Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2015., 21:26   #41
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Nažalost povijest Hrvatske ne počinje 1991. i Tuđman.
Tito, Pavelić, Radić... sve je to hrvatska povijest.
Stvar osobne preferencije i ništa više od toga.
Meni Tito i Pavelić ne znače ništa. Eto ih Švabama, neka uzmu obojicu
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 21:32   #42
Quote:
Ma upoznat sam sa tim Wessi-Ossi napucavanjima.

20% Istočnjaka bi željelo DDR nazad.

Nažalost povijest Hrvatske ne počinje 1991. i Tuđmanom.
I ćaća?
Dobra je ta FB stranica u tvom sigu, ja biram Ćaćarlija
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 21:36   #43
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post
I ćaća?
Dobra je ta FB stranica u tvom sigu, ja biram Ćaćarlija
Ne diraj mi ćaću.
Ćaća je velikan hrvatske povijesti, živa legenda.
Jesi vidio sliku sa Severinom?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 21:50   #44
Jutarnji prenosi izvješće HINA-e i sa predavanja koje je Predsjednica Republike večeras održala u "Europskoj akademiji" u Berlinu. Citiram dio koji je meni najzanimljiviji, ostalo čitajte na linku:

Quote:
Govoreći o položaju Hrvatske u Europi, Grabar-Kitarović je spomenula potrebu hrvatskog doprinosa rješavanju zajedničkih problema, kao što su borba protiv terorizma i trgovine ljudima, ali i sudjelovanje u zajedničkom napretku, posebice glede energetske budućnosti Europe. Naglasila je potrebu suradnje u području između Baltika i Jadrana, ustvrdivši kako taj prostor odlikuju kulturne veze i gospodarski interesi, odnosno šanse koje tim zemljama zajedno stoje na raspolaganju.

http://www.jutarnji.hr/predsjednica-...ator-/1315500/
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 21:53   #45
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Sa državama Regije se družiti nećemo, mi iz regije odlazimo
Naime, neizvedivo je otici od nekamo gdje nisi niti dosao.
Jelda, nema previse logike.

E sad, sto bi neki iz vana mudrovali i pametovali u jeftine politicke svrhe je drugi par rukava.
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:03   #46
Quote:
123Marijan kaže: Pogledaj post
Bravo za gđu predsjednicu. Ovo smo čekali godinama. Koja elegancija i državničko ponašanje.
Dosta je švrljanja po komšiluku i raznim pašalucima - treba se okrenuti Njemačkoj. Bravo!
Nisam baš siguran da nam Njemačka želi dobro.Narod je naivan kada misli "ohoho evo Švaba naših prijatelja".
Oni očito imaju neke interese.Kao što je prije Merkel vidjela interes u Sanaderu,nekog tko će uvoditi "Europu" na ova područja.

Tako i sada,nešto Berlin smjera.
Mi možemo samo čitati između redova,ali čini se da žele snažno povezivanje između država bivše juge.Ekonomsko,političko,kulturološko itd.
Možda po uzoru na Višegradsku skupinu.
Bila bi to skupina država odana Berlinu.Samo kvaka je u tome da mi(većinski dio naroda) ne želimo Srbiju blizu u političkom smislu.

Smatram da se Kolinda sasvim dobro držala.Treba to sve odigrati pametno jer očito da imamo posla s velikim igračima i njhovim umotvorinama.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:05   #47
Quote:
Stvar osobne preferencije i ništa više od toga.
Meni Tito i Pavelić ne znače ništa. Eto ih Švabama, neka uzmu obojicu
, ni meni nista ne znace ta dvojica.

A i kod nas se pokusava drzati mit da vani znaju Tita. Prosjecni zapadni Europljanin rodjen od 80-tih nadalje i ne zna da je ikad postojala Jugoslavija, a kamoli da zna tko je Tito.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:07   #48
Nijemci porucili nasoj predsjednici;suocite se sa svojom prosloscu kao sto smo i mi.
Hm..sta kazete,gospodjo predsjednice,na sto su mislili Nijemci kada su to rekli...?
Scott Assouw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:09   #49
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post

A i kod nas se pokusava drzati mit da vani znaju Tita. Prosjecni zapadni Europljanin rodjen od 80-tih nadalje i ne zna da je ikad postojala Jugoslavija, a kamoli da zna tko je Tito.
Meni se za obojicu najiskrenije fućka i mislim da su zločinci, a koga uopće više zanima Jugoslavija ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:13   #50
Quote:
Ma upoznat sam sa tim Wessi-Ossi napucavanjima.

