Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2012., 04:53   #1
Arrow EPSO - zadaci, vježbe i sl. (obavezno pogledati prvi komentar)

Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Kako se računa potencija na 15.? Nisam još pronašla taj zadatak :O

Verbalni zadatci su prva liga, stvarno zanimljivi. Osim oni o fizici, uraniju, etc. u kojima se i dalje redovito gubim.

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?





MODERATORSKA OBAVIJEST

Sukladno zahtjevima korisnika, otvorena je ova tema kao prikladnije mjesto za rasprave o zadacima i vježbama, a za tehnička pitanja i rasprave molim da koristite staru temu (EPSO - posao za Europsku Uniju - opća rasprava). Hvala na razumijevanju.
__________________
EPSO zadaci

Zadnje uređivanje drot13 : 20.09.2012. at 11:36. Reason: moderatorska obavijest
journey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 13:47   #2
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Kako se računa potencija na 15.? Nisam još pronašla taj zadatak :O

Verbalni zadatci su prva liga, stvarno zanimljivi. Osim oni o fizici, uraniju, etc. u kojima se i dalje redovito gubim.

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?
Nisam ni ja naišla još taj zadatak potencija na 15.-tu, a prošla sam skoro sve num. To obično bude kad se neki postotak povečava uzastopno nekoliko godina, recimo od 2005.-2010.

Od VR ja bih izdvojila 78 kao meni posebno interesantan ...nije mi jasno kako ga netko može iz prve pročitati-skužiti o čemu se radi-popamtiti sve male slatke informacijice-i točno odgovoriti?? I to sve u 1.60 min
tina-valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 14:03   #3

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?[/QUOTE]

Mislim da se tu ne radi o tome da li je on pobjedio 4 puta ili se natjecao 4 puta ; U odgovoru A ti stoji da je u Lukashenkovom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje sedam opposition kandidata; što je točno. Mislim da je mene na prvu više zbunilo ovo "at least" seven opposition presidental candidates- tu bi se sigurno vračala na tekst i gledala.

Neznam jel ovo točno što ti govorim,ja msilim da je tako, nek me neko slobodno ispravi i ja učim
tina-valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 15:51   #4
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Kako se računa potencija na 15.? Nisam još pronašla taj zadatak :O

Verbalni zadatci su prva liga, stvarno zanimljivi. Osim oni o fizici, uraniju, etc. u kojima se i dalje redovito gubim.

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?
Numericki zadaci u knjizi od Banetha doista pocinju s razinom Hard, ali ne cini li ti se da se mozda ipak radi o tome da se nakon nekog vremena privikavas na zadatke pa ti je zbog toga lakse?

Razlike u razinama teskoce zadataka (Easy/Medium/Hard) su mozda zasluzne da cemo za Easy odmah skuziti koji je odgovor a za Hard ce nam trebati bar 4 operacije prije nego dodjemo do odgovora. Oni koji idu za lingvisticke (Int i LL) mogu ocekivati sve Hard zadatke i pokoji Medium dok ce drugima za AD5 biti uglavnom Medium te pokoji Easy i Hard. I svi su ti zadaci rjesivi samo je pitanje vremena, volio bih vidjeti te koji rjesavaju s 88% uspjeha zadatke na hard razini koliko je prosjek onih koji se uspiju zaposliti u institucijama EU. I to u manje od dvije minute. Stvarno bih volio.

Doticni 91. zadatak je jedan od onih Hard zadataka kad su svi dogovori tocni ali za preostala tri osim A nema dosta informacija u samom tekstu. Nije bitno je li Lukashenko pobijedio nego cinjenica da je policija uhitila bar 7 od njegovih oponenata. Samim time je cinjenica da je to bio 4. put da se Lukashenko natjece za predsjednika i da je bilo najmanje 7 osoba koje su se natjecale za polozaj predsjednika uz njega. Medjutim, taj zadatak nema gresku a ima ih nekoliko drugih koji imaju gresku, ne toliko u Verbalnima koliko u Num i Abs. U Verb sam naisao na samo dvije greske dok ih u numerickim ima cak 5 pogresnih zadataka i u abstraktnima 4. Sto je dosta dobro kao prosjek, u Orseu abstraktnima ima cak 9 gresaka u 180 zadataka, skoro dvostruko vise.

Jel netko mozda rjesavao zadatke od careergym.com da nam kaze kakvi su zadaci kod doticnih..?

http://www.careergym.com/online_test_packages

Quote:
tina-valentina kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja naišla još taj zadatak potencija na 15.-tu, a prošla sam skoro sve num. To obično bude kad se neki postotak povečava uzastopno nekoliko godina, recimo od 2005.-2010.

Od VR ja bih izdvojila 78 kao meni posebno interesantan ...nije mi jasno kako ga netko može iz prve pročitati-skužiti o čemu se radi-popamtiti sve male slatke informacijice-i točno odgovoriti?? I to sve u 1.60 min
Je, moguce je da se radi o postotku koji se provlaci kroz 15 godina, ako se dobro sjecam bio je neki takav zadatak o porastu profita ili necega od 2.5% godisnje kroz razdoblje od 1993. do 2007. ili tako nes. Bilo bi dobro odmah po dolasku na mjesto ispitivanja vidjeti da li ce kalkulator koji nam daju za ispit imati funkciju umnazanja postotka samim pritiskom na tipku jednakosti.

Taj 78. zadatak je isto jedan od onih Hard, treba se oduprijeti znanju iz vanjskog svijeta i drzati se samo teksta u clanku koji daju. Taj je zadatak jos u redu kakvih ima, stvarno je 105 sekundi malo za rjesavanje vecine Hard pitanja.

Kako drugi stoje s vremenom rjesavanja Hard zadataka, ono, neki prosjek..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 20:38   #5
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Doticni 91. zadatak je jedan od onih Hard zadataka kad su svi dogovori tocni ali za preostala tri osim A nema dosta informacija u samom tekstu. Nije bitno je li Lukashenko pobijedio nego cinjenica da je policija uhitila bar 7 od njegovih oponenata. Samim time je cinjenica da je to bio 4. put da se Lukashenko natjece za predsjednika i da je bilo najmanje 7 osoba koje su se natjecale za polozaj predsjednika uz njega. Medjutim, taj zadatak nema gresku a ima ih nekoliko drugih koji imaju gresku, ne toliko u Verbalnima koliko u Num i Abs. U Verb sam naisao na samo dvije greske dok ih u numerickim ima cak 5 pogresnih zadataka i u abstraktnima 4. Sto je dosta dobro kao prosjek, u Orseu abstraktnima ima cak 9 gresaka u 180 zadataka, skoro dvostruko vise.
Možeš li navesti koji su to zadaci krivi tako da si ne razbijam glavu

Zadatak 91 - da, poanta je u tim uhićenim oponentima, ali ne bih rekla da ta Lukashenkova pojeda/natječaj nije bitan. Ako u odgovoru A stoji da je on u svom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje 7 oponenata, a nama u tekstu nigdje ne piše koliko se puta natjecao za predsjednika (mogao se on natjecati 10 puta, a pobjeti samo posljednja 4 puta), onda bi po meni i odgovor A isto spao pod Insufficient Information (zvog prvog dijela rečenice).
__________________
EPSO zadaci

Zadnje uređivanje journey : 15.09.2012. at 20:46.
journey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 22:23   #6
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Možeš li navesti koji su to zadaci krivi tako da si ne razbijam glavu

Zadatak 91 - da, poanta je u tim uhićenim oponentima, ali ne bih rekla da ta Lukashenkova pojeda/natječaj nije bitan. Ako u odgovoru A stoji da je on u svom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje 7 oponenata, a nama u tekstu nigdje ne piše koliko se puta natjecao za predsjednika (mogao se on natjecati 10 puta, a pobjeti samo posljednja 4 puta), onda bi po meni i odgovor A isto spao pod Insufficient Information (zvog prvog dijela rečenice).
Nemam pojma, možda radi ovog djela na početku "It had hardly been announced...." kao, još nije pravo ni pobijedio a ovih 10000 su več izašli na ulice......kao sve se dešava uoči izbora...
A grozno pitanje. Kad ti tako dođe onda eliminiraj one za koje si sigurnija da su netočni ...
tina-valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 23:46   #7
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Možeš li navesti koji su to zadaci krivi tako da si ne razbijam glavu

Zadatak 91 - da, poanta je u tim uhićenim oponentima, ali ne bih rekla da ta Lukashenkova pojeda/natječaj nije bitan. Ako u odgovoru A stoji da je on u svom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje 7 oponenata, a nama u tekstu nigdje ne piše koliko se puta natjecao za predsjednika (mogao se on natjecati 10 puta, a pobjeti samo posljednja 4 puta), onda bi po meni i odgovor A isto spao pod Insufficient Information (zvog prvog dijela rečenice).
Pise u tekstu 'it was his fourth election victory' iz cega mozemo zakljuciti da je bar na 4 izbora izisao a iz ostatka teksta da je bar 7 oponenta uhiceno.

Nisam sarao po knjizi nego sam rezultate upisivao u biljeznicu i sad mi se ne da prolaziti kroz svoje skrabotine ali tako i tako ces i ti uociti doticne greske. Neke su sitnice tipa tipfelera a neke su malo ozbiljnije. Medjutim, nema ih puno tako da je Banethova knjiga jako dobra za pripreme.

Jel itko uzeo nes od zadataka od careergym mozda..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 13:51   #8
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Pise u tekstu 'it was his fourth election victory' iz cega mozemo zakljuciti da je bar na 4 izbora izisao a iz ostatka teksta da je bar 7 oponenta uhiceno.

Nisam sarao po knjizi nego sam rezultate upisivao u biljeznicu i sad mi se ne da prolaziti kroz svoje skrabotine ali tako i tako ces i ti uociti doticne greske. Neke su sitnice tipa tipfelera a neke su malo ozbiljnije. Medjutim, nema ih puno tako da je Banethova knjiga jako dobra za pripreme.

Jel itko uzeo nes od zadataka od careergym mozda..?
Ja sam mislila uzeti, ali tek kada prođem sve na Arboreousu (ako uspijem uopče sve proći)....Neznam jesi li probao demo verziju na careergym, nije isto kao na Arboreousu da izabereš jedan točan odgovor. Ali prilično je jeftino pa ču sigurno uzeti neki paketić verbalnih!
tina-valentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:23   #9
Quote:
tina-valentina kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila uzeti, ali tek kada prođem sve na Arboreousu (ako uspijem uopče sve proći)....Neznam jesi li probao demo verziju na careergym, nije isto kao na Arboreousu da izabereš jedan točan odgovor. Ali prilično je jeftino pa ču sigurno uzeti neki paketić verbalnih!
To mislis na True, False, Cannot Say vrste odgovora i komparativne tablice..?

U demo verzijama ima identicne zadatke poput Arboreusa jedino umjesto za Dell i HP pita za postotak od Acer i Compaq u 3. kvartalu prijasnje godine, cak su i cifre iste jer su preuzete iz stvarnosti. Po tome su npr identicni, samo se Careergym cine malo jeftiniji. Makar, ne sjecam se da je bilo takvih pitanja 2009.g. pa je to mozda nepotrebno za pripreme, osim ako se netko ne javi da je 2009 ili sad nedavno na nekom testiranju imao upravo takve zadatke...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:33   #10
Zadatak 92. na numerickom dijelu je totalno zbrkan. Prema njihovom izracunu ispada da je tocan odgovor 8,000 kucanstava, a to je ustvari broj automobila (a ne kucanstava!) koji bi trebalo onda podijeliti sa 4 da se dobije broj kucanstava koja posjeduju tocno 4 automobila. Dakle, odgovor bi bio 2,000 ali niti to opet ne bi bilo tocno jer kada se zbroji sveukupan broj kucanstava iznosio bi upravo za tih 2,000 vise nego sto je totalni broj kucanstava (4,041,000 > 4,039,000).

Da je eventualno u prvom stupcu pisalo 31 umjesto 33 (tisuce) onda bi sve stimalo ali bi rezultat bio odmah preocit, ovako se jednostavnim zbrojem kucanstava po stupcima vidi da je 33+2,027+1,892+87=4,039 sto je i totalni broj kucanstava. Dakle, ovako kako je postavljen zadatak odmah se vidi da je broj kucanstava sa 4 automobila jednak nula.

Tu se vidi da je zadatak krivo postavljen. Ocito su same sebe zeznuli dok su smisljali kako ce nas zeznut.

Zadnje uređivanje chicofelipe : 16.09.2012. at 17:08.
chicofelipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:33   #11
Quote:
tina-valentina kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila uzeti, ali tek kada prođem sve na Arboreousu (ako uspijem uopče sve proći)....Neznam jesi li probao demo verziju na careergym, nije isto kao na Arboreousu da izabereš jedan točan odgovor. Ali prilično je jeftino pa ču sigurno uzeti neki paketić verbalnih!
koji si paket kupila na Arboreusu?
frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 18:22   #12
Quote:
chicofelipe kaže: Pogledaj post
Zadatak 92. na numerickom dijelu je totalno zbrkan. Prema njihovom izracunu ispada da je tocan odgovor 8,000 kucanstava, a to je ustvari broj automobila (a ne kucanstava!) koji bi trebalo onda podijeliti sa 4 da se dobije broj kucanstava koja posjeduju tocno 4 automobila. Dakle, odgovor bi bio 2,000 ali niti to opet ne bi bilo tocno jer kada se zbroji sveukupan broj kucanstava iznosio bi upravo za tih 2,000 vise nego sto je totalni broj kucanstava (4,041,000 > 4,039,000).

Da je eventualno u prvom stupcu pisalo 31 umjesto 33 (tisuce) onda bi sve stimalo ali bi rezultat bio odmah preocit, ovako se jednostavnim zbrojem kucanstava po stupcima vidi da je 33+2,027+1,892+87=4,039 sto je i totalni broj kucanstava. Dakle, ovako kako je postavljen zadatak odmah se vidi da je broj kucanstava sa 4 automobila jednak nula.

Tu se vidi da je zadatak krivo postavljen. Ocito su same sebe zeznuli dok su smisljali kako ce nas zeznut.
Je, ako se dobro sjecam to je bila jedna od greski, u biti se radilo o 8000 automobila pa kad se taj broj podijeli na kucanstva onda je to 2000 kucanstava koja imaju 4 automobila. Ima jos jedna slicna greska na numerickim a ostalo su tipfeleri, npr umjesto 1204 oni uvrscuju 1203 i takve sitnice. Ali nije problem, to se skuzi lako.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 22:44   #13
Ja vježbala neke druge Abstract zadatke i naletila na ovu zbunjolu. Da li itko razumije logiku?
http://24.media.tumblr.com/tumblr_ma...d50o1_1280.jpg


Vi koji vježbate preko Arboreusa, da li se zadatci ikako poklapaju s kojima u knjizi, ili su to totalno originalna pitanja? Je li pristup zadacima zauvijek ili imaju rok trajanja??

Ovaj CareerGym usitinu je jeftin; pokušat ću free demo pa ću vidjeti.
__________________
EPSO zadaci
journey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 22:47   #14
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Kako se računa potencija na 15.? Nisam još pronašla taj zadatak :O
slažem se da je druga polovica zadataka u mađarevoj knjizi puno lakša od prve polovice! ono pred kraj je za bebe.

pisanje na papir: e, toga neće bit na testu. nego ćemo dobit plastičnu pločicu i pisaljku... ko ćate neki, hahahahhaha
al da treba nekad puno pisat, istina je. bar ako ste lingvist, a ne matematičar po struci :-)

zadatak s računanjem na 15.-u potenciju: e, tu sam se ja sad malo pobrinula za konfuziju, excuse-moi. naime, zadatak je s online arboreusa, a ne iz banethove knjige. nema smisla navodit koji br. zadatka i sl. jer to vam sistem izbaci tek kad odaberete vrstu testa, pa time i količinu zadataka. (kod mene je npr. Bronze package, test br. 47, zadatak 6. )
pa evo ga (moram sve prepisat jer se arboreus očito dobro zaštitio od kopiranja - navest ću samo relevantne podatke ekstrahirane iz tabele):

Using the data in the table, if Poland's population has been growing steadily by 0.1% per year since 1990, how many more people are connected to the water mains in 2005 than in 1990?

Poland:
population in 2005 (thousands): 38198
people connected (%):
1990: 72
2005: 86.1


rješenje je: 5.8 m
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 23:30   #15
Quote:
journey kaže: Pogledaj post
Ja vježbala neke druge Abstract zadatke i naletila na ovu zbunjolu. Da li itko razumije logiku?
http://24.media.tumblr.com/tumblr_ma...d50o1_1280.jpg

slika se okreće u smjeru kazaljke na satu, uz istovremeno smanjivanje/povećavanje nasuprotnih polovica.
frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 23:39   #16
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
slika se okreće u smjeru kazaljke na satu, uz istovremeno smanjivanje/povećavanje nasuprotnih polovica.
Odlično! THANKS
__________________
EPSO zadaci
journey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 14:27   #17
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
slažem se da je druga polovica zadataka u mađarevoj knjizi puno lakša od prve polovice! ono pred kraj je za bebe.

pisanje na papir: e, toga neće bit na testu. nego ćemo dobit plastičnu pločicu i pisaljku... ko ćate neki, hahahahhaha
al da treba nekad puno pisat, istina je. bar ako ste lingvist, a ne matematičar po struci :-)

zadatak s računanjem na 15.-u potenciju: e, tu sam se ja sad malo pobrinula za konfuziju, excuse-moi. naime, zadatak je s online arboreusa, a ne iz banethove knjige. nema smisla navodit koji br. zadatka i sl. jer to vam sistem izbaci tek kad odaberete vrstu testa, pa time i količinu zadataka. (kod mene je npr. Bronze package, test br. 47, zadatak 6. )
pa evo ga (moram sve prepisat jer se arboreus očito dobro zaštitio od kopiranja - navest ću samo relevantne podatke ekstrahirane iz tabele):

Using the data in the table, if Poland's population has been growing steadily by 0.1% per year since 1990, how many more people are connected to the water mains in 2005 than in 1990?

Poland:
population in 2005 (thousands): 38198
people connected (%):
1990: 72
2005: 86.1


rješenje je: 5.8 m
Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

Ocito se od lingvista trazi da bude prakticar, ne matematicar.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 15:35   #18
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

Ocito se od lingvista trazi da bude prakticar, ne matematicar.
dobar savjet! svaka čast. naravno, treba ići prečacem.
zavelo me što se u rješenju navodi broj na 15.-u, i to ovako:
1.001^15
naravno da nije bitno, razlike su vrlo sitne.
kvalitetan i relevantan savjet, to te ja pitam.
thx!!!!
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 14:50   #19
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

Ocito se od lingvista trazi da bude prakticar, ne matematicar.
Da, ali to je onda riješen zadatak na potpuno krivi način. Osim toga, otkud ti znaš na prvu, dakle nakon što pročitaš zadatak, da je 0,1% pomnoženo s 15 isto što i 0,1% na 15-tu? To možeš znati jedino kad izračunaš i jedno i drugo i vidiš da je, sasvim slučajno, rezultat sličan. Potpuno druga situacija bi bila već u slučaju da su ponudili 0,2% umjesto 0,1%, da ne govorim o nekom višem postotku.

Jedini točan način izrčunavanja ovog zadatka je da se 0,1% potencira na 15-tu, a to što 0,1% pomnoženo s 15 daje sličan rezultat stvar je čiste slučajnosti.
bottleofpills is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 16:24   #20
Quote:
bottleofpills kaže: Pogledaj post
Da, ali to je onda riješen zadatak na potpuno krivi način. Osim toga, otkud ti znaš na prvu, dakle nakon što pročitaš zadatak, da je 0,1% pomnoženo s 15 isto što i 0,1% na 15-tu? To možeš znati jedino kad izračunaš i jedno i drugo i vidiš da je, sasvim slučajno, rezultat sličan. Potpuno druga situacija bi bila već u slučaju da su ponudili 0,2% umjesto 0,1%, da ne govorim o nekom višem postotku.

Jedini točan način izrčunavanja ovog zadatka je da se 0,1% potencira na 15-tu, a to što 0,1% pomnoženo s 15 daje sličan rezultat stvar je čiste slučajnosti.
To sam i ja mislila, a pogotovo što se obično radi o povećanju broja iz godine u godinu, pa mi je jedino logicno da početni broj množim sa tim određenim postotkom (odnosno ako je povećanje 0,1%, onda množim sa 1,001, ako je npr. 50, onda sa 1,5), pa onda taj broj koji dobijem množim ponovo sa tim istim postotkom. Iskreno, ne znam kraći put, ali se nadam da će na testu biti maksimalno 4-5 uzastopnih godina. Mislim da Mađar pretjeruje u nekim zadacima s ciljem da nas natjera da izvježbamo i teže zadatke, kako bi nam samo računanje postalo rutina, a onda imamo više vremena da razmišljamo o zadatku na samom testiranju, odnosno o tome što ustvari treba izračunati.

Osim toga, zadaci koje je EPSO stavio na sajt kao sample tests su puno lakši za računanje kad se odgonetne što se točno traži. Brojevi su nekako "okrugliji".

Još nečim se tješim. Prevoditeljima je dovoljno da tačno odgovore na 4 pitanja za 20 minuta, a taj rezultat se onda ne zbraja sa ostalim postignutim bodovima. Dakle, ako se neki zadatak bude činio previše zapetljan, možda ne treba na njega gubiti vrijeme.
bianchini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:58.