Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li pristupanje Republike Hrvatske u Višegradski savez?
Podržavam 102 87.18%
Protivim se 12 10.26%
Nemam mišljenje 3 2.56%
Glasovatelji: 117. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2014., 19:40   #21
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za tebe, što BIH Hrvati mislite o sevdahu ? Smatrate li ga svojim ili ostavštinom turskog okupatora ?
Ako može, ja koji sam (skoro) doktorirao sevdah u 30-tak godina aktivnog jazzy "sevdahisanja", da odradim prvo jednu "turu" , pa da ti kažem da to dvoje boldanoga ima neusporedivo manje poveznice nego Split & sevdah. A, ova sevdalinka (da, i to je sevdalinka, a ne ono što ti misliš) ima poveznice sa Turcima isto kao i dvojica najplodnijih sevdahlija, Jozo Penava i Aleksa Šantić. Ako ti bilo kakva dodatna informacija o sevdahu treba, tu sam.
Old 05.08.2014., 19:50   #22
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Radi realnije slike, a zbog jednog dijela tvog pisanja (koji ozbiljno "žulja" HR puk), mislim da je u redu da se kažu neki fakti, za koje sam skoro siguran da ih barem 75% naših ljudi uopće nije svjesno, pa razmišljanja o VS u civilizacijskom kontekstu imaju pogrešno "posložena". Naglasak je na prvom HR susjedu, a i slijedećem najbližem unutar VS.
To si napisao vjerojatno iz razloga što ne znaš "realno stanje na terenu" jedine članice VS koja graniči sa Hrvatskom , a to je 1001% kontradiktorno tezi da je glavni cilj Hrvatske "otklon" od "istoka". Očuvanje istih vrijednosti unutar VS je i fakt koji je izuzetno "rastezljiv" jer jedna statistika govori o 750.000, a ja, na licu mjesta, sam 99% ubjeđen da je bliže ovom broju. Da ne budem pogrešno shvaćen, meni to nikada nije, a niti mi danas smeta. Dapače, "luđe" je živjeti. Karta gustoće naseljenosti.
Vezano za ovu temu iz linkova, a znajući "default" HR percepciju o tom narodu, naglašavam da je u HU 2/3 tog naroda u full-u socijaliziran, kao i to da postoje i "bijeli" Romi. I za Orbana se "šuška" (i osporava) da je "koktel" bijelog Roma i Židovke. (prvi pasus u linku u podnaslovu Származás).
U medijima po svim pitanjima imaju ISTOVJETAN tretman kao svi.
Maleni
Svjetski poznati stari "vukovi", akademski svi "potkovani".
"Salatica" od "dna" pa do "vrha". Ovdje je "spojeno, nespojivo": ZG studio, a u njemu ovo
Željenom "otklonu" od "istočnjaštva" prilažem video. Vrlo bitno ga je (po)gledati. Šta pričaju svima će biti jasno iako ne razumiju jezik. Jedan od "specijalaca" je na vrhu krova stavio mercedeov znak.
Pitanje je da li su Hrvati mentalno spremni, "zreli", "sposobni" za takvo "ozračje", jer defacto i ono jeste sastavni dio vrijednosti VS-a. Ne samo u HU, nego i SK. Za CS i PL ne znam.
Duuuboko se nadam da ne misliš u USA kontekstu o "izuzetnosti"
"otklon" od "istočnjaštva"?!?
Jesi bio ti na Baniji možda u zadnje vrijeme? Jebeš Rumunjsku.
Old 05.08.2014., 20:47   #23
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
po meni treba vidjeti kakvi su odnosi tog saveza s njemcima. poljaci i donekle česi imaju često averziju prema njemcima, u tom slulčaju hrvatska tu ne treba biti, ili biti kao korektiv.

njemačka je naš strateški partner, i to ne smije biti žrtvovano.
Teško da će Hrvati ikad imati averziju prema Njemcima, ali pozicija u Višegradu mjenja sliku dramatično. Naime, više mi ne odlazimo moliti milost u Berlin i tražiti da budemo partner, nego će se Njemci morati potruditi malko oko partnerstva ukoliko preko nas žele imati utjecaj u Višegradskoj skupini.

Možda nam onda prestanu slati lopovske tvrtke i managere koji dolaze krasti ovdje, kao i održavati i uzgajati UDBA-ške poltrončiće (Mudrinić, Tomašković...) u tvrtkama u njihovom vlasništvu.

Kad se pogleda T-com i BLB (Hypo banka) - dragi Njemci, dosta je bilo! Sad dođite s prijedlozima za suradnju pa ćemo vidjeti kako se možemo dogovoriti.
Old 05.08.2014., 21:30   #24
Pa to nam je prirodno okruženje. Naša regija je srednja Europa, Mađarska, Austrija, Slovenija, Češka ...
Istini za volju nije da nam Orban treba biti neki uzor, ali prirodno okruženje nam je srednja Europa.
Old 05.08.2014., 23:03   #25
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post
Ajmo se ostaviti balkana, tema je sasvim nešto drugo. Jebe mi se za balkan.
U svjetlu današnjeg pada istrošenog MiG 21
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...madarskoj.html

http://www.defender.hr/republika-hrv...ripen-zone.php

http://www.defender.hr/republika-hrv...-avijaciji.php

Quote:
S druge strane, kad je u pitanju borbeno zrakoplovstvo, više se ne skriva ideja o mogućnosti zajedničkog projekta nadzora zračnog prostora sa Mađarskom, Češkom, a najnovija vijest govori i sa Slovačkom, jer su ministri obrana ovih zemalja prije nekoliko dana imali zajednički sastanak sa švedskim dužnosnicima zbog mogućnosti korištenja borbenih aviona Gripen. Projekt u kojem bi sa spomenutim zemljama sudjelovala i Hrvatska, prvi je put predstavljen upravo na našem portalu Defender.hr.

Osim toga, Češka, Mađarska, Slovačka i Hrvatska pripadaju zajedničkom bloku zračnog prostora (FAB CE) u sklopu projekta Single European Sky.

FAB CE (Functional Airspace Block Central European) je u fazi implementacije što znači da će se dijeliti civilni tehnološki i ljudski resursi u zrakoplovstvu. To nije nevažno, jer se itekako vode razgovori izmedu NATO saveza i EUROCONTROL-a o korištenju zračnog prostora nad Europom u sklopu Single European Sky.

Hrvatska bi zajedno sa Češkom, Mađarskom i Slovačkom dijelila isti tip zrakoplova, zračne baze bi bile primjerene istom tipu zrakoplova, pa bi tako i logistika bila racionalnija i isplativija.

Usto, ne treba zaboraviti kako su podaci za 2012., a tiču se troškova korištenja borbenog zrakoplova Gripen vrlo jasni, 4700 USD uključivo gorivo, pretpoletni pregled, te održavanje zrakoplova u prvom stupnju uključivo s troškovima osoblja. Svi drugi zrakoplovi su iznad toga, pa tako F-16 košta 7000 USD, Rafale je 16500 USD, a Eurofighter 18000 USD. Podatke je objavila ugledna međunarodna grupacija koja se dugi niz godina bavi obrambenim pitanjima, pa nema razloga sumnjati u njihovu ispravnost.

Potvrda da je Hrvatska spremna objeručke prihvatiti ovakav projekt je i skori dolazak čeških aviona za obuku L-39 u zračnu bazu Zemunik kod Zadra u sklopu NATO-ovog programa Smart Defence. Na njima će se kao prijelaznom avionu osposobljavati i hrvatski vojni piloti prije nego polete sa nadzvučnim presretačima. Upravo sa L-39 češki piloti prelaze na Gripen što je znakovita informacija u svijetlu spomenute inicijative.
Nije sreća imat zajedničku obranu s drugim zemljama, ali u opciji HRZ bez borbenog zrakoplovstva ili u ovom srednjoeuropskom aranžmanu - bolje ovo drugo.

RH bez zračne borbene komponente bila bi najveća NATO članica bez svojeg zrakoplovstva i to još na rubnom prostoru NATO saveza i EU.

Zadnje uređivanje Samwell Tarly : 05.08.2014. at 23:08.
Samwell Tarly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:25   #26
Slijedeći koji spomene Balkan ima karton za trolanje.

PL
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:38   #27
Za nadati se je da će pad HRZ 121 ubrzati MORH u smjeru povezivanja s kolegama u Češkoj, Mađarskoj i Slovačkoj (vijest od 28.7. je da će i Slovaci zamijeniti svoje stare MiG 29 za švedski Gripen kojeg prethodno imaju Česi i Mađari) u smislu smart defence koncepta zaštite zračnog prostora.
Ako je to jedini brzi način da Hrvatska zadrži nadzvučno vojno zrakoplovstvo - onda ga treba razmotrit.
Poljska nije dio priče jer je opremljena s F-16, a i teško da bi ulazila u ovakve multinacionalne aranžmane, prevelika je za to.

Nije uopće nevezano uz temu kako se može činit jer ovakva obrambena uvezivanja za sobom donose i politička.
U kontekstu USA projekta energetske osovine Baltik-Jadran ovo opet dobija na težini.

Jedino što je šteta jest to da je HR izgubila prvu godinu članstva u EU a da se nije značajnije približila zemljama Višegrada jer nažalost državnu politiku kroje ljudi kojima je pogled usmjeren u suprotnom pravcu. Pogrešnom.

Ako Amerikanci zaista planiraju spomenuti plinski pravac - ili će isti ljudi promjenit smjer gledanja ili će doć novi ljudi koji taj smjer gledanja već imaju.
Jednostavno.
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:57   #28
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post

Ako Amerikanci zaista planiraju spomenuti plinski pravac - ili će isti ljudi promjenit smjer gledanja ili će doć novi ljudi koji taj smjer gledanja već imaju.
Jednostavno.
A mjenjaju smjer, tj. prilagođavaju se jer kuže ovo što ti govoriš.

Quote:
"U našoj energetskoj strategiji, Južni tok nije od pretjeranog značenja. Naša energetska strategija uglavnom se zasniva na tri točke - LNG terminalu na Krku, istraživanju i iskorištavanju rezervi plina u Jadranu te Jadransko-jonskom plinovodu, koji bi bio odvojak transjadranskog plinovoda. To su naše tri ključne točke", rekla je ministrica Pusić.
Quote:
Upitan je li s ruskim Gazpromom dogovorena gradnja odvojka plinovoda Južni tok kroz Hrvatsku, Vrdoljak je odgovorio da je Hrvatska otvorila mogućnost gradnje ako za to postoji potreba. Naglasio je da danas plin koji Hrvatska uvozi, može vrlo lako biti uvezen postojećim pravcima iz Mađarske i Slovenije, ali ako se potrošnja poveća, investicijama u nove plinske termoelektrane i novu energetski intenzivnu industriju, tada bi izgradnja odvojka Južnog toka mogla imati smisla.

Međutim, to nije hrvatski prioritet jer Hrvatska nije na glavnoj trasi i nema zaradu od transporta tako da se odvojak “fizibilno” može graditi samo za nove potrošače, smatra Vrdoljak.
Quote:
Hrvatska može pomoći zajedno s drugima da se diverzificiraju izvori energije, rekao je hrvatski predsjednik, dodajući da je na sastanku spomenuo projekt LNG i izvore nafte i plina u Jadranu koji mogu pridonijeti energetskoj neovisnosti srednje i istočne Europe budući da je energetska sigurnost jedan od najvažnijih aspekata koji su ugroženi i to određenim monopolom koji Rusija ima na europskom tržištu.
Samo mislim da ameri neće riskirati i staviti tim ljudima najvažniji projekt u Europi u zadnjih 40-ak godina u ruke. Za 5,6 godina te face ćemo gledati samo u TV kalendaru, to je ono čemu se ja nadam i što priželjkujem.

@Samwell Tarly
Hvala na ovim podatcima, vrlo zanimljivo i vrlo ohrabrujuće. Ako uzmemo u obzir da je cilj do prije nekoliko godina bio maknuti nadzvučnu komponentu iz HRZ-a, onda je ovo projekt koji zadržava najvrijednije unutar HRZ-a, a to su piloti i sati leta. Izgraditi zrakoplovstvo je lako ako njih imaš, ali ako nemaš one koji znaju letjeti to je proces od 10 ili više godina. Ovako ostaju piloti i mehaničari, a avioni se uvijek mogu kupiti. Avioni su tu najmanja stavka i najmanji problem.

Zadnje uređivanje Pene79trator : 06.08.2014. at 00:38.
Pene79trator is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 00:58   #29
Hrvatska nema niti politiku niti ekonomiju. Koja je svrha Visegradskih i inih saveza? U EU-u smo, to je to. Ne vidim koja je korist od sto podjela.

Ovaj thread treba prebaciti na Alternativu, jer nema uporista u stvarnosti. To su sve mastarije sto bi bilo kad bi bilo i kad bi Hrvatska imala politiku i nesto konkretno radila. Mogao bi ja otvoriti i svoj thread: Hrvatska kao provincija Kine. Yee-ha.
Old 06.08.2014., 01:07   #30
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Pa to nam je prirodno okruženje. Naša regija je srednja Europa, Mađarska, Austrija, Slovenija, Češka ...
Istini za volju nije da nam Orban treba biti neki uzor, ali prirodno okruženje nam je srednja Europa.
Da samo što najveću granicu djeliš sa BiH, a granica sa Mađarskom je malo veća od one sa Srbijom Jedino da ti i ekipa prenesete Hrvatsku i negdje je ugurate u srednju europu. Ili barem ZG i okolicu.

A kako si uspio spojit Hrvatsku sa Češkom, a pogotovo Austrijom ne znam

EDIT: Hrvatska nema što ponuditi Austriji npr. mislim ima ali su proizvodi RH zadnja rupa na sviralu Austrijancima.

Država treba gledati svoje interese, polazeći od toga, jedan veliki interes je ekonomija s obzirom da Hrvatska jedini trgovački suficit ima sa BiH, onda ne vidim potrebe o ovom maštanju o kulturnim krugovima kojim Hrvatska pripada, jer samo jedan dio Hrvatske pripada srednjoeuropskom krugu, nije 1991 jbt dan.

Zadnje uređivanje SinnFein : 06.08.2014. at 01:15.
SinnFein is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 09:06   #31
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Koja je svrha Visegradskih i inih saveza? U EU-u smo, to je to. Ne vidim koja je korist od sto podjela.
Korist je vrlo velika odkako je usvojen Lisabonski ugovor i ukinuto pravo veta svake članice na odluke koje nisu u skladu sa njenim nacionalnim interesima. Benelux je nastavio funkcionirati i u okviru EU-a, a Nordijski savez se uspostavio paralelno sa članstvima njenih zemalja u EU. Dakle da bi neka odluka prošla, ali i još više da bi se neku odluku moglo blokirati važno je biti u grupi članica na koju se možeš osloniti da će te u bitnim glasovanjima podržati - kao i da ćeš ti podržati članice te grupe.

Članstvo u Višegradskom savezu efektivno bi okončalo inicijativu Brdo-Brijuni koja je isto tako regionalna inicijativa u nastajanju - ali sa regijom koju Hrvatska ne želi, sa kojom ima traumatična iskustva i sa kojom bi nam bilo najbolje prekinuti sve kontakte za vijeke vijekova.

I u konačnici - ovo nije nikakva alternativa - ovo je dio paketa koji ide sa LNG terminalom i plinovodom do Poljske.

Quote:
SinnFein kaže: Pogledaj post

EDIT: Hrvatska nema što ponuditi Austriji npr. mislim ima ali su proizvodi RH zadnja rupa na sviralu Austrijancima.
Austrija nije članica Višegradske skupine - a članstvo ionako nema utjecaja na trgovinu koja je regulirana EU zakonodavstvom. Ono što Višegrad ima i može ponuditi Hrvatskoj je veća koordinacija/povezanost tijela javne vlasti i razmjena iskustva - recimo u povlačenju novca iz EU fondova. Prvotna svrha Višegrada upravo je to i bila - uzajamna pomoć zemalja članica u tranziciji na tržišno gospodarstvo i učlanjenju u EU. A danas na bolje iskorištavanje članstva u EU na korist članova saveza.

Što se odnosa prema BiH Hrvatima (Herceg-Bosni) tiče - ja bi rekao da i njima političko umrežavanje sa zemljama Višegrada može samo pomoći. Treba samo biti malo kreativan u razmišljanju, bez da se puno priča

Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post
Za nadati se je da će pad HRZ 121 ubrzati MORH u smjeru povezivanja s kolegama u Češkoj, Mađarskoj i Slovačkoj (vijest od 28.7. je da će i Slovaci zamijeniti svoje stare MiG 29 za švedski Gripen kojeg prethodno imaju Česi i Mađari) u smislu smart defence koncepta zaštite zračnog prostora.
Ako je to jedini brzi način da Hrvatska zadrži nadzvučno vojno zrakoplovstvo - onda ga treba razmotrit.
Poljska nije dio priče jer je opremljena s F-16, a i teško da bi ulazila u ovakve multinacionalne aranžmane, prevelika je za to.
I ne samo u vojnom zrakoplovstvu - prostor za suradnju postoji i u civilnom zrakoplovstvu. Ni Mađarska ni Slovačka nemaju svoga nacionalnog mrežnog avio-prijevoznika. Malev je bankrotirao pred dvije godine, a Slovačka ga nikada nije ni imala. CSA i Croatia funkcioniraju ali na zadnjim nogama - jačanje uloge Višegrada i hrvatsko učlanjenje otvara fantastičnu priliku za spajanje češke i hrvatske avio-kompanije i njeno re-organiziranje ili po modelu SAS-a (skandinavskog regionalnog avio-prijevoznika) ili po modelu AirFrance/KLM (spajanje u jednu kompaniju sa dva nacionalna brenda) i njihovo pokrivanje cijelog prostora Višegradskog saveza - a ne vidim nekih velikih prepreka da se u taj projekt ne uključi i poljski LOT jer je trenutno jedini koji održava vlastite interkontinentalne linije od kompanija iz zemalja Višegrada.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 10:28   #32
Zbližavanje srednjoevropskih zemalja se apriorno čini kao izvrsna ideja.

Međutim, neke mi stvari izrazito smetaju:

Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Nakon te prve faze, odnosno sa ulaskom četiriju država (po raspadu Čehoslovačke) u EU, Višegrad se približava Velikoj Britaniji - postaje projekt kojemu je London i zaštitnik i najvažniji politički konzultant.

sva je prilika da će infrastrukturu Višegradskog saveza nakon Britanaca preuzeti Sjedinjene Američke Države, a koje imaju viziju potaknuti izgradnju zasebne i distinktne ekonomske baze za funkcioniranje saveza - gdje bi projekt plinovoda za ukapljeni plin Jadran-Baltik koji bi u cijelosti prolazio teritorijem sadašnjih članica Saveza i Hrvatske bio temelj te ekonomske distinktosti a koja bi onda podignula kako važnost tako i utjecaj Saveza na jednu kvalitativno sasvim novu razinu.
Ako bi višegradska skupina služila osmišljavanju i realiziranju srednjoevropskih vlastitih interesa, onda sve pet.

Međutim ako se radi o transmisiji i trojanskom konju Američkih interesa u EU, posebno ako protiv nekog drugog, onda ne.

Netko će reći da sam previše pesimističan.

Možda se nešto što počne kao udruga govnara, sluga Anglosaksonaca, doista s vremenom razvije u nešto što ima vlastito "Ja"... Možda im izrastu vlastita muda...

Ne bih se kladio u to, ali nikad ne reci nikad...
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 12:03   #33
Quote:
Korist je vrlo velika odkako je usvojen Lisabonski ugovor i ukinuto pravo veta svake članice na odluke koje nisu u skladu sa njenim nacionalnim interesima. Benelux je nastavio funkcionirati i u okviru EU-a, a Nordijski savez se uspostavio paralelno sa članstvima njenih zemalja u EU. Dakle da bi neka odluka prošla, ali i još više da bi se neku odluku moglo blokirati važno je biti u grupi članica na koju se možeš osloniti da će te u bitnim glasovanjima podržati - kao i da ćeš ti podržati članice te grupe.

Članstvo u Višegradskom savezu efektivno bi okončalo inicijativu Brdo-Brijuni koja je isto tako regionalna inicijativa u nastajanju - ali sa regijom koju Hrvatska ne želi, sa kojom ima traumatična iskustva i sa kojom bi nam bilo najbolje prekinuti sve kontakte za vijeke vijekova.

I u konačnici - ovo nije nikakva alternativa - ovo je dio paketa koji ide sa LNG terminalom i plinovodom do Poljske.
Hvala na pojasnjenju ali svejedno mislim da ovakve teme spadaju u Alternativu s obzirom da Hrvatska nema niti politiku niti ekonomiju, a niti zeli ikakvu samostalnost u tom smislu. Clanstvo Hrvatske u nekakvoj Visegradskoj skupini bi znacilo da Hrvatska ima neke svoje interese koje zeli progurati, a ja takvo nesto nisam vidio zadnjih 15 godina (osim slucaja izrucenja Perkovica).

