Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje
Korisničko ime
Lozinka

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2012., 19:41   #1
redizajn
Registrirani korisnik

redizajn Avatar

Registracija: Apr 2011.
Račun za vodu - Zagreb

Ne znam jel bila tema i ne znam jel joj mjesto ovdje, al ono, dobrano sam poživčanio kad sam vidio da mi je račun za vodu došao.

Stan je od 39 kvadrata, iznajmljujemo cura i ja i račun je bio 500 kuna. (Troje prijavljenih ne pitajte zašto )

Dotad je dolazio manji račun, maksimalno do 300 kuna. I posljednja dva mjeseca, jedan 470, drugi 500.

Što napraviti? Išao sam do predstavnika stanara i njoj se ne da ništa, kao, tako je kako je

Išao u vodovod, oni nešto lupetaju da oni to ne mogu provjeriti bla bla...

Što napraviti?
redizajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 20:36   #2
jones85
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2007.
razumijem te ali ne mozes bas nista napraviti osim platiti ili se odseliti.
stan u kojem sam ja, ima nas 4 i voda dolazi cca 250kn, stan koji rentamo ima ih 3 i sad za 7 mjesec su dobili 400kn
i sad se pitate kako to. pa zgrada u kojoj sam ja je relativno mala, svi se poznajemo, i svi su prijavljeni i ocito nikome ne curi pipa ili vodokotlic.
drugi stan sa vecim iznosom vode je u puno vecoj zgradi gdje vjerojatno nisu prijavljeni svi stanari (manje ih je prijavljeno) i suvlasnici su bezobrazni i ne popravljaju svoje instalacije (slavine, wc kotlice itd i vjerojatno curi nekome).
jedno od "rijesenja" je postavljanje vodomjera za svaki stan (u starim zgradama redovito je to neizvedivo, a i samo se djelomicno placa po vlastitoj potrosnji) ili sazvati sastanak suvlasnika i pred svima procitati koliko je osoba prijavljeno po stanovima i objasniti problem pa ce se susjedi sami poceti prozivati i pokazivati na stvarno stanje o broju prijavljenih osoba. i predstavnik suvlasnika bi trebao (ako zeli i ako ga stanari puste u stan) pogledati svaku slavinu i vodokotlic i ukazati na problem
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 20:58   #3
ZloPrase
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2008.
Neka normalna potrošnja u Zagrebu (po vodovodu) je 5-8 m3/mj po osobi.
Sve preko toga ili negdje curi, ili je u zgradi puno neprijavljenih.

Jedna mogućnost je i da je potrošnja "fiktivna" - ako im se ne javi stanje zajedničkog vodomjera, vodovod "procijeni" i onda znaju lupiti ogromnu brojku. Kasnije, kad konačno očitaju, priznaju preplatu. Slično radi i plinara. Predstavnik je taj koji obično javlja stanje.

A druga mogućnost je da je konkretna uplatnica pokrivala više od mjesec dana, mjesec i pol ili čak više. Ne znam zašto imaju takvu tupavu šemu s uplatnicama, da svako malo pokrivaju različite periode.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 23:03   #4
redizajn
Registrirani korisnik

redizajn Avatar

Zgrada je mala, broj prijavljenih je znatno smanjen u odnosu kad su racuni bili do 300 kuna.

Pitao sam predstavnika i ona kaze da je sve u redu s prijavama (valjda je i njoj u cilju da je sve normalno ).

Jel pod "fiktivna" mislis da je svaki racun ista cifra ili je oko te cifre?

A vjerujem da predstavnica nista ne ocitava jer mi racun za vodu dolazi 1. iduceg ili cak nekad i u istom mjesecu. Racun za 7. mjesec dosao je 31.7.

Old 16.08.2012., 08:22   #5
ZloPrase
Registrirani korisnik

Quote:
redizajn kaže: Pogledaj post
Zgrada je mala, broj prijavljenih je znatno smanjen u odnosu kad su racuni bili do 300 kuna.

Pitao sam predstavnika i ona kaze da je sve u redu s prijavama (valjda je i njoj u cilju da je sve normalno ).
Predstavnici su realno nemoćni kontrolirati stvarni broj ljudi po stanovima, jer nemaju nikakve ovlasti, znaju samo ono što im suvlasnici kažu - a oni su direktno zainteresirani lažno umanjivati stanje.

Dovedena do apsurda, igra lažnog odjavljivanja broja stanara se pretvara u "tko zadnji magarac", jer bi zadnjem prijavljenom ostao čitav račun zgrade.

Quote:
Jel pod "fiktivna" mislis da je svaki racun ista cifra ili je oko te cifre?

A vjerujem da predstavnica nista ne ocitava jer mi racun za vodu dolazi 1. iduceg ili cak nekad i u istom mjesecu. Racun za 7. mjesec dosao je 31.7.
Fiktivna u smislu procijenjena. Kad nemaju stvarno stanje - a često nemaju, u Vodovodu "procijene" da trošite ko mutavi, pa kasnije izravnaju kad dobiju očitanje.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 10:39   #6
redizajn
Registrirani korisnik

redizajn Avatar

Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Predstavnici su realno nemoćni kontrolirati stvarni broj ljudi po stanovima, jer nemaju nikakve ovlasti, znaju samo ono što im suvlasnici kažu - a oni su direktno zainteresirani lažno umanjivati stanje.

Dovedena do apsurda, igra lažnog odjavljivanja broja stanara se pretvara u "tko zadnji magarac", jer bi zadnjem prijavljenom ostao čitav račun zgrade.
Zašto su suvlasnici direktno zainteresirani za lažno umanjivanje? Misliš da bi recimo moj gazda bio zainteresiran za lažno umanjivanje u stanu u kojem sam trenutno ja da bi dolazili manji računi?

Ili si mislio na nešto drugo?

Quote:
Fiktivna u smislu procijenjena. Kad nemaju stvarno stanje - a često nemaju, u Vodovodu "procijene" da trošite ko mutavi, pa kasnije izravnaju kad dobiju očitanje.
To znam, ista stvar je i s plinom. U biti, ovaj u vodovodu mi je rekao da je to njihova procjena, na što sam ja pitao - kakva je to procjena ako je prije dva mjeseca račun bio 250 kuna, a sad je 500?

On je nešto promrmljao, naravno, ništa nisam skužio
redizajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 12:12   #7
ZloPrase
Registrirani korisnik

Quote:
Zašto su suvlasnici direktno zainteresirani za lažno umanjivanje? Misliš da bi recimo moj gazda bio zainteresiran za lažno umanjivanje u stanu u kojem sam trenutno ja da bi dolazili manji računi?

Ili si mislio na nešto drugo?
Ako ti plaćaš, kao podstanar, gazdu je baš briga. Znaju se čak gizdati pred drugim susjedima kako eto snose velik dio tereta vode, jer prijavljuju sve podstanare Vodovodu.

Ali ako gazda živi u stanu i sam plaća, ako ista osoba prijavljuje broj stanara i plaća račun za vodu, naravno da joj je u interesu da smulja manji broj grla.

Quote:
To znam, ista stvar je i s plinom. U biti, ovaj u vodovodu mi je rekao da je to njihova procjena, na što sam ja pitao - kakva je to procjena ako je prije dva mjeseca račun bio 250 kuna, a sad je 500?

On je nešto promrmljao, naravno, ništa nisam skužio
Eto, potpuno ista stvar kao plinara. Vjerojatno su "procijenili", a to uvijek rade "muški" nagore. Najbolje bi bilo s Predstavnikom otići do vodomjera, pogledati stvarno stanje, i dojaviti ga Vodovodu.

To obično radi Predstavnik, ali nije mu dužnost, može bilo tko...ali kad se baš nikome ne da, onda Vodovod "procijeni" pa sve kolektivno opali po džepu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 23:58   #8
Ico_Zg
Registrirani korisnik

Ico_Zg Avatar

Registracija: Jul 2007.
Broj prijavljenih stanara po zgradi i očitovanje se može vidjeti na netu:

https://e-uprava.apis-it.hr/komweb/k...tanjeRacuna.do

Kod mene za 3 člana prosječni mjesečni račun prije poskupljenja bio cca 170kn, nakon poskupljenja prosjek iznosi 232kn.

Zadnje uređivanje Ico_Zg : 17.08.2012. at 00:05.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 12:34   #9
d@vor
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2006.
Thumbs down Plaćanje vode prema potrošnji - Zagreb

Siguran sam da je ovakvih postova već bilo, ali na žalost problem je i dalje aktualan, te se stanje drastično pogoršava povećanjem cijena vode i padom životnog standarda..

Ako ste nesretni stanar velike starije stambene zgrade u Zagrebu, te trošite vodu od naše drage Vodoopskrbe i odvodnje - računi za vodu su vam ogromni i plaćate ju prema broju prijavljenih ljudi u svom stanu.
Rezultat je uglavnom ogroman račun, česta nebriga za vodu, curenje pipa, kotlića i slično. Ne nužno Vaša nebriga, ali sigurno pokojeg susjeda.

Sljedeći logičan korak je pomisao - idem ugraditi vlastito interno brojilo, pa kada sam na nekom putu ili slično, štedim na vodi, te ako se ne razbacujem s vodom, imati ću puno niži račun...

I onda slijedi hladan tuš ("skupom" vodom), te jedan od ljepših susreta sa gradskom birokracijom. Vodoopskrbina birokracija si je složila sjajne preduvjete na stranici http://www.vio.hr/default.aspx?id=38
Dobra strana je da ih je samo 4, ali letimičnim pogledom ćete utvrditi da je prvi neispunjiv, a 3 nerazumljiva.. Ne morate ni pokušavati doći do pojašnjenja emailom preko glasnogovornika...

Ali ni to nije sve! Kada se zaputite u Patačkićinu, u centar grada bez parkinga za one koji nisu njihovi birokrati, tamo će vam reći da baš i nije tako..
Reći će da vi ustvari čak i da zadovoljite te drakonske i nejasne preduvjete, NE MOŽETE uvesti svoje brojilo samo tako, već da bi to trebalo biti digitalno brojilo koje samo očitava potrošnju i šalje ViO-u, jer se njima ne da obilaziti brojila kao što to čine bedasti HEP strujići i slični. Potom će Vam, kako to često biva u lijepoj njihovoj, gurnuti pod nos četiri privatne firme koje to rade, pa se vi s njima gombajte.
U jednoj od njih ćete saznati da ta "automatska" brojila koštaju malo više, te da se još mora instalirati zajednička infrastruktura koja će prikupljati podatke sa vaših vodomjera i slati njima, pa potom u ViO. To naravno sve dosta košta i za kraj, osim što morate prikupiti 100% suglasnosti da si uvedete brojilo, morate naći i 51% sustanara koji će investirati u cijeli ovaj moderni sustav....
Onda će se oni pokušati izvlačiti da je takav zakon, ali vidi čuda, neki drugi gradovi u istoj državi nemaju takav zakon i stvari su puno jednostavnije, a uredno funkcioniraju....

Da, svjetlo na kraju ovoga tunela možda i nije blizu...
Jedan od puteva je da se obespravljeni i zainteresirani prijave na Facebook grupu https://www.facebook.com/groups/PlacamSvojuVodu/
Neprofitna je, nevladina, itd...

Kreirana je samo s jednim ciljem, da se obespravljenim građanima grada Zagreba koji nisu toliko bogati (ili opterećeni kreditom), da žive u modernim zgradama sa odvojenim vodomjerima; pomogne u ostvarivanju prava zajamčena zakonom o zaštiti potrošača, članak 24. stavak 3. gdje stoji da "Prodaja potrošačima javnih usluga, kada to priroda javne usluge dopušta, mora biti obračunata prema potrošnji."
Učlanite se, pišite i nabacite koju ideju..

Zadnje uređivanje d@vor : 19.01.2013. at 12:58.
d@vor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 21:36   #10
dr-klas
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2011.
..kod nas u zgradi situacija slijedeća... do sada mjesečna potrošnja oko 80 m3.... zadnji mjesec 197m3... koliko znam nigdje nije puknula cijev...odakle tolika razlika..???
Old 20.01.2013., 11:38   #11
koka36
Registrirani korisnik

koka36 Avatar

Registracija: Jun 2005.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku koka36 Pošalji poruku preko Yahoo korisniku koka36
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
..kod nas u zgradi situacija slijedeća... do sada mjesečna potrošnja oko 80 m3.... zadnji mjesec 197m3... koliko znam nigdje nije puknula cijev...odakle tolika razlika..???
Još jedan koji nezna osnove plačanja komunalija...
Pa dobro ljudi jeste vi normalni pa da nikad ne čitate račune koji vam dolaze...
Voda se plača po procjenjenim očitanjima, dakle ne po stvarnoj potrošnji. Stvarno stanje se očitava 2 godišnje i tada se radi obračun i otuda jedan ili dva računa veča od ostalih....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 16:01   #12
d@vor
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2006.
Učlanite se u facebook grupu:
http://www.facebook.com/groups/PlacamSvojuVodu/

i pogledajte najnoviji prilog i friške informacije vezane za probleme s vodom i naplatom prema potrošnji - na HRT4 u Županijskoj Panorami - Zagreb
d@vor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 14:03   #13
MujagaWudakhi
Registrirani korisnik

MujagaWudakhi Avatar

Registracija: Dec 2008.
može li mi netko objasniti kako sam dobio račun duplo i pola veći nego inače?

naime, trošim oko 15,16 m3 vode... i račun je bio do 110 kn...

zadnji račun sam dobio 258 kn a obračun je za 17m3 vode...

ovo je za područje grada zagreba... mamicu im *ebem shugavu!
MujagaWudakhi is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 15:13   #14
koka36
Registrirani korisnik

koka36 Avatar

Pošalji poruku preko ICQ korisniku koka36 Pošalji poruku preko Yahoo korisniku koka36
Quote:
MujagaWudakhi kaže: Pogledaj post
može li mi netko objasniti kako sam dobio račun duplo i pola veći nego inače?

naime, trošim oko 15,16 m3 vode... i račun je bio do 110 kn...

zadnji račun sam dobio 258 kn a obračun je za 17m3 vode...

ovo je za područje grada zagreba... mamicu im *ebem shugavu!
Zato jer je bilo očitanje i obračun potrošnje...
Ljudi dajte čitajte račune...
Sve šta plačate struju, vodu, plin plačate po nekakvim akontacijama i par puta godišnje se rade stvarna očitanja i obračun potrošenog i plačenog.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 02:07   #15
MujagaWudakhi
Registrirani korisnik

MujagaWudakhi Avatar

Registracija: Dec 2008.
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zato jer je bilo očitanje i obračun potrošnje...
Ljudi dajte čitajte račune...
Sve šta plačate struju, vodu, plin plačate po nekakvim akontacijama i par puta godišnje se rade stvarna očitanja i obračun potrošenog i plačenog.
hvala na pokusaju pomoci ali uredno ocitavam vodu i koristim online uslugu moj vio te samostalno javljam stanje vodomjera...

mene zanima kako je cijena od 16m3 bila 103kn a sada je 258kn za 17m3....

brijem da to namjerno rade na puno kucanstava pa APP....ako-prodje-prodje....

vecina ljudi ne vodi azurno stanja o svojim rezijama tako da mogu krasti starije bez beda... e mene nece shuge shugave...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
MujagaWudakhi is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 22:06   #16
comi1
Registrirani korisnik

comi1 Avatar

Registracija: Nov 2007.
Quote:
MujagaWudakhi kaže: Pogledaj post
hvala na pokusaju pomoci ali uredno ocitavam vodu i koristim online uslugu moj vio te samostalno javljam stanje vodomjera...

mene zanima kako je cijena od 16m3 bila 103kn a sada je 258kn za 17m3....

brijem da to namjerno rade na puno kucanstava pa APP....ako-prodje-prodje....

vecina ljudi ne vodi azurno stanja o svojim rezijama tako da mogu krasti starije bez beda... e mene nece shuge shugave...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
stari,
ovo ti je nesto opako izmjesano...!?

jer ti je m3 vode u zagrebu cca 14kn+pausal koji je cca 20kn/mj i ak imas 17m3 ti je ispravan racun...
a ovaj prvi ti je krivi..on bi ti isto trebao bit cca 250kn...

ps- jos malo pa ce bit jeftinije kupovat fucking Janu u boci nego ovu iz pipe glavnom gradu drzave koja je medju prvih pet po zalihama pitke vode u europi...
Old 05.11.2013., 09:55   #17
Isa
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2006.
Nije ni velika pomoć ako imate vlastito mjerilo! Mi smo u novoj zgradi, ustvari bi trebali plaćati samo svoju potrošnju- ali svako malo dođe neka razlika koju su oni iz vodovoda očitali kao na glavnom mjerilu ca. 100 kn. A nigdje nije pukla cijev ni ništa. Jedna susjeda se išla buniti u Patačećićevu, a njoj su rekli da tu razlika ne plati! Ona nije platila, onda na kraju došla opomena pred ovrhom i na kraju je ipak platila. Za ovaj vodovod u Zagrebu nema riječi!!!
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 15:39   #18
koka36
Registrirani korisnik

koka36 Avatar

Quote:
Isa kaže: Pogledaj post
Nije ni velika pomoć ako imate vlastito mjerilo! Mi smo u novoj zgradi, ustvari bi trebali plaćati samo svoju potrošnju- ali svako malo dođe neka razlika koju su oni iz vodovoda očitali kao na glavnom mjerilu ca. 100 kn. A nigdje nije pukla cijev ni ništa. Jedna susjeda se išla buniti u Patačećićevu, a njoj su rekli da tu razlika ne plati! Ona nije platila, onda na kraju došla opomena pred ovrhom i na kraju je ipak platila. Za ovaj vodovod u Zagrebu nema riječi!!!
Nije tu kriv vodovod nego onaj koji vam je prodao stan...
Pod forom svaki stan svoje brojilo ustvari vam je dao samo kontrolna brojila a za vodovod je jedino relevantno glavno brojilo...
neko mora platiti razliku koja je očitana na glavnom brojilu a potrošena je u smetlarniku ili nekom sličnom prostoru zgrade...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 13:05   #19
.pero vragec
Neregistrirani korisnik

.pero vragec Avatar

Registracija: Apr 2007.
Do 31.12.2015. svaki stan će morati imati svoj vodomjer,naravno zbog EU.Boli ove u vodovodu briga za takve stvari....

Ako netko već ima ugradjeni interni vodomjer koliko mjesečno plaća očitovanje?
Old 15.01.2014., 14:36   #20
jones85
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2007.
da to su samo upute eu koje je nemoguce ispostovati prvenstveno zbog vodovoda samog koji i da hoce ne moze za godinu i pol promjeniti glavni vodomjer koji bi bio povezan sa lokalnim vodomjerima u stanovima. takodjer se postavlja pitanje tko bi financirao te lokalne vodomjere po stanovima posto je to obveza davatelja usluge.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja