Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 12 15.79%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 11 14.47%
Da - istocna nebudisticka praksa 10 13.16%
Da - krscanska kontemplativna praksa 9 11.84%
Da - ostalo 17 22.37%
Ne 26 34.21%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 76. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2015., 13:07   #41
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Sve pohvale na temi!
Uživam u čitanju i veseli me što ću nešto naučiti.

Imam pitanjce. Kao što ste već napisali, svrha je nevezanost i prestanak patnje. Zbunjuje me hinayana i mahayana. Hinayana vodi u kraj patnje, u nirvanu, ali potom mahayana teži povratku iz nirvane, kako bi se moglo pomoći drugim bićima.
U Mahayani, posebno Zenu, imaš tkz. "boddhisatva zavjet" da ćeš po postizanju nirvane osloboditi druge od samsare (vraćanja u krug uvjetovanosti) i u stanje avidye (neznanja).

Quote:
Ne voli li suosjećaj ponovo u patnju? Pitam čisto zdravo seljački, suosjećaj smatram vrlinom, ali ne mogu negirati vlastiti osjećaj patnje koju osjećam kada netko drugi pati (zapravo, sumnjam da itko može).
Pa, ako je afektivan, ako je udubljivanje u nečije stanje. Budistička empatija je istovremeno topla i društvena ali i introvertna, hladna s distance. Ovo posljednje je bitno da se i sam praktičar ne veže previše za vlastite emocije. Potrebno je samo generirati osjećaj brižnosti, suosjećanja prema određenim smjerovima/osobama ali ne dopustiti strasti da prevlada.

Budistička etika kao npr. stoička i epikurejska se klone strasti jer vodi u neznanje i objektiviziranje nečeg što je vrlo relativno i uvjetovano.
Old 19.04.2015., 13:16   #42
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Da ne bude sve samo jako ozbiljno, između mnogih celebritija poput Blooma, Seagala, bake Turner i Dick Gere je budist, a meni je kćer pred puno godina kupila za ročkas mali kip Bude jer sam joj ujutro, kad bi pušila i pila kavicu, zgledala ko da sam u nirvani ...tak da ima i tu nečeg- upoznavanje i rad na samome sebi. Sebe sam svrstala u ostale.
Btw, za temu.
Ja znam za Richarda Gere-a i Thurmana, ali Seagal budist? Nice.

Fora su ti kipići, umiruju.
Old 19.04.2015., 15:02   #43
Pohvale pokretaču teme na trudu i zalaganju Te na držanju teme na pravcu.

Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
U Mahayani, posebno Zenu, imaš tkz. "boddhisatva zavjet" da ćeš po postizanju nirvane osloboditi druge od samsare (vraćanja u krug uvjetovanosti) i u stanje avidye (neznanja).
Kada bi se svaki budist držao tog zavjeta onda bi se nakon dovoljno vremena vraćali oslobođeni po oslobođene...

Ili, kada bi oslobođeni za svog života pridonio da se samo još dvoje "oslobode" vrlo brzo, kroz par desetaka generacija svi bi bili oslobođeni. Geometrijska progresija. No izgleda zbog nečega nije tako.

Smrdi, stvarno smrdi...

Nego, spominje se dosta um na temi. Ako netko zna kaj je to "um"?
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 16:56   #44
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post

Kada bi se svaki budist držao tog zavjeta onda bi se nakon dovoljno vremena vraćali oslobođeni po oslobođene...

Ili, kada bi oslobođeni za svog života pridonio da se samo još dvoje "oslobode" vrlo brzo, kroz par desetaka generacija svi bi bili oslobođeni. Geometrijska progresija. No izgleda zbog nečega nije tako.

Smrdi, stvarno smrdi...

a i mene to zanima ali znam da trebam biti sTrpljiv i cekati gospodu da proguglaju, nađohu i procitahu ohoho toga u potrazi za pročitanonadhnjučjućem Budha mainstrem texthom
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 17:19   #45
Quote:

Pa, ako je afektivan, ako je udubljivanje u nečije stanje. Budistička empatija je istovremeno topla i društvena ali i introvertna, hladna s distance. Ovo posljednje je bitno da se i sam praktičar ne veže previše za vlastite emocije. Potrebno je samo generirati osjećaj brižnosti, suosjećanja prema određenim smjerovima/osobama ali ne dopustiti strasti da prevlada.

Budistička etika kao npr. stoička i epikurejska se klone strasti jer vodi u neznanje i objektiviziranje nečeg što je vrlo relativno i uvjetovano.
Hvala ti.
Promaklo mi da se radi o zavjetu.

