Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 17:10   #4281
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja priznajem da redovito gledam Bujicu. Inače, gledam i Nu2. I drago mi je da postoje obje.
Glede zadnje Bujice, mene se nije dojmio sam gost, nego ono što je govorio (odnosno predočio).
A to je zaista u najmanju ruku zanimljivo. Rekao je kako je u Jugoslaviji početkom šezdesetih godina srušena 31 sinagoga (broj je za mene irelevantan, relevantno je da su u Jugoslaviji pod Titom rušene sinagoge).
U zadnjoj emisiji je prikazana nadgrobna ploča, navodno s uništenog groblja u Karlovcu. Na licu ploče je židovskim pismom (hebrejski) napisano ime pokojnika i godina smrti (Serdar je pročitao tekst).
Na poleđini je tekst navodno nastao kod postavljanja ploče na pogonu tvornice u Pribiću (Serdar kaže u Ozlju, ali ja slučajno znam gdje se je nalazila ta tvornica - vidio sam je).
Na ploči se pod zvijezdom unutar koje su sa srp i čekić nalazi tekst:
U SPOMEN
PALIH BORACA ZA OSLOBOĐENJE ZEMLJE U
NARODNOOSLOBODILAČKOM RATU I NARODNOJ
REVOLUCIJI NA PODRUČJU OPĆINE ŽUMBERAK
I 20. GODIŠNJICE USTANKA NARODA JUGOSLAVIJE
- PODIŽE SE OVA TVORNICA.
NARODNI ODBOR OPĆINE ŽUMBERAK
KOLEKTIV TVORNICE "ŠIMECKI"
ZAGREB
29.IV 1961. GOD.

Naravno, može se sumnjati u sve, i u to, da je ploča sa nekadašnjeg židovskog groblja, i da je pokazana poleđina iste ploče, i da je tekst nastao 29. IV 1961. god. Ali, tako dugo dok netko to ne demantira činjenicama, a ne napadom na Bujanca ili Serdara, tako dugo to za mene ostaje istina. A ta istina govori i o drugom licu antifašizma u doba nakon rata.
I to je sve prikazano u Bujici, na nijednoj drugoj TV.

Inače u toj je emisiji u vezi sa Židovima bila još jedna vijest i to iz Istre.
Nekadašnji saborski zastupnik IDS-a Kajin je ispričao kako su navodno istarski dužnosnici tražili od brata Š. Peresa, koji je došao u Istru da investira u turizam, 600.000 €, da bi se zemljište (koje je namjeravao kupiti od jedne Židovke) proglasilo građevinskom zonom. On je to odbio i nikada se više nije vratio u Hrvatsku. Serdar pozna brata Š. Peresa i on mu je potvrdio tu priču.

Gdje se u drugim medijima može čuti nešto o takvim makinacijama u Istri?

Dakle, možemo mi, oprostite laprdati o Bujancu i njegovom plaćanju prostitutki kokainom, o njegovoj nacističkoj uniformi, koliko hoćemo. Obje priče time zasigurno nisu nevjerodostojnije. Uostalom, Kajin, siguran sam nije desničar, on je o makinacijama istarskih IDS-ovaca govorio više puta. A da su IDS-ovci danas najglasniji antifašisti, to je činjenica.
Koja budalaština...

Za koji bi se krasni kurac u Jugi šezdesetih godina rušile sinagoge? Kakva je to bolesna mašta? BTW - je li to gdje dokumentirano, ima li dokaza za te bedastoće?

Quote:
Tomo1972 kaže: Pogledaj post
Boris Lalovac, bivši ministar financija. Ali, nećemo valjda opet o tome.
Da, hoćemo opet o tome, iznova i iznova, sve dok ti i ostali hadezeovci ne prestanete lagati. Znači - vjerojatno do ičščeznuća HDZ-a ili do toplinske smrti svemira.
Old 15.10.2017., 17:28   #4282
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Koja budalaština...

Za koji bi se krasni kurac u Jugi šezdesetih godina rušile sinagoge? Kakva je to bolesna mašta? BTW - je li to gdje dokumentirano, ima li dokaza za te bedastoće?
Ofc da nije kako Sedlar tvrdi.

Demolirana je tijekom Drugog svjetskog rata 1941. i 1942 . Tadašnje ustaške vlasti pretvorile su hram u skladište i uklonile sve sinagogalne i druge židovske simbole i rekvizite. Predratne fotografije unutrašnjosti nisu sačuvane. Poslije Drugog svjetskog rata nije obnavljana. Savez Jevrejskih opština Jugoslavije (Savez židovskih općina Jugoslavije) raspolagao je sa zgradom, ali je s tadašnjom komunističkom vladom SFR Jugoslavije sklopio sporazum po kojem su gradovi postali vlasnici neobnovljenih sinagoga. Za uzvrat "Savez Jevrejske opštine Jugoslavije" dobio je prostor i sredstva za izgradnju domova za stare i nemoćne. Prema tom dogovoru karlovačke gradske vlasti su zgradu devastirane sinagoge srušile zajedno s uglovnicom trgovca Petra Sljepčevića 1960. godine. wiki
Zbog jedne riječi čovjeka često smatraju mudrim, a zbog jedne riječi često ga smatraju glupim. Uistinu moramo dobro paziti što govorimo...Toliko sam zaokupljen čudima na zemlji, da nemam vremena za nebo i anđele. - Konfucije
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 02:53   #4283
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ofc da nije kako Sedlar tvrdi.

Demolirana je tijekom Drugog svjetskog rata 1941. i 1942 . Tadašnje ustaške vlasti pretvorile su hram u skladište i uklonile sve sinagogalne i druge židovske simbole i rekvizite. Predratne fotografije unutrašnjosti nisu sačuvane. Poslije Drugog svjetskog rata nije obnavljana. Savez Jevrejskih opština Jugoslavije (Savez židovskih općina Jugoslavije) raspolagao je sa zgradom, ali je s tadašnjom komunističkom vladom SFR Jugoslavije sklopio sporazum po kojem su gradovi postali vlasnici neobnovljenih sinagoga. Za uzvrat "Savez Jevrejske opštine Jugoslavije" dobio je prostor i sredstva za izgradnju domova za stare i nemoćne. Prema tom dogovoru karlovačke gradske vlasti su zgradu devastirane sinagoge srušile zajedno s uglovnicom trgovca Petra Sljepčevića 1960. godine. wiki
E pa to mi reci, kume...

Znači, taj izvjesni "gost" kojega desničarski forumaš nema muda identificirati je nitko drugi nego hrvatski Ed Wood, poznati i prokazani profašistički falsifikator.

Ne znam je li gori on ili oni koji mu se dive...
Old 16.10.2017., 14:09   #4284
Quote:
A to je zaista u najmanju ruku zanimljivo. Rekao je kako je u Jugoslaviji početkom šezdesetih godina srušena 31 sinagoga (broj je za mene irelevantan, relevantno je da su u Jugoslaviji pod Titom rušene sinagoge).
Ovo je lako provjerljivo. Bujanec laže.

Čisto da ne prođe ispod radara, svako buduće ponavljanje ove laži će se kažnjavati, čak i u obliku "nisam ja nego Bujanec". Podsjećam na ono što smo već puno puta pisali, a to je da odgovornost za napisano na forumu snose forumaši.

Quote:
Uostalom, Kajin, siguran sam nije desničar, on je o makinacijama istarskih IDS-ovaca govorio više puta. A da su IDS-ovci danas najglasniji antifašisti, to je činjenica.
Kakve veze makinacije IDS-a imaju s antifašizmom? To što se IDS-ovci na sva zvona pozivaju na antifašističko naslijeđe ih ne čini imunima na gospodarski kriminal; baš kao ni što stranke desnice nisu samo zato što su ideološki desno ujedno i kriminalne organizacije.

Da se IDS-u ima što prigovoriti, o, itekako ima. Imaju i Istrijani štošta za reći o dvadeset godina IDS-ove vladavine, neovisno o vlastitom ideološkom opredijeljenju. I naravno da o tome nećeš čuti u mainstream medijima. No razlozi nisu u tome što su se orgnuli ruhom antifašizma da bi krali nego u tome što mainstream komercijalni mediji uvijek pogoduju sprezi politike i gospodarske muteži, s jedne strane, i što u centraliziranoj državi kakva je naša, događaji iz pokrajina bivaju medijski slabo ili nikako popraćeni.

Zadnje uređivanje klonka : 16.10.2017. at 14:27.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:14   #4285
danas umjesto bujice pocela "sveta hrvatska".
Old 02.11.2017., 00:47   #4286
Kada nema Bujice zbog blagdana ili nekog drugog razloga, onda puštaju Sedlarove dokumentarce, iako u rasporedu piše da ide Bujica.
teletubiess is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 02:24   #4287
Zašto se već danima ne raspravlja o Bujčiju? Da li je Bujči opet ušao u fazu hibernacije u kojoj uzgaja gomolje u hladnoj zemlji, prikupljajući rezervu za vruće dane? Zašto ustaške ideje zamru preko zime i osvanu samo na proljeće i koja je njihova povezanost sa vrbama?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:13   #4288
Što se tiče sinagoga...one stvarno i jesu rušene diljem Jugoslavije nakon 1945. (ne znam točan broj, posebno se rušilo po Srbiji, ali i u RH npr. riječka, varaždinska) , ali nisu rušene nekom direktivom režima već na temelju sporazuma/ugovora između Saveza jevrejskih opština i države po kojem je SJO već oštećene i uništene sinagoge (iz vremena NDH) i zemljišta ustupao državi pa ih je država onda rušila u skladu sa nekim urbanističkim rješenjima i planovima, a SJO obeštetila na neki način.

Dakle, rušilo se ali sporazumno a ne silom...koliko ja znam.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.