Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2013., 22:46   #1
Umjetnost u islamu

ES-SELAMU ALEJKUM!


Ova tema je namjenjena svima.
Mogu svi prezentirati i komentirati umjetnost u islamu koji im se sviđa (slika,video,tekst).
Zamolio bih bez ikakvih nepotrebnih postova,jer ova tema ne spada u raspravu i prepucavanja sa drugim religijama. Imaju druge teme.
U ovoj temi će biti razgovor i prezentiranje umetnosti , preporučujem da se iznose osobna najdraža i najljepša umjetnost vezano za islam, pa možemo ugodno razgovarati i komentirati oko svega za tu temu.



Evo ja ću ukratko započeti,
Zanima me koja vam je džamija posebno lijepa u svakom smislu, posebno one džamije u kojima ste bili?

Prvo ću ja stavit sliku prelijepe zagrebačke džamije, makar je meni svaka džamija prelijepa i zrači na svoj poseban način, ali prvo ćemo staviti slike jedne džamije koja vam se osobno sviđa i ukratko se nadovezati (slika ili komentar), a ne odmah u jednom postu par slika raznih džamija, polako ćemo, svaka slika džamije će doći na red.
Za početak slike zagrebačke džamije iz različitih perspektiva za one koji nisu vidjeli i bili u zagrebačkoj džamiji, a oni koji jesu, znaju ljepotu džamije..





džamija(1)
džamija(2)
džamija(3)
džamija(4)
džamija(5)




"Takmičite se u dobročinstvu i bogobojaznosti, a nemojte se takmičiti u grijehu i neprijateljstvu..."
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 01:32   #2
Taj Mahal

Nalazi se u sjevernoj Indiji,tri sata udaljen od Delhija.
Najljepsi je primjer islamske arhitekture iz doba Mogulske dinastije.
Najvazniji dio kompleksa je mauzolej koji je sah Jahan dao podici za svoju zenu, kraljicu Mamtuz Mahal koja je umrla na porodjaju.
Smatra se spomenikom ljubavi i godisnje ga posjete milioni turista iz cijelog svijeta,ali i muslimana hodocasnika koji u Taj Mahalu obavljaju molitvu.

http://www.envocare.co.uk/backgrounds/tajwater1024.jpg

Edit:Sad sam vidio da je rijec o dzamijama,a ne o islamskoj arhitekturi opcenito,valjda Taj Mahal moze proci

Zadnje uređivanje Meadow : 11.07.2013. at 13:15. Reason: slika
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 09:28   #3





Al Hambra, Granada...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 10:42   #4
Btw aja sofia.dal je dio islamske ili krscanske kulturne bastine?
__________________
sve sto je srcu drago,daleko je....!
IWWY is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 13:41   #5
Quote:
IWWY kaže: Pogledaj post
Btw aja sofia.dal je dio islamske ili krscanske kulturne bastine?
Bazilika sv. Ivana Krstitelja u Damas
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 14:37   #6
Selimova džamija u Jedrnu

Alhambra
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 14:55   #7
Quote:
IWWY kaže: Pogledaj post
Btw aja sofia.dal je dio islamske ili krscanske kulturne bastine?
Krscanske, dakako, bila i ostala, zahvaljujuci Ataturku.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 15:03   #8
Evo jedna dzamija iz moje Tuzle

StudentOfLife is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 15:07   #9
Kraljeva dzamija(Isfahanu,Iran)





http://s2.pticica.com/foto/0000580902_l_0_9vtzt0.jpg

Zadnje uređivanje Meadow : 11.07.2013. at 17:21. Reason: slika
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 17:22   #10
Pripazite na veličinu slika.
Sliku koja remeti izbornik, zamijenite manjom ili stavite link.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 18:26   #11
Jel se ovdje radi o islamskoj umjetnosti en général, ili su samo džamije u pitanju ?

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Kraljeva dzamija(Isfahan,Iran)
Prekrasna.
Nakon devolucije su je preimenovali iz Shahova u Imamova džamija. Porad Homeinija.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 22:09   #12
Najbolje iz islamske umjetnosti:

Rumi.
Saadi.
Ferdowsi: "Shahnameh".

Najbolje iz suvremene islamske umjetnosti. Film, npr.

Takodjer.
O. Pamuk: Benim Adım Kırmızı

Zadnje uređivanje antilles : 11.07.2013. at 22:21.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 04:14   #13
Isfahan 3D. Prelijepa animacija.
Prebacite u full-screen i uživajte

Evo par fotki:



Link na galeriju sa slikama.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 13:57   #14
Sheikh Zayed Grand Mosque





Unutrašnjost

Unutrašnjost
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 14.07.2013. at 14:12.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 16:17   #15
Jako lijepe slike koje su prezentirane, iako jeste tema umjetnost u islamu, u prvom postu, prvu smjernicu umjetnosti sam dao arhitektura džamije, kako se nekima čini umjetnost u mjestu gdje su vidjeli džamiju, ako su uopće neki vidjeli uživo?





Prije tjedan dana u zagrebačkoj džamiji na Lejtul-Kadr(“27 noć“) bilo je recimo dosta nemuslimana sa strane (izvan džamije) koji su gledali muslimane kako klanjaju u džamiji, muslimanke su klanjale čak i izvan džamije, zbog prenapučenosti muslimana u džamiji, pa nakon teravih namaza i kratke pauze čuo sam riječi hvale o arhitekturi džamije, da su zadivljeni danju, a još više im se sviđa noću i umjetnost (arapsko pismo) na/u džamiji, imaju slike u mojem prvom postu.


Ako je netko od vas vidio uživo ili preko medija, što kaže o takvoj umjetnosti?
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 17:29   #16
Quote:
Ako je netko od vas vidio uživo ili preko medija, što kaže o takvoj umjetnosti?
Lijepa je,ali za moj ukus previse modernisticki.
Za onu u RI kazu da je najljepsa u ovom dijelu Europe i vjerojatno je,ali mi je takodjer previse modernisticka.
Meni se vise svidja retro stil,stare dzamije i crkve.U modernoj arhitekturi kao da se izgubi malo od tog duha,ali to je samo moj dojam.
Unutrasnjost je krasna,oni tepisi
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 21:28   #17
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Lijepa je,ali za moj ukus previse modernisticki.
Za onu u RI kazu da je najljepsa u ovom dijelu Europe i vjerojatno je,ali mi je takodjer previse modernisticka.
Meni se vise svidja retro stil,stare dzamije i crkve.U modernoj arhitekturi kao da se izgubi malo od tog duha,ali to je samo moj dojam.
Unutrasnjost je krasna,oni tepisi


Evo džamije u Rijeci, jeste lijepa, tako kažu neki da je najljepša, ne svi muslimani, jer svatko ima svoj ukus o islamskoj umjetnosti(arhitekturi)


Ima jako raznih džamija u Europi, najviše u Turskoj, nekoliko desetaka tisuća džamija, http://www.trtbosanski.com/bs/news/d...-dzamije/17027

"Moderna" arhitektura džamija nema veze s vjerom, bitan je prostor klanjanja, unutar džamije, da je čisto i da se vjernik/ca prepusti pokornosti i zahvali Uzvišenom Gospodaru, Allahu.
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 00:59   #18
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Taj Mahal

(
Neosporivo lijep! vidjeh svojim ocima

i takoder djelo Moorsa ili ti srednjevjekovnih muslimana

alcazar of sevilla



oprosti Fussilat al ovo je toliko lijepo da moram staviti i btw ako si htio samo đamije mozda da preimenujes ovaj naslov jer si ga uzurpira na neki nacin i ogranicija ostalu umjetnost u islamu
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 22:59   #19
Quote:
hellaa kaže: Pogledaj post
Neosporivo lijep! vidjeh svojim ocima

i takoder djelo Moorsa ili ti srednjevjekovnih muslimana

alcazar of sevilla



oprosti Fussilat al ovo je toliko lijepo da moram staviti i btw ako si htio samo đamije mozda da preimenujes ovaj naslov jer si ga uzurpira na neki nacin i ogranicija ostalu umjetnost u islamu
Nema šta oprosti, sve je ok. nisam ja htio "đamije", piše u prvom postu kakva je tema i s ćim sam započeo, ne mora se voditi sve oko džamija ili po tvome "đamija" naslov je "umjetnost u islamu" tj, sva islamska umjetnost, nema nikakve granice.

"uzurpira" - što sam ga? "uzurpira"", hmm.. jel mi možeš to pojasniti, nisam se susretao s tom riječju u gramatici. Hvala!
__________________
DA'WA...
savjeti...
MUHAMMED, SALLALLAHU 'ALEJHI WE SELLEM
Fussilat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 10:10   #20


Dzamija je po arhitekturi nista posebno ali ima najveci minaret u Europi.Stoji u selu Delimedje (Tutin) u Sandzaku.
Cakana34 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.