Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2014., 23:09   #1
Odlijev novca iz RH prema EU

Htio bih temu o kojoj bi se raspravljalo o odljevu novca iz HR za EU. Ima nekih stavaka koje bi znalci mogli pojasniti, a usput bi se mogli osvrnuti što su naši pregovarači ispregovarali. Znači čisto tema o financijama i gospodarstvu u obliku brojki i postotaka. Za EU smo u 2013. izdvojili 2.016.803.387kn
2014. ćemo izdvojiti 3.605.749.558kn (u proračun).

Uz to Agencija za reviziju sustava provedbe programa Europske unije 13.831.000
MINISTARSTVO REGIONALNOGA RAZVOJA I FONDOVA EUROPSKE UNIJE oko 62 000 000 (766.259.503)
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije 32.168.029
Agencija za mobilnost i programe Europske unije 120.333.875

Kopajući po proračunu naišao sam na ovo:
DOPRINOS REPUBLIKE HRVATSKE PRORAČUNU EUROPSKE UNIJE NA TEMELJU UK KOREKCIJE 86.027.790 (- Korekcija UK iznosi preko 250 000 000 za 2014.)
DOPRINOS REPUBLIKE HRVATSKE PRORAČUNU EUROPSKE UNIJE NA TEMELJU KOREKCIJE NIZOZEMSKOJ I ŠVEDSKOJ 10.671.359
DOPRINOS REPUBLIKE HRVATSKE PRORAČUNU EUROPSKE UNIJE NA TEMELJU TRADICIONALNIH VLASTITIH SREDSTAVA 167.552.000

Znači, radi se oko 263 000 000kn , stavke pišu na hrvatskom ali ih ne razumijem. Našao sam i objašnjenje korekcija na hrvatskom i dalje nisam razumio.

Quote:
Iznos korekcije za UK koji se unosi u proračun u poglavlje 35 sadašnjeg NIP-a 6/2013 jest razlika
između konačnog iznosa korekcije za UK za 2009. (tj. 3 396 661 203 EUR) i 1. ažuriranja korekcije
za UK za 2009. (tj. 3 519 479 477 EUR unesenih u IP 4/2010), što iznosi 122 818 274 EUR.
Taj iznos financira se na temelju revidiranih osnovica BND-a za 2009. kako su poznate na kraju 2012.
Unošenje u proračun tog iznosa u poglavlje 35

Zadnje uređivanje DJTcro : 18.01.2014. at 23:43.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 21:27   #2
Mislim da si promasio brojke,davanja EU su svakako veca. Jako ih je tesko izracunati jer ih ima jako puno.
http://www.abh.com.hr/index.php?opti...ice&Itemid=286
Uz to idu i ona vanredna davanja za drzave koje su u velikoj krizi.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 00:30   #3
Zna li se koliko je Hrvatska dobila novca od EU?
Srdjan92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 00:48   #4
ili koliko ih nije dobila zbog ,,prekompliciranog sustava''?
relativ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 21:38   #5
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Mislim da si promasio brojke,davanja EU su svakako veca. Jako ih je tesko izracunati jer ih ima jako puno.
http://www.abh.com.hr/index.php?opti...ice&Itemid=286
Uz to idu i ona vanredna davanja za drzave koje su u velikoj krizi.

Isključivo sam čupao stavke iz proračuna RH.

Quote:
Srdjan92 kaže: Pogledaj post
Pa koliko sam shvatio jako malo. Nešto se ministar pravdao da nisamo dobili predujme za neke projekte, ali "šture" podatke koje su mi neki forumaši prezentirali govore od toga da za ovaj novac koji damo dobijemo 10%. Ali u to su uključeni i projekti tipa.... "promatranje ugroženih ptica selica u močvarnom području.... " (karikiram) ali svi projekti, ne samo gospodarski.
Old 10.02.2014., 00:46   #6
Na riječkoj TV gostvao riječki župan Komadina i pita ga ovaj da li je SDP socijaldemokratska stranka ili brani interese krupnog kapitala, pa je i sam Komadina priznao, kako smo uvjetovani zakonima EU-a koji u biti donosi samo zakone u korist kapitala, a protiv radničkih prava... dobro neki će reći da se naši političari vade na EU, ali taman da imamo i prvoklasnu vladu EU je EU.

Zapravo sam to i govorio prije ulaska u EU, da bi možda uopće bio suzdržan glede EU, to bi uvjetovao prvoklasnim i nepotkupljivim političarima, a svi znamo da su naši političari em nesposobni i što je još gore potkupljivi.
Old 10.02.2014., 00:49   #7
Quote:
Srdjan92 kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati našim političarima, onda smo za svaki euro dobili tri, po jako gruboj računici ako smo mi uplatili članarinu od 5 milijardi od EU-a smo dobili 15 milijardi ako oduzmemo ono što smo uplatili, dobili smo 10 milijardi kuna čistog

A zašto ne vjerovati političarima, narod ih izabrao ne bi da lažu
Old 10.02.2014., 20:25   #8
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati našim političarima, onda smo za svaki euro dobili tri, po jako gruboj računici ako smo mi uplatili članarinu od 5 milijardi od EU-a smo dobili 15 milijardi ako oduzmemo ono što smo uplatili, dobili smo 10 milijardi kuna čistog

U onom clanku navode da su ukupni troskovi uclanjivanja i clanstva u prosloj godini trebali iznositi oko 9 miljardi kuna,znaci da smo po nasim politicarima od EU fondova trebali isisati trostruku korist,odnosno oko 27.000.000.000 kuna.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 20:26   #9
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Pa koliko sam shvatio jako malo. Nešto se ministar pravdao da nisamo dobili predujme za neke projekte, ali "šture" podatke koje su mi neki forumaši prezentirali govore od toga da za ovaj novac koji damo dobijemo 10%. Ali u to su uključeni i projekti tipa.... "promatranje ugroženih ptica selica u močvarnom području.... " (karikiram) ali svi projekti, ne samo gospodarski.
Evo ti jedan primjer iz prakse. EK hoće i želi refundirati trošak od dva milijuna eura jednome ministarstvu koje bi trebalo dostaviti neke potvrde/izjave. To isto ministarstvo odnosno pomoćnici ministra nisu zainteresirani za refundaciju jer se sredstva ne uplaćuju direktno na račun tog ministarstva nego idu u državni proračnun.
Old 10.02.2014., 21:46   #10
Quote:
U onom clanku navode da su ukupni troskovi uclanjivanja i clanstva u prosloj godini trebali iznositi oko 9 miljardi kuna,znaci da smo po nasim politicarima od EU fondova trebali isisati trostruku korist,odnosno oko 27.000.000.000 kuna.
Ako pribrojimo odricanje od carine i ZERPA kaplo je i više
Old 11.02.2014., 14:32   #11
Quote:

Malo,EU daleka vam kuca bolje je meni bez tebe.
Srdjan92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 16:41   #12
Po riječima Ivane Maletić- Hrvatska je samo dobila novce iz predpristupnih fondova.
Iz ovih fondova koji su otvoreni nakon ulaska RH u EU - hrvatska nije dobila ni jedan jedini euro. Dobila je samo ono što bi dobila i da nije ušla u EU odnosno one poznate IPA-e i ostali fondovi.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 23:13   #13
Quote:
zamantana kaže: Pogledaj post
Evo ti jedan primjer iz prakse. EK hoće i želi refundirati trošak od dva milijuna eura jednome ministarstvu koje bi trebalo dostaviti neke potvrde/izjave. To isto ministarstvo odnosno pomoćnici ministra nisu zainteresirani za refundaciju jer se sredstva ne uplaćuju direktno na račun tog ministarstva nego idu u državni proračnun.
Jel tajna koje je to ministarstvo?
Old 01.03.2014., 12:30   #14
Lako je izracunati stetu hrvatske drzave u EU. Javni dug RH je krajem 2008,iznosio 99,5 miljardi kuna,danas iznosi 204 miljarde kuna. To znaci da se hrvatska drzava prosjecno godisnje zaduzuje preko 20 miljardi kuna,to je steta koju trpimo clanstvom u EU,s tim da iz godine u godinu su ta zaduzenja sve veca jer su i kamate vece. Cak bih rekao da ce ove godine dug narasti oko 30 miljardi kuna,jer treba uzeti u obzir i desetak miljardi troskova clanstva u EU,koje nije besplatno. Naime i lani nas je Linic zaduzio za oko 30 miljardi kuna.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 14:40   #15
Quote:
Lako je izracunati stetu hrvatske drzave u EU. Javni dug RH je krajem 2008,iznosio 99,5 miljardi kuna,danas iznosi 204 miljarde kuna. To znaci da se hrvatska drzava prosjecno godisnje zaduzuje preko 20 miljardi kuna,to je steta koju trpimo clanstvom u EU,s tim da iz godine u godinu su ta zaduzenja sve veca jer su i kamate vece. Cak bih rekao da ce ove godine dug narasti oko 30 miljardi kuna,jer treba uzeti u obzir i desetak miljardi troskova clanstva u EU,koje nije besplatno. Naime i lani nas je Linic zaduzio za oko 30 miljardi kuna.

Članovi EU smo 7 mjeseci. Mi smo u 2008g bili u EU, samo što to nismo znali?
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 19:09   #16
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Članovi EU smo 7 mjeseci. Mi smo u 2008g bili u EU, samo što to nismo znali?
Steta u pristupnoj fazi EU je bila u zadnjih 5 godina 100.000.000 kuna,znaci oko 20 miljardi godisnje. Od ulaska pa do danas jos preko 15 miljardi stete. Planira se oko 30 miljardi kuna stete godisnje kao clanica EU. Naravno da cemo mi i taj ambiciozan plan premasiti.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 20:11   #17
Quote:
Steta u pristupnoj fazi EU je bila u zadnjih 5 godina 100.000.000 kuna,znaci oko 20 miljardi godisnje. Od ulaska pa do danas jos preko 15 miljardi stete. Planira se oko 30 miljardi kuna stete godisnje kao clanica EU. Naravno da cemo mi i taj ambiciozan plan premasiti.
Najgore je to, što su političari jako dobro znali da se EU neće isplatiti hrvatskom narodu, ali jebiga, rade za strane interese, a narod su zaglupljivali onim jeftinim reklamama tipa tu pripadamo i sličnim sranjima.

Ovi što nas uveli u EU bi trebali biti suđeni za veleizdaju!
Old 21.03.2014., 04:27   #18
Quote:
Najgore je to, što su političari jako dobro znali da se EU neće isplatiti hrvatskom narodu, ali jebiga, rade za strane interese, a narod su zaglupljivali onim jeftinim reklamama tipa tu pripadamo i sličnim sranjima.

Ovi što nas uveli u EU bi trebali biti suđeni za veleizdaju!
Tocno,jako su dobro znali da hrvatske firme i obrtnici nisu bili spremni za ukidanje carina i ulazak EU,ali su srljali unutra na silu kako bi sebi osigurali mjesta u europarlamentu i brzo bogacenje legalnim putem.
Mi nismo nikako smijeli ukidati carine bar jos 10 do 20 godina dok nam gospodarstvo ne bude u potpunosti konkurentno. Sad smo gotovi,i mi,i nasa djeca,a vjerojatno i unuci,postajemo bijelo roblje u dugovima do grla.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 05:27   #19
"Hodamo po planu djavola zlog gazde..sja u tami draz tek nama znana..za korak smo paklu blizi svakog dana..srljamo bez straha kroz tmine sto bazde.." C.B. Ljudi moji, jos je lako kad nam otmu (kako je bilo kroz citavu povijest) , pa uvijek postoji nada da ce nesto biti vraceno.. Ali kad nas natjeraju da sve rasprodamo i to ucinimo..tada vise nema izlaza...preostaje nam samo nauciti se na okove koje ce nam robovlasnici "instalirati". Sve je jako dobro smisljeno, a covjecanstvo nije shvatilo da se kroz prijetnje nuklearnog rata skrece paznja s treceg svjetskog rata koji je odavno poceo, a cilj mu je potpuno unistenje srednje klase. Amerika i njena produzena ruka EU polako ali sigurno kroje globalni ekonomski kaos koji ce iznjedriti veliki broj drzava koje ce na koljenima jecati u dugovima...a kao takve ce morati pristajati na sve odredbe i naputke koje im se gurnu pod nos - pogotovo kad im se obeca da ce imaginarni dugovi biti smanjeni ako ucine to sta globalna elita od njih trazi.
Mahao is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 12:42   #20
nije samo da ide novac u EU, ode sva kvalitetna radna snaga.

Vec je 750 doktora napustilo Hrvatsku.
Ant0nella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.