Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2005., 09:04   #1
Šećer na tašte 7,1

Mjerio sam si šećer i ujutro je bio 7,1

Navečer prije mjerenja nisam ništa naročito jeo blitvu i krumpire i jednu bevandu.

U familiji ima dijabetesa i s majčine i očeve strane.

uffff.

inače ne pijem gazirano,izbjegavam slatkiše,čokoladu.Tu i tamo pojedem sladoled,kavu ne šećerim u biti u kući niti nemam šećera.

imate kakve preporuke?
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 11:40   #2
preporuka je obavezno otići po uputnicu za OGTT i odrediti šećer nakon opterećenja glukozom

na žalost, glukoza 7,1 natašte može definitivno ukazivati na dijabetes

u svakom slučaju jedan nalaz ne znači ništa, odi što prije na ponovno vađenje krvi pa ćeš vidjeti

držim fige
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 09:21   #3
jutros mi je 5.2

i to je previsoko jel da?

isto natašte

ima netko preporuke za prehranu. što izbjegavati osim šećera?

kako je sa voćem?

trenutno mi je teško odoliti jagodama
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 10:11   #4
Cyra je sve točno rekao(la)

OGTT ili oralni glukoza tolerancijski test pokazuje dinamiku "probave" šećera - nekoliko sati nakon unosa šećera nivo glukoze u krvi mora pasti na normalnu. ako ostaje povišen, znači da nešto ne štime sa produkcijom ili sekrecijom inzulina.

Voće je za dijabetičare inače vrlo limitirano - dozvoljene su manje količine uglavnom kiselijeg voća, poput jabuka.
Smokve i grožđe su većinom off limits.
No, s time se ne treba sada opterećivati dok se ne vidi što je na stvari.
__________________
I am what I am... svidjelo se to nekome ili ne.
Riječanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 14:59   #5
Quote:
Mishko Pishko kaže:
jutros mi je 5.2

i to je previsoko jel da?
Nije. Koliko mi je poznato, normala je između 3,5 i 6 (ili 6,5... ne znam sad napamet)...

Uglavnom ne moraš se zabrinjavati - da te lupi dijabetes natašte bez ikakvih inzulina i ostalih preparata bi sigurno imao preko 10.

A šećer sam od sebe može narasti zbog bilo čega (stresa, nekakvog uzbuđenja, pa čak i same pomisli na slatko; - npr. vozači Formule 1 nakon utrke imaju u krvi šećera ko jedan prosječni dijabetičar)...

Ali kako rekoše ljudi, dobro bi bilo napraviti test opterećenja glukozom da se vidi...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 15:39   #6
Quote:
Toco1980 kaže:
Nije. Koliko mi je poznato, normala je između 3,5 i 6 (ili 6,5... ne znam sad napamet)...
normalne vrijednosti koncentracije glukoze u krvi su od 3.3 do 6.1 mmol/L, za punu krv

misko, pogledaj na sto ti je izbazdaren apartic kojim radis mjerenja, na punu krv, ili na plazmu (u plazmi je koncentracija visha)

obicno su nataste vrijednosti nesto nize od gornje granice. ali 5.2 nije frka, dok 7.2 svakako odstupa od normale

Quote:
Toco1980 kaže:

Uglavnom ne moraš se zabrinjavati - da te lupi dijabetes natašte bez ikakvih inzulina i ostalih preparata bi sigurno imao preko 10.

ovo je netocno. kod tipa 2 u pocetku bolesti vrijednosti nataste (bez medikamenata) cesto se krecu ispod 10 mmol/L. inzulin se ne daje tipu 2 prije nego sto se ispitaju sve druge mogucnosti.

kod tipa 1 inzulin se ukljucuje odmah, ali to je sasvim druga bolest, ciji simptomi nastupaju NAGLO.

Quote:
Toco1980 kaže:

A šećer sam od sebe može narasti zbog bilo čega (stresa, nekakvog uzbuđenja, pa čak i same pomisli na slatko; - npr. vozači Formule 1 nakon utrke imaju u krvi šećera ko jedan prosječni dijabetičar)...

Ali kako rekoše ljudi, dobro bi bilo napraviti test opterećenja glukozom da se vidi...
ne znam kakve su vrijednosti secera kod vozaca formule 1. medjutim, "prosjecni dijabeticar" ne postoji. postoje ljudi koji su dobro regulirani - pa im NAJVISE vrijednosti glukoze u toku dana ne prelaze 8, eventualno 9 mmol/L. postoje i oni loshe regulirani, kojima su seceri all over the place, ali to nisu PROSJECNI dijabeticari. takvo stanje tokom godina rezultira ozbiljnim zdravstvenim problemima.

misko, odi napravit OGTT. najbolje da se pokusas javiti na v. vrhovac, ako si u zagrebu.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 17:14   #7
moraš izbjegavati namirnice s visokim glikemičnim indeksom jer jako podižu šećer, npr. piva , pečeni krumpir, bijeli kruh, mrkva, kukuruz... ima na netu tablica s glikemičnim indeksom pa malo potraži.
ljubica zubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 17:23   #8
Quote:
violent_femmes9 kaže:
normalne vrijednosti koncentracije glukoze u krvi su od 3.3 do 6.1 mmol/L, za punu krv
Dobro, znači nisam mnogo pogriješio....

Quote:
violent_femmes9 kaže:
ovo je netocno. kod tipa 2 u pocetku bolesti vrijednosti nataste (bez medikamenata) cesto se krecu ispod 10 mmol/L. inzulin se ne daje tipu 2 prije nego sto se ispitaju sve druge mogucnosti.

kod tipa 1 inzulin se ukljucuje odmah, ali to je sasvim druga bolest, ciji simptomi nastupaju NAGLO.
Jesi li možda doktor specijalista dijabetolog ili endokrinolog? Što učiniti ako čovjek unatoč inzuinu ima šećer između 10 i 15, i pridržava se propisanog načina prehrane? Pitam, zato jer mi otac ima taj problem.

A inače, mom ocu su sasvim slučajno otkrili dijabetes kada mu je šećer u krvi bio 25! Natašte!!! I prvih 10 godina sve je savršeno kontrolirano uz pomoć tableta. Toliko o nekakvim naglim simptomima.... Prije 2-3 godine je prešao na inzulin jer tablete više nisu djelovale.

Quote:
violent_femmes9 kaže:
ne znam kakve su vrijednosti secera kod vozaca formule 1. medjutim, "prosjecni dijabeticar" ne postoji. postoje ljudi koji su dobro regulirani - pa im NAJVISE vrijednosti glukoze u toku dana ne prelaze 8, eventualno 9 mmol/L. postoje i oni loshe regulirani, kojima su seceri all over the place, ali to nisu PROSJECNI dijabeticari. takvo stanje tokom godina rezultira ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Pod prosječan, mislio sam na srednji raspon vrijednosti između 10 i 20.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 19:10   #9
Quote:
Toco1980 kaže:


Jesi li možda doktor specijalista dijabetolog ili endokrinolog? Što učiniti ako čovjek unatoč inzuinu ima šećer između 10 i 15, i pridržava se propisanog načina prehrane? Pitam, zato jer mi otac ima taj problem.
tvoj otac ima tip 2, koji nije adekvatno reguliran. postoje dva glavna uzroka visokih secera kod njega (tj. opcenito kod tipa 2):

1.inzulinska rezistencija, tj. neosjetljivost i nesposobnost stanica njegovog organizma da normalno iskoristavaju inzulin

2. iscpljenost gusterace, koja vise ne luci dovoljno inzulina.

buduci da tablete vise ne funkcioniraju, prebacili su ga na inzulinsku terapiju. mozda ne bi bilo loshe razmotriti kombinaciju inzulina i tableta koje smanjuju inzulinsku rezistenciju?

druga stvar: svakako bi mu pomoglo ucestalo mjerenje, svakih sat-dva. znam da zvuci malo suludo, ali to je ponekad jedini nacin za ulazak u metabolizam i kakvu-takvu stabilnost. kad potrosite jagodice na prstima, nemojte ici na nozne prste, nego koristite usnu resicu. s obzirom na njegove secere, ocito je da pati od RELATIVNOG manjka inzulina - pa ga onda treba dodati kad god je secer vishi od ciljane vrijednosti.

Quote:
Toco1980 kaže:

A inače, mom ocu su sasvim slučajno otkrili dijabetes kada mu je šećer u krvi bio 25! Natašte!!! I prvih 10 godina sve je savršeno kontrolirano uz pomoć tableta. Toliko o nekakvim naglim simptomima.... Prije 2-3 godine je prešao na inzulin jer tablete više nisu djelovale.

Pod prosječan, mislio sam na srednji raspon vrijednosti između 10 i 20.
kod tipa 1, inzulin se mora uvesti odmah, inace pacijent umire nakon par mjeseci. tvoj otac ima tip 2, koji je u fazi kad je ovisan o inzulinu.

srednji raspon vrijednosti krece se izmedju 10 - 20 mmol/L samo kod pacijenata koji nisu dobro zbrinuti.

i da, nisam lijecnik. mogu ti pisati o tome cime se bavim u pm-u.

i oprosti ako sam ti zazvucala arogantno, nije mi bila namjera.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 19:27   #10
Ok. Fala....

Quote:
violent_femmes9 kaže:
i oprosti ako sam ti zazvucala arogantno, nije mi bila namjera.
Ma nema problema.... Za one stvari koje znam da ne znam uvijek prihvatim mišljenje ili argument nekoga tko se više razumije u to....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 12:39   #11
Re: Šećer na tašte 7,1

Quote:
Mishko Pishko kaže:
Mjerio sam si šećer i ujutro je bio 7,1

Navečer prije mjerenja nisam ništa naročito jeo blitvu i krumpire i jednu bevandu.

U familiji ima dijabetesa i s majčine i očeve strane.

uffff.

inače ne pijem gazirano,izbjegavam slatkiše,čokoladu.Tu i tamo pojedem sladoled,kavu ne šećerim u biti u kući niti nemam šećera.

imate kakve preporuke?
Definitivno ODMAH odi po uputnicu za OGTT, tamo dodji nataste i izvadi krv, poslije toga ce ti dat da popijes glukozu nakon cega ces opet mjerit GUK.
Nemoj sad pokusavat sam sebe prevarit pa vecer prije vadjenja krvi nataste nista ne jesti, takvo "gladovanje" se vrlo lako otkrije jer ces imati ketone u urinu, a na kraju krajeva i varas sam sebe

Koliko godina imas?

VF, ne uvodi se inzulin uvijek odmah kod tipa I, ovisi o onom glupom honey moonu i stavu dijabetologa prema njemu, ja sam ga poceo uzimat tek 4 mjeseca nakon dijagnoze, ta 4 mjeseca sam bio samo na dijeti.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2005., 22:22   #12
Re: Re: Šećer na tašte 7,1

Quote:
banderas kaže:



VF, ne uvodi se inzulin uvijek odmah kod tipa I, ovisi o onom glupom honey moonu i stavu dijabetologa prema njemu, ja sam ga poceo uzimat tek 4 mjeseca nakon dijagnoze, ta 4 mjeseca sam bio samo na dijeti.
istina, prije 20-ak godina bilo je malo drukcije, narocito ako se par mjeseci pretvaras da imas virozu i izbjegavas doktora

stjecajem okolnosti, ti si dijagnosticiran dovoljno rano

no, to ne mijenja bitno na stvari, ako si cisti tip 1, proces unistenja beta stanica je nepovratan, i inzulin je jedini nacin da prezivis

btw. welcome to alchemistry forum
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.