Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2012., 15:21   #1
Isa a.s.

MERJEMA (Marija)

Kur’ansko kazivanje o Isau počinje spominjanjem začeća njegove majke Merjeme (Marije). Imranova žena, Merjemina majka, se zavjetovala da će posvetiti svoje dijete da bude u službi Allahu u hramu. Zekerijjah koji je preuzeo brigu o Merjemi redovno je nalazio hranu kod nje. Kada ju je upitao odakle joj to, ona je odgovorila da je to od Allaha.

Kur’anski ajeti o tome govore:


Kada Imranova žena reče: "Gospodaru moj, ovo što je u trbuhu mome ja zavjetujem samo na službu Tebi, pa primi od mene, jer Ti, zaista, sve čuješ i znaš!"(Alu ‘Imran,35)


Poslije ona, kada je rodi, reče: "Gospodaru moj, rodila sam žensko" – a Allah dobro zna šta je rodila – "a žensko nije kao muško; nadjela sam joj ime Merjema, i ja nju i porod njezin stavljam pod Tvoje okrilje od prokletog šejtana."(Alu ‘Imran,36)

RADOSNE VIJESTI I ISAOVO ROĐENJE

Kada je Merjema postal punoljetna sveti duh (melek Džibril / anđeo Gabrijel) joj se pojavio u liku čovjeka donoseći joj vijesti o sinu. U Kur’anu čitamo slijedeći dijalog između Merjeme i meleka:


A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih; (Alu ‘Imran 45)



on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit" –(Alu ‘Imran 46)



ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" – "Eto tako" – reče – "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: 'Budi!' – i ono bude." (Alu ‘Imran 47)

Merjema je zanijela na misteriozan i natprirodan način, a zatim se povukla na daleko I usamljeno mjesto gdje je čekala porođaj. Kur’an nam govori kako se Merjema osjećala te šta su joj Jevreji rekli kada je donijela dijete kući:

I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.(19-22) I porođajni bolovi prisiliše je da dođe do stabla jedne palme. "Kamo sreće da sam ranije umrla i da sam potpuno u zaborav pala!" – uzviknu ona.(19-23) I melek je, koji je bio niže nje, zovnu: "Ne žalosti se, Gospodar tvoj je dao da niže tebe potok poteče.(19-24) Zatresi palmino stablo, posuće po tebi datule svježe,(19-25) pa jedi i pij i budi vesela! A ako vidiš čovjeka kakva, ti reci: 'Ja sam se zavjetovala Milostivom da ću šutjeti, i danas ni s kim neću govoriti.'(19-26) I dođe ona s njim porodici svojoj, noseći ga. "O Merjemo" – rekoše oni – "učinila si nešto nečuveno!(19-27) Ej ti, koja u čednosti ličiš Harunu, otac ti nije bio nevaljao, a ni mati tvoja nije bila nevaljalica."(19-28) A ona im na njega pokaza. "Kako da govorimo djetetu u bešici?" – rekoše.(19-29) "Ja sam Allahov rob" – ono reče – "meni će On Knjigu dati i vjerovjesnikom me učiniti (19-30) i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem,(19-31) i da majci svojoj budem dobar, a neće mi dopustiti da budem drzak i nepristojan.(19-32) I neka je mir nada mnom na dan kada sam se rodio i na dan kada budem umro i na dan kada budem iz mrtvih ustajao!"(19-33)

Zadnje uređivanje blue bird : 29.09.2012. at 09:39. Reason: uklonjenje kockice
Svjetlo Istine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 15:22   #2
ISAA NIJE BOŽIJI SIN

U istom poglavlju, odmah nakon gore spomenutog ajeta Allah uvjerava Muhammeda sallallahu alejhi we selem i cijeli svijet da je ovo gore spomenuto, istina o Isau, pa i pored toga većina kršćana u to nevjeruje. Isa nije Allahov sin. On je, što je više nego jasno sin Merjemin.

Ajeti se nastavljaju:



To je Isa, sin Merjemin – to je prava istina o njemu – onaj u koga oni sumnjaju.(Merjem,34)



Nezamislivo je da Allah ima dijete, hvaljen neka je On! Kad nešto odluči, On za to rekne samo: "Budi!" – i ono bude.(Merjem,35)

Nakon ovog jasnog i eksplicitnog iskaza o prirodi i biti Isaovoj, Allah naređuje Muhammedu sallallahu alejhi we selem, da pozove kršćane na pravi put; da obožavaju jednog Boga:



Allah je, uistinu, i moj i vaš Gospodar, zato se klanjajte samo Njemu! To je Pravi put.(Merjem,36)

Odbacivanje ideje da Allah ima sina saopćena je kasnije u istom poglavlju u nešto oštrijoj i strožijoj formi:

Vi, doista, nešto odvratno govorite!(19-89) Gotovo da se nebesa raspadnu, a Zemlja provali i planine zdrobe (19-90) što Milostivom pripisuju dijete.(19-91) Nezamislivo je da Milostivi ima dijete –(19-92) ta svi će oni, i oni na nebesima i oni na Zemlji, kao robovi u Milostivog tražiti utočište!(19-93)

Ajeti nastavljaju skretati pažnju svim ljudima, na istinu i dokaze koje je donio Muhammed sallallahu alejhi we selem. Allah zna da ljudi uzastopno nasljeđuju takve ideje i vjerovanja, koja između ostalog uključuju greške i interpretacije ranijih generacija. Oni nemaju načina da te greške sami otkriju. Na ovaj način Allah prezentira Kur’an kao dokaz i istinu tim ljudima. On kaže:



vjernike koji su dobra djela činili On će prema zasluzi nagraditi i još će im, iz obilja Svoga, više dati; a one koji su zazirali i oholili se – na nesnosne muke će staviti i oni neće naći sebi, mimo Allaha, ni zaštitnika ni pomagača.(En-Nisa,173)



O ljudi, dokaz vam je već stigao od Gospodara vašeg i Mi vam objavljujemo jasnu Svjetlost.(En-Nisa,174)


One koji budu u Allaha vjerovali i čvrsto se Njegovih propisa pridržavali – On će, sigurno, u milost Svoju i blagodat uvesti, i pravim putem Sebi uputiti.(En-Nisa,175)

ISA JE BIO ALLAHOV (BOŽIJI) POSLANIK

Sada će se neko zapitati: Ako Kur’an niječe i odbacuje trojstvo, i Isaovo božansko porijeklo, šta je onda po Kur’anu bila Isaova stvarna misija?

Isa alejhi selam, je bio jedna karika u dugom lancu poslanika i vjerovjesnika poslanih od Allaha različitim društvima i nacijama kad god su oni trebali uputu ili kad su se udaljilji od Allahovog učenja. Isa je bio posebno pripremljen od Allaha da bi bio poslan židovima koji su odstupili od učenja Musaovog (Mojsije) i učenja drugih poslanika.

Kur’an nam govori o Isaovoj misiji u sljedećim ajetima, a koji su nastavak ranije navedenih ajeta o radosnoj vijesti koja je donesena Merjemi:



I poučiće ga knjizi i mudrosti, i Tevratu i Indžilu,(Alu ‘Imran,48)



i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i biće, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;(Alu ‘Imran,49)


i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg – zato se Allaha bojte i mene slušajte–(Alu ‘Imran,50)


Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!"(Alu ‘Imran,51)

ISA JE UZDIGNUT NA NEBO

Žalosna je i tužna činjenica o malom broju sljedbenika pravog putakojem je Isa pozivao. Njega je slijedilo nekoliko apostola (havarijina) koje je Allah subhanehu ve te’ala, inspirisao dag a podrže. I ne samo to, nevjernici su napravili zavjeru (kao što su uradili Muhammedu sallallahu alejhi we selem, 6-stoljeća kasnije) da ubiju Isaa, ali Allah je imao bolji plan za njega i njegove sljedbenike kako nam Kur’an u sljedećim ajetima:

A kada se Isa uvjerio da oni neće da vjeruju, uzviknuo je: "Koji će biti pomagači moji na Allahovom putu?" – "Mi" – rekoše učenici – "mi ćemo biti pomagači Allahove vjere, mi u Allaha vjerujemo, a ti budi svjedok da smo mi poslušni Njemu.(Alu ‘Imran,52) Gospodaru naš, mi u ono što Ti objavljuješ vjerujemo i mi poslanika slijedimo, zato nas upiši među vjernike!"(Alu ‘Imran,53) I nevjernici počeše smišljati spletke, ali ih je Allah otklonio, jer On to umije najbolje.(Alu ‘Imran,54) I kada Allah reče: "O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasiću te od nevjernika i učiniću da tvoji sljedbenici budu iznad nevjernika sve do Smaka svijeta. Meni ćete se, poslije, svi povratiti i Ja ću vam o onome u čemu se niste slagali presuditiAlu ‘Imran,55) one koji ne budu vjerovali na strašne muke ću staviti i na ovome i na onome svijetu i niko im neće moći pomoći."… (Alu ‘Imran,56)

Zadnje uređivanje blue bird : 29.09.2012. at 09:42. Reason: kockice
Svjetlo Istine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 15:26   #3
Da li si ti sad dobio punat kod Alaha?
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 16:33   #4
Molim ne vise samo c/p, to nije svrha foruma.


I pitanje, zasto kazes Isaa, kad je Isus u ovim krajevima, koja je ponata tih arabizama, kakve veze to ima s vjerom i icim

I drugo, krscanima (koji su podosta stoljeca pije islama) Isus je bog (vecini denominacija) i njihova vjera nije tvoja vjera, pa mi nije jasno cemu to nametanje i poucavanje o prirodi Isusa?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 16:48   #5
Ah nek svako naziva kako mu je zgodno, meni licno ne smeta niti jedan niti drugi naziv.
A sto se tice Isusa mir nek je i spas na njega, po majci je bio ponizan a po Duhu(Ruhu..Kur'an Ga naziva Ruhullah) je govorio i dahom iscjelivao i dushevne i tjelesne boli... ozivljavao mrtve.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:11   #6
Sin Ruhe ili Merkur Hermes od Venere izbačen u postojanje po Mandejskim knjigama

Ibn Arebi Muslimanski mistik piše da Isa prebiva u Merkurovoj sferi.

Gdje ima dima i ima i vatre...

Merkur je najbliži suncu ocu i najbrži planet u našem sistemu glasnik ,inače Merkura su simbolizirali kao djete okupanim suncem..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:27   #7
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
I pitanje, zasto kazes Isaa, kad je Isus u ovim krajevima, koja je ponata tih arabizama, kakve veze to ima s vjerom i icim
Ima veze s preseravanjem... Nego, jel' ima kakav klon alert, imali smo nedugo ovakvog jednog misionara islama...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:36   #8
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ima veze s preseravanjem...
To je kao da sad Muhameda latiniziramo u Mahometusa ili sta ja znam talijaniziramo i govorimo o Maomettu iako je i Muhamed je transliteralizacija arapskog imena, no ipak koliko toliko striktna. Ili Merjema, a mislim, nista drugo nego arabizacija.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 20:46   #9
Ja sam baš nešto malo pisao o Muhamedu i Kuranu (da malo ), pa sam se raspitao je li ispravno pisati Muhammed i Kur'an, kako inače piše većina, ili Muhamed i Kuran, i koliko mi je rečeno, ispravno je Muhamed i Kuran. I Alah, s jednim 'l'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 22:00   #10
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ja sam baš nešto malo pisao o Muhamedu i Kuranu (da malo ), pa sam se raspitao je li ispravno pisati Muhammed i Kur'an, kako inače piše većina, ili Muhamed i Kuran, i koliko mi je rečeno, ispravno je Muhamed i Kuran. I Alah, s jednim 'l'...
Tako je, prema hrvatskom pravopisu je Muhamed, Kuran, Alah (s jednim l).
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 23:47   #11
Primjetim uvijek kod forumskih islamskih misonara temu o velikoj ljubavi za dragog Isu, kao prvi do Alaha, ma mogao je sve samo nije bio glavni....drugog se ne dotiču, malo o mami Mirjam, sve opet super.... Sve velika ljubav i razumijevanje...
Nekako mi je to u suprotnosti sa običnim školskim udžbenicima iz povijesti, nigdje nisam vidio tu ljubav...
Uglavnom koji milion mrtvih tu, koji tamo, u velikim ljubavnim izjavama...
Pa će bit da možda ipak nije tako, ili povijest laže, kao i obično....
Ili netko laže, ali tko?
hefest is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 00:00   #12
Uvijek se nađe musliman koji ne zna Kuran i njegov stadi vjerovanja da je i sam Muhamed (vojskovođa) čuvao Bibliju koja potvrđuje da je Isus utjelovljeni Bog tj Riječ koja je postala tijelom


Pozdrav
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 06:53   #13
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
To je kao da sad Muhameda latiniziramo u Mahometusa ili sta ja znam talijaniziramo i govorimo o Maomettu iako je i Muhamed je transliteralizacija arapskog imena, no ipak koliko toliko striktna. Ili Merjema, a mislim, nista drugo nego arabizacija.
Sad i ti pretjerujes
U Kuranu piše Muhammed, Merjema, Isa i prirodno ljudi koji su iz islamskog miljea tako i govore / pisu
Meni ne smeta ni jedno ni drugo, kako tko hoće... nekada kazem Isus, nekada Isa, nekada Marija, nekada Merjema
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 11:01   #14
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Sad i ti pretjerujes
U Kuranu piše Muhammed, Merjema, Isa i prirodno ljudi koji su iz islamskog miljea tako i govore / pisu
Meni ne smeta ni jedno ni drugo, kako tko hoće... nekada kazem Isus, nekada Isa, nekada Marija, nekada Merjema
A možda ti banaliziraš?? Nisu upitni oni koji su naučeni tako iz knjiga govoriti, nego oni koji poučavati druge žele. Mi smo Slaveni. Od Jadrana, C. Mora do krajnjeg sibira govori se Isus. Barem mislim. Ova tvoja opaska i može biti u redu ali nesto mi čudno za osobu kojoj je mama katolkinja, pokojni tata neinstitucionalni katolik ?? Podjednako treba davati i uzimati.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 11:20   #15
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Sad i ti pretjerujes
U Kuranu piše Muhammed, Merjema, Isa i prirodno ljudi koji su iz islamskog miljea tako i govore / pisu
Meni ne smeta ni jedno ni drugo, kako tko hoće... nekada kazem Isus, nekada Isa, nekada Marija, nekada Merjema
Ma jok, nema pretjerivanja, pretjerivanje je ova nepotrebana arabizacija (uostalom i Muhamed je transliteralizacija od H-M-D (Hamada, hvaljen)... izgubim volju za razgovarati o temi cim vidim gdje se stavlja naglasak...pa i ajeti na arapskom, to ti je kao da sad netko Bibliju uz prijevod pro navede na latinskom sta ja znam ili grckom.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 21:01   #16
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ma jok, nema pretjerivanja, pretjerivanje je ova nepotrebana arabizacija (uostalom i Muhamed je transliteralizacija od H-M-D (Hamada, hvaljen)... izgubim volju za razgovarati o temi cim vidim gdje se stavlja naglasak...pa i ajeti na arapskom, to ti je kao da sad netko Bibliju uz prijevod pro navede na latinskom sta ja znam ili grckom.
Ma ni ja ne volim pretjerivanje, znaš to, samo velim što stoji.

@ dominik, ja sam jedinka, a ova jedinka se tako ne bude s tobom razgovarala. Što sam ja i tko sam - ja sam. Možda mi je prapradjed bio hindus, nemam pojma. Ili atheist

@ Svjetlo Istine, ovo što ti radiš je blog forma i potpuno je neinteresantno forumskom razgovoru
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 21:25   #17
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Ma ni ja ne volim pretjerivanje, znaš to, samo velim što stoji.

@ dominik, ja sam jedinka, a ova jedinka se tako ne bude s tobom razgovarala. Što sam ja i tko sam - ja sam. Možda mi je prapradjed bio hindus, nemam pojma. Ili atheist

@ Svjetlo Istine, ovo što ti radiš je blog forma i potpuno je neinteresantno forumskom razgovoru
sjeno,...i dominik je jedinka. volis istinu. pričaj iskreno. kad dominik istinu priča i papa zasutjeti mora.sigurno.moja kćer 12 g ima. Kakve veze, pitaš se? Volio bih da je brzopletost bila. Zao mi je ako ne znas tko su ti djed i baka. Ja znam tko su moji. Ne znači da sam ista bolji od onog tko svoje ne zna. Inače, zavađeni smo od davnina. Ovo je vrijeme mirenja. Budi sigurna.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 22:32   #18
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
sjeno,...i dominik je jedinka. volis istinu. pričaj iskreno. kad dominik istinu priča i papa zasutjeti mora.sigurno.moja kćer 12 g ima. Kakve veze, pitaš se? Volio bih da je brzopletost bila. Zao mi je ako ne znas tko su ti djed i baka. Ja znam tko su moji. Ne znači da sam ista bolji od onog tko svoje ne zna. Inače, zavađeni smo od davnina. Ovo je vrijeme mirenja. Budi sigurna.
peace
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2012., 22:41   #19
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
peace
mir
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 00:31   #20
Cini mi se prvo,da u izvjestaju o Isusu u Kuranu sve puno fraza-'bit ce cestit,bit cu majci dobar,necu biti drzak i nepristojan'. U Bibliji je Isus objasnio sto znaci imati dobre odlike nekom usporedbom.Ovdje toga nema.
Drugo tu Bog ne objasnjava Mariji zasto i kako ce rodit bez muža vec samo kaze 'eto tako' kao da je neka šala.
Nadalje kako Isus govori u koljevci i Marija govori 'da sam bar umrla',kakvi su to primjeri?Zvuci kao horor.Kako ce joj datulje pomoci kad rađa i da 'bude vesela'?Zasto bi se Marija zavjetovala da ne govori?

A poslje se opet prijeti 'nesnosnim mukama' ili 'nagradama prema zasluzi'.A gdje su primjeri i nacela ljubavi koja nalazimo u evanđeljima?Ovdje samo vidimo da se treba 'čvrsto Njegovih propisa pridržavati' dok evanđelja kazu 'ljubi boga svom dusom a bliznjega kao samoga sebe jer je to sav zakon'.

Na kraju je primjer 'necega kao ptice sto postaje prava ptica' naspram Biblijskog izvjestaja gdje je 'Bog tako ljubio svijet da je dao svoga sina jedinorođenca da ne pogine ni jedan koji u nj vjeruje vec da ima zivot vjecni'.
Bozja ljubav je nemjerljivo vise pokazana u biblijskom izvjestaju o Isusu nego u Kuranu,to je ocito.Meni jednostavno izvjestaj iz Kurana izgleda kao losa kopija originala,nejasna,bez smisla,bez primjera bozje ljubavi. I bez uvrede na kraju shvacam da svatko ima svoju vjeru ali ne znam kako usporediti prikaz bozje ljubavi sa Isusom iz biblije sa i jednim primjerom Bozje ljubavi u Kuranu.
__________________
Gumiflex
Vesela Ćonka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.