Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li pristupanje Republike Hrvatske u Višegradski savez?
Podržavam 102 87.18%
Protivim se 12 10.26%
Nemam mišljenje 3 2.56%
Glasovatelji: 117. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2014., 12:06   #81
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Što to osim članstva u Višegradskoj skupini povezuje te četiri države? Antikomunizam? Kršćanstvo?

Koji je dublji smisao te skupine nakon ulaska u EU i Nato?

Hrvatska će sa ili bez članstva u V4 biti pogranična država, spoj Srednje Europe, Mediterana i Balkana.
Balkana? A što je Balkan?
Sumljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 12:32   #82
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Koji je dublji smisao te skupine nakon ulaska u EU i Nato?
Najdublji smisao je kompaktna "odstupnica" (čitaj rezervna varijanta) neizvjesnoj budućnosti EU. Ne govorim da će se EU raspasti, ali doslovno niko ne zna, a niti može garantirati njen "rok trajanja", jer forma EU-a 2000 i EU 2014 se bitno razlikuju. To je otvoreno i rekao Orban ozbiljnom političkom auditorijumu:
Osim toga, draga Europo: u davnim vremenima na Europu sam gledao iz perspektive nekog kome je Europa izgledala kao nedostižna zemlja. Predsjedavao sam parlamentarnim odborom za europske integracije; kao premijer vodio sam pretpristupne pregovore i imao sam priliku vidjeti Europsku uniju punu snage, optimizma i samopouzdanja. Ali sada, što vidim? Potpunu suprotnost. Vidim nesigurnu Europsku uniju bez jasne vizije svoje budućnosti.
Ovdje bih usput spomenuo jednu stvar, koja je HR-SLO ili bilo kojoj ex-YU državi jednostavno nemoguće da se desi, jer niti funkcioniramo tako (da kao narodi imamo jOja junačka), a niti imamo političku zrelost i mudrost da bi mladim ljudima (na kojima btw leži budućnost) dali vlast u ruke. Za vrijeme prvog Orbanovog mandata 1998. uz koji su išli predpristupni pregovori HU-EU, on je bio star 35 godina. Ponavljam, 35 godina. Izabran od mađarskog naroda. Kod nas bi se to svelo na: kaj bu šmrkljivec vodio državu i bavio se ozbiljnim stvarima.

Slijedeći dublji smisao, je taj što se već unutar EU, htjeli mi to sebi priznati ili ne, potiho stvaraju tri-četiri "prstena" unutar EU. prsten "izuzetnih" (hahaha kako mene ovo nasmije) dio EU (D-F-B-NL-GB), južni "krak" EU, P-ITL-GR-S (u ružnom EU slengu PIGS države), "sjevernjaci" i "novi (manje bitni) kolačići" EU (sve države koje su ušle OD 01.05.2004.). V4 je grupa koja je na sreću na vrijeme formirana, ima svoju evoluciju iskustava, koja uz međusobnu kompatibilnost i sličnost itekako može da zatreba ako ovi "prstenovi" ozbiljno zažive.
Old 09.08.2014., 13:04   #83
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post
Ali ćemo ga nadopuniti. Zašto ne bi bila spoj Poljske i mediterana? Zašto ne napraviti zajedno s tim zemljama luke Rijeku i Ploče, povezati željeznicom i cestama. I šta nas onda spriječava da usluge tih luka ponudimo Njemcima? Nek izračunaju koliko ih košta Roterdam i Amsterdam pa okolo kole brodom, vremenski i financijski, a onda neka bace računicu za Rijeku.

Onda će nas Njemci sami spojiti nizinskom prugom, a neće tražiti od Hrvatske da izgradi prugu kako bi njene luke mogle raditi.
Hebi ga šefe, boldano kao u crtanom filmu. Skoro sve da nam se uradi u sklopu VS, da bi mi usluge prodavali Nijemcima. A da bi mi prodavali te usluge Nijemcima oni će nama izgraditi prugu?!? A gdje su interesi VS koja bi u toj projekciji napravila sve to o čemu pišeš?