20% Istočnjaka bi željelo DDR nazad.

Nažalost povijest Hrvatske ne počinje 1991. i Tuđmanom.
80% zapadnih njemaca bi htjelo deportirat DDRovce pa, kao što bi i ja jugoslavene pa nemogu ?

Vidiš meni počinje povijest Hrvatske DRŽAVE sa 1991, a ne sa bravarom koji je stvorio šugoslaviju.

Vidiš isto tako ja mogu reći svakome njemcu da znam tko je bio Adolf i šta je radio, pa ne govorim, to je isto njemačka povijest, prije ću švabu pitat za Bismarcka nego za zločince kao što su tito i adolf.
Old 17.03.2015., 22:15   #51
Quote:
Scott Assouw kaže: Pogledaj post
Nijemci porucili nasoj predsjednici;suocite se sa svojom prosloscu kao sto smo i mi.
Hm..sta kazete,gospodjo predsjednice,na sto su mislili Nijemci kada su to rekli...?
S komunistickom prosloscu.
Oni su imali lustraciju (za DDR), mi nismo. Na to su mislili.

Odlican intervju:
http://www.matica.hr/vijenac/547/Bar...5%A1eg%20doba/
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:15   #52
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post

a to je nešto čemu se treba diviti?

ne znaju oni ni što je dinastina ming!
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:25   #53
Quote:
HDZ je na dobrom putu. Njemačkoj je odvaljena šamarčina, ali sa smješkom - damski.

Tako se to radi, zapleši sad Kolinda!
Da. Ovo stoji. Ljevičari koji ovdje svršavaju na spomen zapadnog balkana zanemaruju jednu stvar, a to je da je samo spominjanje osovine Blatik-Jadran i to u sred Berlina prst u oko Švabama. I jebeno hrabar potez, očito ne bez zaleđa. Usudim se reći da je upravo Hrvatska prenijela poruku Britanije i SAD-a Njemačkoj, a ta je da će se graditi osovina Baltik - Jadran i da će dobiti račun za prolazak preko nje.
Naravno, Njemci će uzvraćat idejom zapadnog balkana i isto kao što oni ne reagiraju burno na spominjanje Jadran-Baltika, tako će i Kolinda drmati glavom na spominjanje ZB-a. Tako se to radi.

Ali u diplomatskom rječniku ovo nije bio sastanak pomirenja i unaprijeđenja odnosa, nego stavljanja karata na stol i izražavanja dviju duboko opozitnih strategija. I to je danas više nego ikad jasno.

Njemci su trenutno najopasnija prijetnja Hrvatskoj. Pogotovo se treba čuvati njihove inicijative za BiH pogrešno nazvane njemačko-britanska, jer britanaca tu nema, to je njemačko-srpska inicijativa, odnosno korak prema stvaranju regijuna i ZB-a.

Ostaje problem Mađarske i ako Viktor ne odustane od nekih suludih imperijalističkih planova, ovdje bi se mogla roditi jako lijepa priča i stvano bi mogli postati most između istoka i zapada, sjevera i juga i svima naplaćivati mostarinu i živjeti od toga. Njemcovima se to ne sviđa jer bi morali biti najbolje mušterije u toj našoj novoj poslovnoj jedinici, ali ko ih jebe. Mogli su s 50-150 miliona eura ulivenih u prave projekte i u jednu političku stranku izgraditi politički i ekonomski sustav koji bi radio za njih i nikad vlast ne bi izgubio. Ali ne, oni su nama poslali pljačkaše i kamatare koji su iz ove države izvukli sve šta se dalo odvuć. Sad će to lijepo platiti, gubitkom uticaja . A tih 50-150 miliona su mogli izvući iz tvrtki koje su ovdje poslovale i mi smo im mogli isfinancirati politički uticaj za sva vremena. Koštalo bi ih 0 kn. Ali oni su si našli mudriniće i slične jebivjetre da im za njihove moćne pajdaše izvlače pare i šalju ih u Njemačku. Kako kratkovidno i kako blesavo. A zamislite da su Hrvati imali na čelu THT-a, Večernjaka i banaka u pronjemačkoj sferi neke domoljube koji bi poticali stvaranje neke drugačije Hrvatske? Neke recimo povratnike, mlade i obrazovane ljude iz "ustaške emigracije" usmjerene na stvaranje jake i moćne Hrvatske? Zamislite kako bi sad Hrvatska izgledala.
Ali ne, oni su si našli pajdaše udbašiće jer oni znaju kako se izvlače pare i kako se pljačka i kamatari. Eto im ih, jebali im oni mater skupa s Mudrinićem i Modnim mačkama. Ovo danas je bio Njemačkoj kao prijateljskoj zemlji. Odsad će Njemci prijateljstvo plaćati. Tako i treba biti. Najbolja stvar koja se dogodila Hrvatskoj je gubitak Njemačke kao prijatelja, jer shvaćamo da prijatelja nema. Postoje strategije i ciljevi i partneri koji nam mogu do njih pomoći doći i čiji su ciljevi komplementarni našima. U ovom trenutku Njemačka to nije i danas im je to jasno rečeno.

