Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2016., 23:51   #1
Saturn i vodenjak u tradicionalnoj astrologiji

Ovih se dana nešto pojačano interesiram za tzv. tradicionalnu astrologiju. Posebno me interesiraju opisi zodijačkih znakova iz vremena kad transsaturnske planete nisu bile u igri. Najviše me zbunjuje da je saturn bio vladar vodenjaka. Pošto su oni za mene nespojivi, pretpostavljam da su u karakteristikama odudarali od onih koje im se danas pripisuju. Znali netko kako se opisivao saturn i vodenjak u predmodernoj astrologiji i dali netko poznaje literaturu ili internet-linkove na ovu temu?
Marulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 00:10   #2
Quote:
Marulus kaže: Pogledaj post
Ovih se dana nešto pojačano interesiram za tzv. tradicionalnu astrologiju. Posebno me interesiraju opisi zodijačkih znakova iz vremena kad transsaturnske planete nisu bile u igri. Najviše me zbunjuje da je saturn bio vladar vodenjaka. Pošto su oni za mene nespojivi, pretpostavljam da su u karakteristikama odudarali od onih koje im se danas pripisuju. Znali netko kako se opisivao saturn i vodenjak u predmodernoj astrologiji i dali netko poznaje literaturu ili internet-linkove na ovu temu?
Iskren da budem, kod dobrog dijela Vodenjaka, myself included, više osjećam Saturna nego Urana. Uran više boji ličnost Vodenjaka nekim dodatnim nijansama nego što je temeljan.
Kad pak Uran jest temelj, dobiješ nešto tipa Gopca ili Lisice, rekao bih, a po meni takvi Vodenjaci nisu dominanta.

To je više iz iskustva, nisam pasao literaturu.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 09:30   #3
Ne znam ni ja vodenjake iz astro opisa, a čak i u takvim slučajevima poput J.Lisac, pokazuju s jedne strane čudnu konzervativnost, a s druge totalnu slobodoumnost.
A upravo "najslobodniji" su istovremeno i najograničeniji. Fiksirani su u svoja uvjerenja.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 13:13   #4
Ukratko, u mladosti uran, revolucionar, bundžija, a u zrelijoj dobi starijoj, Saturn, konzervativni
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 16:46   #5
O znaku vodenjaka imamo posebnu temu, ovdje je nešto drugo na stvari.

Dakle, ovo je tema na kojoj se iznose stavovi tradicionalne astrologije glede Saturnova vladarstva nad znakom vodenjaka pa se mole sudionici da na taj način i temi pristupe.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 08:04   #6
Ima li netko linkove za literaturu starih majstora ili još bolje za opise zodijačkih znakova predmodernih astrologa?
Marulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 14:08   #7
Quote:
Marulus kaže: Pogledaj post
Ima li netko linkove za literaturu starih majstora ili još bolje za opise zodijačkih znakova predmodernih astrologa?
Nisam tradicionalni astrolog pa mislim da će ti to najbolje odgovoriti ljudi koji se bave tradicionalnom astrologijom, ali bih u tom smislu preporučila knjige od jedne djevičice (J. Lee Lehman).

Evo ti i linkić na poznate knjige tradicionalne astrologije.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 22:59   #8
Quote:
Marulus kaže: Pogledaj post
Ovih se dana nešto pojačano interesiram za tzv. tradicionalnu astrologiju. Posebno me interesiraju opisi zodijačkih znakova iz vremena kad transsaturnske planete nisu bile u igri. Najviše me zbunjuje da je saturn bio vladar vodenjaka. Pošto su oni za mene nespojivi, pretpostavljam da su u karakteristikama odudarali od onih koje im se danas pripisuju. Znali netko kako se opisivao saturn i vodenjak u predmodernoj astrologiji i dali netko poznaje literaturu ili internet-linkove na ovu temu?
Izvoli temu koja je neki mali uvod u TA.
Doduse, ovo su samo neke osnove:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=911405

Sto se tice Vodenjaka i SA, celokupan sistem i raspored vladarstava planeta nad znacima Zodijaka funkcionise po vrlo logicnom sistemu i takozvanom Haldejskom poretku planeta, pri cemu je sustina u odnosu planeta ka luminarima.
Obzirom da je SA poslednja i najdalja planeta Suncevog sistema, i da nakon njega zapocinje sfera Fiksnih zvezda, samim tim i znaci kojima SA vlada jesu najdalji od domicila luminara, SO ( Lav ) kome je najudaljeniji tj. opozit Vodolija kao dnevni domicil ( SA ) i nocni domicil SA (Jarac ) kao najudaljeniji od nocnog svetla ( MO ) Rak.

U Vodoliji SA ne samo da zadrzava svoje vladarstvo vec se u ovom znaku on i raduje, a ovo je kao dnevni domicil i njegova sekta, jer je SA uz JU i SO pripadnik dnevne sekte planeta, te mu je u Vodoliji cak i bolje nego u Jarcu.

Obzirom da je SA suprotnost luminarima, pa uzevsi u obzir cinjenicu da je najveca suprotnost SO on je u stvari njegov opozit, pa ono sto je SO u svojoj esencijalnoj simbolici autoritet, duh, vladar, kralj, tome je SA susta suprotnost, otuda njegovo povezivanje sa anarhijom, buntovnistvom, revolucionarnim idejama, i to su zapravo sve osobine koje je MA dodelila UR, a zapravo su pripadale i pripadaju vladavini SA u Vodoliji, jer ovo je vazdusni, sangvinicni, fiksni znak, pa otuda i misaona crta, ideje, idealizam, i sve ostalo sto krasi SA u Vodoliji.

Ukoliko te zanima literatura, evo nesto sto je pitko za citanje, a odlicno govori o nekim osnovama TA.

http://www.astrologiamedieval.com/ta...etrabiblos.pdf

Pronaci cu jos neke knjige sa prevodom, postoji i Tetrabiblos na nasem jeziku ali nisam sada uspela da pronadjem, no svakako mozes pronaci na netu.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 04:59   #9
Zar saturn ne označava prije vrhovništvo nego pobunjeništvo? Dali je u tradicionalnoj literaturi negdje navedeno da je saturn anarhista i pobunjenik? Dali je u istoj literaturi i vodenjak opisan kao takav?
Ja sam u nekim mojim kontemplacijama došao do zaključka da saturn mora imati veze sa svjetlom i lucidnošću, ali i sa širinom i otvorenošću. Upravo suprotno mjesecu koji je tmina, dremljivost, skučenost i zatvorenost. Saturn je zato planet vrhova a mjesec vlažnih gudura i rupa. To slučajno odgovara i zodijačkim simbolima: jarac obitava po kamenitim vrhovima i rak po vlažnim rupama. Mjesec zato ima veze sa jajem i uterusom, i simbolički je vezan uz sve sluzave životinje koje se ukućuju korom i oklopom, ili se skrivaju u utorima. Saturn bi naprotiv trebao biti apolonski znak okupan svjetlom, možda nešto kao lučonoša. Mjesec sanja i osnovljuje okolinu, neda da se razbudi, saturn je rasvjetli i razjasni u punoj budnosti. Mjesec pointimljava, saturn otuđuje.
Marulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.