Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2003., 17:13   #1
Limfom (lymphoma)

Ima li netko iskustvo s ovom bolesti? Simptomi, dijagnoza, chemo, postotak izljecenja i sl. Takoder, ako znate neki dobar link, podijelite ga sa mnom. Hvala.

P.S.

Ne radi se o meni.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 17:17   #2
Ima jako puno o tome. Simptomi su isto razliciti. Evo jedan link. Vise ces naci na npr. www.google.com ako ukucas Lymphoma...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 17:43   #3
Hvala Blondie. Da, vec sam trazila na Googlu i vec sam nasla dosta informacija. (Ne znam jos radi li se o Hodgkins ili non-Hodgkins-u, bit cu kasnije specificnija). Ovdje sam htjela zamoliti one koji su upoznati s bolescu da podjele iskustva kao i provjerene linkove.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 01:23   #4
Pogledaj na ove stranice:

Hodgkin's :
http://health.yahoo.com/health/encyc.../000580/0.html

Non Hodgkin's:
http://health.yahoo.com/health/encyc.../000581/0.html
Na dnu stranice oba linka imas "treatment", tamo su ti lijecenje i prognoze.

Pogledaj i www.cancer.org , pa trazi konkretno pod lymphoma.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 01:50   #5
Hvala Lahor. Danas sam bila na konsultacijama. Jos nije 100% sigurna da osoba bliska meni zaista ima limfom, ali sanse su velike. Na srecu, doktor misli da su joj sanse za izlijecenje (remission) jako velike, cak 99% i to jako ohrabruje
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 19:46   #6
Mom tati je dijagnosticiran limfom, non-Hodgkinov, prije nekoliko mjeseci. Nažalost, ne mogu ti puno pomoći sa iskustvima: moj tata je teška osoba, ne dozvoljava nikome razgovor s liječnicima, ne prihvaća ničije savjete i zapravo odbija naglas reći koju to bolest ima i čime se to liječi.

U svakom slučaju, postoji Udruga oboljelih od limfoma, trenutačno nemam kod sebe broj telefona, ali ako ga nemaš mogu ga saznati i napisati. Mislim da jednom mjesečno u Udruzi imaš mogućnost besplatnih liječnčkih konzultacija.

Moj tata ide na kemoterapiju (koju on btw. zove infuzija i odbija priznati da je to kemoterapija), zasad je bio na tri terapije i izuzetno ih je dobro podnio, gotovo bez mučnina. Princip kemoterapije kakvu on prima je takav da dobije terapiju jedan dan, tj. jedan dan mora ići u bolnicu a nakon toga pet dana kod kuće pije citostatike - tako da nije vezan uz bolnicu nego samo taj jedan dan. Njegova liječnica nam je osim kemoterapije odnosno citostatika spomenula mogućnost nekih novih dodatnih lijekova - ti lijekovi se preko HZZO-a mogu dobiti samo za jedan određeni tip non-Hodgkinovog limfoma - inače ga pacijent mora kupovati sam. Lijek je izuzetno skup - moj tata ne želi niti čuti za to da ga kupi.

Eto, mogu ti još jedino preporučiti grupu hr.alt.med; tamo se uvijek nađe neki liječnik koji ti rado odgovori na sva pitanja.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 04:43   #7
Hvala puno Verice. Nadam se da ce tvom tati biti uskoro bolje. Ja nisam u Hrvatskoj, pa ne mogu koristiti Udrugu, ali svejedno hvala za info. Moja prijateljica u ponedjeljak ide na biopsiju, pa kad saznam malo vise napisat cu ovdje. Ona vrlo dobro prihvaca dijagnozu (iako, za sada jos nije sluzbeno). Pomaze da je doktor rekao da se od svih vrsta karcinoma limfom najuspjesnije lijeci...
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 22:14   #8
Ako nisi u Hrvatskoj, onda će ovi 'novi' lijekovi tvojoj prijateljici vjerojatno biti dostupniji a možda i pokriveni zdravstveim osiguranjem (naravno ako se uopće radi o limfomu). Lijek koji je preporučen mom ocu zove se MabThera (rituximab), proizvođača Roche. Na webu ima puno informacija o ovom lijeku pa ih možeš pogledati ako bude trebalo.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 22:59   #9
OK Verice, hvala jos jednom. Tek cemo negdje u srijedu, cetvrtak znati o kojem se tipu limfoma radi.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 04:05   #10
Limfoma

Ako mogu nesto pomoci, rado bih! Ali, toplo se nadam da kod Vase prijateljice se ne radi o limfnoj bolesti. Ali, ako se ipak radi, samo da Vam prenesem ono s cim se ja suocavam u posljednjih sest mjeseci. Naime, mom suprugu su otkrili ovu bolest i lijeci se vec sesti mjesec. Upravo danas je zavrsio sedmu hemioterapiju. Sve ih podnosi odlicno, naravno, uz par sekundernih pojava, i ljekari su zadovoljni. Naravano, da bih ja zeljela uspostaviti kontakt s osobama koje su bolovale od ove bolesti davno, prije dvije tri, pet godina, jer nakon pet godina se smatra da je pacijent definitivno izlijecen. Ako Vama mogu dati jos neku informaciju, rado cu to uciniti, a ako neko moze meni dati vise informacija, rado bih ih procitala. Puno srece i unaprijed hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 04:19   #11
Boba, hvala puno na odgovoru Drago mi je da Vas muz dobro podnosi terapije.

Moja prijateljica je danas isla na biopsiju. Prvi rezultati ukazuju da je zaista u pitanju limfom, a konacna dijagnoza ce biti moguca za dva, tri dana. Tada cu napisati opsirnije o podtipu limfoma i o terapiji. Ako je u pitanju isti podtip mozemo usporediti informacije.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 05:16   #12
Evo jos jedan link. Moja prijateljica ima HD, ne non-Hodgkins kako smo pretpostavljali. Boba, javi mi se na PM ako zelis.

http://www.oncologychannel.com/hodgkins/facts.shtml
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 22:34   #13
HD ima bolju prognozu od non HD koliko ja znam.
Kakve je simptome imala i koliko dugo?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 01:19   #14
Imala je simptome slicne upali pluca nekoliko mjeseci. Temperatura, tesko disanje. Takodjer, gubila je tezinu, a jela je u normalnim (citaj ogromnim) kolicinama. Izgleda da je u pitanju nodular sclerosis tip HD. Cekamo sto ce danas reci onkolog.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 01:26   #15
Sretno i mislite pozitivno! Pozitivan stav je pola puta do izlijecenja.

Ja imam nekakvu kvrzicu u vratu za koju su mi rekli da nije nista, ali sam si vec bila dane odbrojala

Totalno sam promijenila svoj stav prema zivotu zbog toga.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 09:14   #16
Quote:
Starfish&Coffee kaže:
Imala je simptome slicne upali pluca nekoliko mjeseci. Temperatura, tesko disanje. Takodjer, gubila je tezinu, a jela je u normalnim (citaj ogromnim) kolicinama. Izgleda da je u pitanju nodular sclerosis tip HD. Cekamo sto ce danas reci onkolog.
Slične simptome imao je moj tata - prvo su ga bili poslali na odjel pulmologije
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 14:16   #17
Ja imam istu dijagnozu. HD, nodularna skleroza. Sada ce mi biti pnih 5 godina kako sam u remisji, tj od zavrsetka lijecenja.
Pitaj ako te sto zanima.
april10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 18:57   #18
evo me

Quote:
Starfish&Coffee kaže:
Evo jos jedan link. Moja prijateljica ima HD, ne non-Hodgkins kako smo pretpostavljali. Boba, javi mi se na PM ako zelis.

http://www.oncologychannel.com/hodgkins/facts.shtml
Postovana,
kasno sam vidjela vasu postu, ali javljam se. Drago mi je sto vasa prijateljica nema Non-Hoch. jer ja svako vecer lijezem u krevet s mislju i molbom Bogu da niko ne boluje ni od kakve bolesti!
Inace, moj muz je, hamo recimo, dobro, podnosi dobro terapije, sedmu je zavrsio i pripremaju ga za auto-greffe (samopresadjivanje krvi), sto bi obavili nakon osme terapije. To nije tako jednostavno, ali ako je sve ovo izdrzao dabi bio bolje, izdrace i ovo. Inace, sve ove vrste bolesti, ubijedili su nas ovdje u Canadi, su posljedica rata. Ne smijem ni misliti kakve ce tek biti s Arabijskog poluotoka i sire...
Sve najbolje, pa ako imate potrebu, javite se opet, bice mi drago.

Srdanacan pozdrav Boba
 
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 06:47   #19
Quote:
april10 kaže:
Ja imam istu dijagnozu. HD, nodularna skleroza. Sada ce mi biti pnih 5 godina kako sam u remisji, tj od zavrsetka lijecenja.
Pitaj ako te sto zanima.
Cestitam! Imam par pitanja, pa ako zelis odgovori ovdje ili ako ti je zgodnije na PM. U kojoj je fazi bolest otkrivena? Koliko je proslo od dijagnoze do remisije? Je li terapija bila samo chemo ili kombinacija sa zracenjem? Koje si nuspojave imala? Hvala.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2003., 15:09   #20
Bolest sam otkrila tako da sam napipala kvrzicu na vratu. Nakon ultrazvuka i pretrage krvi, brzo su slijedile ostale pretrage (ct, biopsija, scintigrafija...) koje su dale konacnu dijagnozu. Stadij je bio IIa, sto znaci ne bas sasvim u pocetku.
Primala sam kemoterapiju 6 mjeseci (6 ciklusa) sa samo jednom pauzom zbog pada leukocita. Nakon toga 25 dana za redom radioterapija.
Nuspojave - povraćanje, mučnine, slabost. Nisam bas bila pri novcima, pa sam stedjela na Zofranima, jer ih nikada u bolnici nije bilo. Bila sam osjetljive na sve i svasta, svi moguci virusi i bakterije su se lijepili na mene.
Imala sam problema i sa lijekovima koje sam uzimala oralno.
Sva kosa mi je ispala, pa narasla.
Unatoc svemu mislim da sam odlicno sve podnijela. Dodatno sam uzimala vitamine, pila razne cajeve, sokove od cikle i mrkve, promijenila prehranu.
Sada idem na kontrolu dva puta godisnje.
Ponekad me uhvati paranoja, pa pronalazim razne nove kvrzice na sebi i jos stotinu novih simptoma. Ali zapravo sam sretna, jer je ipak sve iza mene.
Rado cu pomoci tvojoj prijateljici ako je jos nesto zanima.
april10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.