Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 22:50   #7601
Ulaze li u Hrvatsku statistiku i turisti?

U ropotarnici povijesti: 2001 Punto Sporting 1.2 16V LPG, 2008 Alfa Romeo GT 3.2 V6, 2009 Z750, 2009 Civic Type R GT
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:33   #7602
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Već se u par postova poprilično razbacuješ znanjem o Njemcima i Njemačkoj, pa me interesira u kojem gradu si živio, koliko dugo i koliko Njemica si ostavio u šoku kad bi im platio bilo što ?
I u kojem "normalnom" njemačkom gradu uspiješ organizirati svoj i život svoje djece javim prijevozom; posao, vrtiće, škole, sport ... bez vlastitog auta ?
Bio sam dovoljno dugo u Njemačkoj jer tamo imam i rodbine i čisto turistički da si dopuštam pisati o cijenama. Plus ovo što se nađe preko skeniranih računa sa tripadvisora (to mi puno bolje zvuči od osobnih iskustava i nagađanja kakve su ovdje prisutna, pa je eto kuglica sladoleda jeftinija nek u Zagrebu). Nikad nisam tvrdio niti ću tvrditi da sam sve precizno napisao. Hvala.

Ako ljudi žive normalno u Zagrebu bez automobila, oprosti ali onda se može i u Njemačkoj gdje je javni prijevoz avion u minimalno Berlinu i Munchenu, a nagađam da je manje-više svugdje tako. A u Zagrebu to ne bi nikad napisao, a zapravo realno se može živiti bez auta. Sad još jedino možemo pričati što to znači živjeti.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Osim što su 14. u svijetu, te čak i nešto više od nas ukupno, a daleko nas šiju u potrošnji žestica...

https://www.graphicmaps.com/which-co...-most-alcohol/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ion_per_capita

nastavljamo s inžinjerom i svjetskim iskustvima (27 godina, a već je živio u Zagorju, Mađarskoj, Finskoj, Estoniji, Njemačkoj?,...)
Nisam nikad živio u Njemačkoj. Nisam nikad rekao da jesam.
Prije bi mogao reći da sam živio u VB na mjesec dana, ali se tamo ničeg skoro ne sjećam.
Imaš li neke probleme s time ?

Za alkohol.....Ovakva vrsta statistike me iskreno ne zanima. Čak i moguće da sam imao krivi dojam, ali vidiš i sam sa linka da imaš 3 vrste tablica sa 3 skroz različitim i relativno relevantnim podacima. Posebice pogle ovo od OECD-a gdje je Finska čisti prosjek, 18. od 34 zemlji, što je jako malo kad pogledaš da su u OECD-u zemlje ko Izrael, Meksiko, Turska.
Vidim da i tebe i mnoge druge lože ovakve idiotske upadice koje nekada i prođu, ali moram te razočarati da ovaj puta sigurno nije.
Kad govorim o alkoholičarskim nacijama sigurno neću uspoređivati Skandinavce sa svijetom kad u brdo zemlji svijeta je alkohol zabranjen, poluzabranjen, bolesno skup, potpuno van kulture i načina života.
A ja nikad nisam rekao da je Hrvatska alkoholičarska nacija. Zašto mi to uopće spominješ ?
Nakon što sam upoznao neke Poljake, Ruse, Litvance (uopće me ne zanima koji su na ljestvici i ne, nisam tamo živio) Hrvati su sve samo ne neki ekstremni alkosi.

Ali čak ću ti biti sasvim iskren i kazati da sam se upravo usred pisanja ovog sjetio scene gdje sam vidio ljude na brodu Tallinn-Helsinki sa koferom punim alkohola (jedan takav sam vidio jer je bio otvaran pred menom) i da sam se ranije toga sjetio, vjerojatno ne bi to komentirao. Svejedno, i dalje ne mislim da su neka posebna alkoholičarska nacija, mislim čak i sama ta tvoja statistika (koja je evidentno blesava, mislim pogle što kaže prva tabela za Estoniju, a što kaže OECD tabela) to zapravo dokazuje.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:49   #7603
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ulaze li u Hrvatsku statistiku i turisti?
Dobro pitanje?
Ulazu Li U njemacku statistiku isto turisti i Oktoberfest...
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 00:04   #7604
Mlinar je najbolja pekara,više ili manje sve pekare su junk.
Ikea je zapravo najbolja po restoranu,jedino pivo(ono Švedsko Ikeino)ne valja,
bolje Geser uzet.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 00:06   #7605
Imamo i temu njemacka inace.

Razlika konzumacije alkohola ili Njemačkog nacina konzumacije je U tome da njemac popije svoje svakodnevno pivo uz veceru, Ali petkom i subotom puno vise.
Odnosno na festama itd. Se vise konzumira. Nije tolika razlika izmedu njemaca i hrvata kolika je razlika izmedu njemica i hrvatica. Vise se izlazi U mjesanim drustvima. I na obiteljskim slavljima se i bakice napiju itd.

Alkohola se vise pije doma i manje se izlazi na pice, Sto se i lako vidi na manjem broju kafica itd. Po glavi.

A kavu piju i njemci i ima je i po 0,80€ ili 1€ naci, Ali to je Coffee to go. Ujutra U javnom prijevozu mozete sigurno vidjeti svaku 5. Osobu da kavom. Neki i nosu U malim ternossoljama kavu sa sebom.
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 10:41   #7606
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ja sam se čisto na ovo osvrnuo jer je jedan kolega počeo o tome kako su i neke stvari koje stvarno nisu- jeftinije nek kod nas. I onda su se kolege ponadale i da je naš Mlinar vani jeftiniji, što sam posjetom u samo jednu Berlinsku pekaru (koja nije bila Mlinar), odmah znao da su se zajebali i to ne malo. Mislim alo, osrednja kavica iz automata 3 eura !?
.
Ciabata sa šunkom u njemačkom Mlinaru ravno 3,50€ a kod nas koliko? 20kn

Kavica iz Franck automata na kiosku Tiska 6kn, a kod njih na automatu pandan Francku 3€

Dalo bi se zaključiti da je luksuz tipa kava, cigarete, alkohol... kod njih skuplji mnogo više nego kod nas i to je Ok.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 12:57   #7607
Nisam Jos nikada na automatu vidila kavu za 3€. Cak na zracnoj Luki je ona iz automata jeftinja.
MrsGahan is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 13:49   #7608
A da prestanete spamati temu sa apsolutno nebitnim upisima koji cak ni priblizne veze nemaju s temom.

Nije tema cijena bureka, croasana, kavi i gableca.
OK da prepricavate svoja iskustva vani i da se usporeduju standardi, ali ovo vise veze s vezom nema.
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:09   #7609
A tvoje nagovještanje boginja, skakavaca, gladi, gnojnih čireva i tifusa jest.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Old 11.11.2017., 15:30   #7610
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
OK da prepricavate svoja iskustva vani i da se usporeduju standardi, ali ovo vise veze s vezom nema.
Vezano samo za ekonomske motive migracija cak niti medjudrzavne razlike u standardu (kupovnoj moci) ili lakoca pronalaska posla ne moraju biti kljucan razlog ekonomske motivacije za migracijom, odnosno duljinom trajanja eventualne migracije.

Jer tu su bitne i ekonomske usporedbe sa domicilnim stanovnistvom, kako u primanjima, tako i npr u (ne)mogucnosti nasljedjivanja imovine i sl.

Tema je svakako interesantna jer se na primjerima nekih vrlo slicnih "siromasnijih" EU drzava vide potpuno drugaciji obrasci.
Ali gdje ces o tome raspravljati kod nas gdje ljudi samo cekaju da optuze onog drugog za probleme (ili navodne probleme).
Old 11.11.2017., 16:36   #7611
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
A tvoje nagovještanje boginja, skakavaca, gladi, gnojnih čireva i tifusa jest.

Ne zaj***.
Pretjerivanje je inace moj stil

Osim toga, slazem se sa autorom kako ce egzodus u dugorocnoj racunici bit blagodat ali se ne slazem da ce zdravo tkivo rast dok ce rak odumirat. Predvidam kompletan kolaps, urusavanje mirovinsko/zdrastvenog sustava u ovom obliku i nemogucnost drzave da u odredenom trenutku isplati place i druga davanja svim svojim korisnicima.
Tu nema ni skakavaca, ni boginja ni tifusa.

A hoce li doci do nemira kad se danas objavi stvarna situacija u "drzavi" dok se do jucer govorilo kako je sve u redu (Agrokor) i kad place pocnu kasniti....to cemo vidjet.
Samo se treba strpiti jos max 5 godina. Sve manje imovine i resursa u drzavnom vlasnistvu + egzodus + omjer zaposlenih javni/privatni sektor + nizak natalitet i starenje stanovnistva + nedstatak bilo kakvih investicija van turizma + stari krediti i kamate + staro nekvalificirano stanovnistvo sa tendencijom starenja...
Od desetero ljudi koji imaju primanja njih 7 ih prima lovu iz drzavnog proracuna!

Ne bu apokalipsa, al sigurno ne bu ugodno
A egzodus ce bit najjaci faktor kolapsa. Ovo je pocetna faza gdje poslodavci kukaju, traze kvote za uvoz i za sitno povecavaju place. To su ta epska vremena dok cijelo drustvo ne uvidi da pomoci nema jerbo nema ljudi, a nitko ne zeli doci
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:49   #7612
Sve je to super, samo da bi to bilo predviđanje - fali vremenska komponenta.

Old 11.11.2017., 16:57   #7613
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Sve je to super, samo da bi to bilo predviđanje - fali vremenska komponenta.

Em sam je vec nekoliko puta naveo, em je jasno istaknuta u mom prethodnom postu.

No ti vise volis informacije apsorbirati selektivno, ne
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 17:18   #7614
Pa svaki put je još 5, još 5...

Shortaj sve.

Smiješni mladi junoše.

Old 11.11.2017., 17:20   #7615
Za pet godina Hrvatska ce biti snaznija nego ikada sa boljim omjerom radnici / umirovljenici nego ikada.

Zatim slijede isplate iz II MSa, pa zatim nista, pa ohoho zatim, ako se ljudi nece vracati, sto nitko ne zna, slijedi prisilni povratak zbog kriznog raspada EU. Ili slijede uplate iz Njemacke jer ce u medjuvremenu doci do potrebnih promjena u EU ukoliko bude razloga (nismo mi jedini neto izvoznici ljudi u uniji).

Ako bude razloga...Kojih trenutno - nema. Za vrijeme najveceg egzodusa omjer radnici / umirovljenici nam se popravio....i jos imamo nezaposlenih u privuci...a tek neaktivnih...
Old 11.11.2017., 19:36   #7616
Zanimljivo je pogledati y/y pad cijena nekretnina u gradovima poput Bjelovara, Velike Gorice pa čak i Varaždina. Pad cijena nekretnina u Slavoniji je naravno konstanta sve ove godine.

http://www.njuskalo.hr/3d/test/Njusk...rpanj_2017.pdf

U trenutka kad imamo realni rast gospodarstva od 3%, odnosno skoro 5% rasta GDP-a po glavi stanovnika, imamo pad cijene stanova u nekim dijelovima zemlje. To je po meni opet jako dobar indikator otkud ljudi najviše daju petama vjetra.

Po meni je ova bježanija iz tkz. "pasivnih" krajeva nepovratan proces. I dobro da je tako.

Bacanje para na tkz. potpore, poticaje, zapošljavanja u državnoj službi i sl. gluposti koje služe da bi političari i "stručnjaci" imali o čemu trkeljati i glumiti da rade nešto korisno, samo u konačnici pravi štetu. Bolje bi im bilo da bace koplje u trnje, nego da bacaju milijarde kuna u vjetar kao dosad.

Najzabavnije mi je kad političari govore o otvaranja radnih mjesta i "poticanju", pa zar nisu imali sve ove godine svo vrijeme ovog svijeta za pokazat šta znaju i umiju.

Rezultat?

Zapijene milijarde, enorman napucani dug i svejedno 5-10 manja produktivnost u "poticanim" krajevima i djelatnostima u odnosu na zapad.
Svemir je puno bolje mjesto ako isti čovjek ode par stotina kilometara dalje i bude 5x pruduktivniji.

Ajmo malo pričat o održivosti mirovinskog i zdravstvenog sustava...

Jesu li friško emigrirali bivši nezaposleni iz slavonskih sela ili ovi što su radili za minimalac bili taj stup dugoročne održivosti sustava?

Zanimljiva matematika fakat, održivost sustava je valjda počivala na neuplatama nezaposlenih i minimalnim uplatama ovih koji su na minimalcu ili su radili na crno. Ako netko nema priliku raditi ili radi cijeli život za bijednu plaću onda će mu kad ostari troškove zdravstvenog i mirovinskog po definiciji snosit netko drugi.

S druge strane, ako ode u Njemačku, Austriju ili Irsku, onda će imati prilika za zaraditi sebi i za mirovinsko i za zdravstveno, te neće nikom biti na teret zato jer ide na minimalno
3x veću produktivnost. A ako se odluči vratit u Hrvatsku na more trošit mirovinu i ugrijat stare kosti super, bit će i drugima dobro, a ako ne nikom ništa.

Problem je u nečem drugom, a na u održivosti mirovinskog i zdravstvenog.

"Egzodus" ogoljava stvari te sa manjkom radne snage u djelatnostima koji stvaraju kakvu-takvu dodanu vrijednost oni koji su posredno i nepsoredno živjeli na njihov račun postaju svijesni da prestaja vrijeme pametovanja, rodijaštva, hvatanja zjaka i relativno lagodnog života uz simulaciju rada.

Jer mic po mic i u najzatucanijih raste spoznaja da će doći do "The market will clear" situacije, a tu onda dolazi do straha i panike. Najviše kod onih koji su prikačeni ovako ili onako na državnu sisu.

Rast EU ekonomija, a za nas najbitnije zahuktala Njemačka, riješava problem domaće nezaposlenosti koji je ovdje izbezumljavao ljude desetljećima.
I sve to bez da imalo osjete da tamo neki Hrvati dolaze (samo Nijemcima fali preko milijun radnika trenutno).

Nezaposlenost je ta koja je omogućavala bahate uhljebe, lokalne šerife te nesposobne poslodavce koji su se iživljavali na radnoj snazi.
A sad kad su ljudi malo prodisali, plač i kuknjava, katastrofa i "izvanredna stanja". Moš mislit.

Jedini problem s "egzodusom" je to što nije još veći. Epska vremena.

Zadnje uređivanje RealBear : 11.11.2017. at 19:57.
RealBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:02   #7617
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Jesu li friško emigrirali bivši nezaposleni iz slavonskih sela ili ovi što su radili za minimalac bili taj stup dugoročne održivosti sustava?

Zanimljiva matematika fakat, održivost sustava je valjda počivala na neuplatama nezaposlenih i minimalnim uplatama ovih koji su na minimalcu ili su radili na crno. Ako netko nema priliku raditi ili radi cijeli život za bijednu plaću onda će mu kad ostari troškove zdravstvenog i mirovinskog po definiciji snosit netko drugi.
To je to. Kad se spominje rast prosječne plaće onda katastrofičari kažu - otišli su nezaposleni i oni s malim plaćama, pa zato prosjek raste (donekle su tu i u pravu, ali daleko da je tu kompletan rast plaća). Međutim, kad se spominje da pretežno odlaze oni s malim plaćama i nezaposleni u kontekstu održivosti mirovinskog i zdravstvenog sustava, onda argument odjednom postaje da odlaze oni s visokim plaćama. I ovce i novce

U kontekstu održivosti treba spomenuti i branitelje koji predstvaljaju velik trošak za mirovinski i zdravstveni sustav. Dobar dio tog troška je činjenica da ih je većina u godinama kad bi trebali biti radno aktivni (dakle uplaćivati u proračun), međutim nisu. E sad, prosječan branitelj je star 48.5g., što znači da lagano stižemo u godine kad ovaj problem sve manje prestaje biti problem - jer sve veći broj branitelja stiže u godine kad bi bili u mirovini i da nije bilo rata. Kroz 10-15g. većina će ih već biti u tim godinama. Taj trošak neuplaćivanja u proračun će se u odnosu na zemlje bez rata iz godine u godinu smanjivati.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:54   #7618
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post

U kontekstu održivosti treba spomenuti i branitelje koji predstvaljaju velik trošak za mirovinski i zdravstveni sustav. Dobar dio tog troška je činjenica da ih je većina u godinama kad bi trebali biti radno aktivni (dakle uplaćivati u proračun), međutim nisu. E sad, prosječan branitelj je star 48.5g., što znači da lagano stižemo u godine kad ovaj problem sve manje prestaje biti problem - jer sve veći broj branitelja stiže u godine kad bi bili u mirovini i da nije bilo rata. Kroz 10-15g. većina će ih već biti u tim godinama. Taj trošak neuplaćivanja u proračun će se u odnosu na zemlje bez rata iz godine u godinu smanjivati.
U zemlji gdje se još prije 2-3 godine plaćalo za gotovo 100 000 ustaških i partizanskih penzija, da li bi se stvarno kladio u ovo ?
Prosječan branitelj jest 49 godina star, ali žene će im biti kudikamo mlađe.
Taman dok ih se riješimo, slijedi neki novi rat.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 22:07   #7619
Neki EU birokrati procjenjuju da će broj nezaposlenih biti 7.5% do 2020. Rastemo 3.2% na krilima 10 turističkih milijardi.
Dugorocno zemlja s opadajucim brojem stanovnika ne može rasti bez imigracije osim ako stanovnici ne počnu odjednom stvarati znatno uvecanu dodanu vrijednost, ili turisti trošiti još znatno više.
Hrvatska nema nikakvu ni najmanju naznaku ničega dugoročnog, nekakav plan kako bi država trebala izgledati za 10-15g. Sve se događa stihijski, po inerciji.
Za nekoliko godina će doći nova recesija, o tome nitko ne razmišlja. Idući put država neće moći kupovati vrijeme zaduzivanjem.
A sad troše kao da nema sutra i svima se dijeli i kupuju se budući izbori. Iduća će recesija u EU povući i našu mini industriju za sobom, doći će znatno manje turista, i sve će to doći odjednom, istovremeno. A neće se moći dići kredit da se plati sve te na državnoj sisi. Bas me zanima kako će to izgledati.
Mirovine u hr za 20-30 godina su jako dobra tema, obzirom da trenutni punitelji fonda uplaćuju možda 60-70% potreba? Neka me netko ispravi ako se varam. A tek zdravstvo? Kako će to tek izgledati kad broj stanovnika padne na 3,8mil a broj radnika i umirovljenika se izjednači, od čega ni sad nismo daleko? A već sad uplate nisu u stanju pokriti troškove.
Ne vidim nikakve revolucije u načinu razmišljanja, u promjeni mentaliteta, u ulaganja u obrazovanje i kreativno mišljenje, ulaganja u R&D.
Nase firme nemaju vlastite kreirane proizvode za izvoz s kojima bi povecale prihode.
Jednostavno ne vidim na čemu pojedinci temelje ogroman optimizam i nadu u puno bolje sutra u HR

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
hystorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 22:22   #7620
Quote:
hystorian kaže: Pogledaj post
Neki EU birokrati procjenjuju da će broj nezaposlenih biti 7.5% do 2020. Rastemo 3.2% na krilima 10 turističkih milijardi.
Dugorocno zemlja s opadajucim brojem stanovnika ne može rasti bez imigracije osim ako stanovnici ne počnu odjednom stvarati znatno uvecanu dodanu vrijednost, ili turisti trošiti još znatno više.
Hrvatska nema nikakvu ni najmanju naznaku ničega dugoročnog, nekakav plan kako bi država trebala izgledati za 10-15g. Sve se događa stihijski, po inerciji.
Za nekoliko godina će doći nova recesija, o tome nitko ne razmišlja. Idući put država neće moći kupovati vrijeme zaduzivanjem.
A sad troše kao da nema sutra i svima se dijeli i kupuju se budući izbori. Iduća će recesija u EU povući i našu mini industriju za sobom, doći će znatno manje turista, i sve će to doći odjednom, istovremeno. A neće se moći dići kredit da se plati sve te na državnoj sisi. Bas me zanima kako će to izgledati.
Mirovine u hr za 20-30 godina su jako dobra tema, obzirom da trenutni punitelji fonda uplaćuju možda 60-70% potreba? Neka me netko ispravi ako se varam. A tek zdravstvo? Kako će to tek izgledati kad broj stanovnika padne na 3,8mil a broj radnika i umirovljenika se izjednači, od čega ni sad nismo daleko? A već sad uplate nisu u stanju pokriti troškove.
Ne vidim nikakve revolucije u načinu razmišljanja, u promjeni mentaliteta, u ulaganja u obrazovanje i kreativno mišljenje, ulaganja u R&D.
Nase firme nemaju vlastite kreirane proizvode za izvoz s kojima bi povecale prihode.
Jednostavno ne vidim na čemu pojedinci temelje ogroman optimizam i nadu u puno bolje sutra u HR

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
The Economist je Hrvatsku svrstao u skupinu EU zemalja koje nemaju izgleda obnoviti tj. očuvati populaciju ni useljeničkom politikom ni natalitetom.

U društvu smo s Portugalom, Grčkom, Litvom, Rumunjskom i Bugarskom.

drugim riječima, rezervoar smo za populacijsku obnovu drugih zemalja kako god se okrene...
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.