Osobno mi je tesko definirati se bez strasti i poimati sebe nevezanu za osjecaje - stoga se oko ovakvih stvari stalno spoticem i tesko mi "sjednu".

Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
a i mene to zanima ali znam da trebam biti sTrpljiv i cekati gospodu da proguglaju, nađohu i procitahu ohoho toga u potrazi za pročitanonadhnjučjućem Budha mainstrem texthom

Molim te, suzdrzi se od podcjenjivanja tuđe dobre volje i znanja. Ovakvi upisi ce u nastavku biti sankcionirani.
Old 19.04.2015., 17:51   #46
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
um ne stvara svijet, nego ga spoznaje pomoću određenih struktura u mozgu i tijelu za percepciju, za provođenje informacije o percipiranju, za deponažu te informacije, za obradu i osvještavanje, kognitivnu i intelektualnu prihvaćanost onoga što se percipiralo, u to ulaze i neminovno podsvjesne i naknadno svjesne informacije u smislu emocionalnog odnosa prema stvarnosti. i onda definitivno donošenje odluke o mišljenju, formiranje stava, a onda upražnjavanje adekvatnih vještina da ostavimo taj stav, namjeru, votever.

svijet postoji bez obzira na to percipirali ga mi ili ne. transformiramo ga prema potrebama i mogućnostima. ponekad moramo transformirati svoj um/emotivni dio/motorički/kognitivni... da bismo lakše i sretnije živjeli. živjeti u umu bez percepcije je možda filozofski i duhovno zgodno, no nije nimalo praktično. iz fizikalnih razloga.
Sto se budizma tice postoje oba tumacenja kao i ona koja ih nastoje pomiriti.

Filozofski su oba moguca. Buduci je sve sto mi znamo o svijetu oko sebe nasa vlastita percepcija, svi instrumenti mjerenja, cula itd su kakvi jesu unutar nase percepcije nemoguce je osporiti mogcnost da je sve to "matriks", projekcija um, oblik "sna" ili nesto slicno. Theravada generalno smatra da je svijet stvaranm dok u mahajani ima nasljedja i onih traicionalnih skola koje su "matriksoidne" i onih koje nisu. Iako se u krajnjoj linij bio svjet stvaran ili iluzoran mi mozemo baviti samo vlastitim percepcijama

Quote:
uostalom, ni jedan budist, kad dostigne nirvanu, ne bi bio zadovaljan samo tim uranjanjem u samog sebe i odjebavanjem svega što mu čini loše, nego se, ojačan i samolišen suvišne prtljage svjesno baca natrag u koštac s problemima. ovaj puta tuđim. svjetskim. svemirskim. jer zna kojim se putem to radi. i ne, ne bi bio sretan da se uvuče u svoju puževu kućicu, staavi moruzgvu na ulaz i uživa u samokontemmplaciji. ne, nego će se preeobratiti u avatar, takvim ne treba izlazak iz stvarnosti.
Teorijski nirvana podrazumjeva potpuno rastakanje "konglomerata uzrocno-posljedicnih silnica" koje stvaraju iluziju osobnosti, odnosno nema vse nikoga da se nakon nje nigdhe vraca nista radit.

Theravada budhizam ima nirvanu kao cilj.

Medjutim mahayana je razvila ideal Boddhisatve koji ostaje u uvjetovanom postojanju da bi drugima pomagao u tom istom problemu razrjesenja patnje. To medjutim ne radi po povratku iz nirvane nego time sto se odrice nirvane (iako ju moze ostvariti) dok sva bica nisu spasena.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 17:52   #47
OT obrisan. Molim vas, držite se teme.
Old 19.04.2015., 17:58   #48
Quote:
Sve pohvale na temi!
Uživam u čitanju i veseli me što ću nešto naučiti.

Imam pitanjce. Kao što ste već napisali, svrha je nevezanost i prestanak patnje. Zbunjuje me hinayana i mahayana. Hinayana vodi u kraj patnje, u nirvanu, ali potom mahayana teži povratku iz nirvane, kako bi se moglo pomoći drugim bićima.

Ne voli li suosjećaj ponovo u patnju? Pitam čisto zdravo seljački, suosjećaj smatram vrlinom, ali ne mogu negirati vlastiti osjećaj patnje koju osjećam kada netko drugi pati (zapravo, sumnjam da itko može).
Ovo je sad cisto neko moje tumacenje, ne garantiram da je tocno, ali ako boddhisatva ideal podrazumjeva svjesno odgadjanje nirvane postoji element ideala zrtve i mogli bi reci da se svjesno prihvaca zadrzavanje odredjene kolicine uvjetovanosti. Iskreno receno malo mi je boddhisatva ideal u za sada nerazrjesenom logickom konfliktu /kontradiktornosti sa nekim temeljnim idejama, ali jos nisam dovoljno upoznat sa kasnijim razvojem budizma i njihovim tumacenjima pa ne znam kako su to razrjesili
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:03   #49
Quote:
Ja znam za Richarda Gere-a i Thurmana, ali Seagal budist? Nice.

Fora su ti kipići, umiruju.
Segala su tibetanci proglasili tulkuom
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:12   #50
Quote:

Smrdi, stvarno smrdi...

To bi podrazumjevalo da vecina ljudi zeli uzet sto im oni zele dat Vecina ljudi ipak ne zeli napustiti igru srece-tuge, cak i u duhovnim vodama se trazi ideal maksimiziranja srece (blazenostvo, ekstaza, raj itd) i izbjegavanja patnje. Cak i ljudi koji koketiraju sa budizmom to najcesce rade preko neke posredne mistifikacije bez ulaska u meritum stvari - bilo da se radi o banalnim forvardusama poput "mandala Dalaj Lame" ili "Buddhinih izreka" (koje su blize Coelhu nego njima i lazno im pripisane cesto) ili cak samom svakodnevnom praksom pucke religioznosti u budistickim zemljama.

Mislim da usljed same prirode filozofije i prakse budizma nije realno ocekivati da bi do tako neceg moglo doci jer nije realno ocekivati da je dovoljno ljudi zainteresirano za budizam. Mislim da su Budizam i Jainizam ako bi se u obzir uzela kolicina aktivnog zivljenja temeljnih vrijednosti religije cak i manje u postotnim omjerima prema drugim religijama nego sto je u formalnom poistovjecivanju sada (kada su isto najmanje).

Kolko je bodisatva ideal smislen drugo je pitanje, meni je takodjer malo nekako nategnuto za sad

Zadnje uređivanje Beljki : 19.04.2015. at 18:35.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:30   #51
Quote:

Nisam siguran da mozemo u potpunosti povuci direktnu paralelu nekog od termina koje prevodimo kao um (ima ih vise) sa nasim terminom uma, odnosno u prevodima nekakvih teooskih i filozofskih ideja u nesto sto je u svakodnevnoj kolokvijalnoj upotrebi najcesce dolazi do manjeg ili veceg semantickog pomaka i asocira nas na druge stvari nego u originalu.

To je medjutim kompleksnija tema od povijesti i temeljnih ideja i vise se njome bavi abidhama nego sutta i raniji budizam.

Tako da su "kriticari" u pravu u ovom slucaju i trebat ce malo proucavati istu da bi se moglo suvislo dogovoriti, ne mogu iz glave.

Svakako je um kao i sve drugo "konglomerat" razlicitih funkcija poput senzacija, osjecaja, mentalnih impresija, obrazaca i svjesti. Mahajana, posebno jogacara to jos detaljnije razradjuje, ako se ne varam svijest npr djele na vise razlicitih "svjesti" sa svojim specificnim karakteristikama, ukljucujuci neku "temeljnu svijest" koja je vezana sa prenosom karmickog impulsa nakon smrti isl... ali nemam bas jasnu sliku jer sam jos na ranom budizmu i nisam dotaknuo abidhame. Vjerojatno Tehuti (il netko treci) vse zna o tome (il ima vrmena sad cackat) pa mozde odgovori konkretnije

Zadnje uređivanje Beljki : 19.04.2015. at 18:41.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 20:24   #52
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovo je sad cisto neko moje tumacenje, ne garantiram da je tocno, ali ako boddhisatva ideal podrazumjeva svjesno odgadjanje nirvane postoji element ideala zrtve i mogli bi reci da se svjesno prihvaca zadrzavanje odredjene kolicine uvjetovanosti. Iskreno receno malo mi je boddhisatva ideal u za sada nerazrjesenom logickom konfliktu /kontradiktornosti sa nekim temeljnim idejama, ali jos nisam dovoljno upoznat sa kasnijim razvojem budizma i njihovim tumacenjima pa ne znam kako su to razrjesili
Hm

Nisam naišla na pojam odgađanja nirvane. Već postizanju nirvane i "vraćanju" natrag kako bi se pomoglo ostalim bićima.

Zbilja znam malo, ali sam, uzimajući u obzir ono što je Tehuti na to napisao to razumijela kao "povratak" u samsaru nakon postignutog stanja nirvane, ali povratak s promjenjenom percepcijom.
Old 19.04.2015., 20:51   #53
Quote:
Hm

Nisam naišla na pojam odgađanja nirvane. Već postizanju nirvane i "vraćanju" natrag kako bi se pomoglo ostalim bićima.

Zbilja znam malo, ali sam, uzimajući u obzir ono što je Tehuti na to napisao to razumijela kao "povratak" u samsaru nakon postignutog stanja nirvane, ali povratak s promjenjenom percepcijom.
A ne znam, mahajana mi nije jos dosla na red, a kod nje je ideal bodisatve vazniji iako nije iskljucivo i primjenjuje se i drugdje

Takodjer postoje ralicite tradicije u budizmu i vjerojatno razlicito (tj sigurno) tumacenje bodisattve.

zvorno se radilo o samom Budi prije prosvjetljenja pa onda o pojedincu koji je na putu do prosvjetljenja, dakle nekome tko nije jos postigo.

ne bih iskljucio da u nekim pravcima moze bit ideja nirvane prije postajanja bodisatvom

No, u cilju generaliziranja budizma, bilo sasvim u skladu sa nekom tradicijom ili ne u njihovim razlicitostima, ja bih rekao da treba prije svega razdvojiti nirvanu i "prosvjetljenje".

I za nirvanu i za vjerojatno za bivanje boddisatvom u idealiziranom smislu (kao cilj, ne samo kao netko na putu) je potrebno "prosvjetljenje", odnosno uvid u prirodu stvari. No nakon uvida u prirodu stvari bodisatva ostaje u samsari da bi drugima pomogao, dok onaj koji odabere nirvanu vise nema veze sa samsarom.

Naravno moguce da neki pravci i nirvanu drugacije tumace, ali trenutno ne vidim na koji nacin bi se nakon nirvane vracalo, to mi je malo oksimoronicno

Ako mogu usporedit to je kao da sidjes na stanici sa vlaka, a istovremeno pomazes ljudima u vlaku da izadju, nema smisla, da bi im pomogao moras ostati u vlaku, ne?

Nisam siguran da se nirvana moze poistovjetiti sa prosvjetljenjem vec upravo sa napustanjem samsare, a ako u njoj djelujemo znaci da ju nismo napustili

Opet, za Budu se smatra da je postigao nirvanu za zivota pa je dalje poducavao. Doduse u smrti se smatra da je usao u paranirvanu, konacnu nirvanu i nema vise povratka, dakle za razliku od bodisatve koji se ponovno radja samom cinjenicom paranirvane budha vise kao pojedinac ne postoji i nema nikoga tko bi vise djelovao, dakle on se vise ne moza vracati (tj njega u biti nema), za razliku od Bodhisatvi koji su iz zivota u zivot (ili u duhovnim svjetovima itd) moguce djelatni.

E sad je li moguce uc u nirvanu, a ne u parnirvanu il neka kombinacija ... sta ja znam, vjerojatno opet ovisi o pojedinoj sljedbi sve to
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 03:08   #54
Quote:
Hm

U jednoj knjizi sam čitao da budist dođe tik do Nirvane već je (govorim svojim riječima) udahne, u tom trenutku čuje vapaj svih onih neoslobođenih bića koje pate i on tada odluči odgoditi Nirvanu i vratiti se dok (sad neznam da li sve ili neki konkretan broj) ne pomogne osloboditi i ostala bića, to je kao nekakav zavjet, to bi bili kao boddhi-sattve (mislim).
Old 20.04.2015., 11:36   #55
Quote:

I meni je to malo teško shvatiti, ne znam do koje mjere dobro razumijem taj zavjet. Razumijem namjeru, no metafizika tog zavjeta mi nije najjasnija trenutno pa pokušavam iščitati razne izvore da vidim što kažu.

Quote:
Istina. Meni je taj metafizički dio Mahayane konfuzan.

Quote:
Pod um ovdje više mislim na kolokvijalnu svakodnevnu uporabu te riječi - mentalni i emocionalni procesi, sjećanja, obrasci itd...
Old 20.04.2015., 11:45   #56
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
Sigurno neću pisati iz glave posebno kad se radi o tako specifičnoj temi koja zahtjeva predznanje ili barem kritičnost da se razluče različite interpretacije i napiše nešto dovoljno generalno da stane u malo teksta. A i ima hrpa škola u budizmu pa je teško pisati u ime svih, treba zadržati neku racionalnost i ne rasipati se riječima. Ono što se događa kada se piše u afektu je hrpa dezinformacija, generalizacija i pogrešnih tumačenja. Bez kritičkog pristupa povijesti nekog učenja i samim doktrinama, možemo svašta zaključiti.

A i priznajem da sam laik za temu, nisam budist, već simpatiziram Dharmu.
Old 20.04.2015., 11:47   #57
Quote:
Segala su tibetanci proglasili tulkuom
Nemreš vjerovat.
Old 20.04.2015., 11:52   #58
Quote:
Hm

Tako sam barem našao da neki zen monasi na forumima debatiraju o značenju svega toga. Mnogi su se složili da se upravo o tome radi.

A kako u budizmu ništa nije strogo dogmatsko jer su moguća drugačija tumačenja, čak ni sami uvjereni praktičari Dharme nisu uvijek sigurni što je neki izvorni tekst namjeravao reći po tom pitanju.
Old 20.04.2015., 12:14   #59
Quote:
To bi podrazumjevalo da vecina ljudi zeli uzet sto im oni zele dat Vecina ljudi ipak ne zeli napustiti igru srece-tuge, cak i u duhovnim vodama se trazi ideal maksimiziranja srece (blazenostvo, ekstaza, raj itd) i izbjegavanja patnje. Cak i ljudi koji koketiraju sa budizmom to najcesce rade preko neke posredne mistifikacije bez ulaska u meritum stvari - bilo da se radi o banalnim forvardusama poput "mandala Dalaj Lame" ili "Buddhinih izreka" (koje su blize Coelhu nego njima i lazno im pripisane cesto) ili cak samom svakodnevnom praksom pucke religioznosti u budistickim zemljama.
Da, postoji taj hedonistički, utilitarijanski dio priče.

Možemo povući paralelu između ciljeva i definicije sreće u ovim filozofijama:

stoicizam: apateja = stanje izostanka strasti
epikurejstvo: ataraksija = stanje mentalnog mira, odsutnost svih tjeskoba
grčki skepticizam: ataraksija = stanje mira dobiveno sumnjanjem u sve apsolutne istine
grčki cinizam: eudaimonia = stanje mira i čistoće uma, potpuna odsutnost neznanja, bezumlja i samoobmane
budizam: nirvana = stanje mira dobiveno odsutnošću patnje

Svi ovi putevi su srednji putevi. Za budizam se kaže da je srednji put između hedonizma i askeze (uživanja i suzdržavanja). Ljudi ne vole sredinu, već od trenutka do trenutka skaču u ekstreme i ovakvi ciljevi navedenih filozofija im se čine crnima, dosadnima i apatičnima prema životu.

Svaki od ovih puteva traži neku vrstu odricanja ili suzdržavanja od pretjerane reaktivnosti i mentalne impulzivnosti, što je modernom čovjeku konzumerističkog doba nezamislivo, nameće nam se hedonizam u svakom obliku, pa i duhovnom. Čisto sumnjam da su te metode interesantne onima koji samo ganjaju ugodu. Sve ove filozofije nisu protiv ugode, već vezanosti za ugodu.

Ovi srednji putevi zagovaraju odsutnost nečega kao krajnju sreću - na neki način su minimalističke filozofije "manje = više". Smanjiti očekivanja i mentalnu/emocionalnu reaktivnost = sreća. Danas sreću u popularnoj kulturi poistovjećujemo sa čistim hedonizmom a to je gomilanje pozitivnih i ugodnih iskustava.
Old 20.04.2015., 16:44   #60
U mom rječniku Budizam znači Theravada i pripadajući raniji spisi. Mahayana i varijacije na temu mi dođu kao razvodnjene i patvorene verzije. Slično kao kad kršćanski misionari inkorporiraju kojekakve lokalne panteističko/animističke običaje samo kako bi se dopali lokalnom stanovništvu te im se polako uvukli pod kožu.

Quote:
Pod um ovdje više mislim na kolokvijalnu svakodnevnu uporabu te riječi - mentalni i emocionalni procesi, sjećanja, obrasci itd...
Nisu li sve ovo nabrojano zapravo misli?

Npr. ljutnja, osjećaj.
Podražaj -> percepcija -> interpretacija -> akcija (reakcija tjela u smislu produkcije hormona i neurotransmitera pa potom i lokomotorna, već prema potrebi ); i opet u krug - percepcija...

Percepcija i interpretacija su misli. Tu se sigurno uključi i sjećanje, opet misao, itd.

Znači, imamo zatvoren cijeli krug no uma nigdje nema? Otkuda uopće potreba za konceptom uma?

Da li je "um" išta drugo do li misao?
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.