Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2008., 23:32   #881
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To je vjerojatno mađarsko prezime. Bernat je mađarski oblik imena Bernard. Od toga je imena izvedeno i prezime Bernatović.
znas li sto o porijeklu bernatovica,od kud su dosli i sl?
puno hvala
crvenban is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 10:03   #882
Pozdrav! Pošto je privatna pošta Danimira Meglaja puna, ovim putem bih ga lijepo zamolila ako mi može poslati informacije u vezi prezimena Šajn.Hvala unaprijed!
gabrijela001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 21:58   #883
Zna li tko šta o prezimenima Matijević (iz okolice Karlovca),Berić (iz okolice Knina),Jurin i Gaćina (iz Primoštena i okolice,blizu Šibenika)?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 00:45   #884
Quote:
Ficothegreat kaže: Pogledaj post
Dali možemo dobiti podatke o porijeklu prezimena Ambruš i Marton na e-mail adresu [email protected]. Unaprijed zahvaljujemo
da li netko zna povijest prezimena bengez ili bilo što o tome????
wanderlei69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 01:54   #885
odakle potječe prezime VODOPIJA i kad se prvi put spominje
unaprijed hvala!
znaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 15:17   #886
Quote:
šarić marušić kaže: Pogledaj post
Prezimena Šarić i Marušić? Dali netko zna nešto,bio bih zahvalan...
Prezime Marušić se nalazi u okolici Omiša; odatle su neki preselili u Split tako da su u Splitu već od početka XVIII stoljeća.
Izgleda da su u Omiš došli iz obližnjih Poljica.
Danas još uvijek postoji naselje Marušići - na cesti iz Omiša u pravcu Makarske niti 5-6 km od Omiša.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:17   #887
Quote:
mustricolaris kaže: Pogledaj post
Prezime Marušić se nalazi u okolici Omiša; odatle su neki preselili u Split tako da su u Splitu već od početka XVIII stoljeća.
Izgleda da su u Omiš došli iz obližnjih Poljica.
Danas još uvijek postoji naselje Marušići - na cesti iz Omiša u pravcu Makarske niti 5-6 km od Omiša.
Tako nešto sam i ja cuo. Ima ih i u Rami , e sad kako su tamo dospjeli neznam...
Hvala na odgovoru.
šarić marušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:23   #888
prezime Šarić? znam da ih ima puno i to je sve. izgleda mi ko da je nastalo stezanjem nekog duzeg prezimena.
šarić marušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:26   #889
Može mi netko nešto reći o prezimenu Lasić?
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 15:15   #890
Prezime Kalamir

Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima. Pregled internet telefonskog imenika spominje slicno prezime Kalamari u Cakovcu, ali nemam objektivne podatke o povazanost. Bio bi zahvalan tkome god ima kakvu knjigu prezimena da mi malo prelista, ili ponudi svoje misljenje u vezi moguceg korijena prezimena, takodjer i zadnjem djelom "mir". Dosad istrazene mogucnosti-(Latinski-Calamus-slama/nalitpero-posude za tintu?, StarooHrvatski- visak?)
Unaprijed Hvala-https://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif
__________________
The most practical and dramatic victory of science over religion occurred in the 17th Century, when churches began to put up lightning conductors.
-Isaac Asimov
Arne Saknusen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 17:57   #891
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
Marušić je prezime Arbanasa (Albanaca) u okolici Zadra. Nastalo je od Mar+uku a što to znači ne znam. No to ne mora značiti da su tvoji Marušići od tih Marušića.
Marušića ima od Savudrije pa do Konavla.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 18:22   #892
Quote:
Arne Saknusen kaže: Pogledaj post
Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima.
U Mađarskoj postoji samo 'Kal(a)már'. Vrlo često prezime. Kalmár znači trgovac.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 20:49   #893
Baš neki dan san dobio na poklon enciklopediju hrvatskih prezimena strašno debelu knjigu posvećenu akademiku Vlatku Pavletiću. U njoj se nalazi detaljan opis podrijetla,brojnosti i rasprostranjenosti 10 312 najbrojnijih Hrvatskih prezimena. Raspitajte se za nju.
razvodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:09   #894
Quote:
razvodnik kaže: Pogledaj post
Baš neki dan san dobio na poklon enciklopediju hrvatskih prezimena strašno debelu knjigu posvećenu akademiku Vlatku Pavletiću. U njoj se nalazi detaljan opis podrijetla,brojnosti i rasprostranjenosti 10 312 najbrojnijih Hrvatskih prezimena. Raspitajte se za nju.
aj napisi sta pise za šarić i marušić ak ti nije problem
šarić marušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:15   #895
Question

Quote:
šarić marušić kaže: Pogledaj post
aj napisi sta pise za šarić i marušić ak ti nije problem
Šarići su pretežito Hrvati većim dijelom iz okolice Makarske,vrlo rijetko srbi(oko Knina) te bošnjaci oko Tuzle.Najviše ih je u zadnjih sto godina rođeno u Župi kraj Makarske i Dragama kraj Biograda na moru. u tim mjestima svaki šesti stanovnik je Šarić. Danas ih ima u Hrvatskoj 7 300 u preko 2 000 domaćinstava. najviše ih je u Zagrebu. Marušići takođe većinom Hrvati iz okolice Zadra a neki izvori kažu iz Albanije te Hercegovine,okolica Omiša te Vukovar. Vrlo rijetko su Srbi te Talijani iz Umaga. U zadnjih sto godina najviše ih je rođeno u Marušićima kraj Omiša. Danas ih ima u Hrvatskoj oko 3 600 u 1200 domaćinstava. Zauzima 77 misto po brojnosti u Hrvatskoj. Najviše ih je u Zagrebu. Nego reci ti meni imaš li ti ikakve veze sa Omišem? Tu ima i Šarića i Marušića?
razvodnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 07:17   #896
Quote:
razvodnik kaže: Pogledaj post
Baš neki dan san dobio na poklon enciklopediju hrvatskih prezimena strašno debelu knjigu posvećenu akademiku Vlatku Pavletiću. U njoj se nalazi detaljan opis podrijetla,brojnosti i rasprostranjenosti 10 312 najbrojnijih Hrvatskih prezimena. Raspitajte se za nju.
Cuo sam za tu knjigu, ali po sto zivim u Australiji mal mi je nedostupno, a mos mislit koliko bi mi carinu oderali da ju narucim. Bio bi ti puno zahvalan ako bi mi mogao prelistat prezime Kalamir pa u kratko opisati sto se navodi. Nevjerujem da bi bilo strahovito puno za procitati, po sto nas nema puno...
__________________
The most practical and dramatic victory of science over religion occurred in the 17th Century, when churches began to put up lightning conductors.
-Isaac Asimov
Arne Saknusen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:16   #897
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
U Mađarskoj postoji samo 'Kal(a)már'. Vrlo često prezime. Kalmár znači trgovac.
Pregledao sam Hungarian/English rijecnik sto pise da Kalmar znaci nesto kao svercer, a da trgovac je kereskedo. Mozes li malo opsirnije usporediti te rijeci. Usput, molim te da objasnis kako se izgovori Kalmár na Madjarskom.
Puno hvala na trudu i pozdrav is Sydneya
__________________
The most practical and dramatic victory of science over religion occurred in the 17th Century, when churches began to put up lightning conductors.
-Isaac Asimov
Arne Saknusen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:54   #898
Quote:
Arne Saknusen kaže: Pogledaj post
Pregledao sam Hungarian/English rijecnik sto pise da Kalmar znaci nesto kao svercer, a da trgovac je kereskedo. Mozes li malo opsirnije usporediti te rijeci. Usput, molim te da objasnis kako se izgovori Kalmár na Madjarskom.
Kalmár/kalamár je starinska riječ (danas ova riječ ima blago pejorativno značenje, ali samo danas). Kereskedő je relativna nova riječ. Kereskedő i kalmár/kalamár znači trgovac, sinonimi su.

npr.: Venecijski trgovac od Shakespearea na mađarskom je 'Velencei kalmár'.

Izgovor?
Hrvatski jezik nema mađarskog glasa 'a'. (mađ. 'a' = između 'o' i hrv. 'a')
mađ. 'á' = hrv. 'a'
Dakle: K(a/o)l(a/o)mar
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 10:06   #899
Zna li netko nešto o prezimenu Žalac?
Bio bih jako zahvalan
calaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 19:44   #900
Quote:
razvodnik kaže: Pogledaj post
Šarići su pretežito Hrvati većim dijelom iz okolice Makarske,vrlo rijetko srbi(oko Knina) te bošnjaci oko Tuzle.Najviše ih je u zadnjih sto godina rođeno u Župi kraj Makarske i Dragama kraj Biograda na moru. u tim mjestima svaki šesti stanovnik je Šarić. Danas ih ima u Hrvatskoj 7 300 u preko 2 000 domaćinstava. najviše ih je u Zagrebu. Marušići takođe većinom Hrvati iz okolice Zadra a neki izvori kažu iz Albanije te Hercegovine,okolica Omiša te Vukovar. Vrlo rijetko su Srbi te Talijani iz Umaga. U zadnjih sto godina najviše ih je rođeno u Marušićima kraj Omiša. Danas ih ima u Hrvatskoj oko 3 600 u 1200 domaćinstava. Zauzima 77 misto po brojnosti u Hrvatskoj. Najviše ih je u Zagrebu. Nego reci ti meni imaš li ti ikakve veze sa Omišem? Tu ima i Šarića i Marušića?
Izgleda da imam. hvala
šarić marušić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.