Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Pogledaj rezultate ankete: Brexit je izglasan. Smatrate li to dobrim potezom Britanaca?
Da. 74 38.95%
Ne. 116 61.05%
Glasovatelji: 190. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2016., 15:39   #21
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zašto onda više ljudi ide u Irsku nego neke bogatije EU zemlje tipa Švedska? Zašto nema Hrvata sezonaca u Francuskoj?
Mladi Hrvat zna engleski, poneki znaju njemački i nešto u Istri talijanski, to je maltene sve
Kakve veze ima Irska s UK?
Da niste vi nesto pobrkali?
Naime, Irska nije UK.

Osim toga broj Hrvata u Irskoj je zanemariv, kao i broj Hrvata u UK ili onih koji tamo zele.
Old 31.05.2016., 16:44   #22
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima Irska s UK?
Da niste vi nesto pobrkali?
Naime, Irska nije UK.

Osim toga broj Hrvata u Irskoj je zanemariv, kao i broj Hrvata u UK ili onih koji tamo zele.
Broj jest mali, oko 6.000 službeno, ali s obzirom da je 2012., prije ulaska Hrvatske u EU ih tamo bilo samo 80, pazi osamdeset, mislim da govorimo o velikom porastu?

E sada, ne zaboravimo da je Dublin glavno odredište i jedini veliki grad tamo. Britanija ima skoro 20 puta veću populaciju i desetak velikih gradova.

Da su nam otvorili tržište 2013. Ili 2015., barem 50.000 ljudi bi već otišlo tamo

Zadnje uređivanje Michael Collins : 31.05.2016. at 18:01.
Michael Collins is offline  
Old 31.05.2016., 22:47   #23
protiv BREXIT-a se upregla kuka i motika. predsjednici drzava, bankari iz city-ja, lobisti, lokalni politicari, novinari, bbc...

jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje.

eu na otoku nije popularna, cak je i malobrojni zagovornici uzimaju kao nuzno zlo. nema tu ljubavi, samo ekonomska racunica.

postoji podatak da uk uplacuje u zajednicku kasu 36 miljuna funti svakog dana

u slucaju brexita, uk bi pretrpjela ekonomsku stetu u vidu zastitnih carina na proizvode. smanjio bi se bdp, funta bi oslabila, neke multinacionalke bi se preselile...

ekonomski argumenti za napustanje eu-a su dosta slabi.
milko84 is offline  
Old 01.06.2016., 07:37   #24
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
protiv BREXIT-a se upregla kuka i motika. predsjednici drzava, bankari iz city-ja, lobisti, lokalni politicari, novinari, bbc...

jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje.

eu na otoku nije popularna, cak je i malobrojni zagovornici uzimaju kao nuzno zlo. nema tu ljubavi, samo ekonomska racunica.

u slucaju brexita, uk bi pretrpjela ekonomsku stetu u vidu zastitnih carina na proizvode. smanjio bi se bdp, funta bi oslabila, neke multinacionalke bi se preselile...

Britanija je globalna država a London je poslije New Yorka najvažniji svijetski grad.
Normalno da južne, po nekim stvarima i gotovo socijalističke državice kao su Grčka ili Portugal imaju drukčije potrebe od EU nego oni.
Grčka nikada neće izaći iz EU, jer je isključivo ili turistička zemlja ili živi od zaduživanja kojima plaća državni aparat, na što te to podsjeća?

Britanija ipak može preživjeti bez EU pa i bez EEA, dok ove tri članice ne bi makar bez EEA.

O kulturi i nekoj "povezanosti" je smiješno govoriti, njima je milijun puta bliži Kanađanin ili Australac nego Litvanac ili Slovenac.
Old 01.06.2016., 14:53   #25
Quote:
...
jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje. ...
Kod ovako tijesnih prognoza motivacija se vrlo pažljivo procjenjuje. U obradi, tj. korigiranju, sirovih podataka, tvrtke koje provode anketu itekako uzimaju u obzir vjerojatnost hoće li pojedinac izići na izbore (odnosno referendum). To je, dakle, već uračunato u objavljene rezultate.
jhnp is offline  
Old 01.06.2016., 14:54   #26
naravno, britanija je intelektualna, kulturna i civilizacijska super sila, oni će fino živjeti i bez eu.
švicarska i norveška nisu u eu i imaju zavidan životni standard.

pitanje je jel britancima eu dovoljno mrska da su spremni na određeni ekonomski rizik.
milko84 is offline  
Old 01.06.2016., 15:01   #27
Quote:

Nešto sam čuo da bi Škotska mogla ponoviti referendum o izlazu iz UK ako Britanija izađe iz EU. Otcjepljenjem Škotske, Engleska gubi oil & gas biznis koji se nalazi u Škotskoj. Veselo.

http://www.euractiv.com/section/uk-e...-independence/

http://www.telegraph.co.uk/news/2016...-in-two-years/
saurs is offline  
Old 01.06.2016., 16:30   #28
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Nešto sam čuo da bi Škotska mogla ponoviti referendum o izlazu iz UK ako Britanija izađe iz EU. Otcjepljenjem Škotske, Engleska gubi oil & gas biznis koji se nalazi u Škotskoj. Veselo.
Alex Salmond, donedavni vođa SNP, potvrdio je da smatra da će do ponovnog referenduma doći u roku od dvije godine - ako UK izglasa odlazak, a škotski birači odluče da ostaju.

U namjeri da se takova situacija izbjegne, vodstvo SNP je svojevremeno predložilo neka princip referenduma bude da bi za izlazak bilo potrebno da i Škotska i Wales i Sjeverna Irska budu za izlazak. Međutim, Cameronova vlada to nije prihvatila.
jhnp is offline  
Old 01.06.2016., 16:58   #29
Quote:
jhnp kaže: Pogledaj post
Alex Salmond, donedavni vođa SNP, potvrdio je da smatra da će do ponovnog referenduma doći u roku od dvije godine - ako UK izglasa odlazak, a škotski birači odluče da ostaju.

U namjeri da se takova situacija izbjegne, vodstvo SNP je svojevremeno predložilo neka princip referenduma bude da bi za izlazak bilo potrebno da i Škotska i Wales i Sjeverna Irska budu za izlazak. Međutim, Cameronova vlada to nije prihvatila.
Ne kužim što Škote briga za odluku Walesa i engleske SAO "Krajine"?
Škotska ima lijepe rezerve nafte i prirodnog plina u Sjevernom Moru. To će biti teško pustiti.
saurs is offline  
Old 01.06.2016., 17:04   #30
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post

http://www.euractiv.com/section/uk-e...-independence/

http://www.telegraph.co.uk/news/2016...-in-two-years/
Najžešće bi bilo da 51% u Engleskoj budeza izlazak ali zbog Škota i Velšana blago pobjedi za ostanak
Old 04.06.2016., 09:23   #31
škoti bi da su pametni trebali taktički glasati za brexit i ako prođe ponovit referendum za odvajanje od u.k.

ako glasaju za eu glasaju za ostanak škotske u u.k. ?!
milko84 is offline  
Old 05.06.2016., 13:25   #32
Quote:
škoti bi da su pametni trebali taktički glasati za brexit i ako prođe ponovit referendum za odvajanje od u.k.

I ako u Škotskoj pobijedi opcija za izlazak onda pada argument da su Škoti bili za ostanak u EU i samim time sve ostalo što iz toga slijedi.
Old 05.06.2016., 13:53   #33
da, toga se nisam sjetio.

http://www.theguardian.com/politics/...t-lead-opinium

brexit vodi 3 postotna boda. mračne sile ovo neće dopustiti

ako brexit pobjedi cameron podnosi ostavku.

zanimljivo da referendum pada u vrime nogometnog prvenstva.
milko84 is offline  
Old 05.06.2016., 20:29   #34
Quote:
zanimljivo da referendum pada u vrime nogometnog prvenstva.
Drugim riječima, razdoblje kada se engleski nacionalizam tolerira u samoj Engleskoj.
Iako nije stanje baš kao u nekim sjevernim zemljama, treba znati da neki gradovi u samoj ENgleskoj čak zabranjuju vješanje engleske zastave ili više ne održavaju proslavu dana Sv. Jurja, dakle datum je samo plus za Engleze.
Old 06.06.2016., 17:27   #35
17 dana prije referenduma tri ankete pokazuju da britanija napušta eu:

http://www.independent.co.uk/news/uk...-a7067541.html

its happening
milko84 is offline  
Old 06.06.2016., 17:50   #36
iskreno se nadam da će britanci izabrat napuštanje EU
GoldGT is offline  
Old 06.06.2016., 20:07   #37
Teško je reći da je Brexit u stvarnom vodstvu. Svi anketari i agencije rekle su kako se bolje oslanjati na telefonske ankete jer su one preciznije. Online ankete redovito pokazuju veći broj socijalno konzervativnijih (Conservative, UKIP) ljudi što takve ankete čini nepreciznima. Sve ankete koje su zadnjih dana izašle su online ankete i mislim kako je stvarno stanje stvari drugačije. Ipak, one pokazuju trend prema Brexitu što bi se moglo dogoditi ako se ovakav trend nastavi.
Bilby is offline  
Old 06.06.2016., 20:45   #38
Quote:

A Škotima "prijetili" pred njihov referendum kako ce morati napustiti EU ukoliko izglasaju nezavisnot. A sad ce svi skupa izgleda napustiti EU. Bas su ih zeznuli.
agentRico is offline  
Old 06.06.2016., 21:26   #39
istina, internet ankete nisu najpouzdanije, prema njima je na presjedničkim izborima u hrvatskoj 2 put pobjedio miroslav tuđman
milko84 is offline  
Old 06.06.2016., 22:18   #40
Quote:
naravno, britanija je intelektualna, kulturna i civilizacijska super sila, oni će fino živjeti i bez eu.
švicarska i norveška nisu u eu i imaju zavidan životni standard.

pitanje je jel britancima eu dovoljno mrska da su spremni na određeni ekonomski rizik.
Poštujem pa i simpatiziram Britance i njihove dokazane sposobnosti, no mislim da je njihovo vrijeme prošlo. Stoga im je komotnije na neki način skrivati se iza velike zajednice nego nastupati samostalno u današnjoj podjeli divova poput Amerike, Azije i Indije. Postali bi lak plijen svih vrsta, mislim da nemaju više onu oštricu niti motiv da konkuriraju nadolazećima. Oni su na neki način kao i Rimsko carstvo na zalasku, dolaze motiviraniji, radišniji, pa i beskrupulozniji ako treba.

Stoga sam uvjeren da će ostati i referendumom pokušati iskamčiti još poneku privilegiju od EU. Da su na putu stare slave ne bi se niti upuštali u to iskamčivanje koje rade uglavnom gubitnici - pobjednici sami krče put. Izašli iz EU ili ne, Britance očekuje ista sudbina kao i EU, dugotrajno propadanje. Paradoksalno jedini način da se EU othrva nadolazećoj konkurenici je da napravi Sjedinjene europske države, poput Amerike. Naravno to se neće desiti, samim time stagnacija EU država je neizbježna.

Što se nas tiče nama je apsolutno svejedno da li ostaju ili ne.

P.S. pogrešna je usporedba sa dobrostojećim državama Skandinavije koje su izvan EU. To su male države sa butik ekonomijama koje dobro prolaze na EU tržištu. No u globalnim razmjerima su potpuno nerelevantne i slabe, a i Rusija npr ih može pregaziti za tjedan dana kada bi joj se prohtjelo.
rolandus is offline  
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.