživanja od poduzeća). Nisam 100% sigurna, ali ja bih to stavila na 7805 - otpis ostalih obveza.
Neka me ispravi netko pametniji ako sam pogriješila

Zadnje uređivanje moira_67 : 24.02.2012. at 12:02. Reason: komentirano!
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 14:43   #13
VTi underhood
KAEEEEE?!?!?!?!

VTi underhood Avatar

Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Odluka o otpisu pozajmice (vlasnik se odriče svog potraživanja od poduzeća). Nisam 100% sigurna, ali ja bih to stavila na 7805 - otpis ostalih obveza.
Neka me ispravi netko pametniji ako sam pogriješila
ma ima i konto baš negdje (ali neda mi se tražit) koji se zove "otpis obveza prema vlasnicima"
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 14:45   #14
VTi underhood
KAEEEEE?!?!?!?!

VTi underhood Avatar

Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Na taj način da, ali onda zaboravi da je to bio tvoj novac, tj. sutra ako ga želiš nazad može kroz isplatu dobiti uz sva davanja.
pa u tome i jest poanta... da "lažno" prikažu dobit ali ostanu bez pozajmice koju si ionako nikad nebi uspjeli vratit...

Realni razlog za to vidim recimo kod okvirnih kredita banaka... ukoliko se prikaže samo 1,00kn gubitka, banka u velikoj većini slučajeva smanjuje iznos okvirnog kredita ili ga čak ukida što bi za mnoge značilo instantni crveni minus i propast...

zato otpišu obveze, prikažu dobitak i budu mirni do slijedeće godine...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 07:54   #15
dajzek
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2011.
Thumbs up

Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ma ima i konto baš negdje (ali neda mi se tražit) koji se zove "otpis obveza prema vlasnicima"
HVALA PUNO SVIMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:57   #16
Maana
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2009.
prelazak s kvatalnog na mjesečnog obveznika pdv-a

Mora li se predati zahtjev za prelazak s kvartalnog na mjesečnog obveznika pdv-a ili od 01.01. samo predajete obrasce mjesečno, ako je prelazak uvjetovan prelazom granice od 300 000,00 kn? I, ako tko ima iskustvo, što ako se izvješća predaju kvartalno a obveza je bila mjesečno. Kakve sankcije, eventualne bi se mogle očekivati?
Hvala!
Maana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:02   #17
lili p.
always

lili p. Avatar

Registracija: Nov 2006.
Ja, obično, pošaljem dopis, ali nije obavezan. Počni samo slati obrasce na mjesečnoj osnovi.
Znam za jednoga koji nije prešao na mjesečni obračun, dobio je kaznu na koju se žalio, te još nije zadužena kazna. Tako da ne znam da li će mu žalba biti uvažena ili ne.
Kazna nije bila velika
Old 25.02.2012., 21:34   #18
Maana
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2009.
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ja, obično, pošaljem dopis, ali nije obavezan. Počni samo slati obrasce na mjesečnoj osnovi.
Znam za jednoga koji nije prešao na mjesečni obračun, dobio je kaznu na koju se žalio, te još nije zadužena kazna. Tako da ne znam da li će mu žalba biti uvažena ili ne.
Kazna nije bila velika
HVALA! Vi ste pravi
Maana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 12:33   #19
saluan
Registrirani korisnik

Očito je da ja sa 1.1. 2013.neću moći izaći iz pdv-a,jer sam ula na vlastiti zahtjev i morat ću ostati do 2015.po rješenju PU,ali možda postiji mogučnost da ja obrt zatvorim,pa ga ponovno otvorim!? I na taj naćin više nisam obveznik pdv-a do daljnjega...Može li to tako!?
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 20:46   #20
vlado3
Registrirani korisnik

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Kazna nije bila velika
Haaaa, danas sam imao poziv iz PU jer sam za dosadašnjeg kvartalca koji je prešao 300 predao PDV. Kaže djevojka da moram napisati izjavu, tj. da sam morao napisati da ima promjena.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja