Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Potencijalni budući tenk u HKoV?
M1A2 Abrams 35 22.73%
Leopard 2 A5/A6/A7 56 36.36%
Leclerc 21 13.64%
K2 Black Panther 42 27.27%
Glasovatelji: 154. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2014., 21:42   #61
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
Dobra večer
evo moj prvi post pa uskačen kao padobranac Pratim teme u vezi OSRH odavno al sam se odlučijo tek sad javiti (tihi forumaš)Mozda je ovo neko već napisao al po meni bi ovo trebalo bit dovoljno
Na m 84 staviti ovo:
- proctetor
- zatim Izraelski Trophy ili nešto slično napravit svoje (nemojte mi molim vas reć da je to kod nas nemoguce) i ic mamce
- redizajnirat kupolu radi zastite posade od mogućeg eksplozije projektila tenka
- uzet od ukrajinaca top KBA3 i motor od 1000 ks(6TD1)
-SUV ako ga moze fotona napravit mozemo ili nesto razvit u suradnji s Kongsbergom
- termovizija za nocni lov
to mi zasad pada napamet pa jel mi neko moze izvuć cijene ovih dodataka pa da vidimo cijenu ili je bolje uzet nešto zapadno polovno
I nesviđa mi se sto se ide na modrnizaciju M 80 ja bi rađe da ĐĐ proizvede na bazi M 84 nesto kao rusi btr-t
ovo ti je moj prvi post jel mislis nesto ovako slicno
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 01:29   #62
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
ovo ti je moj prvi post jel mislis nesto ovako slicno

Dobra večer
evo moj prvi post pa uskačen kao padobranac Pratim teme u vezi OSRH odavno al sam se odlučijo tek sad javiti (tihi forumaš)Mozda je ovo neko već napisao al po meni bi ovo trebalo bit dovoljno
Na m 84 staviti ovo:
- proctetor
- zatim Izraelski Trophy ili nešto slično napravit svoje (nemojte mi molim vas reć da je to kod nas nemoguce) i ic mamce
- redizajnirat kupolu radi zastite posade od mogućeg eksplozije projektila tenka
- uzet od ukrajinaca top KBA3 i motor od 1000 ks(6TD1)
-SUV ako ga moze fotona napravit mozemo ili nesto razvit u suradnji s Kongsbergom
- termovizija za nocni lov
to mi zasad pada napamet pa jel mi neko moze izvuć cijene ovih dodataka pa da vidimo cijenu ili je bolje uzet nešto zapadno polovno
I nesviđa mi se sto se ide na modrnizaciju M 80 ja bi rađe da ĐĐ proizvede na bazi M 84 nesto kao rusi btr-t
Ako dozvoliš...
Sve što si nabrojao oko 3 milijuna eura po tenku, plus razvoj, koji bi otišao u stotine milijuna eura...
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 21:56   #63
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Evo slažem se da je sve što sam napiso paušalno, složit ču se i sa tim da je taj tenk, mislim na T72 u vrijeme kad se pojavio i imao nekih kvaliteta. No nakon 1991 je sve jasno, največu manu nije moguče ispraviti a i ispravljanje manjih traži znatna financijska sredstva.
Eto moja želja je da u nekoj doglednoj budučnosti Hrvatski tenkisti sjede u što sigurnijem tenku, dizajniranom da prije svega štiti posadu a ne u kanti za napucavanje napravljenoj da bude što jeftinija i nezajtjevnija za proizvodnju.
m-84 ni dan danas nije kanta za napucavanje ... jeftin, pouzdan, izdržljiv,

niska silueta, autopunjač a i sa jako malo para mu borbena vrijednost može

znatno skočit ... u sudsjestvu koje ionako nema ništa bolje a često samo gore

jedino šta nama triba je opet naravno proizvodnja ĐĐ M-84

šta mislim da je nemoguće a onda kupnja B verzija u Rusa i to par

sto komada i novu municiju. To je to.

Neko je ovdi spomenia Ukraince koji imaju također jako dobar asortiman

modernizacija T-72 tenkova međutim njihovi T-72 su već pri kraju sa zalihama

a kvaliteta in je jako slaba kako in je Irak uredno vratia stotine oklopa radi

nekvalitetne izvedbe. Dodatni je problem šta topovske cijevi nabavljaju od

Rusa. T-72B1-3 verzije su iznimno jeftine sa puno oklopa, taktičkim

umrežavanjem, novim granatama i raketama, termovizijama, novi reaktivni

oklop tako da ne zvuči loše. Ne zvuči loše šta tulin već ima 10+godina

kupnja stotina Leopard-2 tenkova kojih se svi riješavaju a nama uvik tribaju

međutim iza sve priče stoji priča da mi nemožemo financirat niti kamate na

kredite koje smo digli tj nemamo ni za uzet dvi mrkve na pazaru.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:37   #64
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
m-84 ni dan danas nije kanta za napucavanje ... jeftin, pouzdan, izdržljiv,

niska silueta, autopunjač a i sa jako malo para mu borbena vrijednost može

znatno skočit ... u sudsjestvu koje ionako nema ništa bolje a često samo gore

jedino šta nama triba je opet naravno proizvodnja ĐĐ M-84

šta mislim da je nemoguće a onda kupnja B verzija u Rusa i to par

sto komada i novu municiju. To je to.

Neko je ovdi spomenia Ukraince koji imaju također jako dobar asortiman

modernizacija T-72 tenkova međutim njihovi T-72 su već pri kraju sa zalihama

a kvaliteta in je jako slaba kako in je Irak uredno vratia stotine oklopa radi

nekvalitetne izvedbe. Dodatni je problem šta topovske cijevi nabavljaju od

Rusa. T-72B1-3 verzije su iznimno jeftine sa puno oklopa, taktičkim

umrežavanjem, novim granatama i raketama, termovizijama, novi reaktivni

oklop tako da ne zvuči loše. Ne zvuči loše šta tulin već ima 10+godina

kupnja stotina Leopard-2 tenkova kojih se svi riješavaju a nama uvik tribaju

međutim iza sve priče stoji priča da mi nemožemo financirat niti kamate na

kredite koje smo digli tj nemamo ni za uzet dvi mrkve na pazaru.
Ma kakvi rusi ja sam mislio da ĐĐ svoje znanje spoji zapadnim i napravi nesto kao s Kongsbergom
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:39   #65
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
m-84 ni dan danas nije kanta za napucavanje ... jeftin, pouzdan, izdržljiv,
Ma kakvi, tenk koji otvara sve od Zolje ili da ne pretjerujem Ose i RPG-a na gore nije kanta za napucavanje...

Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
niska silueta, autopunjač a i sa jako malo para mu borbena vrijednost može

znatno skočit ... u sudsjestvu koje ionako nema ništa bolje a često samo gore
Niska silueta je igrala u 60-tim i 70-tim godinama prošlog stoljeća dok se domet određivao optikom...
Od kad postoje laserski daljinomjeri, termovizija, bespilotne letjelice i još hrpa drugih senzora ta niska silueta ne vrijedi 5 lipa...
Autopunjač bi bio prednost da je dobro zaštićen, ovak kolko daje sa članom posade manje i manjim gabaritima cijelog tenka tolko i uzima zbog loše navike da bilo što što pogodi tenk zapali barutna punjenja...

Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
jedino šta nama triba je opet naravno proizvodnja ĐĐ M-84

šta mislim da je nemoguće a onda kupnja B verzija u Rusa i to par

sto komada i novu municiju. To je to.
A kad već kupujemo da kupimo LEO 2 A5, A6 ili Anešto????

Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Neko je ovdi spomenia Ukraince koji imaju također jako dobar asortiman

modernizacija T-72 tenkova međutim njihovi T-72 su već pri kraju sa zalihama

a kvaliteta in je jako slaba kako in je Irak uredno vratia stotine oklopa radi

nekvalitetne izvedbe. Dodatni je problem šta topovske cijevi nabavljaju od

Rusa.
UKR ima sve za modernizaciju, jeftinije od njih nikad nećemo moći ponuditi nikome.
Kvalitetnije se može, smo to onda i košta....



Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
T-72B1-3 verzije su iznimno jeftine sa puno oklopa, taktičkim

umrežavanjem, novim granatama i raketama, termovizijama, novi reaktivni

oklop tako da ne zvuči loše. Ne zvuči loše šta tulin već ima 10+godina

kupnja stotina Leopard-2 tenkova kojih se svi riješavaju a nama uvik tribaju

međutim iza sve priče stoji priča da mi nemožemo financirat niti kamate na

kredite koje smo digli tj nemamo ni za uzet dvi mrkve na pazaru.
Ako nemamo za dvije mrkve nemamo ni za kante od T72B1 ili B3....

dakle u tom slučaju , guramo sa M84 dok ide, sve ih se remontira i malo modernizira i gotovo. Ali ne zato što je to dobro nego zato što to imamo i jeftinije od toga ne postoji.

A ako imamo novaca onda kupujemo onda kupujemo ono što valja, LEO ili Abrams...

S tim da bi prije zamjene M84 svakako izbacio onaj krš od M 80 i prve novce koji budu za potrošiti potrošio bi na to.

M84 nije dobar, ali M80 je tragično loš i zastario bez ikakvog potencijala da se bilo što dobro od njega napravi....
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:48   #66
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, tenk koji otvara sve od Zolje ili da ne pretjerujem Ose i RPG-a na gore nije kanta za napucavanje...


Niska silueta je igrala u 60-tim i 70-tim godinama prošlog stoljeća dok se domet određivao optikom...
Od kad postoje laserski daljinomjeri, termovizija, bespilotne letjelice i još hrpa drugih senzora ta niska silueta ne vrijedi 5 lipa...
Autopunjač bi bio prednost da je dobro zaštićen, ovak kolko daje sa članom posade manje i manjim gabaritima cijelog tenka tolko i uzima zbog loše navike da bilo što što pogodi tenk zapali barutna punjenja...



A kad već kupujemo da kupimo LEO 2 A5, A6 ili Anešto????


UKR ima sve za modernizaciju, jeftinije od njih nikad nećemo moći ponuditi nikome.
Kvalitetnije se može, smo to onda i košta....





Ako nemamo za dvije mrkve nemamo ni za kante od T72B1 ili B3....

dakle u tom slučaju , guramo sa M84 dok ide, sve ih se remontira i malo modernizira i gotovo. Ali ne zato što je to dobro nego zato što to imamo i jeftinije od toga ne postoji.

A ako imamo novaca onda kupujemo onda kupujemo ono što valja, LEO ili Abrams...

S tim da bi prije zamjene M84 svakako izbacio onaj krš od M 80 i prve novce koji budu za potrošiti potrošio bi na to.

M84 nije dobar, ali M80 je tragično loš i zastario bez ikakvog potencijala da se bilo što dobro od njega napravi....
to za M 80 sam vidio u DPR pa mi je mrak na oči vidi ovu kombinacju kupimo f 16 americani presele proizvodnju abramsa u ĐĐ i mi stancamo za njih za bliski istok i nas (za nas malo bolje naravno)
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:52   #67
Spominje se ovdje da M-84 ima najveću manu-loše riješenje automatskog punjača i da se to nemože popraviti. Da li je to DD pokušao na M-95 popraviti? Sumnjam da se to ne može popraviti kao što se može popraviti i to da top ispaljuje moderne granate. Koja je svrha npr. Slovencima njihove obnova T-55 ako se ovdje crni nešto što je bolje od njega a to je M-84? Ja sam čovjek iz proizvodnja i znam da ne postoji nesto sto se ne moze napraviti, samo je upitno koliko tko želi u nesto uložiti. Mislim da dosta ljudi ne shvaća da mi imamo temelj za prozivodnju tenkova, a to sve manje i manje država danas ima.
Kad npr pogledate nekakve Kineske prozivode i to vojne i dan danas neki od njih izgledaju malo smiješni jer oni donedavno nisu imali bazu za prozivodnju dok nisu počeli kopirati sve živo i neživo. Nitko ne tvrdi da Leopard nje odličan tenk ali mislim da mi sa manje love možemo isti tako imati jako dobar tenk.
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 23:11   #68
Quote:
otporzivot kaže: Pogledaj post
Spominje se ovdje da M-84 ima najveću manu-loše riješenje automatskog punjača i da se to nemože popraviti. Da li je to DD pokušao na M-95 popraviti? Sumnjam da se to ne može popraviti kao što se može popraviti i to da top ispaljuje moderne granate. Koja je svrha npr. Slovencima njihove obnova T-55 ako se ovdje crni nešto što je bolje od njega a to je M-84? Ja sam čovjek iz proizvodnja i znam da ne postoji nesto sto se ne moze napraviti, samo je upitno koliko tko želi u nesto uložiti. Mislim da dosta ljudi ne shvaća da mi imamo temelj za prozivodnju tenkova, a to sve manje i manje država danas ima.
Kad npr pogledate nekakve Kineske prozivode i to vojne i dan danas neki od njih izgledaju malo smiješni jer oni donedavno nisu imali bazu za prozivodnju dok nisu počeli kopirati sve živo i neživo. Nitko ne tvrdi da Leopard nje odličan tenk ali mislim da mi sa manje love možemo isti tako imati jako dobar tenk.
1.Cijena slovenske modernizacije T 55?
Što se odnosno koji se tenk mogao kupiti za te novce i zašto ga nisu kupili nego su radili to što jesu?

Odgovor u kratko-htjeli su LEO, nisu ga mogli dobiti i sad imaju to što imaju...
2.Mane?
Ostao je isti motor koji je sad debelo preslab, grije se i trpi...
Ni raspored težine više nije po PS-u, trpe i druge komponente....
Da je modernizacija tenka samo nabacivanje ERA i elektronike te eventualno drugog topa, svi bi to radili...

3.Top 105 mm sa Slovenskih T 55 je ubojiti po pitanju probijanja oklopa od bilo kojeg T72 ili M84 u bivšoj Jugi i mrvicu šire. Ali i to dolazi uz cijenu, no činjenica je da je bolji.
Postoji razlog..... Dat ču ti hint, streljivo , pogotovo podkalibarno koje se koristi na T72/M84 je ostalo daleko u 70-tim godinama prošlog stoljeća po probojnosti...
Ako želiš koristiti modernije onda treba mjenjati neke stvari koje su skupe i potežu za sobom druge stvari pa to na kraju košta kao pravi tenk-a i dalje to nije....

Dakle, HR nije pod embargom, možemo kupiti za ne velike novce solidnu rabljenu zapadnu tehniku i to je smjer u kojem treba krenuti...
Ako je LEO dobar za Njemce, Nizozemce ,Dance,Švede ,Poljake i još hrpu drugih, bio bi dobar i Hrvatima...

A novce koji bi se utukli u M84 preusmjeriti u opremanje Patrija i prije svega nabavu novog BVP-a na gusjenicama da se izbaci M80.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 23:08   #69
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
1.Cijena slovenske modernizacije T 55?
Što se odnosno koji se tenk mogao kupiti za te novce i zašto ga nisu kupili nego su radili to što jesu?

Odgovor u kratko-htjeli su LEO, nisu ga mogli dobiti i sad imaju to što imaju...
2.Mane?
Ostao je isti motor koji je sad debelo preslab, grije se i trpi...
Ni raspored težine više nije po PS-u, trpe i druge komponente....
Da je modernizacija tenka samo nabacivanje ERA i elektronike te eventualno drugog topa, svi bi to radili...

3.Top 105 mm sa Slovenskih T 55 je ubojiti po pitanju probijanja oklopa od bilo kojeg T72 ili M84 u bivšoj Jugi i mrvicu šire. Ali i to dolazi uz cijenu, no činjenica je da je bolji.
Postoji razlog..... Dat ču ti hint, streljivo , pogotovo podkalibarno koje se koristi na T72/M84 je ostalo daleko u 70-tim godinama prošlog stoljeća po probojnosti...
Ako želiš koristiti modernije onda treba mjenjati neke stvari koje su skupe i potežu za sobom druge stvari pa to na kraju košta kao pravi tenk-a i dalje to nije....

Dakle, HR nije pod embargom, možemo kupiti za ne velike novce solidnu rabljenu zapadnu tehniku i to je smjer u kojem treba krenuti...
Ako je LEO dobar za Njemce, Nizozemce ,Dance,Švede ,Poljake i još hrpu drugih, bio bi dobar i Hrvatima...

A novce koji bi se utukli u M84 preusmjeriti u opremanje Patrija i prije svega nabavu novog BVP-a na gusjenicama da se izbaci M80.
sta si zapea za uvoz polovnog zapadnjaka !!! Salim se Po meni je bitno da DD da sudjeluje u buducnosti tenkova u OSRhH pa bilo polovni il radili oni sami novi
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 23:31   #70
kad bi bira prije bi odabrao leclerca nego lea2 za nasljednika t55 i m84.
wittman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 03:07   #71
Quote:
wittman kaže: Pogledaj post
kad bi bira prije bi odabrao leclerca nego lea2 za nasljednika t55 i m84.
Leclerc će, zbog mnogo manjeg broja napravljenih komada, sigurno cijenovno biti nepovoljniji i za nabavu i za održavanje. Osim ako nam Francuzi, u želji da prošire tržište, ne daju stvarno povoljne uvjete.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 11:47   #72
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Ma kakvi, tenk koji otvara sve od Zolje ili da ne pretjerujem Ose i RPG-a na gore nije kanta za napucavanje...
Osa ili Zolja će ti otvorit svaki tenk. Pogledaj malo sa čim ISIS otvara Abramse

po Iraku i sve će ti bit jasno. SA čim je Hezbollah otvara Merkave po

Libanonu? Ipak Tenk nema alaternativu.




Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Niska silueta je igrala u 60-tim i 70-tim godinama prošlog stoljeća dok se domet određivao optikom...

Ko te ovo naučia. Silueta će uvik ali uvik bit iznimno bitna i šta elektronika više

napreduje upravo silueta će bit sve bitnija i bitnija.




Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Od kad postoje laserski daljinomjeri, termovizija, bespilotne letjelice i još hrpa drugih senzora ta niska silueta ne vrijedi 5 lipa...
Manja silueta smanjuje masu, povećava mobilnost, taktičku i stratešku

mobilnost, značajno smanjuje vjerovatnost pogotka. Mobilnost je najbitnija.


Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Autopunjač bi bio prednost da je dobro zaštićen, ovak kolko daje sa članom posade manje i manjim gabaritima cijelog tenka tolko i uzima zbog loše navike da bilo što što pogodi tenk zapali barutna punjenja...
Kad se tenk probije isto se dogodi svakom tenku. Međutim autopunjač

je nešta šta ti daje ogroman rate of fire u svakoj prilici i smanjuje jednog

člana posade tenka zbog čega ti tenk ima manju siluetu, sa manjim

motorom a veću mobilnost i manju masu ultimativno smanjujući logističke

zahtjeve. Autopunjač je jedna od najbitnijih stvari.






Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Ako nemamo za dvije mrkve nemamo ni za kante od T72B1 ili B3....

dakle u tom slučaju , guramo sa M84 dok ide, sve ih se remontira i malo modernizira i gotovo. Ali ne zato što je to dobro nego zato što to imamo i jeftinije od toga ne postoji.

A ako imamo novaca onda kupujemo onda kupujemo ono što valja, LEO ili Abrams...

S tim da bi prije zamjene M84 svakako izbacio onaj krš od M 80 i prve novce koji budu za potrošiti potrošio bi na to.

M84 nije dobar, ali M80 je tragično loš i zastario bez ikakvog potencijala da se bilo što dobro od njega napravi....
Jesi primjetia kako Abramsa niko ne kupuje? Šta misliš čemu je to tako?

T-72B3 ima dobra riješenja primjenjena na postojeći tenk. U suradnji

sa Ruskom Federacijom i primjenom tehnologija sa njihovog B3 projekta

mogli bi lako udahnit novi život našim M-84okama za jako jeftine novce

tim više šta je sad Rublja ljosnula. Međutim također jedno od odličnih

zapadnih riješenja bi bilo kupovanje stotina Leopard-2 tenkova u Njemaca

ili već koga kako se sa njima okolo stalno trguje.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 14:33   #73
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Osa ili Zolja će ti otvorit svaki tenk. Pogledaj malo sa čim ISIS otvara Abramse

