Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Kompjutorske igre
Korisničko ime
Lozinka

Kompjutorske igre Kultura igranja i ponoćnog ratovanja konzolom i tastaturom. Podforum: Konzole

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2003., 17:19   #1
Lopuza
placem dakle suze postoje

Lopuza Avatar

Registracija: Dec 2002.
-civilization 3 thread-

Za nas ljubitelje prave strategije. da li se real-time strategija uopste moze nazvati strategija, ili je to neka druga vrsta akcije? ima li koja da ne lici na Dune 2, dakle bez klisea skupljaj neku materiju, dobijas pare za nju, i na osnovu toga gradis?

sto se teme tice, trenutno igram Play The World na 3-cem nivou, regent bjase. taman je po mjeri- umjereno tesko,AI i ja smo izjednaceni. i ne zivciram se puno - sto je najbitnije.
evo par savjeta od moje strane, za one koji igraju na laksim nivoima. ne zamjerite ako su vam poznati. idu od pocetka igre do na dalje. i malo je podugacko

koju civilizaciju?
---------------
za pocetnika, bitno je da izabere neku civilizaciju koja ima industrial osobinu, da radnici grade duplo brze i da centalno polje u gradu proizvodi vise nego obicno, znaci france, persia, america, china. druga specijana osobina po kvalitetu, po meni je religious: nema anarchy koja pojede 5-8 poteza i hramovi se grade duplo brze. znaci idealna civilizacija bi bila Egypt.
poslije je interesantno igrati slucajnu-random, da upozate sve civ i da date draz igri, da mozete pobjediti u svakoj situaciji.
military vam daje samo duplo brze unapredjenje jedinica, sto je takodje korisno
expansionist- dobijate scout-a na pocetku i mozete da ih gradite jos. obavezno izgraditi jos neki i istraziti planetu. takodje expansionist nece dobiti barbare iz "kucica sa blagom"
scientific- brze gradite sci gradjevine i dobijate dzabe jednu nauku na kraj usvakog perioda
commercial - glavno polje u gradu daje vam vise para, a za ostalo nisam siguran. u svakom slucaju sa ovom ability ce te imati vise para nego sto ocekivate

ekspanzija
----------
je najbitnija na pocetku. tj. napraviti sto vise moguce settler-a. pozeljno je imati flood plain, wheat ili game u dometu glavnog grada ili 2-gog po jacini. neophodno je izgraditi Granary. takodje mikro-menadzement grada tvornice settlera je neohodan. morate rucno odabirati polja koja ce biti koristena, i to ona koja imaju dosta food tako da se broj stanovnika dize. da bi izgradili settler-a potrebna velicina grada je 3. dakle ne smijete gubiti poteze ako je izgradnja settlera zavrsena, ali velicina grada nije dostigla 3. u tom slucaju settler ce biti zavrsen tek kada grad dostigne velicinu 3. uglanom nije neophodno voditi obranbenu jedinicu sa settlerom, jer AI ne napada cesto u pocetku, sem ako imate jako agresivnog neprijatelja: indijance, zulu, njemce ili arape. zavisi i od stepena barbara koje ste postavili.

resursi
------
gradite gradove gdje se nalaze luxuries ili osnovna dobra kao konji , gvozdje i zlato.
iron (gvozdje) je kljucni resurs. bez njega necete daleko dogurati i svi ce vas napadati, te ce vam se strategija svesti na goli opstanak. nauku bi trebalo takodje okrenuti da iron bude otkriven sto je prije moguce. takodje pokusajte da sprijecite protivnika da dobije iron, tako sto ce te postvljati svoje jedinice preko njega, ili izgraditi grad na tom mjestu.
zasto je iron vazan? zato sto bez njega ne mozete praviti swordsmen, koji su najjaca jedinica u pocetku, i moze se koristiti za napad veoma dugo. najjace obranbene jedinice na pocetku su spearman (obrana 2), hoplite- samo za grke(3), numibian mercenary- samo za hanibala (3), legion- samo za rimljane (3) i kasnije pikeman(3). dakle swordsman se moze boriti veoma dugo, jer ni jedna jednica nema veci koeficijent obrane od njega dok barut nije otkriven. naravno da ce vam trebati vise njih protiv jedinica u gradovima.

