Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2011., 23:50   #1
Zlato u zlatarni, cijene po gramima?

Nisam znala pod koju da ovo kategoriju svrstam, pa.. Zanima me kad idem kupit zlato u zlatarnu, koliko bi me koštalo otprilike po gramu? I zamolila bih ako bi mi netko mogao reći točno koliko je gram po svim karatima. Hvala )
ladyZz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 00:23   #2
Mislis na nakit? Mislim da je cijena 585/999 (14 kt) od 300,00-400,00 kn/gr,ovisno o izradi. 750/999 (18 kt) od 400,00 navise. Ali najbolje ti je provjerit od zlatarne do zlatarne.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:06   #3
Posto si postala na podforumu za investicije, pretpostavljam da ne zelis kupiti zlato za nakit nego kao investiciju. U tom slucaju zlatarna je uzasno los izbor, jer oni prodaju zlato u obliku nakita po cijenama bitno vecim od cijene samog zlata.
Trenutno je cijena unce zlata 1.301 Euro. Po toj cijeni mozes kupiti mozda udio u fondu sa zlatom, koji ima vrlo malu do nikakvu kolicinu fizickog zlata, dakle de facto se kladis na promjenu cijene zlata.

Ako zelis kupiti bas fizicko zlato najblize cijeni zlata dodjes ako kupis investicijski (ne numizmaticki) zlatnik ili polugu. Npr. za Krugerrand od unce delaeri u Njemackoj traze 1340-1350 Eura, a nazad im ga mozes prodati po nekih 1330 (investicijsko zlato je u vecini EU oslobodjeno od PDV-a).

Ako kupujes neke druge zlatnike, cijena novcica s uncom zlata moze biti i bitno visa od 1350, ne radi cijene zlata nego jer je rijedak, trazen, stogod.

Ako kupis zlatni lancic, e onda ce ti prodati smjesu u kojoj je mozda 50% zlata, a platit ces to zlato puno vise nego sto vrijedi.

Last but not least, zlatari otkupljuju zlato nazad, no onda se taj isti lancic koji kosta cijena zlata x2 pri kupnji tretira kao "lom zlato", pa vam plate mozda cijenu zlata /2. Dakle gubitak 4x.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:41   #4
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Posto si postala na podforumu za investicije, pretpostavljam da ne zelis kupiti zlato za nakit nego kao investiciju. U tom slucaju zlatarna je uzasno los izbor, jer oni prodaju zlato u obliku nakita po cijenama bitno vecim od cijene samog zlata.
Trenutno je cijena unce zlata 1.301 Euro. Po toj cijeni mozes kupiti mozda udio u fondu sa zlatom, koji ima vrlo malu do nikakvu kolicinu fizickog zlata, dakle de facto se kladis na promjenu cijene zlata.

Ako zelis kupiti bas fizicko zlato najblize cijeni zlata dodjes ako kupis investicijski (ne numizmaticki) zlatnik ili polugu. Npr. za Krugerrand od unce delaeri u Njemackoj traze 1340-1350 Eura, a nazad im ga mozes prodati po nekih 1330 (investicijsko zlato je u vecini EU oslobodjeno od PDV-a).

Ako kupujes neke druge zlatnike, cijena novcica s uncom zlata moze biti i bitno visa od 1350, ne radi cijene zlata nego jer je rijedak, trazen, stogod.

Ako kupis zlatni lancic, e onda ce ti prodati smjesu u kojoj je mozda 50% zlata, a platit ces to zlato puno vise nego sto vrijedi.

Last but not least, zlatari otkupljuju zlato nazad, no onda se taj isti lancic koji kosta cijena zlata x2 pri kupnji tretira kao "lom zlato", pa vam plate mozda cijenu zlata /2. Dakle gubitak 4x.
Cijena u zlatara ne moze bit jeftinija nego sto je (istina je da imamo katastofa standard,pa ga ne mozemo priustit). Naime,po danasnjoj burzovnoj cijeni od otprilike 42 000€/ 1kg FF (Cisto),ptetvaranje u finocu 585 ((14 kt) Nakit) cijena koju proizvodjac placa je cca 24.500 €/ 1 kg, pretvaranjem po kursu od 7,5 kn za €,jest 183.75 kn+rad od 75 kn po gr= 258.00+30% trosarine+23% pdv= 412.55 kn. Dakle,to sve kosta zlatara,a njegova marza? Nema je nigdje,osim u otkupu. Zlatni nakit da bi bio koliko-toliko isplativ zlataru bi trebao kostat cca 500 kn/gr.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 10:30   #5
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Cijena u zlatara ne moze bit jeftinija nego sto je (istina je da imamo katastofa standard,pa ga ne mozemo priustit). Naime,po danasnjoj burzovnoj cijeni od otprilike 42 000€/ 1kg FF (Cisto),ptetvaranje u finocu 585 ((14 kt) Nakit) cijena koju proizvodjac placa je cca 24.500 €/ 1 kg, pretvaranjem po kursu od 7,5 kn za €,jest 183.75 kn+rad od 75 kn po gr= 258.00+30% trosarine+23% pdv= 412.55 kn. Dakle,to sve kosta zlatara,a njegova marza? Nema je nigdje,osim u otkupu. Zlatni nakit da bi bio koliko-toliko isplativ zlataru bi trebao kostat cca 500 kn/gr.
Kao unuk djeda koji ima zlatarski obrt od kojega smo svi jako dobro zivjeli samo cu se nasmijati na gornju konstataciju
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 16:26   #6
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Kao unuk djeda koji ima zlatarski obrt od kojega smo svi jako dobro zivjeli samo cu se nasmijati na gornju konstataciju
Bazirao bi se na "nekad" smo dobro zivjeli.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 16:09   #7
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Bazirao bi se na "nekad" smo dobro zivjeli.
Naravno, zato sto smo u medjuvremenu odrasli, diplomirali i imamo svoje zivote pa nas ne treba djed uzdrzavati.
Ali on i dalje jako dobro zivi i nekim cudom puno zaradjuje i ne zivi od otkupa
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:32   #8
Pri kupnji nakita obicno niti ne pise da je tezina lancica ili prstena tolika i tolika, niti ga ljudi kupuju kao investiciju, nego kupuju nesto sto im se svidja, kao ukras ili poklon.
Ne moze nesto na sto se placa kumulativno 30% trosarine pa 23% PDV-a biti investicija.
Yokohama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 17:36   #9
Lightbulb Zlato i srebro - gdje kupiti

Pozdrav svima. Znam da ima vec dosta tema o srebru i zlatu ali su prilicno opsezne. Ovdje bih molio samo za informacije o tome gdje kupiti ove kovine pošto smo prilično ograničeni kao državljani RH (porezi i ostale budalastine).

Sto mislite o ovome:
http://www.njuskalo.hr/numizmatika/i...-oglas-4865563

Ovdje ispada 1g čistoga srebra oko 7kn. Da li je več netko kupovao od njega. Čovjek je iz Slovenije, fizička osoba, dovozi u Hrvatsku. Da li mi kao državljani RH moramo platiti porez na to?

Imate li vi neke prijedloge gdje kupiti?
ivan1986a is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 18:12   #10
Kupnja srebra preko ebay-a? Da li je probao netko kupiti kovanice od 1 unce i kakva su iskustva sa porezima i carinom?

http://www.ebay.com/itm/1-oz-Silver-...#ht_500wt_1288

http://www.ebay.com/itm/2012-One-Oun...25%26rk%3D2%26
ivan1986a is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 10:45   #11
Ako te skuze na posti udaret ti porez na luksuz i PDV, sve skupa msilim 50% cijene, nesto uzasno.
Yokohama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 10:01   #12
Progooglas li malo vidjet ces da ljudi na ebay-u prodaju svasta. Neki prodaju OK kovanice, ali neki prodaju gluposti. Kupujes li investicijski metal bolje je da kupis rasirene kovanice od renormiranih dealer-a koji prodaju po trzisnoj cijeni.
U Hrvatskoj jedan od forumasa prodaje srebro: srebrnjak.blogspot.com po poprilicno fair cijeni.
Yokohama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 11:16   #13
Quote:
ivan1986a kaže: Pogledaj post

Čovjek je iz Slovenije, fizička osoba, dovozi u Hrvatsku. Da li mi kao državljani RH moramo platiti porez na to?
jedino ako sam sebe prijaviš da si kupio......mi te nećemo cinkati Liniću
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 09:23   #14
Quote:
ivan1986a kaže: Pogledaj post
Kupnja srebra preko ebay-a? Da li je probao netko kupiti kovanice od 1 unce i kakva su iskustva sa porezima i carinom?

http://www.ebay.com/itm/1-oz-Silver-...#ht_500wt_1288

http://www.ebay.com/itm/2012-One-Oun...25%26rk%3D2%26
Ja kupujem preko e-baya eaglove obične i one u koloru. Svaki put po jednu do dvi unce. Do sada 30-ak uncu kupljeno( nikad platio porez). Jedino je zahebano što tražim one sa poštarinom do 5 dolara ili se dogovorim sa onima koji imaju delivery in US.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 17:01   #15
hvala svima na odgovorima .
kupio sam preko ebay-a jednu uncu, nisam platio carinu ni porez, ali bolje možda mir s time
ivan1986a is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 17:06   #16
Valjalo bi otvoriti firmu i otkupljivati srebro u Hrvatskoj, to bi bila najjeftinija varijanta , ovi sada sve izvoze van, stvarno šteta
ivan1986a is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 12:14   #17
koliko pratim najjeftinija varianta za vas iz Hrvatske je da kupite u sloveniji preko http://www.svetplemenitihkovin.si/in...a-ponudba.html , jer cijene su vrlo slične kao na gold.de a imaju trgovinu u BTC u Ljubljani gdje možete fizički preuzeti narudžbu.
Aurum7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:06   #18
Quote:
Aurum7 kaže: Pogledaj post
koliko pratim najjeftinija varianta za vas iz Hrvatske je da kupite u sloveniji preko http://www.svetplemenitihkovin.si/in...a-ponudba.html , jer cijene su vrlo slične kao na gold.de a imaju trgovinu u BTC u Ljubljani gdje možete fizički preuzeti narudžbu.
I na granici to prijaviti
Silver Argentum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:18   #19
Quote:
Silver Argentum kaže: Pogledaj post
I na granici to prijaviti
da, to sam zaboravio napisati
Aurum7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 14:01   #20
dakle govorimo o nama hrvatima i najjeftinjoj legalnoj varijanti.
da ne bi bilo zabune ;-)
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.