Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija
Korisničko ime
Lozinka

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2012., 01:25   #1
Sd.Kfz.Panther
Banned

Registracija: Jun 2011.
EU - Režim EU graničnih kontrola za hrvatske građane

Ovako imam jedno relativno brzo pitanje , pošto nisam baš stručnjak za te integracije u svim aspektima ne vjerujem da ce ljudima koji se nesto vise kuze u tu domenu biti problem odgovoriti na to pitanje.

Naime glasao sam ZA na referendumu u EU jer sam mislio da ce to 1.7.2013-e Hrvatskim građanima otvoriti granice. Znaci cim udemo, u ponoc se na Slovenskoj granici gase one rampice i niko te više ništa ne pita. I sad me sokirao jedan tekst sa srpskog B92 u vezi Bugarske i Rumunjske koje su vec dosta dugo clanice EU-a

Link teksta mozete vidjeti ovdje

http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=586975

I pitam se wtf sad to znaci ? kakav šengen i granice za clanicu EU-a ?

Kad sam prosle godine u 12 mjesecu isao u Njemacku nakon prođene granice sa Slovenijom kroz Austriju i Njemacku sam proletio bez da me iko išta pitao, nije bilo nikakve granice, zaustavljanja. Naprosto kućice na granici su bile ugašene i tamo ni ziva dusa nije radila. Ohrabrenim viđenim zamišljao sam si istu stvar za Hrvatsku 1.srpnja.2013-e. Znači već de fakto 2.srpnja.2013-e kao građanin Hrvatske proletim kroz Slovensku granicu autobusom ili autom bez da mi u PUTOVNICU GRANIČNIK LUPA ŠTAMBILJ kad sam ušao i da onda mogu ostati samo 3 mjeseca uz to , za mene je to ogromno poniženje jer se osjećam kao gorila iz Afrike, a ne građanin centralne Europske države da mi neko uvjetuje smijem li ostat 3 mjeseca ili ne u protivnom će mi Slovenac tamo na granici raditi scenu i sramotu, ako si ostao samo 1 dan duze od 3 mjeseca koliko po pravilima sada smiješ kao građanin RH.

Zamisljao sam si 2.srpnja.2013-e za mene kao Hrvata nema stambilja i datuma ulaska u putovnici niti zaustavljanja na granicnim kućicama i de fakto u EU mogu ostat koliko mi srce pozeli pošto više nema lupanja štambilja u putovnicu.

I sad kad sam vidio ovaj clanak u vezi Bugarske i Rumunjske ostao sam zaprepasten.

Znaci li sad to da sam ja sve krivo shvatio i da i nakon 1.srpnja.2013-e granice za nas Hrvate i dalje ostaju ? znaci nema "leta" autom ili busom preko granice Slovenije bez zaustavljanja ?

Ak je tak , izujem se na tu EU i mene koji sam glasao "ZA" nadajuci se da cu kao gradanin Hrvatske preletit granicu sa Slovenijom isto kao sto Slovenac prelazi onu sa Austrijom.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 01:35   #2
trooly
Banned

Registracija: Feb 2009.
Kod RH je to stvar tehničke prirode.

"Iako je Hrvatska zatvorila poglavlje 24 – pravda, sloboda i sigurnost, nakon ulaska u Europsku uniju, imat će rok od dvije godine da u potpunosti zadovolji standarde Schengena. Više od 1000 kilometara kopnene granice, dodatnih pet tisuća policajaca, nekoliko graničnih prijelaza vrijednih i po 20 milijuna eura te autoceste. Sve su te brojke dio iste priče – pristupanja Hrvatske schengenskom prostoru. Hrvatska će morati osigurati dovoljan broj policijskih službenika za učinkovito obavljanje granične kontrole sukladno schengenskim standardima i najboljoj praksi Europske unije. U trenutku kad postane dio Schengena, Hrvatska će zapravo postati čuvar vanjskih granica Europske unije."

