Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2016., 20:52   #81
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post

Inače, na temu programa u 1. razredu, tj tempo kojim ide, mogu reći da mi je krajnje neozbiljno što se svi prave da ne treba znati čitati prije škole.
Kod nas u vrtiću su predškolski program tretirali kao poluobvezan, kao ako dijete odbija, nećemo ga tjerati i sl.
Ne kontam to pravljenje svih mutavih, program ide tempom od slovo po danu, na nekim predmetima kod nas već čitaju i sl.
Kompletno je nefer spram onih koji nisu svladali čitanje i pisanje u vrtiću.
Sad ćete me razapeti,ali zaista nije bitno da dijete zna čitati prije škole. Naravno da je lakše ako zna, manje vježbe treba (jer su u prvom mora puuuuno vježbati čitanje i to svakodnevno pa ako su već čitači trebaju vježbati manje, ali trebaju), ali puno je bitnije da imaju neke druge stvari savladane: da je grafomotorika dobra (jer se onda lakše savlada pisanje slova, jel), da je dobra vizualna percepcija (jer je potrebno uočavati razlike među sličnim slovima) i da dijete "čuje" glasove u riječima (glasovna analiza i sinteza). Ukoliko je ovo troje zadovoljeno, a dijete je i emocionalno zrelo, trebalo bi moći nekim normalnim tempom savladavati školski program. Normalno da nije svako dijete isto i po šabloni pa tako nekom ide lakše, a nekom teže i treba više raditi s njim,ali da je potrebno znati čitati i pisati prije škole, nije.
Moja mala nije znala čitati prije škole. Naučila je u prvom polugodištu. Uz dosta svakodnevnog vježbanja. Ali da se pretrgnula, nije. No znala je glasovnu analizu i sintezu, imala da dobru grafomotoriku i razvijenu vizualnu percepciju. No ona je bila malo nezrelija (i još je) i slabija je u usmenom izražavanju. Nitko nije savršen
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 20:56   #82
slažem se sa nightfall. zaista nije potrebno forsati djecu da nauče čitati prije škole. ok ona djeca koja sama pokažu interes, ali za ostale je bolje da se bave predčitačkim vještinama. uostalom odgajateljice nisu te koje bi djecu trebale učiti pisati i čitati nego je to posao učitelja.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:00   #83
nasi idu slovo dva dana
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:04   #84
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
slažem se sa nightfall. zaista nije potrebno forsati djecu da nauče čitati prije škole. ok ona djeca koja sama pokažu interes, ali za ostale je bolje da se bave predčitačkim vještinama. uostalom odgajateljice nisu te koje bi djecu trebale učiti pisati i čitati nego je to posao učitelja.
Upravo to. U vrtiću bi i u maloj školi trebali raditi na predčitačkim vještinama. Nisu bitna slova, bitno je čuti glasove, čuti rimu, prvi/zadnji glas u riječima, vježbati grafomotoriku, poslušati upute...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:04   #85
Kod nas svaki dan jedno slovo.
Danas donio knjigu iz knjiznice na 20 dana doma..a ne zna jos citati sva mala slova.
Dobili svi u razredu.

Sent from my LG-K350 using Tapatalk
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:06   #86
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nasi idu slovo dva dana
Ide se dosta brzo, znaju ići i tri slova tjedno (između uvježbavanje, kakva pjesma, priča, medijska kultura...). Ali ide se brzo. No po meni nije potrebno brzati, sve će se stići. Pitanje je jedino koliko će na kraju (u svibnju/lipnju) ostati vremena za neko vježbanje.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:09   #87
Svatko sudi po onome sto je dozivio. Nakon prvog tjedna dana skole starije dosli smo do zakljucka da mladjeg treba poticati na crtanje i sve sto pise nightfall ali i na citanje i pisanje. I da se trebamo potruditi da svlada sva stampana slova i minimalno citanje slovkanjem. Ne kazem da se ne moze i bez toga ali mislim da je lakse rastegnuti taj napor kroz godinu-dvije opustenih priprema nego "nek se samo igra" pa forsiranje i pritisak u par mjeseci da sve to pohvata.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:20   #88
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Svatko sudi po onome sto je dozivio. Nakon prvog tjedna dana skole starije dosli smo do zakljucka da mladjeg treba poticati na crtanje i sve sto pise nightfall ali i na citanje i pisanje. I da se trebamo potruditi da svlada sva stampana slova i minimalno citanje slovkanjem. Ne kazem da se ne moze i bez toga ali mislim da je lakse rastegnuti taj napor kroz godinu-dvije opustenih priprema nego "nek se samo igra" pa forsiranje i pritisak u par mjeseci da sve to pohvata.
Pazite na boldano. Novi slovopis je nešto drugačiji od onog što smo mi učili u školama (ako namjeravate ga učiti pisati, ja bih savjetovala da to ne radite,ali kako želite, ovisi i o interesima djeteta). Teže je ispravljati kad dijete krivo nauči pisati slova, nego ih učiti pravilno (onako kako slovopis zahtjeva). Slovkanja se teško riješiti (ali to ovisi i o djetetu, nekima je slovkanje samo uvod u čitanje slogovima ili slijevanjem,ali neki znaju biti skloni "pogađanju" na temelju prvih par slova proslovkanih, opet ovisi od djeteta ).

I pritisak se u školi stvara zato što je u vrtiću sve tako bez prisile. Ako nećeš , ne moraš. U školi moraš. U školi moraš i sjediti i sudjelovati u skupnom radu i pjevati ako ti se i ne da...Zato je prijelaz nekoj djeci težak. Ne zato što u školi odlučimo ugnjaviti dijete, već zato što je veliki raskorak u zahtjevima koje vrtić i škola postavljaju. Ako dijete razvije predčitačke vještine (za koje ne treba napisati ni jedno slovo do škole), ako razvija koncentraciju, sposobnost slušanja (priče, pjesme, razgovora), dozre do škole...milina!
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:37   #89
Ponavljam, mislim da je to "ne treba znati čitati, to je posao učitelja" bezveze i da stavlja u vrlo nepovoljan položaj djecu koja su manje inteligentna i/ili imaju roditelje koji s njima kod kuće ne čitaju, malo se njima bave ili nisu ni sposobni.

Ok moj je malo specifičan slučaj, al dok on sad na satu bezbrižno vježba najurednije pisanje na svijetu, mali susjed već ima dopunsku iz hrvatskog.

Pol razrednih mama je van sebe u vezi programa, doma s djecom rade (nakon što su djeca u školi od 8 do 16 h) i slično.
I žene ne pretjeruju, ovaj program je prilagođen za mog prvašića, koji čita od 4g i sad može uzeti bilo koju knjigu i čitati je, pa će eventualno zapesti na riječi od 12 slova.
Eto zato mislim da je "ne moraju znati čitati" prevara.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:47   #90
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ponavljam, mislim da je to "ne treba znati čitati, to je posao učitelja" bezveze i da stavlja u vrlo nepovoljan položaj djecu koja su manje inteligentna i/ili imaju roditelje koji s njima kod kuće ne čitaju, malo se njima bave ili nisu ni sposobni.
Dobro,a onda bi po tome tu "manje inteligentnu djecu kojima se roditelji ne stignu baviti/ne znaju baviti" trebalo još u vrtiću početi učiti čitati da u prvom ne kakskaju za vršnjacima? Ili bi se trebalo u vrtiću odraditi sav onaj program koji je potreban da dijete pripreme za školu, daju roditeljima upute kako provježbati kroz igru i razvijati sposobnosti predškolca kako u školi ne bi trebao sjediti nad knjigom po cio dan u prvom razredu.

Ali ako u vrtiću kažu "sve je super, ma ide to, nema Perica nikakvih problema, zreo je za školu", a onda u prvom razredu se uvidi da dijete nema razvijene predčitačke vještine, počne se drvlje i kamenje bacati na preopširan školski program .
Školski program prilagođen je djeci koja imaju razvijene predčitačke vještine. Točka. One koji nemaju morat će zapet da ih razviju u prvom razredu. S roditeljima, jer više nama teta u vrtiću,a učiteljice se ne stignu posvetiti pojedinačno svakom takvom djetetu koliko bi tom djetetu trebalo pa makar ono išlo na boravak.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:54   #91
miss, ok, tvoj čita od četvrte. zar misliš da bi gotovo sva djeca trebala tako naučila čitati do škole? uostalom nisu bez veze te predčitačke vještine. imaju one svoju svrhu. pribroji još i nezrelost, nezainteresiranst i sl. u vrtićkoj dobi. forsiranjem nekih stvari možeš samo stvoriti frustraciju kod djeteta.
problem je kaj većina roditelja te stvari svaljuju na vrtić/školu, te od njih očekuju da sve odrade.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:55   #92
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ponavljam, mislim da je to "ne treba znati čitati, to je posao učitelja" bezveze i da stavlja u vrlo nepovoljan položaj djecu koja su manje inteligentna i/ili imaju roditelje koji s njima kod kuće ne čitaju, malo se njima bave ili nisu ni sposobni.

Ok moj je malo specifičan slučaj, al dok on sad na satu bezbrižno vježba najurednije pisanje na svijetu, mali susjed već ima dopunsku iz hrvatskog.

Pol razrednih mama je van sebe u vezi programa, doma s djecom rade (nakon što su djeca u školi od 8 do 16 h) i slično.
I žene ne pretjeruju, ovaj program je prilagođen za mog prvašića, koji čita od 4g i sad može uzeti bilo koju knjigu i čitati je, pa će eventualno zapesti na riječi od 12 slova.
Eto zato mislim da je "ne moraju znati čitati" prevara.
moraju imati razvijene predcitalacke vjestine.
ne moraju uopce znati citati.
ali moraju znati prepoznavati prvo, zadnje slovo, pronaci slovo u nekoj rijeci...
dijete koje ima dobro razvijenu glasovnu analizu i sintezu, uz jedno slovo svakli dan, moze bez beda u mjesec dana pocet citat.
to da u vrticima treba vise truda uloziti u te predcitalacke vjestine, da, definitivno. i kroz igru i kroz neki strukturirani rad.
da ih treba poducavati citanje i pisnje, ne.
i to je jedna ogromna razlika, koju masa roditelja, a cini mi se niti odgajatelja, ne zna.

i uvijek biti djece u vrticima koji nemaju glasovnu analizu i sintezu, njima ce ovo biti tesko ko i klincima u skoli, s razlikom da u skoli moraju uciti,a u vrtici se trebaju igrati. pa cemu ih onda dodatno frustirati, pogotovo ak ih netko dovoljno strucan u tome ne vodi.

to sto im roditelji ne citaju, mogu nadoknaditi u vrticu, pa onda samo mogu pitat, a zasto nisu?
korz citanje se zapravo najvise nauci, i zainteresira za samostalno citanje i pisanje.
forsanje, nikako.
a ukratko, potpisujem nightfall.


skola je po programu upravo za takve ko sto je tvoj susjed.
ne za tvoje ili moje dijete koje citaju od 4. godine.
za njih se skola samo moze moliti da im ne rade nered na satu jer im je dosadno.
ili ak je uciteljica dovoljno kreativna, da im ponudi nesto da se zabavljaju dok drugi vjezbaju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:59   #93
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Školski program prilagođen je djeci koja imaju razvijene predčitačke vještine. Točka.
Ok, onda treba inzistirati na njima, tj dijete ne smije u školu dok za pravo nema razvijene predčitalačke vještine, tako da svladava slovo po danu bez problema i čita nakon niti 2 mjeseca škole (jer naši već čituckaju na satu), bez da je prije znalo čitati.

Mislim da se ne smije događati da djeca od 6-7 g koja provode u školi po 8 h trebaju još doma svakodnevno vježbati.
Očito je zapelo na preškolskom programu u vrtićima, koji nije dobro razrađen niti implementiran, a sad se svi prave da jest, tj da tamo SVA djeca odrade potrebni program, pa se školski moće bazirati na tezi da sva djeca dolaze s razvijenim predčitalačkim sposobnostima.



Btw imam pitanje, al sad iz matematike, budući si učiteljica:
jel sva djeca lako svladavaju to ploha-tijelo-lik, iznenadilo me da je to skoro pa prvo što se radi u matematici?
Čini mi se dosta apstraktno.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:00   #94
Ja potpisujem Daisy, ne jedan primjer upravo takav sam cula od blizih ili daljnjih frendova. U vrticu ne rade nista ili rade lose (one kojima se ne da puste da se igraju) i kad takva djeca ulete kod neke nadobudne uciteljice koja ide ful brzo s gradivom ispadne u konacnici katastrofa. Dijete postane preplaseno, demotivirano i na kraju mu se vec prvi razred pretvori u to da mora doma sat-dva uciti/vjezbati (nakon cijelog dana u produzenom)

Ja isto pusem na hladno. Printam doma radne listove, kroz igru ucimo slova, brojeve,zbrajanje itd. Sve bez nekog pritiska i kad pokaze zanimanje. Al zelim da se ne prepadne u osnovnoj i da ne ode sve nizbrdo vec u prvom razredu
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:03   #95
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
skola je po programu upravo za takve ko sto je tvoj susjed.
ne za tvoje ili moje dijete koje citaju od 4. godine.
za njih se skola samo moze moliti da im ne rade nered na satu jer im je dosadno.
ili ak je uciteljica dovoljno kreativna, da im ponudi nesto da se zabavljaju dok drugi vjezbaju
Nije mom dosadno, ja sam njemu rekla da mu je zadatak naučiti što ljepše pisati, pa se on bavi time, sav je jako precizan i u bojanju i pisanju i u tome mu prođe vrijeme.
A i dosta pomaže drugima

(inače kod nas učiteljice daju dodatne materijale djeci kojima brže ide).


A ne znam, mislim da će mali susjed recimo imati problema sa svladavanjem gradiva, iako je išao u preškolski program. Ne čini mi se da je program napravljen za njega, iako on recimo nije bedast (prije blago zanemaren )
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:07   #96
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
miss, ok, tvoj čita od četvrte. zar misliš da bi gotovo sva djeca trebala tako naučila čitati do škole? uostalom nisu bez veze te predčitačke vještine. imaju one svoju svrhu. pribroji još i nezrelost, nezainteresiranst i sl. u vrtićkoj dobi. forsiranjem nekih stvari možeš samo stvoriti frustraciju kod djeteta.
problem je kaj većina roditelja te stvari svaljuju na vrtić/školu, te od njih očekuju da sve odrade.
Pa naravno da ne, moguće uopće ne razumiješ što hoću reći.

Okej da su bar prečitalačke onda super odrađene kod djece, ali nisu. A program ide vrlo brzo, puno se energije gubi i na uredno i pravilno pisanje itd.

Ja više ne bih roditeljima tvrdila da dijete uopće ne mora čitati, bude on to u školi, a tvrdila sam to do nedavno (vjerojatno i na ovom pdf-u)
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:08   #97
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ok, onda treba inzistirati na njima, tj dijete ne smije u školu dok za pravo nema razvijene predčitalačke vještine, tako da svladava slovo po danu bez problema i čita nakon niti 2 mjeseca škole (jer naši već čituckaju na satu), bez da je prije znalo čitati.
kada sam ja krenula u prvi razred samo nas je dvoje znalo čitati. bez obzira na veliki broj koji nije znao čitati vrlo brzo su krenuli sa,kako ti veliš, čituckanjem. tak da stvarno ne vidim problem. s druge strane usvajanje predčitačkih vještina ne garantira da će svako dijete nakon 2 mjeseca škole dobro čitati. i tu svatko ima svoj tempo razvoja.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:08   #98
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Btw imam pitanje, al sad iz matematike, budući si učiteljica:
jel sva djeca lako svladavaju to ploha-tijelo-lik, iznenadilo me da je to skoro pa prvo što se radi u matematici?
Čini mi se dosta apstraktno.

Na pitanje savladavaju li svi to s jednakom lakoćom odgovor je ne. Isto kako ne savladavaju ni svi s jednakom lakoćom bilo što drugo .
POčinje se s likovima i tijelima i dijete ih treba znati imenovati, razlikovati, objasniti zašto je nešto tijelo, a nešto lik (jedno se može primiti, drugo samo opipati , tako to djeca tumače), razvrstati tijela i likove. Ne počinje se baš s njima (prvo idu odnosi veće-manje, unutar-izvan) ali da, obrađuju se prije brojeva dok se još puno boja i ne piše previše (jer se pretpostavalja da će brojeve, jelte morati pisati,a na početku 1. razreda se radi na razvoju grafomotorike kroz bojanje, predvježbe za pisanje i sl.).

Djeca to relativno lako razlikuju, ali teško pamte nazive (kvadar,kvadrat, kocka, pravokutnik), ali nije nešto što se ne da naučiti uz malo ponavljanja.Lakše je definitivno od pojma broja, količine, skupa i sl. što tek slijedi. Tijeko ti možeš opipati, primiti u ruku, opcrtati (pa dobiti lik), a broj je zapravo apstraktan pojam. Možeš ga konkretizirati (pojam količine),ali u njihovim glavama je to još teže.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:10   #99
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ok, onda treba inzistirati na njima, tj dijete ne smije u školu dok za pravo nema razvijene predčitalačke vještine, tako da svladava slovo po danu bez problema i čita nakon niti 2 mjeseca škole (jer naši već čituckaju na satu), bez da je prije znalo čitati.

Mislim da se ne smije događati da djeca od 6-7 g koja provode u školi po 8 h trebaju još doma svakodnevno vježbati.
Očito je zapelo na preškolskom programu u vrtićima, koji nije dobro razrađen niti implementiran, a sad se svi prave da jest, tj da tamo SVA djeca odrade potrebni program, pa se školski moće bazirati na tezi da sva djeca dolaze s razvijenim predčitalačkim sposobnostima.
zapelo je, vidi gore kod twinmame, na testiranju za skolu.
neki vrtici nisu opremljeni strucnim timom, neki jesu, ali skola ima neke svoje zahtjeve i vecina ne uvazava misljenje vrtica. sto ej jakoooo jakoooo lose ( i to da ne postoje strucnjaci u vrticu i to da kad postoje, i vrlo su skupi, da se njihovo misljenje ne uvazava, osim kod eventualno odgode skole kao pocetno misljenje, koje trazi dodatne obrade)

testiranje za skolu traje 20min kod doktorce i 20min u skoli.

nasa logopedica i psihologica u vrticu su napravile vrlo detaljno testiranje ( poupucivale po svuda di treba djecu, logopedica neke jos u trecoj dobi, vecinu u rujnu pred polazak u skolu)

onda dodjes na testiranje u skolu, pa ti kazu da ih testiranje iz vrtica ne zanima, oni imaju svoje.
a onda se cude kada im djeca dodju bez predcitalackih vjestina.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 22:14   #100
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
Ja više ne bih roditeljima tvrdila da dijete uopće ne mora čitati, bude on to u školi, a tvrdila sam to do nedavno (vjerojatno i na ovom pdf-u)
ja svojeg uopće ne bih zamarala s tim da sam nije pokazao inicijativu. za jednog šestogodišnjaka u logopedskom tretmanu ide mu jako dobro. mene samo zanima kako bi ti to odradila sa predškolskim djetetom koji uopće ne pokazuje zanimanje?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.