Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2015., 23:57   #1
...a što je sa građanskim zakonima !?

Religije nas uče da se moramo pridržavati Zakona datih direktno od Boga.
Tako imamo 10 zapovjedi Božjih.
Imamo i 7 smrtnih grijeha.


Ali što je sa brojnim građanskim zakonima ? Npr. zabranjena je prodaja droge.
Ako je ja prodajem valjda radim grijeh.
Da li je to grijeh zgog kršenja Božjeg poredka ili pak samo građanskih zakona.
Jer ja mogu ići u Urugvaj i tamo legalno marihuanu kupovati i prodavati.
Ali kada dođem u Hrvatsku, zbog takve djelatnosti mogu dobiti 3 godine zatvora.
Dakle, što će meni reći svećenik na ispovjedi u ovom slučaju. Ako se ispovijedam u Urugvaju i što ako je to kod kuće?

Evo i konkretnog slučaja: https://www.forum.hr/showpost.php?p=55118854&postcount=5

Mene je pekla savjest jer sam bio sudionik prevare:
Da li da budem pravi kršćanin ili da budem vlaj !??
Ovih dana sam u velikoj nedoumici. Ja naime radim u firmi na jednom skupom i osjetljivom
stroju. Taj stroj je star 20 godina ali je održavan, tako da je do prije neki dan
bezprijekorno radio. Ali se pokvario. I naše održavanje je zakljucilo, te kontaktiralo
proizvodaca koji isto predlaže temeljitu, ali skupu reparaciju.
Pošto smo mi tipicna hrvatska privatna firma koja je dekintirana, rukovodstvo se sjetilo
jedne "cake". A to je da izmuzemo novce iz Euroherc osiguranja. Naime, šef održavanja ce
službeno prijaviti kvar stroja uzrokovan padom teškog celicnog izradka zbog pucanja
konopa na dizalici, koji je polomio vitalni dio na stroju. I osiguracija ce sve to
platiti. Jer firma redovito place premiju. A ja cu to supotpisati. Radi se o nekih 10 000 eura.
Ja kao pravi kršcanin bi treba tako nešto ne potpisivati, ili još bolje se
pobuniti i reci rukovodstvu da je to tipicna pljacka osiguravajuceg društva. Ako to
kažem, mogao bih pasti u nemilost rukovodstva, a to automatski znaci da bih to mogao
osjetiti na placi slijedecih mjeseci, ako ne i godina. Inace je imam rodakinji koja radi
u osiguravajucem društvu na visokorangiranom mjestu. Što vi predlažete na temelju vaše kršcanske savjesti:

1. Šutiti, praviti se vlaj i sve to potpisati
2. Ne potpisati jer kršcanin ne smije držati vrecu lopovu koji krade
3. Ne samo ne potpisati, nego o tome obavijestiti svoju rodakinju što joj ovi spremaju


Ali izgleda da to više nije grijeh jer je tako odlučio vrhovni sud RH. Da li to moraju poštivati svećenici, tj. da sam ja bio na ispovjedi radi svjesnog pristanka na prevaru svečenik bi mi dao pokoru.
A da sam umro a to nisam ispovjedio, slijedi 10 godina čistilišta.
Da li Sv. Petar mora poštivati odluku vrhovnog suda RH i meni smanjiti kaznu u čistilištu !??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 00:12   #2
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Religije nas uče da se moramo pridržavati Zakona datih direktno od Boga.
Tako imamo 10 zapovjedi Božjih.
Imamo i 7 smrtnih grijeha.


Ali što je sa brojnim građanskim zakonima ? Npr. zabranjena je prodaja droge.
Ako je ja prodajem valjda radim grijeh.
Da li je to grijeh zgog kršenja Božjeg poredka ili pak samo građanskih zakona.
Jer ja mogu ići u Urugvaj i tamo legalno marihuanu kupovati i prodavati.
Ali kada dođem u Hrvatsku, zbog takve djelatnosti mogu dobiti 3 godine zatvora.
Dakle, što će meni reći svećenik na ispovjedi u ovom slučaju. Ako se ispovijedam u Urugvaju i što ako je to kod kuće?

Evo i konkretnog slučaja: https://www.forum.hr/showpost.php?p=55118854&postcount=5

Mene je pekla savjest jer sam bio sudionik prevare:
Da li da budem pravi kršćanin ili da budem vlaj !??
Ovih dana sam u velikoj nedoumici. Ja naime radim u firmi na jednom skupom i osjetljivom
stroju. Taj stroj je star 20 godina ali je održavan, tako da je do prije neki dan
bezprijekorno radio. Ali se pokvario. I naše održavanje je zakljucilo, te kontaktiralo
proizvodaca koji isto predlaže temeljitu, ali skupu reparaciju.
Pošto smo mi tipicna hrvatska privatna firma koja je dekintirana, rukovodstvo se sjetilo
jedne "cake". A to je da izmuzemo novce iz Euroherc osiguranja. Naime, šef održavanja ce
službeno prijaviti kvar stroja uzrokovan padom teškog celicnog izradka zbog pucanja
konopa na dizalici, koji je polomio vitalni dio na stroju. I osiguracija ce sve to
platiti. Jer firma redovito place premiju. A ja cu to supotpisati. Radi se o nekih 10 000 eura.
Ja kao pravi kršcanin bi treba tako nešto ne potpisivati, ili još bolje se
pobuniti i reci rukovodstvu da je to tipicna pljacka osiguravajuceg društva. Ako to
kažem, mogao bih pasti u nemilost rukovodstva, a to automatski znaci da bih to mogao
osjetiti na placi slijedecih mjeseci, ako ne i godina. Inace je imam rodakinji koja radi
u osiguravajucem društvu na visokorangiranom mjestu. Što vi predlažete na temelju vaše kršcanske savjesti:

1. Šutiti, praviti se vlaj i sve to potpisati
2. Ne potpisati jer kršcanin ne smije držati vrecu lopovu koji krade
3. Ne samo ne potpisati, nego o tome obavijestiti svoju rodakinju što joj ovi spremaju


Ali izgleda da to više nije grijeh jer je tako odlučio vrhovni sud RH. Da li to moraju poštivati svećenici, tj. da sam ja bio na ispovjedi radi svjesnog pristanka na prevaru svečenik bi mi dao pokoru.
A da sam umro a to nisam ispovjedio, slijedi 10 godina čistilišta.
Da li Sv. Petar mora poštivati odluku vrhovnog suda RH i meni smanjiti kaznu u čistilištu !??
Bogu Bozje,Caru carevo!!! 2.Tako nesto mi je poznato od prije par godina netko je ispricao istu pricu!!!
S-S-B-F is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 09:28   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Religije nas uče da se moramo pridržavati Zakona datih direktno od Boga.
Tako imamo 10 zapovjedi Božjih.
Imamo i 7 smrtnih grijeha.


Ali što je sa brojnim građanskim zakonima ? Npr. zabranjena je prodaja droge.
Ako je ja prodajem valjda radim grijeh.
Da li je to grijeh zgog kršenja Božjeg poredka ili pak samo građanskih zakona.
Jer ja mogu ići u Urugvaj i tamo legalno marihuanu kupovati i prodavati.
Ali kada dođem u Hrvatsku, zbog takve djelatnosti mogu dobiti 3 godine zatvora.
Dakle, što će meni reći svećenik na ispovjedi u ovom slučaju. Ako se ispovijedam u Urugvaju i što ako je to kod kuće?

Evo i konkretnog slučaja: https://www.forum.hr/showpost.php?p=55118854&postcount=5

Mene je pekla savjest jer sam bio sudionik prevare:
Da li da budem pravi kršćanin ili da budem vlaj !??
Ovih dana sam u velikoj nedoumici. Ja naime radim u firmi na jednom skupom i osjetljivom
stroju. Taj stroj je star 20 godina ali je održavan, tako da je do prije neki dan
bezprijekorno radio. Ali se pokvario. I naše održavanje je zakljucilo, te kontaktiralo
proizvodaca koji isto predlaže temeljitu, ali skupu reparaciju.
Pošto smo mi tipicna hrvatska privatna firma koja je dekintirana, rukovodstvo se sjetilo
jedne "cake". A to je da izmuzemo novce iz Euroherc osiguranja. Naime, šef održavanja ce
službeno prijaviti kvar stroja uzrokovan padom teškog celicnog izradka zbog pucanja
konopa na dizalici, koji je polomio vitalni dio na stroju. I osiguracija ce sve to
platiti. Jer firma redovito place premiju. A ja cu to supotpisati. Radi se o nekih 10 000 eura.
Ja kao pravi kršcanin bi treba tako nešto ne potpisivati, ili još bolje se
pobuniti i reci rukovodstvu da je to tipicna pljacka osiguravajuceg društva. Ako to
kažem, mogao bih pasti u nemilost rukovodstva, a to automatski znaci da bih to mogao
osjetiti na placi slijedecih mjeseci, ako ne i godina. Inace je imam rodakinji koja radi
u osiguravajucem društvu na visokorangiranom mjestu. Što vi predlažete na temelju vaše kršcanske savjesti:

1. Šutiti, praviti se vlaj i sve to potpisati
2. Ne potpisati jer kršcanin ne smije držati vrecu lopovu koji krade
3. Ne samo ne potpisati, nego o tome obavijestiti svoju rodakinju što joj ovi spremaju


Ali izgleda da to više nije grijeh jer je tako odlučio vrhovni sud RH. Da li to moraju poštivati svećenici, tj. da sam ja bio na ispovjedi radi svjesnog pristanka na prevaru svečenik bi mi dao pokoru.
A da sam umro a to nisam ispovjedio, slijedi 10 godina čistilišta.
Da li Sv. Petar mora poštivati odluku vrhovnog suda RH i meni smanjiti kaznu u čistilištu !??
Ne mora
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 11:15   #4
Quote:
S-S-B-F kaže: Pogledaj post
Bogu Bozje,Caru carevo!!! 2.Tako nesto mi je poznato od prije par godina netko je ispricao istu pricu!!!

To je ista priča. Ali je situacija drugačija. Sada je Vrhovni sud RH rekao da nije kažnjivo ako ja pribavim korist gazdi na temelju varanja i pronevjere, ako nisam ništa stavio u svoj džep.
Biti Superhik ili pak Robin Hud nije grijeh po hrvatskim zakonima

Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
Ne mora
Kako si ti u to siguran ??!!

Da li će biti kažnjen čistilištem onaj koji je proizvodio i prodavao vinu u Americi u doba prohibicije ?

Na nebu mora vladati nad-zakoni. Ne mogu oni ovisiti o tome kako je neka vlast na zemlji definirala zakone ?
Židov koji je Kristu prodao vino za posljednju večeru bi trebao biti u istom rangu kao i američki seljak iz Kalifornije !!

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...ohibiciju.html

Neki okruzi i mjesta u SAD-u još uvijek žive pod zakonom alkoholne prohibicije koja je na saveznoj razini dokinuta 1933. godine. Najviše ih ima u južnim državama, posebice u Kentuckyju gdje konzervativni evangelici žare i pale umovima prosječnih Amerikanaca. Sve veća nezaposlenost i stagnacija prisiljava ih na skandaloznu nedoumicu - dozvoliti li ponovnu prodaju i serviranje alkohola

Da li je grijeh ako svećenik kupi vino za misu u Kentuckyju jer krši njihove zakone ??

Zadnje uređivanje krena : 11.08.2015. at 11:36.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 12:01   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To je ista priča. Ali je situacija drugačija. Sada je Vrhovni sud RH rekao da nije kažnjivo ako ja pribavim korist gazdi na temelju varanja i pronevjere, ako nisam ništa stavio u svoj džep.
Biti Superhik ili pak Robin Hud nije grijeh po hrvatskim zakonima



Kako si ti u to siguran ??!!

Da li će biti kažnjen čistilištem onaj koji je proizvodio i prodavao vinu u Americi u doba prohibicije ?

Na nebu mora vladati nad-zakoni. Ne mogu oni ovisiti o tome kako je neka vlast na zemlji definirala zakone ?
Židov koji je Kristu prodao vino za posljednju večeru bi trebao biti u istom rangu kao i američki seljak iz Kalifornije !!

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...ohibiciju.html

Neki okruzi i mjesta u SAD-u još uvijek žive pod zakonom alkoholne prohibicije koja je na saveznoj razini dokinuta 1933. godine. Najviše ih ima u južnim državama, posebice u Kentuckyju gdje konzervativni evangelici žare i pale umovima prosječnih Amerikanaca. Sve veća nezaposlenost i stagnacija prisiljava ih na skandaloznu nedoumicu - dozvoliti li ponovnu prodaju i serviranje alkohola

Da li je grijeh ako svećenik kupi vino za misu u Kentuckyju jer krši njihove zakone ??
Nije grijeh
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:34   #6
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
Nije grijeh
Kada stvar postane masovnija onda se obično umiješa Crkva. I onda je Papa prisiljen da se izjasni. I da neku stvar proglasi grijehom.
Ali Crkva bez obzira na sve uvijek traži pravila strožeg ponašanja.
Ako su civilni zakoni stroži od Crkvenih, moramo se njih držati.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 12:24   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Religije nas uče da se moramo pridržavati Zakona datih direktno od Boga.
Tako imamo 10 zapovjedi Božjih.
Imamo i 7 smrtnih grijeha.

Ali što je sa brojnim građanskim zakonima ? Npr. zabranjena je prodaja droge.
Ako je ja prodajem valjda radim grijeh.
Podosta je građanskih zakona koji na neki način slijede Božje zapovijedi a da se preko tih zakona Boga ni ne spominje.

Droga udi? Ne piše li da ne naudiš nikome? Onda, štima, zar ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 12:28   #8
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li će biti kažnjen čistilištem onaj koji je proizvodio i prodavao vinu u Americi u doba prohibicije ?
Neće.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 13:59   #9
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Neće.
Neke su stvari nekad grijeh, a nekad nisu grijeh.

Mene zanima što će reći pop na ispovjedi mome bivšem direktoru:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=214
Sada ću vam reći jedan tipičan primjer legalne otimačine: Jedno poduzeće je bilo vrlo uspješno do početka Domovinskog rata. Normalno, u ratu sva poduzeća posluju otežano. Unatoč tome je država odlučila poduzeća privatizirati, uključujući i tu firmu u mojem primjeru. To se poduzeće sastojalo od nekoliko totalno tehnički odvojenih cjelina. Zbog rata su neke cjeline poslovale u nemogućim uvjetima. Jedini dio koji je mogao poslovati pozitivno je bila čarter-flota. Ova je mogla biti dislocirana van ratnih zona u državi, uključujući i odlazak sa njom u inozemstvo. Direktor poduzeća i njegovi sateliti su bacili oko na tu flotu, da je oni povoljno otkupe. Tako je i bilo: ovi su uz pomoć političke vrhuške podijelili poduzeće na odvojene cjeline, svaka po svojoj djelatnosti.
Objavili su oglas u novinama, koji je bio savršeno transparentan. Čarter-flota se prodavala na rate sa strogo određenim iznosima. U principu to i nije bilo naročito povoljno. Osobno znam neke ljude koji su bili odustali od kupnje tih čarter-plovila, jer im je računica pokazala minimalnu profitabilnost. Jedna stavka u natječaju je bila odlučujuća, a da nitko nije vidio njezin značaj. Stavka broj 7 je glasila: Čarter-plovila je moguće plaćati i u dionicama matičnog poduzeća. Ovaj stavak nije bio uopće sporan, jer se tako posluje bilo gdje u svijetu. Laici, kao i mnogo stručniji ljudi, uopće nisu uvidjeli mogućnost manipulacija sa stavkom broj 7. O čemu se radi? Radi se o tome da je država poklonila narodu, skoro besplatno više od 30% dionica cijelog poduzeća. Čarter-flota je bila vrijedna oko 20 % tog poduzeća kao cjeline. Ljudi su imali te dionice par godina, a da ih nisu mogli prodati niti po bagatelnoj cijeni (da i ne spominjemo da nisu nikad dobili ni kune dividende). Jednostavno ih u ratu nitko nije htio kupiti. Odjednom su se pojavili direktor i njegovi sateliti koji su nudili čak 25% od upisane vrijednosti na tim dionicama. Oni su plaćali svaku dionicu vrijednu 1000 DEM-a “dobrih” 250 DEM-a. Normalno, narod je navalio na prodaju svojih dionica, koje je ionako dobio besplatno, a nitko im ih nije htio kupiti ranije niti za 10 DEM-a. Sami pogađate suštinu stvari: Direktor i njegovi sateliti su platili čarter-flotu po cijeni od 35 % od realno tržišne. (platili su ranije 10% učešća). Da li direktora i njegovu ekipu za to peče savjest, odnosno da li je to grijeh što su oni napravili? Radnici tog poduzeća to smatraju plačkom, odnosno grijehom, a direktor samo lukavstvom. On bi njima, kao i ostalim potencijalnim kupcima mogao reći: ”Tko vas jebe, kad ste nepismeni i ćoravi, te niste uvidjeli važnost stavke broj 7”. Ja mislim da to nije bio usamljeni slučaj u Hrvatskoj privatizacionoj pljački. To je sve bilo moguće napraviti isključivo uz pomoć politike. Bez nje ne bi bilo moguća niti dioba poduzeća na tehničke cjeline, niti bi se bila pojavila famozna stavka broj 7. Što se tiče lukavosti, jedan je čovjek za taj pojam ovako rekao: “Molim vas, ne spominjite mi lukavost, to je za mene samo jedan blaži izraz za pokvarenost”.


Ja se mogu susreti sa ispovjednikom moga direktora. Te popu sugerirati da je za mene moj direktor jedan običan lopov i prevarant.
Ali kakva će mu biti pokora ??

Da li da izmoli 100 očenaša ili da mora vratiti što je lukavstvom stekao.
A može i sam sebe prijaviti uskoku.
Ali uskok može njemu reći da to nije kazneno djelo, jer je tako odlučio ustavni sud. Ili da je krivično djelo išlo u zastaru.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 14:31   #10
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja se mogu susreti sa ispovjednikom moga direktora. Te popu sugerirati da je za mene moj direktor jedan običan lopov i prevarant.
Ali kakva će mu biti pokora ??
Ček, jel ti želiš da pop umjesto tebe obavi građansku dužnost? Hm.

Što pop može reć na to osim 'da, svaki građanin ima građansku dužnost prijavljivati lopove, ali mi se u to ne bi hteli mešati, jerbo nama kad na ispovijed dođe lopov i prizna svoja nedjela, mi to državnom laboratu ne smijemo ispovijedati'.

Drugom rječi, ak ti neko provali u kuću, ne zovi popa neg policiju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 19:05   #11
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Neke su stvari nekad grijeh, a nekad nisu grijeh.

Mene zanima što će reći pop na ispovjedi mome bivšem direktoru:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=214
Sada ću vam reći jedan tipičan primjer legalne otimačine: Jedno poduzeće je bilo vrlo uspješno do početka Domovinskog rata. Normalno, u ratu sva poduzeća posluju otežano. Unatoč tome je država odlučila poduzeća privatizirati, uključujući i tu firmu u mojem primjeru. To se poduzeće sastojalo od nekoliko totalno tehnički odvojenih cjelina. Zbog rata su neke cjeline poslovale u nemogućim uvjetima. Jedini dio koji je mogao poslovati pozitivno je bila čarter-flota. Ova je mogla biti dislocirana van ratnih zona u državi, uključujući i odlazak sa njom u inozemstvo. Direktor poduzeća i njegovi sateliti su bacili oko na tu flotu, da je oni povoljno otkupe. Tako je i bilo: ovi su uz pomoć političke vrhuške podijelili poduzeće na odvojene cjeline, svaka po svojoj djelatnosti.
Objavili su oglas u novinama, koji je bio savršeno transparentan. Čarter-flota se prodavala na rate sa strogo određenim iznosima. U principu to i nije bilo naročito povoljno. Osobno znam neke ljude koji su bili odustali od kupnje tih čarter-plovila, jer im je računica pokazala minimalnu profitabilnost. Jedna stavka u natječaju je bila odlučujuća, a da nitko nije vidio njezin značaj. Stavka broj 7 je glasila: Čarter-plovila je moguće plaćati i u dionicama matičnog poduzeća. Ovaj stavak nije bio uopće sporan, jer se tako posluje bilo gdje u svijetu. Laici, kao i mnogo stručniji ljudi, uopće nisu uvidjeli mogućnost manipulacija sa stavkom broj 7. O čemu se radi? Radi se o tome da je država poklonila narodu, skoro besplatno više od 30% dionica cijelog poduzeća. Čarter-flota je bila vrijedna oko 20 % tog poduzeća kao cjeline. Ljudi su imali te dionice par godina, a da ih nisu mogli prodati niti po bagatelnoj cijeni (da i ne spominjemo da nisu nikad dobili ni kune dividende). Jednostavno ih u ratu nitko nije htio kupiti. Odjednom su se pojavili direktor i njegovi sateliti koji su nudili čak 25% od upisane vrijednosti na tim dionicama. Oni su plaćali svaku dionicu vrijednu 1000 DEM-a “dobrih” 250 DEM-a. Normalno, narod je navalio na prodaju svojih dionica, koje je ionako dobio besplatno, a nitko im ih nije htio kupiti ranije niti za 10 DEM-a. Sami pogađate suštinu stvari: Direktor i njegovi sateliti su platili čarter-flotu po cijeni od 35 % od realno tržišne. (platili su ranije 10% učešća). Da li direktora i njegovu ekipu za to peče savjest, odnosno da li je to grijeh što su oni napravili? Radnici tog poduzeća to smatraju plačkom, odnosno grijehom, a direktor samo lukavstvom. On bi njima, kao i ostalim potencijalnim kupcima mogao reći: ”Tko vas jebe, kad ste nepismeni i ćoravi, te niste uvidjeli važnost stavke broj 7”. Ja mislim da to nije bio usamljeni slučaj u Hrvatskoj privatizacionoj pljački. To je sve bilo moguće napraviti isključivo uz pomoć politike. Bez nje ne bi bilo moguća niti dioba poduzeća na tehničke cjeline, niti bi se bila pojavila famozna stavka broj 7. Što se tiče lukavosti, jedan je čovjek za taj pojam ovako rekao: “Molim vas, ne spominjite mi lukavost, to je za mene samo jedan blaži izraz za pokvarenost”.


Ja se mogu susreti sa ispovjednikom moga direktora. Te popu sugerirati da je za mene moj direktor jedan običan lopov i prevarant.
Ali kakva će mu biti pokora ??

Da li da izmoli 100 očenaša ili da mora vratiti što je lukavstvom stekao.
A može i sam sebe prijaviti uskoku.
Ali uskok može njemu reći da to nije kazneno djelo, jer je tako odlučio ustavni sud. Ili da je krivično djelo išlo u zastaru.
građanski zakoni ne određuju što je grijeh a što nije,to može samo Božji zakon
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 11:13   #12
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ček, jel ti želiš da pop umjesto tebe obavi građansku dužnost? Hm.

Što pop može reć na to osim 'da, svaki građanin ima građansku dužnost prijavljivati lopove, ali mi se u to ne bi hteli mešati, jerbo nama kad na ispovijed dođe lopov i prizna svoja nedjela, mi to državnom laboratu ne smijemo ispovijedati'.

Drugom rječi, ak ti neko provali u kuću, ne zovi popa neg policiju.
Stoji zapisano:
Konačno je biskup progovorio o Ivanu, najvećem između rođenih od žene, koji se u mladosti svojoj opredijelio za pustinju, a Bog mu dao proročkoga dara. Propovijedajući Božji zakon svemu narodu, izrekao je oštru opomenu i galilejskomu kralju Herodu Antipi koji je doveo bratovu ženu sebi za priležnicu: Ne smiješ činiti preljuba! grmio je Prorokov glas u Herodovu dvorištu. Umjesto da se kralj i priležnica mu opamete i poprave, baciše Ivana u zatvor.

Dakle, svećenici moraju sa oltara vikati ako vide nepravdu.
Također moraju na ispovjedi tražiti da se griješnik pokaje, PRIJAVI POLICIJI te da VRATI ŠTO JE UKRAO !!!!!!

Ja sam svoga bivšeg direktora prijavio uskoku. Ali su oni meni rekli: sve je po zakonu.
A dijete od 6 godina zna da NIJE PO ZAKONU "

papa je tu decidiran: http://www.vecernji.hr/svijet/papa-f...afijom-1011574


Papinih pet 'ne': Nastavio obračun s korupcijom i mafijom


Moj je direktor privatizirao flotu u pola cijene. I Uskok kaže da je po zakonu. A moj je prijatelj povratnik iz Amerike koji je nakon povratka radio u firmi 10 godina te je kupio 100 000 maraka dionica je drugačije prošao.
Naime, on je tražio za svojih 100 000 maraka dionica jedan brod iste takve vrijednosti. Ali su mu lijepo rekli:
"ono što je dozvoljeno Bogu nije dozvoljeno i volu"
On te dionici nje htio nikad prodati iz inata. Ali je onda došao zakon: mali se dioničari isplaćuju dekretom po tržišnoj vriejdnosti.
I na kraju je dobio 25 000 maraka u kunama. Normalno on se osjeća jako prevarenim, namagarčenim i pokradenim.
I traži da Zakon bude na njegovoj strani. Ali quratz, Zakon države kaže da je to u redu !!!

Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
građanski zakoni ne određuju što je grijeh a što nije,to može samo Božji zakon

A što će reći Zakon Božji. A Božji su predstavnici svećenici !! I oni moraju biti decidirani !!

Zadnje uređivanje krena : 27.08.2015. at 11:44.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 12:58   #13
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam svoga bivšeg direktora prijavio uskoku. Ali su oni meni rekli: sve je po zakonu.
A dijete od 6 godina zna da NIJE PO ZAKONU "

papa je tu decidiran: http://www.vecernji.hr/svijet/papa-f...afijom-1011574


Papinih pet 'ne': Nastavio obračun s korupcijom i mafijom
Vjerojatno zbog nekih paragrafa u zakonu, najsitnije ispisanih slova za koja treba uporaba povečala, il mikroskopa.

Možeš pričekati da se papa obračuna s takvima, kako vidimo iz novina papa je voljan, jelte, učiniti to na radost svih običnih građana kojima smeta mito i korupcija, taj će u svoje vrijeme spromijenit građanska prava u korist građana, i ne po ustavnom pravu jedne države nego svih katoličkih država po svijetu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 17:05   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zbog nekih paragrafa u zakonu, najsitnije ispisanih slova za koja treba uporaba povečala, il mikroskopa.

Možeš pričekati da se papa obračuna s takvima, kako vidimo iz novina papa je voljan, jelte, učiniti to na radost svih običnih građana kojima smeta mito i korupcija, taj će u svoje vrijeme spromijenit građanska prava u korist građana, i ne po ustavnom pravu jedne države nego svih katoličkih država po svijetu.
Samo da ga to ne bi koštalo glave: http://www.jutarnji.hr/mafija-zeli-u...rkve-/1139625/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 11:34   #15
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Samo da ga to ne bi koštalo glave: http://www.jutarnji.hr/mafija-zeli-u...rkve-/1139625/
Interesantno. Kog papa ustvari optužuje, Crkvu ili mafiju?

Da ne ispadne da papa tu ima neku glavnu ulogu, jerbo kakti piše da se čitav svoj život jadan borio protiv korupcije) jer ono što zanima je:

Što kaže građanski zakon tj. državni ustav za bilo čija koruptivna ponašanja?
Da li je građanski zakon svojim paragrafima izostavio Crkvu? I, ako je, zašto je?

Ti bi o tome nešto mogao znati. Slušam...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 11:38   #16
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
građanski zakoni ne određuju što je grijeh a što nije,to može samo Božji zakon
Ne bih se složila.

