Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kompjutorske igre
Korisničko ime
Lozinka

Kompjutorske igre Kultura igranja i ponoćnog ratovanja konzolom i tastaturom. Podforum: Konzole

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2013., 19:27   #1
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Registracija: Feb 2012.
Lokacija: There is no dark side of the moon, really. Matter of fact, it's all dark.
Thumbs up Pro Evolution Soccer 2014

Zadnjih dana iščekuje se demo, barem objava datuma izlaska, stoga vrijeme je da se otvori ova tema. Vjerujem da je većina vas upoznata s odlikama novog enginea, no ponovimo gradivo...

Quote:
Learn all about PES 2014′s new engine and features!

Working for more than four years on the new instalment of the PES series, the PES Production team has revealed the whole new system behind Pro Evolution Soccer 2014. Based on Kojima Productions’ Fox Engine, the game will feature new amazing graphics to recreate the excitement and variety of a top-level football match.

PES 2014 is based on six key elements that will define the physics and the features of the game:

TrueBall Tech: For the first time in a football simulation, PES 2014 will centre everything on the ball: how it moves, and how players use it. Physics of the ball, stature of the player, speed and height of the pass,… everything will be taken into account to recreate the most realistic football experience on a home system.

Motion Animation Stability System (M.A.S.S.): The players will also be an important part of the game with M.A.S.S. that will increase the realism of physical contacts between players, tackles and decisions taken on the pitch by the AI to have more open games while playing PES.

Heart: Football is all about emotions and the support of the fans will now have an influence on the performance of the team, cheering and acting as the “twelfth man”. On the pitch, the performance of an individual player, good or bad, will also have an effect on the team, giving them a moral boost if he has a moment of individual brilliance; or forcing his teammates to support him if he is not doing well.

PES ID: Introduced in PES 2013, the Player ID system recreated faithfully the movements and skills of about 50 star players. In PES 2014, that number will increase greatly and will also apply to complete squads to replicate a team’s playing style.

Team Play: With the new Combination Plan, our users will be able set up a variety of different tactics in key areas of the pitch using three or more players. These players will make very different runs to exploit holes in the defence or midfield, using the flanks, curved runs, or overlapping play to make themselves available.

The Core: One of the biggest changes will be visual thanks to the new engine. Movements of the players, details of the kits, facial expression, stadiums,… everything will imitate reality. The flow of the match will also be improved with no more cut scenes after specific events. Finally, our fans will see changes concerning free kicks and penalties with more reaction from the defence and a more natural feeling.

Pro Evolution Soccer 2014 will also feature for the first time the Asian Champions League with new officially licensed clubs. Other tournaments and online elements will be part of the game but will be announced shortly.

To read the full press release, click here!

Now that you know more about PES 2014, stay tuned on our official channels for the E3 for more info to come!
Link na izvor

Neću zatrpavat temu linkovima s YT-a što se gameplaya tiče (možete to i sami) priložit ću samo intervjue s Kei Masudom:

Episode 1

Episode 2

Episode 3

Epsiode 4

Posebno bih naglasio što se napokon u ML modu može tokom karijere preuzeti i drugi klub te vodit reprezentacija. Navodno će se moći i birati treća garnitura dresova. Eh, kad bi u paketu vratili opciju da možeš mijenjat štucne i gaćice kao u PES 5.

Iako zadnjih mjesec dana (možda i više) pratim što se zbiva u svijetu PES-a nažalost moram priznat da nisam previše optimističan. Ovako na prvu mi ne izgleda ovo bombastično u mjeri kako se najavljuje. No, ne mogu zbijat sudove dok ne probam demo - u najmanju ruku.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 15:35   #2
Vex
Boss

Vex Avatar

Registracija: Jul 2008.
Pošalji poruku preko MSN korisniku Vex
PES 2013 mi je puno bolji od 2012 stoga očekujem 2014 da bude stepenicu gore.
Old 14.08.2013., 09:13   #3
prikaante
Registrirani korisnik

prikaante Avatar

Registracija: Jul 2013.
Bedasto je što svake godine dodaju ove neke idiotske lige poput brazilske ili ovog azijskog prvenstva, a nemaju licencu za Premier ligu, Primeru, Bundesligu,...

Ostale inovacije se čine dobrima, očekujem dosta bolju igru od PES-a 2013

P.S. i komentatori mi idu na ku*** sa svojim izlizanim forama i apatičnim komentiranjem, dajte ih oživite malo
prikaante is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 09:35   #4
iprskal9
Archduke

iprskal9 Avatar

Registracija: Nov 2003.
Quote:
prikaante kaže: Pogledaj post
Bedasto je što svake godine dodaju ove neke idiotske lige poput brazilske ili ovog azijskog prvenstva, a nemaju licencu za Premier ligu, Primeru, Bundesligu,...
Jebiga, ne igra se nogomet i PES samo u Europi. Treba i druga tržišta osvojiti. Za Primeru imaju licencu, a za Bundes i Premier neće biti neko dulje vrijeme pošto EA ima ekskluzivna prava na njih.
Pustim si Simple Mindse, zatvorim oči i zamišljam da sam ja njihov pjevač na velikom koncertu. Odjeven sam u bijelo odijelo i dugi bijeli lagani kaput, imam roza košulju. Oko vrata imam lanac, prstenje na svakoj ruci, a našminkan sam kao Boy George.
iprskal9 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 14.08.2013., 22:27   #5
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Lokacija: There is no dark side of the moon, really. Matter of fact, it's all dark.
Licenciranja manje atraktivnih liga je po meni pozitivan potez. Ako već EA ima ekskluzivu na jače lige zašto se ne širit dalje? Doduše, postoji PESEdit, tako da ne vidim problem.

Pošto PES ne igram online, nadam se da će se obratit pažnja na dvije stvari u ML modu.

Velika idiotarija je bila sa simuliranjem ostalih rezultata dok igraš prvenstvo. Od deset utakmica svakog kola minimalno 5-6 je završilo rezultatom 0:1/1:0. Obožavao sam realnu sliku polusezone. Kao vodeći s 20 primljenih pogodaka u stopu su me pratile nisko plasirane momčadi (što se tiče primljenih pogodaka).

Druga velika idiotarija je ono što je idiotarija već godinama. Igrači se prebrzo razvijaju, tako da nakon pet sezona u prvih 11 imaš možda dva-tri igrača koji nemaju overall preko 100. I tu se gubi čar igranja jer ti nitko više ništa ne može.

Što se komentatora tiče i dalje ostaju Jon Champion i Jim Beglin.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 16:35   #6
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Team Attacking Controls

Quote:
Our second tutorial focuses on attacking and introduces the new "Combination Plan" feature! Arrange your defensive line with your Goal Keeper, adjust your tactics and take control of your players to pull off the perfect pass!
Tutorial - Heart

Quote:
Check out our third tutorial video which shows the effect of the new feature "Heart". Motivation is a key element in PES 2014 and plays a decisive role in the game.
Ovo zadnje izgleda kao odlična inovacija, samo je pitanje koliko će to funkcionirat onako kako se predstavlja.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:09   #7
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Demo announcement

Slijedeći tjedan najava, a izlazi poslije gamescoma, demo možemo očekivat krajem kolovoza, 28.-31.

The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 13:38   #8
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Exclamation Gameplay video

Ovo zbilja ulijeva nadu. Sudeći prema ovom videu, PES bi ove godine mogao bit vrhunska nogometna simulacija. Odlično odrađen prijem lopte, animacije igrača također. Noćna utakmica napokon sliči na noćnu utakmicu. Najveća boljka, golmani, dobro reagiraju prilikom udaraca. Sve u svemu jako sam zadovoljan prikazanim. Više nisam toliko skeptičan. No, pričekat ćemo demo za konačan sud.