Tema o Rijeci ima jedan ogroooman problem. Nema mladu, suvremenu prugu na dva kolosjeka koja može podnijeti intezivnu cirkulaciju teretnih vlakova, sve do HU granice. Moje mišljenje je da je urađena pogrešna investicija sa AC smjer ZG-more. Bolje da se taj novac "ulupao" u ozbiljnu prugu koja bi i otplaćivala sebe i gospodarski digla cijeli Kvarner, a da su se stare rute magistralnih cesta u smjeru mora, proširivale i držale u dobrom stanju. Skoro svi će reći, da a gužve do mora, dužina putovanja? Moj odgovor je: gužve traju u najboljoj varijanti 2 mjeseca, a teretni vlakovi cirkuliraju 365 dana u godini, a stigao na more 3-4 sata ranije ili kasnije je apsolutno nebitno. Pored toga, cijelo područje koje se danas doslovce "preleti" autocestom bi imalo pozitivnu turističku dinamiku kada bi svi turisti tranzitirali prema moru starom cestom. Još jedan moment koji je možda blesav. Po cijeloj Europi AC ima k'o salate. Dosadno. Monotono. Svugdje isto. Tako da bi i turistima bio možda privlačan taj "Croatian rally" real life pri dolasku na Jadran.

Zadnje uređivanje leonas : 09.08.2014. at 13:09.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 13:43   #84
http://blog.vecernji.hr/aleksandar-m...aj-region-5534

tek sad vidio da je već postao gore kolega penetrator , ali neka stoji.

Zadnje uređivanje Croatorum : 09.08.2014. at 13:48.
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 13:47   #85
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Ipak je u izvozu Hrvatske Bosna na prvom mjestu.Privrede su im dosta komplementarne.
pa upravo tu i je problem, dok god nam Bosna bude glavni privredni partner jao nama. mi moramo imat veću razmjenu s austrijom italijom mađarskom i tim razvijenijim državama, i potrudit se da ne izvozimo samo lino ladu i pelene.

od toga je slaba zarada, drvna industrija prerađevine energenti prometna povezanost to je ono što Hrvatskoj treba s navedenim državama, i tek tada ćemo počet bilježit gospodarski rast. upravo zato što surađujemo najviše s bosnom i srbijom, stagniramo i padamo. to ti je ujedno i odgovor, koliko "regionalna" politika dugoročno gledano ima smisla. jednog dana kada Srbija i Bosna ekonomski budu jače, tad će i suradnja s njima imat više smisla, ovako se opet povezujemo s slabije razvijenim državama koje naš napredak mogu samo usporavat i kočit. kako je bio slučaj i za jugoslavija. uvijek se treba povezat s jačim, a ne s slabijim to je valjda neka logika. sigurno da ni Bosna ni Srbija neće težit povezivanju s crnom gorom, ako se mogu povezat s Italijom ili nekom drugom ozbiljnijom državom i s njom gradit ekonomske i političke odnose od kojih će imat konkretne koristi. po meni uz dužno poštovanje prema svima u regiji, nijedna država ex-yu izuzev slovenije nije na razini hrvatske, da bi zadovoljila potrebnu suradnju u tom ekonomsko političkom smislu. kažem jednog dana kada se države regije ojačaju, i postanu konkurentnije nemam ništa protiv da i s njima tijesno surađujemo ko i s ovim srednjoeuropskim državama. ali do tada, tu suradnju treba ograničit samo na tehnička pitanja i one stvari od kojih imamo neku zajedničku dobit. sve ostalo ne dolazi u obzir, jer je to čisto gubljenje vremena i talasanje starim putevima onog umjetnog i izmišljenog "bratstva jedinstva" od kojeg nijedan narod nije imao nikakve opipljive koristi. nitko me ne može uvjerit da je Jugoslavija ispunila svoju svrhu, i to bratstvo jedinstvo, jer da je ne bi se nikad ni raspala. i nema to veze s nacionalizmom, već s zdravom logikom. sve što valja, ne raspada se. nije isto kupit fiću, ili mercedesa. po meni Yugoslavija je bila fićo u političkom smislu, i zato se i raspala.

Zadnje uređivanje Croatorum : 09.08.2014. at 13:58.
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 14:59   #86
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Hebi ga šefe, boldano kao u crtanom filmu. Skoro sve da nam se uradi u sklopu VS, da bi mi usluge prodavali Nijemcima.

Srce mu je na mjestu, ali svako malo "penetretira" u neke strane galaksije
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 15:15   #87
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Srce mu je na mjestu, ali svako malo "penetretira" u neke strane galaksije
Vidim da nisam shvaćen.

Daklem, izgradnjom kvalitetne luke i željeznice do zemalja VS-a, mi stvarao kapacitete i postajemo zanimljivi i za druge u EU. Pametnom politikom možemo preusmjeriti puno uvoza i zvoza u i iz EU na Hrvatsku i ne samo za zemlje VS.

I kad se ti kapaciteti izgrade i kad luka bude sposobna odraditi posao, onda mi postajemo zanimljivi i Njemcima za izvoz njihove robe. Ali sad su uloge promjenjene. Dosad smo mi išli kod njih tražiti investicije u izgradnju luke i infrastrukture, išli smo moliti i oni su nam se onako bahato izmicali i tražili nešto zauzvrat, ustupke na političkim i ekonomskim poljima.

Poznajem čovjeka koji je sudjelovao u tim razgovorima i on kaže da su se odnosili prema prijedlozima kao da smo jadnici koji su došli moliti nešto, a ne kao potencijalni partneri.

Uglavnom, kad infrastruktura bude izgrađena, onda luka može svoje usluge ponuditi po puno drugačijim kriterijima svima. Ekipa, evo luka, jeftinije vam je, brže i efikasnije nego kod konkurencije. Potrudite se i napravite spoj s lukom, evo za vaše investicije u željezničke pravce na djelovima koji prolaze kroz Hrvatsku dat ćemo vam popust 30% na komunalni doprinos.

Uglavnom, onda razgovaramo iz drugačije uloge, kao netko tko ima s čim ući u razgovore, a ne gologuzani koji dolaze moliti pare.

I ne znam zašto se smatra da je ulazak u VS zatvaranje poslovnih i političkih veza sa ostalim zemljama? Nije. S njima ćemo mi i dalje poslovati i surađivati (uključivo Njemačku i Srbiju), samo se naša uloga mjenja i politički i gospodarski.

Zadnje uređivanje Pene79trator : 09.08.2014. at 15:21.
Pene79trator is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 23:23   #88
Quote:
Croatorum kaže: Pogledaj post
pa upravo tu i je problem, dok god nam Bosna bude glavni privredni partner jao nama. mi moramo imat veću razmjenu s austrijom italijom mađarskom i tim razvijenijim državama, i potrudit se da ne izvozimo samo lino ladu i pelene.

od toga je slaba zarada, drvna industrija prerađevine energenti prometna povezanost to je ono što Hrvatskoj treba s navedenim državama, i tek tada ćemo počet bilježit gospodarski rast. upravo zato što surađujemo najviše s bosnom i srbijom, stagniramo i padamo. to ti je ujedno i odgovor, koliko "regionalna" politika dugoročno gledano ima smisla. jednog dana kada Srbija i Bosna ekonomski budu jače, tad će i suradnja s njima imat više smisla, ovako se opet povezujemo s slabije razvijenim državama koje naš napredak mogu samo usporavat i kočit. kako je bio slučaj i za jugoslavija. uvijek se treba povezat s jačim, a ne s slabijim to je valjda neka logika. sigurno da ni Bosna ni Srbija neće težit povezivanju s crnom gorom, ako se mogu povezat s Italijom ili nekom drugom ozbiljnijom državom i s njom gradit ekonomske i političke odnose od kojih će imat konkretne koristi. po meni uz dužno poštovanje prema svima u regiji, nijedna država ex-yu izuzev slovenije nije na razini hrvatske, da bi zadovoljila potrebnu suradnju u tom ekonomsko političkom smislu. kažem jednog dana kada se države regije ojačaju, i postanu konkurentnije nemam ništa protiv da i s njima tijesno surađujemo ko i s ovim srednjoeuropskim državama. ali do tada, tu suradnju treba ograničit samo na tehnička pitanja i one stvari od kojih imamo neku zajedničku dobit. sve ostalo ne dolazi u obzir, jer je to čisto gubljenje vremena i talasanje starim putevima onog umjetnog i izmišljenog "bratstva jedinstva" od kojeg nijedan narod nije imao nikakve opipljive koristi. nitko me ne može uvjerit da je Jugoslavija ispunila svoju svrhu, i to bratstvo jedinstvo, jer da je ne bi se nikad ni raspala. i nema to veze s nacionalizmom, već s zdravom logikom. sve što valja, ne raspada se. nije isto kupit fiću, ili mercedesa. po meni Yugoslavija je bila fićo u političkom smislu, i zato se i raspala.
Slovenija je daleko iznad Hrvatske a ne na razini Hrvatske kako ti misliš... kakve samo gluposti pišeš.
Sumljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 23:24   #89
Quote:
Sumljivac kaže: Pogledaj post
Slovenija je daleko iznad Hrvatske a ne na razini Hrvatske kako ti misliš... kakve samo gluposti pišeš.
Nije u Sloveniji tako jako bajno. Dapače. I oni imaju puno problema sa kadrovima iz bivše Juge koji su zauzeli gotovo cijelu ekonomiju. Tamo se vodi velika bitka oko toga.

Zadnje uređivanje Pene79trator : 09.08.2014. at 23:43.
Pene79trator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 05:22   #90
Quote:
Sumljivac kaže: Pogledaj post
izvini slovenc, a sad mi reci čime sam te povrijedio, time što sam reko da ste pandan hrvatskoj. izvini neću više, mnogo ste napredni vi alpski serbi. volem vaše alpsko mleko, i iako sam veliki hrvaški nacionalist srčem ga ko od majke rođene. a sad odi u rupu iz koje si izgmizao, ako nemaš šta konkretno reći na ono na što sam se referirao.

slobodno navedi te "gluposti" koje pišem, pa ću te stavku po stavku pobit i dokazat da ti pišeš gluposti. lako je mudrosrati i prozivat, ali onda fino sastavi argumentiranu kritiku ili se nemoj ni javljat u raspravu. i daj mi navedi, u čemu je to Slovenija toliko isprijed nas, živo me zanima.

poanta mog upisa je bila, da se povežmo s zemljama EU a tu ne vidim ni srbiju ni bosnu s kojom bi se ti sigurno rado povezao jel da? isto tako, poanta mog upisa je bila ta da se povežemo s razvijenijim a ne kolaps državama regije koje nas mogu vući prema dnu, a mi smo ionako već na dnu pa nam ne treba njihova betonaža za to dno. ak me razmeš gospodinček zlovenc, i ako može za kraj da te zaprosim nemoj više spominjat hrvašku jer ja svima velim tukaj je Slovenija.
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:56   #91
Quote:
izvini slovenc, a sad mi reci čime sam te povrijedio, time što sam reko da ste pandan hrvatskoj. izvini neću više, mnogo ste napredni vi alpski serbi. volem vaše alpsko mleko, i iako sam veliki hrvaški nacionalist srčem ga ko od majke rođene. a sad odi u rupu iz koje si izgmizao, ako nemaš šta konkretno reći na ono na što sam se referirao.
jesi li dobro šefe?
btw čovjek ti je dobro rekao. I treba raditi na tome da se gospodarski Hrvatska izjednači (pri tom najviše mislim na proizvodnju bilo čega) ne samo sa Slo, nego i sa Hu-SK-CS-PL, a ne raditi dramu sa takvom retorikom. I to još tako rano ujutro.
Quote:
u čemu je to Slovenija toliko isprijed nas, živo me zanima
Više ima onoga u čemu je ispred, nego iza HR. Konkretno o čemu se tu razgovaralo, a vezano za V4, Hrvatsku i Sloveniju je luka Rijeka.
Slovenci su konkretno 20 godina ispred sa lukom Koper jer ona neprekidno radi ono što bi Rijeka tek trebala raditi. U zadnjih 20 godina oni su kontinuirana "ulazna" luka za mnoge države, tako da čak i ako se jednom realizira Rijeka bit će veliki problem stare klijente luke Koper (ili Trsta) preusmjeriti na Rijeku. Rijeka bi prvobitno trebala da bude za potrebe država VS (ako se u tom aranžmanu tj. "ozračju" pokrene/izgradi), a tek ako ima viška slobodnih kapaciteta tražiti i drugu klijentelu.

Jedan SLO NEgospodarski primjer, koji me je kada sam ga ja vidio (i držao u ruci), fakat "oborio s nogu" je ovo. A također i na ovom jeziku. Za broj Italijana u Slo ne znam koliko je velik, a Mađara ima maximalno 9000. Hebi ga, baš lijepa i civilizirana gesta SLO države. E, ali ima i BALKANkan strana medalje.....
S druge strane totalno necivilizacijski (a samo radi toga što su Slovenci ipak "puknuti u glavu"
balkanštinom, kao i mi), da ne postoji SLO putovnica i sa hrvatskim jezikom, a Hrvata u SLO ima više nego i Talijana i Mađara.
Dalje, taj primjer NISAM dao radi zagovaranja ITL ili bilo kojeg drugog jezika (ćirilica?!? haha) manjina na HR putovnici, ali mišljenja sam da bi Hrvatska kao država "jebački" politički poentirala u očima i Europe (pa i svijeta) takvom civilizacijskom gestom. A (i ako ne bi ulazili u dubioze, znate na koje mislim) u sušini za Hr bi to bio nebitan tehnički korak, jer takve dvojezične putovnice bi imali samo građani tih etničkih manjina, i to oni koji žele. Hrvatska bi zauvijek začepila usta i Europi, i svijetu, a i tim etničkim, manjinama + što svaki etnički Hrvat bi i dalje imao nepromijenjenu putovnicu.
I znaš u čemu je najveći fol u toj štoriji? Danas bi to ljudima bilo in. Slijedeća generacija, bi već u manjoj mjeri uzimala takve putovnice (mentalno szrijevanje), a još kasnije bi to fakat bilo u minimalnom broju slučajeva. I na kraju bi ih rijetki uzimali čisto iz zajebancije, kao simbol/suvenir nečega pozitivnoga a neobičnog.
Quote:
poanta mog upisa je bila, da se povežmo s zemljama EU a tu ne vidim ni srbiju ni bosnu s kojom bi se ti sigurno rado povezao jel da?
"se povežemo"... Što to točno znači? Do sada nije bilo prilike za "se povežemo"? Ko nas je spriječavao?
Kad se priča o povezivanju, bilo bi nekorektno i nesamokritično ne spomenuti i "odvezivanje".
primjer1
Ina - Sirija. bili povezani, pa se "samoodvezali" radi tuđih interesa
primjer2
Najfriškije su sankcije Rusiji. Bili (malo) povezani, pa se "samoodvezali" radi tuđih interesa. Razne grane industrije.
primjer3
Prije duugo vremena Mađar bi ti dao ženu "na vikend" za 1 kg Vegete. Bio brand brandova u HU.
Danas se blago zaobilazi. Tvornica u Mohács-u otvorena 1997., 2004. zatvorena.

Što se tiče ex-YU država...
Sretna je okolnost što se Hr proizvodi još toliko troše u ex YU državama. I to treba gledati kao "prijelazni period". A razlog potrošnje je YU "eho". I na tim tržištima će se realno stanje stvari HR proizvoda vidjeti tek za 20-30 ili više godina kada YU "eho" totalno nestane.

Hrvatska, kao i bilo koja normalna "polivalentna" država treba da bude povezana sa što različitijim tržištima. Pa kada jedno tržište iz nekakvih razloga malo "popusti", drugo da ga nadopunjava. A primiti se samo jednoga nikada nije bilo, i neće biti dobro.

Zadnje uređivanje leonas : 10.08.2014. at 14:04.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 19:20   #92
spriječavali su nas naši "genijalni" političari, koji će nas i dalje vucarat po "regionu" umjesto da stvaraju partnerske i dugoročno korisne odnose s višegradskom skupinom. ne sumnjam da će se i u budućnosti centrirat uz srbiju i bosnu, umjesto uz sloveniju mađarsku poljsk slovačku i češku + austriju i njemačku koje su nam tradicionalno gospodarski i politički važne zemlje za suradnju i "povezivanje". mi bi sve, ali da ništa ne damo nema toga. politika je interes, i u tom spletu interesa se mora znati izboriti za sebe. ne kažem da će se preko noći stvorit uvjeti i rezultati, ali zato treba već sad počet osmišljavat projekte i suradnju s navedenim državama. a Srbija i Bosna kad se dignu na zdrave noge, s njima ćemo kad dođe taj trenutak lako uspostavit još jače gospodarske odnose nego što ih imamo sada, a sada gubit vrijeme na njih je čista utopija. normalno da imamo najveću robnu razmjenu s njima, jer je to posljedica YUgoslavije, raspala se ali su to tržišta koja su nama najsličnija jer još uvijek prolaze "tranzicijski" proces iz komunizma u kapitalizam, kao i mi i to se odvija kao i kod nas izrazito sporo a trebalo bi izrazito brzo. naravno s "Socijalistima" na vlasti, ne nadam se nekim značajnim pomacima do kraja njihovog mandata jer njima izgleda odgovara taj model upravljanja državom ko da smo u komunizmu, a mi u sred kapitalizma.

no dobro, neću više moje mišljenje sam reko, treba se povezat s tom višegradskom grupom i slovencima njih ne isključujem jer kakvi god da jesu susjedi su nam i sad nam više ne mogu ucijene pakovat ko prije. tako da, "gremo Slovenci".
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 07:45   #93
Na tom tragu je i ovo skorašnje "Višegradsko testiranje" Mađarske - pred međunarodnim sudom u svezi raskida svih "Sanaderovih ugovora" sa mađarskim MOL-om:
Quote:
SLIJEDI ARBITRAŽA
Vladi prekipjelo, počinje konačan obračun s MOL-om!

Iako su nedavno nastavljeni pregovori Vlade Republike Hrvatske i mađarskog MOL-a oko Ine izgleda da nisu rezultirali ničim konkretnim. Kako donosi RTL Hrvatska će sutra pred arbitražnim sudom u Parizu zatražiti raskid svih Sanaderovih ugovora s Mađarima ...
http://www.tportal.hr/vijesti/biznis...-s-MOL-om.html

Dakle, da vidimo tu članicu "Višegradske skupine" - na (ne)djelu, prema potencijalnoj novoj članici - RH.

Zadnje uređivanje zenodor : 11.08.2014. at 07:59.
zenodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 12:30   #94
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Možda je ovo nedavno izvješće Međunarodne krizne skupine najava u kojem smjeru bi se mogle razvijati stvari s BiH:

DAYTON JE PROŠLOST ‘Treba ukinuti kantone i razvlastiti Republiku Srpsku, a veća prava dati hrvatskim općinama’

''Zato ICG sugerira da bi općine mogle dobiti veće ovlasti, a one s hrvatskom većinom mogle bi se udružiti i dobiti dodatne ovlasti, među ostalim nad visokim obrazovanjem i zdravstvom, a mogle bi imati i svoju televiziju, što Hrvati u BiH već dugo neuspješno traže. U drugoj varijanti, općine bi formirale autonomnu regiju unutar Federacije, s vladom izabranom na izborima, policijom i pravosuđem.''

''Jedan način presijecanja Gordijeva čvora ustavnih promjena u BiH jest da se Hrvatima dade njihov entitet, sugerira ICG. To je drugi od njihovih pet prijedloga: Federacija bi se mogla podijeliti u dva entiteta, ali tako da se izbjegne naziv “treći entitet”, omražen kod Bošnjaka, pa bi četvrti entitet moglo biti Sarajevo, uređeno kao federalni distrikt. Republika Srpska bi ostala ista. “Nema ničega urođeno lošeg u hrvatskom entitetu. On bi riješio mnoge probleme: ne bi više bilo potrebe za kantonima, a odnos između države i entiteta te entiteta i općine bio bi isti u čitavoj BiH”, navodi se u izvješću ICG-a. Umjesto federacije entiteta i naroda, BiH bi bila normalna federacija teritorijalnih jedinica, s puno sličnih primjera u Europi.''
Dodajmo tome i ovo:

Quote:
"Vidjet ćemo što će glasači (u BiH) odlučiti no mi, Zapad, moramo biti spremni", kazao je Petristch.

On je ustvrdio i kako je je BiH postala poligon preko kojega ruski predsjednik Vladimir Putin sada pokušava oslabiti utjecaj Eurpske unije.

Na isti način na koji to čini u Ukrajini, Gruziji ili Moldovi, Putin djeluje i u BiH i to preko Republike Srpske, a jednostalnom logikom da ako već ne može imati pod utjecajem cijelu BiH onda barem zagorčava život EU manipulirajući RS-om uz potopru "provincijalog vođe zvanog Dodik".

"Mala politička elita odlično profitira od svega toga", zaključio je Petritsch, uz tvrdnju kako u BiH zapravo ima puno "dodika" i to od Mostara preko Sarajeva do Banje Luke, koji uopće ne žele u EU jer znaju kako bi to značilo i reforme koje podrazumijevaju njihov odlazak s političke pozornice.
http://www.jutarnji.hr/wolfgang-petr...tici-/1212484/
Old 11.08.2014., 13:44   #95
Radije srednjoeuropska nego balkanska regija.

Naravno, najbolje je neutrala, biti dobar s obe regije i surađivati, ali ne biti dio nijedne.

No, pitanje je jesmo li mi sposobni za tako nešto.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 13:59   #96
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post
Eh, da je Holbrooke 1995. malo više slušao Tuđmana sad bi ruski utjecaj u BiH bio duplo manji i ne bi sezao zapadnije od Brčkog.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 18:00   #97
Quote:
Cromanst kaže: Pogledaj post
Eh, da je Holbrooke 1995. malo više slušao Tuđmana sad bi ruski utjecaj u BiH bio duplo manji i ne bi sezao zapadnije od Brčkog.
Kljucno je ovo:
Quote:
... Vidjet ćemo što će glasači (u BiH) odlučiti no mi, Zapad, moramo biti spremni", kazao je Petristch.
On je ustvrdio i kako je je BiH postala poligon preko kojega ruski predsjednik Vladimir Putin sada pokušava oslabiti utjecaj Eurpske unije.
Na isti način na koji to čini u Ukrajini, Gruziji ili Moldovi, Putin djeluje i u BiH i to preko Republike Srpske, a jednostalnom logikom da ako već ne može imati pod utjecajem cijelu BiH onda barem zagorčava život EU manipulirajući RS-om uz potopru "provincijalog vođe zvanog Dodik".

"Mala politička elita odlično profitira od svega toga", zaključio je Petritsch, uz tvrdnju kako u BiH zapravo ima puno "dodika" i to od Mostara preko Sarajeva do Banje Luke, koji uopće ne žele u EU jer znaju kako bi to značilo i reforme koje podrazumijevaju njihov odlazak s političke pozornice. ...
zenodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 02:46   #98
Svjetske sile više ne misle da je treći entitet loše rješenje

Već se lagano počinju ispuštati i probni baloni u javnost.
Cromanst is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 04:33   #99
nova zora rudi, novi dan sviće, i on kaže: Hrvati slobodni bit će!
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 04:39   #100
Quote:
zenodor kaže: Pogledaj post
Na tom tragu je i ovo skorašnje "Višegradsko testiranje" Mađarske - pred međunarodnim sudom u svezi raskida svih "Sanaderovih ugovora" sa mađarskim MOL-om:

http://www.tportal.hr/vijesti/biznis...-s-MOL-om.html

Dakle, da vidimo tu članicu "Višegradske skupine" - na (ne)djelu, prema potencijalnoj novoj članici - RH.
Orban će pobrisati pod s drugovima, nemaju oni šanse protiv njega, preozbiljan je to političar a i INA je upravo našim propustom i nemarom upropaštena. moje je mišljenje da se hrvatska mora izborit da proda što bolje i ostale dionice ine, i da prepusti potpuno vlasništvo strancima, to se zahvalite liniću sanaderu i ostaloj bagri koja je Inu prepustila strancima. nisu je mađari samoinicijativno okupirali, već upravo uz podršku naših izdajnika, i neka je sad fino zakapare do kraja to je moja žejla, bolje da njome upravlja Orban ili pijani Rus nego Vrdoljak i Milanović, to je moj KONAČNI stav!
Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:21.