Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2013., 14:18   #1
Darovi Duha Svetoga

Pošto sam nisam imao pretjeranog iskustva sa darovima Duha Svetoga, volio bi da u ovoj temi pišu ljudi koji su imali takva iskustva. Pritom mislim na darove jezika, dar radosti, proroštva, tumačenja, prepoznavanja... Danas prakticiranje tih darova nije popularno većinom zbog predrasuda, ali ima još primjera gdje se okupljaju ljudi sa takvim milostima. Primjerice kod fra Zvjezdana Linića.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:02   #2
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pošto sam nisam imao pretjeranog iskustva sa darovima Duha Svetoga, volio bi da u ovoj temi pišu ljudi koji su imali takva iskustva. Pritom mislim na darove jezika, dar radosti, proroštva, tumačenja, prepoznavanja... Danas prakticiranje tih darova nije popularno većinom zbog predrasuda, ali ima još primjera gdje se okupljaju ljudi sa takvim milostima. Primjerice kod fra Zvjezdana Linića.
A dar služenja?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:07   #3
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
A dar služenja?
Pa među ostalim i taj. Ukratko svi darovi su mi zanimljivi, a taj što si ga ti naveo je možda i najljepši
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:15   #4
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pa među ostalim i taj. Ukratko svi darovi su mi zanimljivi, a taj što si ga ti naveo je možda i najljepši
Taj je najpotrebniji.
Uglavnom, nemam dar jezika ili neki tomu sličan pa neću razvodnjavati temu.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:47   #5
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pošto sam nisam imao pretjeranog iskustva sa darovima Duha Svetoga, volio bi da u ovoj temi pišu ljudi koji su imali takva iskustva. Pritom mislim na darove jezika, dar radosti, proroštva, tumačenja, prepoznavanja... Danas prakticiranje tih darova nije popularno većinom zbog predrasuda, ali ima još primjera gdje se okupljaju ljudi sa takvim milostima. Primjerice kod fra Zvjezdana Linića.
Možeš li ukratko opisati kako se manifestira dar jezika?
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 23:50   #6
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Možeš li ukratko opisati kako se manifestira dar jezika?
to je najbolje pitati naše pentekostalce......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 00:05   #7
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Možeš li ukratko opisati kako se manifestira dar jezika?
Kako da ti odgovorim kada sam radi toga baš i pokrenuo temu Valjda će se naći netko tko ima takve darove.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 14:36   #8
Nakon krštenja, imali smo Biblijsku školu, te jedno predavanje o darima Duha Svetoga, te su nam rekli da molimo za onaj dar što bi ga htjeli dobiti.
Prvo sam moli za dar čuda – da stvaram dobre stvari i pomažem ljudima, ali mi je ubrzo bilo jasno da je to moje vraćanje u naučnu fantastiku (ne kažem da su čuda nemoguća). Sljedeće sam molio da imam iscjeliteljskog duha. Prvo bi otišao ozdraviti suprugu. Onda mi je došao san – ja sam veliki iscjelitelj, na ljude polažem ruke i svi vide, čuju, hodaju, udovi rastu,....Ogroman broj ljudi sljeva se u Crkvu, ja ne jedem niti pijem, samo iscjeljujem. Zatim sam skriven da mi ne vide lica i ja samo kroz neki otvor pružam ruku i iscijeljujem. Pa idem pješice kući, na putu mom stoje sa jedne i druge strane bolesni, i ja svakoga dotičem i iscjeljujem. Ali onda neki čovjek mi priđe i zabije mi nož u trbuh. Vidim da umirem i kažem mu – sve sam ti oprostio, nisi znao što radiš. I umrem. Uvidio sam da ni to nije za mene, ali mi je došlo – da nije dobro da se pokazujem – da se ne exponiram sa time pred svima, već kad se moli za nekoga, da i ja molim sa svoga mjesta. Istina je da nisam baš puno molio za druge.



Počeo sam govoriti u jezicima 2009.
Jedne srijede je kraj mene stajala jedna mlađa djevojka koja je prva u Crkvi dobila taj dar,
počela je molitva, nisam je čuo da govori na glas, ali sam se “zarazio” –
počeo sam govoriti kao nekim arapskim jezikom, brzo, kao da čitam, izgovaram neke riječi koje mi same dolaze,
ali istovremeno mogu slušati i gledati oko sebe, razmišljati o drugom, kao da to nije od mene.
Nakon oko 3 mjeseca, u Crkvu su došli neki strani evangelizatori,
a ja u molitvi progovorio drugim nekim jezikom, sličan onom prvom,
ali kao u recitacijma, isto puno različitog teksta, kao da čitam,
i poslije oko 5 mjeseci počeo sam govoriti neku mješavinu - kao –talijansko – latinski.

Zadnje uređivanje Meadow : 24.02.2013. at 18:25. Reason: spajanje postova
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:21   #9
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Počeo sam govoriti u jezicima 2009.
Jedne srijede je kraj mene stajala jedna mlađa djevojka koja je prva u Crkvi dobila taj dar,
počela je molitva, nisam je čuo da govori na glas, ali sam se “zarazio” –
počeo sam govoriti kao nekim arapskim jezikom, brzo, kao da čitam, izgovaram neke riječi koje mi same dolaze,
ali istovremeno mogu slušati i gledati oko sebe, razmišljati o drugom, kao da to nije od mene.
Nakon oko 3 mjeseca, u Crkvu su došli neki strani evangelizatori,
a ja u molitvi progovorio drugim nekim jezikom, sličan onom prvom,
ali kao u recitacijma, isto puno različitog teksta, kao da čitam,
i poslije oko 5 mjeseci počeo sam govoriti neku mješavinu - kao –talijansko – latinski.
A jel ti netko potvrdio da je to arapski jezik? Ili talijansko-latinski? Ili se to tebi samo činilo kao ti jezici?
I što misliš, koja bi bila poanta i da si zbilja progovorio tim jezicima?
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:43   #10
U mom gradu ima čovjek koji je imao jedan od najrijeđih darova Duha Svetoga, dar čitanja ljduskih srdaca, misli. Inače je duboko produhovljen, ali je na kraju Boga molio da nema više taj dar jer kaže kada bi došao u centar grada, autobusnu stranicu, na frekventna mjesta, da bi počeo gubiti razum od silnih informacija i kaže da puno ljudi ima toliko gnjusne misli da je Boga zamolio da mu taj dar oduzme jer ne želi slušati tolika zla. Recimo taj dar je imao sveti Pio iz Italije. Ja sam iskreno mislio da je to naučna fantastika, nešto što jednostavno nije moguće sve dok mi nije došao neki daljnji rođak iz inozemstva koji je jednom mom članu obitelji doslovno čitao misli, ali su njemu te misli dolazile od zloga. Bio je pripadnik neke sekte i nije baš bio da tako kažem dobar čovjek. Netko će misliti da sam lud, al Bog mi je svjedok da govorim istinu. NI taj član moje obitelji nije vjerovao na početku da mu ovaj čita misli, sam je sebe tješio da nije moguće.



Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
A jel ti netko potvrdio da je to arapski jezik? Ili talijansko-latinski? Ili se to tebi samo činilo kao ti jezici?
I što misliš, koja bi bila poanta i da si zbilja progovorio tim jezicima?
U Taboru postoji žena koja ima dar radosti. Ispušta glasove ptica. Imaš dojam da je u dvorani stotine ptica koje cvrkuću. Cijela se dvorana počme smijati. Al to nije normalan smijeh. To traje dugo i ljudi upadnu u euforično smijanje.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević

Zadnje uređivanje Meadow : 24.02.2013. at 18:24. Reason: spajanje postova
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:46   #11
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
A jel ti netko potvrdio da je to arapski jezik? Ili talijansko-latinski? Ili se to tebi samo činilo kao ti jezici?
I što misliš, koja bi bila poanta i da si zbilja progovorio tim jezicima?
Djela apostolska 2,8 Pa kako to da ih svatko od nas čuje na svojem materinskom jeziku?
Djela apostolska 2,9 Parti, Međani, Elamljani, žitelji Mezopotamije, Judeje i Kapadocije, Ponta i Azije,
Djela apostolska 2,10 Frigije i Pamfilije, Egipta i krajeva libijskih oko Cirene, pridošlice Rimljani,
Djela apostolska 2,11 Židovi i sljedbenici, Krećani i Arapi - svi ih mi čujemo gdje našim jezicima razglašuju veličanstvena djela Božja.

Nitko mi nije potvrdio koji su to jezici,
a ne znam da li bi mi i mogao tko potvrditi,
jer dar jezika je - govorenje u jezicima koji su izumrli ili se promijenili.
Ja sam recepcioner, pa ako i ne znam sve jezike - mogu ih većinom smjestiti,
ako ne u zemlju - onda bar na kontinet.

Poanta?

DJELA APOSTOLSKA 2,38
Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 15:50   #12
Trebao bi naći onoga tko ima dar tumaćenja.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 16:09   #13
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post

Nitko mi nije potvrdio koji su to jezici,
a ne znam da li bi mi i mogao tko potvrditi,
jer dar jezika je - govorenje u jezicima koji su izumrli ili se promijenili.
Ja sam recepcioner, pa ako i ne znam sve jezike - mogu ih većinom smjestiti,
ako ne u zemlju - onda bar na kontinet.

Poanta?

DJELA APOSTOLSKA 2,38
Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga.
A gdje to piše da su ti jezici izumrli ili se promijenili?
U Dj.2:38 NE poše da će primiti NEKI DAR Duha Svetoga, nego da će primiti Duha Svetoga.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 16:23   #14
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pošto sam nisam imao pretjeranog iskustva sa darovima Duha Svetoga, volio bi da u ovoj temi pišu ljudi koji su imali takva iskustva. Pritom mislim na darove jezika, dar radosti, proroštva, tumačenja, prepoznavanja... Danas prakticiranje tih darova nije popularno većinom zbog predrasuda, ali ima još primjera gdje se okupljaju ljudi sa takvim milostima. Primjerice kod fra Zvjezdana Linića.
Hvaljen Isus i Marija, imao sam iskustva sa time i znam ljude koji imaju velike darove. Nije točno da je to popularno ili nepopularno, nego ih ljudi manje razvijaju. Darovi su dani svima koji prime Duha Svetoga kojeg je poslao Otac nakon boravka Isusa; na cijelu Crkvu.

Dobro si napisao u jednom od kasnijih komentara, da trebaš tumača - upravo to je korisno za dar jezika, da postoji i tumač koji ima dar raspoznavanja jezika. Ja ga osobno; nemam dakle dar tumačenja, ali dar jezika imam i imao sam tumača. To je najmanji dar prema Bibliji. Još neke darove imam, no ne bih o njima jer oni ionako nisu za hvastanje već dobrobit zajednice.
U raznim karizmatskim zajednicama možeš razvijati svoje Darove koje je Duh Sveti dao za izgradnju zajednice. Jedan veliki katolički karizmatski svjećenik, James Manjackal; je ozdravio preko ruku pentakostolca, te danas taj svećenik ima izuzetno velike darove. Darovi se pojavljuju tamo gdje je i Duh Sveti, bilo to u katoličkim, protestantskim, pravoslavnim zajednicama. Jedini uvjet je da se časti Bog u imenu Isusa Krista, jer Duh Sveti je tamo gdje se slavi biblijski Bog. Darovi se sa vremenom mogu očitovati - a to čini Božji Duh; tj. osoba Duha Svetog. Ja sam mnoga mnoga velika svjedočanstva čuo, opisa onakvih kakvih ima u Bibliji; pa i većih - od običnih ljudi koji su se obratili.

Moja preporuka je čitanje Biblije, posebno Djela apostolskih ako te zanimaju darovi, više o njima i što su točno darovi, a korisne su i neke knjige iz Starog zavjeta da se čovjek uputi kako Bog djeluje u određenim postupcima čovjeka (npr. u odnosima sa Ilijom, Samuelom, Šaulom, Davidom...).
Ako si katolik, u Zagrebu imaš minimalno desetak karizmatskih zajednica i razvijati svoje darove. Vjeruj mi na riječ, i čuda ti se mogu početi događati; ali to je samo po sebi nebitno - ako vjeruješ, vjeruješ bez čuda i ona ti nisu potrebna, a darovi su dani za korist zajednice i da se očituju djela Božja.

