Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2015., 03:19   #1
Referendum o braku, obitelji i adoptiranju djece u Sloveniji

Ako se ne varam Slovenija će biti poslije Hrvatske i Irske treća europska država, koja će za 5 dana na referendumu glasati o definiciji obitelji, braka i prava na adoptiranje djece.

Kako poznato, u Hrvatskoj pobjedio je i u ustav je zapisan tradicionalan pogled na brak i obitelj, a u Irskoj, prilićno iznenađujuće, dosta uvjerljivo su pobjedili zagovornici "jednakih prava" homoseksualnih parova, ukljućujući i brak.

U Sloveniji se dosada 2 puta na referendumu glasalo o slićnim temama: prvo je odbaćen zakon, koji je predviđao oplodnju sa biomedicinskom pomoću i za samske i homoseksualne osobe, a onda je dosta tijesno odbaćen i obiteljski zakon, koji je već predvidio redefiniciju obitelji.

A ovo treći puta je najradikalniji prijedlog u korist LGBT iniciativa, koji kompletno redifinira brak ( zajedništvo dvije osobe i ništa drugo) i pravo na adopciju djece , je predložila vanparlamentarna ( krajna) Združena levica i malo iznenađujuće dobio je potporu vladajuće Cerarjeve koalicije lijevog centra u parlamentu, koja je taj zakon izglasala.

Sada se to pokušava obarati na referendumu. Ali pod uslovima novog referendumskog zakona, koji zahtjeva vrlo visok kvorum 350.000 važečih glasova kontra na referendumu, da bi iniciativa kontra zakonu mogla uspjeti.

Do sada je tu brojku od oko 20 referenduma u povijesti nezavisne Slovenije uspjelo postići samo plebiscitu o osamostaljenju i referendumu o ulazku u EU. Svi ostali bi pali po novom kvorumu.

Evo tu jedan spot, poetičan i dosta emotivan, onih, koji su protiv redefinicije obitelji i braka:

https://www.youtube.com/watch?v=fVhOJeXQWCA

Dakle, mogu na kraju reći moj stav, da sam i ja sa srcem i razumom odlućno protiv, da zagovaram posebno mijesto tradicionalne familije u društvu, a gender theory doživljavam kao opasnu, ćak patološko-dekadentnu ideologiju i kvazinauku.

A one, koji su u Hrvatskoj postigli, da imate klasičan brak zapisan u ustavu, molim, nek razmisle, dali mogu pomoći uspjehu slićne referendumske iniciative za 5 dana u Sloveniji. Ako ne drugćije, onda i sa osobnom molitvom. Viribus unitis.
kranjski janez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 04:34   #2
Irska naprijed, Hrvatistan nazad. Vidjet ćemo na koju će Slovenija stranu...
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 10:02   #3
Nije najvažnije naprijed ili nazad, nego kuda. Može biti naprijed i u provaliju. U prvom mileniju je na ovim prostorima propala već jedna civilizacija, antićka i to ne zbog toga jer bi išla nazad.

Uz relativiziranje obitelji i braka još će samo slabit fizička vitalnost zapadnog svijeta, pa će još lakše zadominirat oni, koji kao nekada barbari sve više pritišću na stari kontinent iz vana, a imaju oćito veću vitalnu snagu i drže se, za razliku od zapada, prirodnih tradicionalnih odnosa između muškog i ženskog spola.

Ovo naprijed je i kontra zdrave pameti na individualnom nivou: kako se može samo pomislit, da je za djete svejedno, dali ima u životu uz sebe svoju majku i svoga oca, ili ima uz sebe bilokoji par ljudi, i to u alternaciji ili par koji uskraćuje djete za majku, ili par gdje je uskraćeno iskustvo sa ocem.
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 11:48   #4
Thumbs up

Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Nije najvažnije naprijed ili nazad, nego kuda. Može biti naprijed i u provaliju. U prvom mileniju je na ovim prostorima propala već jedna civilizacija, antićka i to ne zbog toga jer bi išla nazad.

Uz relativiziranje obitelji i braka još će samo slabit fizička vitalnost zapadnog svijeta, pa će još lakše zadominirat oni, koji kao nekada barbari sve više pritišću na stari kontinent iz vana, a imaju oćito veću vitalnu snagu i drže se, za razliku od zapada, prirodnih tradicionalnih odnosa između muškog i ženskog spola.

Ovo naprijed je i kontra zdrave pameti na individualnom nivou: kako se može samo pomislit, da je za djete svejedno, dali ima u životu uz sebe svoju majku i svoga oca, ili ima uz sebe bilokoji par ljudi, i to u alternaciji ili par koji uskraćuje djete za majku, ili par gdje je uskraćeno iskustvo sa ocem.
Slažem se krajnski, ne samo da dva muškarca i dvije žene nisu i nikad neće biti obitelj, nego su mi leftardi toliko dosadili sa svojim socijalnim eksperimentima da ih se mora zaustaviti, milom ili silom, zbog toga ću glasati protiv na referendumu.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 15.12.2015., 12:16   #5
Quote:

I ja se slažem. Ako zabranimo istospolnoj manjini brak i jednaka prava, heteroseksualci će se odjednom osjetiti toliko počašćeni ekskluzivnom prilikom da stupe u brak da će odjednom poželjeti živjeti idilu tradicionalnog braka

A kako će se recimo katolička večina tek osjećati povlaštena i motivirana na pravi tradicionalni brak kakav je bio generacijama ako ateistima i komunistima zabranimo ustavom brak...
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 17:46   #6
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Slažem se krajnski, ne samo da dva muškarca i dvije žene nisu i nikad neće biti obitelj, nego su mi leftardi toliko dosadili sa svojim socijalnim eksperimentima da ih se mora zaustaviti, milom ili silom, zbog toga ću glasati protiv na referendumu.
Nisam znao, da ti imaš slovensko državljanstvo. U nekim pitanjima baš ne nastupaš, da se blago izrazim, u duhu slovenskog patriotizma, baš suprotno. Ne mislim nedeljni referendum, naravno.
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 17:58   #7
Quote:
Nisam znao, da ti imaš slovensko državljanstvo. U nekim pitanjima baš ne nastupaš, da se blago izrazim, u duhu slovenskog patriotizma, baš suprotno. Ne mislim nedeljni referendum, naravno.
A zašto bi ja trebao podržavati sve gluposti slovenskih političara i medija, pogotovo nakon što ih ulove kao zadnje klošare, zašto bi ja trebao podržavati ucjenjivanje i prijevare pod krinkom nekakvog "patriotizma" ? Volim ja Sloveniju i kraj gdje živim, samo malo manje volim slovenske političare i novinare, a uostalom moj pokojni otac je bio Hrvat.

Zadnje uređivanje Corvus27 : 15.12.2015. at 18:45.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 18:06   #8
Quote:
Sada se to pokušava obarati na referendumu. Ali pod uslovima novog referendumskog zakona, koji zahtjeva vrlo visok kvorum 350.000 važečih glasova kontra na referendumu, da bi iniciativa kontra zakonu mogla uspjeti.

Do sada je tu brojku od oko 20 referenduma u povijesti nezavisne Slovenije uspjelo postići samo plebiscitu o osamostaljenju i referendumu o ulazku u EU. Svi ostali bi pali po novom kvorumu.
Ovo boldano ne stoji. Dosta bi ih prošlo.

Nevezano za ovaj referendum, meni se baš sviđa ta odredba o kvorumu. Nije previše restriktivna, ali taman toliko da se ne stavljaju svakakve gluposti na glasanje.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 18:51   #9
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Ovo boldano ne stoji. Dosta bi ih prošlo.

Nevezano za ovaj referendum, meni se baš sviđa ta odredba o kvorumu. Nije previše restriktivna, ali taman toliko da se ne stavljaju svakakve gluposti na glasanje.
Ma, koji od njih bi prošao osim plebiscita o osamostaljenju države i referenduma o EU i NATO, daj molim reci mi?! Koliko ja znam, nijedan. 350.000 za jednu opciju je u Sloveniji ogromna brojka, u prosjeku ide na referendum dosta manje svih glasaća skupa.

Na način novog zakona se odlućivanje referendumom u Sloveniji u praksi jako, vrlo jako otežava i sužava, iako je u ustavu zapisan referendum kao jednakopravan ( direktni) način demokracije u usporedbi sa parlamentarnom ( indirektnom) demokracijom.

U najgorem slućaju ćemu doći u poziciju kao Italija, gdje su za redom svi referedumi godinama padali zbog nedostizanja visokog kvoruma ( 50% skupa), a strategija onih, koji su se bojali, da su u manjini, je postala jednostavno bojkotiranje referenduma. Pa je 50% postalo nedostižno i kod Italijana, koji inaće dosta disciplinirano, u visokom procentu idu na izbore ( nedavno još preko 80%, danas oko 70%). Danas se referedumi u Italiji više ne predlažu; ili vrlo rijedko.

Dakle, po meni je ovaj novi kvorum 350.000 u Sloveniji previsok. Male su šanse za nedelju, da se ga dostigne. Glasovi protiv će po mom mišljenju skoro sigurno biti u većini, ali ostalo izgleda da je u Božjim rukama ...
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 19:19   #10
Quote:
sto pre-referendumski slovenski 'survey' govori? koji su postotci u pitanju?

(ili to kod vas nema mozda. da se zna opci neki stav u drzavi i prije ili nakon glasanja i vrsi se (anonimno ofc) ispitivanje/poll. a pogotovo prije referenduma za ova ili ona pitanja)

.

Zadnje uređivanje Grazia : 15.12.2015. at 19:47.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 19:22   #11
U Irskoj je bila agresivna medijska kampanja za redefiniranje braka. Nije bio neobičan rezultat tog referenduma, puno je interesantniji i manje spominjaniji nedavni referendum na tu temu u Kaliforniji.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 19:25   #12
Slovenci možda nasjednu na ucjene propovjednika ljudskih prava, no internet sve bilježi uvijek će se upamtiti na koji način se mjenjala naša stvarnost...tko je kome uređivao živote te redefinirao stvarnost
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 19:31   #13
Quote:
Na način novog zakona se odlućivanje referendumom u Sloveniji u praksi jako, vrlo jako otežava i sužava, iako je u ustavu zapisan referendum kao jednakopravan ( direktni) način demokracije u usporedbi sa parlamentarnom ( indirektnom) demokracijom.

U najgorem slućaju ćemu doći u poziciju kao Italija, gdje su za redom svi referedumi godinama padali zbog nedostizanja visokog kvoruma ( 50% skupa), a strategija onih, koji su se bojali, da su u manjini, je postala jednostavno bojkotiranje referenduma. Pa je 50% postalo nedostižno i kod Italijana, koji inaće dosta disciplinirano, u visokom procentu idu na izbore ( nedavno još preko 80%, danas oko 70%). Danas se referedumi u Italiji više ne predlažu; ili vrlo rijedko.

Dakle, po meni je ovaj novi kvorum 350.000 u Sloveniji previsok. Male su šanse za nedelju, da se ga dostigne. Glasovi protiv će po mom mišljenju skoro sigurno biti u većini, ali ostalo izgleda da je u Božjim rukama ...
pa normalno, naci ce se ovi ili oni razlozi da se sputa ili zakonski ogranici ovakvo nesto - izraz direktne demokracije gdje ljudi doslovno pisu zakone i odlucuju direktno ( a ne da odlucuju predstavnici u Saboru gdje se kupuju 'vote', uzima novac od ovih ili onih lobbya, utjece na 'vote' politicara, cak i ucjenjuje na druge nacine etc etc) jer tako to uglavnom ide, to je realnost).

tim vise: sto drzava vise korumprana i sjebana to ce teza biti realizacija demokratskog prava glasacha na referendum, u vezi ovoga ili onog pitanja.

Zadnje uređivanje Grazia : 15.12.2015. at 19:48.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 19:32   #14
Djeca ne mogu biti objekt ničije želje za roditeljstvom, već bi trebala biti subjekti vlastitih prava. Ako je dijete ostalo bez oca i majke, onda mu se treba nadonkaditi očinsku i majčinsku figuru, ako tako nešto nije moguće, onda treba potražiti alternative.

5-6 ministara u Hrvatskoj je tokom 2011.e i 2012.e najavljivalo refiniranje braka (pr.), a pripadali su Vladi koja je pokušala nametnuti pomalo neobičan đenderistički spolni odgoj, te je netom prije naše referendumske inicijative u Francuskoj nelegitimno redefiniran brak...sve se događao u ime ljudskih prava (zanimljivo je da se u ime baš tih ljudskih prava ratuje već godinama na Bliskom istoku ili sjevernoj Africi)
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 20:00   #15
Quote:
Ma, koji od njih bi prošao osim plebiscita o osamostaljenju države i referenduma o EU i NATO, daj molim reci mi?! Koliko ja znam, nijedan. 350.000 za jednu opciju je u Sloveniji ogromna brojka, u prosjeku ide na referendum dosta manje svih glasaća skupa.
Referendum o umjetnoj oplodnji, referendum o izbrisanima, referendum o privatizaciji Zavarovalnice Triglav, referendum o arbitražnom sporazumu, referendum o malom delu, referendum o mirovinskoj reformi... vjerojatno ima još koji. U svim ovim referendumima je pobjednička opcija imala više od famoznih 20% ukupnih birača. Dakle tvrdnja ti ne stoji, prag nije nepremašiv.

Quote:
Da, ali u tome i jeste prednost slovenskog sustava. U Italiji protivnička strana bojkotira i referendum padne, a kod kvoruma to nije moguće. I ne možeš uspoređivati visokih talijanskih 50% sa slovenskih 20%.

Quote:
Bit će gusto ali vjerujem da će se doseći, pogotovo ako se kampanja malo užari u zadnjih par dana.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 20:30   #16
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
sto pre-referendumski slovenski 'survey' govori? koji su postotci u pitanju?

(ili to kod vas nema mozda. da se zna opci neki stav u drzavi i prije ili nakon glasanja i vrsi se (anonimno ofc) ispitivanje/poll. a pogotovo prije referenduma za ova ili ona pitanja)
Interesantno, znaš, jako malo anketa je napravljeno sa tim pitanjem. Toliko malo, da to izgleda kao dio strategije, da se ljudi što manje angažiraju oko tog pitanja. Dominantni mediji i ljudi, koji rade u njima su manje-više na strani redefinicije braka i za iniciative i interese LGTB, a oni u njima, koji se možda ne slažu, su zbog ljubog mira radije tiho.

Poznata je jedna anketa od prije oko 14 dana, napravljena telefonski na uzorku od 400 ( nije baš reprezentativno), a pokazala je vrlo tijesno 41%:40% za redefinicju obitelji. A među onima, koji kažu, da će ići na referendum, navodno vodi protiv sa oko 52%: 40%.

Ja mislim, da je razlika ćak veća u prilog protiv. Ankete obično u Sloveniji podcjene konzervativno-katolićki dio biračkog tijela. Ali nije ništa odlućeno ( nije mali bazen neodlućnih birača) i mogao bi se rezultat i okrenut, pa da ZA pobjedi na referendumu. Manje je vjerovatno to ipak po meni od pobjede PROTIV. A ipak i jedni i drugi po meni nemaju polovićne šanse, da pređu potrebni kvorum. To je moja procjena, ali vidit ćemo.
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:55   #17
Iskreno govoreći, da nisi otvorio ovu temu, a na kojoj ti se zahvaljujem, osobno nebi uopće znao da je Slovenija na pragu ključnog referenduma! Uzalud što živim na 30-ak km zračne linije od Slovenije. Stvarno nevjerojatno, a još mi je nevjerojatnije da mediji nisu na jedan snažniji način eksponirali ovu temu. Ovo me malo uznemirava jer to znači da su utihnuli i glasovi onih koji su očuvanje braka onakvim kakav je bio od kako su stvoreni Adam i Eva.

Nego, braćo Slovenci, svakako uznastojte izaći u dostatnom broju na ovaj referendum jer on predstavlja tzv. zadnju liniju obrane krajnje relativizacije, a ukoliko tu popustimo, nakon toga ćemo kao kršćani biti ostavljeni na milost i nemilost čak i nastojanjima da nam se Božja objava - Biblija, proglasi "govorom mržnje"... Vjerujte, ovo je suština. Nije suština u svađama hrvatskih i slovenskih političara, zemaljskim prijeporima, sjaju i slavi, već u ovom, kako Biblija kaže u Evanđelju po Mateju 6:19-21

"Ne zgrćite sebi blago na zemlji, gdje ga moljac i rđa nagrizaju i gdje ga kradljivci potkapaju i kradu. Zgrćite sebi blago na nebu, gdje ga ni moljac ni rđa ne nagrizaju i gdje kradljivci ne potkapaju niti kradu. Doista, gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce."

Ili na slovenskom:

"Ne nabirajte si zakladov na zemlji, kjer uničujeta molj in rja in kjer tatovi vlamljajo in kradejo; nabirajte pa si zaklade v nebesih, kjer jih ne uničujeta ne molj ne rja in kjer tatovi ne vlamljajo in ne kradejo. Kjer je namreč tvoj zaklad, tam bo tudi tvoje srce."

Ovo je suština, a ta ista Biblija naziva homoseksualni odnos protunaravnim, kao što se navodi u Poslanici Rimljanima 1:26,27

Stoga ih je Bog predao sramotnim strastima: njihove žene zamijeniše naravno općenje protunaravnim, a tako su i muškarci napustili naravno općenje sa ženom i raspalili se pohotom jedni za drugima te muškarci s muškarcima sramotno čine i sami na sebi primaju zasluženu plaću svoga zastranjenja.

Ili na slovenskom:

Zaradi tega jih je Bog prepustil sramotnim strastem. Njihove ženske so namreč zamenjale naravno občevanje s protinaravnim, podobno so tudi moški opustili naravno občevanje z žensko in se v svojem poželenju vneli drug do drugega. Moški so počenjali nespodobnosti z moškimi in tako sami na sebi prejemali povračilo, ustrezno svoji zablodi.

Braćo Slovenci, Biblija je onaj izvor koji je nepogrešiv, onaj koji nas vodi u bolju i vječnu domovinu. Bog je našim precima stoljećima pružao snagu i utjehu, nemojmo mi sada biti generacija koja će napraviti najveću pobunu protiv Njega.

Ufam se u Božju snagu, dragi susjedi, dajte sve što možete od sebe kako bi brak i djecu sačuvali za one okolnosti kakvim nas Biblija uči, a ako date sve od sebe, nema sumnje kako će vam pomoći i Svemogući Stvoritelj.

Nadam se ishodu koji će biti u skladu s Božjom riječi!
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 11:49   #18
Sukladno kretanjima u svijetu, mislim da ce proc kao i u Irskoj.
Relativizacija je uzela maha, a svako drustvo koje joj se odupre, se etiketira kao klerofasisticko.

Nadam se da sam u krivu.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 15:48   #19
Nadam se pozitivnom ishodu u Sloveniji

Jednakost za sve
Old 17.12.2015., 16:20   #20
Quote:
Ako ne drugćije, onda i sa osobnom molitvom.
Bog ti pomogo, sinko.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.