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvat...-clanak-364729

Dok je kod Rumunjske i Bugarske to bilo zbog:
"Bugarskoj i Rumunjskoj još uvijek nije odobren ulazak u zonu Schengena Europske unije zbog protivljenja Nizozemske i Finske. Pola godine ranije usprotivile su se Njemačka i Francuska. Ove zemlje mišljenja su da Bugarska i Rumunjska moraju poduzeti još neke važne korake u borbi protiv korupcije i kriminala. Očekuje se da će u proljeće 2012. najprije morski i zračni prostor ovih dviju zemalja biti obuhvaćen granicama schengenske zone, a u ljeto i kopneni."
Old 02.03.2012., 01:48   #3
Sd.Kfz.Panther
Banned

Registracija: Jun 2011.
Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
Kod RH je to stvar tehničke prirode.

"Iako je Hrvatska zatvorila poglavlje 24 – pravda, sloboda i sigurnost, nakon ulaska u Europsku uniju, imat će rok od dvije godine da u potpunosti zadovolji standarde Schengena. Više od 1000 kilometara kopnene granice, dodatnih pet tisuća policajaca, nekoliko graničnih prijelaza vrijednih i po 20 milijuna eura te autoceste. Sve su te brojke dio iste priče – pristupanja Hrvatske schengenskom prostoru. Hrvatska će morati osigurati dovoljan broj policijskih službenika za učinkovito obavljanje granične kontrole sukladno schengenskim standardima i najboljoj praksi Europske unije. U trenutku kad postane dio Schengena, Hrvatska će zapravo postati čuvar vanjskih granica Europske unije."

Dok je kod Rumunjske i Bugarske to bilo zbog:
"Bugarskoj i Rumunjskoj još uvijek nije odobren ulazak u zonu Schengena Europske unije zbog protivljenja Nizozemske i Finske. Pola godine ranije usprotivile su se Njemačka i Francuska. Ove zemlje mišljenja su da Bugarska i Rumunjska moraju poduzeti još neke važne korake u borbi protiv korupcije i kriminala. Očekuje se da će u proljeće 2012. najprije morski i zračni prostor ovih dviju zemalja biti obuhvaćen granicama schengenske zone, a u ljeto i kopneni."
Hvala puno na tekstu kolega, znači ipak padaju moji snovi u vodi. Ništa od potpuno slobodnog kretanja bez putovnice nakon 1.srpnja.2013-e... Ma nek idu u tri lijepe da ne kažem šta. Sad najviše krivim sebe što sam cijelu pricu potpuno krivo shvatio od pocetka , jer ja od pocetka zivim u misljenjue kako se ulaskom u EU automatski gase granice po primjeru Slovenije-Austrije - znaci bez stambilja, bez putovnica, provjera itd - osobna iskaznica i to je to.

Samo kakvi jesmo, neće to ni biti 2 godine nego malo više...5000 policajaca da nasi zaposle u tako kratkom vremenu, pahhh...haha pa znam kolege koji su zavrsili P7 I P8 klasu na policijskoj akademiji, to su ove zadnje dvije generacije iz obrazovanja odraslih i 1000 ih je jos na burzi. To znam najbolje jer i meni je san da postanem policajac , naime imam 19 godina i vec 8 mjeseci nakon sto sam zavrsio srednju skolu cekam da otvore novi natječaj za policajce pa nisu i navodno da nece tak brzo - jos nije izglasan ni novi prijedlog zakona o policiji da se zna hoce li se vratit natjecaj za odrasle ili ce biti ona srednja policijska skola koju je Karamarko otvorio par mjeseci prije izbora kako bi napakostio SDP-ovcima. Di ce tek zaposlit 5000 nepostojećih policajaca jer natječaj još nije otvoren ,a kao sto reko 1000 ih jos ceka na posao u policiji, pa onda granični prijelazi u tom iznosu u i sve u vrijeme ove krize i kresanja proračuna...LOGICNO bi bilo, a ujedno i jedina sansa da taj šengen sto prije dode da ove godine otvore novi natjecaj na policijskoj akademiji za jedno 2000 novih policajaca koji bi tecaj zavrsili bas negdje kad udemo u EU i koji bi se automatski zaposljavali na granici(moš mislit hah).....izgleda da već mogu reći zbogom mojim vizijama ponosnog i potpuno slobodnog Europljanina...

Nek je prokleto sve...

