Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2005., 10:33   #1
Zločini nad BH Hrvatima sustavno prikrivani

Vojni zapovjednici, političari, novinari i obavještajci sudjelovali su u sustavnom skrivanju istine o ubojstvima hrvatskih civila koja su počinjena tijekom rata u Bosni i Hercegovini

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Tek deset godina nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini doznaje se više o zločinima koji su tijekom sukoba u BiH počinjeni nad hrvatskim civilima, i koji su izvan svake sumnje pridonijeli da se praktično prepolovi broj Hrvata koji žive u ovoj zemlji. Najnovija skandalozna otkrića ipak pokazuju da, po svemu sudeći, skrivanje podataka o ratnom stradanju Hrvata nije bilo slučajno - već je riječ o sustavnom prikrivanju zločina s jasnim političkim ciljevima. Doduše, u proteklih 13 godina o zločinima nad Hrvatima govorili su neki političari i novinari, no oni bi se često nakon toga našli na meti bučnih kritika kao »desničari« ili »pristaše Tuđmanove politike«, pa je javnost njihove iskaze uzimala s rezervom. Nažalost, čak se i o zločinima nad Hrvatima u Republici Srpskoj, gdje nedostaje 200.000 Hrvata u odnosu na njihov prijeratni broj, često govori potiho i tek uzgred, kad se spominju bošnjačke žrtve na tom području.
Primjerice, danas se u Hrvatskoj u najširoj javnosti mnogo zna o pokolju muslimana u Ahmićima u travnju 1993. godine, no gotovo nitko nije čuo za mjesto Trusina gdje su doslovno istoga dana, praktično u isto vrijeme, muslimanski vojnici u redovima Armije BiH ubili 22 Hrvata civila.
Donedavno vrlo se malo znalo i o ritualnim ubojstvima Hrvata od strane mudžahedina na području središnje Bosne, i tek se tijekom suđenja pred Sudom BiH Iračaninu s putovnicom BiH Abdoulahu Maktoufu otkrivaju neke pojedinosti. Najpoznatiji slučaj, o kojem je u tijeku suđenje pred Haaškim tribunalom, svakako je pokolj 62 hrvatska civila i jednog zarobljenog vojnika u selima Grabovica i Uzdol u Hercegovini. Za te je zločine optužen bivši zapovjednik Armije BiH, umirovljeni general Sefer Halilović. Halilovića se tereti po zapovjednoj odgovornosti i jedan ključnih svjedoka protiv njega je Ramiz Delalić Ćelo, bivši zapovjednik Devete brdske brigade Armije BiH čiji su pripadnici navodno i počinili zločin. Ono što je posebno zanimljivo u Delalićevom svjedočenju je otkriće da je postojala izravna zapovijed o tome da se od javnosti sakriju informacije o zločinima nad Hrvatima, što su poštovali bošnjački novinari kojima je bio dopušten pristup crtama bojišnice.

Druga recentna otkrića govore o ulozi bošnjačkih obavještajaca u prikrivanju istine o ubojstvu više od 20 Hrvata u Bugojnu, odnosno ometanju pronalaženja njihovih zemnih ostataka. Tek su prošloga tjedna u dvije masovne grobnice na području Bugojna otkrivena tijela za koja se pretpostavlja da je najvjerojatnije riječ o ubijenim Hrvatima.
Nažalost, čini se da je uspjehu prikrivanja istine o zločinima nad Hrvatima pridonio i Haaški tribunal, pa i glavna haška tužiteljica Carla del Ponte, koji čini se nisu jednako dosljedno istraživali nedjela u kojima su žrtve bili Hrvati u BiH. Kraj teksta.

Ja pridodajem da su ovakvu stanju tendencioznim i jednostranim pisanjem o ratu u BiH, odlučujuće pridonijeli hrvatski novinari.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 10:39   #2
Hrvati u Sarajevu za vrijeme rata su se s razlogom više bojali muslimana nego Srba.
__________________
Nisam vratio oruzje u MUP, nisam vratio, nisam glup!
7138
Lord Frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 11:24   #3
Cekaj malo pa zar za Ahmice i Stupni Dol nisu bili krivi britanska obavjestajna sluzba MI6 i srbi?

Zar nije Ivica Rajic visoki casnik HVO-a koji se godinama krio na podrucju RH poslije rata zapravo srpski agent koji se zapravo zove nekako drugacije a ime Ivica Rajic mu je samo pseudonim?

A sto se tice Ramiza Delalica Cace taj nije gledao koga ce ubiti i s njim se obracunalo u Sarajevu jos 1993 godine. Poslije toga je bio vise u zatvoru nego na slobodi.

Kako stvari stoje ponovo ga ceka nova zatvorska kazna zbog kriminala.
Zambak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 11:39   #4
Zambak ne skreći temu. Ovo što si gore napisao nema veze s uvodnim upisom.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:55   #5
Ostoja za temu.

Inace, muslimani obozavaju reci da je HVO suradjivao sa Vojskom Republike Srpske, pa da vidimo sta je u Hagu, na sudjenju Seferu Halilovicu, izjavio Ramiz Delalic Celo, ratni komadant po zlu poznate devete brdske brigade.

Na pitanje kako i na koji nacin je njegova deveta brdska brigada u toku rata bila jedna od najbolje opremljenih jedinica (materijalno-tehnickim sredstvima) Delalic je ustvrdio da mu je u to vrijeme Sefer Halilovic osobno davao novac za kupovinu oruzja
"Imali smo posebne kanale putem kojih smo nabavljali i kupovali oruzje u toku rata. Vecinom od Srba i Hrvata"

I jos je dodao da su se njegovi ljudi bavili "reketiranjem" pojedinaca koji su materijalno dobro stajali, vlasnika kafica i radnji (prijeratni ali i ratni) u samom Sarajevu. Kao i da je u sastav njegove jedinice uglavnom ulazio, kako ih je on nazvao, "sljam", "najbolji su isli u policiju, u vojsku je dolazio sljam koji nije trebao nigdje" pojasnjavajuci da su sljam bili oni vojnici skloni kriminalu.

E dakle, sta drugo od sljama ocekivati nego ubijanje i paljevinu.
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 13:14   #6
Quote:
Lord Frch kaže:
Hrvati u Sarajevu za vrijeme rata su se s razlogom više bojali muslimana nego Srba.
Ma naravno... Zapravo se Srba u Sarajevu nitko nije bojao, granate i snajperi su onako bili više za zabavu, prava opasnost je dolazila od Muslimana...
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 13:24   #7
Banderas, imali su i vojnici Armije BiH snajpere pa malo po Grbavici, malo po Pofalicima.

UNPROFOR vojnici su u par navrata morali dejstvovati po zgradi Energoinvesta, u sklopu "antisnajperske kampanje". Sa zgrade su snajperisti pucali i po Grbavici ali i po "svojima".
Sad, to sto tu i slicne cinjenice Srbi zloupotrebljavaju pa pricaju da su i na Markalama "muslimani pobili sami sebe", to je drugi padez.

Ovo sto Frch prica, nije bas tacno, Hrvati i Muslimani nisu vjerovali jedni drugima, ali bojali su se samo Srba. Ajmo reci bojali, kako ko.
Uostalom, i Srbi su bojali Muslimana i Hrvata
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 13:40   #8
Quote:
banderas kaže:
Ma naravno... Zapravo se Srba u Sarajevu nitko nije bojao, granate i snajperi su onako bili više za zabavu, prava opasnost je dolazila od Muslimana...
Bojali smo smo se i jednih i drugih podjednako. Sa jednima dijeliš rovovoe i nikad neznaš što ti može učiniti iza leđa a o onima majmunima sa brda netreba ni trošiti riječi. 10.000 mrtvih sarajlija dovoljno govori o dobroti "brđana".
__________________
"Whoever sheds the blood of man, by man shall his blood be shed."
Škorpion_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 13:51   #9
Re: Zločini nad BH Hrvatima sustavno prikrivani

Quote:
ostoja kaže:
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Tek deset godina nakon okončanja rata u Bosni i Hercegovini doznaje se više o zločinima koji su tijekom sukoba u BiH počinjeni nad hrvatskim civilima
Svakako da se moralo istražiti zločine i kazniti zločince i ranije - međutim ni sada nije kasno, zločin ne zastarijeva i naravno treba hapsiti i suditi i one koji su prikrivali zločin.
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 14:11   #10
Quote:
Crni Bombarder kaže:
Banderas, imali su i vojnici Armije BiH snajpere pa malo po Grbavici, malo po Pofalicima.

UNPROFOR vojnici su u par navrata morali dejstvovati po zgradi Energoinvesta, u sklopu "antisnajperske kampanje". Sa zgrade su snajperisti pucali i po Grbavici ali i po "svojima".
Sad, to sto tu i slicne cinjenice Srbi zloupotrebljavaju pa pricaju da su i na Markalama "muslimani pobili sami sebe", to je drugi padez.

Ovo sto Frch prica, nije bas tacno, Hrvati i Muslimani nisu vjerovali jedni drugima, ali bojali su se samo Srba. Ajmo reci bojali, kako ko.
Uostalom, i Srbi su bojali Muslimana i Hrvata
Eto, i umjesto da napišeš da Frch priča gluposti, ti moraš prvo 20 rečenica pričat o zlim Muslimanima po Sarajevu

Škorpion, bit će da si ti bio u nekim drugim dijelovima Sarajeva
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 14:16   #11
Ma vazno je da ovaj tzv. CB iz poruke u poruku ide na ruku subarosima.

Ko zna mozda je covjek , ono sto bi se reklo' pola-pola"...?
Drina_Foča is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 14:17   #12
Quote:
banderas kaže:
Eto, i umjesto da napišeš da Frch priča gluposti, ti moraš prvo 20 rečenica pričat o zlim Muslimanima po Sarajevu

Škorpion, bit će da si ti bio u nekim drugim dijelovima Sarajeva
Da zaista sramota pričati o muslimanima jer ništa zlog nisu počinili.....

Hrasno se još uvijek računa u dio Sarajeva a ako si ti papak iz Sokolović Kolonije onda je sasvim moguće da sam bio u "nekim drugim dijelovima Sarajeva"....
__________________
"Whoever sheds the blood of man, by man shall his blood be shed."
Škorpion_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 14:30   #13
Quote:
Škorpion_07 kaže:
Da zaista sramota pričati o muslimanima jer ništa zlog nisu počinili.....

Hrasno se još uvijek računa u dio Sarajeva a ako si ti papak iz Sokolović Kolonije onda je sasvim moguće da sam bio u "nekim drugim dijelovima Sarajeva"....

Skorpion, buduci da je u mojoj zgradi bilo dosta Hrvata, 11 sad kad ih prebrojim, od kojih je vecina sa nama prosla citav rat i dijelila dobro i zlo, i bukvalno zadnju konzervu ili nekako zbavljeno jaje ili mozda krompir, pekli kruh u istoj peci na pocetku rata i sve ostalo sto zna onaj koji je bio u Sarajevu kako je bilo, i ne sjecam se da je ikome dlaka sa glave falila niti da su bili vrijedjani (bio je komsija Srbin par puta od strane izbjeglica sa Sirokace, ali oni su opcenito bili malo divlji). Mi smo bili na samoj granici Cacine zone i jednom prilikom su pokupljeni i stanari nase zgrade, ukljucujuci i Bosnjake, radi onog kopanja rovova. Svi su se vratili i niko nije nestao, kako tada, tako ni ostatak rata, hvala Bogu.

Zato, molim te navedi iz svog licnog iskustva slucajeve kad te je neko u ratu u Sarajevu zlostavljao ili ponizavao zbog toga sto si Hrvat.

Isto vrijedi za Vanju.


Molim navedite i ko vas je vrijedao i da li se radilo o komsijama, suborcima iii nekom trecem.

Unaprijed zahvalan. Ovo me stvarno zanima, ne provociram.
__________________
أني لو موين إوريت
banirani bebac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 15:16   #14
Moze, jednom kad se vidimo, pa cu ti ja sve u tenane, ko i koga je ubio, zaklao, ko je nestao, koga je progutala noc, ko je odveden i nije se vratio.

Nema problema, sve poimence.

Kod mene dole je vise ljudi pobio Caco nego Srbi. Pa ti vidi. Cak je i muslimane maltretirao, dvojica se nikad nisu vratila sa kopanja. Kaze, zvanicno "ubili ih Srbi na liniji". Jeste, dok su kopali rovove.
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 15:18   #15
Quote:
Škorpion_07 kaže:
Da zaista sramota pričati o muslimanima jer ništa zlog nisu počinili.....

Hrasno se još uvijek računa u dio Sarajeva a ako si ti papak iz Sokolović Kolonije onda je sasvim moguće da sam bio u "nekim drugim dijelovima Sarajeva"....
Da, zaista su Hrvati u Hrasnom bili ugroženi od Muslimana x 1000.
Srbi zaista tamo nisu bili nikakva opasnost

Meni se čini da si ti iz Jagomira a ne Hrasnog.

Meni nitko poznat nije nastradao u Sarajevu od Muslimana, od Srba naravno da je. A ti i Vanja ste vjerojatno i prije rata bili ugroženi, meni dlaka s glave nije falila, šta ćeš, različiti smo.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 15:29   #16
Kako si ti cudan covjek, banderas, jesi ti bio u ratu u Sarajevu?? nisi.

Pa mogao bi malo da poslusas glas iskustva, a ne samo sto ti je na dnevniku reklo.
Ne znas pozadinu, ne znas detalje, ukratko nisi upoznat sa situacijom.
Crni Bombarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 16:35   #17
Vanja, ne znaš gdje sam bio.
Glavno da sam ja čudan a nisu čudne priče da su Hrvati u Sarajevu bili u opasnosti od Muslimana i da Frch mrtav hladan kaže kako su se više bojali Muslimana nego Srba, ajde molim te, kongres luđaka...
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 16:44   #18
Quote:
banderas kaže:
Ma naravno... Zapravo se Srba u Sarajevu nitko nije bojao, granate i snajperi su onako bili više za zabavu, prava opasnost je dolazila od Muslimana...
iz usta Sarajlija Hrvata "radije bi da su Srbi ušli u grad nego muslimani."
__________________
Nisam vratio oruzje u MUP, nisam vratio, nisam glup!
7138
Lord Frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 16:44   #19
Quote:
banderas kaže:
Vanja, ne znaš gdje sam bio.
Glavno da sam ja čudan a nisu čudne priče da su Hrvati u Sarajevu bili u opasnosti od Muslimana i da Frch mrtav hladan kaže kako su se više bojali Muslimana nego Srba, ajde molim te, kongres luđaka...
ne kažem ja kažu Sarajlije.. putij malo više, upoznaj ljude
__________________
Nisam vratio oruzje u MUP, nisam vratio, nisam glup!
7138
Lord Frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 16:45   #20
Cuuuj Srbin Ostoja otvara temu o 'ugrozenosti' Hrvata od Bosnjaka? Zavadi pa vladaj? Svejedno Ostoja 'rs' treba rascopati u paramparcad.
Jeff Banana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.