Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li pristupanje Republike Hrvatske u Višegradski savez?
Podržavam 102 87.18%
Protivim se 12 10.26%
Nemam mišljenje 3 2.56%
Glasovatelji: 117. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2014., 15:23   #41
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Zbližavanje srednjoevropskih zemalja se apriorno čini kao izvrsna ideja.

Međutim, neke mi stvari izrazito smetaju:

Ako bi višegradska skupina služila osmišljavanju i realiziranju srednjoevropskih vlastitih interesa, onda sve pet.

Međutim ako se radi o transmisiji i trojanskom konju Američkih interesa u EU, posebno ako protiv nekog drugog, onda ne.

Netko će reći da sam previše pesimističan.

Možda se nešto što počne kao udruga govnara, sluga Anglosaksonaca, doista s vremenom razvije u nešto što ima vlastito "Ja"... Možda im izrastu vlastita muda...

Ne bih se kladio u to, ali nikad ne reci nikad...
ja bi se složio s ovim: višegradski savez je trojanski konja britanaca i amerikanaca za razyebavanje EU.

ne treba nam kao takav. poljaci su mi previše slizani s britima i SAD, a oni su 60% tog saveza.

slovenija, austrija, njemačka- to je naše partnerstvo
Progressivism is more similar to fascism than it is communism. Progressives unlike communists don't support abolishing social classes, private property, or the state. Progressives like fascists just support more state control over the economy in a way that preserves private property and class society except that unlike fascists progressives also support liberalism.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 15:47   #42
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ja bi se složio s ovim: višegradski savez je trojanski konja britanaca i amerikanaca za razyebavanje EU.

ne treba nam kao takav. poljaci su mi previše slizani s britima i SAD, a oni su 60% tog saveza.
slovenija, austrija, njemačka- to je naše partnerstvo
zato jer tvoji osobni stavovi su otvoreno pro- Ruski.

posljedicno tome onda i zato jer postkomunisticke drzave VS-a u onom politickom smislu to ocito nisu.

nista od toga nije sluzbeni stav Republike Hrvatke ofc i to je ono o cemu je ovdje tema mislim...gdje HR nakon godisnjice clanstva u EU namjerava, ili po svim naznakama hoce, usmjeriti svoj fokus. vecina u anketi misle da su to zemlje Centralne Europe, a znakovito je mozda i to da nakon HR uclanjenja u EU tu ju je svrstala i EU takodjer - na mapi barem i regijonski.

Quote:
Meni je to skroz nebitan faktor, i uopce me ne zanima ako povrijedim osjecaje ponosnih Hrvata. Nemaju na sto biti ponosni, pa neka ne umisljaju i emocionaliziraju.

khmm.. how about: pobijedili rat takorekuc goloruki, onaj koji im je donio drzavnu suverenost i slobodu LOL ali dobro sad, nije tema pa mozda negdje drugdje o tome..o drzavi Hrvatskoj jel.

Zadnje uređivanje Grazia : 06.08.2014. at 16:24.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 16:09   #43
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Neposredni gubitak možda nije očit, ali ako se kod V.S. radi o USA trojanskom konju unutar EU, onda Hrvatska kroz EU ima za izgubiti ono što Evropa ima za izgubiti...

E sad, što bi to moglo biti...?
Ima jedna bitna odrednica koju zanemarujete. A ta je da je dosad strategija bila "oslabi i uvali u jugo/balkan/prosrpske asocijacije" i da je ona najnovijim geopolitičkim rasporedom postala irelevantna jer se njome nekoj drugoj zemlji daje puno veći interesni prostor na područiju Hrvatske koji jako može ugroziti interese SAD-a.

Došlo je do shifta, strategija se mjenja. A ajmo analizirati da li će se promjeniti na bolje ili gore.

Ok, u strategiji "oslabi i uvali" trebalo je razbijati konstruktivne elemente cijele strukture. Gospodarstvo - razbij i usitni da možeš kupovati i manipulirati preko svojih lokalnih igrača. Manjine - financiraj nekoliko ljudi iz manjina koji će pomalo razbijati koheziju i konstantno unositi nemir u društvo. Nije nepoznat pojam destabilizacije druge države preko svojih manjina, a ako imaš prijateljsku državu preko čijih manjina možeš destabilizirati državu koja ti je cilj, onda se trebaš samo malko poigrati. Za dožupana negdje u Hrvatskoj imenuj kuma čovjeka koji je predsjednik izbjeglih Srba (neformalne vlade RSK u izbjeglištvu), u najjačem simbolu stradanja stavi prosrpskog gradonačelnika (lopova koji krade lovu od socijale i to djece) koji će lagano rasturati sve i dizati tenzije kad treba.

Nadalje, oslabi vojsku, oslabi bilo kakav oblik državotvornosti, konstantnu udaraj u temelje državotvornog osjećaja. Ne daj im da obnove zrakoplovstvo, svedi ih na 6 kanadera i još neka premjer svake godine donosi odluku da nekoliko njih mora ići pomoći susjedima - besplatno.
Ekonomijom i dovođenjem ljudi u teške materijalne prilike konstantno stvaraj prijezir prema političarima, prokazuj one "domoljubne" kao izdajice, zgadi ljudima okus "domoljubnog" tako da i kad se pojavi neki koji ima iskrene namjere bude percipiran od većine kao samo još jedan lakrdijaš koji je došao uzeti sitne pare i izdati nas sve skupa.

Potakni ujedinjavanje tvrtki sa državom kojoj želiš uvaliti taj prostor, uništiš željeznice i onda kažeš da se trebaju spojiti sa srpskima, ujedni košarkašku ligu, nogometnu, lutriju, pošalji kriminalce da malko ubijaju pa onda kad proizvedeš dovoljno straha objasni ljudima da je jedini način da se protiv njih boriš zajednički policijski ured sa sjedištem u Beogradu. Jer ako kriminalci surađuju, moraju i policije.
Sve su to procesi koji su se odvijali i još uvijek se odvijaju u ovoj državi.

No...

Ajmo analizirati malko šta se počelo događati. Ukoliko bi se izgradio LNG, misliš da je "gazdama" u interesu imati lopine i kriminalce na vlasti koji prodaju sve čega se dočepaju za tri kune? Kad bi ti radio dovod plina u kuću bi li ga proveo preko susjedovog zemljišta ako je on narkoman koji će ti prodati cijevi i ventile kao sekundarne sirovine ili bi povukao plin preko susjeda kojem ćeš reći: susjede evo ja ću platiti, ali ajmo se dogovoriti da to bude nesmetano i da plin teče bez problema i da ćete mi vi braniti plinske cijevi od ludog Mate koji dođe rovati po dvorištima sa ašovčićem...
Dakle, potrebna je kompletno nova garnitura ljudi, ljudi na koje se možeš osloniti i koji će raditi u tvom interesu. I koji imaju malko i ideologije u priči i koje ne može svatko kupiti.
I kad imaš takve ljude, kad imaš ljude s kojima si se dogovorio oko jednog projekta i napravio stratešku točku, šta te spriječava da s njima dogovoriš i druge projekte?

E sad, da li ćemo biti nečija "kujica" kako vi to nazivate. Hoćemo! Birajte: Srpska, Njemačka, Britanska, Američka, Nizozemska... I birajte postotak, od 5% do 120%.

Da li možemo ne biti ničiji? Real politika i zdrav razum kaže da nema teoretske šanse, a sad mi vi samo kažite kako to praktično primjeniti.
A sad ajmo malko o Amerikancima. Oni imaju interese, a mi imamo iskustva s njima. Onda kad smo se potrudili i pokazali sposbnima nešto riješiti u njihovom interesu, oni su nam lijepo rekli: izvolite dečki, ali najviše u tjedan dana da je sve gotovo.

Završili smo u 72 sata stvar. I onda su rekli, ok, ajte malo i preko granice i dovedite to gdje nama odgovara. I odradili smo. I nije bilo sve kako smo željeli, malko su nam se interesi mimoišli, ali na kraju su nam vratili sve s oslobađanjem Gotovine. Onaj tko misli da je on pušten jer je dokazano nevin (nevin je, ali je to irelevantno) je jako naivan.
I eto, u dva poteza su nam amerikanci pustili da napravimo državu i u onom trenu kad je njeno stvaranje bilo najviše ugroženo su pomeli sve ono što je kamarila gradila preko 15 godina. Zamislite koji bi to vampirski bal bio da je presuda potvrđena? Ja niti ne mogu zamisliti. Već same najave gostiju u studiju HRT-a, emisije Pusića i ostalih nekoliko dana prije daju preview onoga što bi uslijedilo i to uvećano za faktor nekoliko stotina.
Jesmo li se mogli sami obraniti od napada Haga, od napada kriminalizacije stvaranja države, od napada kriminaliziranja samog postojanja želje da imamo državu? Mogli smo neku stvar, da ne kažem ku*ac...
Ali eto, Ameri su spasili stvar. I pričajte šta god hoćete, ali spasili su nekoliko puta stvari. Sjetite se ulaska u NATO i Slovenije koja je blokirala. Sjetite se ulaska u EU i blokade VB i Nizozemske. Čiji je ono buldožer to prokrčio?
E sad, Amerikanci imaju kujice i partnere. Mislim da bi mi mogli spadati u ovu zadnju kategoriju, a i argumentirat ću zašto to mislim.
Oni imaju neke dobre navike, a to je da guraju one za koje procjene da imaju potporu u narodu (ako su u skladu s njihovim interesima), jer za takve su sigurni da uvijek mogu dobiti podršku naroda na biralištima i ne moraju izvoditi puno obavještajnih i financijskih akcija da bi progurali njihove ideje. Jednostavno, takvi malo koštaju. Dakle, puno je lakše dovesti jednog suverenistu na vlast u Hrvatskoj koji će biti proamerički naklonjen i pustiti ga da dobiva lagano izbore i da se bavi lokalnim stvarčicama kako želi, a da u ključnim stvarima imaju sigurnost da će s njim moći provesti strateške projekte koji im trebaju ovdje, nego imati na vlasti antinarodnu vlast (kao sada) u koju su ulupane milijarde kako bi je se održalo, kako bi se razbilo one druge da ne budu prijetnja toj vlasti i kako bi se narodu nametale stvari koje on ne želi.

Mislim da se interesi Hrvatske (mislim na narod - većinu) i SAD-a u ovom trenutku poklapaju. Dakle, SAD-u treba jaka i stabilna država na ovom prostoru kako bi stvorila granicu prema istoku i širenju ruskog uticaja (pozivanje pričuve prvi put nakon jako puno godina i najave stvaranja tvrđe granice prema istoku). Trebaju im ljudi koji su odrasli u njihovom dvorištu, koji na neki način vole "American way of life" (Kolinda, Lozančić - mi smo valjda jedina zemlja na svijetu koja ima u obavještajnoj zajednici šefa koji ima dvojno državljanstvo ). Trebaju im ljudi koje poznaju osobno, s kojima su radili. Oni su ljudi biznisa i oni za svakog s kim su bili u doticaju imaju analizu nekakvog "human resourca" i znaju kome i koliko mogu vjerovati.

E sad, šta imaju od kujice na ovim prostorima? Ništa, samo još jednu zemlju u koju će susjedi upirati prstom i rugati se. A šta imaju od jakog partnera na ovim prostorima? Imaju zemlju koja će svima oko nas govoriti šta znači biti u interesnoj zoni SAD-a, imaju pandan onome što nudi Putin, pa odlučite šta ćete - biti narod koji je jak i snažan na svakom polju, po čijem nebu se kočopere Gripeni, čiji piloti su sretni, čije ceste su pune tereta, plinovod radi punom parom, čija se željeznica obnavlja, čije se dvije glavne luke pretvaraju u HUB-ove srednje Europe, čija mornarica suvereno plovi s galebovima koji u pauzi obilaska granice mažu lijepim čehinjama leđa...

Ili budite balkanci koji oduvijek jedva spajaju kraj s krajem i uvijek gledaju sa zavišću Putinove tajkune kako se bahate. I one iz Rusije i one domaće koji rade za njih.

To je prava bitka, za harts&minds ljudi na ovim prostorima. I kao polazna točka osvajanja, mislim da su Hrvati najbolji izbor. Pogledajmo samo Hrvate u Njemačkoj, Švicarskoj, SAD-u, Australiji, u Britaniji. To su ljudi koji mogu biti ugledni, koji mogu stvoriti svoje normalne živote i biti vrlo lako integrirani u zapadna društva. Zašto to ne napraviti sa cijelom državom ako predispozicije postoje?
Old 06.08.2014., 16:12   #44
I vezano za Hrvate u BiH i općenito BiH. BiH unutar sebe ima dio koji je isturena točka Rusije na ovim prostorima. Amerikanci je neće trpiti. Lekcije koje su naučili u dodiru s muslimanima po cijelom svijetu im govore da ih određene frakcije koriste kako bi došle u poziciju, ali čim dođu u poziciju - odbace ih i teraju neki svoj fanatizam koji je sam po sebi amerima neshvatljiv. To im se dogodilo u Pakistanu, sad u Siriju i Iraku, prije toga u još nekoliko prilika. Mislim da je njihova procjena kako im muslimani ne mogu biti oslonac kakav mogu biti Hrvati.

Stoga, Hrvati u BiH su idealna poluga s kojom se mogu promjeniti balansi. Posljednje naznake govore u tom smjeru da će se jačati Hrvati i njihov uticaj unutar same BiH i da će se njihovo državljastvo EU-a i NATO-a koristiti kako bi se demontirala RS i širio uticaj na istok. Neke naznake govore da se i muslimanski vjerski čelnici sve više miču od stvaranja jaza među muslimanima i Hrvatima i da počinju dolaziti ljudi koji su za suradnju i traženje zajedničkih interesa s Hrvatima.

E sad, kad se uzme u obzir položaj BiH i kad bi se ostvarilo ovo sve skupa što nagađam, koji je izbor BiH? Prikloniti se jakom susjedu i s njim stvoriti jake veze i nastojati što više iskoristiti svoj položaj, ili tražiti neku nerealnu islamsku državu ili neku varijantu koja nema uporište u onome što narod želi. (a narod će željeti lijep život)

Vrijeme nerealnih i guranja nerealnih političkih ideja je bojim se prošlo. Real politika govori u prilog tome da bi moglo biti jako drugačije. I nisam ja idealist kako PL kaže, nego takvo je realno stanje stvari i tako se stvari najjednostavnije mogu odigrati i sve ima uporište u logici. A najjači logički element je što to sve skupa jako, jako malo košta SAD, a dugoročno mogu profitirati enormno.

Da li ćemo ikad biti dovoljno samostalni? Iskreno mislim da ne. I iskreno od svih opcija mislim da je ova najbolja jer ćemo moći ostvariti veliku većinu svojih težnji kao narod i kao država, a da će nas to najmanje koštati. U svakoj drugoj varijanti po meni ćemo vrlo brzo izgubiti državnost. Pogotovo u njemačkoj viziji. Kome nije jasno zašto, neka pogleda t-portal. To je informacijska matrica koju pune Njemci, koju oni plaćaju i preko koje oni izborom ljudi koji tamo rade i izborom tema o kojima pišu poručuju vrlo jasno koje su im namjere.

I ključna stvar zbog koje mislim da će stvari biti drugačije nego iza 1995.g. je ta što su tada protiv onoga što su Ameri započeli bile vrlo jake silnice, na čelu s Britanijom koja je kasnije i preuzela stvari na ovim terenima.

No ovaj put razvoj događaja koji se sprema je sasvim u skladu s interesima Britanije. Ili barem neće imati ništa protiv.
Old 06.08.2014., 17:52   #45
Čim si se počeo baviti sa BiH cijela ti se priča jako razvodnila. Nema ti uništavanja Republike Srpske bez novog rata u BiH - a ako se, ne daj Bože, Hrvati i Srbi u BiH zakrve, od toga će samo Bošnjaci imati koristi.

Amerika uostalom nikada u BiH nije podržavala treći entitet - a treći entitet je jedina opcija za budućnost BiH koja je zanimljiva Hrvatima.

I to je ono pitanje na kojemu će se vidjeti hoće li HR SAD-eu biti "bitch" ili partner. Ako će biti partner onda će trećeg hrvatskog entiteta biti, a sa Bošnjacima i Republikom Srpskom neka se zabavlja tko god hoće.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 18:09   #46
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Čim si se počeo baviti sa BiH cijela ti se priča jako razvodnila. Nema ti uništavanja Republike Srpske bez novog rata u BiH - a ako se, ne daj Bože, Hrvati i Srbi u BiH zakrve, od toga će samo Bošnjaci imati koristi.

Amerika uostalom nikada u BiH nije podržavala treći entitet - a treći entitet je jedina opcija za budućnost BiH koja je zanimljiva Hrvatima.

I to je ono pitanje na kojemu će se vidjeti hoće li HR SAD-eu biti "bitch" ili partner. Ako će biti partner onda će trećeg hrvatskog entiteta biti, a sa Bošnjacima i Republikom Srpskom neka se zabavlja tko god hoće.
Uz svo uvažavanje tebe i tvog mišljenja, treći entitet je priznavanje razgraničenja sa Srbijom gdje nikad granica među nama nije bila i njeno pomicanje 500 km na zapad. RS treba uništiti i rasturiti, jer ako se njeno postojanje prizna, samo je pitanje vremena kad će se to proširiti na cijelu BiH i djelove Hrvatske. Treći entitet je priznanje da u Bosni nemamo šta tražiti osim malko oko Lištice, Širokog i Posušja, a to jednostavno ne može biti tako.

Tako da se ovdje nećemo složiti.

I da ne bi bio krivo shvaćen, ne želim ja djeliti Bosnu niti je pripajati Hrvatskoj. Neka nje cijele s Hrvatima, Bošnjacima i Srbima u njoj, ali neka ne bude pola Srpska, pola Turska. Ako ćemo je djeliti, idemo se opet pofajtati pa tko šta zauzme.
Old 06.08.2014., 18:39   #47
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
Opet histerija i emocionalnost. Stvarno ne kuzim na temelju cega te Powerlock smatra racionalnom osobom.

Quote:
khmm.. how about: pobijedili rat takorekuc goloruki, onaj koji im je donio drzavnu suverenost i slobodu
Koji je to rat Hrvatima donio drzavnu suverenost i slobodu? Odmah nakon rata (zapravo, jos za vrijeme) krenulo se u EU i NATO a industrija je propala. Kakva suverenost i sloboda, zivis li uopce u Hrvatskoj ili u Engleskoj? Pa srpska stranka je vladala Hrvatskom nekoliko godina, zajedno sa HDZom.

I libijski pobunjenici su izgubili rat, da li bi oni trebali biti ponosni?
Ukrajinci su pobijedili u drzavnom udaru i svrgnuli Janukovica, trebaju li oni biti posnosni?

Ja se sramim takvih pobjeda.

Hrvatska bi danas bila u pet puta boljem stanju da smo se 1990. godine predali Srbima.

Toliko o off-topicu.

Quote:
Powerlock kaže:
Svaka normalna drzava ce zastupati svoje interese, a u interesu SAD-a je da postoje trajni konflikti na cim vise mjesta u svijetu. Zemlje poput Bosne su za njih idealne. I nema nikakve sanse da ce SAD tu podrzati Hrvatsku jer bi ju vec odavno podrzao. Da su htjeli, onda bi Hrvatska vec anektirala dio Bosne, Srbija dio, i dio ostane kao Bosna - gotova prica. Nikakvi entiteti nisu dugorocno stabilno rjesenje u Bosni. To je mini-Jugoslavija i zavrsit ce onako kako zavrsavaju trenutno sve Jugoslavije. Dovoljno je samo da se postavi pitanje: kome odgovara ovakva Bosna? Odgovara Bosancima, ali ne i Srbima i Hrvatima. Znaci da su Bosanci u manjini na tom prostora. Kako je onda moguce da je Bosna ovakva? Pa jasno, ima potporu izvana.

Sad je prekasno, sad ce Bosna zivotariti na ovaj nacin do nekog sljedeceg rata, jer bi se svaki racionalan potez Hrvatske i Srbije tumacio kao agresija.

Zadnje uređivanje A stranger : 06.08.2014. at 18:45.
A stranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 19:00   #48
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post
Uz svo uvažavanje tebe i tvog mišljenja, treći entitet je priznavanje razgraničenja sa Srbijom gdje nikad granica među nama nije bila i njeno pomicanje 500 km na zapad.
Tako je. Srbi su to pošteno osvojili u ratu. Ono što se u ratu osvoji to se u pravilu i zadrži - samo je pitanje vremena prije nego li se to i formalno prizna. Ono što ti zagovaraš je novi rat sa Srbima u BiH - meni je ta opcija neprihvatljiva. Sadašnje razgraničenje mi je uz neke manje kozmetičke korekcije koje se mogu dogovoriti sa Banja Lukom potpuno prihvatljivo - a ostalo je stvar uspostave trećeg entiteta. Jednom kada se taj entitet uspostavi tada je što se nas tiče sve riješeno. Ako se BiH raspadne treći entitet ulazi u sastav hrvatske države, a ako se BiH pretvori u novu Švicarsku tada će BiH Hrvati sudjelovati i doprinositi njenom uspjehu.

Quote:
I da ne bi bio krivo shvaćen, ne želim ja djeliti Bosnu niti je pripajati Hrvatskoj. Neka nje cijele s Hrvatima, Bošnjacima i Srbima u njoj, ali neka ne bude pola Srpska, pola Turska.
To je jedino moguće ostvariti kroz treći entitet, a treći entitet je ono što i BiH Hrvati velikom većinom žele imati. Odluči se da li su ti važnije želje BiH Hrvata ili SAD-ea
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 21:54   #49
Quote:
Tako je. Srbi su to pošteno osvojili u ratu. Ono što se u ratu osvoji to se u pravilu i zadrži - samo je pitanje vremena prije nego li se to i formalno prizna. Ono što ti zagovaraš je novi rat sa Srbima u BiH - meni je ta opcija neprihvatljiva.
Nisu osvojili pošteno.
Na kraju rata situacija je bila puno drugačija od onog što su Srbi dobili u Daytonu. Ali u Daytonu je bila previđena konfederacija Federacije (nesrpskog entiteta u BiH) s Hrvatskom. D toga nikad nije došlo jer se britancima i njihovim pulenima (Mesić, Račan i drugi) to nije sviđalo. (toliko o tome da su nas ameri sjebali u BiH.)

Time je defacto priznato pravo Hrvata na dio BiH koji nije dan Srbima i to je kompletno drugačija situacija nego danas. Danas bi treći entitet otkinuo srednju Bosnu i ostavio necijelu Hercegovinu. Zajebi PL. Ti znaš da ja tebe volim (no homo), ali neće da može. Bosna je kolijevka hrvatstva i ne mora biti u sastavu Hrvatske, ali bogme neće ni Srbije.

A BiH Srbi, brzo će oni na našu stranu čim osjete pare. Ionako Dodik glumi velikosrbina, a kćer mu studira u Zagrebu, ne Beogradu i pola familije mu živi u ZG. Oni su svi okrenuti i upućeni na zapad. ne na istok.

Quote:
Sadašnje razgraničenje mi je uz neke manje kozmetičke korekcije koje se mogu dogovoriti sa Banja Lukom potpuno prihvatljivo - a ostalo je stvar uspostave trećeg entiteta.
Daj mi opiši di je ta granica, šta bi to treći entitet obuhvaćao. Jel Rama u njemu? Busovača? Nova Bila?

Da to nekom dam, nema šanse.

Quote:
To je jedino moguće ostvariti kroz treći entitet, a treći entitet je ono što i BiH Hrvati velikom većinom žele imati. Odluči se da li su ti važnije želje BiH Hrvata ili SAD-ea
Žele Hrvati u Hercegovini, a one druge nitko ništa nije pitao. Žele li ovi iz Busovače, iz Rame?

Off topic smo, ako se zahukta opet vadi i ovo ne neku novu temu.

Kad se tvoja druga domovina odrekne Škotske i Sj. Irske koje nikad nisu bile njihove, tad ću i ja Bosne koja je oduvijek bila naša. Nek bude kakva god hoće, ali srpska ne smije. Ako se to dogodi, pitanje je samo vremena kad će se to proširiti.
Old 06.08.2014., 23:01   #50
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Emocionalnost nije racionalnost:
moje misljenje pesimisticko - i ono to uistinu jeste, i da je negativno, i to takodjer jeste. Ali je to istovremeno realan, objektivan, i neemocionalan prikaz stanja.
Za boldano + što se slažem 85% sa tvojim pisanjem ovdje. Nemam sada vremena, pa ću samo "nabacati" 2-3 temice, jer čini mi se da ima dosta zabluda po mnogim pitanjina vezano za V4, kao i za V4 & Hrvatska.
Realan članak iz 2011. godine. Za neke će možda biti i edukativan o samom smislu ideje i postojanja V4.
Radi realnije informacije o "konekciji" V4 i Hrvatska u tražilicu puknuti V4+ Croatia...
A ovdje je V4+EaP.

Vezano za prvi link i prvobitne reakcije 1991. na ponudu da u startu Hrvatska uđe u VS, i posljedice odluke koja te tada donešena, kao i za zablude mnogih naših ljudi po pitanju država članica V4, evo jedan ultra kratki video koji slikovito pokazuje realno stanje na EU "autocesti". "Ekipa" V4 u trabantu, a drugo vozilo je HR...

Zadnje uređivanje leonas : 06.08.2014. at 23:14.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 23:06   #51
Quote:
Žele Hrvati u Hercegovini, a one druge nitko ništa nije pitao. Žele li ovi iz Busovače, iz Rame?

Off topic smo, ako se zahukta opet vadi i ovo ne neku novu temu.
Kako misliš offtopic? Pa od Rame i Busovače ima približno isto km do Višegrada. A za Visegrád, nemam podataka.
Old 06.08.2014., 23:21   #52
Kotromanović danas:

Quote:
Napomenuo je da se Hrvatska prije godinu i pol uključila u pregovore o tzv. "pametnoj obrani" o čemu je do sada razgovarala sa Slovacima, Mađarima i Česima. "Znamo da nas NATO podupire u tomu, ali sad je stvar svake države kako će postupiti", kazao je.
Old 07.08.2014., 00:06   #53
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Hrvatska bi danas bila u pet puta boljem stanju da smo se 1990. godine predali Srbima.
Ne bi jer je ne bi bilo,
Ajd, svatko ima pravo na mišljenje ma kako uvrnuto bilo.

Spominje se na temi i odbijanje RH da 1991. uđe u VS.

Tu istu vrstu bahatosti je ispoljila i Slovenija onda smatrajući se superiornom zemljama VS. I zato je 10 godina u EU zapravo solirala, jel se uopće može pratit u koji blok se pozicionirala unutar Unije
Sad se kao vraćaju na exYU prostor šlepajuć se uz Hrvatsku u Brdo-Brijuni procesu.

Slovenci se sad spominju i u stvaranju te srednjoeuropske zračne sile tj. zajedničkih resursa CZE, SK, HUN, HR i SLO.

Quote:
Kad se tvoja druga domovina odrekne Škotske i Sj. Irske koje nikad nisu bile njihove, tad ću i ja Bosne koja je oduvijek bila naša. Nek bude kakva god hoće, ali srpska ne smije. Ako se to dogodi, pitanje je samo vremena kad će se to proširiti.
Nema se na što proširit jer je srpski etnikum u HR pretanak za stvaranje ikakve nove "Krajine".
Pa najviše ih je koncentirano u Podunavlju gdje su izravno u doticaju s otadžbinom, a i tamo su šanse za novu paradržavu minimalne.
A kamoli da bi Dodikov entitet bio ikakav mostobran za novo širenje u HR.

Čitava Bosna nikad nije bila naša. Čak ni u srednjem vijeku.
Ako gledamo 20. stoljeće Maček je u BiH za Hrvatsku isposlovao puno bolje rješenje nego Pavelić sa svojim cvijećem.

Za BiH bi najbolje da se stvori labava unija tri nacionalna entiteta ili da se raspadne na tri nacionalne republike koje bi što se srpske i hrvatske tiče međunarodnim ugovorima bile spriječene da se ujedinjuju s matičnim državama.
Pa tako Srbija de iure ne bi prešla Drinu (iako ju je prešla odavno de facto)
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 00:27   #54
Quote:
Ima jedna bitna odrednica koju zanemarujete. A ta je da je dosad strategija bila "oslabi i uvali u jugo/balkan/prosrpske asocijacije" i da je ona najnovijim geopolitičkim rasporedom postala irelevantna jer se njome nekoj drugoj zemlji daje puno veći interesni prostor na područiju Hrvatske koji jako može ugroziti interese SAD-a.

Nadalje, oslabi vojsku, oslabi bilo kakav oblik državotvornosti, konstantnu udaraj u temelje državotvornog osjećaja. Ne daj im da obnove zrakoplovstvo, svedi ih na 6 kanadera i još neka premjer svake godine donosi odluku da nekoliko njih mora ići pomoći susjedima - besplatno.

Ajmo analizirati malko šta se počelo događati. Ukoliko bi se izgradio LNG, misliš da je "gazdama" u interesu imati lopine i kriminalce na vlasti koji prodaju sve čega se dočepaju za tri kune? Kad bi ti radio dovod plina u kuću bi li ga proveo preko susjedovog zemljišta ako je on narkoman koji će ti prodati cijevi i ventile kao sekundarne sirovine ili bi povukao plin preko susjeda kojem ćeš reći: susjede evo ja ću platiti, ali ajmo se dogovoriti da to bude nesmetano i da plin teče bez problema i da ćete mi vi braniti plinske cijevi od ludog Mate koji dođe rovati po dvorištima sa ašovčićem...
Dakle, potrebna je kompletno nova garnitura ljudi, ljudi na koje se možeš osloniti i koji će raditi u tvom interesu. I koji imaju malko i ideologije u priči i koje ne može svatko kupiti.

A sad ajmo malko o Amerikancima. Oni imaju interese, a mi imamo iskustva s njima. Onda kad smo se potrudili i pokazali sposbnima nešto riješiti u njihovom interesu, oni su nam lijepo rekli: izvolite dečki, ali najviše u tjedan dana da je sve gotovo.

Završili smo u 72 sata stvar. I onda su rekli, ok, ajte malo i preko granice i dovedite to gdje nama odgovara. I odradili smo. I nije bilo sve kako smo željeli, malko su nam se interesi mimoišli, ali na kraju su nam vratili sve s oslobađanjem Gotovine. Onaj tko misli da je on pušten jer je dokazano nevin (nevin je, ali je to irelevantno) je jako naivan.
I eto, u dva poteza su nam amerikanci pustili da napravimo državu i u onom trenu kad je njeno stvaranje bilo najviše ugroženo su pomeli sve ono što je kamarila gradila preko 15 godina.

Ali eto, Ameri su spasili stvar. I pričajte šta god hoćete, ali spasili su nekoliko puta stvari. Sjetite se ulaska u NATO i Slovenije koja je blokirala. Sjetite se ulaska u EU i blokade VB i Nizozemske. Čiji je ono buldožer to prokrčio?
E sad, Amerikanci imaju kujice i partnere. Mislim da bi mi mogli spadati u ovu zadnju kategoriju, a i argumentirat ću zašto to mislim.
Oni imaju neke dobre navike, a to je da guraju one za koje procjene da imaju potporu u narodu (ako su u skladu s njihovim interesima), jer za takve su sigurni da uvijek mogu dobiti podršku naroda na biralištima i ne moraju izvoditi puno obavještajnih i financijskih akcija da bi progurali njihove ideje. Jednostavno, takvi malo koštaju. Dakle, puno je lakše dovesti jednog suverenistu na vlast u Hrvatskoj koji će biti proamerički naklonjen i pustiti ga da dobiva lagano izbore i da se bavi lokalnim stvarčicama kako želi, a da u ključnim stvarima imaju sigurnost da će s njim moći provesti strateške projekte koji im trebaju ovdje, nego imati na vlasti antinarodnu vlast (kao sada) u koju su ulupane milijarde kako bi je se održalo, kako bi se razbilo one druge da ne budu prijetnja toj vlasti i kako bi se narodu nametale stvari koje on ne želi.

Mislim da se interesi Hrvatske (mislim na narod - većinu) i SAD-a u ovom trenutku poklapaju. Dakle, SAD-u treba jaka i stabilna država na ovom prostoru kako bi stvorila granicu prema istoku i širenju ruskog uticaja (pozivanje pričuve prvi put nakon jako puno godina i najave stvaranja tvrđe granice prema istoku). Trebaju im ljudi koji su odrasli u njihovom dvorištu, koji na neki način vole "American way of life" (Kolinda, Lozančić - mi smo valjda jedina zemlja na svijetu koja ima u obavještajnoj zajednici šefa koji ima dvojno državljanstvo ). Trebaju im ljudi koje poznaju osobno, s kojima su radili. Oni su ljudi biznisa i oni za svakog s kim su bili u doticaju imaju analizu nekakvog "human resourca" i znaju kome i koliko mogu vjerovati.

E sad, šta imaju od kujice na ovim prostorima? Ništa, samo još jednu zemlju u koju će susjedi upirati prstom i rugati se. A šta imaju od jakog partnera na ovim prostorima? Imaju zemlju koja će svima oko nas govoriti šta znači biti u interesnoj zoni SAD-a, imaju pandan onome što nudi Putin, pa odlučite šta ćete - biti narod koji je jak i snažan na svakom polju, po čijem nebu se kočopere Gripeni, čiji piloti su sretni, čije ceste su pune tereta, plinovod radi punom parom, čija se željeznica obnavlja, čije se dvije glavne luke pretvaraju u HUB-ove srednje Europe, čija mornarica suvereno plovi s galebovima koji u pauzi obilaska granice mažu lijepim čehinjama leđa...

Ili budite balkanci koji oduvijek jedva spajaju kraj s krajem i uvijek gledaju sa zavišću Putinove tajkune kako se bahate. I one iz Rusije i one domaće koji rade za njih.

To je prava bitka, za harts&minds ljudi na ovim prostorima. I kao polazna točka osvajanja, mislim da su Hrvati najbolji izbor. Pogledajmo samo Hrvate u Njemačkoj, Švicarskoj, SAD-u, Australiji, u Britaniji. To su ljudi koji mogu biti ugledni, koji mogu stvoriti svoje normalne živote i biti vrlo lako integrirani u zapadna društva. Zašto to ne napraviti sa cijelom državom ako predispozicije postoje?
Poštovani,
povremeno pratim forum.hr i tema Hrvatske i Višegradske skupine me isto zainteresirala obzirom na nove geopolitičke promjene koje su se počele događati u Europi.

Hrvatska je do sad sa svojom politikom nepouzdanog partnera ispala iz interesnih sfera, bez obzira što je pokazala tijekom posljednjih 20 i nešto godina da ima velik potencijal. Najveći usponi i snaga Hrvatske, nakon osamostaljenja je ipak paralelno vezana i za dobru suradnju s SAD-om. Vrijeme Oluje - suradnja na visokoj razini, prije toga tradicionalni hrvatski protivnik, Velika Britanija, je pokušala nametnuti sankcije RH 1993 g. što su opet spriječile SAD; Nakon Oluje dolazi vrijeme poslovne suradnje u kojoj zahvaljujući Hrvoju Šariniću, odbijamo dati Amerikancima ponudu za kupnju zrakoplova, i izabrali smo francuski Airbus, dali Francuzima Bina Istru za ništa, osim što je Šarinić dobio najviša francuska državna odlikovanja slijedeći krivi potez hrvatskih vlasti je bio tijekom dolaska na vlast SDP-ove koalicije, kada otvoreno nastupamo protiv američkih interesa po pitanju izručenja njihovih državljana (za RH je to potpuno nebitno pitanje, kojim smo izgubili jednog strateškog saveznika); Odrekli se konfederalnog odnosa s Federacijom BIH koju su nam osigurale SAD u Daytonu. Slijedeći očajan potez je bio otkazivanje suradnje Bechtelu koji je svojom kvalitetom i standardima u to vrijeme napravio respektabilne hrvatske građevinske tvrtke, a koje su kao podizvođači za njih radili poslove na gradnji autocesta. I danas cijelovi autoceste koju su oni izgradili su kao nove (lička dionica A1) dok s druge strane Čačićeve dionica A4 Zagreb-Goričan koja je znatno kasnije izgrađena, već danas je u očajnom stanju.

Zašto sam se vezao za SAD u ovoj temi, zato što sam htio pokazati na konkretnim primjerima da suradnja s njima ojačava RH i koja postaje utjecajna, isti primjer je i Poljska koja je jedina od država članica EU prošla vrijeme krize od 2007 bez negativnog rasta BDP-a. Sjetimo se vremena Mesićeve i Račanove avanture protuameričke politike, kad su SAD digle ruke od RH, što je u to vrijeme britanska politika napravila od Domovinskog rata, od hrvatskih generala kad je Alphonse Orie bez trunke grižnje savjesti odrezao kazne hrvatskim generalima koje su u rangu najtežih psihičkih ubojica svijeta. Opet se stabilizacijskim odnosima s SAD-om situacija smirila i Gotovina je oslobođen. Uvijek kad je nekakav uspjeh trebala napraviti RH, morale su intervenirati na određeni način i SAD. Tako da s njima imamo samo pozitivna iskustva.

Višegradska skupina je velika prilika za RH što se nakon dugo vremena postavila takva situacija u Europi da je ipak potrebain jedan balans koji u ovom trenutku će svakako podržati i SAD i Velika Britanija, a to je proširena Višegradska skupina koja bi obuhvaćala prostor od Baltika do Jadrana, tko bi se sve tu našao stvar je pregovora i interesa. Priznali mi ili ne u EU nešto definitivno nije u redu, EU kao zajednica država sve je slabija, dok s druge strane Njemačka postaje sve snažnija, koja u stvari gradi svoju snagu na slabom € (nekako me to podsjeća na Todorićev Agrokor koji postaje sve jači, a s druge strane RH sve lošije izgleda u gospodarskom razvoju). Nadalje također i "tajna interesna suradnja" Merkel i Putina zasnovana je na isključivo njemačkim gospodarskim interesima. Njemačka će prodati ostale članice EU-a, prodat će "Krim" za veće udjele u južnom i sjevernom toku (zanimljivo da ipak ta dva glavna pravca zaobilaze ove članice Višegradske skupine (osim djelomično Mađarske, drugi krak južnog toka bi išao na jug Italije)

U takvim odnosima narušavanja ravnoteže jedna nova vizija povezivanja Jadrana s Baltikom u kojoj bi se znatno ojačale njene članice mogle bi značajno utjecati na stvaranje nove ravnoteže u Europi gdje će svi biti prisiljeni graditi partnerske odnose. I zato bi trebali iskoristiti taj povoljan vjetar koji nam ipak daju SAD i Velika Britanija, ne zato što nas vole, već što je to njihov interes u ovom trenutku
NewStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 00:53   #55
Deklaracija zemalja Višegradskog saveza u prigodi učlanjenja Hrvatske u EU 01.07.2013.:

http://www.msz.gov.pl/resource/d5cad...ae6ad2460b:JCR

Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post

Slovenci se sad spominju i u stvaranju te srednjoeuropske zračne sile tj. zajedničkih resursa CZE, SK, HUN, HR i SLO.
Zaboravi Sloveniju. Ljubljana se potpuno i dugoročno svrstala uz Njemačku - i to ne od jučer. Već dobrih 5 godina blokiraju sve sankcije protiv Bjelorusije, a u zadnje vrijeme posebno je važna činjenica da je Borut Pahor bio jedini Predsjednik bilo koje istočnoeuropske zemlje koji je izrijekom odbio doći u Varšavu na nedavni grupni sastanak šefova država istočne i srednje Europe sa Obamom.

Rekao je - i to doslovno - da Slovenija ima važne bilateralne interese u Bosni i Hercegovini koje Predsjednik mora rješavati na odranije dogovorenom sastanku sa Predsjedništvom BiH u Sarajevu.

To je međutim bila laž. Pahorovo putovanje u Sarajevo dogovoreno je istog dana kada je u Ljubljanu stigao poziv na sastanak sa Obamom.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 00:57   #56
nakon šta sam pionirskoštreberski pročitala sve komentare od početka, i dalje mi nejasno zašto ulazit u bilo kakvu grupu kad se svi navedeni projekti mogu radit u okviru eu a bez ulaženja u ovu, onu grupu.

meni srednja europa nije kulturološki krug. bome niti mnogim dalmatincima. stalno ponavljanje na temi kako mi je to kulturološki krug samo smeta. zvuči poput onog: ako nešto ponavljaš iz dana u dan, postat će istina.
neće, koliko god se ponavljalo.

Zadnje uređivanje antilles : 07.08.2014. at 01:05.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 01:04   #57
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
nakon šta sam pionirskoštreberski pročitala sve komentare od početka, i dalje mi nejasno zašto ulazit u bilo kakvu grupu kad se svi navedeni projekti mogu radit u okviru eu a bez ulaženja u ovu, onu grupu.
Ja sam Dalmatinac i meni je srednja Europa moj kulturni krug - ti si neka čudna Dalmatinka koja ne zna da je Dalmacija bila u sastavu austrijskog dijela KuK monarhije za razliku od Zagreba koji je tavorio pod Mađarima

Zašto ući u Višegrad? Vrlo jednostavno:

1. Ulaskom u Višegrad izlazimo iz svih kombinacija sa Zapadnim Balkanom

2. Ulaskom u Višegrad priključujemo se dijelu EU-a koji je bliži američkoj politici a udaljeniji / emancipiraniji od gubitničke Njemačke - a koja se u međuvremenu sasvim ljepo "slizala" sa Srbijom.

3. Ulaskom u Višegrad grupiramo glas u Europskom vijeću - dakle zajedno sa partnerima imamo mogućnost blokirati europske inicijative koje su protivne interesima RH.

4. Ulaskom u Višegrad kvalitetno se pozicioniramo / osiguravamo za mogući raspad Europske unije - koji bi, ako se dogodi, mogao biti jednako krvav kao što je bio i raspad Jugoslavije. I jedna i druga politička tvorevima manje više su temeljene na istim načelima pa je sasvim racionalno i logično očekivati da će i EU jednog dana završiti jednako kao i SFRJ.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 01:17   #58
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post

meni srednja europa nije kulturološki krug. bome niti mnogim dalmatincima.
stalno ponavljanje na temi kako mi je to kulturološki krug samo smeta. zvuči poput onog: ako nešto ponavljaš iz dana u dan, postat će istina.
neće, koliko god se ponavljalo.
Na žalost ne mogu se raditi jer i u EU postoje interesne grupe koje favoriziraju svoje interese. Dugi niz godina smo čekali da nas poguraju Njemci, čekali smo njihove milijarde da investiraju, međutim svi njihovi projekti su išli na jačanje njemačkih centrala te slabljenje hrvatskih podružnica, koliko mi je poznato HT danas nema nekretnina u vlasništvu, nema investicija u infrastrukturu, ono što su uložili u RH povukli su u prvih nekoliko godina, Bayerische Landesbank je svoju avanturu s riječkom bankom riješio na vrlo podao način, bijegom i ostavljanjem svih problema sa štedišama Republici Hrvatskoj. Dalmaciji najbliža europska snažna država, Italija, se također baš nije iskazala u nekakvoj partnerskoj suradnji s RH, Zaobišli su nas svi cestovni, pomorski, željeznički koridori.
Proširena Višegradska grupa pruža mogućnost da se taj trend slabljenja RH promijeni i da napokon postanemo koridor u energetskom, cestovnom, željezničkom, pomorskom pa i zračnom prometu gdje će napokon početi promet roba, ljudi i usluga. Kad izgradimo LNG terminal, zašto ne razmišljati i o obnovi projekta Družba Adria danas - sutra ako se mogu osigurati partnerski odnosi i sigurnost od zagađenja Jadranskog mora. Zato ovaj splet okolnosti trebamo iskoristiti, ne zbog Njemačke, ne zbog Rusije, ne zbog Velike Britanije, ne zbog SAD-a, već zbog Hrvatske.

Zadnje uređivanje NewStorm : 07.08.2014. at 01:38.
NewStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 01:20   #59
Quote:
Deklaracija zemalja Višegradskog saveza u prigodi učlanjenja Hrvatske u EU 01.07.2013.:

http://www.msz.gov.pl/resource/d5cad...ae6ad2460b:JCR

Zaboravi Sloveniju. Ljubljana se potpuno i dugoročno svrstala uz Njemačku - i to ne od jučer. Već dobrih 5 godina blokiraju sve sankcije protiv Bjelorusije, a u zadnje vrijeme posebno je važna činjenica da je Borut Pahor bio jedini Predsjednik bilo koje istočnoeuropske zemlje koji je izrijekom odbio doći u Varšavu na nedavni grupni sastanak šefova država istočne i srednje Europe sa Obamom.

Rekao je - i to doslovno - da Slovenija ima važne bilateralne interese u Bosni i Hercegovini koje Predsjednik mora rješavati na odranije dogovorenom sastanku sa Predsjedništvom BiH u Sarajevu.

To je međutim bila laž. Pahorovo putovanje u Sarajevo dogovoreno je istog dana kada je u Ljubljanu stigao poziv na sastanak sa Obamom.
Znao sam za to da je odabrao put u Sarajevo umjesto da ide u Varšavu - ali ovo da je dogovarao to isti dan, thanks na info.

A Njemačka se polako (uz Austriju kao proxy) profilira i kao glavni sponzor Brdo-Brijuni procesa u koji se Pahor aktivno uključio.
Plus taj neođinđićevski trenutak u Srbiji gdje se bivši šešeljevci sad približavaju Njemačkoj.

Ili, simple as that - što je dobro za Sloveniju i/ili Srbiju nije dobro za Hrvatsku.
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 01:49   #60
Quote:
Ja sam Dalmatinac i meni je srednja Europa moj kulturni krug - ti si neka čudna Dalmatinka koja ne zna da je Dalmacija bila u sastavu austrijskog dijela KuK monarhije za razliku od Zagreba koji je tavorio pod Mađarima
meni je kulturološki krug paštašuta.
to što je dalmacija bila u sastavu ove, one monarhije je irelevantno u mojem osobnom poimanju svijeta.

Quote:
Zašto ući u Višegrad? Vrlo jednostavno:

1. Ulaskom u Višegrad izlazimo iz svih kombinacija sa Zapadnim Balkanom.
izišli smo.
ne treba se sad uvlačit u nekakve nove saveze pod krinkom "bolje tako, nego da nas opet gurnu na zap. balkan". ne može nas nitko gurnut tamo di nećemo.
meni to više zvuči kao strašenje ljudi ne bi li ih se pridobilo za odredjenu ideju.

Quote:
2. Ulaskom u Višegrad priključujemo se dijelu EU-a koji je bliži američkoj politici a udaljeniji / emancipiraniji od gubitničke Njemačke - a koja se u međuvremenu sasvim ljepo "slizala" sa Srbijom.
ne bih se nikako složila s pridjevom "gubitnička". a niti s navodnim slizanjem njemačke sa srbijom. potonje je opet samo hrv. komplex, svuda vidimo neprijatelje.

Quote:
3. Ulaskom u Višegrad grupiramo glas u Europskom vijeću - dakle zajedno sa partnerima imamo mog, diplućnost blokirati europske inicijative koje su protivne interesima RH.
ok.
istovremeno, nema garancije da ćemo s tim zemljama imat iste stavove po pitanju bilo kakvih eu inicijativa. pa ćemo se nać u situaciji da ćemo vodit dvostruke bitke. kako na nivou saveza, tako na nivou eu.
čemu se bespotrebno iscrpljivat, diplomatski, financijski, itd. ?

Quote:
4. Ulaskom u Višegrad kvalitetno se pozicioniramo / osiguravamo za mogući raspad Europske unije - koji bi, ako se dogodi, mogao biti jednako krvav kao što je bio i raspad Jugoslavije. I jedna i druga politička tvorevima manje više su temeljene na istim načelima pa je sasvim racionalno i logično očekivati da će i EU jednog dana završiti jednako kao i SFRJ.
eu se možda i raspadne ovava kakvu je znamo. al da bi mogla završit kao ex-yuga je nebuloza, najblaže rečeno.

i opet. sve gore navedeno se može ostvarit i bez ulaženja u bilo kakve grupe i saveze.

my 2 cts.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.