Bog te blagoslovio.

Zadnje uređivanje with_one : 23.02.2013. at 16:36.
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 17:30   #15
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Trebao bi naći onoga tko ima dar tumaćenja.
Da, ali samo u slučaju kada bi govorio jezik - na glas.

1. KORINĆANIMA 14,28
ako pak ne bi bilo tumača, neka šuti u Crkvi, neka govori sam sebi i Bogu.

-----------
1. KORINĆANIMA 14,28
ako pak ne bi bilo tumača, neka šuti u Crkvi, neka govori sam sebi i Bogu.

1. KORINĆANIMA 14,2
Jer tko govori drugim jezikom, ne govori ljudima nego Bogu:
nitko ga ne razumije jer Duhom govori stvari tajanstvene.

1. KORINĆANIMA 14,4
Tko govori drugim jezikom, sam sebe izgrađuje, a tko prorokuje, Crkvu izgrađuje.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:29   #16
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Pošto sam nisam imao pretjeranog iskustva sa darovima Duha Svetoga, volio bi da u ovoj temi pišu ljudi koji su imali takva iskustva. Pritom mislim na darove jezika, dar radosti, proroštva,
Bold -- a kakvo je stajalište o onima koji tvrde da vide budućnost?
Znam stajalište onih koji vjeruju u reinkarnaciju, ali što je s kršćanima? Postoji li tu neko racionalnije objašnjenje ili je samo ono 'Božja volja' i to je to?


Piramida,
znači ti iz čista mira, jednog dana progovorio maltene vulgarni latinski?

Zadnje uređivanje Meadow : 24.02.2013. at 18:37.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 10:52   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Bold -- a kakvo je stajalište o onima koji tvrde da vide budućnost?
Znam stajalište onih koji vjeruju u reinkarnaciju, ali što je s kršćanima? Postoji li tu neko racionalnije objašnjenje ili je samo ono 'Božja volja' i to je to?
nema ti tog u kršćanstvu, ne spada pod kategoriju "darova"
proroci kojima je u davnina bila dana neka vizija, ona je bila isključivo namijenjena svrsi daljnjeg zapisivanja kao svjedočanstva ljudima, nikada nije išlo dalje od tog

a ovo danas, "svestruki proroci" koji tvrde da imaju moći od Boga dane, to je grana spiritizma (tako objašnjava Biblija)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:52   #18
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Bold -- a kakvo je stajalište o onima koji tvrde da vide budućnost?
Znam stajalište onih koji vjeruju u reinkarnaciju, ali što je s kršćanima? Postoji li tu neko racionalnije objašnjenje ili je samo ono 'Božja volja' i to je to?


Piramida,
znači ti iz čista mira, jednog dana progovorio maltene vulgarni latinski?
Nemam baš iskustva sa tim pa i nisam baš najbolji sugovornik, ali me to definitivno zanima. Netko kaže da darovi nemaju veze sa kršćantsvom. Za to definitivno znam da nije točno. Sveti Pavao jasno piše o darovima Duha Svetoga. Nisam ni ja u to vjerovao dok nisam upoznao čovjeka kojeg sam već spomenuo iz mog mjesta koji je imao dar čitanja ljudskih misli. To je nešto nevjerojatno. A što se tiće dara jezika, znam da mnogi koji ga imaju, pričaju starim jezicima koji su izumrli ili se bilježe u tragovima da tako kažem. Nije to puko naklapanje. netko samo mrmlja, ali ima i onih koji jasno izgovaraju rečenice.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:59   #19
Quote:
with_one kaže: Pogledaj post
Hvaljen Isus i Marija, imao sam iskustva sa time i znam ljude koji imaju velike darove. Nije točno da je to popularno ili nepopularno, nego ih ljudi manje razvijaju. Darovi su dani svima koji prime Duha Svetoga kojeg je poslao Otac nakon boravka Isusa; na cijelu Crkvu.