Ako idemo od toga da pojedinac živi u društvu, on mora prihvaćati i poštovati i zakonske norme tog društva, koje su tu da svima učine boravak ljepšim u tom istom društvu.

Ako je osoba vjernik, ona mora ići za time da ne čini štetu ljudima oko sebe.
Ako krši zakone, time krši pravila vlastite zajednice, i posljedično, radi štetu ljudima.

Tako npr. osoba ne može govoriti da je vjernik, a istodobno prodavati drogu.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 00:17   #17
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.

Ako idemo od toga da pojedinac živi u društvu, on mora prihvaćati i poštovati i zakonske norme tog društva, koje su tu da svima učine boravak ljepšim u tom istom društvu.

Ako je osoba vjernik, ona mora ići za time da ne čini štetu ljudima oko sebe.
Ako krši zakone, time krši pravila vlastite zajednice, i posljedično, radi štetu ljudima.

Tako npr. osoba ne može govoriti da je vjernik, a istodobno prodavati drogu.
Za drogu nije problem da li to grijeh. Ali je problem da li sam ja napravio grijeh i da li ga moram ispovijediti što sam prije neki dan bacio umjesto dozvoljenih 200 metara mreža bacio 600 m. I prodao 10 kila ribe što mi je zabranjeno prodavati, a zabranjeno je i loviti više od 5 kg na dan. Da me je uhvatila policija, kazna bi bila 5000 kuna.
Dakle, da li ja moramo ovo reći popu na ispovjedi i kakva će mi biti pokora ?

Moje ponašanje je dakle podložno građanskim sankcijama, a pitanje je da li Crkva isto na to gleda.
Ali je problem u krađama koje su političke naravi. Kao npr.
http://www.jutarnji.hr/otac-pretvorb...aciji/1384982/
OTAC PRETVORBE FRANJO GREGURIĆ 'Ja sam predložio Zakon o privatizaciji, ali maheri su uočili rupe i izigrali naše dobre namjere'

Tu svi mi vidimo da se neko na lukav i nepošten način obogatio. Ali mu ne možeš ništa jer je bilo sve po zakonu. Dok se zakon promijenio, lopov se nakrao i sada mu možeš staviti soli na rep.
Što Crkva mora reći takvim lopovima na ispovjedima ?

Što će biti sa dušom ovih ljudi:
Je li to trebalo učiniti i puno ranije? Naime, vrlo brzo se pokazalo da Zakon o privatizaciji ima brojne ‘rupe’, pojedinci su se obogatili preko noći?

- Vjerovao sam 1991. iskreno da tim zakonima oživotvorujemo hrvatski Ustav koji je odbacio cjelokupni društveno-politički sustav zasnovan na društvenom vlasništvu, samoupravljanju i jednopartijskoj državi i da time stvaramo temelje za tržišno-socijalno gospodarstvo. Također su se nad pretvorbom i privatizacijom nadvile mnoge ‘crne sjene’. Vjerovao sam da će privatizacija u hodu biti korigirana, popravljena i ispravljena te dotjerivana u skladu s interesima građana i države. Nismo u tome potpuno uspjeli jer, kako kaže Šeks, a slažem se potpuno s tom ocjenom, da su mnoge slabe točke ‘maheri’ uočili i perfidnim mehanizmima izigrali dobre namjere zakonodavaca. Mnogi su uspješno izigrali kontrolne mehanizme, čime je nanesena velika šteta u javnosti u kojoj prevladava uvjerenje da su pretvorbe i privatizacija jedno od najvećih grijeha hrvatske politike od njezina osamostaljenja do danas.


Dakle, ako svećenik zna osobu na ispovjedi da li je nejgova dužnost ispitati njegovu savjest i naložiti mu da vrati ono što je prevarom stekao. Ali što ako tajkun to ne smatra grijehom nego normalnim tržišnim ponašanjem. Kao što veliki inkvizitor ne smtra grijehom paliti vještica.
Nastavak je dolje.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Interesantno. Kog papa ustvari optužuje, Crkvu ili mafiju?

Da ne ispadne da papa tu ima neku glavnu ulogu, jerbo kakti piše da se čitav svoj život jadan borio protiv korupcije) jer ono što zanima je:

Što kaže građanski zakon tj. državni ustav za bilo čija koruptivna ponašanja?
Da li je građanski zakon svojim paragrafima izostavio Crkvu? I, ako je, zašto je?

Ti bi o tome nešto mogao znati. Slušam...
Nije izostavio, ali mnogi smatraju da je crkva sama po sebi jako moralna. Dok se neki ne ogriješe o civilni zakon. Ali sve mora proći odgovarajuću pravnu proceduru da bi se to sankcioniralo.

Crkva je dosad često zatvarala oči pred aktivnostima mafijaških skupina koje su prale novac i investirale pod okriljem Crkve, izjavio je on. Kao primjere suradnje mafije čiji se članovi deklariraju kao vrlo religiozni i katolici, naveo je biskupa koji je odbio javno kritizirati mafijaša i nakon što je osuđen pred Vrhovnim sudom te dopuštanje kćeri jednog mafijaša da se uda u vatikanskoj katedrali, a koja je čak dobila i papinski blagoslov.

Ovo je inače veliki paradoks: baviti se mutnim poslovima i uz to vjerovati u Boga te ići redovito na misu i ispovjed !!!????
Što svećenici ne vide licemernost tih ljudi.

Zadnje uređivanje krena : 29.08.2015. at 00:36.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 00:54   #18
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila.

Ako idemo od toga da pojedinac živi u društvu, on mora prihvaćati i poštovati i zakonske norme tog društva, koje su tu da svima učine boravak ljepšim u tom istom društvu.

Ako je osoba vjernik, ona mora ići za time da ne čini štetu ljudima oko sebe.
Ako krši zakone, time krši pravila vlastite zajednice, i posljedično, radi štetu ljudima.

Tako npr. osoba ne može govoriti da je vjernik, a istodobno prodavati drogu.
eto ga na sad,pa želim reći ako građanski zakon kaže da svi židovi moraju u logore to po građanskom zakonu nije grijeh,mislim ono prijaviti ih i otpeljati tamo ali po Božjem zakonu je grijeh,ili po građanskom zakonu abortus je dozvoljen a po Božjem nije i ako ja poštujem i podržavam taj građanski zakon onda teško kršim Božji jelte .I sad ti želiš reći da vjernik posljedično radi štetu ljudima ako se bori protiv abortusa zbog toga jer krši pravila vlastite zajednice a onaj što rezucka bebe i dila sa jetricama,mozgom i ostalim organima u biti radi na dobrobit zajednice jer poštuje zakone?
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 01:02   #19
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
eto ga na sad,pa želim reći ako građanski zakon kaže da svi židovi moraju u logore to po građanskom zakonu nije grijeh,mislim ono prijaviti ih i otpeljati tamo ali po Božjem zakonu je grijeh,ili po građanskom zakonu abortus je dozvoljen a po Božjem nije i ako ja poštujem i podržavam taj građanski zakon onda teško kršim Božji jelte .I sad ti želiš reći da vjernik posljedično radi štetu ljudima ako se bori protiv abortusa zbog toga jer krši pravila vlastite zajednice a onaj što rezucka bebe i dila sa jetricama,mozgom i ostalim organima u biti radi na dobrobit zajednice jer poštuje zakone?
Svakome od nas je obaveza da se buni protiv civilnih zakona koji nisu po njegovom mjerilu:


Prvo su došli po komuniste,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio komunist.
Zatim su došli po Židove,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio Židov.
Zatim su došli po sindikaliste,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio sindikalist.
Zatim su došli po katolike,
a ja se nisam pobunio
jer sam bio protestant.
Zatim su došli po mene,
a do tada više nije bilo nikoga
da se pobuni.


Ali ja se mogu boriti i protiv Crkvenih zakona koji nisu po mojoj mjeri.
Tako da je ono što je prije 2000 godina bila sveta obaveza sad smiješno:
“Ne lijegaj s muškarcem kako se liježe sa ženom! To bi bila grozota” (18, 22). “Ako bi muškarac legao s muškarcem kao što se liježe sa ženom, obojica bi počinila odvratno djelo. Neka se smaknu i krv njihova neka padne na njih” (20, 13).

Ali kažnjivo u suprotnom smjeru: http://dvasrca.com/component/content...moseksualnosti
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 01:13   #20
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Svakome od nas je obaveza da se buni protiv civilnih zakona koji nisu po njegovom mjerilu:


Prvo su došli po komuniste,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio komunist.
Zatim su došli po Židove,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio Židov.
Zatim su došli po sindikaliste,
a ja se nisam pobunio
jer nisam bio sindikalist.
Zatim su došli po katolike,
a ja se nisam pobunio
jer sam bio protestant.
Zatim su došli po mene,
a do tada više nije bilo nikoga
da se pobuni.


Ali ja se mogu boriti i protiv Crkvenih zakona koji nisu po mojoj mjeri.
Tako da je ono što je prije 2000 godina bila sveta obaveza sad smiješno:
“Ne lijegaj s muškarcem kako se liježe sa ženom! To bi bila grozota” (18, 22). “Ako bi muškarac legao s muškarcem kao što se liježe sa ženom, obojica bi počinila odvratno djelo. Neka se smaknu i krv njihova neka padne na njih” (20, 13).

Ali kažnjivo u suprotnom smjeru: http://dvasrca.com/component/content...moseksualnosti
Ae pa možeš nitko ti ne brani samo ovo što si naveo nisu Crkveni zakoni
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.