po Iraku i sve će ti bit jasno. SA čim je Hezbollah otvara Merkave po

Libanonu? Ipak Tenk nema alaternativu.
Nakon Trophyja ih više ne otvaraju više ni s čim.
Inače, u Libanonu ih sigurno nisu otvarali sa Zoljom ili Osom, već protuoklopnim sredstvima novije generacije poput Korneta-E i Metisa - M.
I opet su Merkave uspjele izdržati dobar dio pogodaka što ih i dalje čini najbolje oklopljenim tenkom na svijetu.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 14:39   #74
Evo, sad nek mi netko opet kaže da sam rusofil, ali po meni rješenje za naše tenkove treba biti ISKLJUČIVO zapadno. To što mi sad imamo M-84, to je drugo, njih treba koristiti dok se može/mora, ali čim dobijemo priliku ih zamijeniti sa nečim zapadnim, trebalo bi.

Jednostavno, nepovjerljiv sam prema ruskim tenkovima i toj filozofiji...

OK, sa ovim T-90MS su NAPOKON krenuli u pravom smjeru. Čini se da ni Armata neće biti loša, ali tko zna, vidjet ćemo kad je vidimo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 14:41   #75
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post

dakle u tom slučaju , guramo sa M84 dok ide, sve ih se remontira i malo modernizira i gotovo. Ali ne zato što je to dobro nego zato što to imamo i jeftinije od toga ne postoji.

A ako imamo novaca onda kupujemo onda kupujemo ono što valja, LEO ili Abrams...

S tim da bi prije zamjene M84 svakako izbacio onaj krš od M 80 i prve novce koji budu za potrošiti potrošio bi na to.

M84 nije dobar, ali M80 je tragično loš i zastario bez ikakvog potencijala da se bilo što dobro od njega napravi....
XXX

S tim da radije Leo 2, Abrams puno srče gorivo...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 19:36   #76
Niti jedna Merkava Mk 4 (niti Mk3) u Libanonu nije "otvorena" s Osom, Zoljom ili RPG-om. Gađali su ih isključivo najjačim PO oružjima koje su imali i čak i tada im je uspješnost probijanja oklopa bila oko 33%

Abramsi su pokazali ranjivost na pogotke RPG-7 straga, donekle i s boka no daleko od toga da je RPG-7 dovoljno oružje za uspješno suprostavljanje Abramsu.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 19:54   #77
Nesto jest bilo prica da su uspjeli sjebat neku Merkavu s RPGom... Ne razvalit skroz, ali izbacit iz borbene funkcionalnosti. To nikako ne mozemo uzeti kao nekakvo pravilo pa bi bilo bolje sve to skupa zaboravit.

Inace, 33% je puno vise od 0% i skroz je ok postotak. Na tenk se skoro u pravilu napada s vise od jednog oruzja, cak i iz vise smjerova.

I ne, nikakav Trophy nije 100% uspjesan... nista nije 100% uspjesno!
Wigen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 20:44   #78
Dobar odgovor. Spominjemo Abramse, Leclerce, Leoparde a svi su ti tenkovi razvijani a filozofiji obrane zemlje koja ga je proizvela. Koja je filozofija obrane Republike Hrvatske zna li tko?

Spominje se kupovina Leoparda, pa Leclerca itd. Jedini tko sada kupuju ogromne količina naoružanja su arapske države bogate naftom i Kineski susjedi. To je oružje tako masno plaćeno da je to čudo. Mislite li uistinu da će nam Njemci u ovakovom odnosu snaga prodati nekakvu tehnologiju da mi izrađujemo tenkove u ĐĐ ili negdje drugdje? Netko je to nekoliko puta ovdje spomenuo. Sumnjam pošto mi se čini da svijet polako ide u k...... i da je baš zbog toga potrebno održati našu prozivodnju.

Malo sam gledao uspordne podatke Merkave, M-85, Leoparda itd. Ono što najviše fali našoj M-84 je oklop tj. više oklopa. Bar mi se tako čini. Zna li tko u kojem je smjeru Degman išao sa time? Mislim da se na M-84 daju napraviti dobra unapređenja i to za ne bas preveliku lovu. Jači motor je već u opciji. Može se staviti i još jači.

Bilo bi dobro nabaviti jednu Merkavu i rastaviti ju i od nje uzeti što nam treba. Vjerujete mi u Hrvatskoj još moguće da se nešto što je dobro iskopira i primjeni. Dobar dio svijeta tako funkcionira a cijela Kina je donedavno na taj način funkcionirala. Sad na osnovi kopija razvijaju svoje prozivode.


Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Osa ili Zolja će ti otvorit svaki tenk. Pogledaj malo sa čim ISIS otvara Abramse

po Iraku i sve će ti bit jasno. SA čim je Hezbollah otvara Merkave po

Libanonu? Ipak Tenk nema alaternativu.







Ko te ovo naučia. Silueta će uvik ali uvik bit iznimno bitna i šta elektronika više

napreduje upravo silueta će bit sve bitnija i bitnija.






Manja silueta smanjuje masu, povećava mobilnost, taktičku i stratešku

mobilnost, značajno smanjuje vjerovatnost pogotka. Mobilnost je najbitnija.




Kad se tenk probije isto se dogodi svakom tenku. Međutim autopunjač

je nešta šta ti daje ogroman rate of fire u svakoj prilici i smanjuje jednog

člana posade tenka zbog čega ti tenk ima manju siluetu, sa manjim

motorom a veću mobilnost i manju masu ultimativno smanjujući logističke

zahtjeve. Autopunjač je jedna od najbitnijih stvari.








Jesi primjetia kako Abramsa niko ne kupuje? Šta misliš čemu je to tako?

T-72B3 ima dobra riješenja primjenjena na postojeći tenk. U suradnji

sa Ruskom Federacijom i primjenom tehnologija sa njihovog B3 projekta

mogli bi lako udahnit novi život našim M-84okama za jako jeftine novce

tim više šta je sad Rublja ljosnula. Međutim također jedno od odličnih

zapadnih riješenja bi bilo kupovanje stotina Leopard-2 tenkova u Njemaca

ili već koga kako se sa njima okolo stalno trguje.
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 20:52   #79
Cool

Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Evo, sad nek mi netko opet kaže da sam rusofil, ali po meni rješenje za naše tenkove treba biti ISKLJUČIVO zapadno. To što mi sad imamo M-84, to je drugo, njih treba koristiti dok se može/mora, ali čim dobijemo priliku ih zamijeniti sa nečim zapadnim, trebalo bi.

Jednostavno, nepovjerljiv sam prema ruskim tenkovima i toj filozofiji...

OK, sa ovim T-90MS su NAPOKON krenuli u pravom smjeru. Čini se da ni Armata neće biti loša, ali tko zna, vidjet ćemo kad je vidimo.
Kod obitelji M-84 -->> najbitnije je to da je ex SFRJ licenca danas u hrvatskom vlasništvu, što će reći da ĐĐ i dalje ima zakonsku osnovu za licencu i korištenje dokumentacije, danas ideja o kooperacijI s Rusijom ili Ukrajinom je recimo čudna, ostaju Kinezi i tržište cijelog svijeta...... inače problem nije u autopunjaču već u smještaju streljiva, danas je taj problem globalno otklonjen... Za razliku oko debate MiG 21. / F-16 u raspravi M-84 / Leo 2 / Abrams, M-84/Vihor/M-95/Degman ima jedan + u startu ..... MADE IN CROATIA ....

Zadnje uređivanje Proxy1969 : 09.11.2014. at 20:55. Reason: Z
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 21:01   #80
Quote:
otporzivot kaže: Pogledaj post
. Ono što najviše fali našoj M-84 je oklop tj. više oklopa. Mislim da se na M-84 daju napraviti dobra unapređenja i to za ne bas preveliku lovu. Jači motor je već u opciji. Može se staviti i još jači.
Od M-84 treba izlučito ono što valja , a ostalo zamjeniti, po meni trebalo bi napraviti redizajn kupole na način da ljevanu zamjeni varena uz takav oblik da se time riješi problem smješataj streljiva i način "oblačenja" u dodatni oklop ..... osobno nisam stručnjak što više ni neki poznavatelj tenkova, ali vidim da je to ono što imaju ovi IN, a M-84 nema pa....
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.