Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2004., 21:15   #1
Visok krvni tlak (hipertenzija)

Ukratko,
imam problema sa visokim tlakom, u pravilu je veci od 140/85, do 150/90, kada je stres u pitanju ode i do 160/95. Tko ima iskustva, slican problem etc. Odradio sam domaci zadatak i pronasao sve o tvarima, elementima i hrani koja pomaze i odmaze. Zanimaju me konkretna iskustva i konkretni savjeti, sto vam je pomagalo, odmagalo......Cini mi se da ova tema (konkretno ova) jos nije bila na ovoj grupi (bar ne u zadnje vrijeme)


p.s. btw napravio sam vecinu testova, tako da izgleda da spadam u 95% ljudi kojima se ne zna razlog visokog tlaka (nisam overweigh, presto sam pušiti, krvna slika lijepa, bubrezi raaade itd)
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 22:07   #2
Možda si ti od onih kojima je takav tlak normalan?
Imaš ljudi koji uvijek imaju takav tlak kao i onih kojima je normalan tlak 90/50
Jel ti osjećaš kakve tegobe ili samo mjerenjem tlaka znaš da ti je povišen?

Taj tlak koji ti imaš... i nije tako zabrinjavajuće visok
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 22:22   #3
Gledaj, moze biti... ali visoki tlak ti je poznat i kao "silent killer", to znaci da najcesce i nema nikakvih simptoma... Po svim klasifikacijama tlak iznad 130/80 je visoki tlak, ako vise puta izmjeris toliki tlak to je znak hiprertenzija (mislim da ce ti puno strucnjaka reci da je iznad 120/80 poviseni tlak)...drugim rijecima, iz ovog ili onog razloga imas poviseni tlak sto je ozbiljno, krajnje ozbiljno (nisam strucnjak pa ako netko je neka potvrdi ili me ispravi). Evo uporavo vidim da je danas latinica na tu temu, a ja sve propustio..... Sve u svemu, visoki tlak je, dugorocno, jebeno opasna stvar.
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 22:34   #4
Koliko uopće godina imaš?

Preporučio bi ti da manje mjerkaš tlak i posvetiš se nečemu korisnijem i zanimljivijem.

Ovaj tlak koji ti imaš zaista nije ništa zabrinjavajuće.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 23:00   #5
visok ti je sistolicki, dakle onaj 150, dok je drugi normalan....
trebas svakako otici lijecniku
koliko imas godina?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 23:20   #6
Evo ja imam 18 god i vec nekih 7 dana ima konstantno tlak oko 140,prije 3 dana uvecer je cak bio i 150/96...
danas sam isao na ekg,sve ok...i pregled srca "na usi"...sve ok,nemma vise bolova u prsima,bili najvejrovatnije misicni,zivac...

Nego muci me taj tlak,kod doktorice mi je izmjeren popodne 138/80...
inace dosta se krecem fizicki,aktivan jako...

obolio sam od mononukleoze 10.7-og,sad me to proslo al imam jos limfne cvorove i oporavljam se,jetrene probe su ok...da nije to povezano?
willy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 01:57   #7
Quote:
IMF-ovac kaže:
Koliko uopće godina imaš?

Preporučio bi ti da manje mjerkaš tlak i posvetiš se nečemu korisnijem i zanimljivijem.

Ovaj tlak koji ti imaš zaista nije ništa zabrinjavajuće.

bravo doktore, jako pametan savjet, ajde se sad vrati na big brother grupu ...
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 02:01   #8
imam 26 godina.
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 06:35   #9
Quote:
art vandeley kaže:
bravo doktore, jako pametan savjet, ajde se sad vrati na big brother grupu ...

Hajde doktore... napiši iskreno koliko puta dnevno mjeriš tlak.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 11:05   #10
Liječenje hipertenzije, naročito one esecijalne gdje ne vidiš evidentni uzrok, nipošto nije laka stvar.

Presudno po meni je odabrati liječnika kojemu ćeš povjeriti svoj problem u ruke. Opet iz iskustva znam da što se hipertenzije tiče koliko doktora toliko načina liječenja. Dobro, nije doslovno tako ali...nifedipin, irumed, iruzid, isoptin, ebrantil, ISMN, concor...bezbroj je kojekakvih ljekarija koji se koriste u ovoj ili onoj dozi, sami ili u kombinaciji jedan s drugim.

Liječenje hipertenzije mora voditi specijalista. Dakle ne obiteljski liječnik nego specijalist. E sad koji?
Čovjeku prvo pada na pamet internista. U obzir dolazi "obični"nefrolog i kardiolog ali moja preporuka i mislim da je to po mom iskustvu najbolji izbor internista - nefrolog ali onaj koji radi na Odjelima hemodijalize a ne "obični", kako sam ga naveo prije koji je na običnom nefrološkom odjelu.
Ovi nefrolozi puno više imaju u rukama problematiku tlaka i uopće hemodinamike ali u pravom smislu te riječi. Suvereno vladaju antihipertenzivnim lijekovima i moja iskustva kada sam neke svoje vodio poradi tlaka kod njih su više nego dobra. Jednostavno vidiš da čovjek zna o tome više od ostalih.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 11:56   #11
meni je internist prepisao tritace
mjerenje tlaka svako vece (evo, ovoliko cesto mjerim tlak) i doziranje u dogovoru s lijecnikom opce prakse (?!!?)
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:21   #12
e ovak.
o tome tko ce lijeciti hipertenziju ovisi dosta o njenom uzroku.

NEFROLOG JE INTERNIST!
vidim da se ovdje pravi razlika izmedju internista i nefrologa, sto nije niposto tocno jer disciplina interna medicina ima svoje subspecijalisticke discipline kao sto su:

1. kardiologija
2.nefrologija
3.endokrinologija
4.reumatologija
5. pulmologija....


dakle, ukoliko je uzrok hipertenzije od strane npr. nadbubrezne zlijezde onda je endokrinolog najbolji (a u zgb ima endokrinologa koji su npr. strucnjaci samo za tu zlijezdu)

ali to se ne znaci da kardiolog ne moze lijeciti hipertenziju od strane bubrega.

u manjim gradovima specijalist intenist moze lijeciti odlicno hipertenziju.

ufff,,,al sam sve sad zapetljala.
htjela sam samo reci da je hipertenzija svakodnevna pojava koja se mora lijeciti lijekovima, a tko ce ju lijeciti mislim da ima dosta sposobnih ljudi koji to znaju.SVAKI INTERNIST JE ZA TO IZUZETNO SPOSOBAN, a ni lijecnik opce prakse ne smije biti podcjenjen jer i on to moze dobro lijeciti.

a najvazije je...smanjiti alkohol, pusenje, soli, masnoce, tezinu regulirati....uz bilo koji oblik hipertenzije.
i ukoliko je hipertenzija sekundarna (dakle postoji neki uzrok), onda se treba lijeciti taj uzrok.

ukoliko je hipertenzija primarna (esencijalna, dakle cesto i nasljedna, ne zna se uzrok u biti, ali je bubreg cesto krivac), onda lijekovi ostaju kao jedini izbor uz vjezbanje.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 21:24   #13
Quote:
art vandeley kaže:
meni je internist prepisao tritace
mjerenje tlaka svako vece (evo, ovoliko cesto mjerim tlak) i doziranje u dogovoru s lijecnikom opce prakse (?!!?)
da nastavak lijecenja slobodno dogovaraj s lijecnikom opce prakse.


ajde nije to tako strasno...mlad si, bavi se sportom, pomozi sam sebi, jer to ti je najbolja pomoc...lijekove uzimaj reodvito (to je jako bitno) i sve ce biti ok..


a koji je uzrok na kraju tvoje hipertenzije?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 23:25   #14
ma ne bediram se previse, samo trazim savjet iskusnijih od mene.....
za sada sam obavio slijedece pretrage:
1. kompletna krvna slika: sasvim u redu
2. ergometrija: blaga srcana aritmija
3. ekg

ne znam koje prakse je bila internistica, pretpostavljam da bi mogao biti kardiolog, no nije bitno. Samo je pregledala nalaze, malo me pipkala i slusala i preporucila holter srca (valjda je tako rekla, imam zapisano), ultrazvuk bubrega i nekakav ocni pregled... Ukratko, jos se nezna (vjerojatno je ova esencijalna)....

dakle, tako stoje stvari, nije neki bed, samo je cudno kada odjednom u zivotu moras poceti misliti na neke stvari na koje nisi mislio da ce te brinuti u tvojim godinama, ali sta je tu je....
art vandeley is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 01:50   #15
Visoki krvni tlak (hipertenzija)

U Hrvatskoj 44% ljudi s povišenim krvnim tlakom

"U Hrvatskoj 44% ljudi živi s povišenim krvnim tlakom, polovica njih ne zna da ima povišeni tlak dok se samo manji dio lijeci. Na takvu situaciju je upozoreno na okruglom stolu u povodu Tjedna hipertenzije na kojemu je predstavljeno najnovije istraživanje o broju oboljelih u Hrvatskoj.

Prema nedavno provedenom ispitivanju na 1500 osoba, hipertenzija u Hrvatskoj stalno raste, ponajviše zbog nacina prehrane i pretilosti, a najugroženiji su krajevi sjeverozapadne Hrvatske gdje živi cak 53% osoba s povišenim krvnim tlakom.

Najmanje hipertonicara, 36%, živi u Istri, Hrvatskom Primorju i Gorskom Kotaru, receno je na skupu koji je organizirao Zbor novinara koji prate zdravstvo i medicinu Hrvatskog novinarskog društva.

Celnici Hrvatskog kardiološkog društva predstavili su najnovije Europske smjernice za lijecenje hipertenzije koje bi, po rijecima predsjednika društva Davora Milicica, trebale pomoci lijecnicima najrazlicitijih profila kako se nositi s tom bolešcu, buduci da je ona predvidljiva i izljeciva.

U smjernicama se po prvi puta ukazuje da na pojavu hipertenzije utjece i niži socijalni status jer se on odražava na prehranu i ukupnu kvalitetu života i lošije lijecenje tih osoba.

Predsjednik Hrvatskog društva za aterosklerozu Željko Reiner upozorava da 48% hipertonicara ima prihode ispod 1800 kuna, a 75,5% ispod 3000 kuna.

Visoki krvni tlak jedan je od važnih uzrocnika kardiovaskularnih bolesti, koje su glavni uzrok smrtnosti u Hrvatskoj.

Reiner upozorava da su potencijalni hipertonicari svi muškarci s opsegom struka iznad 102 centimetara, a žene s više od 88 centimetara.

Podaci pokazuju da 65% osoba s povišenim krvnim tlakom ima i prekomjernu težinu.

Danas se povišenim krvnim tlakom smatraju sve vrijednosti iznad 140/90, a poželjna granica je 120/80.

Poželjna vrijednost "dobrog" kolesterola HDL-a je ispod 3, štetnog LDL-a ispod 4, a triglicerida ispod 1,7.

Tome svakako ne pridonosi prehrana u kojoj 38% ljudi koristi svinjsku mast, a svega 27% maslinovo ulje, dok se godišnje po stanovniku potroši svega 7 kilograma ribe.

Ravnateljica Poliklinike za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i rehabilitaciju "Srcana" Mirjana Jembrek Gostovic istice kako kod ljudi nema svijesti da visoki krvni tlak treba lijeciti do kraja života, jer se u protivnom 3 puta povecava rizik od koronarnih bolesti, a 7 puta od moždanog udara.

Podaci iz istraživanja pokazuju da je 77% oboljelih svjesno štetnosti visokog tlaka ali se ne lijece, a 85% ne uzima lijekove stalno i u dovoljnim dozama. "

Preuzeto sa portala PLIVAzdravlje.hr


http://www.nrg-fit.com/luis_ignnaro.asp

http://www.nrg-fit.com/regulirajte_krvni_tlak.asp

NO MORE HEART DISEASE !!!

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...67021?v=glance

__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 00:06   #16
Protiv visokog pritiska:
- nemasna hrana (biljna),
- zeleni caj,
- persun,
- limun i sve kiselo,
- gorka cokolada (sa puno kakaoa)...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2005., 23:51   #17
Postoji aparat na principu akupunkture kojim se može tlak sniziti za par minuta.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2005., 00:20   #18
Quote:
J-C kaže:
Postoji aparat na principu akupunkture kojim se može tlak sniziti za par minuta.
Je, kada bi bilo tako jednostavno liječiti hipertenziju, sve bi farmaceutske kuće propale

Postoje na tijelu i akupresurne točke koje automatski snizuju tlak i frekvenciju pulsa...samo što je to prolazni refleks kojeg organizam odmah nastoji korigirati.
Jedna takva točka je i glomus caroticus, na vratu, na bifurkaciji a.carotis.

Krvni tlak nije konstanta, on se samo konstantno mijenja...
Ni najteži hipertoničari nemaju stalno visoki tlak...
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 12:16   #19
visoki tlak

mladja osoba, ne pije alkohol, ne pusi (nikad), ne drogira se, nije na lijekovima, primjerene tezine, jede zdravo, ne pije kavu... ali ima visok tlak. nazali krvi uredni (lipidi, glukoza, stanice, koagulacija... sve super).
sto se moze napraviti u higijeni zivota da se stanje barem malo popravi?

kardiolog je dogovoren, ali dok se ceka obrada kod strucnjaka, sto covjek moze sam uvesti u svoj stil zivota ili probati na krace?
diuretici (ne nuzno tablete, mozda cajevi), cajevi za visoki tlak (sto bi to bilo, ako nije diuretik?), odredjena tjelovjezba, male dnevne doze acetil-salicine...?

ideje dobrodosle

Zadnje uređivanje luca : 13.05.2006. at 13:15.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 14:46   #20
za početak trebao bi sol u hrani smanjiti na minimum, ili bolje rečeno trebao bi se naviknuti na neslanu hranu.

također je potrebno potpuno izbaciti mineralnu vodu i sve ostale obike gaziranih pića

dok se tlak ne regulira bilo bi dobro da ne prakticira veliku tjelesnu aktivnost, to jest od rekreacije je preporučljivo samo hodanje (i to ne prebrzo i ne uzbrdo).

češnjak je poznati prirodni hipertenziv, pa ako ga podnosi, bilo bi dobro da ga svakodnevno konzumira ... druge alternativne i OTC pripravke baš i ne bih preporučila, pogotovo kod mlade osobe

jel' uzima već kakve antihipertenzive, ili je hipertenzija tek otkrivena?
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.