Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2015., 21:23   #1
Prednosti i mane u duhovosti

Što su za vas prednosti i mane življenje duhovnim životom i kad imate neku spoznaju. Da li uopće nema mana duhovni život ili je puno lakše kad nisi duhovan? Meni npr. je prednost kad sam u stanju sa Bogom jednostavno mi je baš lijepo i nemam potrebu za razmišljanjem, a mana mi je šta nije lako uskladiti sa stvarnošću oko sebe. Mislim da bi običnom svjetu u takvom stanju pario lud..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 08:33   #2
ne znam da li je to pitanje prednosti i mana...no, uzmi da nisam naročito duhovan čovjek

ko neka igra, jel ćeš samo vrtiti neke scenarije, ili ćeš se baviti i nečim drugim, koristeći, začudno, volju a u konačnici se, valjda, svodi na to, da li su druge igre i dalje zanimljive, ili su postale dosadne

kao i na to tko je po šta zapravo došao, i kakva mu je uloga u njegovoj, i u ukupnoj priči
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 13:51   #3
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Što su za vas prednosti i mane življenje duhovnim životom i kad imate neku spoznaju. Da li uopće nema mana duhovni život ili je puno lakše kad nisi duhovan? Meni npr. je prednost kad sam u stanju sa Bogom jednostavno mi je baš lijepo i nemam potrebu za razmišljanjem, a mana mi je šta nije lako uskladiti sa stvarnošću oko sebe. Mislim da bi običnom svjetu u takvom stanju pario lud..
moje iskustvo je takvo da svi zivimo duhovnim zivotom, to sto se neki ne mogu izkoprcati iz svojih vlastitih misli vezanih iskljucivo za fizicko postojanje, ne mijenja cinjenicu.

kad si u stanju s Bogom normalno je da 'obicnom svijetu' isprva paris lud, medjutim takvo stanje samo od sebe te mijenja i vodi jedinstvu sa svima, takva tvoja vibracija se osjeca sve vise i na taj nacin najbolje pomazes ljudima oko sebe, podsjecas ih na ono sta svi vec znaju ali su zaboravili.

.. pa te uskoro pocinju i slusati, postajes zanimljiv. prvo lud pa onda zanimljiv. sta te manje brine tudja reakcija, brze postajes interesantno kreativan.

ne trebas se brinuti, sve se to samo od sebe uskladi. neke osobe potpuno zaboravis, dodju druge, stariji odnosi se cesto poboljsaju..
__________________
Surya Namaskar
Vatra14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 14:11   #4
Ne postoji tako nešto kao "Prednosti i mane u duhovosti" .
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 17:36   #5
da samo ja se ne trudim usklađivati.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 18:15   #6
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Što su za vas prednosti i mane življenje duhovnim životom i kad imate neku spoznaju. Da li uopće nema mana duhovni život ili je puno lakše kad nisi duhovan? Meni npr. je prednost kad sam u stanju sa Bogom jednostavno mi je baš lijepo i nemam potrebu za razmišljanjem, a mana mi je šta nije lako uskladiti sa stvarnošću oko sebe. Mislim da bi običnom svjetu u takvom stanju pario lud..
Sve ti ovisi koliko je povezano s onim na zemlji,što bolje uzemljenje manje opasnosti da te ubije.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 22:41   #7
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne postoji tako nešto kao "Prednosti i mane u duhovosti" .
Kao sve je dobro, valovi gore dole..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 13:01   #8
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Kao sve je dobro, valovi gore dole..
Koliko sam ja shvatio , valovi gore dole . Ono koliko shvaćam u duhovnosti se želi postići jedna konstanta (onako kako je ) . konstanta =svijesnost

Živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 14:10   #9
kakva sad konstanta u duhovnosti?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 14:47   #10
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
kakva sad konstanta u duhovnosti?
napisao sam svijesnost

O ezoteriji neznam puno ali ako pogledaš na šta se sve svodi to je ta svijesnost (sadašnji trenutak ,jednota, nazovi kako god) . u tom stanju mi se poravnavamo sa svemirom . Ja sam imao svoju put i to sam tako shvatio iako ja možda kroz 20 godina i to odbacim , uvjern sam da je to to zasada

Imam svoja uvjerenja na temlju iskustva . Naravno ima pravaca koliko ima ljudi ali ja težim onotološkom , izvornom , pa možemo reći i ezoteriji .
Svaka duhovna disciplina se time bavi ali razvijaju svoju sustav , mene nezuanimaju sustavi , nego izvorno početno
A možda sam samo ja lud u glavu

Živijo
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 19:35   #11
Po meni su sve teorije nebitne. Jer Bog nije teorija. Ali eto um se igra, očito je da mu je dosadno. U biti možeš Boga bilo kad imati ako hočeš, ali eto ja bi malo jeo, pa mi malo sjeo, pa bi malo igrao nogomet pa da vidim politiku, pa lijep je i seks, a obitelj imati pa imat puno lijepih stvari itd.. Ništa protiv toga, nego eto. Imao sam jedno iskustvo gdje sam jednu mjesec dana rekao živjet ću što jednostavnije i jednostavno mi je bilo dosadno i ležao sam na krevetu eto tako vrtio se iz dosade i vrtio misli po glavi, i dođe mi jedna misao u glavi na engleski pošto razmišljam na engleski ponekad, kao da me Bog pita may I enter? I ja kažem yes. I odjednom osjetim tako jednu veliku moć , skroz kratko je trajalo, možda djelić sekunde i imao sam osjećaj ako ostanem u toj moći da neću moć izdržat kako je to jako i moćno ili da se neću moć oporaviti tko zna kada. I onda sam se predomislio. Vjerujem i dalje u Boga i želim ga spoznati. Ali trebam skupiti još znanja šta i kako dalje. Duhovnost nije igra. Mislim da se negdje već prije spomenulo da je nadić Ego ili šta već kao da završiš pet šest fakulteta..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 21:20   #12
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
napisao sam svijesnost

O ezoteriji neznam puno ali ako pogledaš na šta se sve svodi to je ta svijesnost (sadašnji trenutak ,jednota, nazovi kako god) . u tom stanju mi se poravnavamo sa svemirom . Ja sam imao svoju put i to sam tako shvatio iako ja možda kroz 20 godina i to odbacim , uvjern sam da je to to zasada

Imam svoja uvjerenja na temlju iskustva . Naravno ima pravaca koliko ima ljudi ali ja težim onotološkom , izvornom , pa možemo reći i ezoteriji .
Svaka duhovna disciplina se time bavi ali razvijaju svoju sustav , mene nezuanimaju sustavi , nego izvorno početno
A možda sam samo ja lud u glavu

Živijo
ma sam ti daj
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 21:52   #13
duhovno je po definiciji nešto što je suprotno od materijalnog odnosno nešto što ne podliježe uzročno-posljedičnom determinizmu. Prednosti i mane nečega su polariteti materijalnog svijeta
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 09:38   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
duhovno je po definiciji nešto što je suprotno od materijalnog odnosno nešto što ne podliježe uzročno-posljedičnom determinizmu. Prednosti i mane nečega su polariteti materijalnog svijeta
treba malo ispraviti tu definiciju. materijalno je jedan od aspekata duhovnog, nikako suprotnost.
vjerovanje i/ili definicija materijalnog kao suprotnost duhovnome vodi u konacnici u vjecnu borbu dobra i zla.., i ta borba treba da traje i dalje, ali mi danas imamo mogucnost dignuti se iznad dualnosti kreacije i uci u stanje balansa, zivjeti bez povrijeđenosti, zavisti, borbe (nepotrebne), straha...i tada vjecna borba postaje igra, Vjecna igra...



duhovno podliježe uzročno-posljedičnom determinizmu.
__________________
Surya Namaskar
Vatra14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 10:32   #15
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Imao sam jedno iskustvo gdje sam jednu mjesec dana rekao živjet ću što jednostavnije i jednostavno mi je bilo dosadno i ležao sam na krevetu eto tako vrtio se iz dosade i vrtio misli po glavi,
živjeti jednostavnije s nekog duhovnog stajališta nije baš povezano s izležavanjem vec s osobađanjem sebe od ovisnosti prema nekim materijalnim stvarima...tipa necu otici u ducan i kupiti novi tv jer me ionako ono što vidim na njemu umara, vec cu otici u šumu i nabrati gljive...ili krepa ti veš mašina, neceš raditi drame jer nemaš love da kupiš novu vec ceš onak mrtvo-hladno preci preko toga i ono što trenutno treba oprati, oprati na ruke

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
duhovno je po definiciji nešto što je suprotno od materijalnog odnosno nešto što ne podliježe uzročno-posljedičnom determinizmu. Prednosti i mane nečega su polariteti materijalnog svijeta
lijepo receno
potpisujem
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:09   #16
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
živjeti jednostavnije s nekog duhovnog stajališta nije baš povezano s izležavanjem vec s osobađanjem sebe od ovisnosti prema nekim materijalnim stvarima...tipa necu otici u ducan i kupiti novi tv jer me ionako ono što vidim na njemu umara, vec cu otici u šumu i nabrati gljive...ili krepa ti veš mašina, neceš raditi drame jer nemaš love da kupiš novu vec ceš onak mrtvo-hladno preci preko toga i ono što trenutno treba oprati, oprati na ruke
Dobro, ali kad npr. već imaš tv i hrpu stvari onda se rješiš toga jer ti pažnja ide na sto stvari. Ali nisam o tome promišljao otić u šumu u prirodu. Na umu mi je bilo da se rješim svega ikakvih želja, ono kao japanci il kinezi kad žive skroz jednostavno u četri bijela zida. To mi je bila ideja. I šta se ttiće spoznaje uspjela je. Jer kad više stvarno nemamš želje za ićim onda možeš reć, Bože dođi, dosadno mi je..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:55   #17
stvar je u identifikaciji sa željama, a dio ih je i nagonski što otežava stvar i tiče se psihe. (relacije ja/društvo)
dakle radi se o kompleksnom procesu rada na sebi.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 13:34   #18
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Dobro, ali kad npr. već imaš tv i hrpu stvari onda se rješiš toga jer ti pažnja ide na sto stvari. Ali nisam o tome promišljao otić u šumu u prirodu. Na umu mi je bilo da se rješim svega ikakvih želja, ono kao japanci il kinezi kad žive skroz jednostavno u četri bijela zida. To mi je bila ideja. I šta se ttiće spoznaje uspjela je. Jer kad više stvarno nemamš želje za ićim onda možeš reć, Bože dođi, dosadno mi je..
Neka svatko radi ono što mu odgovara:

1. Sjedeći mirno,ne radeći ništa.Proljeće dolazi,trava raste sama po sebi.

2. Cijepam drva,vučem vodu iz bunara,Oh kako divno,oh kako čudesno

3. Svaki dan idem na jutarnju misu i popodne izmolim krunicu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:58   #19
Quote:
yeeeah kaže: Pogledaj post
Dobro, ali kad npr. već imaš tv i hrpu stvari onda se rješiš toga jer ti pažnja ide na sto stvari. Ali nisam o tome promišljao otić u šumu u prirodu. Na umu mi je bilo da se rješim svega ikakvih želja, ono kao japanci il kinezi kad žive skroz jednostavno u četri bijela zida. To mi je bila ideja. I šta se ttiće spoznaje uspjela je. Jer kad više stvarno nemamš želje za ićim onda možeš reć, Bože dođi, dosadno mi je..
kreceš sa krive polazišne tocke, nisu problem stvari oko tebe vec ta tvoja "pažnja" koju te stvari odvlace...a, odvlaci ju ono što joj je interesantno, neovisno o razlogu..i dok se u tvojoj/mojoj glavi ne desi onaj klik, ti se neceš moci stvarno osloboditi želja.
ta kineska/japanska 4 bijela zida nisu tu da ne odvlace pažnju, vec zato što su sama po sebi dovoljna, svaki dodatak bi samo narušio njihovu harmoniju...
i kad dođeš do te tocke, shvatit ceš da bog ne dolazi kad ti je dosadno vec kad ga stvarno trebaš
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 15:56   #20
Quote:
Vatra14 kaže: Pogledaj post
treba malo ispraviti tu definiciju. materijalno je jedan od aspekata duhovnog, nikako suprotnost.
vjerovanje i/ili definicija materijalnog kao suprotnost duhovnome vodi u konacnici u vjecnu borbu dobra i zla.., i ta borba treba da traje i dalje, ali mi danas imamo mogucnost dignuti se iznad dualnosti kreacije i uci u stanje balansa, zivjeti bez povrijeđenosti, zavisti, borbe (nepotrebne), straha...i tada vjecna borba postaje igra, Vjecna igra...



duhovno podliježe uzročno-posljedičnom determinizmu.
sad, to ovisi kako definiraš duhovno

ako gledaš duh, poprilična je razlika. duh bi bio esencija, materijalno bi pripadalo iluziji. ilitiga, duh je stvarnost, a materija dio sna. također, duh je živ. kao takav upravo ne može podlijegati uzročno-posljedičnom determinizmu, jer ono što je takvo, nije živo

ako pak gledaš duhovnost kao nekakvu disciplinu kojom se bave neki ljudi, ona je jednako tako dio iluzije (sna) kao i materijalno. i u tom smislu si u pravu
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.