Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2017., 16:16   #5581
Ušla sam u raspravu s prijateljem pa me zanima vaše mišljenje. On tvrdi da je sasvim ispravno reći "u sljedeći četvrtak", a ne samo "sljedeći četvrtak." Ne mogu naći nikakve detalje o tome u pravopisu/bujici riječi/hjp-u/googleu, pa me zanima postoji li kakav konsenzus oko toga?

Meni to osobno zvuči super smotano i nikad mi ne bi palo na pamet koristiti prijedlog "u" kad se radi o "sljedećem danu."
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 19:13   #5582
Pozdrav! Ne znam točno gdje da pitam pa ću pokušati ovdje.
Ako netko radi u školi znat će mi izdvojiti. Naime, htjela bih napraviti jedan pano s najčešćim greškama koje pišu klinci ( 7. ili 8. razred i srednja). Ako bi mogli izdvojiti neke riječi.
Evo primjera koje sam ja primijetila.
Negacija zajedno s glagolom. (Neznam, nebudem...)
Ja bi (bih),
Htjeo sam (htio),
sumljam, (sumnjam)
uvjek, snjeg, ljep (ije/je),
slijedeći i sljedeći...
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 01:23   #5583
Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Ako netko radi u školi znat će mi izdvojiti. Naime, htjela bih napraviti jedan pano s najčešćim greškama koje pišu klinci ( 7. ili 8. razred i srednja). Ako bi mogli izdvojiti neke riječi.
Ja bi (bih),
Htjeo sam (htio),
sumljam, (sumnjam)
slijedeći i sljedeći...
Ako biste.

Ovo sve kaj si navela je okej, slobodno to stavi na ploču (a ne pano).
Old 26.09.2017., 11:46   #5584
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Inverzija se ne odnosi samo na poredak glavne i zavisne rečenice nego i na redoslijed riječi u rečenici. Ta je sintagma značenjska cjelina. Ali dobro, neka ti bude. :
Normalno. Inverzija je i "pjeva klapa", "curo draga" i sl., ali ne zahtijeva zarez.
Quote:
"Prema Hobbsu i Stendallu (2011)" priložna oznaka...

(Usput, zna li tko kakva je to priložna oznaka?)
Quote:
Uzroka, čini mi se. Ili načina. Kriteriji u gramatikama prilično su nejasni.
Ima kod Silića i Pranjkovića da je "po Mateju" priložna oznaka sredstva. Onda je i "prema Mateju":

- Prema Mateju znamo dio zbivanja.
- Prema Hobbsu i Stendallu (2011.) to će imati značajne posljedice...
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:15   #5585
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Normalno. Inverzija je i "pjeva klapa", "curo draga" i sl., ali ne zahtijeva zarez.
Nije. To je slobodan red riječi u rečenici. Kao flektivni jezik, hrvatski ne podliježe pravilu SVO.
Old 26.09.2017., 19:21   #5586
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Nije. To je slobodan red riječi u rečenici. Kao flektivni jezik, hrvatski ne podliježe pravilu SVO.
HJP - inverzija:

a. obrnuti red glavne i zavisne surečenice
b. obratan redoslijed riječi u rečenici. - link

Quote:
suchimir kaže: Pogledaj post
Je li mogu u rečenici napisati "Upravo je stoga..." ili mora biti "Upravo stoga je..."?
Quote:
U ovom slučaju može oboje.
Quote:
Ne može oboje. Ili se može reći upravo je stoga ili enklitiku staviti iza neke sljedeće naglašene riječi.

Ne znam nastavak rečenice pa ne mogu dati savjet.
Neće biti.

"Wackernagel" ima mjesta tolerancije (i iznimke, npr. Vlaho Bukovac je slikar).

Ovo je mjesto tolerancije. Nastavak se pretpostavi (imenica, glagol, pridjev...) pa se vidi da može "upravo stoga je" i "upravo je stoga":

Upravo stoga je dječak potrčao.
Upravo stoga je potrčao dječak.
Upravo stoga je veseo.
Itd.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:25   #5587
Ajme, pa ovdje se počelo šamarati linkovima na HJP.

Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Ušla sam u raspravu s prijateljem pa me zanima vaše mišljenje. On tvrdi da je sasvim ispravno reći "u sljedeći četvrtak", a ne samo "sljedeći četvrtak." Ne mogu naći nikakve detalje o tome u pravopisu/bujici riječi/hjp-u/googleu, pa me zanima postoji li kakav konsenzus oko toga?

Meni to osobno zvuči super smotano i nikad mi ne bi palo na pamet koristiti prijedlog "u" kad se radi o "sljedećem danu."

Može i kako veli prijatelj, da. Katkad i ne može drukčije. No genitiv i akuzativ bez prijedloga (sljedećeg četvrtka / sljedeći četvrtak) češći su bez sumnje.

Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Ja bi (bih),
Htjeo sam (htio),
sumljam, (sumnjam)
slijedeći i sljedeći...
Evo ti još malo:
ronioc, imam moju olovku, s nikim, putovati s vlakom, gledati ću, rađe, da li (pitanja) itd. itd.
cirith is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:16   #5588
Recimo preko neta razgovaram sa jednom curom koja je profesorica u struci.
Ja ju želim upitati nešto poput

Kakav je bio vaš dan danas, jesu li djeca bila dobra.

Kako to prevesti ?? Jer ono dobra na kraju ima drugačije značenje.
msvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:32   #5589
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Ajme, pa ovdje se počelo šamarati linkovima na HJP.
Quote:
Ženama se ne vraćaju šamari i previđaju se kaprici...
Quote:
Quote:
Precizno bi bilo reći da je kod nas "slobodan red rečeničnih dijelova" - subjekta, predikata, objekta (izrečenih jednom riječju, skupinom riječi...).

Dalje, u našem se jeziku inverzija rečeničnih dijelova iskorištava npr. u stilske svrhe, bez mijenjanja osnovnog sadržaja rečenice. U jezicima s kojima ga uspoređuješ, red rečeničnih dijelova ima gramatičko značenje i o njemu ovisi da se zna npr. što je subjekt a što objekt i sl. Mogla si tako i napisati jer to imaš u svom fondu.

Što se tiče poretka SVO (= SPO - subjekt, predikat, objekt), u Institutovoj gramatici (2005.) stoji:

"Stilski neobilježenim (neutralnim) redom riječi smatra se u jednostavnoj rečenici takav poredak riječi u kojemu se subjekt nalazi na prvome mjestu, predikat iza subjekta, a objekt iza predikata."

Nacrtali su i primjere za SPO/SVO:

- Jakov izvadi sat.
- Narod glasa za republiku.
- Krtica je sklopila oči.

Za "pjeva klapa" i "curo draga" gramatika BHŽ upotrijebila bi termin "obrnuti red", isto tako Težakova i Babićeva.

Sve u svemu, jest "inverzija". Tek toliko da se zna.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:34   #5590
Quote:
Sve u svemu, jest "inverzija". Tek toliko da se zna.
Lupetaš, ljubavi. Tek toliko da se zna.

Inverzija je svako izokretanje, bez obzira na područje, no treba paziti o čemu se govori. U gramatici se odnosi na stavljanje zavisne rečenice ispred glavne. Ni ja ne bih napisala zarez tamo gdje Hekatonhir misli da treba, ali primjeri 'pjeva klapa' i 'curo draga' nisu inverzija.

U hrvatskoj se slovnici ( ) inverzija naziva premet, baš kao i u gombanju ( ).

Između ostaloga, pojam se javlja u matematici i odnosi se na recipročnu vrijednost pojedinih brojeva, kao i u seksologiji, gdje znači - homoseksualnost.
Old 29.09.2017., 20:30   #5591
Quote:
Inverzija se ne odnosi samo na poredak glavne i zavisne rečenice nego i na redoslijed riječi u rečenici.
Quote:
Inverzija je svako izokretanje, bez obzira na područje, no treba paziti o čemu se govori.

U gramatici se odnosi na stavljanje zavisne rečenice ispred glavne. (...) primjeri 'pjeva klapa' i 'curo draga' nisu inverzija.
@ Mme

A što je s ovim? Ne pratiš.

Prvi se post ne slaže s drugim.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 21:14   #5592
Quote:
@ Mme

A što je s ovim? Ne pratiš.

Prvi se post ne slaže s drugim.
Čitajmo s razumijevanjem. Rekla sam da ja ne bih stavila zarez tamo gdje Hekatonhir misli da je to potrebno. Great minds don't always think alike.
Old 29.09.2017., 23:57   #5593
Quote:
U gramatici se odnosi na stavljanje zavisne rečenice ispred glavne. (...) ali primjeri 'pjeva klapa' i 'curo draga' nisu inverzija.
Iz Rječnika stilskih figura (2012.), 156 str.

Inverzija
Figura konstrukcije

Obratni red riječi u sintagmi, rečenici ili obratni redoslijed glavne i zavisne surečenice. Valja razlikovati gramatičku od stilističke inverzije. Gramatička inverzija pretpostavlja kontekstom uvjetovano odstupanje od ustaljene rečenične sheme subjekt-predikat-objekt te pojavu obavijesnog predikata ispred obavijesnog subjekta. (...) Stilistička inverzija pretpostavlja stilski obilježen red riječi, kojim govornik ili pisac naglašava pojedine riječi i njihova značenja, stvara učinak iščekivanja, ritmizira i estetizira iskaz.

Ja sam podcrtavao. Ali, kao i obično, ništa to ne vrijedi: ti si svoje rekla. Očekujem još jedno ispijanje kave.
cirith is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:51   #5594
inverzija

I što da joj se kaže? Najbolje ništa. To je lagana materija, opisana tako da bi je shvatili i osnovnoškolci.

Silić i Pranjković (2005.) u gramatici navode primjere za inverziju članova rečenice (str. 372):

- Čita knjigu Ivan.
- Ivan knjigu čita. (Prema običnom redu: Ivan čita knjigu.)

Pa pišu: "To onda nazivamo obrnuti redoslijed članova rečenice (u našoj je, i ne smo u našoj, jezikoslovnoj literaturi uobičajeno govoriti o obrnutom redoslijedu riječi ili o inverziji)."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 01:35   #5595
Pozdrav! Molim komentar na upotrebu prijedloga "u" umjesto "kod", npr. "u ovih pojedinaca". To mi zvuci pogresno, je li "kod" u redu? Isto tako i veznik te u nabrajanju, kad se koristi umjesto i.
ariella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 15:44   #5596
Jel ok ovaj zarez prije "ivaliditetom" u ovoj rečenici:

Inkluzivno obrazovanje jedan je od glavnih uvjeta za pružanje obrazovanja visoke kvalitete svima, uključujući osobe sa invaliditetom, i razvoj inkluzivnih, mirnih i pravednih društava.

I btw, jel znate neku bolju, hrvatskiju riječ za "inkluzivno" a da je normalna i opće prihvačena?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 15:53   #5597
Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
I btw, jel znate neku bolju, hrvatskiju riječ za "inkluzivno" a da je normalna i opće prihvačena?
Ovdje vidim da za inkluzivan ne postoji samo jedna riječ koja bi je mogla zamijeniti - dakle ili koristiš "inkluzivnih" ili predaješ željeni smisao na neki drugi način.
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:07   #5598
Ako imam neki naziv koji počinje sa rednim brojem, tipa 5. općeniti komentar (to je naziv dokumenta), jel onda ide veliko slovo u prvoj riječi nakon broja ili ne?

Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Ovdje vidim da za inkluzivan ne postoji samo jedna riječ koja bi je mogla zamijeniti - dakle ili koristiš "inkluzivnih" ili predaješ željeni smisao na neki drugi način.
Po čemu to vidiš na tom linku? Jel bi trebali biti navedeni neki sinonimi da ima?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 14:55   #5599
Muška imena koja završavaju na -o

Znam da je genitiv od imena Bruno, Bruna. Tako je uvijek za muška imena na -o?
Imam sad jednu situaciju i kad se držim ovoga, zvuči stvarno retardirano.

(tko? što?) Jelena i Niko Brčić
(koga? čega?) Jelene i Nika Brčić
leMONZoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 16:28   #5600
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
Znam da je genitiv od imena Bruno, Bruna. Tako je uvijek za muška imena na -o?
Imam sad jednu situaciju i kad se držim ovoga, zvuči stvarno retardirano.

(tko? što?) Jelena i Niko Brčić
(koga? čega?) Jelene i Nika Brčić
Valjda BrčićA, majku mu staru...
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.