Hrvati jednostavno nisu u tom mindframeu. Bolje da otvoris temu koja glasi: "Whose bitc* do you want Croats to be?", sa ponudjenim opcijama tipa Engleska, Njemacka, Amerika..
Old 06.08.2014., 12:22   #34
Quote:
Clanstvo Hrvatske u nekakvoj Visegradskoj skupini bi znacilo da Hrvatska ima neke svoje interese koje zeli progurati, a ja takvo nesto nisam vidio zadnjih 15 godina (osim slucaja izrucenja Perkovica).
Sa ovim se teško ne složiti

Ali, eto, ja igram loto - dakle vjerujem u nadu, a Pene79trator je očigledno idealist - pa zašto ne? Čuda se događaju
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 12:40   #35
Quote:
Hvala na pojasnjenju ali svejedno mislim da ovakve teme spadaju u Alternativu s obzirom da Hrvatska nema niti politiku niti ekonomiju, a niti zeli ikakvu samostalnost u tom smislu. Clanstvo Hrvatske u nekakvoj Visegradskoj skupini bi znacilo da Hrvatska ima neke svoje interese koje zeli progurati, a ja takvo nesto nisam vidio zadnjih 15 godina (osim slucaja izrucenja Perkovica).

Hrvati jednostavno nisu u tom mindframeu. Bolje da otvoris temu koja glasi: "Whose bitc* do you want Croats to be?", sa ponudjenim opcijama tipa Engleska, Njemacka, Amerika..
ovo ne da zvuci krajnje pesimisticki i negativno nego je pretpostavljam napisano sa ciljem ponizenja Hrvatske drzave. njenog obezvrijedjanja??

(jer jedno je konstruktivna kritika glede odluka nekih politicara, a sasvim drugo obezvrijedjivati hrvatsku drzavu - nesto na sto su Hrvati ponosni i dicni.)

ali na stanu lose zapakirane 'floskule'; mozda bolje provjeriti crno - na bijelo cinjenice ili stanje stvari kod drugih susjednih tranzicijskih drzava VS-a -- pa recimo jedna od cinjenica i prvo sto mi pada na pamet bi bila Slovacka koja je kako se navodi pri kraju tranzicije iz planske ekonomije u moderno trzisno gospodarstvo.

onda Madjarska koja sve vise jaca saveznistvo sa Velikom Britanijom i sve vise postaje relevantan 'player' na europskoj sceni, Poljska - wow... nista manje nego drzava koja je dozivjela najbrzi i zapravo najnevjerojatniji ekonomski napredak odkada su u tom Savezu etc etc.

sto tocno Hrvatska ima za izgubiti?

pa tesko ista, netko ce reci osim mozda to da 'kriticari' drzave nece bas biti happy sto se RH odlucila okrenuti kulturolskom okruzju Srednje Europe umjesto eto da se i dalje vucaraju u talogu sa ostatkom disfunkcionalnog Balkana jel. iz sve to iz mozebitne 'sentimentalnosti' dok cupaju kosu uz ono famozno- ko nas bre zavadi? da, fakat jak razlog.

Zadnje uređivanje Grazia : 06.08.2014. at 13:01.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 12:52   #36
Da se nadopunim: Ja vjerujem u nadu i sreću, Pene79trator je idealist - a Grazia je jedina racionalna među nama, dakle ona koja naše idealizme i dobre nade stvalja u realne okvire.

Pobjednički tim
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:00   #37
Quote:

Quote:
Clanstvo Hrvatske u nekakvoj Visegradskoj skupini bi znacilo da Hrvatska ima neke svoje interese koje zeli progurati, a ja takvo nesto nisam vidio zadnjih 15 godina (osim slucaja izrucenja Perkovica).
Sa ovim se teško ne složiti
kako mislis? pa tek su se uclanili u EU ima godina dana. jos su 'frishki' - ima vremena za dokazivanje.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:10   #38
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
kako mislis? pa tek su se uclanili u EU ima godina dana. jos su 'frishki' - ima vremena za dokazivanje.
Naravno da ima, ali stvarno se sve mora mijenjati - a ja bi rekao i kompletni diplomatski kadar - koji jednostavno nije školovan u konfrotacijskom duhu.

A EU nije nikakav klub za dogovaranje nego arena u koju se ulazi sa isukanim šakama i u kojoj se moraš znati dobro pomlatiti da uzmeš ono što želiš i da to isto ne dopustiš da dobije netko drugi tko to također želi.

Mislim da HR diplomacija uopće nema ljude koji bi imali nužni psihološki profil za takav opći stav i još bili školovani diplomati.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 13:14   #39
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post

sto tocno Hrvatska ima za izgubiti?
Neposredni gubitak možda nije očit, ali ako se kod V.S. radi o USA trojanskom konju unutar EU, onda Hrvatska kroz EU ima za izgubiti ono što Evropa ima za izgubiti...

E sad, što bi to moglo biti...?
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 14:05   #40
Quote:
Da se nadopunim: Ja vjerujem u nadu i sreću, Pene79trator je idealist - a Grazia je jedina racionalna među nama, dakle ona koja naše idealizme i dobre nade stvalja u realne okvire.
Emocionalnost nije racionalnost:

Quote:
Grazia kaže:
vo ne da zvuci krajnje pesimisticki i negativno nego je pretpostavljam napisano sa ciljem ponizenja Hrvatske drzave. njenog obezvrijedjanja??

(jer jedno je konstruktivna kritika glede odluka nekih politicara, a sasvim drugo obezvrijedjivati hrvatsku drzavu - nesto na sto su Hrvati ponosni i dicni.)
Kao sto vidis Powerlock, cista emocionalnost: "ponos, dika, ponizenje, obezvrijedjivanje". Sve je to na "Mi Hrvati" razini, i to onoj hercegovackoj razini gdje je Hrvat-stranac veci od samog Hrvata i cim si vise na periferiji vise pricas o hrvatstvu. Ona kaze da je moje misljenje pesimisticko - i ono to uistinu jeste, i da je negativno, i to takodjer jeste. Ali je to istovremeno realan, objektivan, i neemocionalan prikaz stanja. Ona to tako ne shvaca nego je njoj to automatski 'pokusaj ponizenja drzave', a to se ne smije jer, racionalan argument: 'Hrvati su ponosni na svoju drzavu'. Meni je to skroz nebitan faktor, i uopce me ne zanima ako povrijedim osjecaje ponosnih Hrvata. Nemaju na sto biti ponosni, pa neka ne umisljaju i emocionaliziraju. Treba ih biti sram s obzirom na drzvu u kojoj zive, kao sto je mene osobno sram, i uvijek izbjegavam online govoriti drugima odakle sam. Moj mozak si isto tako ne moze priustiti da racionalira po sistemu "politicari su iskljucivi krivci, a ponosni hrvatski narod je najbolji na svijetu".

Nego, zanimljiva mi je jedna pojava. Kako to da od silnog ponosnog hrvatstva nismo od Tudjama dobili nijednog politicara/stranku na vlasti koja bi bila pro-hrvatska? Sigurno da su strane sile tu imale svoje prste i financirale i gurale svoje opcije, ali nekako mi to objasnjenje nije sasvim zadovoljavajuce. Thompson moze okupiti 100,000 ljudi u nekom selu i diciti se hrvatstvom, a kad odu doma ti isti ljudi glasaju za anti-hrvatske elemente koji su nekim cudom na vrhu svih popularnijih stranaka. Kako je moguce da od silnih demokratskih politickih opcija manje od 1% ima ikakve pro-hrvatske programe? Ili cak ima ikakve programe?

No, da se vratim na Visegradsku skupinu. Sama ideja je smislena, naravno. Ukoliko se Hrvatska udruzi s jacima, bit ce u podredjenom polozaju (zbog toga i postoje carine kao ekonomska zastita od ekonomski jacih drzava, dok jaca drzava preferira free trade). Ukoliko se druzi sa jednakima, bolje ce proci. Ali ima jedan mali problem ovdje a to je Poljska. Drzava koja je politicki odana SADu (no dobro, to je i Hrvatska) pa ce tako cijela skupina biti paralizirana. A drugo, Poljska ima vise stanovnika od svih drugih drzava te skupine zajedno - sto bi takodjer mogao biti problem. Sve ostale drzave su "prirodne" za Hrvatsku i s njima nemamo nikakvih problema. Medjutim, ja svejedno mislim da su takve inicijative bezveze. Hrvatska je izgubila samostalnost ulaskom u EU i to je to. Sve sto moze dobiti od ovakvih inicijativa su tricarije. Kakvu korist Hrvatska moze dobiti od ukupnog clanstva u Visegradskoj skupini a da je to profitabilnije od ZERPa od kojeg smo odustali?

Meni to lici na igru u pjescaniku. Izgubili smo politicku i vojnu samostalnost, izgubili smo ekonomsku samostalnost, ali mozemo birati s kojom cemo se djecom igrati u pijesku dok odrasli vode i politiku i vojsku i financije.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.