Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2005., 10:00   #1
Arrow Drvena kuća

Stare posavske drvene hrastove kuce od hrastovih planjki za preseliti.

ima tko iskustva? Jel ishodjenje gradjevinske isto kao i za kuce od cigle? Ima li ulogu tu kakva zastita kulturne bastine ili nesto slicno?


Jel se uopce isplati to seliti na grunt i slagati?

Kuca napravljena 1940 cak je izrezbareno ime graditelja.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:16   #2
zašto bi to uopće i htio preseljavat?
trebala bi građ dozvola, samo nebi dobio dozvolu u kojoj bi pisalo - kuća stara 65 godina.
dobio bi klasičnu građ. dozvolu za kuću od drvene građe.
i ne vjerujem da se isplati selit.
pola je drvenarije propalo, drugu polovicu ćeš uništit dok je budeš rastavljao.
lakše je kupit novi materijal pa gradit.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:29   #3
seliti na moj grunt. To se radi. ima ih dosta za kupiti a tesana hrastovina je besprijekorna a nova bi kostala ko svetog petra kajgana.

koja je razlika izmedju dozvole za kucu od drvene gradje i ciglastu?

ne ynam jesi li se vozio prema sisku od ZG tamo ti ima dosta takvih kuca. presele se planjke i poslazu a iznutra izolacija pa gipsane ploce.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:33   #4
Quote:
koja je razlika izmedju dozvole za kucu od drvene gradje i ciglastu?
u cijeni? nikakva, jer cjena ovisi o kvadraturi. ali ako je npr GUP-o na tvom području predviđena gradnja kuća od kamena s kamenim fasadama i krovom od kupa, onda drvenjača nebi mogla dobit dozvolu.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:46   #5
Moji starci su tako napravili vikendicu - preselili su kuću iz jednog sela na naš grunt na brdu... kaj se cijene tiče, mislim da se više isplati zidati ciglenu - ove hrastove ti požderu gomilu novaca
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 15:02   #6
Danas bih sigurno slagao kuću od planki (stara hrastova).
Ima tu posla, ali je gotova kuća nešto posebno. I po tremo- i zvučnoj izolaciji.
A i po pitanju zdravlja-sigurno ne ispušta radon iz betona i tko zan što iz cigle i žbuke. Kod potresa samo škripi!
Mikroklima skoro idealna (vlažnost), ako ne zezneš oblogu unutrašnjih zidova.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 18:10   #7
Re: Drvena kuca za preseliti

Quote:
Roko kaže:
Stare posavske drvene hrastove kuce od hrastovih planjki za preseliti.

ima tko iskustva? Jel ishodjenje gradjevinske isto kao i za kuce od cigle? Ima li ulogu tu kakva zastita kulturne bastine ili nesto slicno?


Jel se uopce isplati to seliti na grunt i slagati?

Kuca napravljena 1940 cak je izrezbareno ime graditelja.

Jedno vrijeme su tako preseljene mnoge stare kuće i postale vikendice...
Tada se prilično isplatilo, jer su bile prilično jeftine a i bilo je majstora koji su kod takovog posla neophodni.

Sad je takvih kuća malo preostalo i mnoge su zaštićeni spomenici, mislim baš ove posavske kuće.


Mislim, da bi ti bilo najbolje pitati u općini u kojoj takvih kuća još ima....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 00:07   #8
Ili nisam dobro vidio , ili neznam?
Dali mislite na preseljenje u komadu , kao sto se radi u Rusiji , Rumuniji , Bugarskoj , itd. ili se to rastavlja pa sastavlja , ili se samo materijal iskoristi pa napravi potpuno drugi raspored i velicina ?
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 07:26   #9
Bojom se obilježe tj. numeriraju svi dijelovi , rastave se i na novoj lokaciji ponovo slože . Truli dijelovi se zamijene novima a obavezno se napravi i novi krov .U posljednje vrijeme to opet ulazi u modu ,lani smo ih napravili 3 komada a budući da još imamo za završiti neke detalje na dvije od njih budem ih poslikao i negdje uploadao. Inaće se baš i ne gleda na podneblje i porijeklo jer smo u sva 3 slućaja "zagorsko-prigorske hiže" stavili u različite dijelove Hrvatske ,a jednu smo stavili na bočalište iza "Okrugljaka" i ima sasvim specifićnu ulogu.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 07:47   #10
zh1, i koliko je koštalo preseljenje takve kućice?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 09:46   #11
Quote:
bodul kaže:
ili se samo materijal iskoristi pa napravi potpuno drugi raspored i velicina ?
Stare kuće ostaju na starom rasporedu, uglavnom. U nas se rastavljaju i ponovo slažu po istoj shemi.
Potrebni su i odgovarajući temelji.....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2005., 10:14   #12
Quote:
zh1, i koliko je koštalo preseljenje takve kućice?
Oko 5k eura samo ruke (demontaža + gola konstrukcija + krov) bez transportnih troškova.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 09:27   #13
Quote:
zh1 kaže:
Oko 5k eura samo ruke (demontaža + gola konstrukcija + krov) bez transportnih troškova.
jel tu racunas i krovni materijal?

