Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vaš stav o pobačaju:
Osobno protiv, za kriminalizaciju (osim silovanja npr.) 71 10.55%
Osobno protiv, ali za pravo izbora drugih 108 16.05%
Osobno protiv, podupirem apsolutnu kriminalizaciju 60 8.92%
Osobno za, do određenog stadija trudnoće 260 38.63%
Osobno za, neovisno o stadiju trudnoće 79 11.74%
Ne postoji razlika fetusa i već rođenog djeteta 61 9.06%
Lijek je prevencija i edukacija, posebno mladih 168 24.96%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 673. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2014., 01:01   #21
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ponovno smo pozvani na razmišljanje o začetom životu: da li ga spasiti ili pobaciti?

Ljudsko razmišljanje na području života zaista je čudno, i nevjerojatno da ono što je očito (ženi je potrebno devet mjeseci da donese novi život na ovaj svijet) mnogima će biti povod da traže sve moguće razloge kako bi začeto dijete proglasili nakupinom stanica i time umirili svoju savjest pred očitim ubojstvom malenoga djeteta koje je pokušalo ostvariti svoje pravo na život. Ne radi se samo o pravima žena na vlastiti život već se mora govoriti i o pravima začetoga djeteta.
Ne može plod imati veća prava od žene koja ga nosi u prvih 10 tjedana njegova razvoja.
north wind is offline  
Old 09.06.2014., 01:09   #22
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Abortus je loša stvar, loše rješenje i iz zdravstvenog aspekta i psihološkog, ali da sam žena i da zatrudnim pa nema te osobe koja ima valjan argument i pravo meni narediti da moram u sebi nositi 9 mjeseci dijete koje nikako iz određenih razloga ne želim i onda roditi dijete koje nikako ne želim roditi i dati ga na posvanje i potom živjeti ostatak života s znanjem da je negdje u svijetu moje neželjeno dijete. Dakle, nema tu za ili protiv, sloboda pojedinca seže dotle ne ugrožava slobodu drugog pojedinca, a nametanje zakona da žena MORA roditi dijete ako zatrudni je daleko izvan te granice.

Kako je nama prof.dr.sc. Ivan Vinter, nekadašnji pročelink katedre za anatomiju na MEF-u Zagreb, jednom otprilike rekao da je protiv abortusa, ali je još više protiv njegove zabrane jer samo žena zna što će i zašto učiniti, a ako je odlučila abortirati to će učiniti na ovaj ili onaj način, a onda je bolje da to napravi liječnik u bolnici.
Naravno da da. Od dva zla treba birati manje.
north wind is offline  
Old 09.06.2014., 08:21   #23
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ne može plod imati veća prava od žene koja ga nosi u prvih 10 tjedana njegova razvoja.
A zašto plod naglo dobiva prava nakon te dobi? Je li to zato što mu se usadila svijest, ili nekog drugog praktičnog razloga? Što je odredilo granicu da danas ima, a sutra nema prava?
Crni_Jack is offline  
Old 09.06.2014., 21:46   #24
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
A zašto plod naglo dobiva prava nakon te dobi? Je li to zato što mu se usadila svijest, ili nekog drugog praktičnog razloga? Što je odredilo granicu da danas ima, a sutra nema prava?
Ne dobiva ništa "naglo". Pobačaj se može raditi i nakon 10 tj., pod određenim uvjetima, koje procjenjuje struka, ali je rizičniji za ženu u kasnijoj fazi. Uvijek se gleda učinak rizika, te štete i koristi za ženu i plod, što se procjenjuje od slučaja do slučaja. Prava inače fetus dobiva tek kad se rodi.
north wind is offline  
Old 09.06.2014., 23:14   #25
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Ponovno smo pozvani na razmišljanje o začetom životu: da li ga spasiti ili pobaciti?

Ljudsko razmišljanje na području života zaista je čudno, i nevjerojatno da ono što je očito (ženi je potrebno devet mjeseci da donese novi život na ovaj svijet) mnogima će biti povod da traže sve moguće razloge kako bi začeto dijete proglasili nakupinom stanica i time umirili svoju savjest pred očitim ubojstvom malenoga djeteta koje je pokušalo ostvariti svoje pravo na život. Ne radi se samo o pravima žena na vlastiti život već se mora govoriti i o pravima začetoga djeteta.
Ta nakupina stanica je potencijalno dijete, a ne dijete. Mislim da bi neki kriterij za određivanje granice bio razvoj živčanog sustava ili osjetila.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 10.06.2014., 08:20   #26
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ne dobiva ništa "naglo". Pobačaj se može raditi i nakon 10 tj., pod određenim uvjetima, koje procjenjuje struka, ali je rizičniji za ženu u kasnijoj fazi. Uvijek se gleda učinak rizika, te štete i koristi za ženu i plod, što se procjenjuje od slučaja do slučaja. Prava inače fetus dobiva tek kad se rodi.
Kako ne? Danas ga smiješ pobaciti, sutra ne. Ovo iznad desetog tjedna je, barem se nadam, krajnost. Istina je da fetus dobiva formalna prava tek rođenjem, ali gledati na majčinstvo i dijete samo na zakonsku formu nema nikakvog smisla.

Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Ta nakupina stanica je potencijalno dijete, a ne dijete. Mislim da bi neki kriterij za određivanje granice bio razvoj živčanog sustava ili osjetila.
A ja mislim da mnogim majkama ne bi bilo drago da im netko nazove dijete nakupinom stanica. Uostalom, i ti i ja smo upravo to, nakupine stanica.
Crni_Jack is offline  
Old 10.06.2014., 13:18   #27
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
A ja mislim da mnogim majkama ne bi bilo drago da im netko nazove dijete nakupinom stanica. Uostalom, i ti i ja smo upravo to, nakupine stanica.
Pa nisam ja kriv što imaju nerealna očekivanja i što nakupinama atoma/stanica pridaju neke vrijednosti...
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 10.06.2014., 17:37   #28
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Ne može plod imati veća prava od žene koja ga nosi u prvih 10 tjedana njegova razvoja.
Pravo na život i pravo oduzeti život?
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Pa nisam ja kriv što imaju nerealna očekivanja i što nakupinama atoma/stanica pridaju neke vrijednosti...
ne boj se ionako nitko ne uvažava tvoj komentar
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Old 10.06.2014., 19:23   #29
Kada prava nakupine stanica koja potencijalno može biti dijete, a tek onda čovjek, ima veća prava nego žena u kojoj ta nakupina parazitira?
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 10.06.2014., 19:43   #30
Gledam malo anketu i ne razumijem.
Neznam u kojem to edukativnom sadržaju se može naći naziv "nakupina stanica" za embrij/fetus. Ili da je trudnoća u biti paratiziranje "nakupine stanica"?
Može izvor?
lucco85 is offline  
Old 10.06.2014., 19:52   #31
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Kako ne? Danas ga smiješ pobaciti, sutra ne.
Nije točno da ne smiješ nikako, nego pod određenim uvjetima.. moraš ići na komisiju koja procjenjuje stanje od slučaja do slučaja.

Quote:
Ovo iznad desetog tjedna je, barem se nadam, krajnost.
Nije nikakva "krajnost", ako postoje određeni razlozi.

Quote:
Istina je da fetus dobiva formalna prava tek rođenjem, ali gledati na majčinstvo i dijete samo na zakonsku formu nema nikakvog smisla.
Itekako ima smisla gledati na zakon, ako se govori o pravima i traže se prava.

Quote:
A ja mislim da mnogim majkama ne bi bilo drago da im netko nazove dijete nakupinom stanica. Uostalom, i ti i ja smo upravo to, nakupine stanica.
Drago ili ne, u početku je to tako... stanice se počinju dijeliti i jako ih je malo, pa sve više... Za mene tu nema ništa uvredljivo i ne mogu shvatiti da za nekoga ima.
north wind is offline  
Old 10.06.2014., 19:54   #32
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Pravo na život i pravo oduzeti život?
To se zove pobačaj... i da, žena koja nosi plod ima pravo odlučiti o tom životu u svojoj utrobi prvih 10 tjedana trudnoće. I to s punim pravom, a tako treba i biti.
north wind is offline  
Old 11.06.2014., 00:38   #33
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
To se zove pobačaj... i da, žena koja nosi plod ima pravo odlučiti o tom životu u svojoj utrobi prvih 10 tjedana trudnoće. I to s punim pravom, a tako treba i biti.
Na osnovu kog standarda zena koja nosi plod ima pravo odluciti o tom zivotu?
Na osnovu kog standarda to tako treba i biti?
wlof is offline  
Old 11.06.2014., 00:53   #34
Na osnovi čega treba ženi oduzeti pravo da se riješi tog privremenog parazita koji može postati dijete?
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 11.06.2014., 00:57   #35
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Na osnovi čega treba ženi oduzeti pravo da se riješi tog privremenog parazita koji može postati dijete?
Koje pravo joj se oduzima?
Kako je to parazit?
Sta je "dete" ? Kada i kako se postaje dete?
wlof is offline  
Old 11.06.2014., 01:03   #36
Otkud tebi pravo da ograničavaš tuđa prava?

Ta nakupna stanica koja se pretvara u dijete je parazit.

Mislim da je dosta teško odrediti granicu za klasifikaciju, ja bih uzeo nešto tipa razvijenost živčanog sustava.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 11.06.2014., 01:04   #37
Quote:
wlof kaže: Pogledaj post
Na osnovu kog standarda zena koja nosi plod ima pravo odluciti o tom zivotu?
Na osnovu kog standarda to tako treba i biti?
Na temelju vlastog uloga, jer je ona ta koja daje cijelu sebe, svoje zdravlje i svoje resurse za taj plod. Njezin ulog je ona sama, pa prema tom ulogu i odlučuje.
A pritom snosi i sve rizike trudnoće, naravno, koje nitko drugi ne snosi, uključujući i moguće fatalne ishode.
north wind is offline  
Old 11.06.2014., 01:10   #38
Quote:
CelMar kaže: Pogledaj post
Otkud tebi pravo da ograničavaš tuđa prava?

Ta nakupna stanica koja se pretvara u dijete je parazit.

Mislim da je dosta teško odrediti granicu za klasifikaciju, ja bih uzeo nešto tipa razvijenost živčanog sustava.
Nsi odgovorio na pitanje, nego si meni postavio pitanje.
Kako to moze da bude parazit? To je prirodni proces reprodukcije organizma.
Parazit je nesto sasvim drugo.

Sto bi znacilo po tvom tipu, ta "nakupna stanica" je dete od 5. nedelje jer tada pocinje da se razvija zivcani sistem.
A kao drugo, ko si ti da odredjujes kada je neko dete? Na osnovu kog standarda to odredjujes?
wlof is offline  
Old 11.06.2014., 01:19   #39
Što fali protupitanju?

Zato jer djeluje kao parazit, domaćin (žena) nema koristi od te nakupine stanica.

Mislio sam na višu moždanu aktivnost, a ne na pojavu ganglija i osnovnih aktivnosti... (nisam rekao da je granica kada počinje, ne izvrći riječi)
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 11.06.2014., 01:21   #40
Pitanje nije tako crno i bijelo. Moze se podijeliti na 3 smijera: Odgovornost, Filozofija i Znanost. 1. O odgovornosti znamo sve, ako dvoje ljudi dobrovoljno imaju normalan odnos, ako je sve normalno sa plodom, nije odgovorno napraviti abortus. 2. Ako dvoje ljudi imaju odnos i plod nije zdrav, zbog cega bi bog nesto takvo dozvolio? 3. Trenutak zaceca ne cini zivo bice, ako cemo ici po takvoj znanstvenoj logici, tisuce pobacaja dnevno se događaju bez ikakve namjere...jer tisuce jajnih stanica ne dospije u maternicu.
Lostgeneration is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.