Zadnje uređivanje Sd.Kfz.Panther : 02.03.2012. at 01:58.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 02:07   #4
trooly
Banned

Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
Samo kakvi jesmo, neće to ni biti 2 godine nego malo više...5000 policajaca da nasi zaposle u tako kratkom vremenu
Već viđeno. Već prije 2000-te je dio pripadnika GBR (a koji nisu više bili u "zelenom", tj bili su u "crvenom" u smislu napredovanja) je bio prebačen iz MORH-a u carinu i graničnu policiju. Mislim da je čak oko 2000 ljudi višak u MORH-u. Proguglaj malo o projekcijama za MORH u 2012, 2013. Tak da će ti se brzo popuniti quota od 5k Čak Norisa.

Eto, Čak Norisa kao u bajci:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/g...-ce-otkaz.html
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 02.03.2012., 06:16   #5
sivkić
Registrirani korisnik

sivkić Avatar

Registracija: Nov 2008.
Quote:
Sd.Kfz.Panther kaže: Pogledaj post
I pitam se wtf sad to znaci ? kakav šengen i granice za clanicu EU-a ?
Znaci li sad to da sam ja sve krivo shvatio i da i nakon 1.srpnja.2013-e granice za nas Hrvate i dalje ostaju ? znaci nema "leta" autom ili busom preko granice Slovenije bez zaustavljanja ? :ne zna
Bilo je mnogo natpisa o tome što se ukida a što ostaje.Ukida se carinska kontrola što znači da svu robu kupljenu u eu bez carine i drugih davanja možeš slobodno dovest u RH ali nema više prava povrata poreza.Što se tiče ljudstva i tehnike to će bit do kraja riješeno do ulaska.Tehnika postoji a ljudi će se prebacit s jednog kraja na drugi.I slovenska policija je bila na granicama Italije i Austrije još 3 godine a koliko će naši ostat zavisi od Slovenaca i Mađara jer tek kad oni dozvole schengen se seli.A tu je u pitanju lova koju će oni još povlačit iz eu da bi u potunosti riješili sav svoj višak ljudi iz carine i policije.Austrijanci u to rješavali 3 godine.
Pošto tebe muči da li si krivo glasao na refrendumu postoji još nešto što nisu rekli prije a trebali su.Sada se tek povlače natpisi koliko će RH morat godišnje ubacit love u eu da bi mogla povlačit više ili manje što ovisi o sposobnosti političara.Članstvo ne donosi samo povlačenje love nego i debelo davanje.
Old 02.03.2012., 07:37   #6
Mishko Pishko
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2005.
kad prelaziš granicu staješ dva puta. jednom da ti pogleda putovnicu a drugi put striček u svjetlijoj uniformi te pita imate što za prijaviti?

e ti stričeki u svjetlijim uniformama tj carinici se miču a ti možeš natovariti svoj auto/kombi sa raznom robom i nitko te neće ništa pitati.a putovnicu/osobnu ćeš pokazati policajcu...
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 09:23   #7
sivkić
Registrirani korisnik

sivkić Avatar

A postoji informacija da će naši na rad u Sloveniju tako da će kontrola bit samo na jednom mjestu.Da li će se to provesti i kako ne znam.
Old 02.03.2012., 09:41   #8
Kyle Reese
Republican

Kyle Reese Avatar

Registracija: Nov 2011.
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
kad prelaziš granicu staješ dva puta. jednom da ti pogleda putovnicu a drugi put striček u svjetlijoj uniformi te pita imate što za prijaviti?

e ti stričeki u svjetlijim uniformama tj carinici se miču a ti možeš natovariti svoj auto/kombi sa raznom robom i nitko te neće ništa pitati.a putovnicu/osobnu ćeš pokazati policajcu...
Osobna je sada isto kao i putovnica za sve zemlje EU ili sam nešto pomiješao?
Old 02.03.2012., 09:53   #9
Zek0slav
Registrovani prijestupnik

Zek0slav Avatar

Registracija: Feb 2007.
Pisao sam na drugoj temi da je situacija sa Rumunjskom specifična, pa su onda i nas strpali u isti voz s njima.

Ja sam mislio da putovnica treba ako ostaješ više od tri mjeseca, a inače s osobnom.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 09:57   #10
Corvus27
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2008.
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post

Meni osobno je neopisivo drago da se sa granice miče staljinističko-boljševička carina i nadam se da ih nikad više u životu neću vidjeti, a policajci više manje služe samo za ukras na takvoj granici (osobno sam se uvjerio).
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 14:28   #11
sivkić
Registrirani korisnik

sivkić Avatar

Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Osobna je sada isto kao i putovnica za sve zemlje EU ili sam nešto pomiješao?
Osobna za Italiju, Sloveniju i Mađarsku a za ostale zemlje eu-a putovnica.
Old 02.03.2012., 19:43   #12
Kyle Reese
Republican

Kyle Reese Avatar

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Osobna za Italiju, Sloveniju i Mađarsku a za ostale zemlje eu-a putovnica.
mislim da sam čuo od jednog lika,da ćemo moći 1.6.2013. i u druge zemlje samo s osobnom, možda je pomiješao
Old 02.03.2012., 19:55   #13
Zek0slav
Registrovani prijestupnik

Zek0slav Avatar

Registracija: Feb 2007.
Pa prođeš na Sloveniji sa osobnom i nastaviš dalje kroz Europu. Nema kontrole na unutarnjim granicama.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 20:04   #14
Kyle Reese
Republican

Kyle Reese Avatar

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pa prođeš na Sloveniji sa osobnom i nastaviš dalje kroz Europu. Nema kontrole na unutarnjim granicama.
Ali sam čuo slučajeve da su Fracuski policajci jako su strogo potpupali s takvim likovima iz Hrvatske
Old 02.03.2012., 20:45   #15
clouseau
Ponekad nisam na forumu

clouseau Avatar

Registracija: Jan 2007.
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Nema kontrole, ali je protuzakonito i možeš (vjerojatno i hoćeš) imati problema ako te ulove.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 05:27   #16
W.M.H.
Registrirani korisnik

W.M.H. Avatar

Registracija: Jan 2009.
Oni koji misle da će Hrvatska ući u Schengen prije ulaska Bosne u EU mislim da su neozbiljni. Jedino ako nas sve unovače u graničnu policiju (bar bi riješili pitanje nezaposlenosti) jer ako je Austrija zadržala Schengensku kontrolu još godinama nakon ulaska Mađarske, Slovačke...mislite da će dopustiti nama da puštamo koga hoćemo u EU bez daljnje kontrole tko im ulazi u zemlju..
W.M.H. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 05:45   #17
trooly
Banned

Quote:
W.M.H. kaže: Pogledaj post
Oni koji misle da će Hrvatska ući u Schengen prije ulaska Bosne u EU mislim da su neozbiljni. Jedino ako nas sve unovače u graničnu policiju (bar bi riješili pitanje nezaposlenosti) jer ako je Austrija zadržala Schengensku kontrolu još godinama nakon ulaska Mađarske, Slovačke...mislite da će dopustiti nama da puštamo koga hoćemo u EU bez daljnje kontrole tko im ulazi u zemlju..
1. Rok: 2 godine

2. Višak ljudi u MORH-u:
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/g...-ce-otkaz.html

Osim ako ne smatraš da granična policija mora biti osposobljena za ispaljivanje pripadnika iz topa, da je obavezna poznavati starogrčki i da mora imati certifikat o položenom sofegiu.
Naime, (mrzim kad se ponavljam) već je davnih godina bila praksa da se ljudi koji su neperspektivni u GBR prebacuju u graničnu policiju i carinu.
Old 03.03.2012., 06:12   #18
riche
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2006.
Quote:
mislim da sam čuo od jednog lika,da ćemo moći 1.6.2013. i u druge zemlje samo s osobnom, možda je pomiješao
Vjerojatno hoćemo, Rumunji i Bugari koji još nisu u Schengenu mogu putovati po cijeloj EU s osobnom.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 10:02   #19
nvnk
Davitelj

nvnk Avatar

Registracija: Jul 2009.
Quote:
Sasvim sigurno nećemo moći 1.6.2013.

Moći ćemo 1.7.

Naravno, ako do tada prođe ratifikacija.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 10:13   #20
Kyle Reese
Republican

Kyle Reese Avatar

Zapravo,taj se datum spominje samo kod nas, inače se u stranim člancima koje sam čitao govori "sredinom 2013."
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja