Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2015., 13:39   #1
Manjak trombocita u novorođenčeta

Upomoc !!!
Ocajna majka trazi iskustva
Lezim na odjelu rodila sam bebu prekjucer
Dali je tko imao ovakav slucaj
Znaci beba stara 3 dana problem- pad trombocita svaki drugi put nizi trombociti
Doktori su jako rezervirani i nece dagovore
Bojim se i sumljam na najgore
Ima li ko kakva iskustva
Molim vas ljudi umirem od muke
I tuge
Iryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 14:24   #2
Da bi Vam se bilo što suvislo moglo otpisati, trebali biste navesti: je li novorođenče rođeno u terminu ili je prijevremeno rođeno; izgleda li zdravo ili bolesno; ima li znakova kakvih komplikacija, znakova infekcije, malformacija, ima li krvarenja po koži? Koliki je uopće broj trombocita?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 16:47   #3
Roden je 10 dana prije termina
Po porodu se nagutao plodne vode i imao manjak kisika u krvi bio na kisiku..
Ima petehije po licu i doktori sumljaju da je zbog manjka trombocita
Ovako je zdrava velika beba koja redovito sisa i ne izgleda bolesno
Roden je sa vecom kilazom ali sumljaju da je dozivio traumu i porodu

Bio je prekjucer 127
Danas je 120

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 08.11.2015. at 18:40. Reason: spajanje postova
Iryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 18:39   #4
Iz onoga što ste napisali zaključujem:

1. radi se o blažoj trombocitopeniji, tj. o blaže smanjenom broju trombocita (to je definicija za brojeve između 100 i 150) te se takva trombocitopenija ne može označiti kao zabrinjavajuća jer ne ugrožava dijete;
2. s obzirom da je dijete pretrpjelo hipoksiju tijekom poroda (nedostatak kisika) ima "pravo" na snižen broj trombocita iako, naravno, uzrok sniženom broju ne mora biti (samo) hipoksija;
3. pad trombocita sa 127 na 120 nije dramatičan, više bismo mogli reći da je to varijacija u broju trombocita nego značajniji pad;
4. s obzirom da se trombocitopenija javila odmah nakon poroda, takve trombocitopenije obično se razvijaju polagano i broj trombocita postupno pada, a rijetko pada ispod 50, kada već govorimo o ozbiljnoj trombocitopeniji;
5. za sada vjerojatno nije indicirano liječenje transfuzijom trombocita;
6. ako se radi o tome, a velika je vjerojatnost da da, broj trombocita će se tijekom nekog vremena spontano oporaviti.

Vjerujem da ste zabrinuti i uplašeni, no o svim dilemama i strahovima morate porazgovarati s pedijatrima koji liječe dijete. Imate pravo na odgovore i imate pravo doznati što je poduzeto u dijagnostici trombocitopenije. Kad/ako saznate nešto više, slobodno se javite ovdje, ako imate kakvih nedoumica.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 20:34   #5
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Iz onoga što ste napisali zaključujem:

1. radi se o blažoj trombocitopeniji, tj. o blaže smanjenom broju trombocita (to je definicija za brojeve između 100 i 150) te se takva trombocitopenija ne može označiti kao zabrinjavajuća jer ne ugrožava dijete;
2. s obzirom da je dijete pretrpjelo hipoksiju tijekom poroda (nedostatak kisika) ima "pravo" na snižen broj trombocita iako, naravno, uzrok sniženom broju ne mora biti (samo) hipoksija;
3. pad trombocita sa 127 na 120 nije dramatičan, više bismo mogli reći da je to varijacija u broju trombocita nego značajniji pad;
4. s obzirom da se trombocitopenija javila odmah nakon poroda, takve trombocitopenije obično se razvijaju polagano i broj trombocita postupno pada, a rijetko pada ispod 50, kada već govorimo o ozbiljnoj trombocitopeniji;
5. za sada vjerojatno nije indicirano liječenje transfuzijom trombocita;
6. ako se radi o tome, a velika je vjerojatnost da da, broj trombocita će se tijekom nekog vremena spontano oporaviti.

Vjerujem da ste zabrinuti i uplašeni, no o svim dilemama i strahovima morate porazgovarati s pedijatrima koji liječe dijete. Imate pravo na odgovore i imate pravo doznati što je poduzeto u dijagnostici trombocitopenije. Kad/ako saznate nešto više, slobodno se javite ovdje, ako imate kakvih nedoumica.
Hvala puno na opsirnom odgovoru pomogli ste mi
Ovdje pedijatri nisu bas susretljivi jer nece da donose zakljucke prije vremena znaci nece da mi pojasne ovako kao vi i da me smire
Onda citam internet dijagnoze i samo se uplasim onog najgoreg a to je leukemija
Toga me strah
Znaci ne moze pasti ispod 50 ?
Dali za leukemiju mora biti neki veci pad ?
Imam pedijatricu koja je rekla da ce njemu traziti bolesti
Drugim rijecima pustat nas na miru nece
Iryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 22:46   #6
Ako ste guglali, naravno da ste mogli pronaći podatak da se trombocitopenija, između ostalog, može naći i kod leukemije. Međutim, leukemija je u djece ove dobi vrlo vrlo rijetka i to svakako nije prva dijagnoza na koju treba pomišljati kod novorođenčeta s blago sniženim trombocitima. Osim toga, kod leukemije je dijete obično teško bolesno i nalaze se i drugi poremećaji a ne samo nešto snižen broj trombocita. Obično je povišen ili jako snižen broj leukocita, mogu se naći povećana slezena ili jetra, znaci zahvaćenosti drugih organa zloćudnim stanicama itd.

Ne znam postoje li još kakvi nalazi koji su poremećeni te koji je razlog da se pomišlja na leukemiju?

Trombociti mogu pasti i ispod 50, ali je to manje vjerojatno ako se trombocitopenija pojavila odmah po rođenju.

Nažalost, ništa nije 100% sigurno. Pokušavam Vam opisati najčešće scenarije i opcije.

Ako imate još kakvih saznanja, podataka i nalaza, slobodno ih možete napisati pa ćemo ih prokomentirati.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 07:10   #7
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ako ste guglali, naravno da ste mogli pronaći podatak da se trombocitopenija, između ostalog, može naći i kod leukemije. Međutim, leukemija je u djece ove dobi vrlo vrlo rijetka i to svakako nije prva dijagnoza na koju treba pomišljati kod novorođenčeta s blago sniženim trombocitima. Osim toga, kod leukemije je dijete obično teško bolesno i nalaze se i drugi poremećaji a ne samo nešto snižen broj trombocita. Obično je povišen ili jako snižen broj leukocita, mogu se naći povećana slezena ili jetra, znaci zahvaćenosti drugih organa zloćudnim stanicama itd.

Ne znam postoje li još kakvi nalazi koji su poremećeni te koji je razlog da se pomišlja na leukemiju?

Trombociti mogu pasti i ispod 50, ali je to manje vjerojatno ako se trombocitopenija pojavila odmah po rođenju.

Nažalost, ništa nije 100% sigurno. Pokušavam Vam opisati najčešće scenarije i opcije.

Ako imate još kakvih saznanja, podataka i nalaza, slobodno ih možete napisati pa ćemo ih prokomentirati.
Nema nazalost nikakvih dodatnih nalaza osim kks gdje su samo trombociti ispod granice ovo ostalo je ok bar me nisu obavjestili
Mislim da ce danas ili sutra raditi opsirnije pretrage pa cu znati vise
Inace je beba super dojimo i dobiva na kilazi stalno
Ja vjerujem ovako kao laik da nebi ovako napredovala da je teze bolesn
Naravno strah me izjeda
Iryna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:51.