napad
------
dva pravila:
ne napadajte preko rijeke,
i ne napadajte sa doline na brdo.
u oba slucaja protivnik ima proracunatu prednost.

walls
----
nikada ne gradite zidove. cim grad predje velicinu 6, walls se brisu. gubljenje poteza

pozeljno u svakom gradu
-----------------------
temple pod brojem jedan - grad ne moze rasti bez njega i koristiti susjedne resurse
pod brojem 2 bank - vise para, vise muzike, vise vojske
pod brojem 3 barracks- sve jedinice dobijaju veteran status. i lijece se u jednom potezu.

wonders
--------
moja osnovna strategija je: ne graditi svj. cuda (wonders) dok ih sviju ne prestignem sa naukom. umjesto gubeci 40-50 poteza sa jedno cudo, ja napravim desetak swordsmen-a i postavim ih na granicu, spremne za napad. poslije dobijem i taj wonder i grad.

najvaznija cuda su ( po meni)
smith's trade co., smanjuje troskove odrzavanja
leonardo's workshop, duplo jeftinija cijena nadrgradnje jedinica
united nations, neohodno da ne izgubite (a mozda i pobjedite) preko glasanja
hover dam, jedan boost na kraju.

golden age
----------
se priziva kada vasa spec. jednica pobjedi neprijatelja ili ako izgradite svj. cudo koje odgovara specijalnim osobinama vase civilizacije. neka svj. cuda mogu da "may trigger golden age for industriuos civilizations" . ovo ne smijete zaboraviti: ma koliko slaba spec. jedinica bila, morate izvsiti napad sa njom ( iz vise pokusaja)

forbidden palace
---------------
pozeljno je napraviti sto prije i sto dalje od glavnog grada. ima efekat kao gl. grad, da smanji korupciju. dakle ako imate imperiju simbolicno koja se pruza lijevo i desno, pozeljno je imati obje palace na suprotnim stranama. u protivnom gradovi na rubu ne proizvode nista.

toliko od mene.
Lopuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 19:03   #2
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

civilizacija: Babylonians (scientific - znači da dobijem jednu free tech pri prelasku u novo doba, kaj bu reklo tri free techa, religious – nema anarhije pri promjeni vlasti, a vlast mijenjam tri puta redom na: monarchy, republic, democracy).
scientific civilizacije mogu odmah krenut istraživat "iron working"

special unit: bowman, archer jači od ostalih archera, dostupan gotovo u početku igre

ekspanzija: 3 ili 4 warriora, zatim settler, pa spearman. budući da odmah krećem u istraživanje iron workinga, imam najbolju poziciju za zauzimanje što većeg broja iron deposita po mapi što znači da znam di pozicionirat svoje gradove i gdje ne dat protivniku da dođe. makar po cijenu vrlo ranog rata.

resursi: vidi ekspanzija. prvo iron, onda luxuries, zatim horses. zlato ak baš uleti. grad koji ima iron mine blizu pokušavam stavit tako da uhvati što više brda – možda kasnije na jednom od njih budem našao coal pa bum izgradil iron works.

napad: bowman i swordsman za napade u samom početku. obično zajedno s njima idu i spearmani kao obrana, a warriori su potrošna roba i neka vrst dalekih izviđača jer stoje utvrđeni na brdima i vide dalje nego obično. razvijenije gradove obavezno šorat katapultima, ali ovo nije brzi rat nego opsada koja traje i traje po nekoliko dugih turnova.

walls: gradovi u brdima koji se nemriju brzo razvijat. ovi gradovi su više vojarne i služe samo da spriječe prolaz i širenje neprijatelja.

najvažnija čuda: dodajem još i - the pyramids. dobiješ granary u svaki grad, a ne plaćaš ništa. plus kaj imaju veliku cultural influence; te magellan's voyage. budući da vam je ocean veći dio mape, a ja volim vodene mape jako puno, bez ovog se ne može ostvarit dominacija na moru niti dovoljno brzo reagirat na neprijatelja.

golden age: najviše volim kad sam u monarhiji, koju babilonci obožavaju. onda se odljepim od ostalih i teško me stižu kasnije.

forbidden palace: me živcira jer mu treba miljon godina da se izgradi. par puta sam se skrumpiral i dobio leadera pa sam uspio završit gradnju u par turnova... ovisno o konfiguraciji države i stupnju razvoja, nekad si priuštim i premještanje palače kako bi pokrio veći teritorij i smanjio korupciju.

gameplay: babiloncima ostvarujem cultural victory sve do regenta. space race također. na monarch levelu o cultural victory nema govora pa je većinom space race (ovo podrazumjeva i taktičke napade na najrazvijenije neprijatelje s ciljem usporavanja gradnje svemirskog programa ili dijelova space shipa. špijuniranje je jako bitno tu). ako baš zagusti na scenu dolazi nuklearni arsenal. ali strateška bombardiranja prometnica i rudnika obično upale. budući da babilon nije vojna civ, mora se ostvarit što veća razlika u tehnologijama (best case scenario je moje flote nosača sa stealth bomberima i battleshipovi, modern armori i mech inf protiv panzera i običnih bombera). topništvo je nezamjenjivo i u napadu i u obrani.

tip za kraj: nikad nikom ne dat mapu. ako vas nema na mapi nemre vas nukat i da hoće. a hoće.
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2003., 19:04   #3
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

eh da, mislim da preatoriansi nemaju skupljanje resursa, da je čisti fight. RTS

edited:
kF, zahvaljujem.
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."

Zadnje uređivanje slafko : 03.04.2003. at 14:05.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2003., 14:04   #4
kF
octopus

kF Avatar

Registracija: Nov 2002.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku kF
ajmo sad ispocetka, ovaj put bez mozdanog proljeva.
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 04.04.2003., 17:47   #5
-Watashi!i!i!i-
Scaring you shitless

-Watashi!i!i!i- Avatar

jel neko zna di nac crack jer mi nece citat kopiju orginal CDa
Old 04.04.2003., 18:44   #6
AxMi-24
Ko drugi nego ja

AxMi-24 Avatar

Moras sam crackat exe fajl. Odi na gamecopyworld i procitaj instrukcije. BTW koji igras?? Ako igras PTW onda ti mozda mogu poslat (neznam da li ga jos imam negdje na disku davno mi je dosadilo)
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2003., 10:15   #7
kF
octopus

kF Avatar

Pošalji poruku preko ICQ korisniku kF
'el sam ja to cuo rijec crackanje?

ajde pliz ostatak toga na pm ili mail.
Odgovori s citatom
Old 05.04.2003., 11:02   #8
AxMi-24
Ko drugi nego ja

AxMi-24 Avatar

kF ovdje se govori o koristenju sigurnosne kopije. A to je dozvoljeno prema zakonu. Cak se i trazi da kupac moze to raditi. To sto to policija i slicni neganjaju neznaci da je nelegalno.

Da je u pitanju piratska verzija onda da. Ali posto covjek hoce koristiti kopiju originala koji ima. Onda ima puno pravo da pita kako da ju korisiti. To sto treba crack za to je samo dokaz da firme neprate zakone koji su tu da cuvaju prava potrosaca.
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2003., 12:11   #9
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

evo, axmi imaš posao imnistra za informatičke teme čim ja postanem predsjednik
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2003., 17:23   #10
AxMi-24
Ko drugi nego ja

AxMi-24 Avatar

Quote:
slafko kaže:
evo, axmi imaš posao imnistra za informatičke teme čim ja postanem predsjednik
To je vec tako. Samo sto muzicka i ina industrija ima para a mali potrosac je picka koju treba namlatit.
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2003., 13:42   #11
Black Revenger
...

Black Revenger Avatar

Registracija: Jun 2003.
Lopuza s dosta stvari se ne slažem kaj si napisal (a pisal si za početnike koji prvi puta igraju civilizaciju).

evo s čim se ne slažem:
Quote:
forbiden palace - pozeljno je napraviti sto prije i sto dalje od glavnog grada
ko veli da mora biti što dalje od glavnog grada? u tom dalekom gradu imaš mali production i znači da palača bude gotova za 200 turnova (to je samo dobro ako imaš leadera). ja forbiden palace gradim blizo glavnog grada, a onda kasnije pravu palaču premjestim na drugo mjesto (npr. novo osvojeno područje).

Quote:
moja osnovna strategija je: ne graditi svj. cuda (wonders) dok ih sviju ne prestignem sa naukom. umjesto gubeci 40-50 poteza sa jedno cudo, ja napravim desetak swordsmen-a i postavim ih na granicu, spremne za napad. poslije dobijem i taj wonder i grad.
kriva strategija . treba graditi čuda od početka. ja preporučujem collusiusa i neko čudo za sreču (oracle ili haning gardens).
obavezno: sistine chapel, adam smit, UN i barem jedno od gore navedenih.
jenom su mi na emperor uzeli samo 3 čuda:great lighthouse, mageljana, i manhatana.

Quote:
napad - ne napadajte preko rijeke i sa doline na brdo
to ništ nemora značiti, pogotovo na lakšim težinama.
meni se dogodilo da sam na deity sa wariorom ubio impija (spermana od zulusa).

koju civilizaciju?
slažem se sa slafkom. treba uzeti babilonce (sience i religious). dobre su im karakteristike a i imaju jednu od najboljih specijalnih jednica - bowmene.
preporučujem: japance, azteke, turčine, kartagu i perzijance.

istraživanje
ja ne uzimam iron working nego krečem prema monarhije da se čim prije makenm sa desposituma. i onda kad otkriejm iron working, ako nemam željezo idem osvajati kod susjeda ili se naselim na otok gdje ima.

napad:
treba krenuti čim ranije. dok su neprijatelji još slabi.

uvjek se ovako razvijam:
gl grad- warior, setler, sperman, archer, temple, čudo.
drugi grad- po potrebi. ako imam susjeda onda obrana, temple, barakas, archeri. neprijatelj je mrtav prije nego otkrije iron working.
još se poželjno pomiriti sa neprijateljem (dok mu ostane samo 1 grad) da mu pokupim lovu, znanje i kartu.

Quote:
tip za kraj: nikad nikom ne dat mapu. ako vas nema na mapi nemre vas nukat i da hoće. a hoće.
neslažem su u potpunosti s ovim. kartu treba prodat dok je cijeli otok naseljen, a karta puno vrijedi.

na kojoj težini igrate?

i to je sve.
Old 21.07.2003., 14:32   #12
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

ja ne igram više. nemam živaca.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2003., 22:59   #13
KviKi
Boss u papucama vol.2

KviKi Avatar

Registracija: Aug 2003.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku KviKi Pošalji poruku preko AIM korisniku KviKi Pošalji poruku preko Yahoo korisniku KviKi
ni ja nemam zivaca igrica mi je pojela sve zivce sprijateljim se s Babiloncima i onda me uniste grrrrrr...
Old 03.08.2003., 23:12   #14
Black Revenger
...

Black Revenger Avatar

pa jel ima tu neki pravi fan (koji igra minimalno na monarhu) pa da malo izmjenimo iskustva?
Old 09.08.2003., 13:48   #15
ljiga
Čika Zlika

ljiga Avatar

Registracija: Mar 2003.
Ja ga igram na Monrchu, s time da nema save-ova i load-anja osim kad gasim komp (inače nije gušt, ko da varaš). (ne tvrdim da sam uvjek uspješan, još je nisam prešao na tom levelu, ali u takvoj igri je gušt i izgubit)
Što se tiče ranih i kasnih napada i sličnih stvari, to sve ovisi o trenutnoj situaciji. Ako postoji slabiji susjed koji je još i izoliran treba ga svakako što ranije osvojiti. Isto tako bitno je sresti što više civilizacija, i onda trgovati izumima do nemila i nedraga. Sa dobrom diplomacijom od inferjorne civilizacije možeš postat superijoran. Najbolje je kad jedan izum uspiješ trejdat sa svima, i onda ono što si dobio za trade ponovno trejdaš sa ostatkom. Iskreno nisam nikad gredao koja je rasa najbolja (vjerojatno greška) iako su mi najdraži indijci i grci. I u svakom slučaju gradim Wonder-e, kolko su korisni tolko su i gušt. Joj, baš sam se napalio, idem ga ponovno igrat (jeb***, nemam ekspanziju)
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 16:53   #16
ljiga
Čika Zlika

ljiga Avatar

Registracija: Mar 2003.
Ispravak, igram ga na Emperor
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 19:46   #17
orc
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2003.
Quote:
Black Revenger kaže:
pa jel ima tu neki pravi fan (koji igra minimalno na monarhu) pa da malo izmjenimo iskustva?
igrem na emperor i s većinom se ne slažem
civilizacija?
ameri- industrious,zna se zbog čega
expan.- izgradiš na početku puno scouta i napraviš razliku u tehnologiji koju nemaju šanse stić
najvažnija čuda
pyramids, great library (osigurava primat u znanosti), sun tzu...,
leonardo's...(ako može), sistine chapel, hhoover dam
na početku ćeš par puta morat dat tribute, ali pamti pa vrati
orc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 20:09   #18
slafko
wicked wizZard

slafko Avatar

i ja sam je krenul igrat prije nekoliko tjedana ponovno. a onda sam se sjetio zakaj sam je prestao igrat in the first place. jednostavno nije toliko brza i dinamična kao dvojka. ali dobro, možda krenem ponovno kad nabavim PTW iako sumnjam. nisam ga bezveze bacio u smeće. bacio bi i civ3 cd, ali ga nisam našao u tom trenutku. fuck.
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2003., 20:46   #19
Black Revenger
...

Black Revenger Avatar

Quote:
s time da nema save-ova i load-anja osim kad gasim komp (inače nije gušt, ko da varaš).
zakaj nebi zlodiral ak npr. archer (2 napad) izgu od wariora (1 obrana), a oba su na graslandu? logično je da archer pobijedi pa ak izgubi lodiram.

Quote:
u takvoj igri je gušt i izgubit)
točno . najzanimljivije mi je igrati dok sam negdje 3 ili 4 pa se onda mučim i porbijam do vrha.

Quote:
Što se tiče ranih i kasnih napada i sličnih stvari, to sve ovisi o trenutnoj situaciji. Ako postoji slabiji susjed koji je još i izoliran treba ga svakako što ranije osvojiti. Isto tako bitno je sresti što više civilizacija, i onda trgovati izumima do nemila i nedraga. Sa dobrom diplomacijom od inferjorne civilizacije možeš postat superijoran. Najbolje je kad jedan izum uspiješ trejdat sa svima, i onda ono što si dobio za trade ponovno trejdaš sa ostatkom.
opet točno

Quote:
. Iskreno nisam nikad gredao koja je rasa najbolja (vjerojatno greška)
ovo ne kužim

Quote:
(jeb***, nemam ekspanziju)
dobro kaj nemaš. pojela mi je živce i puna je bugov. čak ni 2 patcha od 11 mb nisu puno pomogla.
dobra je zbog novih civilizacija i jer je to civilization.
Old 09.08.2003., 20:58   #20
Black Revenger
...

Black Revenger Avatar

Quote:
i s većinom se ne slažem
s čim se ne slažeš?

Quote:
expan.- izgradiš na početku puno scouta i napraviš razliku u tehnologiji koju nemaju šanse stić
daj mi to objasno.
ja nikad ne igram s expanzionistom.

Quote:
great library (osigurava primat u znanosti),
to se neisplati raditi na večim težinama (emperor, deity) jer brzo prestne djelovati.

Quote:
na početku ćeš par puta morat dat tribute, ali pamti pa vrati
ja rijetko kada dam. oni meni nedaju nikad ma kak slabi bili, al ja ih zato oderem pri sklapanju mira.

Quote:
i ja sam je krenul igrat prije nekoliko tjedana ponovno. a onda sam se sjetio zakaj sam je prestao igrat in the first place. jednostavno nije toliko brza i dinamična kao dvojka. ali dobro, možda krenem ponovno kad nabavim PTW iako sumnjam. nisam ga bezveze bacio u smeće. bacio bi i civ3 cd, ali ga nisam našao u tom trenutku. fuck.
istina je da je 3 malo sporija, al je bolja i razrađenija.
npr. diplomacija je na 2 bila loša, a na 3 je puno bolja.
3 je puno realnija (resorsi i kultura).
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja