Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje
Korisničko ime
Lozinka

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2005., 07:56   #1
B&B
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2003.
Arrow Etažiranje

Molim odgovor na dva pitanja:

1. Da li može postojati vlasnički list ukoliko zgrada nije etažirana?

2. Da li banke odobravaju stambene kredite (hipotekarne) ukoliko zgrada nije etažirana?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Pozdrav!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 08:11   #2
Avilu
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2004.
1. Da moze. Skoro cijeli Novi Zagreb nije etaziran. Imaju izvadak iz knjige polozenih ugovora sto ti ima isti znacaj kao i vlasnicki list

2. Da, banke odobravaju kredite za kupnju takvih stanova. Ali, samo za one koji su napravljeni do 1998. Nakon toga je donesen zakon da svaka zgrada mora biti etazirana
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 08:12   #3
-arhivar-
Registrirani korisnik

-arhivar- Avatar

Registracija: Feb 2004.
1. Može. Zgrada ne mora biti etažirana, dovoljno je da je stan (lokal ne) upisan u knjigu položenih ugovora (PU ili Zs) i može se izvaditi vlasnički list koji "vrijedi" kao i onaj iz klasične zemlišne knjige.
2. Da, ako je upisan stan na koji teret treba ići. Treba samo izvaditi friški izvadak (20kn biljega i malo čekanja) da ne bude stariji od par dana. Pretpostavljam da se ne radi o novogradnji.
-arhivar- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:02   #4
đubre
Registrirani korisnik

đubre Avatar

Registracija: Apr 2005.
imam slican problem, odvjetnik poznanik mi je rekao da ne mogu dobiti taj izvadak iz knjige polozenih ugovora jer sam vlasnik te da ga mogu dobiti samo oni koji imaju stanarsko pravo tj. stan u otkupu. sto mi je jako cudno i nelogicno.....
stan je u Velikoj Gorici, 1975. g
mozete li mi to pojasniti
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 16.05.2005., 11:24   #5
-arhivar-
Registrirani korisnik

-arhivar- Avatar

Pusti odvjetnika, ako ti je stan upisan u knjigu PU, otiđi u gruntovnicu, kupi 20kn biljega i zatraži izvadak. Istina je da je većina takvih stanova proistekla iz stanarskog prava ali nije pravilo.
-arhivar- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 11:36   #6
đubre
Registrirani korisnik

đubre Avatar

thnx, sutra sam prvi u redu
javim sta je bilo
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:12   #7
brzi
Registrirani korisnik

rekao si da si vlasnik. kako onda ne znaš da li si ugovor položio u knjigu ili nisi? ako nisi sam položio ugovor već se nadaš da je on milošću božjom završio u knjizi položenih ugovora ne moraš niti ići u taj red.

u gorici je upisivanje u tu knjigu završeno negdje 1997. ili 1998.
Old 16.05.2005., 12:48   #8
đubre
Registrirani korisnik

đubre Avatar

brzi kaze:
Quote:
rekao si da si vlasnik. kako onda ne znaš da li si ugovor položio u knjigu ili nisi? ako nisi sam položio ugovor već se nadaš da je on milošću božjom završio u knjizi položenih ugovora ne moraš niti ići u taj red.

sorry, stan sam nasljedio tako da se nisam bavio tim poslovima, bio sam premali
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 12:58   #9
brzi
Registrirani korisnik

da li se sjećaš da je stan možda bio u otkupu? ako nije slabe su šanse da je upisan u knjigu pu

išao sam jednom vidjeti tu knjigu i ako se dobro sjećam u njoj je oko 2000 stanova...ajde baš provjeri...
Old 16.05.2005., 13:39   #10
đubre
Registrirani korisnik

đubre Avatar

nije bio u otkupu, kupljen je na kredit i otplacen. zato se i bojim s obzirom sta mi je rekao taj odvjetnik, u svakom slucaju vidjet cu sutra....
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 10:28   #11
B&B
Registrirani korisnik

Upravo su mi iz ZABA-e rekli da ne odobravaju hipotekarne kredite na stanove koji nisu etazirani!!!

Sranje!

Da li mozda imate neke informacije o politici ostalih banaka?

Pozdrav!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 10:46   #12
hajdi
Registrirani korisnik

Registracija: May 2004.
Quote:
B&B kaže:
Upravo su mi iz ZABA-e rekli da ne odobravaju hipotekarne kredite na stanove koji nisu etazirani!!!

Sranje!

Da li mozda imate neke informacije o politici ostalih banaka?

Pozdrav!
Jel se radi o novijoj zgradi ili je stan u staroj gradnji? Naime, kao što su ti odmah napisali Avilu i -arhivar-, puno stanova (zgrada) nije etažirano, ali se može dobiti vlasnički list iz Knjige položenih ugovora i na to banke odobravaju hipotekrane kredite (prijatelj tako nedavno kupio stan, baš u Novom Zagrebu i baš hipotekarnim kreditom Zagrebačke banke).
No ako je zgrada novija (od 1998. nadalje), onda ako nije etažirana - zaboravi hipotekrani kredit u bilo kojoj banci.
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 10:48   #13
tilla
samo sajko

tilla Avatar

Registracija: Oct 2003.
Quote:
B&B kaže:
o tome se pričalo prije nekog vremena da će ući u praksu.

izgleda da je zaživjela ta praksa.
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 12:26   #14
Druuna
Registrirani korisnik

Druuna Avatar

Quote:
hajdi kaže:
Jel se radi o novijoj zgradi ili je stan u staroj gradnji?
Zgrada je izgrađena '88. godine.
Old 01.06.2005., 12:33   #15
B&B
Registrirani korisnik

90 i neke

U našem konkretnom slučaju stan je izgrađen nešto kasnije, 90-tih.
Ne znam kada točno, ali sigurno prije '98.
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 13:39   #16
hajdi
Registrirani korisnik

Registracija: May 2004.
Ne znam što si i kako pitala u banci, ali budi sasvim konkretna, iznesi cijeli svoj 'slučaj' jer stvari nikad nisu crno-bijele. Ako treba, otiđi u banku (kod nas ipak još prelagano spuštaju slušalice u pola rečenice) i razgovaraj s referentom koji se bavi kreditima, nek ti sve objasni i što god ti nije jasno - pitaj. Od termina koji ti nisu jasni pa do procedure i uvjeta kreditiranja. Naime, čuda se saznaju kad postavljaš pitanja i podpitanja. Nemoj samo slušat i klimat glavom kao da ti je sve jasno (kad nije), već pitaj svaku sitnicu - pa radi se o tvom kreditu i tvojim novcima koje ćeš njima plaćat i dužni su ti sve objasnit. Naravno, neće objašnjavat ako ne pitaš
Pa je tako i u tvom slučaju važno iz kojeg razloga zgrada nije etažirana, što ima od papira, što nema i sl. ...
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 13:42   #17
B&B
Registrirani korisnik

Quote:
hajdi kaže:
Ne znam što si i kako pitala u banci, ali budi sasvim konkretna, iznesi cijeli svoj 'slučaj' jer stvari nikad nisu crno-bijele. Ako treba, otiđi u banku (kod nas ipak još prelagano spuštaju slušalice u pola rečenice) i razgovaraj s referentom koji se bavi kreditima, nek ti sve objasni i što god ti nije jasno - pitaj. Od termina koji ti nisu jasni pa do procedure i uvjeta kreditiranja. Naime, čuda se saznaju kad postavljaš pitanja i podpitanja. Nemoj samo slušat i klimat glavom kao da ti je sve jasno (kad nije), već pitaj svaku sitnicu - pa radi se o tvom kreditu i tvojim novcima koje ćeš njima plaćat i dužni su ti sve objasnit. Naravno, neće objašnjavat ako ne pitaš
Pa je tako i u tvom slučaju važno iz kojeg razloga zgrada nije etažirana, što ima od papira, što nema i sl. ...
Apsolutno si u pravu.
Morat ću angažirati nekog odvjetnika i uz to odvojiti vrijeme pa papire u ruku i od banke do banke.
Ah, veselja!
B&B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 09:05   #18
Avilu
Registrirani korisnik

Nabavi si izvadak iz knjige polozenih ugovora i odnesi/faksiraj banci i trazi ih da ti se ocituju o mogucnosti dizanja kredita. Jednom sam imao takvu situaciju kad je referentica koja je tek pocela raditi pametovala o tome. Nemas brige, dobit ces kredit ako je zgrada prije 98'
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2005., 10:02   #19
vaci
čeka bolje dane

vaci Avatar

Registracija: Mar 2004.
stanje u gruntovnici - split:

U splitskoj gruntovnici arhivar je slomio nogu i otišao na bolovanje. To samo po sebi i nije neka vijest. Nezgode se događaju i drugim ljudima, pa zašto ne bi i arhivaru. Ali ako kažemo da je to jedan jedini arhivar koji će, uz to, zasigurno biti na poduljem bolovanju, onda je to već nešto drugo

:lol.
Old 21.05.2006., 17:25   #20
Face
Bahato đubre

Face Avatar

Registracija: Jul 2003.
Etažiranje

Konkretno me zanima za područje Osijeka - da li zna netko tko radi etažiranje osim Zavoda za stanovanje? Svaka informacija je dobrodošla (iskustva, preporuke, savjeti...).
Hvala unaprijed!
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja