Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2005., 11:06   #1
Krpelji - lajmska bolest / borelioza i druge krpeljne bolesti

Krpelji??!!

Proljeće je vrijeme kada hodamo po šumama, beremo šparoge i poberemo krpelja? Ili šetamo psa i oboje poberemo krpelja?

Kako se zaštititi? Imate li iskustvo?

srpanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 11:19   #2
Re: krpelji

Quote:
srpanj kaže:
Krpelji??!!

Proljeće je vrijeme kada hodamo po šumama, beremo šparoge i poberemo krpelja? Ili šetamo psa i oboje poberemo krpelja?

Kako se zaštititi? Imate li iskustvo?

Mislim da je najbolja zaštita anemičnost ilitiga slabokrvnost. , neće ni oni sisati bilošto.
Debian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 11:55   #3
Cijepiti se Ili se mazati repelentima, nositi duge hlače i majice dugih rukava, kapu i maramu oko vrata, kod kuće se pregledati i istuširati nakon povratka iz šume. Za pse ne znam
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 17:43   #4
Za pse se aplicira Frontline ampula protiv krpelja na kožu između lopatica
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 09:15   #5
budući da u posljendje vrijeme često boravim u prirodi gdje ima hrpa krpelja malo sam se informirala i evo što sam pronašla:
nakon izleta otuširajte se i pregledajte se. krpelj se i po nekoliko sati šeta kožom dok ne pronađe pogodnu 'bušotinu'. u prvoj fazi krpelja možete maknuti tuširanjem. ako je počeo sisati krv pokušajte ga izvući pincetom i to okretanjem kao da vadite vijak. ako i nekoliko dana nakon eliminacije krpelja na mjestu uboda uočimo neobične promjene treba se javiti liječniku.
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 14:20   #6
Hvala svima na savjetima!
srpanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 01:39   #7
Unhappy krpelji

zanima me što napraviti kada krpelj prijeđe ili sa životinje ili vani na čovjeka?dali treba odmah otići doktoru ili ima neko bolje riješenje jer sam čula da krpelji prenose neku bolest ili tako nešto.hvala
 
Odgovori s citatom
Old 03.05.2005., 22:25   #8
Re: krpelji

Quote:
enter kaže:
zanima me što napraviti kada krpelj prijeđe ili sa životinje ili vani na čovjeka?dali treba odmah otići doktoru ili ima neko bolje riješenje jer sam čula da krpelji prenose neku bolest ili tako nešto.hvala
Ako mislis na krpelja koji parazitira na pesima, onda se ne moras bojati-oni su veliki i ne prenose uzrocnike na ljude. Medjutim, ako nadjes krpelja na sebi-onda ga ODMAH izvadi van (ne moras ga vrtiti kao kod pesa, samo ga sa pincetom iscupaj van).

Krpelji prenose dvije vrste bolesti: krpeljni meningoencefalitis i Lyme-boreliozu.
Ad 1: To ti je virusna bolest koja se ocituje kako i ime kaze-nastaje serozni meningoencefalitis, dakle upala mozdanih ovojnica koja se u drugom stadiju moze prosiriti na mozdano tkivo. Virusi se prenose vec samim ubodom, tak' da upalu ne mozes prevenirati ako odmah odstranis krpelja. Postoji cjepivo, koje se naravno preporucuje onim ljudima koji se bave poslom gdje su u stalnome kontaktu s krpeljima. Lijecenje je simptomatsko.
(U HR su na 1000 krpelja 3 zarazena virusom krpeljnoga meningoencefalitisa, vrijedi pravilo samo za podrucje sjeverno od Save. U Zapadnoj Europi je pak 80% krpelja zarazeno.)

Ad 2: To je bakterijska bolest uzrokovana borelijama (bakterije koje spadaju u skupinu spiroheta). Svaki krpelj nije zarazen borelijama, koje zive u probavnome traktu krpelja. Kada te "upikne" krpelj, treba otrpilike 12 sati da bakterije udju u tkivo covjeka. Znaci, ako si u sumi, kada se vratis doma obavezno se treba pregledati, i ako andjes krpelja odmah odstraniti jer je sansa velika da, ako je krpelj zarazen bakterijama, da one jos nisu migrirale u covjekovo tkivo (kozu). Ako krpelj sam otpadne, tj. niti ne znas da si ga imao, ili pak ga iscupas i ostane djelic unutra, ili ga pak prekasno odstranis, onda dobro promatraj mjesto uboda. U slucaju da se pojavi crvenilo koje se pocinje siriti, takozvani migrirajuci eritem, odamah idi k lijecniku koji ce ti propisati antibiotik (penicilin, tetracikline itd.). I obavezno mu spomeni ubod krpelja. U slucaju da ne odes lijecniku, prvi stadij prelazi u drugi stadij bolesti, a ovaj nakon nekoliko godina u treci, kronicni s artralgijama, parezama, psihickim poremecajima, kronicnim promjenama koze na okrajinama itd...

Niti u kojem slucaju nemoj mazati krpelj uljem ili slicnim jer to izaziva bas obrnuto-dolazi do kontrakcije stijenke probavnoga sustava i ubrzanoga "izbacivanja" borelija kroz celjust u tkivo covjeka.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 16:20   #9
Ako se zelis zastiti od bolesti koje prenoese krpelji redovito se pregledavaj, što prije odstrani uočenog krpelja i maži se sredstvim koja štite od uboda.

Mozes se i specifično zaštiti protiv krpeljnog meningoencefalitisa cijepljenjem. kod nas postoji posebno cjepivo namjenjeno djeci od 1. - 11. godine, a cjepivom za odrasle cijepe se svi stariji od 12 godina. Cijepiti se mozes kod doktora opće prakse koji će za tebe nabaviti cjepivo ili ga sam mozes kupiti u ljekarni. Ako sam kupuješ cjepivo trebas ga transportirati u hladnom, odnosno držat ga i frižideru ili odmah otići do doktora koji će te cijepiti.
gapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 17:07   #10
Ako te ugrizao krpelj s nekog endemičnog područja (npr. Zagorje, i središnji dio HR) možeš primjenit pasivnu zaštitu. Hiperimuni globulin, u tri doze, a daje se i cjepivo (protiv krpeljnog meningoencefalitisa). Ali to se može samo do 4. dana nakon ekspozicije.
Kod nas se taj KME prenosi krpeljom Ixodes ricinus, i jako je proširen u sjeverozapadnom dijelu HR (Zagorje, Podravina, Slavonija).
club delicious is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 19:42   #11
Re: Re: krpelji

Quote:
FFE kaže:
Medjutim, ako nadjes krpelja na sebi-onda ga ODMAH izvadi van (ne moras ga vrtiti kao kod pesa, samo ga sa pincetom iscupaj van).
(Niti u kojem slucaju nemoj mazati krpelj uljem ili slicnim jer to izaziva bas obrnuto-dolazi do kontrakcije stijenke probavnoga sustava i ubrzanoga "izbacivanja" borelija kroz celjust u tkivo covjeka.
Znači, treba ga iščupati, a meni je baba stalno govorila da ga se ne smije čupati kad se zakači nego mazati petrouljem
billie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 21:41   #12
Re: Re: Re: krpelji

Quote:
billie kaže:
Znači, treba ga iščupati, a meni je baba stalno govorila da ga se ne smije čupati kad se zakači nego mazati petrouljem
Petrolej ti je kancerogen to pozabi
Možeš s uljem , vazelinom, alkohol- iza glave su mu stigmalni otvori za disanje.
Možes ga i bez toga ako imaš prakse (pesa, mačku)

Prenosi i erlihiozu
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 17:33   #13
krpelji na sljemenu???

Pokupio sam krpelj na sljemenu, pa me zanjima kolike su sanse da dobijem meningitis?
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 12:05   #14
prilične....kažu ali opet nije svaki zaraen morti svaki 20-ti..... ne znam točno... bilo je bitno odmah ga ispravno skinuti....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 13:12   #15
Pedijatrica mog djeteta kaže da je zaražen 1/1000. A na Pliva Zdravlje je nedavno bio članak o tome. Kažu da ako ga skineš unutar 6-10 sati od kad se prikvačio nećeš oboljeti čak i ako je zaražen, jer mu toliko treba da probuši kožu i prenese virus (ili bakteriju??? )
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 08:55   #16
da to sam i ja cuo...ali ipak, nosio sam ga jedno 12 h dok nisam skuzio........

kad bi trebali doc prvi simptomi
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 12:34   #17
on se šetkara oko 6h dok si ne nađe pogodno usidrenje
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 17:00   #18
cijepljenje

Da u budućnosti ne bi brinuli o tome možete se cijepiti kod svog liječnika opće prakse. Klinci se cijepe kod pedijatra. Cjepivo se može kupiti i u apoteci.
gapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 23:24   #19
kak to mislis cijpit se...protiv meningitisa?
tvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 23:36   #20
jedan je moj bivsi... noch prije odlaska u vojsku
zaradio jednog na sljemenu

mlado, ludo, egzibicionisticki raspolozeno

uglavnom otkrili su mu ga onom pregledu u vojarni... iscupali ga i zabili mu injekciju
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:47.