Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2013., 23:10   #41
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
može nastaviti studirati i završiti fakultet, ali neće dobiti kanonski mandat za predavati katolički vjeronauk.
ako je udana nema nikakvih problema, ali čemu se tome isčuđavati, pa zna se kakav je nauk i kakva su pravila KC. Podrazumijeva se ako netko takav fax odabere da je svjestan što to za sobom nosi, kao i sve ostalo.
Trudna si i studiraš medicinu, moraš po bolnicama na praksu i teoretski možeš se zaraziti kojekakvim virusima, al gle svjestan si svega u što se upuštaš, čemu sad čuđenje.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 00:05   #42
zanima me...

da li treba ići na državnu maturu ako sam završio srednju 2009. godine(znači nisam išao na d.m.)? malo sam guglao ali mi nije jasno baš, pa rekoh da provjerim...
abuuuuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 12:47   #43
Da, treba ići na državnu maturu.

Za daljnje upite, otiđi na PDF Kutak za školarce i studente.

..and if your glass heart should crack.. be the change you want to see in the world
One day, I will find the right words and they will be simple.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 20:10   #44
pozdrav svima ja planiram upisati kbf u đakovu sljedeće godine, pa me zanima ima li sličnih ovdje da se konzultiramo za pripreme, skripte i slično. javi see
tomooooooooooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 16:42   #45
Ej ljudi pozdrav od <3
Može li mi tko od vas reći kaj sve trevam, tj koje papire, koju dokumentaciju pripravit za prijamni, ali planiram to upisat kao svećenićki kandidat hvalaaaa tko god da odgovori hvalaaaa

i da usput ako ima tko kakve bilo kakve skripte za maturu plizz nek mi pošalje hvala
domo97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 19:53   #46
Prvo onda idi na kaptol 29.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 15:42   #47
Studij teologije

Dragi forumaši, zanima me da li tko od vas studira teologiju?
Već par godina imam žarku želju upisati teologiju pa me zanima da li su predavanja obavezna za osobe starije od 25 godina na tfmvi? Vidim da imaju posebnu kvotu upravo za osobe starije od 25...
remorker988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2014., 17:20   #48
Mozda bolje da pitas na pdf-u za studente, a jos bolje na samom faksu.

Generalno je malo vjerojatno da ne moras ici na predavanja. Moze biti vanredno sa nesto smanjenim predavanjima, eventualno. Kvota se moze odnositi na svasta, recimo na to da za starije od 25 nije potrebna drzavna matura pa imaju posebnu kvotu da ne bi bili u bodovnom deficitu u odnosu na one koji ju imaju

Ali stvarno ne vidim zasto njih ne pitati takve tehnicke detalje
Old 08.01.2015., 12:16   #49
Htio bi upisati teologiju u Splitu. Sad me zanima dali netko zna kakav je studij sta se tice tezine i kolicine ucenja. Koliko je potrebno ucenja dnevno? Jer me neki strase da necu izlazit iz kuce 5 godina haha
crusheri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 20:39   #50
Ne znam konkretno za Split, ali po onome sto sam cuo nije teologija niti blizu tako teska kako se prica, naprotiv. Ima puno predmeta, ali najcesce nisu pretjerano teski i jos vaznije nisu kriteriji pretujerano strogi jer je valjda crkvi u interesu ipak sirenje uticaja i kadra, no sve su to price, ne znam osobno.

Svakako da ce nekome tko nije sklon klasicnim predmetima biti tesko, uvijek je tesko ono sto te ne zanima, ali ne mislim da je objektivno neki odvec problematican faks.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:23   #51
Pozdrav.
Da ne otvaram novu temu, tu ću napisati...

3. sam razred srednje škole tako da ne trebam žuriti ali ipak.
Idem tehničku školu, a htio bih za svećenika.

Ako bi mi netko mogao malo objasniti to kako ide, bio bih mu zahvalan.
Znači ako sam do sada dobro shvatio, za Zagreb, za KBF (filozofsko - teološki fakultet - to se treba ići za svećenika? Ako da, kad se opredjeljuje za to itd?)

Imam par pitanja:
- Čuo sam da je potrebna neka poruka župnika? Ja sam ministrant, član jedne organizacije mladih u našoj župi te sam dosta s njim (sastanci te organizacije petkom naveče, (sada i križni put petkom prije mise) župno klanjanje četvrtkom, ministrantski sastanak subotom, nedjeljom sv. misa... 9 god sam ministrant ) tako da to nebi trebao biti problem...
- Prijamni?
- Matura treba hrvatski viša, engleski viša i matematika niža? Tamo tako piše.
- Motivacijski razgovori: čemu služe, kakvi su?
- Čuo sam i da su bitni hrvatski jezik, povijest... Povijest sam imo samo prve dvije godine, a hrvatski nemamo baš neke lektire, zadaćnice itd... Što je s time? Bih li to trebao učti?
- Što je s jezicima poput latinskog, hebrejskog, grčkog... Nikad ih nisam imao niti učio....

Ako netko može odgovoriti, bio bih jako zahvalan.
BTB!
Ikerepc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 18:07   #52
Imas vise KBF-a u Hrvatskoj, ako zelis bas u Zg nadbiskupiju najbolje ti je javiti se u Nadbiskupsko bogoslovno sjemeniste na Kaptolu ( http://nbs-zg.hr/ ) da ti oni daju sve potrebne informacije jer to nije sistem da ides na faks pa se na nekoj godini opredjelis za "smjer svecenika" nego zivis u bogosloviji sa drugim bogoslovima i ides na faks itd. To sve vrijedi ako zelis biti petrijevac tj "obicni" svecenik, ako zelis biti franjevac, isusovac, salzeijnac ili koji vec redovnik onda se moras u njihovo sjemeniste javiti.

Sretno!
*Aria* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 18:14   #53
Hvala. Iz Slavonije sam pa mi je prvo Zagreb pa Đakovo.

Inače, da, za petrovca bi htio, ali nisam znao kako to točno ide. Mislim, pitati ću ja župnika, no zanima me za maturu i to, jer kao što sam rekao, tehnička sam škola i trebao bih se pripremati...
Ikerepc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 22:51   #54
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
u smislu zarade?

nije sve u parama

upis teologije je najbolja stvar koju sam u životu napravila (upisala sam s 28 godina) i da nikad u životu ne zaradim ni kune od stečenih znanja prebogata sam
Bravo! To je stav!
čokobon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:08   #55
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam konkretno za Split, ali po onome sto sam cuo nije teologija niti blizu tako teska kako se prica, naprotiv. Ima puno predmeta, ali najcesce nisu pretjerano teski i jos vaznije nisu kriteriji pretujerano strogi jer je valjda crkvi u interesu ipak sirenje uticaja i kadra, no sve su to price, ne znam osobno.

Svakako da ce nekome tko nije sklon klasicnim predmetima biti tesko, uvijek je tesko ono sto te ne zanima, ali ne mislim da je objektivno neki odvec problematican faks.
Čovjek ne treba biti Poaro' pa da bi skontao teološki fax je poprilično težak,
ne samo da se uče sve moguće religije već se uče i jezici koji više nisu u upotrebi (npr.latinski),
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:22   #56
Pa sta. Ucio latnski u srednjoj, nis to nije strasno, jezik ko jezik, a na teologiji se lako provlace (posebno buduci svecenici). Sve moguce religije mos mislit, vidi se po svecenickim pisanjima o drugim religijama koliko pojma imaju

To je faks najsrodniji filozofskom od sekularnih (uglavnom nastoje "znanstveno" djelovati u toj domeni, objavljivati u istim ili srodnim casopisima isl), isto relativno lagan.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:42   #57
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To je faks najsrodniji filozofskom od sekularnih (uglavnom nastoje "znanstveno" djelovati u toj domeni, objavljivati u istim ili srodnim casopisima isl), isto relativno lagan.
Naravno da je srodan faxu filozofskom, hejj pa čitava teologija se zasniva po principu filozofije,
nije valjda trebaju očale da se skonta njihovo štivo.

Kako bilo da bilo, bio je simpatičan katolički sveučilištarac koji je priznao mi na faxu učimo sve osim Biblije.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:17   #58
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Naravno da je srodan faxu filozofskom, hejj pa čitava teologija se zasniva po principu filozofije,
nije valjda trebaju očale da se skonta njihovo štivo.

Kako bilo da bilo, bio je simpatičan katolički sveučilištarac koji je priznao mi na faxu učimo sve osim Biblije.
Vjerujem da njega Biblija zapravo nije ni zanimala.

Obvezni predmeti na teologiji su :

I. GODINA

*Opći uvod u Sveto pismo
*Novi zavjet
*Uvod u misterij Krista i povijesti
spasenja

...

II. GODINA

*Biblijska teologija
*Stari zavjet

...

III. GODINA

*Otajstvo Kristove Crkve
*Kristologija

...
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:54   #59
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da njega Biblija zapravo nije ni zanimala.

Obvezni predmeti na teologiji su :

I. GODINA

*Opći uvod u Sveto pismo
*Novi zavjet
*Uvod u misterij Krista i povijesti
spasenja

...

II. GODINA

*Biblijska teologija
*Stari zavjet

...

III. GODINA

*Otajstvo Kristove Crkve
*Kristologija

...
Moguće, nije ga zanimala Biblija jednako kao ni druge na faxu. Daj samo zamisli koliko imaju knjiga za proštudirati, pa gdje kad ostane vremena za ozbiljno se pozabaviti Svetim pismom.

Otkud i kako?, a tako, sam si napisao proučavaju "misterij Krista" = Sin Božji im je još uvijek misteriozni netko.

Što je to "Kristologija"? Da kojim slučajem nije ono "isfilozofirajmo Krista do maximalnih granica tako da ga niko ne može skontati".

Neka samo uče, ako žele i ukoliko im se da. Pa i navrate na forum.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:02   #60
Pozdrav, ja sam polozila maturu na jesenskom roku i sad kad sam pogledala uvjete od faxa kaze mi da mi uvjeti nisu zadovoljeni.Ne kuzim zasto? polozila sam jedan od izbornih predmeta koji mi je bio ponuđen, likovnu umjetnost i prijemni sam super prosla...sad ne shavacm zasto mi na postani student kazu da mi preduvjeti nisu zadovoljeni....jos sam 11. od 67 na rang listi sto ih prima,a taj fakultet mi je prvi prioritet za studiranje.Ili je to neki bug na postani student u pitanju...dakle prije nego sto su objavili rezultate mature meni je pisalo da sam 1.. od 67 i da mi je taj fakultet najbolji izbor a nakon sto su dsli rezultati to se promjenilo..jeli to u pitanju neki bug u sustavu stvarno ne znam...
MissMetallica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.