Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Razno > Blog.hr
Korisničko ime
Lozinka

Blog.hr Mjesto za diskusije, Q&A, help vezane za Blog.hr

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2005., 21:07   #46
dukat
psihički nindža

dukat Avatar

Registracija: Dec 2003.
Quote:
amor_e_morte kaže:
Ono što je tebi dobro, možda nekom drugom nije, i obratno.
Daj procitaj još jendom što ti je žena napisala.....al ono, PROČITAJ!!!
Al ono...kuš ono buraz e....ono
Puno si rekao.

Naravno da se o ukusima ne treba raspravljati, ali postoji neke smjernice koje dobar pisac mora zadovoljavati, a lošem su piscu blizu kao nama Jupiter.
Old 24.01.2005., 21:17   #47
Lucy Fair
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2004.
Quote:
dukat kaže:
postoji neke smjernice koje dobar pisac mora zadovoljavati [/B]
dobar pisac mora zadovoljavati 'smjernice'?
pisac mora zadovoljavati 'smjernice'?
smjernice?
koje, cije? jel' od centralnog komiteta? oni su svojedobno davali smjernice iliti direktive.
pa kad si vec zapeo, otkrij nam sadrzaj tih direktiva i reci koji ih autoritet propisuje.
Lucy Fair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 21:23   #48
dukat
psihički nindža

dukat Avatar

Odvlačiš pozornost na svoju točku fokusa, a to je da se o ukusima ne raspravlja i da ono što je sada dobro štivo u budućnosti ima pretenzije za postati Glomazno Smeće.

Nije pisac svatko tko piše, isto kao nije svatko tko reže doktor.

Dobar pisac ne opisuje stereotipnog intelektualca bez psiholoških problema (ako već idemo realizam) i njegov tok misli rečenicama "Bok. Ja sam Marko. ovo je moja kuća. Ona je velika." Realizam će od njega zahtjevati da realno prikaže tog lika, pa tako davati djetetu od 4 godine linije tipa "Oh, majko, što sam danas ugazio u 2,3,5-trifosfattetrazolium-klorid, sve me peče" nije slijeđenje smjernice (u ovom slučaju realizma).

Ako se pisac odluči za bajku, opet ne bi smjelo biti mina i NATO-a. Naravno, ovo su primjeri koje bih dao djetetu u 5. osnovne, a ne pisao kao argument u raspravi, ali mislim da je u ovom slučaju bitnije da dobiješ moj point i malo se koncentriraš na moj sadržaj.
Old 24.01.2005., 21:40   #49
Lucy Fair
Registrirani korisnik

Quote:
dukat kaže:
Odvlačiš pozornost na svoju točku fokusa, a to je da se o ukusima ne raspravlja i da ono što je sada dobro štivo u budućnosti ima pretenzije za postati Glomazno Smeće.

Nije pisac svatko tko piše, isto kao nije svatko tko reže doktor.

Dobar pisac ne opisuje stereotipnog intelektualca bez psiholoških problema (ako već idemo realizam) i njegov tok misli rečenicama "Bok. Ja sam Marko. ovo je moja kuća. Ona je velika." Realizam će od njega zahtjevati da realno prikaže tog lika, pa tako davati djetetu od 4 godine linije tipa "Oh, majko, što sam danas ugazio u 2,3,5-trifosfattetrazolium-klorid, sve me peče" nije slijeđenje smjernice (u ovom slučaju realizma).

Ako se pisac odluči za bajku, opet ne bi smjelo biti mina i NATO-a. Naravno, ovo su primjeri koje bih dao djetetu u 5. osnovne, a ne pisao kao argument u raspravi, ali mislim da je u ovom slučaju bitnije da dobiješ moj point i malo se koncentriraš na moj sadržaj.

sto da ti kazem?
realizam je stvar proslosti, poslije njega je isla moderna, pa postmodernizam.
tradicionalne bajke pune su nasilja i krvi. nije iskljuceno da neka moderna bajka sadrzi motiv minskih polja.

cini mi se da ti ciljas na tzv. spisateljsku uvjerljivost'. da pisac postuje premise koje je sam sebi zadao na pocetku teksta.
ta je propozicija dugo vrijedila, sve dok je postmodernizam nije pomeo.
na kraju krajeva, ti sam u svojim tekstovima ne njegujes tu vrstu dosljednosti.
kao pisac si zanimljiv, jer si bizaran.
ali knjizevna teorija ti definitivno ne lezi.
ukoliko ti se grupa ne svidja, napusti je, trazi da izbrisemo tvoj link i gotovo.
Lucy Fair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 21:51   #50
dukat
psihički nindža

dukat Avatar

Quote:
Lucy Fair kaže:
sto da ti kazem?
realizam je stvar proslosti, poslije njega je isla moderna, pa postmodernizam.
tradicionalne bajke pune su nasilja i krvi. nije iskljuceno da neka moderna bajka sadrzi motiv minskih polja.

cini mi se da ti ciljas na tzv. spisateljsku uvjerljivost'. da pisac postuje premise koje je sam sebi zadao na pocetku teksta.
ta je propozicija dugo vrijedila, sve dok je postmodernizam nije pomeo.
na kraju krajeva, ti sam u svojim tekstovima ne njegujes tu vrstu dosljednosti.
kao pisac si zanimljiv, jer si bizaran.
ali knjizevna teorija ti definitivno ne lezi.
ukoliko ti se grupa ne svidja, napusti je, trazi da izbrisemo tvoj link i gotovo.
Realizam je samo stavljen kao primjer (analogija na sve drugo).

Da, jedan dio (čak bih rekao većina) mog posta se bazira na spisateljskoj uvjerljivosti (jer nikako drugačije nisam mogao reći što bi bio dobar pisac). Što se tiče postmodernizma, to zaista nije moje područje jer ne znam dovoljno o njemu da bih se uputio u raspravu s tobom što se njega tiče.
U svojim tekstovima ne njegujem dosljednost? Vjerojatno misliš na moje blog-uratke koje nemaju apsolutno nikakve veze s mojim pisanjem odvojenim od lika i djela Eugena Vidrića. Blog je nepromišljena zajebancija, a ja pišem potpuno suprotno od tog pojma.

I dalje se nisi izjasnila, postoje li dobri pisci i loši pisci ili postoje - pisci? Tvrdiš li da je to isključivo stvar vremena pisanja i kriterija koji su tad vladali, tvrdiš li da možda Shakespeare ne bi uspio u današnjoj književnosti samo zbog promijenjenih kriterija? Tvrdiš li da je povijesno gledano, on genije, ali da je među nama sad, bio bi sasvim običan pisac?

Ja nekako i dalje vjerujem u vještinu pisanja (naravno i u promjenu kriterija tokom vremena), a ako ti smatraš da su svi jednako dobri, a da samo ovisi o vremenu kada se gleda, mislim da možemo okončati diskusiju.

Živjela
Old 24.01.2005., 21:57   #51
Sudden Sid
small horse

Sudden Sid Avatar

Registracija: Nov 2002.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Sudden Sid
Sad cu se ja malo upetljati sa svojim skromnim, pače nikakvim znanjem teorije.
Ne bih dijelio pisce na dobre i lose. Po meni, postoje pisci koje dijelim na zanimljive i dosadne. Treba znati pisati tako da djelo po necemu privuce citatelja, bilo uvjerljivom (i dosljednom) radnjom, bilo ritmom recenice, bilo stilom, zanrom, cimgod. Ako netko pise o tome da je Marko i kako svakog dana ide u skolu, on je pisac koji pise svoje subjektivne dozivljaje, ali je dosadan za popizdit. Ne usudujem se reci da je los, ali naprosto nije zanimljiv
Old 24.01.2005., 21:57   #52
Lucy Fair
Registrirani korisnik

dobro, krenimo s polazista da nisu svi pisci jednako dobri.
ali, kako rangirati?
cemu?
evo primjera - grupa FAK.
reci, tko je medju njma najbolji?
izaberi favorita, mnogi se nece sloziti s tobom.
mnogi ce cak reci da niti jedan fakovac ne valja.
mislis li da u nekoj grupi pisaca svi autori nuzno moraju biti jednako kvalitetni? zasto tako mislis?
Lucy Fair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 21:58   #53
3vil P
Prolaznik...

Registracija: Jan 2005.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku 3vil P
Ja mogu tako pisati, no najčešče pišem kako mi dođe iz glave...no evo, budem probao iduči tekst tako nešto...bilo bi mi čast biti u klubu sa svim ovim navedenim blogerima
3vil P is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:05   #54
keksich
rokenrol baka

keksich Avatar

3vil, bolje se ti drzi onih narodnjaka koje ces mi pisati!
keksich is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:06   #55
Lucy Fair
Registrirani korisnik

Quote:
Sudden Sid kaže:
Sad cu se ja malo upetljati sa svojim skromnim, pače nikakvim znanjem teorije.
Ne bih dijelio pisce na dobre i lose. Po meni, postoje pisci koje dijelim na zanimljive i dosadne. Treba znati pisati tako da djelo po necemu privuce citatelja, bilo uvjerljivom (i dosljednom) radnjom, bilo ritmom recenice, bilo stilom, zanrom, cimgod. Ako netko pise o tome da je Marko i kako svakog dana ide u skolu, on je pisac koji pise svoje subjektivne dozivljaje, ali je dosadan za popizdit. Ne usudujem se reci da je los, ali naprosto nije zanimljiv
jasno, Sid, radi se o tzv. obicnim dnevnickim zapisima, koji vjerno, dokumentaristicki prenose dozivljaje autora, bez literarne obrade.
ali takve smo zapise apriori iskljucili. trazimo price. dakle, cak i kad krece od dnevnih dozivljaja, pisac ih mora oblikovati u literarnu formu. prica=novela. zna se sto je novela.
jedini ustupak su tekstovi na granici novele i eseja, koji nedostatak forme nadoknadjuju izvrsnim stilom.
medjutim, mislim da je eugenu nesto drugo na pameti.
njemu se ne svidjaju neke price, koje se ne slazu s njegovim svjetonazorom. smatra da su 'naivne'.
mozda su i meni takve, ali zadovoljavaju propozicije, radi se o pricama.
Lucy Fair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:08   #56
dukat
psihički nindža

dukat Avatar

Quote:
Lucy Fair kaže:
dobro, krenimo s polazista da nisu svi pisci jednako dobri.
ali, kako rangirati?
cemu?
evo primjera - grupa FAK.
reci, tko je medju njma najbolji?
izaberi favorita, mnogi se nece sloziti s tobom.
mnogi ce cak reci da niti jedan fakovac ne valja.
Dakle, složili smo se da svi pisci nisu jednako dobri. Amen.
Kako rangirati?
Mogu ti dati primjer iz dizajn svijeta (u kojem sam mnogo aktivniji nego u spisateljskom). Nakon nekog vremena dizajniranja shvatiš da postoje ljudi bolji od tebe i to možeš objektivno zaključiti, ne promatranjem tuđih grafika i mišljenjem "wow". Shvatiš da postoje ljudi puno bolji od tebe. To shvati većina korisnika određenog communitya gdje se prenaša znanje i komentiraju tuđe radove. Kada netko shvati da je netko jako dobar, velika je vjerojatnost da će i onaj drugi koji je shvatio da postoje bolji od njega misliti jednako. Tako se formira skupina elitnih umjetnika koji su jednostavno - bolji! Isto to napraviti u svijetu književnosti...ne znam kako bi ispalo, ali kažem kako je u dizajnu. Ja ću rado poslušati tuđu kritiku, pogotovo ako je taj tko kritizira bolji od mene. A to bolji je po mišljenju mene i - okoline. Vjerojatno se takve stvari neće mijenjati s vremenom (skill ostaje).

Grupa FAK? Ne znam ni što je to, a kamoli tko je u njoj

Quote:
Lucy Fair kaže:
mislis li da u nekoj grupi pisaca svi autori nuzno moraju biti jednako kvalitetni? zasto tako mislis?
Ti si počela s izdvajanjem blogova, ne ja. Postoji puno blogova na kojima ljudi pišu, neke čak i čitaš, pa ih vjerojatno nisi uvrstila. Zašto?
Old 24.01.2005., 22:18   #57
3vil P
Prolaznik...

Keksy, za tvoje hitove ću uvijek imati mjesta i inspiracije...mogao bih čak i otvorio jedan poseban blog i svaki dan po jednu...

vidiš, i hoču, dakle od sutra čitajte :

http://analnecayke.blog.hr
3vil P is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:19   #58
3vil P
Prolaznik...

Btw, što se tiće, literalnog izražavanja mislim da http://frulamira.blog.hr piše najlijepše na cijeloj blogosferi...
3vil P is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:21   #59
Lucy Fair
Registrirani korisnik

eugene, odgovor je sadrzan u replici na Sidov post.
nisu uvrsteni, jer ne zadovoljavaju propozicije - ne pisu price, novele. cak ni esej. nego obican osobni dnevnik, bez literarne forme.
ili pisu novinarski - kolumne, reportaze, vijesti.
neki cak pisu izvrsno, pa neka formiraju novinarsku grupu.
osim toga, grupa je otvorena, zasigurno ima autora koje sam nehotice previdjela. nadam se da se ne ljute i da ce se sami prikljuciti.
Lucy Fair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2005., 22:25   #60
dukat
psihički nindža

dukat Avatar

Quote:
Lucy Fair kaže:
eugene, odgovor je sadrzan u replici na Sidov post.
nisu uvrsteni, jer ne zadovoljavaju propozicije - ne pisu price, novele. cak ni esej. nego obican osobni dnevnik, bez literarne forme.
ili pisu novinarski - kolumne, reportaze, vijesti.
neki cak pisu izvrsno, pa neka formiraju novinarsku grupu.
osim toga, grupa je otvorena, zasigurno ima autora koje sam nehotice previdjela. nadam se da se ne ljute i da ce se sami prikljuciti.
Otkad vočko piše novele, a ne unose tipa dnevnik? Otkada drito konj i ja pišemo priče i novele? Ja pišem novinarski, a on piše dnevnik vaginarija.
Uostalom, postoji više od 11 blogova na kojima ljudi pišu priče i novele (od kojih neke i pratiš).

Inače, sve je oke, ne shvati kao osobni napad (što ljudi često čine kada se uključim u diskusiju).
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja