Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2017., 10:11   #8341
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
Odmah u startu -mislim da bi vjeronau trebao biti u crkvi, ili ako je u skoli -onda nulti sat, zadnji sat ili suprotni turnus...ali



ovo je pretjerivanje naravno. Osim toga, znas i sam da 300 mil nije za vjeronauk.



ovdje si u pravu...iako su se stranke jasno izrazile da li su za vjeornauk u školama ili ne - tako da se ne može govoriti o tome da zastupnici u biti rade ono za sto su ljudi i glasali (ako cemo banalizirati..)



valjda razumijes da RH nikako nije jedina koja izdvaja iz proracuna za crkvu...dapace -velika vecina zapadnih zemalja ima ista izdvajanja, a dapace -neke drzave imaju i jasno protezirane drzavne crkve/religije.
Ja se u biti slazem s tobom, ali onda je uvijek pitanje - do koje mjere ce netko odredjivati kome i kako ide porez koji gradjani uplacuju. Ja se osobno ne bi brinuo za crkvu, pogotovo KC, ali za razno razne stvari koje ovise o proracunu -svakako. Ili bi ovo pravilo vrijedimo samo za Katoličku c?
Negirati poseban status KC u RH je naprosto pogrešno i crkva ima zasigurno puno vise elemenata za inacenje od drzave. ne mislim to iz nekog vjerničkog kuta, vec govoris o insituciji koja nacelno moze potrazivati jos xy nekrenitna i ostalih dobara od države, u cijem su vlasnistvu mnogi od najvaznijih kulturnih i umjetnickih dobara (vaznih za turizam i x drugih stvari..) itd.
Mislim -mozemo razgovarati, ali percepcija nekih stvari je sasvim pogresna.
1, Jest, za vjeronauk je..to su bruto plaće vjeroučitelja plus knjige, nije to onih 280 milja direktne apanaže (kako ono ide...broj župa puta dvije bruto plaće)...ovo je iz proračuna MZO...da ne spominjem pomoći iz lokalnih proračuna, vojni ordinarijat, obnova i izgradnja crkvenih objekata etc...dođe ti na milijardu godišnje..... a ovi se guše u nekretninama i zemlji. Samo za usporedbu...za znanstvene projekte izdvajamo manje od 100 milja kuna....ovo kaj se sad reklamira centri izvrsnosti, znanstveni novaci etc je EU lova.

2. svejedno, po mojem vjeronauk nema što tražiti u školi, to je relikt starih vremena i kao takav prisutan u pravilu najviše u katoličkim zemljama.

3. Nisam siguran u to tvoje....meni je jasno da italija nekaj daje crkvi jer od turizma i crkvenih objekata ima puno koristi. US recimo ne daje ništa.
kaj se mene tiče nek se crkva javlja na natječaje pa neka bude financirana kao i drugi s time da se uvijek ima na umu njena imovina uostalom neka se financira iz vlastite imovine, pa nema je malo. Jednako tako, država sudjeluje i u pomoći u obnovi vrijednih spomenika i građevina, to mi je isto OK. Crkva je najveći zemljoposjednik u RH nakon države i k tome oslobođena pooreza na promet nekretnina.... Pa jel stvarno treba debeloj guski vrat mazati?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 09.10.2017., 10:30   #8342
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post

3. Nisam siguran u to tvoje....meni je jasno da italija nekaj daje crkvi jer od turizma i crkvenih objekata ima puno koristi.
pa vrlo ti je slicna stvar i u RH. Pola starih jezgri gradova na obali su sakralni objekti.
A gotovo sve drzave imaju ili "crkveni porez" ili uplacuju direktno iz proracuna (govorim o EU).

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
US recimo ne daje ništa.
ah..pa SAD je drugi svijeti u odnosu na Europu, ali 100% sam siguran da to i sam znas pa zaista ne znam cemu uopce ova recenica (da ne govorim da je tamo utjecaj klerikalnih krugova u biti puuuno, puuuno veci nego u bilo kojoj EU zemlji, RH ukljucujuci). Ne bi si bas prizeljkivao njihovu situaciju.[/QUOTE]

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
kaj se mene tiče nek se crkva javlja na natječaje pa neka bude financirana kao i drugi s time da se uvijek ima na umu njena imovina. Neka se financira iz vlastite imovine. Jednako tako država sudjeluje i u pomoći u obnovi vrijednih spomenika i građevina, to mi je isto OK. Crkva je najveći zemljoposljkednik u RH nakon države. Pa jel stvarno treba debeloj guski vrat mazati?
Ovdje govoris o nizu sasvim razlicitih stvari. Na kakve natjecaje da se javlja crkva? i zasto bi se uzimala u obzor njena materijalna situacija kada je to irelevantno kod natjecaja (barem onih na koje pretpostavljam da misliš?).

A mazati vrat debeloj guski je prilicno slozeno pitanje...nacelno - ne, naravno da ne bi trebalo. S druge strane -KC je najveca karitativna organizacija u drzavi jer se kroz njene organizacija na drzavnoj razini ili razini župa -oblaci, hrani i skrbi o puno vise ljudi nego da skupis sve ostale organizacije zajedno...to je naprosto cinjenica , a koji mnogi ignoriraju. Takodjer, preslikavanje djela odredjenih biskupa na nekakvo lokalno svecenstvo ili ono sto rade neke katolicke organizacije - naprosto je pogresno. Evo, mislim da ovih dana ide onaj humanitarno -volonrterski program katolicke mladezi, a koji je daleko najveci takav u cijeloj zemlji, ali se jako malo o tome govori (ili nikako).
Zelim reci da je javnost i od crkve i od protucrkvenih elemenata uglavnom sasvim krivo informirana i da se stvara sasvim pogresna slika mnogih stvari. Za puno stvari je sama crkva i njen vrh apsolutno sama kriva, ali za dosta toga su krivi i oni koji sto god crkva napravi ili ignoriraju, ili ih nazivaju pedofilima, klerofašistima i sl. epitetima..i onda imas revolt i sasvim zatovren krug.
Zakljucno, nemam nista protiv da se financiranje crkve drugacije rijesi ili da se ona uopce ne financira, ali to ne moze biti neki izolirani slucaj koji ce se odnositi samo na nju -jer je to u temeljima pogresno, ali mnogi upravo to zagovaraju i žele.
denijama is online now  
Old 09.10.2017., 12:57   #8343
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
pa vrlo ti je slicna stvar i u RH. Pola starih jezgri gradova na obali su sakralni objekti.
A gotovo sve drzave imaju ili "crkveni porez" ili uplacuju direktno iz proracuna (govorim o EU).


ah..pa SAD je drugi svijeti u odnosu na Europu, ali 100% sam siguran da to i sam znas pa zaista ne znam cemu uopce ova recenica (da ne govorim da je tamo utjecaj klerikalnih krugova u biti puuuno, puuuno veci nego u bilo kojoj EU zemlji, RH ukljucujuci). Ne bi si bas prizeljkivao njihovu situaciju.

Ovdje govoris o nizu sasvim razlicitih stvari. Na kakve natjecaje da se javlja crkva? i zasto bi se uzimala u obzor njena materijalna situacija kada je to irelevantno kod natjecaja (barem onih na koje pretpostavljam da misliš?).

A mazati vrat debeloj guski je prilicno slozeno pitanje...nacelno - ne, naravno da ne bi trebalo. S druge strane -KC je najveca karitativna organizacija u drzavi jer se kroz njene organizacija na drzavnoj razini ili razini župa -oblaci, hrani i skrbi o puno vise ljudi nego da skupis sve ostale organizacije zajedno...to je naprosto cinjenica , a koji mnogi ignoriraju. Takodjer, preslikavanje djela odredjenih biskupa na nekakvo lokalno svecenstvo ili ono sto rade neke katolicke organizacije - naprosto je pogresno. Evo, mislim da ovih dana ide onaj humanitarno -volonrterski program katolicke mladezi, a koji je daleko najveci takav u cijeloj zemlji, ali se jako malo o tome govori (ili nikako).
Zelim reci da je javnost i od crkve i od protucrkvenih elemenata uglavnom sasvim krivo informirana i da se stvara sasvim pogresna slika mnogih stvari. Za puno stvari je sama crkva i njen vrh apsolutno sama kriva, ali za dosta toga su krivi i oni koji sto god crkva napravi ili ignoriraju, ili ih nazivaju pedofilima, klerofašistima i sl. epitetima..i onda imas revolt i sasvim zatovren krug.
Zakljucno, nemam nista protiv da se financiranje crkve drugacije rijesi ili da se ona uopce ne financira, ali to ne moze biti neki izolirani slucaj koji ce se odnositi samo na nju -jer je to u temeljima pogresno, ali mnogi upravo to zagovaraju i žele.
1. Nemam problem s pomoći države u obnavljanju starih građevina...natječaj zato jer ima starih građevina koje nisu crkvene. Crkveni porez je OK, plaća tko želi tako ima Italija ima i Njemačka. Država je ovdje jedino skretničar love tj daje back-up...to nema veze s onime što ja zamjeram

2. Jest ali to je i J. Koreja ili japan, to je i engleska a tome teže i skandinavske zemlje...kao što rekoh to je relikt. Nismo mi jedini koji imamo relikt.

3. Zapravo nije toliko složeno pitanje. U karitasu recimo radi i financira ga gomila ljudi koji nisu u crkvi niti su crkva. Ne vidim razlog državnog financiranja karitasa osim ako se karitas ne javi na natječaj. Jasna je stvar da se neće financirati u potpunosti program institucije koja ima dovoljno novaca za taj program. Bilo koje. To što župe odjevaju i oblače je njihova stvar i stvar vjernika, za to se NEMA kaj davati državna lova. Država svoju lovu plasira preko svojih organizacija a ne preko župa. Mnogi imaju volunterske projekte i nemam ništa protiv da se i crkva ili župe jednako tako prijavljaju na državne natječaje za novac u tu svrhu. Jedino što tu vidim kao problem je da se crkvi ne sviđa davanje izvještaja kako je novac utrošen a što moraš učiniti ako dobijaš lovu na natječaju. Već godinama ignoriraju izvještaje o potrošnji onih 280 milja apanaže...kao što velika većina župa ignorira dati financijski izvještaj vlastitom župnom vijeću što je propisano još od drugog koncila....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 09.10.2017., 13:08   #8344
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
Zakljucno, nemam nista protiv da se financiranje crkve drugacije rijesi ili da se ona uopce ne financira, ali to ne moze biti neki izolirani slucaj koji ce se odnositi samo na nju -jer je to u temeljima pogresno, ali mnogi upravo to zagovaraju i žele.


Denijama, gotovo sam izgubio nadu da će se na ovoj temi čuti išta osim propagande...
Vatikanski ugovori nisu Sveto pismo, znam za istupe Grmoje, Puljka i Bernardića, mnoge stavke bi se mogle revidirati.
Način financiranja je stvar rasprave, osobno preferiram talijanski model.

Što se mene tiče, a vidim da je i Bernardić tog mišljenja, vjeronauk bi trebalo zadržati (ne, nije to društveni relikt, naprotiv !). On bi mogao imati i veću ulogu u društvenoj dobrobiti, nažalost, sve vrijedno što učenici čuju, gubi se u društvenoj anomiji, čim izađu iz razreda.

Za sada je barem tako...
cestar is offline  
Old 09.10.2017., 14:27   #8345
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post


Denijama, gotovo sam izgubio nadu da će se na ovoj temi čuti išta osim propagande...
Vatikanski ugovori nisu Sveto pismo, znam za istupe Grmoje, Puljka i Bernardića, mnoge stavke bi se mogle revidirati.
Način financiranja je stvar rasprave, osobno preferiram talijanski model.

Što se mene tiče, a vidim da je i Bernardić tog mišljenja, vjeronauk bi trebalo zadržati (ne, nije to društveni relikt, naprotiv !). On bi mogao imati i veću ulogu u društvenoj dobrobiti, nažalost, sve vrijedno što učenici čuju, gubi se u društvenoj anomiji, čim izađu iz razreda.

Za sada je barem tako...
Slažem se i ja, svi na natječaje kao i udruge.... e ali to neće crkva. Meni bi se isto svidio možda više talijanski a ne njemački jer naš narod uglavnom ne bi dao nikome ništa pa na ovaj način ipak dio love ide u dobrotvorne svrhe.
Vjeronauk jest relikt.....i to junački, dovoljno je vidjeti kako se razvija situacija s njime u progresivnim državama tokom vremena. Ne vidim točno kakvu to dobrobit u društvu vjeronauk ima....dakle ako pogledamo države po svijetu..što više religije u svakodnevnom životu to zabitija zemlja.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 09.10.2017., 16:44   #8346
Quote:
Imbrek kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zbog čega bi netko htio ukinuti neobavezni izborni predmet?
Je li u pitanju čista mržnja jer novac sigurno nije?
*****
u prvoj rečenici greška
nije obavezni ali ima poseban status
a to je obješnjeno već nekoliko puta
NE treba ga ukidati. Samo staviti u - drugi turnus
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 09.10.2017., 18:48   #8347
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
u prvoj rečenici greška
nije obavezni ali ima poseban status
a to je obješnjeno već nekoliko puta
NE treba ga ukidati. Samo staviti u - drugi turnus
kako "ubiti" vjeronauk na humani nacin...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 09.10.2017., 18:56   #8348
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
kako "ubiti" vjeronauk na humani nacin...
ne točno

dobiti će istinske vjernike
oćeš reći da u 50 godina vladavine tita u HR nije bilo istinskih vjernika?
Koji su redovito odlazili na mise, vjenčavali se u Crkvi, krstili djecu, primili sve sakramente, čija djeca su išla na vjeronauk u župe....
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 09.10.2017., 19:11   #8349
Onda po zp-u ispada da sve druge izborne predmete ubijamo na humani nacin;osim vjeronauka dakako.
Robert Mugabe is offline  
Old 09.10.2017., 19:21   #8350
Divjak u intervjuu:
Mislim da je vjeronauk u školama kao izborni predmet primjereno rješenje s obzirom na hrvatski kontekst i određenje većine stanovnika te ne planiram nikakve promjene po tom pitanju.
Konačno jedna ljevičarka skontala potrebe većine.
nexst is offline  
Old 09.10.2017., 21:47   #8351
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
ne točno

dobiti će istinske vjernike
oćeš reći da u 50 godina vladavine tita u HR nije bilo istinskih vjernika?
Koji su redovito odlazili na mise, vjenčavali se u Crkvi, krstili djecu, primili sve sakramente, čija djeca su išla na vjeronauk u župe....
magicna rijec su istinski vjernici...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 09.10.2017., 21:53   #8352
Quote:
Robert Mugabe kaže: Pogledaj post
Onda po zp-u ispada da sve druge izborne predmete ubijamo na humani nacin;osim vjeronauka dakako.
pa, ubijamo skolstvo dugi niz godina...
nije to tako samo kod nas...
prilagodili smo se...
po meni nedobro...

fizicari sute...kemicari sute...matematicari sute..
svi nesto sute...
oko vjeronauka u skoli se ne suti...
strah je vrag...
narod zivi u strahovima...
veliko je zadovoljstvo imati crkveno ucenje infiltrirano u civilne skole...

razgovarajte sa djecom nakon 8.razreda...
porazno...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 09.10.2017., 21:57   #8353
Quote:
Robert Mugabe kaže: Pogledaj post
Onda po zp-u ispada da sve druge izborne predmete ubijamo na humani nacin;osim vjeronauka dakako.
sto vise vjeronauka u skolama,to vise ateista izlazi iz skola...
nije im jasno da rade sizifov posao...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 10.10.2017., 00:46   #8354
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
sto vise vjeronauka u skolama,to vise ateista izlazi iz skola...
nije im jasno da rade sizifov posao...
To nije zbog vjeronauka kao takvog, već zbog jaza između njega i društvene stvarnosti, uključujući i Crkvu samu, naravno.

Sad, da li je to sizifov posao... nažalost, moguće je da mnogi u hijerarhiji imaju računicu, privid masovne religioznosti danas, a sutra neka bude kako bude, bez mene... svaka sličnost sa političarskim mandatima nije slučajna.
cestar is offline  
Old 10.10.2017., 01:05   #8355
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
To nije zbog vjeronauka kao takvog, već zbog jaza između njega i društvene stvarnosti, uključujući i Crkvu samu, naravno.

Sad, da li je to sizifov posao... nažalost, moguće je da mnogi u hijerarhiji imaju računicu, privid masovne religioznosti danas, a sutra neka bude kako bude, bez mene... svaka sličnost sa političarskim mandatima nije slučajna.
Da. Stvarnost je evoluirala, dok je vjeronauka zapela negdje oko Konstantina.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 10.10.2017., 09:40   #8356
Quote:
nexst kaže: Pogledaj post
Divjak u intervjuu:
Mislim da je vjeronauk u školama kao izborni predmet primjereno rješenje s obzirom na hrvatski kontekst i određenje većine stanovnika te ne planiram nikakve promjene po tom pitanju.
Konačno jedna ljevičarka skontala potrebe većine.
Odlično. Pošteni odgovor.

Nema nikakve potrebe mijenjati bilo što po pitanju vjeronauka u našim školama.
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Old 10.10.2017., 10:00   #8357
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post
Odlično. Pošteni odgovor.

Nema nikakve potrebe mijenjati bilo što po pitanju vjeronauka u našim školama.
Ne bi išlo.....ne želi previše pritisaka ipak je to politika. Prvo znanost i reforma a onda će i vjeronauk doći na red. Ne vjeruj političarima niti kad izjavljuju što ti paše.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 10.10.2017., 13:31   #8358
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Da. Stvarnost je evoluirala, dok je vjeronauka zapela negdje oko Konstantina.
Moralne vrijednosti koje su dio programa vjeronauka ne mogu "zastarjeti", a što se evolucije društvene stvarnosti tiče... ti si u cijelosti zadovoljan sa smjerom evolucije i sadašnjim stanjem ?
cestar is offline  
Old 10.10.2017., 13:48   #8359
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Moralne vrijednosti koje su dio programa vjeronauka ne mogu "zastarjeti", a što se evolucije društvene stvarnosti tiče... ti si u cijelosti zadovoljan sa smjerom evolucije i sadašnjim stanjem ?
Moral je većinom prešao sa javne scene (čitaj opresije) na privatnu sferu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 10.10.2017., 14:13   #8360
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Moral je većinom prešao sa javne scene (čitaj opresije) na privatnu sferu.
Primjeti se. Zato i jesmo gdje jesmo.
splitman30 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.