Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2017., 13:55   #921
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
...
Poljska gramatika je jako teśka.
Nekoliko direktora śkola su mi rekli, da u cijeloj Poljskoj ima samo par osoba, koje znaju u potpunosti (bez greśaka) Poljski jezik i gramatiku.

Kako mi u pisanju radimo preteżno greśke u pisanju "ć" i "č", oni rade gomilu greśaka s razlićitim slovima kao i gramatikom.

I joś jedna zanimljivost:
Skoro 100% Poljaka za niśta na svijetu ne zna izgovoriti naś "lj", makar svatko od njih probao par desetaka puta
...
Dakle otprilike jedan na deset milijuna stanovnika!

Onda su većinom u podjednakom položaju, pa bi u opuštenoj atmosferi međusobno ispravljanje grešaka u govoru mogli koristiti kao zabavnu i korisnu društvenu igru ...

Koriste li tu mogućnost, ili se na takvo ispravljanje gleda kao na nepristojno podjebavanje?


EDIT: U vezi toga: molim te, tamo u "Lokaciji", ispravi si "optimista" u "optimist".
(Nije podjebavanje. Taj "a" iza "...ist" u raznim riječima tipa "biciklist" spada u najčešće greške u hrvatskom.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:34   #922
Ispravljaju se ali rijetko u zabavnom stilu. Ako već, prije omladinci nego stariji.
Bude to najćeśće prepucavanje ili "mudriranje", tko je najpametniji i/ili bez greśki -kako ja każem dokazivanje "svetosti"...
Bio sam 2 godine supermod na jednom njihovom forumu, pa sam bio "prisiljen" ućestvovati razlićitim njihovim "obraćunima" ali rijetko da su bili simpatićni.

Nisam se joś sreo niti u jednoj drżavi, gdje sam bio do sada, da ljudi vole biti ispravljani po bilo kojem pogledu.
Ako se već nekog ispravlja jako je bitno kojim tonem i na koji naćin se to ćini.

Meni gramatika nikad nije bila jaćom stranom, pa se nemam s ćime hvaliti po tom pitanju iako imam viśu śkolu.
Do tog dolazi dvadesetak godina u tudjini, śto isto ćini svoje...

Ako ispravim na "optimist", ne treba prije tog popraviti "nepopravljivi" na "nepopravljiv"?
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:49   #923
Inaće su u nećemu svjetski prvaci o ćemu ne jedan od njih sam każe/piśe a u stvari ironizira.

U gundjanju i pesimizmu
Skoro sve śto ih okrużuje i/ili śto se deśava, koriste kako bi gundjali...

Kako oni sami każu za sebe, da vide "szklankę w połowie pustą" ili da "świat jest szary"
Dakle da vide ćaśu napola praznu -a ne napola punu, kako bi vidjeli optimisti a drugo da je za njih svijet sivi/monoton -da nije śaren/u boji.

Naravno da imaju i dobrih strana -slićni su nama po mnogo tome, jer su isto Slavenske krvi.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:57   #924
Gledajući ankete u Poljskoj, PiSu se smiješi novi mandat.

KW Prawo i Sprawiedliwość
36%

KW Platforma Obywatelska RP
22%
KWW Kukiz'15
11%
KW Nowoczesna Ryszarda Petru
10%
Sojusz Lewicy Demokratycznej
6%
KW Partia Razem
6%
Komitet Wyborczy PSL
5%

Očigledno ih pritisak iz EUa glede reforme pravosuđa nije impresioniralo. Ovi naši "domoljubi" bi se prestrašili eurobirokrata.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 15:11   #925
Joś od kada su pobijedili u zadnjim izborima tvrdim da će ih birati i dalje sve dok budu nudili 500+ (novac za djecu) i ulazili crkvi gdje ne dopire dnevno svjetlo -crkva ima veliki utjecaj na vjernike/glasaće a ne malo svećenika zna na misi otvoreno govoriti na koga da glasaju.

Sada su do 500+ za djecu dodali jednom godiśnje 500+ (PLN) za penzionere, ali to treba biti isplaćivano od slijedeće godine.

Dakle obitelji s djecom (pogotovo gdje je najmanje dvoje djece), "jaće" vjernike i penzionere imaju na svojoj strani -ćitati: kupili su ih.

Pa śta mislite zaśto sada PIS żeli lovu od Njemaca za ratne śtete?
Da osiguraju novac za 500+ za nekoliko a możda i desetak godina, kako bi opet glasali na njih.
Naravno to ne govore javno ali ja sam u to apsolutno siguran.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:22   #926
benny, a što jesa pokretom KUKIZ? Možemo li ih usporediti sa našim Živim zidom?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 22:34   #927
Nisam u toku s naśom politićkom "pozornicom", pa ne żelim mlatiti praznu slamu s bilo ćim u vezi nje

Śto se tiće pokreta Kukiz -ima cijelo vrijeme podosta stabilno tlo na PL politićkoj pozornici, jer za sada svoja izborna obećanja trude se ispunjavati (naravno koliko im PIS dozvoljava) a i nemaju za sada na svojem "raćunu" skoro nikakvih afera za razliku od ostalih partija, koje su na vlasti.

Ne znam dali znate, da je Kukiz poznati Poljski pjevać, a njegov kolega iz pokreta Piotr Leroy Marzec jedan od najpoznatijih rapera i bio je godinama jako kontroverzan, te su se milijuni njih smijali i ćudili kada su dospjeli s pokretom u parlament.

Ako ne budu imali afera mogu se kladiti, da će pokret Kukiz godinama biti u parlamentu, jer su dosta blizu narodu (barem nekolicini miliona) svojim pogledima i mnogi iz tog pokreta nisu bili prije politićari, tako da su time joś bliże narodu.

A i na plus imaju da se nastoje ne mijeśati u raznorazne afere drugih partija.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:00   #928
http://www.ftserussell.com/files/pre...-review-092917

Quote:
FTSE Russell today announces the results of the FTSE Annual Country Classification Review for 2017.
Poland to be promoted to Developed from Advanced Emerging
poljska se sad klasificira kao razvijena zemlja. prva u istočnoj europi.

čestitamo
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 23:08   #929
B92: Umesto na 67, granicu za penziju oborili na 60

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.ph...nav_id=1309749
-----

Odakle novci za ovaj samoubilačku mjeru?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:17   #930
Treba imati na umu, da svi Poljaci koji će se odlućiti poći u prijevremenu mirovinu, tj prije 67 godine żivota, imati će mnogo manju mirovinu -slużbeno objavljeno.
Ti koji će se odlućiti poći u mirovinu s 60 godina navodno će imati samo oko 40% mirovine koju bi dobili, kada bi pośli s 67 godina.

Vuk sit, ovca skoro cijela.
PIS odrżao rijeć iz izborne kampanije ali ujedno obeshrabrujući potencijalne "mlade" penzionere.
A pośto mirovine u Poljskoj ionako nisu prevelike...

Pretpostavljam a i logika govori da će s 60 poći u mirovinu ti, koji imaju dodatnu financijsku pozadinu -uśtjede, dodatni posao ili dobrostojeću djecu.

Novo pravo (penzija od 60 godine) u praksi:
Sada oko 50% penzionera u Poljskoj dobija mjesećno na ruke oko 1600PLN śto je oko 375EUR. Po novom zakonu ako bi ti isti bili u penziji s 60 godina, dobijali bi oko 640PLN śto bi iznosilo oko 150EUR mjesećno -dobar tek...
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:49   #931
Hvala na objašnjenju.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 01:29   #932
Ako mogu u nećemu pomoći śto znam ili "osjećam u kostima", tu sam

Btw politićari znaju svaśta obećati da se dokopaju ili odrże na fotelji, a neki pri tome ne gledaju na "cijenu" nekih obećanja, jer im je njihovo "ja" najvażnije.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 22:22   #933
Šta se desilo u Poljskoj, neki je čovjek nožem u tržnom centru usmrtio sedam-osam ljudi
__________________
Lica sa ulica, koja zaboraviš u letu,
čim ubrzaš svoju petu
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 04:31   #934
Rijeć je o 27-godiśnjem Poljaku, koji se je lećio psihijatrijski. Ubio je jednu i teśko ranio pet osoba.
Prema susjedima bio je miran i normalan, sve dok nije od njega otiśla żena s njihovom malom kćerkicom.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 16:08   #935
100 000 ljudi u Varsavi, u maistream medijma ni riječi o tome... Da se na istom mjestu toliki broj ljudi protestira protiv poljskog zakona o zabrani ubijajnja nerodjene djece, vjerojato bi bilo na pola stranice Yutarnjeg...
__________________
Francisco Román Alarcón Suárez, 21 de abril de 1992, Benalmádena, Málaga, mejor conocido como Isco...
Ljeta koja dolaze, šta mi novo donose, dal ću naći puteve, koji vode do tebe...
IscoAlarcon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 16:36   #936
da se okupi 500 soroševaca svi bi mediji prenijeli
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 17:04   #937
Sad ih je već 100k

Što više upoznajem Poljake to više zajedničkih crta sa Hrvatima pronalazim.
Sad koliko je to kompliment ili ne, neka svatko za sebe odluči.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 17:24   #938
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Sad ih je već 100k

Što više upoznajem Poljake to više zajedničkih crta sa Hrvatima pronalazim.
Sad koliko je to kompliment ili ne, neka svatko za sebe odluči.
Ja ne vidim zajedničkoga između nas i Poljaka osim što smo Slaveni i katolici.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 23:31   #939
Iznenadio bi se koliko imamo zajednićkog, ali da to primjetiś, morao bi żivjeti izvjesno vrijeme u Poljskoj.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 00:31   #940
Benny ako nije tajna- radiš baš u Poljskoj, tamo si rođen ili nešto treće ?
Ako radiš, pretpostavljam multinacionalka ?
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.