Dobro si napisao u jednom od kasnijih komentara, da trebaš tumača - upravo to je korisno za dar jezika, da postoji i tumač koji ima dar raspoznavanja jezika. Ja ga osobno; nemam dakle dar tumačenja, ali dar jezika imam i imao sam tumača. To je najmanji dar prema Bibliji. Još neke darove imam, no ne bih o njima jer oni ionako nisu za hvastanje već dobrobit zajednice.
U raznim karizmatskim zajednicama možeš razvijati svoje Darove koje je Duh Sveti dao za izgradnju zajednice. Jedan veliki katolički karizmatski svjećenik, James Manjackal; je ozdravio preko ruku pentakostolca, te danas taj svećenik ima izuzetno velike darove. Darovi se pojavljuju tamo gdje je i Duh Sveti, bilo to u katoličkim, protestantskim, pravoslavnim zajednicama. Jedini uvjet je da se časti Bog u imenu Isusa Krista, jer Duh Sveti je tamo gdje se slavi biblijski Bog. Darovi se sa vremenom mogu očitovati - a to čini Božji Duh; tj. osoba Duha Svetog. Ja sam mnoga mnoga velika svjedočanstva čuo, opisa onakvih kakvih ima u Bibliji; pa i većih - od običnih ljudi koji su se obratili.

Moja preporuka je čitanje Biblije, posebno Djela apostolskih ako te zanimaju darovi, više o njima i što su točno darovi, a korisne su i neke knjige iz Starog zavjeta da se čovjek uputi kako Bog djeluje u određenim postupcima čovjeka (npr. u odnosima sa Ilijom, Samuelom, Šaulom, Davidom...).
Ako si katolik, u Zagrebu imaš minimalno desetak karizmatskih zajednica i razvijati svoje darove. Vjeruj mi na riječ, i čuda ti se mogu početi događati; ali to je samo po sebi nebitno - ako vjeruješ, vjeruješ bez čuda i ona ti nisu potrebna, a darovi su dani za korist zajednice i da se očituju djela Božja.

Bog te blagoslovio.
HVala ti na ovom postu. To je recimo velika prednost Zagreba. Toliko karizmatika djeluje gore i u okolici. Nije da ni mi u Splitu nemamo takvih ljudi, ali smo manja sredina pa ih i nema toliko.Recimo fra Branko Zebić je u Splitu jako dobar. Bio sam tamo par puta, pa sada razmišljam da se ozbiljno priključim njegovoj grupi. Danas nam treba takvih ljudi. Fra Branku je pomoćnik baš taj čovjek koji ima jedan od najrijeđih darova. To su nevjerojatno dobri i do kraja produhovljeni ljudi.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 14:05   #20
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Bold -- a kakvo je stajalište o onima koji tvrde da vide budućnost?
Stajalište koje čitam u Bibliji je:
Ako prorok nešto proreče - i to se zbi - to je od Boga,
ako se to ne zbi - nije od Boga - kamenuj (SZ).
I proročanstva koja su u kontri sa Biblijom - satri (SZ).
Quote:
Znam stajalište onih koji vjeruju u reinkarnaciju, ali što je s kršćanima? Postoji li tu neko racionalnije objašnjenje ili je samo ono 'Božja volja' i to je to?
Reinkarnacija je Istočna "nauka".
U Kršćanstvu ima samo isčekivanje 2. Isusovoga dolaska,
i 1. uskrsnuće - dobrih za Kraljevstvo Nebesko,
i 2. uskrsnuće - zlih, 1.000 god. kasnije - za Ognjeno Jezero.
Quote:
Piramida,
znači ti iz čista mira, jednog dana progovorio maltene vulgarni latinski?
Iz čista mira - nisam ništa tražio, ni molio.
Jedan, pa drugi, pa treći.

--------------

Ima jedna "caka" - darovi SD se dobivaju po - nakon Krštenja.
Krštenje se obavlja na odrasloj osobi.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.