Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service
Korisničko ime
Lozinka

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2012., 15:09   #1
bubyca21
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2012.
Brisanje podataka na hardveru

Kako to napraviti? Postoji li program za to? I ako postoji, to znači da apsolutno sve brišem s kompa i windows i slike i sve ili samo podatke i povijest djelatnosti na kompu? Hvala
bubyca21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 15:51   #2
Fosna
Moderator

Fosna Avatar

Registracija: Jun 2005.
Jel hoćeš sve obrisati ili što? Možeš jednostavno bootati komp sa bilo kojeg windows medija, pustiš da se pokrene setup, obrišeš tijekom setupa sve particije sa diska i prekineš setup. I ode sve.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 16:26   #3
bubyca21
Registrirani korisnik

Quote:
Fosna kaže: Pogledaj post
Jel hoćeš sve obrisati ili što? Možeš jednostavno bootati komp sa bilo kojeg windows medija, pustiš da se pokrene setup, obrišeš tijekom setupa sve particije sa diska i prekineš setup. I ode sve.
Onda to vječno ode? I nitko više, ni profi firme, to ne mogu nać? Hoću obrisati sve što sam ikad na kompu radila il utipkvala, znači da se više ne može doć do nekih fotki koje su ionako obrisane(al kažu da profi firme kao to mogu povratit) il do povijesti web-a... btw kako bootati? Laik sam
bubyca21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 18:06   #4
Antomon
Debela ljenčina

Antomon Avatar

Registracija: May 2007.
Uzmi čizmu sa najdebljom petom koju imaš, izvadi hard disk iz kompjutera i udaraj dok od hard diska ne ostanu elementarni dijelovi.

Tako ćeš biti najsigurnija.
Antomon is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 16.08.2012., 22:15   #5
Negromant
πειρατής αναρχικός

Negromant Avatar

Registracija: Sep 2007.
Quote:
bubyca21 kaže: Pogledaj post
Onda to vječno ode? I nitko više, ni profi firme, to ne mogu nać? Hoću obrisati sve što sam ikad na kompu radila il utipkvala, znači da se više ne može doć do nekih fotki koje su ionako obrisane(al kažu da profi firme kao to mogu povratit) il do povijesti web-a... btw kako bootati? Laik sam
Ako želiš obrisati apsolutno sve sa harddiska (uključujući i OS), imaš DBAN.
Postreferendumska hrvatska himna
AⒶA :D
Negromant is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:32   #6
ONeill
Registrirani korisnik

ONeill Avatar

Registracija: May 2008.
Pošalji poruku preko MSN korisniku ONeill
Mene čisto informativno zanima, ako nije (pre)velika tajna - što si to imala od slika i browsing history da te strah profesionalnih firmi koje bi to mogle povratiti ? - Zato jer te firme dosta puno naplaćuju takav posao.

Odgovor na tvoje pitanje; potraži neki od 'zero-writing' programa, poput DBAN kojeg je kolega spomenuo.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 00:06   #7
Fosna
Moderator

Fosna Avatar

Registracija: Jun 2005.
Quote:
Da razjasnimo prvo što se događa s tim diskom. Jel prodaješ komp ili što? Ako disk ostaje u tvojoj kući onda čemu ta paranoja sa brisanjem? Profi firme ne provaljuju nasumično u tuđe kuće i ne kradu diskove.
Fosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 00:58   #8
bubyca21
Registrirani korisnik

Dečko mi informatičar, pa me strah da on to ne bi nekako mogao, jer svašta tu ima, ništa sad za zatvor al ono.. ipak bih voljela da budem mirnija nekako to počistit.. samo ne znam jel se onda apsolutno sve na kompu briše (i op. sustav windows i slike i sve il samo ono što ja ne vidim)?
bubyca21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 01:52   #9
Metal
Seoski mudrac

Metal Avatar

Registracija: Mar 2009.
Pošalji poruku preko MSN korisniku Metal Pošalji poruku preko Skype korisniku Metal
Quote:
Dečko mi informatičar, pa me strah da on to ne bi nekako mogao, jer svašta tu ima, ništa sad za zatvor al ono.. ipak bih voljela da budem mirnija nekako to počistit.. samo ne znam jel se onda apsolutno sve na kompu briše (i op. sustav windows i slike i sve il samo ono što ja ne vidim)?
Aha, snimalo se malo...
Ne brini, uradi kao što su kolege iznad preporučile i nema brige.
Old 17.08.2012., 06:04   #10
Cilim
Moderator - Righteous

Cilim Avatar

Registracija: Jul 2007.
A decko nezna da si na forumu i da imas ovaj nick name bubyca21, ako je informaticar sigurno tu visi svakodnevno.
Old 17.08.2012., 13:13   #11
Target
Registrirani korisnik

Target Avatar

Registracija: Sep 2003.
DBAN, ako želiš biti potpuno sigurna.
Target is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 18:38   #12
kuroslav
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2011.
jel to laptop ili stolno ?
kuroslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 19:26   #13
tirox
Van Halen Fan

tirox Avatar

Registracija: Nov 2007.
Pošalji poruku preko MSN korisniku tirox Pošalji poruku preko Skype korisniku tirox
Quote:
Target kaže: Pogledaj post
DBAN, ako želiš biti potpuno sigurna.
Ma da jedino on i niko drugi jel, a kaj to posebno DBan radi pa nisu to nikakve velike kerefeke pa vrlo popularni CClenar ima opciju sigurnog brisanja.Samo kolko je meni poznato mnogi nit ne znaju za nju, uglavnom izabere se brisanje cjelog diska pa recimo 7 prolaza brisanja i označiš disk pa nek odradi i pozdravi se sa podacima.

Normalno ako se briše disk sa instaliranim Windowsima i ostalim podacima, onda Dban ili neki drugo alat koji radi sa Boot CD-a.No u svakom drugom slučaju kad očeš sigurno pobrisat, neki drugi disk iz Windowsa CCleaner to odradi elegantno i lako pa nema problema.

tirox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 20:15   #14
ONeill
Registrirani korisnik

ONeill Avatar

Registracija: May 2008.
Pošalji poruku preko MSN korisniku ONeill
Ma mislim da previše paničari, za ono što njoj treba što je navela gore, dovoljno je format i reinstalacija OS-a.
Sumnjam da će joj dečko ići sad vaditi mast iz diska (osim ako ne vidi ovu temu pa zna da može nešto iskopati)
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 02:33   #15
bubyca21
Registrirani korisnik

Quote:
kuroslav kaže: Pogledaj post
jel to laptop ili stolno ?
laptop
bubyca21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 02:35   #16
bubyca21
Registrirani korisnik

Quote:
tirox kaže: Pogledaj post
Ma da jedino on i niko drugi jel, a kaj to posebno DBan radi pa nisu to nikakve velike kerefeke pa vrlo popularni CClenar ima opciju sigurnog brisanja.Samo kolko je meni poznato mnogi nit ne znaju za nju, uglavnom izabere se brisanje cjelog diska pa recimo 7 prolaza brisanja i označiš disk pa nek odradi i pozdravi se sa podacima.

Normalno ako se briše disk sa instaliranim Windowsima i ostalim podacima, onda Dban ili neki drugo alat koji radi sa Boot CD-a.No u svakom drugom slučaju kad očeš sigurno pobrisat, neki drugi disk iz Windowsa CCleaner to odradi elegantno i lako pa nema problema.

hvala. znači ako ja to pokrenem neće mi se obrisat windowsi? niti ništa na kompu, samo ono nevidljivo. tj. ono što bi inače se moglo iskopat a sad ni vrag vražji neće moći jel??
bubyca21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 08:11   #17
Target
Registrirani korisnik

Target Avatar

Pa obrisati će se sve, tako ti i iše na slici...

Nema toga da ti nešto obrišeš "trajno" a da ostanu Windowsi i programi na računalu. Sve se briše.
Target is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 09:17   #18
Roy
15/JG52 forever

Roy Avatar

Registracija: Mar 2004.
Quote:
Target kaže: Pogledaj post
Pa obrisati će se sve, tako ti i iše na slici...

Nema toga da ti nešto obrišeš "trajno" a da ostanu Windowsi i programi na računalu. Sve se briše.
Ne baš, pogledaj opet što piše na vrhu, može odabrati brisanje samo slobodnog prostora na disku. Ali onda prije toga mora isprazniti recycle bin
Old 18.08.2012., 14:51   #19
tirox
Van Halen Fan

tirox Avatar

Registracija: Nov 2007.
Pošalji poruku preko MSN korisniku tirox Pošalji poruku preko Skype korisniku tirox
Quote:
hvala. znači ako ja to pokrenem neće mi se obrisat windowsi? niti ništa na kompu, samo ono nevidljivo. tj. ono što bi inače se moglo iskopat a sad ni vrag vražji neće moći jel??
Ovako kak vidiš na toj prvoj slici gore, u tom slučaju moš brisat samo cijele particije ili cijeli disk ali ne onaj na kojem su Windowsi ili C particija normalno.

Ak hočeš sigurno obrisat slobodan prostor na C particiji, ili na bilo kojem drugom disku/ili particiji onda postaviš ovako ko na doljnjoj fotki.Znači izabereš samo brisanje slobodnog prostora Free Space Only, pa označiš disk ili particiju po želji i nek briše tak to ide.

No trebaš znat jednu bitnu stvar da postupak sigurnog brisanja u 7 prolaza, dugo traje ako se brise sav slobodan prostor na svim particijama i diskovima.

U praksi ako koristiš sigurno brisanje slobodnog prostora u 7 prolaza, najbolje je to radit tako da brišeš particiju po particiju ili jedan disk po disk.Znači jedan dan ili prek noči ostaviš da obrise jedan disk ili particiju, pa drugi dan onda ostalo jedan drugi disk ili particiju dok se sve temeljito ne obriše.

Uglavnom u praksi i sigurno brisanje od 3 prolaza je sasvim dovoljno to sigurno.Nakon toga više niko ništa neče moč pronač, sa niti jednim programom za spašavanje podataka bilo iz Windowsa ili sa nekog Boot CD-a.

Uz sve to dok se briše slobodan prostor, najbolje je ništa ne raditi na kompu jer če sve bit jako usporeno zbog silnog brisanja kroz CCleaner program.Znači ili nočni termin brisanja ili ostavit komp da odradi brisanje u miru, ak se to radi po danu a ti u međuvremenu dok se posao na obavi lezi i odmori itd.

Zadnje uređivanje tirox : 18.08.2012. at 15:17.
tirox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 07:55   #20
Target
Registrirani korisnik

Target Avatar

Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ne baš, pogledaj opet što piše na vrhu, može odabrati brisanje samo slobodnog prostora na disku. Ali onda prije toga mora isprazniti recycle bin
Piše Entire Drive... drugo je ako samo odabere Free Space, ali mislim da to autoricu neće zadovoljiti.
Target is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja