Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 15:17   #1161
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Adelina navodi da su je pitali dosta toga povrh tih podataka.
To jest, stvari na koje nikakvo pravo nemaju.

Ovo što navodiš mislim da nikome nije problem. Mislim da su svi ovdje OK s takvim pitanjima jer im vide svrhu i opravdanost.

-Stipe
Kaže da nije htjela odgovoriti na pitanja o, kako navodi "FATCA sranju", a tamo su pitanja koje sam navela, nikakva dodatna pitanja o djeci i slično.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 15:23   #1162
Da.

Ono što se vjerojatno desilo je da službenica jest njoj rekla da je to sve dio FATCA-e. I da zato "mora odgovoriti".

A da Adelina sama ne zna što jest, a što nije dio, te da prenosi kvalifikaciju koju je od službenice čula.

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 15:44   #1163

Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Politička izloženost, mjesto rođenja, američko državljanstvo, porezni obveznik u hr i/ili stranoj državi-kojoj.
Quote:
Adelina Fina kaže: Pogledaj post
Btw pitanja su nemoguća, prije nego što sam prekinula ispitivanje kad me službenica zaskočila u banci, uspjela mi je postaviti par pitanja; Da li sam politički aktivna, da li sam udana, onda me počela ispitivati o mojoj djeci pa sam poludila i prekinula to.
mene je moja "osobna bankarica" krenula ispitivati koje mi je stručna sprema pa kako poslujem sa bankom: gotovinske transakcije, ulaganja, štednja... kad sam ju pitao što će joj to nije mi ništa odgovorila
Old 05.10.2017., 19:52   #1164
utrljaj im sol u ranu.

u zabi imaju taktiku da te na prepad pitaju osobna pitanja.

Posebno su tome sklone robotizirane djelatnice ispranog mozga, zato možda najbolje da promijeniš poslovnicu, ima i normalnih djelatica koje ti ne sole pamet

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Obrati se udruzi za zaštitu potrošača i pitaj za savjet, a obrati se i agenciji za zaštitu osobnih podataka.

Ovi što ti savjetuju da odustaneš, to se likovi koji se mire sa sudbinom, imaju kmetski mentalitet i pokoravaju se jačim od sebe.
ovo svakako

AZOP ti mora dati pismeno očitovanje, a ZABi spomeni da čekaš njihovo rješenje o slučaju.

možeš i policiju pozvati direktno u poslovnicu jer se radi o krađi.

Quote:
Neće scena pomoći, a scenu rade samo primitivni klijenti, od kojih većina niti ne govori hrvatski jezik
Nije stvar da joj djelatnici ne žele zatvoriti račune, ili voditelj, to nema ni nikakvog smisla već sustav ne dopušta ako nisu uneseni zakonom traženi podaci.
Neka si nađe dobrog odvjetnika pa privatnom tužbom ako misli da je u pravu je najbolja opcija, no sigurno će joj zatvoriti račune i bez toga nakon ažuriranja podataka, a ti isti podaci će biti potrebni prilikom otvaranja transakcijskog računa u bilo kojoj drugoj banci
scena u banci pomaže jer banke to ne vole, a iz prijašnjih postova vidiš da onda mijenjaju priču.

laž je da "sustav" blokira klijenta, to im je najčešći izgovor.

zašto bi trošila vrijeme i novac na odvjetnika ako se to može lakše riješiti pa ako treba i primitivnije se spustiti na njihov nivo?

Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
iz osobnog iskustva znam da u HPB ne traže nikakve podatke osim onih koji pišu na osobnoj iskaznici i telefona za kontakt (ne trebaš dati broj mobitela ni telefon na poslu), a OIB saznaju direktno online na oib.hr , naime ja sam tamo otvarao račune
tako da dont srać tu mać
evo Da li kopiraju osobnu?
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 20:30   #1165
Kopiraju. A mene su tražili kojekakve podatke za Mastercard karticu prije godinu i pol. Poslije više nisu

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 11:31   #1166
Pored fatce, banke imaju i svoj interni, ajmo reći uvjet o podacima klijenta koji nije vezan za fatcu i koji je obavezan ukoliko klijent želi imati ili ostvariti poslovni odnos sa bankom, a u to spadaju pitanja o načinu poslovanja sa bankom.
Meni je isto tako u jednoj banci, za dodatni račun tražilo pored fatce, i pitanja o stručnoj spremi, djeci i slično i lijepo su rekli da mi bez tih podataka ne mogu otvoriti poslovni odnos.
Možda se ovi u zabi nisu dobro izjasnili ili nešto, ali sumnjam da bi tražili klijente i pozivali se na nešto ako to stvarno nije obavezno, jer imaju i oni svoju upravu i pravnu službu.
A individualci koji rade scene, to obično rade ljudi nižeg obrazovanja koji su već od ranije isfrustrirani ostalim vanjskim faktorima, psihološki dokazano.
Ukoliko postoji problem, tražite voditelja ili odgovornu osobu i lijepo riješite nesuglasicu, ako mislite da postoji
Znam jednog klijenta koji se skroz obrušio na banku, radio scene itd zbog tog, pozatvarao račune jer je mislio da u drugim bankama to ne treba, pa kad je vidio da to nije tako, htio se vratiti, ali su mu odbili ponovno otvoriti poslovni odnos, imajte i to u vidu.
A za hpb, poznanik je nedavno imao račun tamo, ali je prešao od njih zbog nezadovoljstva i baš me pitao kako to da ga nisu tražili neke podatke, ja sam ga pitala da mi pokaže ugovor, kad ono gle, oni su mu sami ispunili to bez da su ga išta pitali. A to je apsolutno krivo i nedopustivo jer za neistinitost tih podataka odgovara klijent, ali je za tu banku to razumljivo, jer, obzirom na vlasničku strukturu, sumnjam da se kod njih može zaposliti bez interne pozivnice što kod zabe nije slučaj.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:05   #1167
Quote:
Pored fatce, banke imaju i svoj interni, ajmo reći uvjet o podacima klijenta koji nije vezan za fatcu i koji je obavezan ukoliko klijent želi imati ili ostvariti poslovni odnos sa bankom, a u to spadaju pitanja o načinu poslovanja sa bankom.
Meni je isto tako u jednoj banci, za dodatni račun tražilo pored fatce, i pitanja o stručnoj spremi, djeci i slično i lijepo su rekli da mi bez tih podataka ne mogu otvoriti poslovni odnos.
Banke imaju obavezu obavijestiti korisnike radi li se o obaveznom ili dobrovoljnom setu pitanja.
Otvaranje računa ne uvjetuje se podacima o djeci. Kakva je bila priroda tvojeg poslovnog odnosa ne navodiš, kao ni što su to "pitanja o načinu poslovanja s bankom".

Njihove interne stvari (interni upitnici) spadaju, naravno, u dobrovoljne.
S druge strane, jednako kao što ti žele uvaliti ovaj ili onaj proizvod/uslugu svaki put kad te vide na šalteru (i tjeraju službenike da sklope X ugovora u periodu Y), tako su im zanimljivi i podaci po kojima će dalje svoje proizvode nekom pojedincu reklamirati bilo kojim drugim kanalom. Te ih stoga ovako usitno pokušavaju uvaliti.

Taj pojedinac što se "obrušio na banku" vrlo vjerojatno se žalio na FATCA pitanja, jer ga ne bi u svim ostalim bankama pitali isto da to nije bio slučaj (jedinstvene obrasce i upitnike mislim da još ni nemaju, iako su još 2015. to od njih zatražili). Ne na interna te konkretne banke.

Također, ako ga ova prva banka iz priče i nije više htjela, sve one ostale iz priče još uvijek jesu.

Plenty of fish in the sea.

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:29   #1168
Stipe, u mom slučaju, nakon provjere sa nadređenima te banke, pitanja poput stručne spreme, stanovanja i slično su bila obavezna, da nisam iz branše mislila bih da nisu
A to što su kod njih bila obavezna, ne znači da su i kod drugih.
Još su mi lijepo pokazali u sustavu što se mora a što je obavezno, tako da sumnjam da kod zabe to nisu obavezna pitanja i nisu sve interne stvari banke dobrovoljne, ima i obaveznih
Da nisu obavezne stvari sigurno ne bi klijetima slali obavijesti i blokirali račune, jer to nije nikome u interesu.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:45   #1169
Realno gdje god treba popunjavat neki obrazac uvijek su ta neka ekstra pitanja ista. Nekome mogu biti uvredljiva i šta to koga briga, ali eto, nekog je. Ja ako mi nije osobno važno, tj. vezano uz uslugu koju planiram koristit odgovaram neodređeno, pa nek provjeravaju ili nek me gone što nisam javila da je promijenjen status ako im je to bitno. SSS/VSS, domaćica, što te briga, samac/udana, ako hoćeš nekoga zezat napišeš homo/biseksualac pa nek se crveni, visina primanja/prometa uvijek pišem do 100000, ako im je bitno nek sami provjeravaju. Ti su svi podaci ionako dostupni. Je li mi osobno drago što se sve to bilježi i evidentira, je li mi drago što sam samo broj spisa na ovom svijetu i što je čitava moja egzistencija svedena na jedan NIAS ili e-zabu? Naravno da nije, ali alternativa tome je da živiš kao anonimus, potpuni ilegalac bez identiteta, zakonskih alata i sredstava zaštite na koju kao građanin ipak polažeš pravo. Radoznalost banaka i svih ostalih subjekata doživljavam isto kao i radoznalost dosadnog susjeda. Dajem im onoliko koliko želim da znaju.

Što se tiče blokiranja računa i zaustavljanja para, ako nemaju izričit dokaz da sam financijski kriminalac, pa prema tome postupaju i uvode u priču policiju i poreznu, zvala bi iste sekunde policiju i novinare i napravila im skandal, ne jer sam neodgojena neobrazovana stoka, nego jer je moj vlastiti slobodni izbor da svoj novac dajem njima na raspolaganje i isto tako da ga uzmem. Banka živi i radi od mog novca, ne ja od njenog i osim ako sredstva ugovorom nisam oročila imam ih pravo tražiti natrag u svakom trenutku isto kao što banka ima pravo tražiti od mene da u najkraćem roku vratim nedozvoljeni minus, raskinuti kredit, dugovanje po karticama ili bilo koji drugi vid dugovanja.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:57   #1170
Quote:
onda zatvoriš račune, pokupiš novce i odeš u drugu banku gdje ne maltretiraju klijente sa takvim glupostima
Quote:
Možda se ovi u zabi nisu dobro izjasnili ili nešto, ali sumnjam da bi tražili klijente i pozivali se na nešto ako to stvarno nije obavezno, jer imaju i oni svoju upravu i pravnu službu.
bilo bi dobro da uprava i pravna služba pročita što piše u stavku 16 Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma na koji se pozivaju
Quote:
A individualci koji rade scene, to obično rade ljudi nižeg obrazovanja koji su već od ranije isfrustrirani ostalim vanjskim faktorima, psihološki dokazano.
baš, nisu banke te koje maltretiraju klijente sa glupostima nego se radi o primitimcima koji se ne znaju civilizirano ponašati
Quote:
Ukoliko postoji problem, tražite voditelja ili odgovornu osobu i lijepo riješite nesuglasicu, ako mislite da postoji
ne radi se o nesuglasicama nego o ultimatumu banke da dođe do podataka koji nemaju nikakve veze sa onime na što se pozivaju, i da klijent potpiše da banka s time može raditi što god im je volja
a voditelj poslovnice će jedino mantrati iste ove gluposti koje i ti ponavljaš, nema tu nikakvog razumijevanja i rješavanja problema kad oni to ni ne žele
Old 06.10.2017., 14:29   #1171
U suštini radi se o tome da svako društvo, uključujući banke, može odrediti svoja interna pravila s kime će raditi i pod kojim uvjetima, a s kime ne.
Tebi može odgovarati ili ne. Ako ne, traži dalje.

Isto tako banke mogu ili ne moraju poštivati zakone i zahtjeve regulatora. Kojoj ne odgovara može otići. Koliko vidim sve su ostale, sve igraju po pravilima i žicaju podatke klijente, zatvaraju račune ako oni odbiju dostaviti. ZABA je tu očito od strane regulatora postavljena kao budući benchmark, tako da ubrzo očekujem i da druge počnu sa istom praksom.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:16   #1172
Zaba se očito rješava klijenata, ima ih toliko da im ne trebaju... najmanje kamate od svih banaka, najdulje čekanje po poslovnicama, izmišljeni "osobni bankari" za uvaljivanje kredita, nuđenje svih paketa usluga koje ti uopće ne trebaju niti si ih ikad tražio... ovo sa blokadom računa je na tom tragu,
s tim da ti čak ne daju da podigneš novce ili da prebaciš u neku drugu banku sve dok ne odgovoriš na anketni upitnik
Old 06.10.2017., 16:30   #1173
baš bi me zanimalo kako bi izgledalo da onaj kome je banka blokirala račun jer ne želi odgovarati na pitanja iz ankete,
da on pozove policiju u poslovnicu jer je fol potencijalni terorist koji pere novce, pa da policija utvrdi jel to istina
Old 06.10.2017., 19:57   #1174
eto, ja podržavam "primitivnu" metodu s scenama, snimkama na internetu gdje se jasno vidi i novinama
očito je do stupnja obrazovanja, jer eto primjećuje se da kad krenu članci po novinama i internetu se stvari krenu i rješavati

pa bi ja rekao da je baš obrnuto, da je pametnije raditi scenu i prozivati imenima i prezimenima ljude, nego obrnuto
i jednostavno izbjegavati HR banke
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 22:50   #1175
Meni je ekstra kul i fora kak su svi face na forumu.hr, a kad/ako predu Breganu i da otvaraju račun, dali bi i broj cipela da vas traže

Kaj mislite da vas vani perom glade po guzici zato kaj imate racun kod njih?Otkud ste opali dečeci?
Odite u DE otvorit račun, reci ce vam da se morate naručiti. Neznam kak budete to samo prezivjeli, tu kod nas svaka susa moze otvoriti racun kad hoce.
Da bi otvorila racun ta ista susa treba odgovoriti na neka pitanja. Ako ti je tesko odgovoriti na ta pitanja, najbolje da drzis doma novce, sigurnije je za tebe a i okolinu
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 22:59   #1176
Previše se uzrujavaš oko toga što će netko drugi raditi sa svojim novcem.
Baš neobično da je povod ovom postu bilo to što netko želi ili ne želi otvoriti bankovni račun na ovaj ili onaj način.

-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 23:26   #1177
Vi kukate jer vas privatna firma trazi odredene osobne podatke da bi mogli imati poslovni odnos s njima.Ej, kao da vas puskom tjeraju se ponasate.

Kaj je najbolja stvar, 95% toga im namece HNB/porezna, ovih 5% traze na svoju ruku.

I vi svejedno kukate, kmečite čak.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 00:41   #1178
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Meni je ekstra kul i fora kak su svi face na forumu.hr, a kad/ako predu Breganu i da otvaraju račun, dali bi i broj cipela da vas traže

Kaj mislite da vas vani perom glade po guzici zato kaj imate racun kod njih?Otkud ste opali dečeci?
Odite u DE otvorit račun, reci ce vam da se morate naručiti. Neznam kak budete to samo prezivjeli, tu kod nas svaka susa moze otvoriti racun kad hoce.
Da bi otvorila racun ta ista susa treba odgovoriti na neka pitanja. Ako ti je tesko odgovoriti na ta pitanja, najbolje da drzis doma novce, sigurnije je za tebe a i okolinu
da, crnogorci su izrazito ljubazni, minimalno pitaju i vrlo uslužni

u sloveniji je jedino pitanje bilo da li sam us građanin i to je to (otvoren još za vrijeme dok hr nije ni bila u eu radi primanja love preko paypala )
u austrija banci u grazu ima čak i dio za slavenske narode da se ne mučiš s njemačkim ...
u kanadi isto, dođeš i otvoriš odmah, dobiješ karticu odmah, nema naknade prvu godinu,a i dalje ako imaš 4000$ na računu
ili u drugoj banci, nema naknade uopće
i nitko ne pita glupa pitanja,nema potrebe se naručiti, itd.

ja svima preporučam u crnoj gori, koji lovu dobijaju iz vana, jer nema onda briga niti mogučnost ovrhe, niti će crnogorci davati info o računu (jedin ako ste baš diler, što je i razumljivo onda )

i za njemačku, ako otvoriš u N26, nemaš naknade, konverzacija ako često putuješ i sve radiš preko neta, tako da eto ne moraš čekati

a u hr nemreš ni do kartici odmah doći, ne možeš dobiti novu poštom ako si van države
što sve normalne banke u svijetu rade, a korisnička podrška je na razini afrike ( tako da se slažem s onime koji je usporedio split s afrikom, valjda je bio kod birokrata i u banci tamo )

evo ja dajem ljudima prijedlog, mislim osim kaj možete i reći totalne gluposti u tom upitniku
osobno me nisu u pbz to pitali,ali to je vjerojatno i što mi je ionako već 2 godine račun blokiran,a i biti će do daljnjega
uopće ne znam da li mogu i karticu podići novu pošto je stara istekla,ali vjerojatno će biti da ne
znam da bi morao rešiti blokadu da bi zatvorio račun, a to se neće dogoditi, tako da eto vrijeme leti kapetane ...

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 07.10.2017. at 00:57.
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 09:52   #1179
Nisi u pravu za mnogo toga.
U Njemačkoj ne otvaraju račune Hrvatima, a isto tako i u Austriji. Doduše prije su otvarali. Ali više ne otvaraju.
Kontaktirao sam N26, ali su mi rekli da još uvijek ne primaji Hrvate, normalno odnosi se na one koji žive u Hrvatskoj.
Unicredit Austria, tj. Bank Austria na svojim stranicama stavlja da mogu otvoriti nerezidentni tekući za EU državljane, a ako imaju već račun u članici unicredit grupe onda mogu preko domaće poslovnice predati dokumentaciju i dobiti karticu.
Ja im posaljem mail i zatražim tu uslugu i naznačim da želim odgovor mailom(imaju ponuđenu tu pociju).
Za dva dana me zovne netko na viber, vidim stranj broj, kad tamo službenica Bank Austria i kaže ne može.

Bio sam u bolnici sa djecom pa se nisam mogao raspravljat i pitat odgovor mailom, a kasnije sam izgubio volju i ko ih jebe, neću ih moliti.

Prije sam kontaktirao i Intesu i rekli su mi da svaka banka posebno odlučuje da li primaju nerezidente.

Moram te još ispravit i reći da je zaba poslala mojoj ženi karticu u BiH.

Inače stanje u bankama se promijenilo.
Prijateljica mi radi u Milanu u banci i kaže da na klijente sa puno para samo problem.

Banke imaju viska sredstava, a nemaju kvalitetnih prilika za plasman, a birokracija buja.

Nekad bi ti banka prostrla crveni tepih kad bi došao sa puno legalnog keša, jer su ga imali gdje plasirati.

Meni isto kolega koji radi u banci u BiH kaže puno depozita, a nema prilike za dobar plasman, pa su u problemima.

Inače Bank of Ireland prima Hrvate, treba poslat mailom ovjerene kopije računa da se dokaže adresa i kopiju putovnice.

Vođenje računa je jeftino i naplačuje se kvartalno, svako tri mjeseca
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 12:16   #1180
ZABA je tu oduvijek specijalac.... Trebala mi je prije 5-6 godina potvrda o depozitima na mojim racunima, kaze tetka to kosta 30 kuna... Velim, nema problema, pozatvarajte mi sve racune i isplatite kesovinu (mogu i pricekati par dana) pa cu umjesto potvrde pokazati kes...

Ova zove seficu i odjednom potvrdu dobijam besplatno...

Ipak, zbog medjunarodnih transakcija sam ih na kraju otkacio i prebacio sve u PBZ koja je tu ipak puno fleksibilnija, sve medjunarodne organizacije (UN...) rade preko njih...

U PBZ-u sam prije par godina dao podatke koje trazi FATCA (bankarica mi je odmah rekla koji podatci su obvezni, a koji ne) i odonda me vise nitko nista ne pita...

30 kuna slanje u US, dolar i nesto primanje iz US...
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.