Danas im je rečena strategija i time se završava iracionalno njemačko-hrvatsko prijateljstvo koje predugo traje i previše štete je napravilo Hrvatskoj kroz povijest. Počinje proces emancipacije koji će biti bolan, ali pozitivn. Kako vidimo po izvješćima HINA-e, taj proces je u nekim glavama već naveliko počeo i drago mi je da sam/smo imao/li zasluge u tome. Jer upravo forum je prvo mjesto na kome je raskrinkana uloga Njemačke u postkrimovskom svijetu i upravo odavde su neki analitičari izvlačili svoje teze i zaključke. Nabijem i njih na neku stvar i ubuduće će te teze i zaključke morati i platiti (barem kod mene). Besplatno je napravljeno šta se moralo, spriječen je povratak u jugosferu i trajni ostanaka Hrvatske u bizantskoj rupi i kaljuži. To smo bili dužni domovini, a ovaj Njemačkoj je znak da su oni koji trebaju shvatiti shvatili i da je smjer dobar. Sad je vrijeme za poslovanje, sa Švabama, Britancima, Američanima i sa Srbima. Samo Srbima 10% gore sve dok ne dođemo do 300 milijardi. I sa analitičarima. Calen bite!!!

Ja sam zadovoljan. Sad mogu u penziju. Neka preuzmu mlađi, čini se da znaju di idu.

E da. Da još ljevičarima malko masti izvadimo. "Njemci pišu gospodarski program HDZ-a" je teza za valjanje od smjeha. Treba samo otići na Wikipediu i pogledati biografiju her Sinna, čovjeka sa židovskom bradicom. Fetivi Švabo.

Quote:
During leaves of absence from Mannheim and Munich he held visiting professorships (1978/79 and 1984/85) at the University of Western Ontario in Canada. During sabbaticals he was also visiting researcher at the London School of Economics, as well as at Bergen, Stanford, Princeton and Jerusalem Universities.

Sinn is fellow of the National Bureau of Economic Research in Cambridge, Massachusetts, and was the first German-speaking economist to deliver the Yrjö Jahnsson Lectures[2] in Helsinki (1999) and the Tinbergen Lectures in Amsterdam (2004).[3]

Zadnje uređivanje Pene79trator : 17.03.2015. at 22:46.
Pene79trator is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:51   #54
Quote:
Scott Assouw kaže: Pogledaj post
Ocito na ovo sto je trenutno itekako aktualno, a cija se predstava odvija u Munchenu. Dakle suocite se sa svojom udbaskom prosloscu, nije bilo lijepo to sto ste u zadnji cas htjeli sprijeciti izrucenje svojih potencijalnih nalogodavaca politickih ubojstava. Mi smo se sa svojom prosloscu suocili, vrijeme je da isto ucinite i vi.

Poruka jasna da ne moze bit jasnija.

Njemacka pamti svinjariju koju su Milanovic i partija napravili tri dana prije ulaska u EU. Ovo danas je bila samo jedna dobronamjerna poruka.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 22:59   #55
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post

Ostaje problem Mađarske i ako Viktor ne odustane od nekih suludih imperijalističkih planova, ovdje bi se mogla roditi jako lijepa priča i stvano bi mogli postati most između istoka i zapada, sjevera i juga i svima naplaćivati mostarinu i živjeti od toga.
Ako je Mađarska ikada u novije vrijeme imala neke "imperijalističke planove" onda je potencijalna žrtva tih planova u prvom redu trebala biti Slovačka. U zadnjih godinu dana to se promijenilo. Trzavica u odnosima Slovačke i Mađarske više nema. Prema Hrvatskoj ih nikada nije ni bilo - čak ih ni Jobbik nema, a kako bi ih imao Viktor kojemu smo i privatno najdraža europska zemlja nakon same Mađarske. Prema Njemačkoj Viktor se odnosi jednako kao što se i danas odnosila Kolinda.

Ja uopće ne vidim ni jedan jedini razlog za ovu tvoju iskazanu rezervu prema Viktoru.

A sve ostalo potpisujem, kao i manje-više sve tvoje postove zadnjih godina, a pogotovo one koje smo zajedno sa drugim kolegama producirali na ovoj proročanskoj temi i koji su se sada počeli obistinjavati i u stvarnosti.

Znam da imaš neke nove momente u privatnom životu i da nam ubuduće više nečeš moći biti tako česti gost kao što si bio do sada, pa koristim ovu priliku da ti se u svoje ime, kao i u ime brojne publike koja je sa zanimanjem pratila tvoje pisanje pod ovim i drugim nickovima tijekom mnogo godina, najtoplije zahvalim na cjelokupnom doprinosu kojeg si dao i trajno ostavio ovom Forumu i našoj informiranosti.

Želim ti, dragi prijatelju, svaku sreću i puno uspjeha u novim avanturama - Hvala na svemu

PL
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 23:05   #56
Quote:
Pene79trator kaže: Pogledaj post
Da. Ovo stoji. Ljevičari koji ovdje svršavaju na spomen zapadnog balkana zanemaruju jednu stvar, a to je da je samo spominjanje osovine Blatik-Jadran i to u sred Berlina prst u oko Švabama. I jebeno hrabar potez, očito ne bez zaleđa. Usudim se reći da je upravo Hrvatska prenijela poruku Britanije i SAD-a Njemačkoj, a ta je da će se graditi osovina Baltik - Jadran i da će dobiti račun za prolazak preko nje.
Ovo mi opako smrdi na ponovnu zeljeznu zavjesu od Baltika do Jadrana, koja je inace i bila Churchillova ideja. Ali dobra je stvar sto cemo mi ostat s "ove strane" zavjese. Prema tome, u potpunosti podrzavam stvaranje osovine Baltik-Jadran, a to sto je Kolinda izjavila upravo u Berlinu i upravo u drustvu njemackog predsjednika i kancelarke nije bez vraga i nije samoinicijativno. Ona za to ocito ima debelo zaledje jacih igraca. Kakva sreca sto smo se rijesili udbaskog gnijezda na Pantovcaku koje je guralo Hrvatsku u tzv. "zapadni Balkan" i u drustvo najnazadnijih i najjadnijih drzava Europe. Sada smo konacno nakon 15 godina isplivali iz tih govana. A ako nas Amerikanci podrze, i ako se ostvari inicijativa o energetskom povezivanju Baltika i Jadrana i svih drzava koje se nalaze izmedju, to bi za Hrvatsku mogao znaciti doslovno gospodarski preporod.

Svanula su ljepsa i vedrija vremena za Hrvatsku.

Quote:
Njemci su trenutno najopasnija prijetnja Hrvatskoj. Pogotovo se treba čuvati njihove inicijative za BiH pogrešno nazvane njemačko-britanska, jer britanaca tu nema, to je njemačko-srpska inicijativa, odnosno korak prema stvaranju regijuna i ZB-a.
Pratim geopolitiku i puno razmisljam o ovome, ali da me ubijes ne mogu pronaci niti jedan jedini razlog zbog kojeg bi se uloge u potpunosti promijenile, i zasto su Britance kao glavne ARHITEKTE zapadnog Balkana 2000-godina, sada zamijenili Nijemci. To mi jednostavno ne ide u glavu i nemam niti jedno logicno objasnjenje za to. Zasto to Nijemci sada rade, sto oni konkretno dobivaju time sto odjednom (iz vedra neba?) igraju na kartu zapadnog Balkana i povezivanja balkanskih drzavica. Sto Nijemci time dobivaju? Odnosno sto je nagnalo Britance (kao ipak stare saveznike Srba, da se ne zavaravamo, jos od 1. svj. rata i Londonskih ugovora) da preko noci odustanu od projekta zapadnog Balkana i guranja Hrvatske u taj paket?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 23:27   #57
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ovo mi opako smrdi na ponovnu zeljeznu zavjesu od Baltika do Jadrana, koja je inace i bila Churchillova ideja. Ali dobra je stvar sto cemo mi ostat s "ove strane" zavjese. ...

Pratim geopolitiku i puno razmisljam o ovome, ali da me ubijes ne mogu pronaci niti jedan jedini razlog zbog kojeg bi se uloge u potpunosti promijenile, i zasto su Britance kao glavne ARHITEKTE zapadnog Balkana 2000-godina, sada zamijenili Nijemci. To mi jednostavno ne ide u glavu i nemam niti jedno logicno objasnjenje za to. Zasto to Nijemci sada rade, sto oni konkretno dobivaju time sto odjednom (iz vedra neba?) igraju na kartu zapadnog Balkana i povezivanja balkanskih drzavica. Sto Nijemci time dobivaju? Odnosno sto je nagnalo Britance (kao ipak stare saveznike Srba, da se ne zavaravamo, jos od 1. svj. rata i Londonskih ugovora) da preko noci odustanu od projekta zapadnog Balkana i guranja Hrvatske u taj paket?
da citiram tebe, tak da ne šaljem opet mejl moćnom dvojcu (Pene79trator + PowerLock) ...ni meni nije jasno ovo gore boldano? pa se nadam jednoj finoj eksplikaciji od strane ovog dvojca; btw. ja ipak nisam ziher da su Britanci skroz odustali..to mi ne štima?

usput, koristim ovu priliku da se zahvalim Pene79tratoru, ne znam jel se već uputio u druge krajeve ma gdje to bilo, na zanimljivim analizama, bilo je gušt čitat' i nadam se da će nać' tu i tamo vremena nabacit jopet štogod zanimljivog za nas koji ostajemo u ovoj, za sad još uvijek balkanskoj, kaljuži
IQ0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 23:36   #58
Evo ti tekst kojeg sam dobio u inbox i koji mi je puno stvari razjasnio. One ne moraju biti 100% tocne ili istinite, ali itekako imaju svoju logiku.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...goslaviju.html
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 23:45   #59
Quote:
IQ0007 kaže: Pogledaj post
da citiram tebe, tak da ne šaljem opet mejl moćnom dvojcu (Pene79trator + PowerLock) ...ni meni nije jasno ovo gore boldano? pa se nadam jednoj finoj eksplikaciji od strane ovog dvojca; btw. ja ipak nisam ziher da su Britanci skroz odustali..to mi ne štima?
Ma objasnili smo masu puta - prepuštam Pene79tratoru da to odradi još jednom za kraj i oproštaj od Foruma... detaljno u svom prepoznatljivom stilu

Ja ću samo u najkraćim crtama - ključna riječ je plinovod kojeg Ameri tretiraju kao ključni geo-strateški projekt u budućoj projekciji svoga utjecaja na Europskom kontinentu i istovremeno najvažnijim alatom za smanjenje ili potpuno eliminiranje ovisnosti o ruskom plinu.

Za projekt tog ranga i prioriteta Amerikanci su željeli imati i politički okvir - dakle politički sadržaj koji će biti naslonjen na projekt plinovoda i našli su ga u Višegradskoj skupini, koju je za tu svrhu potrebno protegnuti do Jadrana i na taj način osujetiti bilo kakve konkurentske projekte koje bi možda mogla dogovarati gospođa u Berlinu čije se mobitele prisluškivalo.

Sama Višegradska grupa odpočetka je bila britanski politički projekt sa ciljem sprečavanja njemačkog koloniziranja Istočne Europe (tako ju je zamislila još Thatcherica u vrijeme kada je strahovala što će se događati nakon ponovnog njemačkog ujedinjenja), a kasnije se taj projekt pokazao korisnim za sprečavanje širenja eura na baš cijelu Europu (Mađarska, Češka i Poljska ga još nisu uvele niti to planiraju, a Višegradska grupa imala je funkciju koordinacijskog tijela za sprečavanje širenja Eura).

Budući da Briti planiraju odlazak iz EU, nije im više potrebna ni Višegradska grupa za ostvarivanje svojih interesa pa je kao blok prepuštaju Amerima koji će je koristiti za taj politički okvir tom budućem strateški važnom plinovodu.

Briti dakle napuštaju EU i okreću se svojim globalnim interesima (Commonwealth) - pa ih u kontekstu EU više ne zanima ni Srbija kao ni štošta drugo, a Ameri imaju interes spriječiti osovinu Moskva - Berlin; pa je danas Kolinda u Berlinu objavila uspostavu osovine Baltik-Jadran i onda pokupila svoje krpice i otišla iz Njemačke.

Pene79trator izvoli nastaviti još jednom za fajrunt prijatelju
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 23:48   #60
Quote:
lj u b o kaže: Pogledaj post
Ne znam jeste li u Petrovićkinom izvješću iz Berlina uočili onaj detalj o '10 minuta u četiri oka', a što nije uobičajena praksa Frau Angele do sad?

Jesu li razmjenile recepte ili krojeve iz Burde?
I recepte i krojeve, ali ne iz Burde, vec one zbog kojih drugovima koljena klecaju i vilice objese da im se i svi umnjaci vide, narocito sad kad se Nobilo zasanjkao ravno u banderu na sudjenju u Minhenu.

Skrecem pozornost na clanak iz DW:

Politika

Njemačka želi samouvjerenu Hrvatsku

Njemački savezni predsjednik Joachim Gauck potakao je Hrvatsku da preuzme ključnu ulogu u razvitku i pomirenju na jugoistoku Europe.

Njemačka želi samouvjerenu, spremnu na reforme i prosperirajuću Hrvatsku kao prisnog partnera u Europskoj uniji“, rekao je Gauck prilikom objeda povodom nastupnog posjeta hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u Berlinu. Njemačka želi i Hrvatsku „koja će preuzeti svoju ključnu ulogu u jugoistočnoj Europi“, naglasio je njemački predsjednik.

Imajući u vidu gospodarsku krizu koja u Hrvatskoj traje već godinama, a koja ima dramatične društvene posljedice i zbog koje mladi i dobro obrazovani ljudi napuštaju Hrvatsku, Gauck je pozvao hrvatsku predsjednicu da „potakne izgradnju pravne države, borbu protiv korupcije, modernizaciju gospodarstva i osiguravanje održivih javnih financija“.

S obzirom na sporo zacjeljivanje rana nastalih ratom na području bivše Jugoslavije njemački predsjednik je pozvao svoju hrvatsku kolegicu da se zauzme za „pomirenje, dijalog i suradnju u regiji“.

Nakon sastanka s predsjednikom Gauckom hrvatska predsjednica Grabar-Kitarović susrela se i sa saveznom kancelarkom Angelom Merkel.

http://www.dw.de/njema%C4%8Dka-%C5%B...sku/a-18321149

Uzimajuci u obzir da je DW nesluzbeno glasilo njemacke vlade, i da je ovo objavljeno kao saopcenje, primjetite da njemu nema “zapadnog Balkana”, iako je izrecen, samo “jugoistok Europe”.

Skrecem pozornost na Gauckov rijecnik; ne ostavlja ni najmanje sumnje i komsijama i susjedima da je Hrvatska predstavnica EU na jugoistocnoj Europi, i put u EU vodi samo preko Hrvatske. Takodjer, sve one teske probleme Hrvatske o kojima ostro govore i predsjednica Kolinda i HDZ, naglasio je i predsjednik Gauck.

Po ovom clanku predsjednik Gauck jest spomenuo “„pomirenje, dijalog i suradnju u regiji“. Sto znaci da se koristi rijeci koje ce lakse proci u komsiluku. Ali uz jednu bitnu napomenu; nije ovo spomenuto da bi se udovoljilo zahtjevima balkanskih pustahija prema EU, vec da bi knedle od EU isle prema jugu. Za pocetak malo mekse, da ih lakse progutaju, a budu li se pustahije previse jogunili, mogu one biti i tvrdje, puno tvrdje.

Svakako pogledajte i izvjesce Ivane Petrovic http://dnevnik.hr/videoteka/ivana-pe...k-nove-tv.html

Angela je bila ta koja je trazila sastanak u 4 oka, iako to nije bilo predvidjeno. Prioritet je gospodarska suradnje Hrvatske i Njemacke. Za njemacko gospodarstvo smo sitni, ali za Njemacku, EU i NATO politiku, gospodarski oporavak i politicki utjecaj Hrvatske su ocito imperativ radi onog sto se od Hrvatske i njenog utjecaja ocekuje.

Primjetite kako Ivana kaze da u Njemackoj vlada veliko zanimanje investitora za ulaganje u Hrvatsku, ali ih sadasnja vlada odbija. To bi se mogo protumaciti da kokosari ne zele gospodarski oporavak jer im onda vlast i regijonaski planovi klize iz ruku. Ali isto tako, moglo bi biti poruka da nema investicija dokle god Zole i bratija ne isprazne Sabor i Banske dvore, i odu na frisku ariju za trajno.
Plavobili is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.