Evo vam pa se uvjerite sami: Pro Evolution Soccer 2014 - IGN vs. PES's Community Manager
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 12:20   #9
iprskal9
Archduke

iprskal9 Avatar

[Official] gamescom Trailer HD [PES 2014]

Odlično izgleda, mora se priznat

19.9. službeni datum izlaska igre, a demo verzija za PC će tek nakon tog datuma. Razlog:

Quote:
Finally, told we couldn't do PC demo because last year it was hacked, and licenses were revealed that had to be kept secret. Sorry everyone.
Quote:
OK PC gamers good news, PC demo will come very very soon after launch. The team understand users need to try before they buy. More info soon
Pustim si Simple Mindse, zatvorim oči i zamišljam da sam ja njihov pjevač na velikom koncertu. Odjeven sam u bijelo odijelo i dugi bijeli lagani kaput, imam roza košulju. Oko vrata imam lanac, prstenje na svakoj ruci, a našminkan sam kao Boy George.
iprskal9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 13:44   #10
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Baš sam krenuo stavit trailer. Zbilja, ali zbilja fenomenalno izgleda.

Prema prvim informacijama, demo neće izaći za PC. Izlazi samo za PS3 i Xbox. Razlog je, kako je već navedeno, obrazložen prošlogodišnjim hakiranjem. Naravno, sve je to dovelo do nezadovoljstva PC korisnika koji su se žalili, tako da izgleda da će demo za PC izać neposredno nakon izlaska full verzije. Ubiju u pojam s čekanjem, a sad ova šamarčina.

Reakcija golmana

I evo nekoliko novih slika:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Usporedba face Carricka

Zadnje uređivanje The Foggy Dew : 21.08.2013. at 14:06.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 18:32   #11
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Exclamation AFC Champions league - Middle East event

Danas prezentacija PES 2014 u Dubaiju. Logično, najviše se prezentacija vrtila oko AFC moda. Pretpostavljam mnogima od vas neatraktivna, tako i meni, no nije na odmet. Za sve ostalo tu je PESEdit tim.

Trailer

I nekoliko slika...

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...AL-ETTIFAQ.jpg

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...al-Stadium.jpg

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...ACL_Emblem.jpg

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...Stadium_02.jpg

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...Stadium_02.jpg

http://www.true-gaming.net/home/wp-c...Stadium_01.jpg

Ovo sve bolje i bolje izgleda.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 13:42   #12
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Thumbs up PES 2014 Demo na PSN-u!

Quote:
@Marvin_Ronsdorf
Talked to @Konami on the phone. The available #PES2014 demo is pre-gamescom code. Not the final one which is scheduled for 11th September.
Samo za konzole!!!

EDIT: Uklonjen demo sa PSN storea.

Kakva lakrdija... No, bio je dovoljno dugo aktivan da se skine.

Novi zahtjevi za PC?

Minimum system requirements
Operating System: Win Xp 32, Vista, Windows 7
Graphic Card: GeForce 510, Radeon HD 5450 512MB
CPU: Pentium D 820 2.8GHz, Athlon LE-1640
RAM: 1 GB
HDD: 10 GB
DirectX: 9.0c

Recommended system requirements
Operating System: Win Xp 32, Vista, Windows 7, Windows 8
Graphic Card: GeForce GT 440, Radeon HD 5550 1024MB
CPU: Core 2 Duo E7400 2.80GHz, Athlon II X2 255
RAM: 4 GB
HDD: 10 GB
DirectX: 9.0c

Izvor

Zadnje uređivanje The Foggy Dew : 28.08.2013. at 14:09.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 18:21   #13
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

Ne znam jel' smijem postavit torrent na demo koji je danas iscurio, tako da tko hoće link nek se javi na PM.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 11:06   #14
The Foggy Dew
Zvone

The Foggy Dew Avatar

No Rain And Other Omissions

U ovogodišnjem PES-u neće biti nijedan španjolski stadion. EA je potpisao ekskluzivne ugovore o licenciranju sa klubovima u kojima se brani da druge kompanije (čitaj: KONAMI) koriste njihove stadione u svojim proizvodima. Navodno, zbog istog razloga neće biti ni stadium editora. E, to je već ogroman problem. Ove godine osuđeni smo na svega 20 stadiona, od toga 5 ili 6 nepostojećih. EA polako, ali sigurno stvara monopol.

Quote:
Adam Bhatti kaže: Hi guys. Hope the mods don't mind me opening a new thread here, although it will be locked. I just wanted to post this piece of information in a dedicated section so everyone can see it.

Sorry for the late message, I've been flying back to the UK, but I did receive an email from the team regarding the official line regarding rain. Here it is:
Quote:
Rain has not been implemented for 2014 as we had to overhaul the whole game and build it from scratch. While implementing rainy weather itself is fairly feasible, we need to think through of how its effect shows through in gameplay. This includes the pitch becoming slippery, ball bouncing, some elements to make the team used to that climate somewhat more power in terms of balance.

We are going to try further this year to get the elements sorted and have them implemented for 2015.

As for the kits getting dirty, this triggers on multiple requirements, often to do with the player contacting the ground.
But I opened this thread specifically because of the issue we have with stadiums. Now this is really important guys, and unfortunately, not very good news. With the omission of rain, I wanted to release any potential negative information ASAP alongside it, with my main aim going forward to focus on the good stuff.

This issue however is not something technical, it actually due to licencing. EA have been extremely aggressive with signing deals with clubs and leagues this year, and it has meant we can't implement major European stadiums, including NO Spanish stadiums. People were getting worried when they announced exclusive deals with Spanish teams. Well it turned out it meant we couldn't implement their stadium, amongst others.

This news came pretty late to us. Which is where a time issue came in, meaning we didn't have time to rebuild other stadiums to replace them. PES 2014 will ship with roughly 20 stadiums.

Adding to the licensing woah, Stadium editor has been removed. This, personally, is the biggest hit. I can't go into it, but this in particular has made the team realise more than ever about acquiring licensing, and we're determined to fight back in this regard next year. If things are removed from edit mode because of licensing each year, it would rip out the soul of PES, and we must not let that happen.

Finally, and less impacting, Teams in Other European League has seen a slight drop in numbers across certain countries. Again (hate to keep saying it) license lockout. Nothing too major, but I'm awaiting final team lists from teams qualifying for Europe before we finalise it.

And that is it. People were asking me 'what else is Konami hiding' after Rain was removed. All I can say is what you see in this thread is a heads up from me.

It's me asking the team to allow me to do this, to reach out and not give users the feeling of being robbed because they didn't know what they were getting themselves into. I wanted to lay it all down, so you can get a full picture.

Going forward, for the next 3-4 weeks, my focus is now all about showing you the good things in PES 2014. This not only includes news on all the modes, it does include the demo on the 11th. We're also lining up plenty of videos too.

So please, take it all in, but expect the team to prove to you all just why these disappointments won't impact the quality of PES 2014 before launch.

Thanks.
Izvor

Neće biti niti kiše, iako su najavljivali kako će vrijeme utjecat na samu igrivost kao u RL. A razmišljali su da vrate snijeg, kao. Valjda je EA otkupio prava na vremensku prognozu.

Ove godine stadium editor, što je iduće? LP, EL licence? Udar na patcheve? Neka, imamo AFC Champions league, boli nas kurac.

Zadnje uređivanje The Foggy Dew : 29.08.2013. at 11:18.
The Foggy Dew is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:22   #15
iprskal9
Archduke

iprskal9 Avatar

iprskal9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:31   #16
Mortiis
Trollhammaren

Mortiis Avatar

Registracija: Nov 2008.
svake godine sve losiji i losiji..bolje da se ostave izdavanje igre..a nek se nogometa uhvati 2k sports
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:35   #17
CroGamer24
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2013.
Napokon normalnije izgleda gameplay i neke inovativne promjene. Valjda će bit igriv ove godine da se nemoram jebat sa FIFA-om opet.
Old 02.09.2013., 19:54   #18
nowhere
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2011.
Po ovom sto sam vidio, iznad ocekivanja. Ne bih se zacudio ako nadmase novu fifu.
nowhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 21:31   #19
Osmi
Registrirani korisnik

Osmi Avatar

Registracija: Feb 2011.
U ovom pesu su najavili novi engine? Neda mi se citat temu od pocetka
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 01:28   #20
Milic