Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2016., 14:31   #1
Anksioznost - opća tema (Vol. II)

S obzirom da je na staroj temi napisano 10 000 postova, otvaram novu. Copy paste uvodnog posta s prethodne teme:

Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Anksioznost (tjeskoba) je neugodna emocija straha i strepnje. Anksioznost je stanje koje djeluje i na misli i na tijelo. Utječe na osjećaje i misaona stanja, kao što su strah, zatvaranje u sebe, kad ste 'na rubu', 'zatočeni', kad osjećate paniku ili napetost i zabrinutost. Također utječe i na tjelesne osjećaje, tj. na simptome kao što su napetost mišića, znojenje, drhtanje, ubrzano disanje, 'leptiri u želucu', proljev, glavobolja, bol u leđima, nepravilno ili ubrzano lupanje srca itd.

Anksioznost je normalna i zdrava reakcija. Svatko je doživljava u opasnim ili zabrinjavajućim situacijama. Kad ste anksiozni, svi procesi u vašem tijelu se ubrzaju i upravo to izaziva promjene navedene gore. Ovo ubrzavanje tjelesnih funkcija može biti korisno. To znači da ste spremni na akciju i omogućava vam da reagirate brzo ako je to potrebno. Umjerena količina anksioznosti u biti povećava vaše mogućnosti da reagirate u teškim situacijama. Nogometaš koji nije motiviran za utakmicu ili student koji ne osjeća tremu pred ispit ne može očekivati da će dati najbolje od sebe.

Anksioznost postaje problem kad se pojavi u vrijeme kad ne postoji stvarna opasnost ili kad se nastavlja dugo nakon što je stresna situacija prošla. Kad se ubrzavanje procesa u vašem tijelu dogodi onda kad ne morate poduzeti nikakve akcije, osjećaj je neugodan. Tada ćete primijetiti samo loše strane anksioznosti (sve neugodne aspekte ovih tjelesnih promjena). Tada anksioznost počinje utjecati na vaš svakodnevni život i postaje nužno da naučite kako ju kontrolirati.

Znači bitno je razlikovati anksioznost kao zdravu reakciju i anksioznost kao patologiju. Patološka anksioznost, dakle kao simmptom se može javiti i kod većine psihičkih bolesti (depresivna osoba može istovremeno biti i anksiozna, alkoholičar ili patološki kocakar također može biti anksiozan...). Postoje i anksiozni poremećaji (fobije, socijalne fobije, panični poremećaji i okp).

Na ovom topicu ste slobodni raspravljati o svim aspektima anksioznosti (bilo da je to zdrav odgovor na neko stresno stanje ili da se radi o patološkoj tjeskobi u okviru neke psihičke bolesti). Dobrodošli su vaši životni primjeri nošenja sa tjeskobom, strategijama i metodama kojima se borite protiv nje te preporukama za eventualnu prevenciju što može pomoći i drugima koji se nađu u toj situaciji.

Napomena: Ovo je opća tema. Budite ontopični: chat, spam i off su zabranjeni.
Link na Anksioznost: Mali klub podrške VI. Na toj temi je dozvoljen tematski chat o anksioznosti, međusobna podrška i razmjena iskustva.

Stara tema je ispunila svoj maksimum. One koje zanima stara tema mogu je pronaći ovdje.
His arms flexed slightly as he felt something heavy, strangely warm, and smooth along its length. ''Oh, this is, hmm, familiar, okay, yes, I know that part - an enchanted sword!'' Raven released the glowing weapon from one hand, letting it swing in front of him. Marcus looked down and raised his eyebrows. ''Certainly not the first time you've held?'' ''Never one like this.''
Eugen C is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 15:07   #2
Pošto je moj zadnji post tamo bio,da napravim C/P
Pozz svima !

Doktor opće med. prepisao mi je Misar da pijem,kad sam vidio kakve sve nuspojave imaju točno me i strah popit ga ? kako ga vi podnosite ako ga pije netko opće ?
Ukratko nakon vađenja krvi i kad je viđeno da je sve manje više uredu prepisao je sve stresu i mom nerviranju ( inaće sam jako nervozna osoba) dao mi je taj misar da pijem prije spavanja, Čitao sam i o toj anksioznosti mogu reć da i mene ponekad peglaju slični simptomi, nemiri,znojenje, pogotovo kada netko ovisi o meni tada se najgore osjećam, kao da će netko umrijeti ako ne napravim to nešto što moram.
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 16:51   #3
Quote:
kas0 kaže: Pogledaj post
Doktor opće med. prepisao mi je Misar da pijem,kad sam vidio kakve sve nuspojave imaju točno me i strah popit ga ? kako ga vi podnosite ako ga pije netko opće ?
Tamo piše da je 100%-tna vjerojatnost da će ti se pojaviti nuspojave, jel tako?

Da je tak strašno, nitko nebi pio taj misar. Nemaš brige, većina nema nuspojava.

Quote:
Ukratko nakon vađenja krvi i kad je viđeno da je sve manje više uredu prepisao je sve stresu i mom nerviranju ( inaće sam jako nervozna osoba) dao mi je taj misar da pijem prije spavanja, Čitao sam i o toj anksioznosti mogu reć da i mene ponekad peglaju slični simptomi, nemiri,znojenje, pogotovo kada netko ovisi o meni tada se najgore osjećam, kao da će netko umrijeti ako ne napravim to nešto što moram.
Pretpostavljam prije spavanja jer loše spavaš i slabije funkcioniraš slijedeći dan (san je poprilično bitan, naročito nama koji smo skloniji anksioznosti). Ako drugačije ne ide, onda si kratkoročnim uzimanjem anksiolitika pomogneš da smanjiš inicijalnu tjeskobu koja te onemogućava da u miru razradiš psihološki problem koji te muči.
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 17:38   #4
Quote:
Pozz svima !

Misar nije hipnotik. Stovise razara arhitekturu sna brisuci duboki sporovalni san (SWS) koji nas cini odmornim, a promovira plitki san.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 02:00   #5
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Misar nije hipnotik. Stovise razara arhitekturu sna brisuci duboki sporovalni san (SWS) koji nas cini odmornim, a promovira plitki san.
I ovime si reko šta točno?
Ne razumijem koju ti poantu vidiš u svojim upisima, ako na kraju ne dodaš "u usporedbi sa xy skupinom koja je radi xy bolja". Vidiš da lik nikad nije ništa pio i ti njemu blebneš ovo znajući da će shvatit il krivo ili se zasrat da je misar nešto wow e opasno za život.
Old 20.08.2016., 05:16   #6
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
u cemu je problem, pa pise lijepo covjek je napisao sto je zelio valjda .. ili ti imas neke druge informacije i uvid u njegove "skrivene namjere"?

Quote:
Ne razumijem koju ti poantu vidiš u svojim upisima, ako na kraju ne dodaš "u usporedbi sa xy skupinom koja je radi xy bolja". Vidiš da lik nikad nije ništa pio i ti njemu blebneš ovo znajući da će shvatit il krivo ili se zasrat da je misar nešto wow e opasno za život.
jel tebe itko pitao koju ti poantu vidis u svojim upisima?
to sto ti ne razumijes je TVOJ problem .. bez obzira sto je formuliran u pitanju koje zavrsava sa tockom a ne upitnikom

.. evo/eto prakticni primjer rjesavanja tjeskobe na prvu
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 11:16   #7
Stvar je sugestivnog elementa FAQ-če ... I često se radi greška kada netko "novi" sa anksioznim poremećajem dođe na forum po pomoć, uplašen, u takvom stanju skloniji primiti svaku informaciju zdravo za gotovo. A njemu se onda zapakira odgovor u hladnu znanstvenu terminologiju. Protiv intelektualne rasprave pune scientific terminologije nemam ništa protiv, štoviše ... ali postoji mjesto za to ...

Quote:
Vidiš da lik nikad nije ništa pio i ti njemu blebneš ovo znajući da će shvatit il krivo ili se zasrat da je misar nešto wow e opasno za život.
Ili se znalo i moglo predvidjeti da će kas0 shvatit krivo ali želja za iznošenjem fakta i prikazom vlastitog znanja je bila veća .... ili se nije znalo i predvidjelo tako što ...., ali želja je i dalje tu ....
Austrheimov post stoji, no čovjeku s razlogom nije dan hipnotik nego anksiolitik jer ga najvjerojatnije muči usnivanje zbog tjeskobe, a ne nesanice kao takve.

Hoćemo li čovjeku sa ranom objašnjavat rad receptora, objašnjavat živčani sustav i zašto on osjeća bol te ulogu endorfina u smanjenju boli ili ćemo mu staviti zavoj .... podići ga na noge i zagrliti ga .... (nedaj bože ljudskosti ... Znam FAQ da ćeš sad imat želju ući u ulogu j*bača sistema i počet o ljudskosti .. tj. nedostatku iste, ....ja kužim zašto ta potreba, ali vjerujem da i ti kužiš što ja želim reći tako da nema potrebe za time)

Nemali broj puta sam vidio na ovom dijelu foruma kako uplašeni pojedinci sa akutnom tjeskobom otvaraju teme u nadi da nađu malo pomoći ovdje, a onda ima se lijek-anksiolitik kao prva crta obrane od akutnih stanja tjeskobe prezentira kao sotonsko zlo gore od heroina koje izaziva ovisnost, i to redovito od onih koji su taj lijek neodgovorno uzimali ili zloporabili. Da, istina je da anksiolitik može izazvati ovisnost uzima li se duže vrijeme ili na način na koji to doktor nije odredio ....
Postoji s razlogom ona .. "Po PS-u ..." jel ...
Tox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 11:39   #8
Quote:

Potpis.
Bas mi takav stil pisanja ide na zivce, kao "vidite mene pametnog."
Old 20.08.2016., 17:20   #9
Quote:
Pozz svima !

gle vezano za anksioznost, mnogi ljudi je ponekad osjete, no to ne znači da će dobiti dijagnozu. što se misara tiče to je ansiolitik i ukoliko ti je dr dao da piješ sigurno ima razlog za to. koristi ga onako kako ti je dano po uputama liječnika i ne više ili duže od toga. nemoj se bojati nuspojava, iskreno, u svim lijekovima su uvijek navedene prestašne nuspojave, jer se na taj način farmaceutska trvtka štiti. čak ukoliko je prijavljen i jedan slučaj nečeg, oni su to dužni navesti pod nuspojave. ako baš nešto primijetiš da nije kako treba, sigurno da ćeš se javiti liječniku koji će onda odlučiti što i kako dalje. bitno je samo da ništa ne radiš na svoju ruku. a i smanji traženje informacija po internetu...to lako dovede do mnogih krivih informacija.
Old 20.08.2016., 18:51   #10
Iskreno nemam pojma šta se dešava sa mnom,ali u zadnjih cca 20 dana ne mogu totalno normalno funkcionirat,čudno mi je s početka bilo to što mi se dešava taj ajmo reći napad ako sam gladan,pomislio sam da je šečer ili tako nešta,vadili smo krv i sve je uredu,sad dal sam si ja zabrijo da će meni biti okej nakon što jedem ili šta već ja pojma iskreno nemam, uglavnom jednom je baš bio jak napadaj prije cca 10 ak dana, odmah sam uzeo nešto u usta na brzaka,zalio se hladnom vodom i poslje nakon 5 minuta sve je bilo okej,osim što sam se osjećao jako iscrpljeno i zaspao sam nakon toga.
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 18:54   #11
a o kakvom je napadu riječ? možeš li ga opisati?
Old 20.08.2016., 20:18   #12
Nekako približno,pocnem se tresti ne kontrolirano,ne toliko jako da drugi primjete ali ja osjetim na sebi,plitko disat,uz to me i strah uhvati jer ne znam koji se k"""" dešava pa mi onda bude još gore, nekako uspijem iskontrolirat to sa pozitivnim mislima i bude okej relativno,nakon toga budem jako umoran sto sam i naveo vec gore,napad se desi najčešće kad sam u društvu nekom,kad sam sam ni jednom se nije desilo,mada i u društvu dosad par puta se desilo,ali me zabrinjava,moguće neki panic attack štali već, pojma nemam
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 20:23   #13
pa da, to što opisuješ sam prolazila u težem razdoblju anksioznosti kad sam imala panične. s tim da sam se ja tako osjećala gotovo cijeli dan i to ne bi prolazilo (PA ipak ne traju cijeli dan, već jedno kraće vrijeme). misar nisam koristila, no jesam helex koji je bio dobar baš za PA jer ima brzo djelovanje (za razliku od rovitrila ili normabela - navodim samo one koje sam konzumirala). no ako je tvoj liječnik preporučio misar, uzmi ga. ni ta stanja pojačanog stresa, straha, tremora i ostalih neugodnih senzacija nisu dobra za organizam.
Old 20.08.2016., 21:20   #14
Moram priznat da sam stalno pod stresom,posao donekle i nije toliko stresan ali uz to kad dodam faks,znaci uz posao i faks jos moram razmisljat o tome kako preziviti od mjeseca do mjeseca (financije) nakupi se dosta toga,mada mi nema logike sto mi je dao da ga pijem prije spavanja kad se to meni desi tokom dana,ali eto rekao je da se javim kroz 10 ak dana pa budemo vidjeli sta cemo dalje
kas0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 01:40   #15
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Znam FAQ da ćeš sad imat želju ući u ulogu j*bača sistema i počet o ljudskosti .. tj. nedostatku iste, ....ja kužim zašto ta potreba, ali vjerujem da i ti kužiš što ja želim reći tako da nema potrebe za time)
pf

hehe svaka čast toxčino sta jest jest kužim .. hvala ti
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 02:55   #16
Tox-a za moder(n)atora..
Old 21.08.2016., 07:46   #17
Ako imaš akutnu anksioznost i baš te jako drma ništa osim antidepresiva ti neće pomoći. Govorim o teskim stanjima kada se bojis izaci iz kuce, teskim hipohondrijama i slicno. Kod umjerene anksioznosti se još uvijek mozes boriti sam. Naravno, psihoterapija je nuzna no s obzirom na stanje kod nas ako nemas para za privatne seanse tesko ces dobiti kvalitetan pristup.
Tko je sklon navlaciti se na razne stvari, navuc ce se i na xanax ili helex. Osobno smatram da je bolje uzeti lijek nego patiti. Definitivno stres moze učiniti vise stete nego jedan helex od 0,25 ili 0,5. To je lijek za potpomaganje i krizne situacije, nikako sigurna zona. Problem nastaje kad ne mozes zapoceti dan bez njega ili zaspati bez njega kao uostalom i sa svim drugim porocima.
Stvar je u samokontroli.
Sto se tiče nuspojava, sve ima nuspojave. Mozes umrijet i od aspirina. Oni napisu na taj papir sve sto se možda moze desit, iako se vjerojatno nije ni desilo ili su sanse manje od 1%. I sirup protiv kaslja dolazi sa popriličnom listom nuspojava.
marwiiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 11:16   #18
pozdrav svima.
ja završila dnevnu bolnicu. 7 tjedana.
zadnjih par dana sam napravila lavovski posao s jednom divnom doktoricom, koja radi dobri stari psihoanalitički pristup po Freudu. i napokon sam eto saznala uzroke svoje anksioznosti. moj racio zadovoljen. dobila upute i što trebam raditi da izađem iz labirinta.

trebam li napomenuti da se osjećam lošije nego kad sam ušla? tješim se da je zbog toga što je rad pred kraj zaista bio intenzivan, što sam dobila uvide i povezala sve končiće. sad se to valjda treba skuhati u meni. i trebam progutati tu gorku pilulu koju sam dobila kao rješenje. nije lako. al idem ja dalje.

kak ste ljudi? Azz? Tam? Pigsy? :*
Old 21.08.2016., 11:33   #19
Quote:
Nekako približno,pocnem se tresti ne kontrolirano,ne toliko jako da drugi primjete ali ja osjetim na sebi,plitko disat,uz to me i strah uhvati jer ne znam koji se k"""" dešava pa mi onda bude još gore, nekako uspijem iskontrolirat to sa pozitivnim mislima i bude okej relativno,nakon toga budem jako umoran sto sam i naveo vec gore,napad se desi najčešće kad sam u društvu nekom,kad sam sam ni jednom se nije desilo,mada i u društvu dosad par puta se desilo,ali me zabrinjava,moguće neki panic attack štali već, pojma nemam
Uzasan filing. Tu treskavicu znam imati i ja. Odvratan filing. Kao da imam groznicu,cak neki puta budem zbunjen pa odem mjerit temp. Obavezno onda pokaze 37-37.2 Brijem da je to psihogena.
Pocnem crveniti u obrazima, izmjena toplo hladno. Pa jeza po kozi itd. Pa malo strah poraste pa nisi za nista. Meni se upravo jucer to desilo i bas u tom trenutku me ekipa zove da idemo van na cugu...

Poslano sa mog SM-G350 koristeći Tapatalk
Old 21.08.2016., 11:48   #20
Quote:
fafenštajnka kaže: Pogledaj post
pozdrav svima.
ja završila dnevnu bolnicu. 7 tjedana.
....
faf!!
toliko sam se putala pitala što je s tobom, kako si, gdje si, kako napreduješ. nemaš pojma koliko mi je drago pročitati da si toliko napredovala i da ti je bilo od velike pomoći...ne moraš mi vjerovati, al zasuzila sam sad kad sam pročitala da si dobro

tako mi je drago da si ponovo tu...

ja sam ok, Pigsy je isto tu, tam se baš ne javlja....
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.