Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2015., 20:48   #1
Da nas Amerikanci nisu zaustavili pred ulazom u Banja Luku...

Budući je maloprije u dokumentarcu "Godina Oluje" bilo riječi o operacijama Ljeto 95 i Južni potez, i kako su Amerikanci zaprijetili svime i svačime i našem i bošnjačkom vodstvu ukoliko nastave s operacijama protiv Srba, odnosno s ulaskom u Banja Luku, pitam se kako bi se situacija razvijala da se je dopustilo ići do kraja.

Što se mene tiče, mislim kako bi HV, HVO i Armija BiH do ljeta 1996. sigurno srušili Republiku Srpsku, a potom oslobodili i hrvatsko Podunavlje. Što se tiče Slobe i njegove vojske, dobili bi i oni po nosu.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Old 07.08.2015., 20:54   #2
Hmm, mislim da bi Podunavlje išlo dosta teže, tu bi Srbija jednostavno MORALA reagirati.

Također, sa povijesne distance od 20 godina, bolje je da su nas zaustavili ( koliko god to teško bilo reći ) i da postoji RS, jer bi inače cijela BiH bila Bošnjačka Hegemonija- ne bi im imao tko praviti probleme...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 07.08.2015. at 20:54. Reason: .
otok_kiril is offline  
Old 07.08.2015., 21:12   #3
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Hmm, mislim da bi Podunavlje išlo dosta teže, tu bi Srbija jednostavno MORALA reagirati.
Transkript "Vrhovnog Saveta Odbrane" Jugoslavije od tamo negdje 14.8.1995. je dosta zanimljiv po ovom pitanju, pokazuje da samo vodstvo VJ procjenjuje da nije sposobno voditi rat protiv Hrvatske i da se mirovno rješenje i u BiH i u RH mora gledati kao jedino moguće, u protivnom može doći u pitanje sam opstanak "srpskog nacionalnog bića" da parafraziram. Sankcije učinile svoje. Govorili su da imaju goriva samo za 5-6 dana ratovanja.

Procjenjuju da bi istočnoslavonski korpus tzv. RSK bio razbijen za 1 do 2 dana. Razlog zašto su rasporedili snage VJ na granici sa RH prije nego je erdutski sporazum potpisan je prvenstveno da podignu moral ovima pobunjenim Srbima da se bolje bore. Bilo kakva intervencija VJ u eventualnoj operaciji HV se smatrala ravno samoubojstvu i jedino bi djelovali ukoliko se Hrvatska ne bi zaustavila na granici.

Isti scenarij bi vjerojatno bio i sa Banja Lukom. Što se nje tiče, vjerojatno jedina jedinica koja se još mogla ispriječiti našim snagama tad je ona njihova najbolja jedinica VRS, mislim da se zvala 16. krajiška brigada čije elemente su oni tek tad počeli premještati na Manjaču.

Zadnje uređivanje failzor : 07.08.2015. at 21:23. Reason: .
failzor is offline  
Old 07.08.2015., 21:27   #4
Da Srbija je u to vrijeme bila već jako ekonomski iscrpljena sankcijama, a i nije imala kvalitetnih napadačkih brigada za ozbiljne vojne operacije.

Ne znam kako bi zaustavili udar 7 gardijskih brigada u Slavoniji.

Da smo osvojili Banja Luku možda bi to danas bio Hrvatski grad Možda bi obnovili Hrvatsku iz doba Kralja Tomislava.

To u tom trenutku nije bilo u interesu Imperije pa nam nisu dopustili. Teško je manjim državama ostvariti sve svoje interese ako nisu isti kao i velikih sila.

Bosna je ustvari poljedica Turskih osvajanja. Bosna je prirodni dio Hrvatske, ali smo ju izgubili kroz stoljeća zbog nesloge i nesposobnosti vodstva u određenim povijesnim razdobljima.
WSG is offline  
Old 07.08.2015., 21:36   #5
Quote:
WSG kaže: Pogledaj post
Da Srbija je u to vrijeme bila već jako ekonomski iscrpljena sankcijama, a i nije imala kvalitetnih napadačkih brigada za ozbiljne vojne operacije.

Ne znam kako bi zaustavili udar 7 gardijskih brigada u Slavoniji.

Da smo osvojili Banja Luku možda bi to danas bio Hrvatski grad Možda bi obnovili Hrvatsku iz doba Kralja Tomislava.

To u tom trenutku nije bilo u interesu Imperije pa nam nisu dopustili. Teško je manjim državama ostvariti sve svoje interese ako nisu isti kao i velikih sila.

Bosna je ustvari poljedica Turskih osvajanja. Bosna je prirodni dio Hrvatske, ali smo ju izgubili kroz stoljeća zbog nesloge i nesposobnosti vodstva u određenim povijesnim razdobljima.
Ne bi postala Banja Luka hrvatski grad jer bi se za nama u nju podrepaški uvukli Muslimani i preuzeli je. Zato je bolje da smo stali, a Muslimane ostavili da cijuču zbog postajanja Republike Srpske

Što se Srba tiče, istina je da nisu imali rješenja protiv naših 7 profesionalnih gardijskih brigada i protiv dviju brigada RH specijalne policije.
Sinji strijač is offline  
Old 07.08.2015., 21:47   #6
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Budući je maloprije u dokumentarcu "Godina Oluje" bilo riječi o operacijama Ljeto 95 i Južni potez, i kako su Amerikanci zaprijetili svime i svačime i našem i bošnjačkom vodstvu ukoliko nastave s operacijama protiv Srba, odnosno s ulaskom u Banja Luku, pitam se kako bi se situacija razvijala da se je dopustilo ići do kraja.

Što se mene tiče, mislim kako bi HV, HVO i Armija BiH do ljeta 1996. sigurno srušili Republiku Srpsku, a potom oslobodili i hrvatsko Podunavlje. Što se tiče Slobe i njegove vojske, dobili bi i oni po nosu.
do ljeta 1996??
ne bi ta cijela prica trajala ni mjesec dana, u najgorem scenariju
optimalno, rs bi nestala u sljedeca 3 dana, a podunavlje bi se rjesavalo u paralenom naletu
price o srbiji su bajke za retardiranu djecu, na koji nacin bi srbija uopce presla dunav ako bi s nase strane bilo 20-30 brigada itekako nabrijanih ljudi???
bili bi oni sretni ako bi se ukopali i da mi njima ne dodemo malo u beograd u goste

sjecam se kad je bio zavrsetak oluje i kad su nam objavili da je to to i da se ne ide dalje
cijela brigada je popizdila, pocela vikati i traziti da idemo u vukovar
u tom trenuttku, tesko mi je zamisliti ijednu vojnu silu koja bi nam samo tako mogla stati na put u pjesackom okrsaju
ZgSash is offline  
Old 07.08.2015., 22:02   #7
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
do ljeta 1996??
U ovo do ljeta 1996 sam uračunao ulazak HV u Beograd.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Old 07.08.2015., 22:09   #8
Da sa specijalnom policijom, hrvatskim gardijskim zdrugom mi smo praktično imali korpus visoko uvježbanih, iskusnih dobro opremljenih i visoko motiviranih vojnika koji su mogli sve probiti u tom trenutku.
To je bio vrhunac hrvatske vojne snage u povijesti, ali ostvarilo se onoliko koliko se politički moglo u tom trenutku jer ipak velike sile upravljaju svijetom.

Problem je što situacija u Bosni nije rješena, ali danas nitko na ovim prostorima nema neke ozbiljne snage za neki novi rat, a i velike sile nebi dopustile.

Vidjeti ćemo šta će se dogoditi.
Jedino ako bi u nekoj budućnosti došlo do nekog raspada EU-a ili pada Amerike s trona glavne svjestke imperije onda bi možda mogao tu izbiti neki rat.
Zbog toga po meni mi moramo imati ozbiljnije oružane snage i biti spremni i za takve scenarije, a ne da nam je mantra da je NATO vječan i prilagođavati vojsku da bude servis za tuđa imperijalistička osvajanja po svijetu.
WSG is offline  
Old 07.08.2015., 22:15   #9
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Budući je maloprije u dokumentarcu "Godina Oluje" bilo riječi o operacijama Ljeto 95 i Južni potez, i kako su Amerikanci zaprijetili svime i svačime i našem i bošnjačkom vodstvu ukoliko nastave s operacijama protiv Srba, odnosno s ulaskom u Banja Luku, pitam se kako bi se situacija razvijala da se je dopustilo ići do kraja.

Što se mene tiče, mislim kako bi HV, HVO i Armija BiH do ljeta 1996. sigurno srušili Republiku Srpsku, a potom oslobodili i hrvatsko Podunavlje. Što se tiče Slobe i njegove vojske, dobili bi i oni po nosu.
Do koje 1996 godine???
Zar ti misliš da bi se godinu dana sve razvuklo?!?
Pa Banjaluka je bila pred osvajanjem, ostali bi bez vode, struje, telefona, opskrbe... HV je držala sve u rukama i doslovno im dala na znanje da ih kontrolira.
Srbi bi iz Republike Srpske krenuli u masovni zbijeg u istočnu Bosnu, a možda i preko Drine bježeći u Srbiju.
Sve bi završilo unutar tog kolovoza 1995 god. jer kad pada glavni grad, što je srbima bila Banjaluka, sve se ruši, počevši od tzv. "Krajine", zatim Republika Srpska, zapadna Slavonija...
Clinton je spriječio osvajanje Banjaluke. Navodno nisu željeli dodatnih pola milijuna izbjeglica i humanitarnu katastrofu. Danas se kaju. Kao što za tim žale i hrvati i muslimani. A što se tiče zapadne Slavonije, mislim da je Stipetić jednom spomenuo da je tamo bilo spremno 70.000 vojnika u slučaju da Srbija nešto pokuša. Pad Banjaluke značio bi nestanak Republike Srpske i potpuni i konačni poraz Miloševićeve politike.
Uz dodatak, te 1995 god. Hrvatska Vojska materijalno se može nositi sa srbima, a moral je visoko iznad srpske vojske.
s-verse is offline  
Old 07.08.2015., 22:25   #10
Da Amerika nam nije dopustila da završimo vojno rat i porazimo potpuno srbe to im nije odgovaralo u tom trentuku.

Slavoniju je za vrijeme oluje od srpskog protuudara čuvala 3 i 5 gardijska brigada s ostalim lokalnim brigadama iz tog područja tako da bi izdržali tamo mogući njihov protuudar.
WSG is offline  
Old 07.08.2015., 22:45   #11
Uh, teško je predvidjeti što bi se sve događalo. Na sastanku na Brijunima spomenula se situacija sa zalihama streljiva i granata, počelo se mnogo trošiti.
Međutim, najgora stvar oko cijele te priče ulaska u samu RS je činjenica da bi Bošnjaci vjerojatno u naletu osvete činili tko zna kakve stvari. Njihove brigade nisu bile tako profesionalno uređene poput naših. Vjerujem da bi nastao kaos.
Koliko bi prošlo vremena prije nego što bi mi krenuli na Podunavlje, ne znam, ali sigurno bi proteklo jedno vrijeme. Srbi to ne bi mogli braniti, to je jasno. HV je bio prenabrijan, prepun elana i prekaljenih ratnika.

Ali SAD je već nacrtao kartu i uzalud je misliti da bi dopustili drugačiji ishod. Vjerujem da se ne kaju zbog te odluke ma što govorio Galbraith.
Oni obožavaju "balans", oduvijek se vode tom strategijom.
Samo mi nije jasna ta priča o strahu od Rusa. Kao humanitarna katastrofa pa bi onda Rusi poludjeli.....svašta.
Winter Snake is offline  
Old 07.08.2015., 22:50   #12
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Koliko bi prošlo vremena prije nego što bi mi krenuli na Podunavlje, ne znam, ali sigurno bi proteklo jedno vrijeme.
Ako se ne varam, to je bilo "bezecirano" za 11. mj 1995. i već su se počele gomilati snage tamo (tipa dio Tigrova), dijelom i radi toga da se utuvi u njihove pametne glavice s druge strane da je mirna reintegracija bolja opcija i da se uopće ne šalimo.

Konvoj HV prema istoku 11.11. : https://youtu.be/-Hf2Cn0jKhM?t=51s
Erdutski sporazum potpisan 12.11.

EDIT: je li ovo lanser RBS-15B na 1:15 u ovom videu? https://youtu.be/nTBBvQBvbCc?t=1m13s

Zadnje uređivanje failzor : 07.08.2015. at 23:18. Reason: .
failzor is offline  
Old 07.08.2015., 22:55   #13
Quote:
s-verse kaže: Pogledaj post
Do koje 1996 godine???
Zar ti misliš da bi se godinu dana sve razvuklo?!?
Ma ja sam to onako odoka pukno, bezveze, i pritom mislio na izbijanje HV na Drinu, te na državnu granicu u Podunavlju. I naravno, Beograd.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Old 07.08.2015., 23:23   #14
a cuj, bjezanije im je vec krenula, a to kad krene, jedino je pitanje gdje ce se zaustaviti

po meni, trebalo je tada tu pricu zavrsiti do kraja
ZgSash is offline  
Old 07.08.2015., 23:32   #15
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
EDIT: je li ovo lanser RBS-15B na 1:15 u ovom videu? https://youtu.be/nTBBvQBvbCc?t=1m13s
Nisam siguran, loše je svitlo, kontejner veličinom i oblikom sliči na kontejner RBS15, ali ni nakon desetak gledanja nisam siguran da je to taj kamion.
Istina da su za vrijeme Oluje naši dovukli MOL kao oružje odmazde u slučaju da srbi krenu.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Old 07.08.2015., 23:41   #16
Quote:
AKAjet kaže: Pogledaj post
Istina da su za vrijeme Oluje naši dovukli MOL kao oružje odmazde u slučaju da srbi krenu.
Čitao sam da je to bilo za odvraćanje/odmazdu po njihovim gradovima ukoliko VJ napadne neki naš grad za vrijeme vraćanja istočne slavonije, zato i pitam.
failzor is offline  
Old 07.08.2015., 23:56   #17
Dobra večer, mislim da nisam dorastao ovoj temi ( bio sam dijete kada je bio rat ) ali sam ipak doživio.
Ali poznajem pravo stanje ovdje u Bosni i Hercegovini, gdje je sve pomješano, nije sve "čisto" kao u Hrvatskoj.

Pogotovo ovdje gdje sada trenutno živim ( neću odati ime ) živimo mi Hrvati na jednoj strani, na drugoj do nas dijeli nas malo brdo ( hvala Bogu ) od Bošnjaka, a odavde se vidi iznad njih velika snježna planina gdje je granica Republike Srpske. Tako da sa Srbima baš doticaja i nemamo, dok je za Bošnjake druga priča.

Za vrijeme rata Srbi su od gore pucali na jedne i na druge, dok su Bošnjaci umjesto da pucaju na njih ( kao da su se plašili ) pucali na Hrvate.

Znam da su iz obližnjeg mjesta ljudi pričali ( Hrvati ) kako su u gluho doba noći morali bježati jer su Bošnjaci sa mudžahedinima napali, bježeći su iz daleka mogli čuti uzvike: "Allahü ekber". Mnogo ih je pobijeno. Drugi su bježali preko velike planine bojeći se i strahujući od Srba i divljih životinja - vukova i medvjeda, i straha da za njima ne idu muslimani, koji su dolje pucali.

Da se vratim, ovim želim reći da su Hrvati tada bili u savezu sa Bošnjacima, koji su našima zabili nož u leđa, kada su mogli napasti, ostalo me ne bi čudilo, i u slučaju zauzimanja Banja Luke danas ne bi sigurno bilo hrvatsko, već bošnjačko. Toga su Ameri i bili svjesni, pa su birali - ili će biti srpsko ili muslimansko - od dva zla izabrali su manje zlo. Galbraith je rekao ( mojim riječima ) da bi se svejedno mislio i da bi se - za koje se god odlučio - danas kajao, jer je to kao začarani krug iz kojeg nema izlaza...

ima još toga za pričati... oprostite što sam otišao u off.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 08.08.2015., 00:00   #18
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, to je bilo "bezecirano" za 11. mj 1995. i već su se počele gomilati snage tamo (tipa dio Tigrova), dijelom i radi toga da se utuvi u njihove pametne glavice s druge strane da je mirna reintegracija bolja opcija i da se uopće ne šalimo.

Konvoj HV prema istoku 11.11. : https://youtu.be/-Hf2Cn0jKhM?t=51s
Erdutski sporazum potpisan 12.11.

EDIT: je li ovo lanser RBS-15B na 1:15 u ovom videu? https://youtu.be/nTBBvQBvbCc?t=1m13s
Quote:
AKAjet kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, loše je svitlo, kontejner veličinom i oblikom sliči na kontejner RBS15, ali ni nakon desetak gledanja nisam siguran da je to taj kamion.
Istina da su za vrijeme Oluje naši dovukli MOL kao oružje odmazde u slučaju da srbi krenu.
Vrlo zanimljivo! Definitivno izgleda kao RBS-15, a kamion je isto čudan - to nije dio MOL sustava, izgleda mi kao Ruski MAZ...

Kako je video prilično javan (očito i prikazan prije 20g ) vjerojatno se radilo o signalu Srbiji...
z_k is offline  
Old 08.08.2015., 00:13   #19
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Toga su Ameri i bili svjesni, pa su birali - ili će biti srpsko ili muslimansko - od dva zla izabrali su manje zlo. .
Slažem se.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 08.08.2015., 00:24   #20
Kojim su tocno mjerama prijetili amerikanci?
flanker27 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.