inace te kuce jako lijepo izgledaju i daju se vrlo dobro urediti a uklopit ce se u svako kontinentalno podneblje od Slavonije do Like.Hrastovina je kvalitetna i strasno tvrda i ako se kuca povremeno zastiti drvo traje godinama.

imas koju fotku slozene kuce?
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2005., 11:43   #14
Samo ruke. Imam sliku prizemnice ali mi ju neće uploadati jer sam ju prek skenera stavio na komp (moram nešto iskemijati jer slike sa digitalca se normalno uploadaju )
Drvenu katnicu smo složili u G.Kotaru a tamo ću ići skoro pa do onda čekajte.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 19:28   #15
Drvena kuca u Zagorju ?

Mogla bi mi se ukazati prilika za povoljnu kupnju stare drvene kuce u Zagorju, na juznim obroncima Ivanscice.

To bi bilo cca 40 min od Zagreba.

E sad, kaj mislite, dal bi se to isplatilo malo urediti pa prodati ?

Nekako primjecujem da pocinje potraznja za drvenim vikendicama (naravno, uredjenim) ?

Kaj je s lokacijom ? Znam da se traze drvene kuce u Gorskom kotaru, ali Zagorje ???

Opcenito, koja je Vase misljenje o ulaganju u drvene vikendice ?
Miletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 22:36   #16
Za sada mislim da nema smisla to kupovati osim ako hoćeš za sebe. Ako bi to postalo popularno (eventualno strancima) onda sumnjam da će prije nego za jedno 5 godina, dakle to je eventualno dugoročna investicija. U Hrvatskoj jedino u Zagrebu i na obali značajno rastu cijene nekretnina (s tim da i na tim lokacijama opet samo neke specifične nekretnine moguće brzo i dobro prodati), a na ostalim dijelovima Hr većinom cijene padaju.

Ali opet treba razdvojiti kategorije: "drvena kuća" i "autohtona kuća", ova druga kategorija pogotovo ako je pod zaštitom ministarstva kulture (kod nas nekako slabo to funkcionira) bi mogla puno lakše naći put na izbirljivom(koje i plaća) tržištu..no tako nešto bi trebalo restaurirati, a kod nas dovedu dva radnika i rade "adaptaciju" pa onda to npr na moru često izgleda kao mala utvrda, a ne više "autohtona primorska kamena kuća".
zvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 10:31   #17
Pa to bi i bilo za rok od nekih 5 godina.

Kuca je inace stara preko 50 godina, i iako je jos nisam vidio, vjerojatnije je da lici na nesto autohtono.

Kljucno pitanje ovdje je da li ce se u tom roku kod nas razviti nekakva "kultura vikendovanja" pa da ta kuca postane nesto pozeljno ?

Pod time mislim da se covjek zazeli otici na vikend u Zagorje i biti u jednom potpuno domacem ambijentu, a ne u nekakvoj neozbukanoj tipskoj vikendici s bacvom i 3 reda loze.

Nesto slicno kao kad sad stranci vole kamene kuce na obali ( ioako ni sve one nisu potpuno autohtone i od nekog kulturno-povijesnog znacenja).
Miletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 16:59   #18
pogledaj u oglasniku koliko se prodaje vikendica po Zagorju bez velikog uspjeha - čini mi se da taj tvoj potencijalni biznis baš i nije perspektivan
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 18:11   #19
Pa prodavalo se i 90-tih kuca i zemljista na moru....
To nista ne znaci, treba gledati unaprijed.

Nije da forsiram ideju, ali kao sto rekoh, kljucno je pitanje da li ce s vremenom taj nacin odmora postati "inn" ?
Miletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 23:45   #20
planiram nešto slično. uvjeren sam da ima perspektiva. odmor treba biti odmor, ljudi će s vremenom sve više težiti miru i prirodi, a toga na moru nema više.
keš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.